Lempl a svazák v čele ČNB! - zpět na článek

Počet komentářů: 419

 1. https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/svet-postihne-mnoho-ran-predpovida-medvedev-40397001

  Je fakt velmi vtipne to, jak uz i v diskuzi na novinky.cz, coz je pravo, to byvale rude, prevazuje u tohoto clanku masivne to, ze je to cely fraska, komedie a demence. Na vyspe prokremelskych troubu, je tenhle clanek v diskuzi totalne dehonestovan, coz se tam obvykle nikdy nedeje.

  Ale DF diskuze, to je jina pisnicka. Je videt, ze se tu sesla opravdu inteligence, na kterou proste nejakej medialni mainstrem nema ani omylem. Ani ten nejvic levicovej, co tu kdy byl a kde komunisti byli a jsou vzdycky jednicky
  ..Ja vazne smekam, jak tady ty diskuze jsou obohacujici.

  1. Máte recht, já to tak prožívat, taky se jako demokrat rozpláču, ale bejt soudruh, fialovej, modrej nebo rudej, to je fuk, zavřu těm bambulům papulu.

  2. Jsem překvapen, že jste překvapený. diskuse na novinkách jsou z drtivé většiny nekriticky proukrajinské. Lidi mají již dodatečně zafixovano, že za všechno zlo od WW2 nemůže sovětský svaz, ale rusko, ukrajina,gruzie a pobaltí jako by ve svazu nebyli, takže jsou nyní ti hodní. Česká nenávist se tak soustředí na jeden národ, kterému přisuzují touhu po návratu k socialismu a komunismu. Klaus to trefně nazval zastydlý antikomunismus.
   Chodím sem rád, protože se tady mísí různé názory. Mnohdy i ty seznamovské, ale převažují zde lidi, co si nenechávají věšet buliky na nos (byť třeba nemusí mít úplnou pravdu) a místo pasivního přijímání světonázoru přemýšlí.

   1. Já mám i ty seznamovské rád, protože si na jejich oponentuře tříbím a upřesňuji vlastní postoj a názory, a jejich prezentaci. Zádrhel je ale v tom, že s nimi se diskutovat nedá, to je prostě zběsilá smečka fanatických nýmandů. A nejzábavnější na tom je, jak milují floskuli, jejíž významu se jim nedostává – kritické myšlení. Jupí čerte

    1. souhlas. dalšími zaklínadly jsou obrana demokracie a svobody, ačkoliv obě jim mizí před očima. Až to rozpoznají, viníkem bude rusko. Stejně jako za dnešní inflaci a drahé energie. Jak říkáte fanatismus, se kterým je diskuse nemožná.

  3. Shifty, já myslím, že byste měl všechny nahlásit a dát si přihlášku ke Kartousovi k elfům. Jen uvědomělí občané jako vy, mohou tuto zemi ještě zachránit.
   Já bych řekl, že vzorovou diskuzí podle vašeho gusta musela být diskuze pod včerejšími články o tom, jak zlí Rusové přestali dodávat elektřinu do Finska. Naprostá většina diskutujících se uvědoměle rozhořčovala nad nespolehlivými Rusáky, kteří si svým přístupem podřezávají pod sebou větev a ruští trollové upozorňující na to, že i v článku je napsáno, že Finsko přestalo v rámvi sankcí za elektřinu platit a dá se těžko očekávat, že rusák bude posílat proud zadarmo, byli ve výrazné menšině.
   Já když tyhle uvědomělý svazáky čtu, tak si snad přeju, aby se všichni v EU přestali vymlouvat na Orbána a ty trubky konečně zavřeli a všichni si dosyta užili důsledky převedení teorií uvědomělých svazáků do praxe.

   1. To je takova snuska hoven a kravin, ze nebudu ani reagovat. Ze ses az tak blbej sem fakt netusil.

   2. to monday 1+

    1. Taktéž dávám virtuální 1+

   3. Ti elfove jedou v nejake nove synthdroze

  4. To jo, mnohdy je smutný tady číst, jak jsou tu mnozí diskutující vymatlaní prokremelskou propagandou. Ono i Seznamu dávat prostor šaškům jako jsou Medveděv, Lavrov, Putin to je fakt užitečný jen pro ruskou pátou kolonu, nikoho normálního nějaký keci rusáků fakt nezajímají.

   1. Mám tomu rozumět tak, že ten kdo si vedle toho co říkají naši politici, přečte i to co říká Medveděv a Putin, má hlavu vymletou ruskou propagandou a to bez ohledu na to, jaký si z četby udělá závěr, kdežto čtenář Jirka, který má strach si přečíst, co ta druhá strana říká, protože kdyby si to přečetl, udělalo by mu to nevratné změny na mozku, je představitelem té inteligentnější části obyvatelstva?

    1. monday 15.5.2022 v 11:07

     Přesně.
     Jirkou popisovaný politický styl formuloval Joe Biden, když před jednání s ruskou delegací na počátku roku 2022 oznámil, že Rusko nemá na žádnou červenou linii nárok.
     Výsledky nastaveného politického stylu jsou již několik měsíců zřejmé.

     1. styl, no, nevím, ale čím dál více mám pocit, že západ , prostřednictvím nynější čimsi jako jest ukrajina, vymáhá na Ruské federaci již jednou vynucený mir známý jako Brest-litevský, a německo jaxi se snaží dodržet Rapalské smlouvy,
      bych připomněl, že finsko, a další kusy pobaltí, ukrajiny a další bylo již jednou ukradeno krvavou agresí krvelačných barbarských germánských a mimo jiné i českých vrahů a zabijáků sdružených v centristické struktůře teroristických band, krásnému neposkvrněnému a srdečnému lidu Ruského mírumilovného státu,kterýžto vyslyšel upěnlivé prosby o pomoc ukrajinců bělorusů a dalších, a pro jejich ochranu a bezpečí svolil k vytvoření Sovětského svazu , a to právě před sto lety v prosinci 1922.

    2. Dá se souhlasit s tím, že v Evropě se rozmáhá fašismus?
     Optám se jenom tak, na první dobrou – a co to bylo před dvěma lety, to třídění občanů do kategorií covidpasama ???

     1. bych si dovolil oponovat, a to z marxistického hlediska, který určuje vlastnictví kapitálu a výrobních prostředků, jako faktor k určení typu státu.
      tedy , jak byste nazvali stát, kde soukromé vlastnictví v podstatě neexistuje, neb naprostá většina podnikání je financována FIAT měnou a tisknutím bezcenných papírků, s tím, že dnes se netisknou ani ty papírky, anobrž se klikne na klávesnici, která učiní záznam na serveru kdesi v snad v malajsii, či kde.
      Bych dál připomněl, že kapitál, dle Marxe, je odložená spotřeba, nikoliv vyrobené peníze na rotáčkách , dnes na počítačích, čili v žádném případě nejde hovořit v součastnosti o kapitalismu, předpokládám, aby se ten rozpor vymýtil, tak politici redefinují kapitalismus, viz vševesmírný ekonomický genius V.Havel, který označil Marxe za bezduchého pisálka

     2. Takhle… pokud se, stran fasismu, vratime ke korenum toho, jak to Duce na zacatku myslel, pak ano, fasismus tu mame uz par desetileti. V podstate vlade uredniku za podpory kapitalisticke lobby uz chybel jen ten graficky spojujici prvek a militantni mysleni. No, spojovaci prvek, dvoubarevny, nyni mame a militantni mysleni tri mesice take. Takze…?

      1. Drobný problémek může být i v tom, jak přesně vnímáme pojmy „fašismus“ a „nacismus“ my – tedy nejenom my Češi, ale fakticky, snad kromě Německa i zbytek Evropy – a jak přesně tytéž pojmy vnímají, popřípadě rozlišují Rusové.
       Jestli není zakopaný rambohafík zrovna v tomhle.
       Od konce té války, ve které prakticky každý etnický Rus o někoho blízkého (či celou rodinu) přišel, uplynulo teprve a pouhých 77 roků.
       To je podle mého skromného názoru málo nejenom na zapomenutí, ale i na odpuštění.

       1. Rusove si s definici nacka hlavu nelamali a nelamou. Na Ukrajine jsou nackove, ovsem Rusove za nacka oznaci kdekoho, kdo vubec narodni socialista neni, ale je to treba nacionalista. Ostatne, tento problem ma i fura Cechu.

        Ve sve podstate je to asi zpusobeno jednak nevzdelanosti a druhak absenci nejakeho presnejsiho vyrazu a tak se proste hodi ten ‚nacek‘. EU to ma podobne s temi ‚antivaxxery‘, ‚desinformatory‘ a podobnymi odpurci neomarxistickeho poradku.

        Vysvetlovat ale hlupakovi, ze je to kravina, je devastace vlastniho casu.

        Podobne, mam jednoho nesvepravneho souseda. Jeho slepice kurvi moji zahradu. Nekolikrat jsem mu rekl, ze at si je oploti. Argumentoval tim, ze pokud mi to vadi, necht si pozemek oplotim ja. Inu, tak jsem slepice, ktere mi kurvily moji zahradu, zacal na svem pozemku nejprve vyhanet hrabemi, pak jsem po nich hazel polinka a nakonec jsem je zacal strilet a delat vyrady sousedovi na zaprazi. To se najednou ledy hnuly a soused si sel stezovat do kramu (kde se vsechno vi, vsechno probere a vyresi) s tim, ze mu strilim jeho slepice. Pri nakupu v kramu mi jeden aktivni soused pravil, ze bych si mel dat plot, protoze chovatel slepic je proste debil a jinak to nepujde. Na to jsem mu opacil, ze pokud tedy ja zacnu chovat rotvajlery a ty budou na jeho pozemku trhat jeho slepice, jestli mu take on poradi, at si da plot, protoze ja jsem debil. Radilovi dosla rec. On totiz ten nesvepravny soused neni az tak hloupy, jak ze sebe dela, jen je proste liny a sazi na to, ze ostatni proste bud uhnou, nebo rezignuji. Ne, cikan to opravdu neni. Prozatim se mu chov zredukoval na polovinu, coasto mel slepici na smetane. Ta polovina, co prezila, nechodi na muj pozemek a vystaci si s pozemky souseda. Pro mne je problem vyresen.

        1. Nemusí být ani nacionalista, stačí, když nemá rád cikány (a někam to napíše).

         Gratuluji k úspěšnému vyřešení slepičího problému. Kdyby jsi se nudil, mohl bys napsat malý článek na téma etologie kura domácího. V Africe mají problém se slony, kteří zjistili, že v národních parcích se nestřílí, zatímco jinde ano, tak se stáhli do těchto bezpečných míst a tam se přemnožili a vyžírají stromy a keře. A on to pochopí i takový tupý tvor jako slepice.

         1. Tak ono, jak chovatelum kura znamo, on kur doamci neni tupy ani omylem, ba naopak – co potrebuje, za tim si pomalu a velmi vytrvale jde. Podminene reflexy se u nej buduji stejne rychle, jako u psa a navic je vybaven smysly, ktere nam zcela schazi, napriklad intuice predpovedi pocasi.

          Ja si sem obcas skaknu vyvetrat palici, ale na psani seriozniho clanku o kurovi nemam dostatecne souvisly cas (to se musi napsat jednim vrzem), ale hlavne – nejsem natolik fundovany chovatel, abych si troufal o tomto tematu psat. Moje babka, budiz ji zeme lehka, letita selka, umela poznat kouhouta uz z vejce. Sousedky za ni chodily s vajickama, at jim je prebere a kohouty rovnou vyhazi. Kdo neveril, oznacil, nechal vysedet a… pak zabijel kohouty. Dneska na to lidi serou a kvocny taky – zadna uz nechce sedet. Nebo, sedet chvili ano, ale paxe na to vysere a nedosedi.

        2. Kdyz ty jses takovej borec, na tebe nikdo nema….

        3. RuUsové hlavně za nácka označí každého, kdo není s nimi.

         Ve 30. letech to výmarská ANTIFA (=sovětská, Moskvou řízená organizace) vyhlásila zcela jasně: „každý, kdo není komunista, je fašista!“

         Slovo „fašista“ účelově lživě používali jen proto, aby nikoho nenapadlo spojovat internacionální socialismus Moskvy s nacionálním socialismem Berlína.

   2. Smutné je číst vaše příspěvky (myšlenka, forma, pravopis). Každopádně děkuji za sondu do myšlení těch „normálních“.

    1. Taková sonda snad byla i zbytečná.
     Vydatné vzorky přece máme už z bolševické chřipečky, kdy tihle „normální“ kývali na všecka ta fašistická „vládní opatření“ jak nemocní osli.
     Jsou to stále titíž lidé, stejná kádrovací skupina, o které jsem si myslel, že po převratu prostě přestane existovat. Její zárodky tady bohužel byly už za socialismu, což mi došlo poněkud pozdě. Rozmnožilo se to a výsledek je tu.

    2. no jako byvaly havjyř, jsem ten uplny debil, kterého vy, intelektualní vykvjet označujete za debily, bo neumime pisať ty pěkne slova, ale kde ste vy intoši byli,kdy my , havjyři sme muvili, že strčtě si ruski gaz do řiti, a nechejtě nas těžit uhle, bo co je doma, to se počita, to stě štěkali mordami o akesi zelene revoluci , že uhla není třeba, bo elektryka je přeca v zasuvce, ,,,,a misto šachty v Frenštatu, tam matě siemensa, který robi elektromotory pro kompresory na ten gaz, to v lepšym připadě, bo jinak tam možna robi elektromotory pro otáčení leopardu, kurde , teď jsem vykydal určitě mega tajemstvi, no nakonec asi ten motor na otáčení věže leopardu bude stejny jako v tej armatě, a to su gupi havjyř, a přišel jsem na to, na co stě přišli vy chytři?

     1. Nerozčiluj se, to nebylo na Tebe, nebuď tolik vztahovačný.

      1. no, my gupi, co nechapeme, že inflaci porazíme ešče většu rychlostí tisknutí peněz, dovozem pracovni sily z ukrajiny , kera budě robit za minimalku, prodejem elektriky na burzu uza 15haliřu a její pak prodej nam gupim za 9kaček,sniženim dph o celou korunu za liter paliva, dodáním vintovek do russácka, tedá do bývalého russácka, tedá co to melu, do demokratycke mirumilovne a spojenecke ukrajiny za darmo, či za usměv bidena, jsme fakt haklyvi,pokud to je to vztahovačno

       1. Já myslím že havířům budou ještě lidi líbat nohy z vděčnosti, pokud se podaří znovu otevřít nějaké ty doly a vytěžit z těch 50cm mocných uhelných vrstev ještě nějaké to uhlé. Aby si zpovykaní měšťáci v panelácích mohli aspoň jednou denně zatopit v improvizovaných kamínkách s rourou proraženou skrz okno :-)))

        Je to legrace, jak všechny ty profese, které byly hozeny přes plot v 90. letech bankovního socializmu a mramorem obložených tunelovaných bank, zase získávají prestiž. Totéž třeba soukromí farmáři, výrobci potravin apod.

        1. Souhlas,na to jsem nejednou myslel,jak nektere důležita povolani s přichodem VH demokracie ztratila na dúležitosti.

     2. to nebylo na vás. k vám mám negativní postoj pouze v jedné věci, což je vhození Pipera do popelnice.

      1. do popelnice to šlo proto, že v dosahu nebylo hnojiště, bo jen tam patří slouhové kolonialistů, ale na přijdete zmoudřením Babím létem

       1. oceňuji vaši ryzí zásadovost. přesto je to škoda. Piper je Sydovo dílo, a ten je mrtvej. Stejně tak Wright. Gilmour s nimi ještě nebyl, Waters tam už není. Takže na posledním Floydim sprasku má podíl jen Mason, který byl kdykoliv u Floydu nahraditelný.

      2. to treb, jungvoj

       jo jo, ty jungvojovy vinyly za hafo lovů hozený v popelnici… to sem taky těžce zkousával

  5. Copak shifty? Mrcasíkova sláma u kravína už nestačí, tak je třeba přitvrdit?

   1. Cim jsem pritvrdil? Jen me prekvapuje to otoceni diskurzu na novinkach. Jste kluci nejaky podrazdeny koukam, stalo se neco?

    1. na novinkách se žádný diskurs neotočil. jede to tam v těch samých kolejích. roušky, teď ukroši, vypnuté diskuse u průseru s cigány a čmoudy… vše při starém.

 2. Vcelku souhlas. Co mě ale děsí relativně nejvíc, je počet tuzemských bankéřů, kteří dotyčného Michla označují výrazy od nepřipravený a nevhodný až po lempl. Bankéři, kteří jsou jinak posránkové, co drží huby a pospolu a raději by vypili krabicové víno, než by se vzájemně pomlouvali, takhle drští proti Michlovi? No to bude fičák, zřejmě…

  1. Je to logické. Podívejte se na zisky našich bank v posledních, dejme tomu, dvou letech, za bačování Rusnoka. Tyto zisky mohou být změnou politiky ČNB ohroženy.

 3. Otázka za miliardy bludišťáků: kdy bude měna?

  1. Na co měna, stát okrade střadatele pomocí inflace.

   1. Doba se zrychluje. Měna je rychlejśí. Nasere víc lidí, ale zase rychlejc to nasrání přejde. Dlouhá inflace sere lidi dýl.

    1. dovolím si oponovat. Lidi jsou přizpůsobiví, na inflaci si zvyknou. Měnová reforma by však udělala takovej zásek, že by to vymazat jen tak nešlo. Jsem přesvědčen, že pětikolka udělá cokoliv, jen aby nebyla měnová reforma. Leda by to měla být smrtelná rána pro Putlerrra a rašissssty. Pak by to plebs možná sežral.

    2. Měna nakonec samozřejmě bude, až se stát zbaví podstatné čáti dluhu, tak se zavede „zlatá koruna“.

     1. Mena se provede nejakym modernim zpusobem, aby se narodu vytrel zrak. Neverim ale, ze se bude cekat na odmaz statniho dluhu, protoze ten neustale roste. Spis jsem zvedav, jestli to udelaji jako Amici v ’71 a sice, ze soucasne zakazou soukrome drzeni zlata a rovnou zrekviruji, co ma kde kdo ofiko ulozene.

 4. https://echo24.cz/a/SaHCa/rusove-nemaji-silu-dobyt-ukrajinu-ani-asi-udrzet-okupovany-jih-rika-byvaly-velitel-wagnerovcu

  Tak uvidime, jestli ma pravdu. Na me to zatim jako galapredstaveni ruske armady tak uplne nepusobi, ale ja samozrejme nemam ty spravne zdroje a informace.

  1. a ano, plně s tím souhlasím, rusové jsou vožralí negramotové utočící na perfektně západem vyzbrojenou ukrajinu klacky v ruce,

   1. Pekny kurz kreaitivniho cteni…

    Ale pozor, ty podrazdeny reakce nepusobi uplne sebejiste. Ani od diskuteru, ani od „velmoci“.

  2. Myslím si, že to galapředstavení ani nemělo být.
   To se odehrálo už poněkud dříve a to v Sýrii. Což je myslím poněkud těžší disciplína, než je likvidace několika praporů nácků v oblasti, kterou poměrně dobře znají.
   Sračkomety třeba píšou, že Mariupol údajně evakuovali zhruba tisícem aut. Tvl, kdyby Rusák opravdu nechtěl, tak neprojede ani jedno, natož tak tisíc aut.
   A to se ani neptám, kde se v údajně zcela rozmláceném Mariupolu vzalo zhruba tisíc pojízdných, smysluplně obsaditelných aut a palivo do nich??
   Imho si sračkomety už vůbec nevidí do huby. Valí to do prostoru pod tlakem a s chybami – však to je jedno, jedeme na kvantitu.

   1. Jak jsem psal vyse, mene emoci a nervu a vice klidu by pusobilo lepe. Pekny den

   2. no, normalně ani Napoleun ani Hytler ani Putyn nevi, že na ukraině je bagno , to je divne , bo i ja to vjym, že tam to bagno je, kurňa, že se mně nezeptali, bo bych jim to intergalakticke tajemstvi s klidnym svědomim vyzradil, tedá tym ukrošum, aby bylo jasno, bo nikdo tak nikdo, no ni ?

  3. Jen to zasluhuje drobné připomenutí, že Rusům nikdy nešlo o dobytí celé Ukrajiny. Co by si s ní asi tak počali?
   Zřejmým cílem je Donbas a suchozemský přístup na Krym. Oděsa a přístup do Podněstří by byl jistě vítaný bonus.

   1. no, pokud vim, tak jak Bogdan,Chmelnicki, tak později Lidová ukrajina , žádala Rusko o pomoc a totak, že se ukroši chcali spojit s Rusama, nikoliv naopak, ale co už,

    1. Tak to víš špatně, Jungvoji. Chmelnický požádal Rusko o pomoc proti Polákům výslovně s tím, že mu jde o autonomii. Moskva mu autonomii slíbila – ale podvedla ho a postupně ji oklešťovala, až nakonec Kateřina Veliká to dorazila úplně.

     1. To trochu připomíná specificky československou cestu k socialismu ve čtyřicátých létech :-)

      1. Však podobností mezi ČR a UA je daleko více, akorát fázově posunutých o ca. 120 let:
       – geografická poloha v sevření mezi většími, agresivnějšími a expanzivními státy
       – historie selhavších pokusů zajistit si nezávislost spojenectvími, která se vždy obrátila proti nezávislosti
       – téměř úplné vymýcení původního jazyka a jeho umělá obnova inteligencí
       – tradice keců o „neumí si sami vládnout“ a kolaborantství části národa s cizími říšemi „co by vládly lépe“
       – převážná diplomatická neschopnost a neprozíravost domácích politiků
       – odezdikezdismus
       – významné cizí národnostní skupiny v ekonomice, politice i příhraničí

       My máme oproti UA to štěstí, že jednak máme přirozené hranice viditelné i z vesmíru, takže tohle je celkem uzavřená kapitola; češtinu se povedlo obnovit už před rokem 1850; a po roce 1918 nebyl v okolí nikdo dost silný, aby nám naši novou nezávislost zase sebral vojensky (Maďaři i Poláci dostali po čuni). Oni mají zase štěstí na přírodní zdroje, které nám zcela chybí – je-li to vůbec štěstí…

   2. Dneska je docela vyzivny Vlk, doporucuju. Vynecham zahadu, proc Kijev zachranil cast vojaku z Azovstalu tim, ze je hrdinne poslal do Ruskeho zajeti a prejdu rovnou k tomu, ze Rusko diky sankcim od roku 2014 z nejvetsiho svetoveho importera obilovin zkonvertovalo na nejvetsiho exportera. Tady bych byl opravdu rad, kdyby nam nase fialova vlada demonstrovala ucinnost protiruskych sankci a muze do toho zahrnout i dostupnost a ceny umelych hnojiv a zradla na nasem trhu a dalsi a dalsi veci, ktere budou jiste ceskeho Joudu zajimat ihned pote, co ho prestanou nasevase media krmit tou spravnou propagandou.

    1. Sysop: plebs bude vždy krmen jen tou správnou propagandou, cenzura začala a drtivá většina lidí bude mít jako jediný zdroj informací Zelené právo a pár dalších, centrálně řízených plátků. Soudruzi už nějaký narativ, který plebs namotivuje správným směrem, vymyslí. Když si promítneš, jaké neskutečné blbosti á la škůdce-imperialista mandelinka bramborová přinesly covidové roky, zjistíš, že běžný člověk sežere naprosto cokoliv. Když může být viníkem nemoci u očkovaného zdravý neočkovaný, projde cokoliv, co bude strana chtít. Lidská schopnost věřit v sebevětší píčoviny je nekonečná, jak ukázalo de facto jakékoliv náboženství.

     1. Dokud to vsechno probihalo v rovine „ceece, zase musime nosit ty nahubky, to bude asi nejakej podfuk, ne?“, tak jsou lidi lehce otraveny, ale propagandu chroupou, ocaskama vrtej, kila pribejvaj, vsechno v azuru. Ale fakt jsem zvedav, jak ta propaganda bude muset zaradit za dva nebo rovnou za tri, az lidem prijdou faktury za energie, na totemech u benzinek se pripocte bonus cca 10-15 Kc, do toho se ukaze, ze ani 15 stupnu nestaci a je potreba hicovat na 11, chleba za 80+ a dalsi a dalsi vyfikundace, vyplyvajici z nakumulovane neschopnosti vlad za poslednich par let, vcetne te posledni.

      Jeste pred dvema lety jsem si rikal, ze obcanska valka v Cesku je picovina, protoze mi nejak chybely ty dve vyhraneny skupiny, co by do sebe sly. Ale kdyz si to predstavim ted, jaka situace muze byt treba za pul roku, uz to tak uplne nerealne nevidim. Samozrejme, ze neverim na Zrga, kde v jeho videni uz je Zeme minimalne po trech jadernych rozkladech, ale umim si predstavit nasranej dav nekde ve Strakovce na nepovolene demenstruaci potlacenej spravedlivou rukou zakona, nebo treba imigranty utikajici pred nasranym davem, nebo niceni majetku bohatym a nasledne pomsty chudym…

      1. Sysop: propaganda bude nejen řadit vyšší rychlosti, ale taky měnit dopravní prostředky a cíle. Co lidem stačilo k tomu, aby vyrazili do války? Často právě žrádlo, ošacení a příslib, že určitě vyhrajem a pak bude dobře. Proč by to teď mělo být jiné? Když vidím tupost lidí kolem Ukrajiny, tak si myslím, že jakmile by byla zima a hlad, půjde se „na Putina“ vcelku ochotně. Stačí ukázat vhodného viníka, řvát dostatečně nahlas a průměrný volič se zachová jako vždy – uvěří a vyrazí dělat, co se mu řekne.

       1. trochu ovšem zapomínáš na to, že si režim vychoval jako poslušný ovečky naprostý sračky, co se mj. i těch zbraní štítí a ublížily by s něma hlavně sobě; a ti co by s tím uměli zdaleka nejsou takový propagandou vymletý ovce, co věří pohádkám, jak za všechno špatný na světě může RF

        mimochodem poslední reporty o průběhu bojů jasně ukazují, že evropský armády by bez podpory US of A neměly proti RF šanci; pravděpodobně by to skončilo šíleným masomlejnkem, kdyby tam fakt libtardi poslali pár set tisíc narukovanců. ale rozhodně žádný drtivý vítězství jedné strany, protože dyž si konečně uklidili ten korupční bordel ve svejch řadách, ukazuje se skutečně ta materiální a výcviková nadřazenost ruskejch sil, no a armády většiny evropskejch zemí jsou na tom tak stejně, nebo i hůř, než ukrošovská (a to počítám ty tzv. profesionální, zdaleka ne tady ty brance, co vo nich píšeš)

        a to jenom na závěr zmíním, že pokud by proběhl nějakej oficiální protiúder jakési evropské koalice, tak to zastaví rovnou na čele pár taktickejma 10-20kt hlavicema, a je po tažení na východ

        čili vláda bude asi troubit a odklánět prachy, dokud to jenom pude, a až na konci roku začnou jít tlustý do fakt tenkejch, asi abdikujou a někam zmiznou, než dostanou na budku; aby tydle sračky na lidi povolaly armádu, ani omylem – to by proběhl v prvé řadě puč uvnitř těch stran, už ten jejich bonzáckej web bylo takový menší zemětřesení a podle mě to fofrem stáhli hlavně právě proto, že uvnitř minimálně modrejch ptáků to začlo bublat tak, že se profesůrek reálně bál vo svou prdel

        1. Behemot: to je přece úplně jedno, jestli se někdo štítí nebo neštítí zbraní. Pokud by nastal hlad a zima, tak se rozjede propaganda, že je nutné někam vyrazit a holt se vyrazí. Tady vůbec nejde o to, že by ti lidé měli být bojeschopní, ale o to, aby měli co dělat a co žrát. Nebude-li stát schopný zajistit životní podmínky všem (tedy žrádlo v obchodě a elektřinu a plyn doma), bude nutné část lidí dost někam jinam, aby je náhodou nenapadlo se vzbouřit. Historicky se to osvědčilo, současný člověk je sice výrazně pohodlnější, ale tupý je stejně, jak ukázal covid. Navíc to pohodlí je relativní, protože pochopitelně teď, když je vše v pořádku, nikdo nikam nepůjde. Bavíme se o situaci, kdy věci v pořádku nebudou. Perspektiva mundůru vypadá jinak z klimatizovaného kanclu a meníčka s latéčkem a jinak z vymrzlého paneláku s vyjedenou ledničkou.

        2. Problém je, že jsme se z bolševické chřipečky nepoučili, ne tedy většinově.
         Vím o lidech, co ještě nějaké drobné iluze měli, ale definitivně o ně přišli. Momentálně jsou pěkně nasraní a na cokoliv reagují až přehnaně. Odhadl bych jejich počet tak na 8-10% z té klasické mlčící většiny.

         Co se zbraní týče, tak zacházet kvalifikovaně s téměř jakoukoli zbraní, z běžné populace momentálně dokáží cca padesátníci – tedy ti, co ještě absolvovali 2 roky ZVS. Anebo koníčkáři, ti samozřejmě také, ale těch bohužel není v populaci tolik, jako tam je absolventů ZVS.

  4. to shifty

   nezapomínej na syrskou taktiku a strategii… na UA je situace podobná… neútočí pouze RA… pozemní armádu tvoří i místní lidé – ukrajinští rusové z DLR A LLR… jejich bojová motivace nesouvisí s jakýmikoliv potenciálními problémy s morálem v RA – je stálá a nenarušitelná… armády LDLR přirozeným způsobem mobilizují další sousedy – ukrajinské rusy z dalších obsazených území… rusku bude stačit od určité doby provádět bezdotykové údery vyspělou technikou a udržovat strategickou kontrolu… pozemní kontrola území vojáky není podmíněna účastí pěšáků RA… tak jak v Sýrii… hodně lidí si to neuvědomuje

   1. Tak hlavne – fura nasich lidi to sleduje jako poharovku Banik-Sparta, ale nejak jim nedochazi, ze brzy k tomu sledovani nebudou bramburky. Mozna ani chleba. A samozrejme za to bude moct Putin, protoze my jsme na nej museli vyhlasit sankce.

    Docela rad bych nekde nasel zdroj, overeny zdroj, jak to bylo s navstevou Caputove v US Steel Slovakia, kde se udajne mela divit, jak fabrika krasne slape a nechybi ani suroviny, ani zdroje, vsechno v azuru a na to ji melo byt vysvetleno, ze je to sice na Slovensku, ale firma je americka a ty na Rusko sankce nevyhlasily, takze proc by mely mit nejake trable se surovinami…?

    1. podle toho webu michalapetr se chystají další pěkný šméčka, s ohledem na námořní blokaci vývozu obilí ukroši nejen že letos nezaseli, už ani nesklidí, protože už nemají benzín ani naftu a nejsou schopní vyvézt ani loňskou sklizeň (čili naplánování operace asi ideální), čímž mimo jiný je ten stád v totálním bankrotu, nemají teď prakticky žádný příjmy

     uhnija začla velet, že evropský stády mají fofrem všechno vyprodat do prdele (tady samozřejmě všichni jednají tržně, takže to udělali už dávno co vyletěly ceny na světovejch burzách, a vláda to má fpiči, má jiný notičky, na rozdíl do rejží, co zakazují jedna po druhé vývozy potravin), no a má se to z ukrošova začít navážet sem desítkama tisíc vlaků, přičemž na nějaký věci jako kontrola jakosti a kvality toho obilí podle přísnejch uhnijních standardů, který eště nedávno padaly na hlavy místním producentům, se v tak výjimečné situaci vůbec nebude hledět

     takže nejen že potraviny násobně zdraží, ale eště to bude nějakej podřadnej shit plnej pesticidů!

 5. doporučená literatura:

  https://www.databazeknih.cz/knihy/mnichovsky-komplex-156452

  „Čím méně se doopravdy bojovalo, tím krvelačnější se psaly básničky.“

  Hrr na Rusa, hrr na vraha, na Moskvu Praha!

  1. U Mosqy se bojuje za Prahu!

   eh…

   …u Kijeva?… Charkova…..?

   Mmm… a nebo se u Prahy bude bojovat o Mosqu..?

 6. Proc Tu melete o ukrajine kdyz clanek je o dalsim niemandovi do CNB.
  Jinak az SE provali to,ze cinska ekonomicka stoji za 30% na ghosttownech to bude vetsi ficak.

  Docela me desi,co ukuchti pro duben v CSU v Americe v the jejich bureau uz Maj poradnej problem,aby mohli vydat 8.3% Nebo peak inflation.

  Az zas vyleti plyn tak to budou nutne muset zase posunout o co o 1% no naslapujou pomalu, ale no tak 16%?

  1. šlo by psát trochu víc česky? začínám mít fakt problém to po tobě rozluštit

  1. No jiste, nekdo chce nekoho motivovat, aby zustal ve firme tim, ze mu neco da zadarmo. To musi byt levarna, to jinak neni mozny :-D :-D A ve svete to vubec takhlew nikde nefunguje :-D A vubec, vsude je to jenom levarna a tunel, a kde ne, tak tam urcite taky :-D

   1. Lojza:
    Zkus si vzpomenout na loňský podzim a kouzelný elektromobil. Taky jsi věřil tomu, co sis přečetl v bulváru a mohl jsem ti stokrát marně vysvětlovat, že zázračné akumulátory neexistují.
    Na každého má reklama a PR bláboly jiný vliv – někdo to přímo hltá, jiný bere s rezervou. Já už všelijaké „zadarmo“ či „benefity“ zažil a vím, jaká svinstva se za tím mohou skrývat. Zrovna nedávno to byl „služební mobilní telefon i pro soukromé využití“.

    .

    1. Ech, jen maličko podotknu – HE3DA :D

     1. servisdok:
      Jsem zvědav, jak dopadne aféra „zázračný černý prášek“ a neochota HE3DA vysolit zpět 5M€.

      https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/he3da-ma-vratit-130-milionu-korun-cinskemu-investorovi-porusila-dohodu-rozhodl-soud-1388224

      .

      1. Nejenom Číňanům, soudí se s nimi i Němci. ;-)

       1. Tssss… to zaplatej hned z prvni vyrobene serie. A ta bude… moment… ktere to ted mame stoleti…?

       2. Tohle asi mluví za všechno :

        „Ze závěrů technologického prověřování (due diligence) pak vyplývá, že investiční projekt HE3DA je vykonstruovaný, záměrný podvod. Dále že testované baterie neodpovídají smluveným standardům. Současně žalovaný nebyl schopen odstranit vytýkané nedostatky navzdory předcházejícím upozorněním,“ píše se v rozsudku.

        To vážně nikdo ze všech těch inženýrů a odborníků firem, které tam investovaly nevidí, co to je za lidi? Že každou návštěvu pustí jen na několik pečlivě vybraných míst a o ostatním se pouze kecá?
        Kompletní otestování naprosto všech parametrů jakéhokoli akumulátoru, spolehlivě vejde na půlku A4, pokud by to mělo být i s životnostními testy, tak dalších pár řádků.
        Ta firma ještě nezveřejnila nic, co by spolehlivě potvrdilo „výjimečnost“ a ty kecy o průmyslové špionáži číňanů si teď mohou už strčit do řiti – když se ukázalo, že tam číňana nechávají dokonce „investovat“.

        Je to naprosto klasický, akorát mediálně nafouklý devadesátkový tunel a sprostá holírna.
        Takových akcí jsem viděl v devadesátkách povícero, jedna například probíhala v Letu Kunovice, také v jedné části Mesitu UH. V kroměřížském PALu, se lidi přesně typu tohoto Pruse, pokoušeli ukrást kompletně celou výrobu elektronického zapalování pro Favorita. U toho jsem přes kamaráda, co tam pracoval, prakticky byl a tak vím, že ti lidé nejenže zůstali nepotrestáni, ale jsou velmi bohati a jeden z té party poslancuje v PS. Povedlo se to sice zavčasu zarazit, bohu a díky ostražitým, nebojácným lidem se nedostali ke všemu, co bylo nutné, ale i tak firmy přišly o spousty, doslova za bílého dne rozkradených miliónů, kroměřížský PAL pak málem přišel o nejdůležitějšího zákazníka (ještěže bylo vyrobeno dost zapalovacích jednotek i regulátorů na sklad), protože výroba prakticky měsíc stála, než se fízlům povedlo ty lidi chytit a sebrat jim, co ukradli.
        Ty devadesátky byly celkově něco neskutečného, na to nikoho život připravit nemůže.

        1. Stran tech cinskych investic a spionaze (nemyslim tento pripad, tady jsou to jen pindy) – Cinan koupi nejakej smesnej akciovej podil, treba 2%. Tim ale jako akcionar ziska pristup nejen k vyrocnim zpravam, ale take casto k fure internich informaci. Az vsechno nacerpa, akcie zase proda… Ta mala ztrata je cenou za prumyslovou spionaz.

       3. Ti Němci jsou ti Číňané.

    2. Zkus si vzpomenout na to, co jsi ti k cele situaci vysvetloval a prestat placat picoviny.
     A jinak, to co ten pan nabizi zamestnancum, zcela normalne funguje po celem svete a je to bezna vec. Ostatne, v dnesni dobe si udrzet zamestnance, zvlaste kvalifikovane zamestnance, musi byt docela obtizne, a tohle je jiste jedna z cest, jak tomu napomoci.

     1. Lojza:

      1.
      Vzpomínám si dobře, co jsem vysvětloval – v tom články, co jsi spoklnul s navijákem bylo něco o dobití za 15 minut atd. a dojezdu 800 – 1000 km. Fyzika tohle neumožňuje.

      2.
      DD nabízí vklad do investičního fondu jeho fabriky, 100 000 Kč. Podmínkou je 5 let se nedotýkat. Ve firmě nejsou nijak velké mzdy, asi bude dost diskutabilní, nakolik je to hodnotný „benefit“.
      A protože mám praktické zkušenosti, tuším tam levárnu.

      Máš to poněkud jinak – fake článek bereš vážně a co napíše kdokoli s dírou vzadu, bereš jako fakta.
      Doporučuju pěstovat si sebereflexi…

      .

      1. Jo, na to si ještě vzpomínám…

      2. Ale jo, fyzika umoznuje nabiti za 15 minut a dojezd 800-1000 km. Jenm holt, ta „baterie“ se jmenuje „kondenzator“, „motor“ je motorek par desitek Wattu, „auto“ je konstrukce jak z Merkuru a nejake hmotnostni limity na posadku, byt citajici jednoho cloveka, tam take budou. Takze ne, ze by to neslo, ale….

       :-)

       1. Nebyl bych si tak jistý, zda fyzika dnes již umožní to, aby automobil, kde bude hmotnost posádky vůči hmotnosti kondenzátoru zřejmě zanedbatelná, ten kondenzátor uvezl zmíněných 1000 km. Akumulátor tuším co do hustoty energie na kg stále kondenzátory předčí – 50x?

        1. Tedy spíš než fyzika technologie.

        2. Ano, takzvané „superkapacitory“, jak kondenzátory s velkou kapacitou vzletně nazývají někteří neseriózní obchodníci a sračkomety, nedosahují svou jmenovitou kapacitou ani setin kapacity obyčejného olověného akumulátoru.
         Možnost odebírat velké proudy, nebo naopak kondenzátor nabíjet velkými proudy, závisí čistě na jeho konstrukci, jmenovitě na průřezu a způsobu přívodů k elektrodám, od čehož se potom odvíjí i konečná váha. A samozřejmě i cena. Starší si mohou vzpomenout na doslova astronomické ceny stříbrozinkových akumulátorů pro speciál a armádu – tehdy to šlo dokonce i ukrást, nicméně dnes je to kvůli surovinám a jejich potřebné čistotě skoro nezaplatitelná věc, používaná vlastně jen v leteckém sektoru.

         Neboť ona zatraceně potřebná supravodivost nám zatím, za běžných okolních teplot, bohužel ještě nefunguje. A myslím si jako technik, že ani dlouho nebude. A pokud snad v omezeném měřítku bude, tak to pochopitelně nebude „supravodivost pro všechny“.
         Kromě toho dosti závisí na dielektriku i jmenovité ploše elektrod takových kondenzátorů – nelze si nevšimnout, že ani dneska nejsou „superkapacitory“ s významně větší kapacitou nic levného.
         Jako podpůrný prostředek klasických akumulátorů – proč ne, pokud to samozřejmě budou alespoň tisíce faradů, rozumně rychle nabíjitelné i vybíjitelné.

         Ten fenomén „bude to využitelné pro všechny“ se například velkohubě předpovídal u solárních článků „družicové“ konstrukce a druhu, z čehož po vyčíslení nákladů pro „civilní sféru“, včetně odhadu potřebného množství nestandardních surovin, pochopitelně velkým fofrem sešlo.

         1. Další zádrhel se superkapacitory v autech spočívá v tzv. „crashworthiness“, tj. certifikaci bezpečnosti po nárazu. Fakt bych nechtěl bourat s gigantickým kondenzátorem. Ta šlupka, když by došlo k průrazu nebo i jen zkratu, by byla ještě mnohem horší, než u li-ion článků.

 7. Klasická felčarská slátanina. Michl je sice stupidní dement v ekonomii, ale tenhle felčar je na tom ještě o poznání hůř.

 8. Nejlépe to vystihla Zlámalová ve článku „Vítězové a poražení velkého zdražování“. Naprosto krystalicky průzračně vyvrátila jak brutální lež o „dovezené inflaci“, tak pojmenovala o co jde – politiku, která má ve prospěch dlužníků obětovat střadatele a nezadlužené.

  „Andrej Babiš, Aleš Michl, Miloš Zemana a spol. tvrdí, že inflace je dovezená. Jenže Česko má třetí nejvyšší inflaci z celé Evropské unie. Našich 14,2 procenta je víc než trojnásobek francouzských 4,8 procenta. Nemluvě o švýcarských 2,6 procenta. I v Německu stoupají ceny „jen“ o 7,6 procenta. Kdyby rozhodovaly globální dodávky, bylo by to všude stejné.

  Když se výrazně zvednou úroky, firmy nebudou mít možnost lidem zvyšovat platy, klesnou jim zisky. Nebudou mít na investice. Ekonomika se zpomalí. S vysokou pravděpodobností spadne alespoň do krátké recese. Růst cen se ale rychle zastaví.

  Když se úroky nezvednou, bude prudké zdržování pokračovat. Během let bude zboží a služby o desítky procent dražší. Recese nemusí přijít. Spirála zdražování se bude točit dál. Zchudneme tím, že peníze ztratí hodnotu. Pokud stát ty vyšší ceny nebude pod tlakem blížících se voleb kompenzovat.

  Ani jeden ten scénář není pěkný. Ani jeden není bezbolestný. Taková řešení už se nenabízejí. Teď se hraje o to, koho to bude bolet. Komu zbude ten černý Petr.

  Když pojedeme podle Babiše a Michla, necháme ceny dál stoupat. Zaplatí to všichni, kdo nemají žádné dluhy. Kdo mají příjmy a úspory. Obojí ztratí na hodnotě. Za každých tisíc korun si najednou koupíte stejně zboží jako o rok dřív třeba za osm set. Životní úroveň padá o pětinu. Ten, kdo má dluhy, je na tom lépe. O stejnou pětinu klesá i reálná výška jeho dluhů. Protože úroky nestouply, nerostou ani splátky dluhů. Je to politika pro dlužníky. Lidi s hypotékami a spotřebními úvěry, firmy s bankovními půjčkami.

  Konec inflace není v takovém scénáři rychlý. Spirála se nakonec stejně zastaví tím, že buď firma nebude mít na to, aby lidem přidala, nebo lidé nebudou mít na to, aby si zboží a služby koupili. Teprve pak přestanou ceny růst či začnou klesat.

  Když se zvednou úroky, zdraží se úvěry lidem a firmám. Když ten růst bude značný, může přijít situace, kdy nebudou mít na splátky, protože příjmy jim tak rychle neporostou. Přijdou krachy firem a někteří lidé přijdou o své nemovitosti, na jejichž splátky už nebudou mít. Zdražování se rychle zastaví. Tím pádem se ochrání příjmy i majetky těch, kdo dluhy nemají, před inflací. Je to politika pro nezadlužené.“

  1. Tak oni to s dovezenou inflací myslí tak, že se ta inflace z okolních zemí sčítá :) Takže můžeme bejt rádi že je to i pres všechnu snahu jen 14%.

  2. Koho by zajímala inflace, když je potřeba zničit krrtka. Zahřejeme se skandováním proukrajinských sloganů a propuštění dělníci najdou práci v neziskovkách bojujících za práva Romů, leseb a transsexuálů. Evropské hovnoty si rozvracet nedáme.

   kontrolní otázka: mají bohatí a vlivní spíše hypotéky a úvěry, nebo úspory?

   1. Jihočech Honza: špatně položená kontrolní otázka. Mají bohatí a vlivní spíše majetek a přístup k nově natištěným penězům nebo čekají, co jim dá zaměstnavatel a mají dluhy?

  3. To je moc pěkné, ale vztah mezi výší úrokových sazeb a inflací je velice volný. V učebnicích je to sice svatý grál, ale praxe jej nepotvrzuje. V takovém Japonsku by musela být inflace jako prase, dtto v eurozóně s nulovou sazbou. I u nás byla v letech 2012-2020 sazba pod 2%.z toho v letech 2013-2018 méně než 0,5%. Pokud dle tvrzení mainstreamu (a Rusnoka) platí, že vyšší úrok=nižší inflace, musí taky platit nižší úrok = vyšší inflace (nebo tedy, přesněji, index cen). Což neplatí, jak se každý může přesvědčit letmým pohledem na statistiky.
   Inflace vzniká nerovnováhou mezi množstvím zboží a množstvím peněz. Když je na jedné straně uměle omezována výroba, čili je snižováno množství nabízeného zboží a na druhé straně vláda pouští do oběhu peníze prostřednictvím obřích deficitů, logicky se tento nepoměr zvětšuje bez ohledu na výši úrokových sazeb. No a ekonomika má snahu tento nepoměr vyrovnat prostřednictvím cen.
   Od počátku věků, vždy a všude, bylo příčinou inflace deficitní hospodaření státu. Od starého Říma, přes středověkou Francii, Španělsko, francouzskou revoluci (slavné asignáty), až po Německo 20. let a poválečnou Itálii, Francii, Velkou Británii.
   Vyrovnejte hospodaření státu, odstraňte restrikce dusící výrobu a bude po inflaci. Bez ohledu na manipulace s úrokovou mírou.

   1. Ostatně soudím, že centrální banky jsou v dnešní podobě přinejlepším nepotřebné, spíše ale škodlivé instituce. Manipulace se sazbami nikdy ničemu nepomohly.

    1. A ještě dodatek – zvýšení úroků dále omezí výrobu, státní deficity ale nezmizí, peníze potečou dál. Situaci to jen zhorší.

   2. Však ta inflace jako prase tu v době nízkých úroků byla. Do inflace se totiž účelově nezapočítávají např. nemovitosti, kde se inflace držela dlouhodobě okolo 8% ročně – mezi roky 2015 a 2021 došlo k inflaci cen nemovitostí o 65 %.

    Zde je přitom právě kauzální souvislost – když „inflační cílení“ úmyslně dle proklamací centrálních bankéřů mělo donutit všechny občany, aby nestřádali ale utráceli a zadlužovali se, a úroky na účtech byly tedy úmyslně nižší, než inflační cílení (natož reálná inflace), lidé přesouvali masově peníze do nemovitostí.

    Tohle všechno, v čele s makroekonomickým „pravidlem“, že je „potřeba“ inflace minimálně 2 % ročně, je výslovně dělané na zakázku bankéřům dle kréda „plebs nemá co mít úspory aby mu za ně banky musely platit – plebs má mít dluhy u bank a platit tučné úroky bankám„.

   3. Foundryman: zaprvé nemáte pravdu s nízkou inflací (to Vám už vysvětlil Jan Mrcasik – chce to se občas podívat, co se ve spotřebním koši nachází a trochu se nad tím zamyslet a ne jen slepě hltat zmanipulované a účelové statistiky). Zadruhé na konci jste tomu dal ránu – jasně, že manipulace s úrokovou mírou ovlivňuje inflaci. Vždyť to vidíte právě dnes, resp. v posledních letech. Myslíte, že při hyposazbě kolem 5 a více procent by šel nemovitostní trh tak nahoru jen kvůli tištění peněz? A pokud si to myslíte, čím si vysvětlujete, že v době, kdy taková sazba byla, trh rostl výrazně méně? Hypoteční sazby nejsou pochopitelně jediný důvod, ale Vaše poslední věta prostě není pravdivá.

    1. Chce to nesoustředit se jen na nemovitosti a ne jen na ČR. Nic z Vámi a panem Mrcasíkem uváděného z hlediska ekonomické teorie nevysvětluje chronicky nízkou inflaci v Japonsku (pod 1%), které má nulové sazby už asi tak 25 let a nevysvětluje nízkou inflaci v eurozóně posledních 10 let. Která se hnula teprve poté, co se pod záminkou covidu všichni vykašlali na udržitelné státní finance.
     Korelaci mezi úrokovými sazbami a inflací prostě vidím velice slabou, zato vidím silnou korelaci mezi inflací a deficity rozpočtu. I historicky. A týká se i trhu nemovitostí. Tam začaly ceny strmě růst poté, co začal Babiš rozhazovat. I když byly nízké úroky.
     Třeba Argentina má úrokovou sazbu 60% – bez efektu, inflace je tam 31%.

     1. V druhém odstavci chybí kus věty: „…i když byly nízké úroky i předtím.“

     2. Foundryman: hezké fauly, ale to je tak celé. Zaprvé, Vy jste nemovitostní trh, který inflaci táhne, zcela opomněl. A teď Vám není blbé mi předhazovat, že to chce „nesoustředit se jen na nemovitosti“. Ehm. Hlavně to chce nesoustředit se na statistiky, které jsou účelově manipulované.

      Zadruhé, pokud vezmete inflaci skutečnou a ne jen výsek, daný účelově vytvořeným spotřebním košem, zjistíte, že ta korelace vypadá úplně jinak.

      Zatřetí, ničím jste svou poslední větu o tom, že úrokové sazby nemají vliv, neobhájil. Pouze jste vytáhl Argentinu, ale to je poněkud málo.

      Jako dodatek – netuším, jak vypadá spotřební koš v JP, ani jak často se mění, ale vůbec bych se nedivil, kdybyste měl stejný problém s ignorací zásadních vlivů jako máte zde. Ceny tam jdou nahoru určitě víc než o „nic“ (mám s tím řekněme nenulové zkušenosti).

      1. Vycházím z toho, že metodika spotřebního koše bude +- stejná, tudíž je možno porovnávat. Samozřejmě může být (a jistě je) cenový index zfixlovaný, to ale pořád nevysvětluje skutečnost, že eurozóna má inflaci výrazně nižší než ČR i se sazbou 0%.
       Stačí použít zdravý rozum – pokud mají lidé ve vesnici k dispozici 100 zlatých a chovatelé chovají 100 hus, stojí jedna husa 1 zlatý. Ceteris paribus.
       Přijde ptačí mor (u nás covid), 50 hus vychcípá a rázem stojí jedna husa 2 zlaté. Starosta se lekne nezaměstnanosti v chovatelském oboru a místo zrušil všemožná omezení chovu husí, půjčí si ve městě 50 zlatých, které rozdá lidem, aby si mohli husu koupit. Výsledek je 150 disponibilních zlatých oproti 50 husám, cena 1 husy se zvedne na 3 zlaté.
       Nevím, jak to už polopatičtěji vysvětlit, ale úroková míra skutečně hraje marginální roli. Argentinu jsem vzal namátkou, máme i třeba Turecko a fůru jiných zemí, kde učebnice nefungují.
       U nás byl růst cen nemovitostí způsoben především vrtulníkovými penězi ze strany vlády a na druhé straně byrokratickými omezeními ve výstavbě. Podívejte se na časovou řadu růstu cen a porovnejte s řadou úrokových sazeb. Souvislost je velice slabá.

       1. Navážu na váš příklad s husami a zlaťáky.

        Hus je na trhu každý týden k dispozici 30, ale ze 100 lidí ve vesnici je poptávka týdně jen po 30 husách, takže opravdu stojí 1 zlatý. Následuje inflace Helicopter money kterou popisujete, cena husy se zvýší na 2 zlaté jak píšete.

        Jenže pak se o tom začne mluvit a lidí zjistí, že hodnota jejich zlatých se takto vlastně snižuje o 50%, zatímco příjmy nerostou. Co s tím? Zbavit se zlatých za jakoukoli cenu a nakoupit komoditu, jejíž hodnota neklesá, ale naopak stoupá – husy!

        Takže namísto přirozené poptávky po 30 husách týdne najednou poptávka vyskočí na 100 hus týdně, jak se každý snaží všechny své inflaci podléhající úspory přeměnit na komoditu nepodléhající inflaci, ale naopak rostoucí v hodnotě. Tím se cena husy zvýší ještě 3x, celkem tedy 6x – a normální lidé, kteří dříve kupovali husu na jídlo a nikoli jako „investiční husu“, si ji již nemohou dovolit.

        Ovšem kruh se uzavírá – protože cena husy tak moc roste, znamená to že zlatý ztrácí ještě více hodnoty, ergo je ještě větší tlak na zbavení se zlatých a nákup husy, třeba i na absurdní půjčku. Vždyť pozítří bude možné husu prodat za 20 zlatých, vše splatit a ještě vydělat!

        Pokud však banka zvýší úrokovou sazbu nad úroveň inflace, tj. zde 51%, nemá smysl kupovat husy – protože zlaté si svou hodnotu uchovávají ještě lépe, než husy. Husy tak kupuje jen ten, kdo je chce skutečně sníst, a cena husy zůstane stabilizovaná na původních inflačních 2 zlatých, ale už dále neroste.

        1. Jo, jenže i ve vašem příkladu nejsou příčinou inflace úrokové sazby, ať už nízké, nebo vysoké, nýbrž ony vrtulníkové peníze.
         Pokud vlády hrnou na trh nekryté peníze, jsou pohyby úrokových sazeb marginálií. Ke zhoršení situace nicméně přispějí taky.

         1. Foundryman: to to trvalo:
          „Bez ohledu na manipulace s úrokovou mírou.“
          „Ke zhoršení situace nicméně přispějí taky.“

          1. My se ale bavíme od začátku o příčinách inflace. Což není úroková sazba.

  4. Jan Mrcasik: počet domácností s hypotékou je cca 1M. To je tak čtvrtina populace, protože průměrná domácnost má u nás cca 2.5 člena. Takže docela dobrá voličská základna, rekrutující se převážně ze zaměstnanců, kteří se bojí ztráty zaměstnání a tedy jsou velmi otevřeni kdejaké sračce, která jim zajistí pocit sucha a bezpečí, ideálně na úkor ostatních.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017