Nebudeme platit léčbu těm šmejdům nevočkovanejm, ať chcípnou!

Featured Image

Nový motiv v boji za naši šťastnou novou budoucnost zní, že neočkovaní se vezou na výhodách kolektivní imunity, kterou mu zcela altruisticky zajistili dobrosrdeční očkovanci. Zkusme se podívat na to z druhé strany, kolik jsme zaplatili očkovaným za ochranu jejich mrzkých životů.

Nejlépe extrémistické stanovisko z nadpisu shrnul soudruh Doležal, který odpůrce nazývá slabomyslnými pitomci a jako nezpochybnitelnou autoritu cituje samotného vědisima Flégra. Shrnuto, neočkovaní v sobě pěstují mutanty a ohrožují své okolí. Na závěr navrhuje léčbu neproplácet, protože tu je báječné očkování zdarma. Hlavní argumenty, proč to je nesmyslný požadavek, jsem již uvedl v článku Jak je správné míti Konvalinku. U soudruha autora se jen zeptám, zda je stejně připraven uhradit náklady na následky svého dlouholetého užívání THC. Ale zpět k otázce, kolik nás však stálo tohle virové třeštění? Dá se to vůbec přesně spočítat nebo alespoň odhadnout? Pokusme se.

O peníze jde až v první řadě

Jak říká okřídlené úsloví, o peníze jde vždycky až v první řadě. Ale když jde o lidské životy, tak to přece není potřeba řešit a ani se příliš zajímat o smlouvy s dodavateli. Tohle krásné úsloví, kterým jsme vždy uklidňováni, pokud se rozhazují peníze za nesmysly, mne vždycky nadchne. Když se zachraňují životy, netřeba šetřit penězi. Tak mne napadá, proč lidé prakticky celý svůj život věnují přípravě na vydělávání peněz a pak prací na tomtéž? Tak si to zkusme spočítat, za kolik zachraňujeme. Jedním z hlavních argumentů včeličkářů je, že bez boje s covidem by to bylo výrazně dražší.

Nakupujeme vakcíny

Začneme vakcínami a budeme postupovat podle přiznaných čísel. Vakcinační zázrak zachraňující životy dělající tečku stál celkem 6,3 miliardy. To je jenom nákup dvou dávek. Něco bude také stát distribuce a propagace, že? Podle odhadů jsou to další 4 miliardy. Prima takže jsme utratili tyhle peníze a získali jsme co? Právo utratit další peníze za třetí dávku? Vznik další rizikové skupiny lidí jen s dvěma dávkami? Viz článek Už k vám letí s tečkou třetí včelička. Časový odklad? Co jsme tedy vlastně získali očkováním? Nějaký šotek mi napovídá, že jsme nezískali naprosto nic. Jen se vyhodily peníze. Očkování nechrání ani před smrtí na covid, ani před onemocněním a ani před přenosem. Takže utratilo se 10,3 miliardy a výsledek je ten, že situace je naprosto stejná jako před očkováním. Dokonce si troufnu tvrdit, že horší, protože máme velký počet lidí, co v sobě mají látku, která způsobí kdoví co. To se celkem vyplatí, ne? Proč nejásáte nad svou záchranou? Proč a pro koho schválila už v květnu EK nákup 1,8 miliardy dávek vakcín Pfizer/BioNTech, které mají pokrýt období do roku 2023?

Testujeme

Dalším zajímavým číslem je povinné testování ve firmách a obecně veselá celospolečenská hra Vylosuj si karanténu. Sázkové tikety v podobě testů hradily zdravotní pojišťovny. Pro zajímavost jeden PCR test stál pojišťovny v loňském roce 1 674 Kč, přičemž 500 Kč z této částky připadlo laboratořím. Od začátku roku 2021, jako plod lidového vítězství, se platba snížila na 1 109 Kč. Pokud máte kalkulačku, zkuste si násobit počty obyvatel a frekvenci. To číslo má docela dost nul, že? Web Neviditelný pes to spočítal bratru na nějakých 9,5 miliardy. Co jsme získali těmito výdaji? Poslali jsme do karantény potenciální nositele nákazy. Při plošném testování jsme tedy našli nakažené lidi, izolovali je do karantény. Infekci jsme tak rázně a rychle zastavili? Ne, nezastavili. Prostě jsme se trochu pošťourali lidem v nose a virus se vesele množil dál. Význam celé akce byl naprostá nula. Jak si pamatujete, mělo testování naprosto nulový efekt na šíření viru nebo na boj s ním. Vyhodilo se 9,5 miliardy. Vzpomínáte si ještě, jak se to dělávalo dřív za normálních časů? Jak jste poznali, že jste nemocní? Museli jste na test, abyste to zjistili? Ne, obvykle to byly nějaké potíže, něco bolelo a tak dále. Jsou nemoci, které se dají zjistit až vhodnou diagnostikou, ale to u respiračních chorob neplatí.

Chráníme se

Další položkou jsou vynucené nákupy respirátorů a roušek v nouzovém stavu. Nouzový stav má ten půvab, že lze nakupovat za státní peníze bez nutných soutěží a veřejných tendrů od koho si vyberete a není nutné řešit za kolik. Bylo to doslova nájezd na veřejný rozpočet. Výroba různých nesmyslných dezinfekcí a další a další zbytečnosti, které by za normálních okolností mířily na sklad do infekčních oddělení nemocnic nebo minimální sortě odběratelů. Tyto náklady vydané pod pohrůžkou pokut nebo šikany ze strany úřadů ani není možné jednoduše odhadnout. Kolik bylo utraceno firmami nebo jednotlivci za zbytečné nákupy těchto položek? Zkusím náklady spočíst jako částku založenou na počtu firem, lidí a ceně za ochranné pomůcky a to, že byla koupena jedna denně v pesimistické ceně průměrně 15 Kč po dobu 1 roku. Pak dostanete cifru kolem 60 miliard korun. Všimněte si, že se o tom nikde moc nemluví a ani se to nikdo nepokouší spočítat. Pročpak asi?

Bojujeme v první linii

Další zajímavé číslo je náklad na péči o covidového pacienta. Týden péče o covidového pacienta na JIP je oceněn na 413 448 Kč oproti 166 400 Kč na běžné JIP pacienty. Abyste ocenili, co to číslo znamená, tak když vás po přečtení tohoto článku trefila mrtvice nebo náhlá srdeční příhoda, tak za vás pojišťovna platila dva a půl krát méně, než když byste měli pozitivní test. Více peněz ale také nemocnice získaly od pojišťoven za běžná lůžka, protože covid je hrůzný a náklady na ochranné pomůcky tomu musí odpovídat. Plus do toho započítejte mimořádné odměny zdravotníků za léčení nejstrašnější choroby světa a to cifrou 11 miliard. Když pečujete o obyčejného pacienta třeba s takovou nudnou banalitou, jako je otevřená tuberkulóza nebo dýmějový mor, tak utřete nos, ale když o covid pacienta, začne to sypat.

Pamatujete si na slova Václav Klause staršího, jak ho telefonicky naháněli do nemocnice, když měl pozitivní test? Když se na to podíváte očima managementu nemocnice, kdy dostáváte trojnásobek toho, co obvykle, o co budete usilovat? Máte spousty lidí na přístrojích, kterým je fakt zle. Jen za rok 2019 to podle ÚZIS bylo průměrně 38 tisíc lidí. Takže poručíte doktorům, ať jim strčí špachtli do nosu a čáry máry fuk, inkasujete třikrát tolik při prakticky stejném počtu. Doktor dostane odměny, nemocnice trojnásobek, takže to zaručuje naprostou poctivost a nezávislost. Na Neviditelném psu píší, že jen za měsíc březen a červenec pacienti s covidem stáli 9,7 miliardy. Kolik to tak může být za ten půl rok? Nebudu vás napínat, je to kolem 24 miliard.

Ach autore, ty jsi nelida! Tyto peníze šly na léčení lidí. Proti tomu nic nemám, od toho tu zdravotnictví je. Ale vezměte do úvahy, že cena byla uměle navýšena na dvou a půl násobek. Takže léčba by za normálních okolností stála 9,6 miliard a nebudu bádat na její oprávněností. Takže těch zbývajících 14,4 miliard jsou peníze nalité do kanálu. K tomu připočtěte ty odměny, které by zdravotníci nedostali. Je to takové držhubné pro doktory, aby se moc necukali a v médiích říkali, co mají. Stačí si připomenout doktora Pirka nebo Musila, jak dopadli, když tvrdili něco jiného než televizní pravdy. Celkem tedy 25,4 miliard, které byly vynaloženy navíc, než je obvyklé. Uvědomujete si, že pořád mluvíme o nemoci, o které 90% pozitivně testovaných ani neví, že ji má, pokud by nebyli na tom testu?

Fondy nejsou neomezené

Pořád si říkáte, ale to je na léčení, od toho to všechno přece máme, jak sám autore píšeš. Jenže my nežijeme ve sluníčkovém světě, kde jsou zdravotní fondy neomezené. V reálném světě narazíte na to, že v systému s omezenými zdroji si nemůžete dovolit vyplýtvat na léčení jedné nemoci značné sumy. Musí se léčit i další nemoci. Státní správa na to má dokonce čísílko. To říká, jestliže stojí vaše léčba více než 1,2 milionu za rok, tak máte smůlu a buď si doplatíte, nebo zemřete. Tak funguje skutečný svět. Co se asi stane, když pojišťovnám vyčerpáte jejich veškeré rezervy ve výši 64 miliard korun?

V článku házím miliardami, ale pro většinu z nás to jsou abstraktní peníze. Abychom ocenili, o jaké astronomické cifry jde, tak plně vybavená nemocnice na úrovni fakultní se spádovou oblastí ve Zlínském kraji měla stát 8 miliard. Tak to bylo řečeno v kampani. Zkuste si vzít kalkulačku a spočítejte si, kolik nemocnic nebo kolik let provozu nemocnice celá sranda stála.

Co vedlejší náklady?

To jsou přímé náklady, ale oni existují i dopady celé akce. Například když hodíte bombu na město, tak nestačí jen zjistit, co ta bomba stála, ale i náklady na opravu škod po jejím výbuchu. Už žijeme v civilizovaném světě, kde se bomby hází jenom sem tam na nějaké ty teroristické svatby, takže místo toho máme uzávěry, anglicky lockdown. Škody můžete vyčíslit na propadu HDP a na výši dluhu ve státním rozpočtu, který byl za rok 2020 celkem 367,4 miliard. Kolik peněz vyletělo komínem, protože ekonomika nemohla fungovat? Kolik stálo zastavení hotelů? Kolik stálo uzavření obchodů? To se dá pochopitelně pouze odhadnout a výsledky se hodně různí, ale střední hodnota je kolem 1,3 bilionu korun. Abyste tomu číslu přiřadili nějaký význam, tak vězte, že HDP v roce 2019 bylo v částce 5,6 bilionu korun. Jedná se skoro o jednu čtvrtinu HDP. Nezapomínejte k tomu přičíst značnou inflaci. Už jste si jistě všimli značného růstu cen všeho okolo nás.

Ale za tu porážku nejhroznější nemoci to stálo, ne? Cože? Slyším dobře, jak mluvící hlavy se zachmuřenými tvářemi už zcela otevřeně říkají, že čtvrtá vlna je tady? V Německu už ji mají, tak přece nezůstaneme pozadu. Žádná porážka nemoci se nekoná, virus útočí stále dál. Tak si posuďte sami, zda se to vyplatilo a zda očkovaným chcete hradit jejich kratochvíle.

 


31.10.2021 Josef Vohnout


Související články:


12345 (325x známkováno, průměr: 1,46 z 5)
22 557x přečteno
D-FENS © 2017