Milion totalitních chvilek - zpět na článek

Počet komentářů: 150

 1. Je to jako s rakovinou, lze do nějaké míry ovlivnit pravděpodobnost, že propukne, ale nikdo nemá 100% recept na její prevenci

  ttttsssss se budem proti rakovinám vovočkovávat mRNA vakcínama a bude hele :D

  1. Kdo přesně je Vrábel a ta jeho firma? Jaký má vzdělání a z jakého titulu pracuje pro vládu?
   To je nějaký alterego Kartouse?

   1. Vrábel je „datový analytik“ který má IT firmu s algoritmy na automatizované „vyhledávání dezinformací“.

    Pozor, nikoli ideologické hovado jako Kartous, ale „nestranný statistický odborník na mozek pijavky“, který asi skutečně věří, že jeho algoritmy magicky rozeznají deziformace a manipulace podle počtu vykřičníků za větou apod.

    Viz rozhovor, kde Vrabela griloval Kaizer z Echa:

    A konečně třetí typ dezinformace – ten ani nepopírá existenci viru, ani se nesoustřeďuje na jeho původ, ale zpochybňuje závažnost tohoto viru a jeho potenciálních rizik. Je velmi kritický k proticovidovým opatřením.

    A na tom je něco špatně? Otázka, jestli léčba už teď není pro společnost daleko škodlivější než to, co způsobí covid, je úplně legitimní.

    Jenže v oblasti dezinformací, manipulativního obsahu nejde jen o fakta. Jde i o to, jakým jazykem jsou příslušné články psány. Jestli jazykem, který podporuje nenávist nebo nesnášenlivost a kterému říkáme polarizační jazyk, kdy už jen díky tomu, jak jsou napsány, podněcují nenávist vůči lidem s opačným názorem. To je přece podlá taktika.

    U té třetí skupiny bych ještě doplnil podnarativy, jak je detekuje náš algoritmus. Patří sem zpochybňování statistiky počtu a příčin úmrtí, zpochybňování přesnosti a výsledku testů. Patří sem popírání účinnosti nošení roušek. Objevil se dokonce text s odvoláním na údajnou americkou studii, podle níž prý nositel roušky podstupuje dvacetkrát větší riziko, že chytne covid, než když roušku nenosí. A poněvadž vím, že pochybnosti o nošení roušek se vyskytují i mezi lékaři, neodpustím si poznámku: Předpokládám, že kdyby šli ošetřovat pacienta s ebolou, tak by si všichni ti kritici z lékařské obce roušku vzali… Patří sem i démonizace očkování a vakcín, jako kdyby prostřednictvím vakcín ze světa nezmizely nemoci, na které dlouho umíraly miliony lidí.

    A nakonec, a vnímám to třeba i u vás, sem patří popírání účinnosti a potřebnosti epidemiologických opatření.

    Náš algoritmus nevyhodnocuje fakta samotná, ale to, jakým způsobem jsou podávána. My jsme schopni v režimu našeho algoritmu ukázat, které z těch článků v obrovském moři článků na dané téma publikovaných lze důvodně považovat za manipulativní. Jaké texty byly určeny k tomu, aby zvětšovaly trhliny, které i v naší společnosti přirozeně jsou. Ale nejsme státní orgánové, pouze chceme, aby někdo, kdo má vliv na veřejné mínění, od nás naši analytickou informaci vzal v potaz.

    Co formulujete vy – jako že covid je tu s námi příliš krátkou dobu na to, abychom o něm všechno věděli -, to jsou určitě legitimní otázky, takže ani náš algoritmus je jako dezinformace nevyhodnocuje.

    Důležité je pochopit, že tento algoritmus nebere v úvahu jen fakta samotná, my nejsme fact-checkeři.

    On bere v úvahu především jazyk, jakým se informace podávají. Dám příklad Ameriky, abych se nedotkl nikoho odsud. Je myslím velký rozdíl, když napíšete, že Joe Biden je nepoučitelný socialista, a když napíšete, že Biden je kryptokomunistické prase. A ten rozdíl naše algoritmy vnímají.

    Když někdo napíše nenávistné věty typu Ta německá kráva Merkelová, horší než Hitler atd., tak my to prostě vyhodnotíme jako obsah nebezpečný pro společnost. Můžu vás uklidnit, náš algoritmus označuje jen velké extrémy. Řekl bych, že takové, které s demokratickým právem na diskusi nemají nic společného.

    Takže kdybych napsal, že Merkelová zneužívá koronaviru k prosazení nějaké určité politiky – například společné dluhopisy v EU – a odpustil si tu krávu, váš algoritmus mě nezaeviduje?

    Přesně tak. Nejdeme ani tak po klíčových slovech, ale po celkovém kontextu.

    Neboli jste vlastně takoví češtináři internetu – hodnotíte sloh, kompozici, výrazivo.

    Do značné míry ano. Algoritmus nehodnotí jednotlivá tvrzení na základě využití statistiky, jak by si to možná představoval laik. Základem je takzvaná sémantická analýza, která pracuje s morfologií jazyka, významem slov, celkovým kontextem a podobně.

    A nejde právě tohle úplně principiálně proti svobodné diskusi, když se ze sebe někdo udělá arbitra stylu a stanovuje, co je ještě přijatelné, a co už ne?

    Já myslím, že nejde. Tipoval bych, že kdybyste články označené naším algoritmem za manipulativní, respektive dezinformační viděl, že byste s obsahem velké většiny z nich nesouhlasil, protože byste si sám řekl, že to už bylo přes čáru.

    To je možné, ale neosoboval bych si právo rozhodovat, co je možné psát, a co už je fuj. Notabene s úředním pověřením.

    Zaprvé my nejsme státní autorita, téhle činnosti se věnujeme z dobré vůle, poněvadž to cítíme jako problém. A chceme státu dát lepší poznání toho, co se v českém kyberprostoru děje. Jak by případně měl komunikaci s lidmi upravit. Například že té komunikaci vůbec nepomáhá, když vládní představitelé říkají každý něco jiného. V takovém prostředí se zdrojům, které se snaží rozdělit českou společnost, logicky pracuje lépe. Tady my poskytujeme ministerstvu zpětnou vazbu, aby upravilo komunikaci a svou informační politiku. Tak aby měla větší dopad na lidi.

    Jak vlastně ten váš algoritmus pracuje? Co ho zajímá? Je to robot, do kterého vy vepíšete nějaké zadání?

    Ano, je to robot naprogramovaný člověkem, takže ten program nespadá do umělé inteligence. Pohybujeme se v oblasti strojové inteligence, která je pořád ještě chytřejší než inteligence umělá. Náš algoritmus je mimořádně složitý. Vynechám teď, jak se dostane k relevantnímu textu. Ale když už je u něj, když eliminuje reklamu a začne s textem pracovat, tak rozpozná, v jakém je jazyce, rozpozná, jaká témata jsou v něm diskutována. Pracuje s jazykem a snaží se přitom napodobovat práci v našem mozku. Mozek jsme si my lidé vytvořili pro lepší pochopení informací a pro vytváření představ máme jazyk. Tak ten algoritmus pracuje s jazykem. Prostřednictvím morfologie jazyka pracuje se slovy a jejich významy, se slovními spojeními a také s širším kontextem. Umí například rozpoznat, kdy jde o nenávistnou řeč. Výsledkem analýzy, kterou takto provedl náš robot, jsou metadata, informace o informacích. Ke každému článku tak 200, 300 metadat.

    Můžete dát příklad?

    Máte článek o covidu-19. Algoritmus k tomu přiřadí hodnotu relevance. Například že se článek z 80 procent dotýká covidu. Vypíše další v textu nakousnutá témata: týká se pandemie, zápalu plic, lékařské techniky, plicních ventilátorů, úmrtí, vládních politik… Identifikuje zmíněné instituce a osoby. Zjistí, že se článek týká řekněme ministerstva zdravotnictví, že obsahuje vyjádření toho či onoho. Vypíše, na které zdroje se článek odvolává. Je toho hodně, z každého zpracovaného článku tak vznikne dlouhý seznam čísel. A s těmi algoritmus dál pracuje. Například ho zajímají všechny články, které se týkají nějaké instituce. A nás v Semantic Visions tradičně zajímají články obsahující dezinformační narativy. Z předchozí práce máme těch dezinformačních narativů – typu Rusko bylo vždycky obětí a nevedlo agresivní války – vypracovaných celou řadu. A podobným stylem jsme přistoupili k tématu covid-19. Takže jsme schopni rozlišit téma covid obecně od manipulativního, nenávistného obsahu, jehož cílem je zmást v této věci veřejnost.

    Zadání, z něhož robot pozná, co kolem covidu je manipulativní… Tím ho ale krmí vaši lidé?

    Přesně tak.

    A dávají tam i kritiku vládních opatření, že jsou přehnaná? Tu kritiku jste jmenoval na začátku jako jeden z vašich podnarativů.

    Ne ne ne. Teď nevím, jestli nechcete slyšet, co vám vykládám. Aby byl text uznán za dezinformaci, musí splňovat ještě i ty další dimenze, jako je třeba nenávistná řeč. Anebo tam musí být přítomen ještě další narativ, o němž empiricky víme, že tvoří součást repertoáru dezinformační scény. Takže do rastru nám například spadne autor, když napíše, že to je biologická zbraň, a současně tvrdí, že ta biologická zbraň byla vytvořena k oslabení role Ruska a křesťanství ve světě.

    Miluji Echo, tu poslední výspu poctivé žurnalistiky která nenechá na zpovídaném niť suchou.

    1. myslimže velikakakakánskej problémek je vtom že pro lidi jako je vrábel je nenávistná řeč jakoby skoro uplně všecko :D

     1. Všechno nikoli. Když Smejkal či Hnízdil požadují totální potírání a ztrestání neočkovaných-na-covid, zrušení jejich občanských práv, aby dostali vyhazov z práce a ideálně ani nesměli do nemocnice… To jakousi záhadou „nenávistná řeč“ není.

      Pozoruhodné.

      1. https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Brante-se-Cenzura-bude-vladnout-a-popravovat-Cesky-vedec-rozkryl-hrozbu-i-jmena-662095 tady je k tomu taky něco k Vrábel a spol… „Jestliže se nebudeme proti cenzorům (a proti jejich pomocníkům) bránit, jejich pravomoci porostou a oni postoupí z pozice našich faktických soudců na pozici našich skutečných vládců a (jak nás historie učí) možná i katů,“ varuje český vědec a publicista žijící v Izraeli, Tomáš Guttmann. odkazy jsou z jeho webu https://www.hegaion.cz/2020/06/cenzura-proti-dezinformaci-delegitimace_16.html autora neznám, ani web neznám, ale možná si tam něco ještě přečtu jak jsem zběžně kouknul..

   2. @servisdok
    si to strč do googlu :D ;D
    semantic visions je uplně normálně na wiki hele
    vrábel je nějakej doktor zdělávání podle tady vizitky hele
    joa upíra z něj asi jakoby udělal jeho taťka profesor v bagdádu v roce 1968 když ho posadil natoho babilonskýho lva kamenýho hele 🧛 🧛 :O :O

 2. Premiér Babiš odsouhlasil postup, kdy lidi pozitivně testovaní na Covid byli zavřeni doma a přijímáni do nemocnice až v posledním stádiu zápalu plic. A účinná léčba ověřenými léky nebyla SÚKL povolena, takže tito pacienti byli uléčení k smrti většinou antibiotiky ve kombinaci s ventilátorem za účelem vyvolání co největšího strachu veřejnosti z čínské chřipky. Nikdo v ČR do dnešního dne nesvolal kolokvium lékařů za účelem předání zkušeností a nalezení optimální účinné léčby. Lidé umírali, aby zbylí občané byli více povolní k očkování, ze kterého bylo uděláno jediné řešení. Staletími ověřená praxe, že nemoci se léčí a teprve potom se hledá prevence byla zavrhnuta. Hippokratova přísaha vzala za své. Léčilo se po telefonu, tedy neléčilo. Nejen ověřené a zaběhnuté postupy přestaly platit. I zákony přestaly platit. Společnost za rok postoupila o sto let vzad. Ekonomika bude následovat. A to nás to nejhorší ještě čeká. Takže ty křížky a zmrzlina jsou tu taky jen na odlákání pozornosti od toho horšího. Bohužel.

  1. „A účinná léčba ověřenými léky nebyla SÚKL povolena, takže tito pacienti byli uléčení k smrti většinou antibiotiky ve kombinaci s ventilátorem za účelem vyvolání co největšího strachu veřejnosti z čínské chřipky. Nikdo v ČR do dnešního dne nesvolal kolokvium lékařů za účelem předání zkušeností a nalezení optimální účinné léčby. Lidé umírali, aby zbylí občané byli více povolní k očkování, ze kterého bylo uděláno jediné řešení. Staletími ověřená praxe, že nemoci se léčí a teprve potom se hledá prevence byla zavrhnuta. Hippokratova přísaha vzala za své. Léčilo se po telefonu, tedy neléčilo. Nejen ověřené a zaběhnuté postupy přestaly platit. I zákony přestaly platit. Společnost za rok postoupila o sto let vzad“
   – Výborné, presne ako z „konšpiračných“ webov. A absolutne pravdivé. Absolutne známe aj z oficialnych (aj vládnych) webov. Napriek tomu väčšina ovčanov tomu nechce veriť – pretože by to kolidovalo s ich láskou ku štátnej moci.

   Nikdo v ČR do dnešního dne nesvolal kolokvium lékařů za účelem předání zkušeností – pretože tie skúsenosti sú známe, odskúšané. A neboli povolené – za účelem vyvolání co největšího strachu veřejnosti z čínské chřipky.
   =================
   Mňa už ani nebaví sledovať a študovať medicínske FAKTY – pretože sú bežne dostupné. Jediné čo nie je dostupné – z AKEJ PRÍČINY verí väčšina ovčanov tej demagogii?

   1. > Nikdo v ČR do dnešního dne nesvolal kolokvium lékařů za účelem předání zkušeností a nalezení optimální účinné léčby.

    Kolokvií, seminářů a debat mezi odborníky, jak nejlépe léčit COVID, bylo velmi mnoho. Z českých intenzivistů například:

    https://www.youtube.com/watch?v=y04Mdu8N9MA (COVID-19 v intenzivní péči – vypíchl bych, že je zde i rozvaha, kdy asi by měl být pacient předán na intenzivní péči, a doporučení lékařům, aby se vždycky ptali pacientů, zda si přejí, aby se šlo „až na hranu“ ve snaze zachránit jejich život, nebo volit konvenčnější postupy)

    https://www.youtube.com/watch?v=tBaNH3-NSpE (Specifika těžkých forem COVID-19, i zde je řešena otázka, kdy umístit pacienta na intenzivní péči)

  2. Teorie hezká. Jenže ono know-how to jak léčit/neléčit covid muselo nějak vzniknout. To se nestane za týden a ani za měsíc.
   Vědci a lékaři potřebují čas a především zkušenost a tu musí nějak získat, v případě takto rychlé epidemie zpravidla metodou pokus-omyl.
   Dneska už máme vcelku dobré know-how ohledně léčby covidu, ale před rokem a víc ještě nikde moc nebylo…

 3. No, ono by asi stálo za zodpovězení, kdo si s tou dementní argumentací začal, plácal se do kolen jak zachránil tisíce mrtvých. To Bureš sám převzal zodpovědnost za něco, na co má vliv asi jako lední medvěd na vývoj ceny tuřínu na Madagaskaru. A když teda chce mít zásluhy za něco, co se děje samo a bez něj, lze mu přičítat i zodpovědnost, ne? Nebo? Což nic moc nemění na tom, že milchvilprd jsou imbecilní. Ale tuhle hru začal hrát estébák první a ten větrák mezi sebe a hovno postavil. Akorát mám z res publica poslední dobou dojem, že bych asi mnohem raději viděl lítat šutry, než vejce. Mám jich všech, pozice, opozice, nevládek, egzperdů a veškeré té sebranky co dělá stát státem, právě akorát dost.

 4. >> Stejně tak, pokud se někomu zdálo, že tam venku je epidemiologická situace neúnosná a ten hrozný virus drtí a kosí natolik, že riziko je neakceptovatelné, mohl zůstat doma sám dobrovolně a nečekat na nějaké vládní nařízení. Není přece třeba klást předsedovi vlády ultimáta jako „honem mi zakažte chodit ven, jinak se vám nakazím“.

  >> Kdysi jsem tady něco postnul, našel jsem si to a myslím, že to sedí furt stejně: „Regulace a zákazy tady nejsou, protože bych je já potřeboval, ale protože oni, tamti ostatní sou všichni blbí a na ty ostatní musí bejt přísnost, jim se to musí zakázat, protože sou blbí. To kvůli těm ostatním lidem to všechno je, ne kvůli mně. Já sem samozřejmě chytrej a krásnej a kvůli mě to není.“

 5. https://www.novinky.cz/krimi/clanek/policie-stiha-soudkyni-z-plzne-kvuli-sireni-covidu-40368856

  samozřejmě až na konci to podstatné – Podle něj jde o čestnou a pracovitou ženu. „Jako pověřená místopředsedkyně zavedla transparentní systém rozdělování trestních spisů, který vylučuje možnost manipulace se spisy, tedy například znemožňuje komukoli dostat konkrétní trestní kauzu ke konkrétnímu soudci,“ uvedl Krysl.

  Sám má od počátku trestního řízení pochybnosti o objektivnosti jeho vedení. „Trestní oznámení podala jiná soudkyně našeho soudu. Její manžel je státním zástupcem v Plzni. Přesto věc nebyla předána mimo působnost Krajského státního zastupitelství v Plzni. Nemám ani žádnou zprávu o tom, že by policie nebo státní zastupitelství požádalo prezidenta republiky o souhlas s trestním stíháním, jak to vyžaduje ústava v případech, kdy je soudce stíhán v souvislosti s výkonem funkce,“ vysvětlil Krysl.

  Takže covídek už bude i sloužit k pokusům odstranit nepohodlné? Absurdárium pokračuje.

  1. Po skončení nařízené karantény nastoupila do práce, ačkoliv měla rýmu.

   Proboha kam to povede? Zakážou kýchat, zakážou kapesníky? Idioti. A ovce tomu tleskají.

   1. Na diskuzi jsem neměl žaludek :(

    1. Kupodivu se tam hodně píše o honu na čarodějnice.

  2. Nabývá to čím dál tím absurdnějších kontur. Tak přemýšlím, jak dlouho to ještě může trvat, než se to začne rozpadat.

   1. Vieš o nejakom dôvode, pre ktorý by sa to malo rozpadať ? Väčšina ovčanov sa chová akoby boli spokojní.

   2. Ideální by bylo, kdyby někdo za měsíc, těsně před volbama, přišel s nějakou fakt bombou. A vláda i s klotovými rukávy, se začali fest žrát mezi sebou.

    1. To bude. Vždy to bylo. Např. Slonková týden před volbama v r.2017 vytáhla M.Kovárníka. Mimochodem ten pán sedí, tím už se paní Slonková nepochlubila.

    2. Osobně bych si vsadil, že s bombou přijde Přísaha.

 6. „Takže pořád nechápu, co s tím má společného předseda vlády.
  Pokud se někdo nakazí nebo umře, tak prostě neměl štěstí“

  – má s tým spoločné to, že už druhý rok sa zdravotníctvo zabáva „pozitívne testovanými“ , ktorí žiadnu nemoc nemajú, iba im čosi otestovali. Skutočne CHORÍ sa k lekárovi ťažko dostanú.
  – má s tým spoločné to, že už druhý rok sa reálne nadajú kúpiť niektoré lieky – napr. ivermektin , pretože tieto lieky by svojim účinkom ohrozili ochotu ľudí sa „očkovať“ tým genetickým modifikátorom.
  – – má s tým spoločné to, že už druhý rok žije 95% ľudí v extremnom strese z vládnych „proticovidových“ opatrení, a tento stres začína zabíjať viac ako rakovina.
  ======
  „Pokud se někdo nakazí nebo umře, tak prostě neměl štěstí“
  – a pokiaľ sa nenakazí, tak sedí v domácom väzení po návrate zo zahraničia, pretože vláda ho trestá za odmietnutie „vakcíny“.

 7. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/koronavirus-online/r~5e3c65f0f6bc11eba7d3ac1f6b220ee8/

  Zajímavá je zpráva z 11:55. Bartoníčka bych z nějakých větších manipulací asi nepodezíral.

 8. Takže, pokud dobře chápu ten článek, vejce nebylo za to, že tady jako premiér zavřel národ do koncentráku, zakázal malé podnikání, začal mučit děti špejlováním a dušením v lavicích, že by i Mengele blednul závistí, nechává lidi chcípat po jedech vydávaných za vakcíny, ono to bylo kvůli slabým opatřením proti šíření „pandemie“? To jako vážně?
  Na druhou stranu, někteří mu možná dají k dobru i to, že konečně nastartoval skutečně funkční důchodovou reformu. Od začátku roku o 23 tisíc vyplácených důchodů méně, jen si spočítejte, kolik ušetří peněz. A to je teprve začátek.
  Zdroj: https://www.cssz.cz/documents/20143/99428/duchodci_v_cr_v_casove_rade.pdf/c75ba336-7353-69a0-7595-eb4d027db7dd

  1. No tak kdyby jich bylo o řád více a každoročně, dalo by se to za, pravda docela radikální, reformu považovat.
   Já bych tomu nechal volný průběh, dopadlo by to plus minus nastejno, ale po bitvě každý generál.
   Nyní před bitvou navrhuji o5 nedělat nic, až bude poslední JIP plná, může armáda stavět polní umírárny s morfiem, ono to přes humanisty neprojde, ale za pokus by to stálo.
   A porovnání.
   Ale když klokani zavřou celou Canberru kvůli jednomu nakaženému a NZ se zavře do konce roku, tak i AB pak vypadá jako rozumný lidumil.

   1. Přemejšlím, že esli jako že čím větší totalitní zavírárny, tím víc kdemohkradcie? Nebo jak to funguje?

    1. Cim vetsi zavirarna, tim silnejsi stat. A to prece chceme, silny stat, no ne?
     Chteji demokracii v domneni, ze je to svoboda, tak to maji. Porad vsak plati, ze silnejsi pes mrda, takze kdo chce trochu vic svobody, muze mrdat vsechny kolem. Vcelku to funguje.
     To je teda samozrejme taky spatne, proti tomu se taky broji, ale nektere principy se holt nezmeni, maximalne pokrivi. A tak je dneska silnejsi ten, kdo v te dzungli umi chodit.

 9. Kus svaté pravdy je v tom hezkém článku: „… pokud byl někdo přesvědčen, že kus hadru s gumičkama z trenclí je způsobilý ochránit ho ode všeho zlého, tak klidně mohl roušku nosit bez ohledu na momentální nařízení vlády.“

  Vždy to bylo možné, krytí čenichu bylo – a snad až v době pravdy a lásky – zákonem zakázáno jen na demonstracích/manifestacích. Občas bylo vidět v metru žluťáka s krytým čenichem – prča. Ale bylo mu to přáno.

  Co jednoduššího může být, chce-li se někdo chránit – se chránit? Pravda, pro samoochranu dýchacích cest bych volil respirátor s ventilem, a to respirátor FFP3 a pořádný, ne ty za uši držící divadelní rekvizity. Anebo polomasku s filtrem potřebných vlastností. kdyby to mělo být opravdu a natvrdo. Dobrovolně a za vlastní, protože se mám rád.

  Jak už se vícekrát za ten rok a půl napsalo, proti chřipce stačí prskat v socce do rukávu, kvalitně se stravovat a trávit čas na vzduchu a Sluníčku. A vyprdnout se na ní – stejně zase přijde, a odejde. A přijde, a odejde. Zdraví ji zvládají, oslabení možná ano, možná ne. No a?

  Žádný „test“ = žádný kovid.

  Mrdky.

  (To dělá to pivo. Není to slušné, ale je to pravdivé.)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017