Krátké zamyšlení nad cenou dálničního poplatku pro osobní vozidla - zpět na článek

Počet komentářů: 173

  1. Podle mě je jakýkoliv dálniční poplatek jen další daň a zlodějina. Čí byly peníze, za které se postavily a udržují dálnice? Naše, nás občanů. Takže už jsme za ně jednou zaplatili. A ještě máme platit za používání? Je to stejné, jako kdyby si někdo koupil auto a pak ještě musel platit automobilce další poplatky za jeho používání.

    1. Dálniční kupon a mýtné je daň. Takové kecy, jak jsem jednou slyšel v OVM, že: „Nezdražujeme občanům mýtné.“ – Hovno! Prostě to nestihli schválit, protože daň se mění jen zákonem.
      Za dálnice se sice zaplatilo. Za Kalouska to bylo 336 milionů/km a za Babiše 152 milionů/km (*). Jenže tahle síť se musí udržovat. No dobrá, občas narazíte na silničáře, kteří sekají trávu, když napadl sníh. A to nejen v Polsku, jak bylo v TV. Já je viděl v roce 2019 i na D11, kdyby mi loni neklekla karta v mém tabletu, mám i fotku.
      Ale hlavně chci říct, že když už něco, tak tohle tak hrozné není a docela to funguje. Máme SFDI a ten je nějak plněn a tedy má nějaké peníze bez ohledu na vůli politiků. Dovedete si představit, jak by vypadala dálniční a silniční síť v ČR, kdyby si politici schodek rozpočtu mohli vylepšovat tím, že zkrouhnou transfery do SFDI? A jestli se Vám to nelíbí, tak přestaňte dálnice používat, v ČR jsou pro auta do 3,5t plně objízdné. Zatímco právě nákladní doprava je na dálnici vytlačována a tam zkasírována.

      (*) A to pan K panu B vyčítal, že málo investuje, že on v krizi investoval více. No co to objemu peněz toho pan B investoval opravdu méně, ale stejně toho pořídil jaksi více, víme pane K?

      1. Ne, že bych některého z pánů preferoval, ale
        – za pana K se stavěly fyzicky nové úseky.
        – za pana B se stavěly fyzicky nové úseky a pak se prohlašovaly stávající cesty za dálnice.

        Takže s tou průměrnou cenou za 1km to u pana B je malinko cinknuté, protože na nezanedbatelnou část „výstavby“ nových dálnic byly náklady limitně se blížící nule.

        1. Nejak tak podobne zvyšoval kilometre postavených diaľnic aj ten zmrd Fico. Keďže diaľnica ide dvomi smermi tak každý kilometer sa vynásobí dvomi a je to………..

    2. Jako že „dálnice jsme už zaplatili“ a žádné další investice do nich už potřeba nejsou?

      Mně naopak financovat dálnice platbou za jejich používání přijde méně špatné než je financovat z daní všech.

      Když už argumentace tímhle směrem, přesvědčivější by bylo říct: Ze silniční dopravy se platí už jiné daně (v první řadě spotřební daň z paliv), na kterých se vybere víc než jsou investice do silniční sítě.

      1. Ale jistě, že je potřeba dálnice udržovat. Ale z jakých peněz se to dělá? Opět ze státního rozpočtu, tedy z peněz občanů. Schválně si zkuste spočítat kolik odvedete státu na spotřební dani a DPH jen za palivo. Kdyby dálnici postavila a provozovala soukromá forma na své triko, tak bych mýtné pochopil. Ale takhle ne.

        1. „Ale z jakých peněz se to dělá?“

          Z peněz za dálniční známky. Plus z daní, protože peníze za dálniční známky na to nestačí.

          Ten zbytek víceméně opakuje to, co jsem psal já.

          1. Vy budete naivní jak malé děcko… Jen tak lehká matematika. Najezdím cca 15tis ročně. Palivo je tudíž cca 30tis Kč. Z toho zhruba polovina jsou daně. Tudíž JENOM JÁ SÁM přispěji na daních Z PALIVA nějakých 15 tis Kč ročně. Ne, dálniční známka (totálně zbytečná buzerace) to opravdu nevytrhne. Zvlášť když si ji koupím až ji budu potřebovat, tj. někdy v červnu cca. A i kdyby tak myslím, že jsem si tu dálnici v těch 15 tis Kč daní už předplatil 10x. Nehledě na fakt, že aktuálně svým vozidlem obtěžuji obyvatele vesnic a měst. Nebudu totiž vyhazovat za dálniční známku abych dojel z Olomouce do Prostějova když můžu jet po staré zdarma. ALE u staré bydlí lidi. Tudíž logika je – naženeme auta k domovům lidí. Umožnit dálnice zdarma tak se děje přesný opak.

            1. Super mi napsat, že jsem naivní, a pak zopakovat to co jsem psal já :-D

              Cituji sám sebe:
              „přesvědčivější by bylo říct: Ze silniční dopravy se platí už jiné daně (v první řadě spotřební daň z paliv), na kterých se vybere víc než jsou investice do silniční sítě.“

              Akorát že jen výnos dálničních známek je vázaný na dálnice. Třeba u spotřební daně z paliv se stát tváří, že to sice jde z paliv, ale jinak to jsou prostě peníze v rozpočtu použitelné na cokoliv.

  2. Především je to celé šaškárna živící nějaké zbytečné ouřady a připravující produktivní lidi o čas. A v neposlední řadě ukázka síly státu, prostě můžeme brát tak bereme, daňový nevolníku plať a trp tuto zvůli.
    Když už je napálená spotřební daň na PHM tak proč ještě tyhle trapárny?

  3. Ocenuji autorovu snahu, ale kdyz se zamyslim nad tim, jake dane platim a co za to dostanu zpatky za sluzby a v jake kvalite, tak preplacim 7-10x zhruba na uplne vsem. Staci vymenit „dalnicni poplatek“ za „socialni pojisteni“, „skolstvi“, „Ceskou postu“ a dalsich asi 150 veci.

  4. Vzal jsem to tak od oka, ale například těchhle 300km po dálnici https://goo.gl/maps/d5mLcNLJdGpwhAQ98 vyjde +- na stejné peníze jako ta naše roční známka na mýtným. Určitě by se dalo dostat i na polovinu průjezdem města, ale chtěl jsem něco tak nějak srovnatelně dálničního.

  5. Z čeho vychází autorův předpoklad, že by měly osobaky a náklaďáky platit stejně? Aby měl ten článek smysl, měl by nejdříve uvést, proč jsou částky dnes stanoveny tak, jak jsou stanoveny a to podrobit kritické analýze. Ví to? Nezdá se.

  6. Už dlouho takový článek chystám a proto jsem velmi skeptický k vašim závěrům. (po tom co jsem ho přelouskal, částečně oprávněně a částečně neoprávněně)
    Vaše teze vychází z myšlenky vozidel do 7,5t. Nemám žádné data, ale jako řidič C+E jsem nikdy takové vozidlo neřídil, ale ani ho nepotkávám. Je jich naprostá minorita. Vozidla co jsem řídil spadají do maximální hmotnosti: 12t, 18t, 26t, či případně „kamion (tahač+návěs, nebo vozidlo+přívěs cca 45t)
    Pokud bych vycházel čistě z vaší teze, tak máte pravdu.
    Teď vezmu můj příklad:
    Jezdím s návěsem 3x týdně. (kolečko: Brno-Jihlava-Brno-Zlín-Olomouc-Brno) začínám cca 20::00, berme 22:00, ať se vlezeme do mírnějšího tarifu. Je třeba říci, že pracuji úplné prd oproti tomu, co by mi vyhláška 561/EATR dovolila, tedy cca 12 dní 9h práce denně vs teoretických 22 dnů, 13 hodin práce (2x do týdne 15h práce a 10h řízení)
    Pokud trasu naházím do kalkulátoru mýtného, vyjde mi cena 1568,5 Kč, za jednu trasu. Tedy 1568,5 x 12 x 12 = 225 856,8 Kč.
    Dále je fér, uvést, že ignoruji zákaz tranzit přes Přerov nad 12t, při objížďce mýto vychází cca o 305 Kč více, tedy 1918,5 Kč za jednu trasu. 1918,5 x 12 x 12 = 269 784 Kč za rok. Myslím, že 1500 Kč za osobní auto je směšná částka, v zahraničí, kde provozují mýto je cena za km většinou 1,5kč/km i více. (osobní auto)
    Chápu jak jste to myslel, ovšem hodně si přibarvujete kategorii vozidel.

    1. To vaše srovnání je dost legrační. Protože tuna chleba stojí 30 tisíc korun, je 5 Kč za rohlík směšná částka, vždyť ve Francii stojí klidně i deset.

      Zkuste si cvičně spočítat, jaké je opotřebení povrchu dálnice od vašeho návěsu a jaké od osobáku, který váží 1200 kg.

      1. Ve francii mají rohlík?

        1. jo, říkají tomu croissant

  7. dosud jsem si myslela, že dálniční známka nepodléhá DPH, dokonce se mi ani nepodařilo vydolovat z edalnice daňový doklad, ale možná tam někde je dobře schovaný, místo toho mám jakési potvrzení o zaplacení. S cenou problém nemám a 1 500 Kč za dálniční známku by mi nevadilo, kdyby byly dálnice alespoň občas opravené, když jedu po dálnici, která je samá díra, tak si říkám, za co to vlastně platím. Když jedu po D11, kde nějaký chytrolín opravil díry tak, že z nich jsou boule, tak jsem nepříčetná.

    1. Naproti tomu já s cenou „dálniční“ známky problém mám, protože mám za to, že na spotřební dani z paliva už takto zaplatím až dost. No a kdyby bylo opotřebení dálničního tělesa osobákem alespoň z dálky srovnatelné s opotřebením kamionem, možná bych i s nějakou známkou souhlasil. Jenže takhle si stát postaví dálnici za mé daně (především za tu spotřebku) a pak mi zpoplatní, že po ní jezdím? To by mi mohl zpoplatnit i to hovno ze zdaněného buřta …

      Normovaný výpočet opotřebení vozovky totiž vychází ze vzorce

      (0,1.N1+0,9.N2+PN2+N3+PN3+1,3.NS+A+PA)

      Zkratky znamenají jednotlivé typy těžkých vozidel (N1 – malé náklaďáky, N2 – střední náklaďáky, N3 – velké náklaďáky, NS – návěsové soupravy, PN přívěsy náklaďáků, A – autobusy).

      Z uvedeného tedy vyplývá, že opotřebení osobními automobily je tak malé, že se v daném vzorci ani neobjevuje …

      1. Díky geniální věci jako jsou nepřímé daně máte zdaněno i to hovno, věřte mi, že to tak je.

        1. Ale pokiaľ sa rozhodnem nesplachovať, alebo splachujem vodou zo studne, ktorú si sám naberiem do vedra, tak to hovno zdanené nebude.

          1. A studnu prihlasenou mas? A mohl bych to videt? A az stat zrusi ten limit 5000 kubiku rocne zdarma a koupis si cejchovany vodomer za dva litry, porad to bude zadara?

            Ja nevim, jen se ptam…

            1. Iste, časom môže byť aj dýchanie zdanené a každý bude na ksichte nosiť certifikovanú „váhu vzduchu“. Ľudia si už zvykli nosiť veci na ksichte…

              1. Ale studňu nikde prihlásenú nemám, lebo tá studňa tam stála ešte za cisára pána. Kamenná, s priemerom 2 metre, ručne murovaná do hĺbky cca 10m.

          2. Nejste napojen na kanalizaci? Tak platíte stočné.
            Nebo daň z vyvezení žumpy. ;-)

            1. Iste, ale stočné sa platí podľa vodomeru. Preto píšem o splachovaní vodou zo studne.

      2. Kadel-II

        no dobře a proč tedy neměřit všem stejně, všichni platíme daně v palivu a je lhostejné, kdo ji opotřebuje víc a kdo míň. Větší auta mají větší spotřebu, takže logicky v palivu platí víc. Ke vzorečku opotřebení, by měl být i vzoreček spotřeby, respektive platby daně v palivu. Přístupem já bych neměl platit nic, ale měl by to platit někdo jiný, se postupně propracujeme i k tomu zdanění po sežraném buřtu. Jen nevím, co budu platit já, buřty nejím, výrobky z mouky nejím, s lehkou nohou na plynu toho taky moc nepoplatím . .

        1. Ano, rozhodně jsem pro to, měřit všem stejným metrem. Tedy pokud opotřebení dálničního tělesa je, řekněme, v rozměru setin (slyšel jsem i o řád více, ale nechce se mi to hledat), pak je fér i setinová cena za známku. Pro 12t vozidlo (řekněme ekvivalent 500 osobáků) je sazba kolem 5 kč/km. Tedy pro osobák by to měl být 1 haléř. Za současných 1500 Kč je to tedy 15 tisíc km po dálnici ročně. Kdopak to najede? Nebo, že by vybraná spotřebka z nafty odpovídala poměru 6l osobák / 30 l Man TGL 12.240 ?

          Prdlajs.

          O tom, že jde o zkurwenou zlodějinu hovoří i to, že v tomto, plně elektronickém systému si nemůžu koupit vignetu jednodenní – pokud tedy jedu na dovolenou a za 14 dní zpátky, platím dvě desetidenní, tedy cca 300.- Z toho 18 dní zbytečně. Proč nemůžu zaplatit 2 x 15.- Kč (stejná sazba, ale jen za opravdu využitý čas), když je celý systém elektronický? S papírem bych to chápal, tisk, kontroly a tak … ale v systému s automatickým scannováním kamerami?

          No, někdo tu promrdanou státní kasu naplnit musí, já vím. Hlavně, že jsme v EU a NATO (a platíme za to), to je mocinky moc důležité.

          Tak jak je to s tím jedním metrem?

          1. Hlavně, že jsme v EU a NATO (a platíme za to)
            Nelze než doporučit, aby Češi vystoupili…..

            Imho všimli jste si, jak se začíná najednou názor na euro ve veřejných informačních zdrojích otáčet, když Češi zjistili, jak bezcenná může být lokální měna jako třeba teď hřivna?:-)

            1. Zato až půjde do řiti Euro (a že má bujaře nakročeno), bude i ta hřivna nakonec dobrá. Všeho do času.

              1. bude i ta hřivna nakonec dobrá.
                Zato až půjde do řiti Euro..
                Při členství v EU a provázanosti trhů půjdu do kopru koruna naprosto stejně jako euro.

                Samozřejmě největší český nacionalista s moravskokorejskojaponským původem, jak je nutné mít korunu.

                1. “ … Samozřejmě největší český nacionalista s moravskokorejskojaponským původem, jak je nutné mít korunu.“

                  Inu, já neměl Okamuru vůbec na mysli, ale když už jsme u něj, co musím říci, ten alespoň vytváří souvislé věty. Naproti tomu tuhle Vaši jsem nepochopil.

                  Je tomu obráceně, až půjde Euro do kopru, národní měny naopak posílí. Už se to i stalo několikrát (v malém), tak už ekonomika funguje. Tedy pokud nebudeme mít v čele Vlastizrádnou Pětku, která nás za Eurem do propasti, na příkaz svých loutkovodičů, poslušně strhne sama.

                  1. Je tomu obráceně, až půjde Euro do kopru, národní měny naopak posílí. Už se to i stalo několikrát (v malém), tak už ekonomika funguje.
                    Když myslíte. Uvidíme, co ukážet budoucnost:-)

            2. Jo, takoví Řekové nebo Italové by mohli vyprávět už 20 let, jak je „cennost“ Eura zachraňuje. Ten rozvinutý průmysl, ta vysoká zaměstnanost, ty životní perspektivy!

              Když se měna propadne, znamená to levnotu pro cizáky se silnější měnou. Ti se za levnotou masově přihrnou, přinesou s sebou peníze a zase ekonomiku zvednou. Propad kurzu měny na mezinárodním trhu měny není bug, to je žádoucí feature pro automatickou obnovu ekonomiky a stabilizaci. ITalům to fungovalo právě až do doby, než přijali to debilní Euro.

              1. Když se měna propadne, znamená to levnotu pro cizáky se silnější měnou. Ti se za levnotou masově přihrnou, přinesou s sebou peníze a zase ekonomiku zvednou.
                Fakt?….nízký kurz v ČR zakonzeroval na mnoho dalších let model levné práce.

              2. JM: Přesně tak. A to nejen Řekům a Italům. Ukažte mi prakticky jedinou zemi EU, kromě Německa a Francie, které přechod na Euro pomohl.

                Nic moc, co, Marty?

                1. Nic moc, co, Marty?
                  Byl jsem osobně u toho, když jednou zase Klaus hejtoval EU. Dostal jednoduchou otázku. Proč jim to v USA funguje? Celkem se na odpovědi odkopal.

                  Tady je to stejné. Když US zvládnou dolar, proč by to nefungovalo tady.

                  Myslím, že jako správní Češi jenom hledáte argumenty a cesty, proč/aby to nefungovalo.

      3. na to taky dojde viz https://www.youtube.com/watch?v=byKYU7vMnuU … a jen si dělejte srandu, kor když to tu je monitorované bůhvíkým.

  8. na ten nesmysl žádný DPH není, kde na to chodíš?

  9. Pokud bychom to chtěli porovnat s osobáky, tak abyste s roční dálniční známkou platili stejnou cenu jako tyto dodávky, museli byste ročně ujet 21.459 km po dálnicích (v případě vozidla splňující EURO VI se jedná o cca 35.000 km po dálnicích). To je jako jet každý měsíc 4,5krát z Prahy do Brna a zpět.
    Dálniční známka je relikt 90. let, kdy byla dálniční síť značně nedostavěná a byly zde dvě reálně použitelné dálnice (D1,D2). Pokud člověk jezdí více, tak to stejně koupí na všechna auta ve své správě. Celkem dobrý posun byla elektronizace známky.

    Prostě je to nějaká forma silniční daně. Jestli si to Češi použijí na rozvoj silniční sítě nebo to roztentují za blbosti, je už jenom jejich boj.

    1. další šmírování a trasování pohybu osob, faakt hrozně dobrej posun, ty kokote

      1. Dá se to vidět opačně:
        To šmírování a trasování bylo už předtím nezávisle na elektronických dálničních známkách, tak tady v tom má alespoň nějaký přínos.
        Samotné elektronické dálniční známky skoro žádné šmírování navíc nepřinášejí (dá se z databáze zjistit jestli určité auto známku má, ale dřív to zase šlo pohledem na to auto, a asi by šlo dohledat kdo určitému autu koupil známku, ale uvedení téhle informace se dá snadno vyhnout).

        1. v menší míře a neoficiálně, teď naprosto všeho a vždycky, co se tam mihne, přičemž se dají líp párovat informace s osobama (přetím to nešlo, nebo šlo hůř)

          1. v menší míře a neoficiálně, teď naprosto všeho a vždycky, co se tam mihne, přičemž se dají líp párovat informace s osobama (přetím to nešlo, nebo šlo hůř)
            Samozřejmě by byl nejlepší německý model, ale na to Česi nebudou mít koule.

            Ohledně šmírování….máte telefon? Máte chytrý telefon? Máte bankovní účet? Máte kartu?. Je toho tolik, že už je to jedno,ty kamery tam stejně budou……..Navíc třeba někdy se šmírování hodí… třeba ve Waze…

          2. V čem přesně?
            Podle mě s EDZ je z pohledu soukromí snad jediná nová věc:
            Sice ne úplně jednoduše a automaticky, ale pro dohledatelné způsoby platby (třeba kartou) půjde zjistit kdo a kdy určitému autu koupil dálniční známku.

            Jen moc nevím k čemu to je. Většinou asi platbu za DZ bude dělat provozovatel, ale někdy i někdo cizí, třeba mojí kartou byla placená DZ pro auto, které není moje a nejezdím s ním.
            Navíc kdo se tomu chce vyhnout, stačí prostě zaplatit v hotovosti.

            Pak ještě jde snadno ověřit jestli určité auto známku má (při troše snahy asi i druh známky a platnost), ale to šlo i dřív, akorát bylo potřeba to auto vidět.
            A nově asi půjde zjistit historie, tj. jaké známky mělo dané auto v minulosti.

            Ale ani to mi nepřijde jako nějak výrazně zneužitelná informace.

            1. Nová věc je to, že EDZ vytvořil legální záminku používat všechny dálniční známky a kamery v režimu ALPR a takto získaná data nemazat, nýbrž archivovat. To předtím nebylo, a u některých kamer (financovaných EU) to bylo vysloveně nelegální.

              Ale teď se fízluje ALPR ne kvůli policii, vůůůůbec, to je kvůli dálničním známkám, víte?

              1. Právě tohle, podle toho co vím, není pravda.

                Snímání značek projíždějících aut se dělalo nezávisle už před zavedením EDZ.
                (Resp. neviděl jsem to v praxi použité, ale informaci, že se to dělá, jsem z celkem spolehlivých zdrojů měl ještě než přišly EDZ.)

                Navíc funkčně to s EDZ moc nesouvisí, ty by klidně mohly fungovat i bez toho.

                1. samo, ale dělalo se to míň, v podstatě nelegálně (minimálně v hodně tmavošedé zóně) a potajmu

                  teď si to známkama vomluvili a dělají to v obludným rozměru už přiznaně, takže kdo ví, co tam tuplem je eště nepřiznaný

                2. Jo, ale museli to mazat a v řadě případů to dělali vysloveně nelegálně.

                  EDZ to komplet legalizovaly i s archivováním a vyhledáváním.

            2. většina lidí si tam nabonzuje telefén, pokud to vobjednávají na internetech, tak podstatně víc osobních údajů, pak se tydle informace nechají rovnou spárovat s vysokou mírou jistoty k jedné osobě a trasovat ju s mnohem větší přesností

              přetím bylo nutný si spoustu věcí domejšlet a dávat dohromady nepřímo

              1. Jo, to jsem psal: Při troše snahy a přístupem dovnitř toho systému půjde dohledat kdo určitému autu koupil dálniční známku.
                A jak jsem taky psal: Moc nevím k čemu se taková informace dá zneužít.

                Navíc asi podobně náročné je zjistit kdo autu sjednal povinné ručení, tím získáte podobnou informaci, ale spolehlivěji a ve větším detailu.
                (Povinné ručení má daleko víc aut než dálniční známku, skoro všichni ho platí dohledatelným způsobem a při sjednání uvádějí řadu potenciálně zajímavých informací o sobě.)

                1. ručení řeší (naoko) komerční subjekty a dávají stádu jenom to, co fakt musí (což tady kupodivu moc není); známka se řeší jenom se stádem (resp. se dá polovičně anonymně stádní počtou – zatím) a přes internetý je nutný tam povinně dát VŠECHNO

                  pokud danej telefoun potom jezdí s daným vozidlem nějak výrazně často, není třeba tam nějak kouzlit, dělat statistický a jiný korelační magie a je s vysokou mírou jistoty přímo jasný, že to je daná osoba, a přes tydlety sledovačky je i přímo do bezednejch archívů režimu zaznamenávanej pohyb takové osoby

                  přes BTSky se to řeší hůř, anžto je potřeba součinnost podstatně víc osob/institucí, teoreticky by na nepřetržitý sledování mělo být i nějaký soudní povolení, a tak; tady stačí jednorázově porovnat (i zpětnej) výpis BTSek s dálničníma buzerbudkama a bude-li to dobře sedět, můžou si rovnou v DB označit, že to je ana osoba a dál už ji šmírovat zcela bez účasti třetí strany (voperátour), kapiš?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017