Mitsubishi Lancer Sportback 2012 minirecenze po roce užívání

Featured Image

V tomto článku bych chtěl sepsat pár postřehů a zkušeností s vozem Mitsubishi Lancer Sportback, r.v. 2012, jehož majitelem budu v červnu rok. Nejedná se o odborný článek, spíše subjektivní pohled od člověka, který rád auta řídí a na běžné hospodské úrovni se o ně zajímá.

Výběr a nákup nového auta

Předtím jsem byl dva roky vlastníkem zachovalé Škody Fabie 1.2 HTP, verze 40 kW, kterou jsem dostal od babičky. V tomto článku bude tedy i občas srovnání s tímto vozidlem.

Fabie byla posledním ročníkem jedničkové řady, sociální verze, ale mechanicky a nájezdem opravdu po důchodci, v zimě neježděná a garážovaná. Ale protože jsem měl nějaké našetřené peníze a chtěl jsem do budoucna vůz, který zvládne i komfortněji festivaly a občasné zahraniční cesty, začal jsem nezávazně přemýšlet, co bych asi chtěl a plánoval jsem se fabie zbavit, dokud měla ještě nějakou hodnotu. Stanovil jsem si rozpočet 150 000 Kč a nějakou rezervu na úvodní servis. Dle mého ročního nájezdu kolem 12 tis km, s tím že auto většinou bude jezdit kratší trasy, jsem zavrhl diesel. Protože ještě nemám rodinu a většinou jezdím sám nebo ve dvou, nehledal jsem ani kombíky. Hledal jsem tedy vůz nižší střední/střední třídy se 4-válcovým atmosferickým motorem.

Co mi chybělo ve Fabii byl alespoň nějaký základní výkon na předjetí kamionu, klimatizace, dalkové odemykání a elektrická okýnka, nic víc jsem od auta neočekával, ani nepotřeboval a s heslem čím míň toho auto má, tim míň se tam může rozbít narazil při hledání přes Focuse, Mazdy 3, Opely a podobné vozy na Mitsubishi Lancer, modelový rok od 2007 výše, který mě uhranul svým designem, hlavně přední částí. Japonská auta mě obecně hodně zajímala, kvůli spolehlivým benzinovým motorům, ale Civic podobných ročníků se mi nelíbil, Accord už byl moc velký, Suzuki auto tady v té třídě jsem snad ani nenašel a tak došlo na zmíněné tři diamanty. Pár týdnů jsem tak projížděl inzeráty, četl testy a recenze a tak nějak v sobě utvrzoval myšlenku, že tohle auto chci. Jeden pěkně vypadající vůz za 186 000 Kč po prvním majiteli s plnou serviskou a odpovídajícím nájezdem kolem 112 tis.se objevil v nejmenovaném bazaru na Královéhradecku, ale tento inzerát jsem kvůli rozpočtu přeskakoval. Týdny plynuly a vůz se postupně dostal až na 173 000 Kč, navíc jsme potřebovali druhé auto na dovolenou na Slovensko, abych si nemusel půjčovat Suzuki SX4, které není na dlouhé cesty moc komfortní a ani prostorné a tak jsem jeden víkend spontánně zavolal kamarádovi, jestli se se mnou na auto nepojede podívat. Nastavil jsem limit na kartě, kdyby náhodou, domluvil si s panem majitelem schůzku v neděli a vyrazili jsme. Auto nám na prodejně ochotně ukázal, nechal prolézt, provezl nás s ním i nás oba nechal se projet a protáhnout ho na okreskách. Vše vypadalo ok, s výkupem Fabie, když jsem pána ptal, jestli se s tím nechce projet reagoval se slovy: „Když to sem dojelo z Prahy, tak to bude v pohodě,“ nebyl žádný problém. Dal mi za ní 50 000 Kč protiúčtem o což jsem si řekl. (V auto Jarov odhad 45 000 s tím, že by auto ještě muselo na měření tlaku ve válcích). Slovo dalo slovo a domů už jsem jel svým novým vozem.

Motorizace a jízdní vlastnosti

Po pročítání recenzí a fór jsem se z běžně nabízených benzinových variant 1.6 a 1.8 rozhodl pro menší variantu. Udávaný výkon je v TP 85 kW (občas na internetu 86 kW, dává se i do ASX), Verze 1.8 nabízí 105 kW. Dle recenzí je ale 1.8 hodně žravá a pocitově tolik výkonu navíc nenabízí. Jedná se o osvědčený motor 1,6 MIVEC s variabilním časováním ventilů. Je to 16V motor klasické japonské školy, takže je potřeba dost točit, ale na to jsem byl zvyklý z již dříve zmiňovaného Suzuki SX4, které jsem si občas mohl zapůjčit, kde 1,6 nabízí 88 kW, . Převodovka je 5 st manuál. Autu by slušela šestka, bohužel dálnice není pro vybranou motorizaci úplně rajón a dle stylu jízdy si vezme kolem 8-9l. Dlouhodobou spotřebu mám do 7 l/100km, na delších trasách se dá dostat v pohodě pod 6,5l, jezdím tak nějak středně, ani ne přehnaně defenzivně ani nějak agresivně, spíš běžně až svižněji. Autu se celkově dle spotřeby i nalazení líbí nejvíce na okreskách a při cestovních rychlostech kolem 100km/h. Na dálnici se ve 150km/h chytne auto do otáček 4000 a začne jet, ale klasicky také začne žrát. Mezi 1.a 2. Převodovým stupněm je díra, kde auto na dvojku mezi 30-40 skoro vůbec nejede. V tomhle městském semaforovém provozu byla Fabie paradoxně svižnější, ale také žrala stejně s polovičním výkonem. Nejlepší předjíždění a akcelerace je na 2 kolem 50-60km/h, kde auto ochotně akceleruje až téměř k hranici 100km/h. Pak už to na sebe pěkně navazuje, na 2 se auto rozjede na cca 90, kde akorát začíná pěkně jet i na 3. Předjíždění a významnější akcelerace na 4. a 5. př. st nemá smysl. Maximálně táhlá dálniční stoupání, kde je pohodlnější zařadit 4 a auto netrápit. Popsáno v otáčkách 3500 se začne něco dít, 4000-6000 nejlepší spektrum, nechá se ochotně až k 6500 a je vidět, že auto netrápíte, když je zahřáté, motor je na to dělaný. Ve 4000 se změní díky variabilnímu časování i zvuk, je to pak taková příjemná dravá pila. Celkově bych to shrnul, že auto není žádný trhač asfaltu, ale brzdou provozu rozhodně nejste a na 1.6 jede slušně, podle mě i lépe, než silnější SX4. Auto sedí oproti fábii v zatáčkách načekaně lépe, má příjemně tuhou spojku a příjemné nepřeposilované řízení. Celkově to působí poctivě a mechanicky.

Výbava a design

Jak už jsem dříve uvedl, design především přední části mě moc zaujal, agresivní, sportovně vypadající negativně zkosený předek mě uhranul. Škoda zadní části, která vypadá u verze sportback trochu laciněji, tam si mohli dát vác záležet, ale už jsem si na ni zvykl. Auto většinou parkuji couváním a i teď se za vozem vždy rád ohlídnu. Lancerů na rozdíl od vyššího ASX moc nejezdí, a je to takové neokoukané a vůbec se tím pádem nekradou. Auto není s délkou 4,57m úplně drobek. Tato délka se projevuje spíše ve slušném prostoru na zadních sedačkách, kufr je na svoji třídu určitě podprůměr, ale nehledal jsem rodinný vůz a po sklopení sedaček vznikne stěhovacího prostoru dost. Výbavově se jedná o nižší stupeň, takže žádné speciální prvky zde nenalezneme, ale psal jsem, že mi to nevadí. Co zde nalezneme je el. ovládání všech okýnek, manuální klimatizace, rádio na CD a zadní parkovací senzory. Chybí mi snad jen nemožnost připojení USB.

Servis

Auto šlo samozřejmě hned po koupi do servisu na prohlídku před dovolenou. Byl měněn pouze olej a filtry s informací, že auto je jinak pěkné a do budoucna budou potřeba udělat akorát přední tlumiče. 1500 km na Slovensko a zpět pro úvod zvládlou auto úplně v pohodě bez jakýchkoliv zádrhelů. Jinak jsem pořizoval kompletní sadu zimních pneu a disky a na jaře nové letní pneu. Rozměr 205/60 R16 už bohužel není oproti fábii cenově úplně sranda, ale je to potřeba. Na voze byly původní, tedy 7 let staré letní YOKOHAMY, které se dávaly od výroby. Japonské vozy klasicky trpí na chabou protikorozní ochranu, kde koroze už pomalu na podvozku začínala, nechal jsem tedy podvozek a dutiny také preventivně protikorozně ošetřit. Celkově bylo vidět, že spotřební díly předchozí majitel moc neřešil, auto dle bydliště i servisky koupil v okolí, servisoval v okolí a prodal v okolí, když ho bez velkých výměn za 7 let ojezdil a koupil si zase nové. Všechny výměny věcí na hraně zůstaly tedy na mně, ale tak to udělá asi každý, kdo prodává auto a počítal jsem s tím. První šly tedy přední tlumiče. Ještě jsem před STK nechal vyměnit zadní brzdy, to je zatím ze servisu vše. Co se týče nadcházejícího servisu, při řazení 2st při studeném motoru jde občas po jedničce dvojka ztuha nebo se zadrhnutím ve střední poloze, ale co jsem se dočetl na internetu, je to běžná věc z výroby a mají to občas i Lancery EVO, téměř od novoty. Něco podobného mi řekli v servisu, že to tak prostě ty auta můžou mít. Každopádně se to nijak nezhoršuje a doporučili mi začít výměnou oleje v převodovce, pokud to budu chtít řešit. Pokud byste měl někdo tip, čím by to mohlo být, rád se inspiruji. Pro pohodlnější jízdu plánuji také zadní tlumiče. Bohužel díly jsou na tento vůz spíše dražší, ale není to nic neúnosného. Doufám že motor při správné údržbě dostojí své pověsti a do budoucna budu měnit jen spotřebák.

Závěrem

Po roce užívání jsem s vozem spokojen, považuji to za dobrou koupi, zatím slouží dobře. Je to takový zajímavý tip, kdyby někdo také hledal obyčejné auto se zajímavým designem, které bude vyčuhovat v záplavě koncernu, s poctivou čtyřválcovou atmosférou, kde se není moc co zkazit, bez šmatlapanelů, asistentů, wifi, GPS, auto pro člověka, kterého řízení baví, auto, které není spotřebák. Naopak věřím, že pokud se o něj člověk bude dobře starat, bude jezdit, dokud neshnije i v době, kdy už si člověk nebude moct díky regulacím obyčejné auto ani koupit.


08.06.2020 Rattlehead

12345 (72x hodnoceno, průměr: 1,38 z 5)
7 344x přečteno
Updatováno: 8.6.2020 — 22:21

Reklama

D-FENS © 2017