Krátké zamyšlení nad cenou dálničního poplatku pro osobní vozidla - zpět na článek

Počet komentářů: 173

  1. Beru zpět DPH na známky, faktická chyba.
    Osobáky a auta do 7,5t jsou si hmotnostně neblíže, proto je srovnávám. Nejpodobněji opotřebovávají vozovku. Také srovnávám 2 nápravová vozidla.
    Samozřejmě můj závěr může pro někoho znamenat i to že by mýtné pro 3,5t + mělo být vyšší, já jsem chtěl poukázat na absurdní situaci.
    Jinak jak někodo správně píše nespravedlivých daní je tu milion např. ta sociální daň.

    1. „Nespravodlivých daní“?! To akože existujú nejaké spravodlivé dane?

        1. No, s tou spravedlivostí jakékoli daně bych zacházel sakra opatrně.
          Svého času byla prezentována jako vysoce spravedlivá, myšleno bylo vzhledem k dělnicko-rolnické většině, i takzvaná „milionářská dávka“, tak opatrně s tím.

      1. Zdanění je krádež

        1. Takže raději ANCAP?

          1. Alebo plnohodnotný komunizmus…..

          2. Určite áno, pokiaľ by sa k nemu spoločnosť dopracovala postupnými krokmi a bez násilia.

          3. A co třeba mít nějaké zanedbatelné daně, které pujdou jen na věci, kde nelze vyloučit ze spotřeby a zbytek nechat být? Napadá mě armáda, justice a nepatrný zlomek státní správy. Silnice, nemocnice, školy, hasiči etc jdou zprivatizovat nebo přinejhorším zpoplatnit tak jak se platí třeba za rozhlas.

            1. Ako sa platí v ČR za rozhlas? Lebo v SR je to takto: „Povinnosť platiť koncesionárske poplatky je uložená každej fyzickej osobe, ktorá je evidovaná ako odberateľ elektriny v odbernom mieste v byte alebo v rodinnom dome.“
              Takže za cesty by som platil výpalné, lebo mám auto? Za nemocnicu by som platil výpalné, lebo žijem? Za školu by som platil, lebo mám dieťa resp. môžem teoreticky študovať aj v dôchodkovom veku? Za hasičov by som platil, lebo mám zápalky, zavedený plyn, drevenú podlahu?

              1. Říkám přinejhorším jako ta poslední možnost. Máme to u nás úplně stejně s tím, že když pošlu čestné prohlášení, že radio nemám, tak jsem tímto odhlášen.
                Hasiče si umím představit placené pojišťovnou nebo klidně přímo domácnostmi. Nemocnice je jasná, jsem pojištěn nebo platím přímo nebo se stará charita. Atd. prakticky se vším ostatním.

                Ale začal bych primárně redukcí státní správy a s tím nutně související redukci legislativního hnoje a až by se tu dalo trošku dýchat, tak se teprve zamyslet nad ostatními sociálními výdobytky.

                1. Tak s poslednou vetou sa dá len a len súhlasiť.

  2. Nic jiného jsem ani nečekal.
    V situaci, kdy Rusák pomalu, ale jistě přebírá Ukrajinu a mrdek se zmocňuje panika, je zapotřebí vytvořit něco ala „sem se dívejte!“.
    Už to tu bylo několikrát, i v případě bolševické chřipečky.

  3. Dopady mýtného popsal trefně p. domácí zde:

    https://dfens-cz.com/bez-myta-by-to-neslo/

  4. Jako když čekáš solidní článek a místo něj se na tebe vyvalí kýbl hoven

    1. Citace z článku:

      „Kolik z řidičů to za rok ujede? 20 %? Pro zbytek je to vedle pokut a všelijaké buzerace jen další nespravedlivé zdanění individuální automobilové dopravy.“

      Imho je to ještě méně, sám bych řekl, že polovina z těch 20% a pokud to s cenami paliv takto půjde dál, resp. pokud se budou jejich ceny pohybovat nad 40Kč/litr, tak to bude ještě o hodně, hodně méně.
      Pak to bude čistě už jen záležitostí nákladní, nebo firemní dopravy, které jsou už teď zdraženy na samou hranici rentability.

  5. Mě se líbí systém dálničních poplatků v Norsku.

    Tam mají tarify pro ty, co jezdí málo a i pro ty co jezdí hodně. Člověk to vůbec nemusí řešit a oni to sledují podle SPZ, na konci roku spočítají, co vyjde pro koho výhodněji a tu výhodněšjí sazbu mu pošlou fakturu k proplacení.

    Pokud někdo jezdí tak málo, že se mu skoro nevyplatí posílat fakturu, tak mu to odpustí.

    Alespoň před lety to tam tak bylo. Jediné, co se mi na tom nelíbí, že je to velký bratr.
    Beru to tak, že v Česku je to už také velký bratr a to se asi nezmění, proti tomu ta Norská fakturace úplně jinde.

    1. v Norsku to kdysi bylo tak, že brány četly SPZ a pak to prý poslalo za nějakou dobu domů konečnou sumu. (Mě nic ani po 11 letech nepřišlo, prý jsem najezdil málo, a tak cizince neřeší, leda bych se tam ještě jednou projel se stejným autem, to by to nějak sečetli a pak poslali domů účet)

      No, aspoň se nikde neregistrovalo, neřešilo se kdo s autem jel, prostě jenom SPZ a kilometry.
      Sic sledování, ale za mě ještě pořád „docela dobrý“, i když jsem logicky proti fízlování apod.

      1. Ted to tam je tak, ze cizince resi. Respektive je treba se zaregistrovat auto na jakemsi webu, a o par mesicu pozdeji prijde faktura. Nicmene tam je ten mytny system trochu jiny, mytem se tam primo splaci dopravni infrastruktura. Takze na nove postavene dalnici myto je, a docela mastne, a v 25 km dlouhem tunelu uz ne, protoze ten je splacen. Plus se plati trajekty a pak vjezdy do mest (Oslo, Bergen), kde uz jde o klasicke vypalne. 14denni dovolenkove jezdeni po Norsku vyslo na mytu cca na 1000 CZK.

      2. Nebo abych upresnil, nevim jak moc cizince resi, ale pocitam, ze kdyz poslou fakturu a clovek to nezaplati, tak pri dalsi navsteve stejnym autem by jim to tam nekde vyskocilo.

        1. Aha, tak to tam za tu dobu trošku pozměnili.
          Já jsem se tehdy i ptal na informacích jak se zaregistrovat a jak platit, a na dvou místech mě řekli to samé – jako cizinec to nemám řešit, prostě mám jezdit, a až to přijde, tak to přijde. No, škoda že to pokazili tou registrací.
          Mám pocit že v Kristiansandu byl i nějaký placený most, ale po té době už nevím, hodně mi toho splývá.

    2. Mne zase vice vyhovuje Svycarsky system. Rocni znamka ve sleve v Lidlu stoji 30 CHF, coz je asi tak hodina a pul prace pokladni za kasou.

      1. Takže taky zbytečné jak u nás…

        1. Proc? Jakoze je to tak malo ze se to nevyplati vybirat?

          1. Přesně tak. Jako kdyby těch různých daní a poplatků nebylo málo. Proč mít vlastní agendu na něco co se vybere u průměrného osobáku na spotřební dani na třech čtyřech plných nádržích?
            Já to osobně považuji za psychologický efekt, aby náhodou ovce nezačala přemýšlet kolik že to vlastně zaplatí třeba právě na spotřební dani a DPH. Takhle si ovce při nezaplacení dálniční známky myslí, že je černý pasažér. Avšak nic není od pravdy dále.

  6. Jakoze popravde fakt nevim, za co to mam vlastne platit. “Plne zrekonstruovanou” D1 jsem utrpel v cele delce jednou a znova me tam nedostanou ani parem volu. Vzdyt ma ta nadhera horsi povrch nez blahe pameti D47. To je fakt takovy problem udelat dalnici, kde si clovek nepripada jako v kostitrasu? Nemluve o vecnych mnohakilometrovych omezenich na 80km/h. Kdyby aspon pohnuli s dostavbou toho severu HK-Mohelnice, idealne nez budu v duchodu… soucasne tempo 10km/rok neni zrovna extaticke.

  7. Jestli něco dokládá hloupost naší státní správy, tak je to v první řadě způsob, jakým jsou zpoplatněné dálnice. I retardovaná opice by to vymyslela líp. Ten systém je vnitřně rozporný a proto nikdy nemůže uspokojivě fungovat. Především jde o to, že je zájem společnosti na tom, aby dálková a těžká doprava využívala komunikace k tomuto účelu navržené. Jakékoli zpoplatnění těchto komunikací jde ale proti tomuto zájmu. Pak už se jen plácáme v blátě a vymýšlíme hranaté kolo. Myšlenka prioritního zpoplatnění těchto komunikací je prostě od počátku hovadina, pak už nejde vymyslet nic, čím by se ten paskvil přiblížil funkčnímu řešení. Tyto komunikace měly totiž být zpoplatněny až jako poslední. Prioritou má být zpoplatnění průjezdů obcemi, jízda přes železniční přejezdy a jízda přes konstrukčně a bezpečnostně nevyhovující úseky. Tady by se dala napálit pořádná suma i pro tranzit, který se dnes skrze lobbisty brání pořádnému zpoplatnění nebo který dnes objíždí placené úseky, čímž celý systém generuje mnoho škod.

  8. Vozidla ukrajinských lichvářů a mafiánů mají oficiálně dálnice v zemi krále Klacka zadarmo.

    1. tak je to jasný, kde zeženu UKčkový značky? s tím je vlastně teď každej nedotknutelnej, může jezdit jak chce, kde chce, parkovat jak chce, kde chce, nic se mu nestane

  9. Dálniční známku nemám už pár let, vod té doby co je to kolem Brna zadarmo, a nechybí.
    Vonegdá sem jél na dovolénó nejakéch 100 km, a dybych bévál jél po dálnici, tak podle Gůgla ušetřím 10 minut. No nekup to za 310,-
    Jo, bét denní známka za hubičku, možná si ju sem tam kópím. Takle se rači projedu mezi polama.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017