Něco málo o pivním stylu - zpět na článek

Počet komentářů: 75

Přidat komentář
  1. Díky.

  2. Vzpomněl jsem si na dobu „ležákovou“ kdy když chtěl člověk nějakou výraznou chuťovou změnu,tak jediná dostupná možnost byla Hoegarden.

  3. APA je zkratka znamenající American Psychology Association. :-)

    1. No dyk jo, jde o vetsi hloubku poznani, nez jen prachobycejny chlastani.

  4. Jinak IPA se hodně používá pro hydroizolaci. Je to zkratka – izolační papír asfaltovaný.

    1. A také pro IsoPropylAlcohol :-)

      Každopádně díky autorovi za pěkný článek a v Cobolisu ochutnejte jejich specialitu z čerstvého nesušeného chmele, kterou dělají jednou ročně.

    2. > Jinak IPA se hodně používá pro hydroizolaci. Je to zkratka – izolační papír asfaltovaný.

      Ale hovno. Kup si v antikvariátu nějakou literaturu o povlakových hydroizolacích ze 60. let, nastuduj to a nešiř bláboly, asfaltovaný papíre. Kde vidíš v Ipě jaký papír??

      1. dříve IPA, nyní NAIP (natavovaný páš asfaltový), nosná vložka může být různá. u nejlevnějších to skutečně dříve bývalo i něco v zásadě podobné papíru.

        1. Nosná vložka skutečně NEbývalo i něco v zásadě podobné papíru. Máte zřejmě na mysli A330H. Což není IPA.

          1. Avia_Furgon
            Fakt nebévalo? Proč se teda temu říkalo térpapír?

            1. Vltava: Neříkalo se tomu térpapír. Térpapír byl skutečně papír impregnovaný asfaltem. To však by materiál tenčí a lacinější. IPA byla něco jiného.

              1. historicky byl térový papír samozřejmě impregnován térem, tedy Kohlenteerem čili černouhelným dehtem. teď už je to plně nahrazeno asfaltem a kólentér si koupíte maximálnbě tak v lékárně jako součást višňáku (Višněvského balzámu)

  5. dobrá práce, pane

  6. Dobré „lehuté pivo je nepřítel a smrt kořistníků strha. :-)))
    https://www.youtube.com/watch?v=RF4l9E4Vvko

  7. Ohromné množství vypitých piv…no nazdar!

    Nejsem žádný abstinent, pivo piju taky, ale „ohromné množství vypitých piv“ bych do života raději nezařazoval ani to nikomu jinému nedoporučoval.

    Ze svého okolí mám spoustu negativních příkladů, jak to po letech dopadá – brácha (oběsil se r.2020), tchán (+2011), švagr, a bohužel starší syn (36), který si z piva učinil svůj největší koníček.

    Pivo má při velkých objemech celoživotní konzumace oproti jiným druhům chlastu kromě běžných negativních dopadů alkoholismu i další účinky – způsobuje rakovinu konečníku, chlapům po něm rostou kozy a zmenšují se pinďoury.

    Sám se vyhýbám silnějším pivům, piju jenom desítky.
    Jenom lahváče, do hospody nechodím, nebaví mě to tam, to už je zábavnější čekat na nádraží na vlak, to se můžu aspoň koukat, jak jezdí mašinky.

    Svijany, Radegast, Krušovice a překvapivě mě naposledy oslovila Nymburk Výčepní.
    Má jenom 3,5 % alkoholu, trochu drsnější tón chuti a v KFL byla naposledy za nějakých 9,-Kč.

    1. „…a zmenšují se pinďoury.“
      A kromě toho za to může Soros, Gates, chemtrails a Martin Luther King…

    2. Hm, pivařů znám hodně, ale že by se kvůli tomu někdo oběsil, to si teda z mého okolí nepamatuju. :-(

    3. To je pravda, pivo je nejnebezpečnější alkohol vůbec.
      To že chlapům po něm rostou kozy a ženským fousy je všeobecně známo.
      Nejen že pivo obsahuje alkohol v tak malém množství že to do sebe člověk leje jak vodu (metoda postupného vaření žáby).
      Ale má taky sedativní účinky, takže z chlapa dělá takovou poloviční zombie.
      A na závěr ještě ty nebezpečné hormonální účinky.

      To už je vážně bezpečnější pít alpu nebo okenu.

      1. Vlastně pivo z nás udělalo ten národ věčně přiožralých podkoních, co se akorát rvou mezi sebou na hnoji ve stáji a brblají u piva proti jejich „pánovi“ proti kterému se ale nikdy nevzbouří. A děveček které podrží každému.
        Oni habsburgové zatraceně dobře věděli proč tu masivně rozšiřují tuhle nebezpečnou pivní kulturu.

        Stačí v hospodě do pozdních hodin srkat jen nealko limču. Pak člověk s údivem zjistí, že to ožralecké blábolení okolo se fakt nedá poslouchat.
        A to platí pro všechny bez rozdílu vzdělání a inteligence.
        Klidně tam může sedět banda inženrů a docentů, a po 6 pivech blábolí všichni stejně, jak „lopaty“ u vedlejšího stolu.

    4. Pinďoury se nezmenšují, to jen rostou pupky v kterých se ty pinďoury ztrácí (optický klam).
      Mým koníčkem není tvorba rekordů v počtu vypitých piv, ale musím souhlasit, že kvalita (pitelnost) piva šla rapidně dolů o lahváčích ani nemluvě.

      1. to je výsledek snahy o jako-tako udržení ceny, aby to zákazník eště kupoval, tak drasticky ojebávají výrobu

        přitom ale za plzňosráč tam potom klíďo chcou třicet vočí, jenom aby do rajchu to dávali za zlomek, pže by to v tamní konkurenci jinak taky nikdo nekoupil

        1. Přesně tak, pivo dokurvili novými technologickými postupy výroby aby toho uvařili za kratší dobu více a levně.
          Další věc jsou „kvalitní“ suroviny jako například granulovaný chmel. A pak za ty patoky chtějí v hospodě 50,- Kč.

          1. je to ultrazmrdovina.. jsou dvě možnosti, buď chodim do knajp kde jim stačí 28-32 kč a nebo pořídím domácí výčep.

    5. Mně se zpravidla zmenšuje pinďour v důsledku podchlazení. Nepij to tak studený!

      1. To bys ho v tom moku spis musel macet, ne?

        1. Tobě se snad nikdy nerozlil chlad po těle?

  8. Dekuji za pripomenuti stredni skoly + hromadu navic.
    Dekuji za rypnuti do 5-ti denniho lezaku z plzne, kterej smrdi.
    A Budvar zacal Slavit do plechovek chutna to hrozne neda se to pit a boli z toho hlava doufam,ze tenhle exces neni ve flaskach a na pipe…

    1. *sladit

    2. Jo jo, ta slavná „Plzeň“ je excelentní ukázkou toho, jak zkurvit dobré pivo tím, že se místo něho začne vařit něco úplně jiného. My jsme ještě na dvanáctku Plzeň normálně do hospody chodili, a když přivezli tu první bečku uvařenou podle nového „receptu“ od majitelů z JAR, tak jsme hospodskému vynadali, že nám točí desítku místo dvanáctky. Tak nám šel osobně ukázat bečku, že NE. Tak jsme si mysleli, že v Plzni holt zkurvili várku. A taky že jo, další bečka byla zase naprosto v pořádku. OK. Jo, a to byla ta poslední bečka podle toho původního receptu. Od té doby tu břečku, co se vydává za Plzeň NEPIJU. Nemluvě o tom, kolik si ještě za tu sračku účtujou. Tehdy to přestal brát prakticky každý, kdo to u nás čepoval. A na tom se od té doby nic nezměnilo. Už to bude přes 20 let. :-(

      1. to má dva zajímavé motivy, jednak to, jak si člověk zvykne i na šibenici (je dlouhodobou konzumací mizerného piva přesvědčen, že to tak má být) a druhak vzpomínkový optimismus (nejvíc mi historicky ze všech českých ležáků chutnala Vratislavická jedenáctka vařená ještě ve Vratislavicích, a racionálně nepochybuji o tom, že bych se jí dneska vytkl mnoho chyb a nechutnala by mi)

        a ano, plzeň se skutečně před necelými dvěma dekádami změnila, odstranila se příchuť „zelené flašky“.

      2. Nevieš, či plzeňský ležák mal vždy 4,5 % alkoholu (čo zodpovedá 11-tke), alebo mal pôvodne 5%? Všetky ostatné ležiaky po celom svete čo som pil mali alkohol 4,9 až5,1. Začal som si to všímať pred zhruba desiatimi rokmi, keď som hľadal pivo, čo mi nerobí záhu. Plzeň a Martins boli jedny z mála, čo to nespôsobujú, asi ten spôsob spodného kvasenia alebo čo.

        1. stupňovitost piva je obsah extraktu látek v mladině. obsah alkoholu (v procentech) záleží na tom, kolik těch cukrů kvasitelných a kolik nekvasitelných a kolik z nich skutečně prokvasí a kolik zůstane. samozřejmě u českého ležáku je zhruba přímá úměra.
          plzeň byla „ošizená“ vždycky, ale je otázka, jestli je to úplně špatně, pořádně udělaná jedenáctka je asi optimální kompromis jak mít něco za rozumné peníze, chutné, pitelné po celý večer, dostatečně trvanlivé (v dobách předpasterizačních), jakžtakž zdravotně nezávadné při dlouhodobém užívání etc.
          piva jsou obecně kyselá a zásaditá. plzeňské je prý mírně zásadité. to by mohlo na tu žáhu mít vliv.

          1. piva jsou obecně kyselá. zásaditá určitě ne.
            hádám, že všechna piva budou mít vyšší pH než mají žaludeční šťávy a je klidně možné, že ta Plzeň ho bude mít spíše vyšší než je průměr, ale efekt to bude mít blízký nule.
            pálení žáhy je spíše než celkovým pH v žaludku způsobeno množstvím natráveniny, které závisí na množství a složení stravy. pivo jako takové má v tomto mixu především tu roli, že podporuje vylučování žluči, která neutralizuje žaludeční šťávy za žaludkem.
            pokud dochází k různým refluxním poruchám dlouhodobě a jícen je poškozený, pak může docházet k jeho podráždění i přímo pivem či spíše vínem, které bude ještě kyselejší. ale zde opět pochybuji, že někdo pozná rozdíl mezi jednotlivými značkami piva.

            1. jasně samozřejmě, zásaditější než jiná, žádné vápenné mléko. jak moc to má efekt fakt netuším.

            2. to právě záleží taky mj. na té vodě a je fakt, že zrovna plzňa je dlouhodobě dochtorama doporučovaná (teda že jako stylem dyž už pívo, tak todle), tak možná majou vhodnější minerálku z které to vaří? ;-)

              1. Používají japonskou vodu z Fukušimy.

          2. to hodně záleží, jak to prokvasit sládek nechá žejo, můžeš desítku ukvasit xmrti že bude mít vosum procent (sice to nebude pitelný) a štrnástku hned vodstavit a mít 4 % (opět asi nepitelnej slaďák co bude možná kvasit eště i v lahvi :D)

            1. Pozor! Sex je zákonný až od patnáctek!

              1. Od patnactyho?

        2. Pálení žáhy se uklidňuje nikoli pH piva (i Plzeň je kyselá), ale hořčinami, co podporují sekreci žluči.

          Já vám klidně místo toho naordinuji slabý roztok síranu hořečnatého – a bude to proti pálení žáhy ještě mnohem účinnější. A ještě si doplníte hořčík podstatně levněji než od zlodějů z lékáren.

      3. Já jsem byl v pivovaru na exkurzi a tam výslovně říkali jak to dělají. Uvaří malé sudy jako referenci klasickým postupem a potom se snaží doladit postup výroby ve velkých nerezových kotlích. Tak aby to chutnalo stejně. Ten se řídí pouze elektronicky. A jakmile to naladí, tak se to vaří samo a všechny várky jsou stejné.

        1. Přičemž a) sládkové mají naprosto dokonalé chuťové buňky bez chyby, b) chuť a kvalita piva se stářím mění stejně bez ohledu na výrobní technologie, kterým to bylo uvařeno.

  9. Nevím, jestli nás je víc, ale já ty „piva se silně citrusovou či grapefruitovou chutí“ nemůžu ani cejtit. Dám si jedno, a jsem tak plnej dojmů, že další pivo už nemůžu, oproti (pro nás) běžnému pivu.

    1. To je prostě věc osobních preferencí, třeba mně to zrovna chutná víc jak normální pivov , ale já taky vůbec nejsem pivař, a pivo piju pouze v hospodě, a pouze z ekonomických důvodů.
      To je jak přijde ta malá holčička do hospody a říká: „Já bych prosím chtěla jedno pivo!“, a hospodský na to: „Ale holčicko, ty pivo ještě nesmíš, nechceš raději nějakou limonádu nebo džusík?“. A holčička na to: „Já bych prosím chtěla, ale nemám tolik peněz.“ ;-)

Napsat komentář

D-FENS © 2017