Tak stěžovat si na policii se panáčkovi zachtělo

Featured Image

Minule tu byl článek, jak si stěžovat na Policii ČR. A já bych k tomu doplnil, jak to dopadne. Ale také proč to tak dopadne.

Když už se odhodláte stížnost podat, je každý policista, a to přímo na místě, povinen umožnit vám stížnost napsat, nebo ji zapsat sám. Že se do toho nepohrne, je zřejmé. Nejspíš to budou doprovázet výmluvy, že to máte poslat poštou, přes datovou schránku, nebo že na to, či ono si stěžovat nejde, že vám dají telefonní číslo na kontrolní oddělení a fůra dalších nesmyslů.

Ona se totiž každá stížnost zakládá policistovi do osobní karty. A podle její tloušťky se pak přidělují pecky. Také musí každý policista projít, po několika letech pravidelně se opakujícím testem spolehlivosti a stížnost není zrovna tím správným lejstrem.

Každý policista, a to i ten, na kterého si stěžujete je povinen vaši stížnost přijmout a předat ji svému nadřízenému. Jeho nadřízený je první instance, která stížnost řeší. No a těm bystřejším už asi dochází, jak tento princip, kdy policistu kontroluje policista, dopadá. Ve většině případů se z rozhodnutí dozvíte něco ve smyslu, „tůdle, nůdle panáčku, policista nechybuje“. Navíc se můžete dozvědět, že to byla vlastně vaše vina a z odůvodnění vám polezou oči z důlku jak šnekovi.

Rozhodnutí by vám mělo být doručeno v zákonem stanoveném termínu a na jeho konci musí být poučení, zda jsou přípustné opravné prostředky a jaké. Bývalo dobrým zvykem, a ve slušných společnostech tomu tak ještě je, že byl stěžovatel před rozhodnutím vyslechnut, aby mohl situaci popsat a vyjádřit se. V ČR na to zapomeňte.

Pokud vám vyslaný signál, co si Policie ČR o stěžovateli myslí nestačil, a hodláte pokračovat, odvolání budete směřovat na nadřízený orgán, což je kontrolní oddělení na krajském řiditelství. Tam vás opět nikdo nevyslechne a budou vycházet jen z toho co je ve stížnosti a z vyjádření daného policisty, který ovšem vyslechnut byl. Vím o případu, kdy byli vyslechnuti k dané věci tři strážníci a tři policisté, ale jediný účastník druhé strany, stěžovatel, nikoli. Že tím je porušena jedna z hlavních právních zásad, že vyslechnuty mají být obě strany, tím se kontrolní orgány Policie ČR nenechají rušit.

Bude vám opět zasláno rozhodnutí s odůvodněním a možná i poučením o opravných prostředcích. To záleží na tom, pod který kraj spadáte, protože někde už jsou dál a třeba Středočeši se poučením nezatěžují. Samozřejmě je to v rozporu se zákonem, ale můžete si stěžovat. U policie.

Krajské oddělení zřejmě také dojde k závěru, že policista nepochybil a tak vás čeká třetí kolo.

Zde upozorním, že krajské oddělení kontroly používá jednu zajímavou fintu. Samozřejmě protiprávní, ale můžete si u policie stěžovat. V rozhodnutí vám sdělí, že pokud se vám na něm něco nezdá, můžete si dojednat schůzku s policistou, který rozhodnutí vydal.

Tímto se snaží obejít Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

§ 186 Ukládání kázeňských trestů

(3) Příslušníkovi musí být před uložením kázeňského trestu dána možnost vyjádřit se k věci, navrhovat důkazy a hájit se. Služební funkcionář musí vyslechnout také osobu, která podala podnět k zahájení řízení.

Bude to zajímavá a pro vás plodná diskuse, z které zjistíte co že je u české policie všechno možné, a že jste si bezva pokecali. Ale na rozhodnutí to už nezmění zhola nic, neb rozhodnutí už je vydáno, není možné ho měnit a je možné se proti němu pouze odvolat. Ale stěžovat si můžete taky. U policie.

Co je k policejním kontrolním orgánům kraje nutné dodat je, že systém kontroly je převzat našimi komunisty z bolševického Ruska. A demokratickým komunistům se tak zalíbil, že si ho ponechali, ba ještě ho dopilovávají.

On totiž policista, který prověřuje a provádí revizi stížností z první instance a kontroluje správnost prvotního rozhodnutí, má na starost nejen tuto kontrolu, ale má také jiný zajímavý úkol. A to velmi překvapivý. Má na starost školení policistů po celém kraji. To vnáší do kontroly úplně nový prvek.

Jak asi vyhodnotí stížnost někdo, kdo má zájem na tom, aby stížností bylo co nejméně, nebo když už jsou, tak aby skončily zamítnuté? Kolik asi bude chtít vyhodnotit stížností jako důvodných, když bere plat a prémie za to, jak dobře mužstvo vyškolil? Ono by totiž ze stížností nakonec mohlo vyvstat podezření, že policisté zase až tak dokonale vyškoleni nejsou, nebo jsou vyškoleni k něčemu jinému, než ukládá zákon. No a tak si přece kontrolor nebude řezat větev, na které sedí, to dá rozum.

Systém je tedy nastaven tak, aby se stěžující mužik ničeho nedomohl a policie vypadala jako dokonalá.

Posledním, kdo bude stížnost po policejní linii řešit je policejní presidium. Tam vaši stížnost už ani nečtou, natož aby vás někdo vyslechl. Potvrdí dvě předešlá zamítavá rozhodnutí.

Odůvodnění trochu pozměněné, opíší z rozhodnutí kraje – a nazdar.

Měli jste pocit, že jste byli v právu a že s vámi někdo vytřel jak s hadrem na podlahu. Nevadí, jsou tu přece další orgány, které mají za úkol kontrolu policie. Třeba GIBS. Nebudu vás dlouho napínat. Generální inspekce se nezabývá přestupky, ale pouze trestnými činy. Na trestný čin zneužití pravomoci ihned zapomeňte, to by u policie už nikdo nedělal, a tak vám stížnost hodí na hlavu.

Ale nevzdávejte to, ještě je tu jeden orgán, který má přímo v popisu práce kontrolu policie. Je to státní zastupitelství.

Pro plnohodnotný zážitek doporučuji osobní návštěvu.

Nejprve si zjistěte, kdy vůbec ordinují, protože na každém okrese to mají jinak a pokud byste se spoléhali na úřední den, tak tam státní zastupitelství po třiceti letech demokracie ještě nedospělo. Ostatně mám pocit, že někde nezaznamenali ani takzvanou revoluci v listopadu 89. Ať už podle bolševického obsazení, či stylu práce.

Pokud otevřete vstupní dveře, zjistíte, že od státního zástupce vás oddělují mříže, zamčené. Zazvoníte tedy na zvonek a přijde udivený člen justiční stráže, který státního zástupce hlídá, s dotazem co chcete. Pokuste se mu vysvětlit, že o tom byste rádi hovořili s tím, za kým jste přišli.

Po vaší lustraci a zapsání do análů se konečně dostanete do kanceláře úředníka, který by měl stát na vaší straně. No, netřeba to prodlužovat. Závěr stejný jako u GIBSu.

K tomu bych ještě podotkl, že někteří státní zástupci už se tak sžili s prostředím za mřížemi a dohledem justiční stráže, že už se těžko pozná, zda ještě stojí za státem, tedy za občanem, nebo už definitivně přešli na stranu mafie.

Tímto jste vyčerpali veškerou možnou obranu před nezákonným jednáním policie a už zbývá jen správní soud. O tom jak je správní soudnictví nastaveno jsem psal v článku Novým předsedou NSS bolševický prokurátor. Správní soudnictví, správní řízení.

Mohli byste ještě podat trestní oznámení, ale to doporučuji jedině, pokud vás policista probodnul stojanem od radaru, nebo několikrát přejel služebním vozidlem po té, co vás identifikoval jako piráta silnic třetího stupně. Ovšem ani zde nemáte mnoho nadějí, neboť trestní oznámení na policii se podává, no na policii.

 


09.06.2020 Stanik, drsnej manik.


Související články:


12345 (327x známkováno, průměr: 1,13 z 5)
21 221x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017