Markéta Šichtařová v Budějovicích

Featured Image

Jednou z výhod Českých Budějovic je, že nám sem nejezdí politici, protože je jednak celé město dopravně komplikované, jednak myšlenková dynamika voličů je nevelká. Všichni dělají všechno přesně podle schématu, pořád stejně už léta.

Nebýt Země živitelka, tak bychom ani nevěděli, jak politik vypadá. Do kraje se volí pan Kuba, do senátu pan Faktor, všichni všechny znají, většina politiků napříč politickými stranami nakonec odjede na Hlubokou políbit prsten knížeti Pavlovi a tak je vlastně jedno, komu to hodíte, protože to nakonec stejně vyhraje Dlouhý. Ostatně kdo by se hrnul do prostředí, které dalo české politice PhDr. Olgu Richterovou, Ph.D., rozenou Ferjenčíkovou. To si každý řekne, tam nejedu, tak unikají nějaké strašné chemikálie.

Já bych třeba byl rád, kdyby přijel Šáša Vondra. Šel bych si ho rád poslechnout, asi jako jediný. Živého disidenta jsem nikdy neviděl (to zní, jako bych mrtvé vídal denně, ale víte, co chci říct) a zajímalo by mně, jestli je fakt takovej loser a to jeho blábolení z cesty, co předvádí v televizi, je důsledkem nějaké intoxikace a zda má na to nějaký generátor.

Jednou z mála stran, která sem občas někoho pošle, bývají Svobodní. Už jsem psal o přednášce Mrazivá fakta o právu EU a tuto středu jsme měli tu čest, že výpravu do našeho Vidlákova riskla Ing. Markéta Šichtařová. Přednáška se uskutečnila 8.5. v klubu Horká Vana v České ulici.

Ing. Šichtařovou netřeba zdlouhavě představovat, je autorkou mnoha popularizačních textů na ekonomická, finanční a měnová témata, současně je ředitelkou Next Finance. Její komentáře lze najít zejména na Echo 24 a na dalších pravicově zaměřených médiích, sem tam na ni ale narazíme i mainstreamu. Ing. Šichtařová má co říci a to se také projevilo na této přednášce.

Přednáška byla zjednodušeně o tom, co se stalo s našimi penězi za poslední zhruba 4 roky a co se s nimi bude dít do budoucna v prostředí chřadnoucí evropské ekonomiky. Hlavním motivem byla neustále rostoucí míra socialismu, přerozdělování a devastující vliv ESG ideologie na naše životy. Kdo již nějaké články Ing. Šichtařové četl, ten asi nebude tak docela překvapen, ostatně přednáška stavěla na otevřených zdrojích, které si může každý najít a nastudovat z pohodlí domova. Přidaná hodnota celé přednášky nebyla v prostém přednesu ekonomických ukazatelů a statistik, ale v přesvědčivé prezentaci souvislostí mezi nimi a rozborem vlivu ideologie EU na ekonomiku.

Rád čtu Šichtařové texty, takže jsem na přednášku šel s tím, že se asi nic prudce nového nedozvím, nicméně stalo se. Schopnost paní Šichtařové uvádět čísla do kontextu je výborná.

Tak se třeba dozvíte, jaká míra socialismu je v Evropské unii. Pokud použijeme jako ukazatel míry socialismu podíl státních výdajů na HDP, pak Francouzská socialistická republika dosahuje nějakých 70%, zatímco ČR se plácá někde kolem 50%. Zatím, ale bez ohledu na to, jak se různé naše vlády prezentují, toto číslo neustále roste. Jak vzápětí vysvětlila Ing. Šichtařová, v dobách institucionálního socialismu v Československu před rokem 1989 u nás byl tento podíl asi 83%, protože se i přes veškerou snahu komunistů nepodařilo zcela vymýtit soukromou ekonomickou činnost, například že si někdo svépomocí opravil dům nebo vypěstoval zeleninu. V tomto kontextu dosáhla Francie fascinujícího úspěchu na poli zavádění socialismu a pokud budeme všichni důsledně volit Šestikoalici, brzy Francii doženeme.

Další zajímavá myšlenka se týkala ceny zlata na trhu. Investice do zlata a cena zlata jsou Šichtařové oblíbené téma, jak se často odráží v jejích textech. Dozvěděli jsme se, že cena zlata přepočtená na reálné ekonomické hodnoty je pořád stejná. Kdyby tedy někdo chtěl za zlato kopat třeba výkop nebo cestovat kolem světa, výsledkem by při různých cenách zlata byl stále stejně dlouhý výkop nebo cesta. Zlato „zdražuje“, protože se propadají fiat měny, ke kterým se cena zlata vztahuje.

Speciální pozornost byla věnována projektu zrušení národní měny, ve kterém se v poslední době našla naše proevropská politická reprezentace. Šichtařová zcela trefně označila euro za neúspěšnou měnu a jeho zavedení za zcela nežádoucí a škodlivé pro naši zemi, přičemž jeho zastánce velmi trefně označila jako lunatiky.

Celou přednáškou se táhla jako červená nit ideologie Green dealu, která je jen jednou ze součástí obludné a zvrhlé ekologicko-sociální-governance doktríny ESG. Tu Šichtařová rovnou srovnala s čínským systémem sociálního kreditu. S tím souvisí další obludný projekt, totiž digitální měna centrálních bank alias CBDC, kterému byla věnována také část přednášky. Ačkoli deklarativně má být tato měna pouze obdobou papírových peněz, nicméně sama Ursula von der Leyen oficiálně prohlásila, že ji bude možno být používat k vynucování opatření spojených s Green Dealem. To by znamenalo, že měna bude programovatelná k tomu, aby ji bylo možné používat jako nástroj k prosazování různých pokrokových agend, v krajním případě ji nepohodlným jedincům, firmám či státům. Chcete třeba utrácet za klobásu? Uhlí? Benzín? Letenku? Smůla, uhlíkové kredity na tento týden/měsíc/rok/život již máte vyčerpané, budete si muset pochutnat na broukách a dojet si pro ně na kole. Z této části přednášky vám nebude dobře, ale zase oceníte, že Svobodní o těchto tématech otevřeně mluví, zatímco mainstream k tomu všemu zarytě mlčí podle hesla „nechte se překvapit“ a „to se nějak udělá“. I strany, které se deklarují jako národní či konzervativní, což je pochopitelně také zaznamenáníhodný fakt.

Nicméně celkové poselství je neveselé. Vlastně, jak se to vezme. Šichtařová jasně ukázala, že nepomohou žádné parametrické změny a „balíčky opatření“, stejně jako nepomůže blouznění o „Evropské unii bez blbostí“. Kdo podléhá dojmu, že to jde nějak snadno opravit, ten je mimo a de facto nechtěně přispívá k pokračování současného kurzu. Nestačí zařadit jiný rychlostní stupeň, je třeba přesednout do úplně jiného vozidla. Provést zásadní kvalitativní změnu spočívající v opuštění ESG doktríny, způsobující ideologické sebepoškozování energetiky, průmyslu a trhu jako celku. To se samozřejmě neobejde bez výměny politické garnitury za jinou, která nebude tak devótní k Bruselu jako ta současná nebo minulá.

Ekonomika je poškozená levicově progresivistickou ideologií označovanou jako ESG, jejímž nejviditelnějším projevem je Green Deal. Dalšími projevy téhož jsou rostoucí regulace, přerozdělování majetku skrze dotace, genderová ideologie nebo woke politika firem, které místo toho, aby si hleděly prodeje zboží a služeb, se snaží progresivisticky vychovávat své zákazníky.

Na místě byl rovněž přítomný předseda Svobodných Libor Vondráček, který se následně zapojil do diskuse. Tak jsem se konečně od někoho dozvěděl, proč se pravicové strany jako Svobodní, PRO a Motoristé nespojili a jaké jsou příčiny dnešní absurdní situace, kdy v PRO našel místo bývalý hejtman a protagonista korupčních skandálů Hašek z ČSSD, Trikolora s SPD a Motoristé kandidují společně s fízlem zmr. mjr. Šlachtou, což shledávám absurditou bezkonkurenčně největší. Není v tom žádná konspirace, je to v podstatě velmi jednoduché, nebudu spoilovat a popisovat to do detailu, zeptejte se Vondráčka. on je dostatečně komunikativní a rád vám to vysvětlí.

Konec přednášky se nesl v duchu Javiera Mileie a na scéně se objevila motorová pila. Milei s ní chtěl ořezat stát, Svobodní se s ní chystají zaříznout Green Deal.

Mimochodem, jsem zvědavý, jak bude probíhat avizovaná návštěva prezidenta Mileie v ČR a zda se s ním setká některý z našich socialistických vládních činitelů, třeba takový Marian Maláč Jurečka. Nebo zda vláda jeho přítomnost na českém území blahosklonně vymlčí podle hesla „no a co, že se tu poflakuje nějaký prezident“.

Byla to skvělá přednáška a děkuji Svobodným, že vnesli trochu světla do našeho statického jihočeského prostředí. Kapacita Horké vany je asi 80 míst a volné židle tam žádné nebyly. Jen se domnívám, že to, co na přednášce zaznělo, mělo v Budějovicích slyšel nikoli 80 lidí, ale 80.000 nebo tak něco. Dalším pro mě těžko stravitelným poznatkem bylo, že jsem si uvědomil, že na té cestě jsme na úplném začátku. Čím dále víc lidí sice rozpoznává a chápe, že náš svět je nějaký nemocný a chřadne, vnímá symptomy, ale většina nepřijala diagnózu a nemohla začít léčba.

Přednáška rozhodně stojí za to. Termíny dalších akcí se dají najít v kalendáři na stránkách Svobodných. Ing. Šichtařová přednáší zhruba jednou či dvakrát týdně, například 2. června bude v Brně. Je třeba si vyhradit si zhruba tři hodiny.

 


12.05.2024 D-FENS

12345 (434x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
20 567x přečteno
Updatováno: 12.5.2024 — 21:21
D-FENS © 2017