„Lidl je levný!“ aneb jak jsem k bolestivému zranění přišel

Featured Image

Článek je určen nejen pro vyznavače nebo odpůrce jednoho z Hitlermarketů, ale zejména pro ty z vás, kteří se rádi poučíte z cizích chyb.

Z nabídky Lidlu jsem si docela oblíbil nářadí značky PARKSIDE, které ve většině považuji za solidní co se týká poměru cena / záruka+kvalita+výkon. Protože jsem potřeboval dokoupit nějaké příslušenství ke své nářaďové výbavě, otevřel jsem si lidl-shop. Moje srdce zaplesalo nad touto závěsnou sí se stojanem.

Představa, že se v ní budu doma vohnoutit jako Indián, byla docela zábavná. A což teprve, jakou radost udělám ostatním členům rodiny! A kdyby náhodou v bytu překážela, přenesu ji na zahradu. Momentálně byla ve slevě a spolu s příslušenstvím PARKSIDE vycházela doprava zdarma – inu, nekupte to.

Pár týdnů před sv. Václavem přišel balík. Docela těžký, až mě to překvapilo. Na sv. Václava jsem se konečně pustil do díla. Kostra je složena z ocelových trubek o průměru 40 mm. Ocenil jsem jednoduchou konstrukci a rychlou montáž, ani nebylo zapotřebí číst návod.

Opatrně jsem do sítě nalezl, ocelová kostra mírně zapružila, síť se pod mými 80 kg poněkud propadla. Pocit jistoty to ve mně nevzbuzovalo. Třeba dělám něco špatně. Opatrně jsem slezl, vzal do ruky návod a podle obrázků se znovu pokusil do sítě lehnout. Během tohoto manévru se však síť pode mnou přetočila a já dopadl pravým bokem hrudníku na středovou ocelovou trubku. Ležel jsem tam bez hnutí několik minut. Tu bolest jsem už kdysi zažil. Otázkou jen bylo, kolik žeber mi prasklo, ale málo kdy se poštěstí pouze jedna zlomenina. Pozdější vyšetření potvrdilo frakturu 7. a 8. žebra.

V duchu se mi začaly honit chmurné myšlenky:

„Bože, za co mě zase trestáš?!“

„Bůh přece netrestá, mohu si za to sám!“

„Do prdele, a to jsem toho chtěl do zimy tolik stihnout …“

V závěru meditace na trubce přišla i trocha optimismu:

„Nikdy nevíš, od jakého neštěstí tě zachránila obyčejná smůla. Mohlo se to stát někomu blízkému nebo jsem si dokonce mohl poranit páteř.“

Druhý den po úrazu jsem prolistoval návod, kde se mj. uvádí:

* Při usedání a vstávání si nechte pomoci jinou osobou.

* V žádném případě nepoužívejte houpací síť jako houpačku. Max. výkyv: 15°.

* Používejte houpací síť jen na tlumících podkladech, jako např. na koberci nebo na louce, abyste redukovali možná zranění při vypadnutí ze sítě.

* Za nehody a úrazy zapříčiněné neodbornou manipulací nebo nedodržením bezpečnostních pokynů se nepřebírá žádná odpovědnost.

Výrobce tedy zjevně počítá s tím, že se ze sítě může vypadnout. To ve mě vzbudilo několik otázek, které výrobce neřeší:

Mohu vypadnou ze sítě i ve spánku?

Středová trubka je pár centimetrů nad zemí a na moje žebra fungovala jako gilotina. Proč tu zatracenou trubku neobalili nějakým pěnovým materiálem?

Kromě bolesti (víc jak týden jsem „spal“ jako opilec na židli s hlavou opřenou o stůl) mi nedala spát ještě jedna otázka. Proč se ta síť se mnou tak snadno přetočila? Kde jsem udělal chybu?

V dnešní sofistikované době, kdy je bezpečnost výrobků na prvním místě, člověk při jejich používání ztrácí obezřetnost. Přitom jsem si pád ze sítě dokázal představit, síť stála na dřevěné podlaze s kobercem. Toto primitivní zařízení určitě používají tísíce lidí. Nebezpečí pádu na ocelovou trubku mi došlo ve chvíli, kdy už bylo pozdě.

Po delším časovém odstupu, kdy bolest a emoce pomalu vyprchaly, jsem se rozhodl o svoji zkušenost podělit se čtenáři D-FENS. Doufám, že tento článek přispěje k bezpečnosti více, než reklamace v Lidlu, o které se nikdo nedozví a kterou by mi, s největší pravděpodobností, stejně neuznali.

Chystám se pád znovu nasimulovat. Ale nejdřív tak za rok. A tajně, neboť manželka, celou událostí značně rozrušena, pravila něco ve smyslu „Ten krám z Lidlu tady už nechci ani vidět, ty debile!“ To jsem od té něžné bytosti opravdu, ale opravdu nečekal …

 


V Kocourkově 9.1.2022 Terbo

12345 (239x známkováno, průměr: 2,60 z 5)
18 653x přečteno
Updatováno: 9.1.2022 — 21:25
D-FENS © 2017