Krátké zamyšlení nad cenou dálničního poplatku pro osobní vozidla - zpět na článek

Počet komentářů: 173

  1. Take se u snah o zdrazovani dalnicni “znamky” umyslne zapomina na fakt, ze zruseny tisk kuponu prisel cca 350 milionu rocne. Tedy uz ted ma stat z teto akce vic penez…

    1. především se nějak zapomnělo na fakt, že dálníční známka byla na JEDEN rok zdražena ze 400 na 800 v roce 1998 kvůli povodním (možná si pletu částky nebo rok, ale „dočasný“ dvojnásobek „kvůli povodním“ to byl)

      1. Jo Klaus to zvedl a Zeman ponechal. Jenom přidal kupóny na kratší užití (půlrok, měsíc, desetidenní).

    2. Ver tomu, že tá tlač kupónov bola ešte drobné v porovnaní s tým, čo vyjdú všetky tie elektronické systémy a softvéry. Na IT sa tuneluje rozpočet úplne najlepšie.

      1. By sme vedeli na Slovensku porozprávať ako to bolo s tým „našim“ mýtnym systémom……

        1. Rozprávaj pls!

          1. V dobách, kdy WiFi byla ještě vzácnost bylo jedno statutární město a to potřebovalo software na evidenci, správu a inventarizaci movitého majetku. I přihlásili se různé firmy a podnikatelé s nabídkami. Jeden pan FK a také pan JV nabízeli svůj již napsaný systém, kdy jeden stál 7000,- Kč a druhý jen 4500,- Kč. Ten levnější dokonce podporoval inventarizaci pomocí čtečky čárových kódů. Pan FK, který nabízel ten systém za 7000 slíbil, že do do svého sw dopíše. … Tak se pan JV a FK dověděli, že ono statutární město nekoupí evidenční a inventarizační systém za 4,5, nebo za 7 tisíc, ale pronajme licenci za 716 tisíc/rok. Panu JV jednou v noci shořelo auto (pachatel neznámý) a pan FK nastoupil do vítězné firmy na pozici programátora.
            Raději jsem to promazal, přeci jen se ten vítěz dal poznat.

      2. Přesně tak. Tam to bude 100 mega jenom za uklízečky… :-D

  2. V době elektronických známek by bylo aspoň ok, kdyby existoval denní nebo 24 hodinový kupón treba za 50 Kč, pro ty co jezdí po dálnici občas nebo mají víc aut celkem ideální.

    1. Alebo, keby malo každé auto 5 dní na dialnici zadarmo, čo povieš?

      1. Jak by se to kontrolovalo? ;-)

        1. Úplně stejně, jako platnost elektronické dálniční známky.

        2. Prvých 5 pokút za jazdu bez známky by ti neprišlo. Dnes ťa predsa skontrolujú pri každej jazde po dialnici. Elektronické brány sú na každom úseku.

    2. Je to tak. Esi je roční známka drahá, tak tá 10 denní je sviňsky drahá.

  3. Jé, já jsem nad přesně tímhle přemýšlel včera :)
    No přemýšlel – spíš počítal. Koupil jsem si dodávku 6,5t (klasika dvě nápravy, vzadu dvojmontáž – u nás se myslím ale dvojmontáž neřeší), a když jsem řešil mýto a zkoušel různé kalkulačky a tak, tak mi vyšlo, že bych za zpoplatněné cesty dal opravdu míň, než 1500 ročně, co jsem dal za kupón na 3,5t dodávku.

    Zatím se cestám s mýtem vyhýbám – ale jde to těžko. Přemýšlím právě, že si mýtnou krabičku pořídím, jen mám docela problém s tím, že budu sledovanej i mimo zpoplatněné cesty. Leda ji nezapínat nebo odrušit – prostředky na to mám, jen nevím jestli by mi taková věc prošla.

    Paradoxní je, že když jsem auto koupil a vezl k sobě přes celou republiku, tak abych se vyhnul mýtu, projel jsem snad všema vesnicema, vesničkama, centry měst, centry vesniček, proplétal jsem se mezi barákama s tou velkou ludrou :D
    Nevím úplně, jestli třeba mýto mělo vyhnat náklaďáky z center měst a podobně… úplně jsem ta zdůvodnění nesledoval. Ale jestli jo, tak to zřejmě funguje naopak.

  4. Dej pokoj, nebo zavedou italský systém a za cestu z Prahy do Brna zaplatíš 400 Kč. Zlatých 1500 Kč za rok.

    1. Myslim, ze Francie je jeste drazsi. Ale zase, proc se hnat s nakladakem po dalnici, kdyz namisto toho clovek muze projizdet hezky francouzsky venkov? :-)

      1. “ kdyz namisto toho clovek muze projizdet hezky francouzsky venkov? :-) “ – a navyše 70km/h. Úplná paráda na kochanie sa jazdy ako stvorená.

  5. Ach jo, to je nesmysl.
    Dve veci. Nevim, proc by cena mela vychazet orave z ujetych kilometru.
    A jednoduchost. Osobne tech 1500 povazuji za zbytecny poplatek, ktery stejne platite, pokud mate auto. O to hur, pokud se najde masochista, co chce jezdit jen mimo dalnice, aby usetril. Ja bych jej proste zrusil uplne, usetri to na zbytecne byrokracii, policii, pokutach.

    1. teď na tom mají skvělá odůvodnění pro šmírování a monitorování pohybu ovčanů, další pandořina truhla je vodevřená, todle už nasoukat zpátky nepude

      s ohledem na to, do jakýho průseru to tady dovedl bureš a nynější sebranka má zřejmě cíl ho eště překonat, tak spíš vočekávám zdražení minimálně na dva litry s odůvodněním, že už se to asi deset let nezvedalo, a výrobu nějakejch novejch daní

      1. Jojo, je to jedna z věcí, za které se budu smažit v pekle.

    2. Proč by měl uživatel vozidla přispívat na dálniční síť, když ji nemá ani v dosahu? Naopak, proč by uživatel dálniční sítě neměl platit za její užívání? Když nechce nemusí.
      Blbejch patnáct stovek za rok. No bože, to já za 14 dní prokouřím.

      1. Proč by měl platit ze svých daní cyklostezky, když nemá nohy, aby na nich mohl jezdit? Proč by měl ze svých daní dotovat metro, když jím nikdy nepojede?
        Těch věcí, které platíte, a nevyužíváte, je hromada. A zaplatí na tom řádově víc než za dálniční známku.

        1. Narážíte na nedělitelnost spotřeby veřejných statků. Ale sakra, když nám to tak vadí, tak proč bychom měli zavádět nedělitelnost i tam, kde funguje alespoň trochu měřitelnost? To už můžeme chtít zrušit i třeba soudní poplatky.

          1. Ne, soustředil bych se na úplně jiné věci v tomto státě. Tím, že ten poplatek zruším, ušetřím alespoň na byrokracii.
            Chápu, že každého z nás štve jiná nespravedlnost, ale pořád si myslím, že jsou prioritnější věci, které řešit, a netřeba tříštit síly.

            1. Tak jo. Řekněte to Kupkovi. Ať se připraví na to, že půjde za Zbyňkem synem Vilibalda s prosíkem, protože mu z důvodu úspory 1 mld. na zbytečné byrokracii vypadne z příjmů skoro 17 mld.

              1. safraporte, to tady má 11333334 aut dálničku? hmmmm

                1. Beru to plošně. Jestli je zbytečná byrokracie u osobáků, je zbytečná i u náklaďáků.

      2. Za současného stavu, kdy infrastrukturu provozuje stát a jeho proxy organizace (kraje, obce) nějak nevidím důvod k tomu, aby jedna část komunikací byla specielně vyňata a financována nějak navíc. Dálnice jsou rychlejší, bezpečnější, vedou mimo sídla. Je tedy v zájmu provozovatele i uživatelů, aby se co nejvíce provozu odehrálo zde

        1. proto chcou šmejdi zlikvidovat zase víc nezpoplatněnejch úseků, asi X-D

    3. Proč by měl být někdo, kdo chce jezdit jen mimo dálnice, masochista?
      Co třeba, když tu placenou dálnici opravdu na svých 99% cest nepotřebuje?

      Já mám dálniční poplatek na jednom z aut zaplacený na celý rok… po dálnici jsem za celý loňský rok ujel
      dohromady asi 800km, jel jsem po ní třikrát.

      1. O tenhle směr debaty nestojím, takže beru zpět, a tímto čestně a veřejně prohlašuji, že:
        Ne každý, kdo chce jezdit jen mimo dálnice, je masochista.
        Všem třem nemasochistům bez dálniční známy se tímto omlouvám.
        Spokojený?

      2. Krom toho jsem to napsal dobře. „O to hur, pokud se najde masochista, co chce jezdit jen mimo dalnice, aby usetril.“ To neimplikuje, že kdo nemá známku, je masochista. Naopak, tím, že by jste si známku koupil, a nevyužil, spadáte do opačné kategorie těch, co jim to za to pohodlí stojí.

  6. Osobáky tedy mají dražší kilometr než náklaďáky? A proto platí „příliš“?

    Blbost. Správně by bylo chtít udržovat a rozšiřovat silniční síť právě jen z vybraných peněz a tedy skončit u něčeho, jako je mýto, které předepisuje (např. 1 Kč za kilometr jízdy a každou tunu hmotnosti vozidla. Na dálnici bude kilometr levnější než na okresce, protože chceme, aby tam auta jezdila). Můžete to zkusit s minutou místo kilometru, pak by to řešilo i parkování, ale to už zabíhám.

    Shrnuto: jak píše předřečník – buďte rád za 1500,-

    1. To by se dalo použít v případě, že by komunikaci postavil na své náklady soukromý vlastník. Tam by potom taková zpoplatnění dávalo smysl. Ale pokud komunikaci postavil stát z daní svých obyvatel a její údržbu defakto také platí ze stejných daní, je jakékoliv zpoplatnění takové komunikace nemorální.

      1. Nepřijde vám trochu absurdní tahat do diskuse morálku v situaci, kdy stát už několik let kašle nejenom na to, co je morální, nýbrž i na to, co je legální? Tím samozřejmě nechci říct, že by to tak bylo správně.

      2. Ono je to podobne, jako resit jizdne vlakem. Fura lidi si vozi prdel zadara, prispivame vsichni,…

        1. s ohledem na to, kolik ročně zatáhnu na výpalným z PHM, z čehož jdou miliardy do všelijakejch socek (mnohde ze všech těch dotací placenejch z 90 % třeba), se mi vodvírá kudla v kapse, dyž se eště musim prcat s nějakejma debilníma lístkama tvl

          jak tady někdo navrhoval, to dává smysl, aspoň pět dní ročně na dialnisu bezplatně, za každejch 100 litrů PHM jeden den socky bezplatně, a tak :D

          1. Souhlas.
            Tech 100.litru bych zvysil na 130, pokud jde o naftu. U plynu bych nastavil 200.
            Ovsem pokud neplatis silnicni dan, pak je to minus 30%.
            Pokud mas manzelku na materske, tak ke kazdym dvema dnum zdarma dostanes treti, pokud odevzdas na urade cestne prohlaseni, ze ho vyuzijes k rodicovskym povinnostem.
            Pokud vsak nebudes schopen dolozit alespon jednu tuzemskou dovolenou se svym potomkem rocne, o tento bonus prijdes.
            O tento bonus take prijdes, pokid kupujes vic nez 20 litru oleje mesicne v supermarketu. Nevztahuje se na panensky olivovy olej schvaleny uradem.
            Uplny masakr prijde tehdy, pokud nejsi sezdany, nezivis deti nebo rodice, a mas vice nez jedno auto. V te chvili ti urad stanovi dny, kdy te jizdne bude stat dvojnasobek; zejmena vikendy.
            Pokud jsi v poslednich dvou letech zavinil dopravni nehodu, pak mas 3 dny rocne navic.
            Naopak, po dokonceni autoskoly nebo vraceni ridicaku nemas narok v pristich trech letech na ani jeden den, pokud nedolozis odrizeni alespon 10 tisic kilometru rocne.

            1. Silnicni dan byla pro vozidla do 3.5t zrusena.

      3. Mám na to tentýž názor, jako CzechDave.
        Ty dálnice jsme zaplatili z daní, takže tím současným výpalným někomu platíme podruhé, není totiž vůbec jasné komu.

        1. Částka z mýtného/známek na ~200mld Kč, které jdou na obnovu silniční sítě nestačí. Není to „podruhé“, je to „jinudy“ a je to jen část (a nehádám se, že se na obnovu použije celá, ale to na věci nic nemění)

          1. 200 giga? ty seš taky dobrej vtipálek ty vole blbej; za pět let, a eště možná

            1. ŘSD na rok 2021 plánovalo 127mld. Kč. A ještě je tu SFDI a kraje. Skutečně to sežere hodně peněz.

              1. Ano, „to“ sežere hodně peněz.
                Vždycky, když si vzpomenu třeba na Ratha a jeho partu, tak mě to vrátí zpátky do reality, kam ty prachy tečou. 3×7=21M jen z jedné jediné zakázky…

              2. kraje na to svoje pytlíkování mají mrzký stamiliony, maximálně miliardu, taky se jim to rozpadá mnohonásobně rychlejš, než sou schopní to vůbec flikovat, to je jak když plivne do lesa

      4. Máte pravdu, chtěl bych to jako u soukromníka. Současně (a omlouvám se za přehlédnutí té „drobnosti“) by měla být zrušena daň silniční a spotřební z paliv. Pak by silniční síť platili ti, co ji používají.

        (zbývá dořešit další „drobnost“ a to je rozdělení vybraných peněz – kdyby to mělo být podle využití, tak do samot a dědin budeme jezdit po šotolině, což bych pacientům sanitek udělat nechtěl)

  7. 1)Jednak je potřeba připomenout, že tu dálnici či dálnice postavili z NAŠICH daní, tedy za naše peníze. Jinými slovy – už jsme je zaplatili. Jistě, je potřeba nějaká údržba, dobrá.
    2)Stav dálnic ČR málokdy odpovídá tomu, co je pod tím pojmem míněno. Věčná omezení, objížďky, z toho plynoucí kolony a zdržení.
    Podle mého by ČESKÉ osobáky měly mít průjezd zdarma…

    1. Ak by si Česká republika uzákonila, že vozidlá z českou registráciou majú diaľnice zadarmo a ostatní musia platiť tak by sa zmrdi z EU, EK a podobných skurvených organizácii išli posrať z toho aké je to nespravodlivé. Ak sa nemýlim nejaký takýto nápad mali aj v BRD+DDR, ale tam narazili práve na nejaké predpisy v rámci EU kde nesmie byť nikto diskriminovaný či sním byť inak zaobchádzané ako s domorodcami – taká nejaká sračka sa okolo toho rozbehla.

      1. Ano přesně tak, EU by to zatrhla. Stejně jako Poláci zavedli poplatek za první registraci ojetého vozidla. Chvíli jim to procházelo, ale když ze nad tím zamyslíte, tak je to vlastně poplatek za DOVOZ ojetiny, protože žádná ojetina nepotřebuje PRVNÍ registraci, pokud nebyla do země dovezena.

        1. No niečo také má aj Slovensko – Registračná daň: správny poplatok za prihlásenie (prepis) vozidla. Viacej tu: https://prihlasenieauta.sk/poplatok-za-prihlasenie-noveho-auta-platny-od-1-2-2017/

          1. poplatek za přepis je tady snad odjakživa, v čem se to liší?

            1. A ako je ten poplatok zavedený u Vás v ČR? Lebo v SR to ide od výkonu vozidla. Do 80kW je to „len“ 33Eur a poplatok za 2 kusy registračných značiek ďalších 33Eur. Ale ak si kúpiš nové auto s 221kW (300k) tak je to výpalné už 2300Eur a k tomu ešte 33Eur za registračné značky. A to pri každom prepise. Je tam ale koeficient toho výpalného kde ten koeficient klesá od 1 (nové auto) po 0,06 (auto nad 16 rockov).

              1. SatanOkkY: masakr je hlavně to, že se to platí i při převodu. Když to začalo, dělal jsem se Slováky a dost jsme se o tom bavili – jeden si chtěl koupit BMW M3 a byl z toho dost smutnej. A to ještě netušil, že to zdraží a zacáluje to i při převodu ojetiny. Zlodějina šílená.

              2. tady je to fiksní

                pak je tam zas nějaký jednorázový výpalný za převod starších vozidel podle emisní třídy, byla snaha to taky různě zvedat nebo vymáhat opakovaně, taky se tomu řiká daň z chudoby

          2. Ještě jednou. Polsko chtělo omezit dovoz ojetin, proto zavedlo poplatek při PRVNÍ registraci OJETÉHO vozidla a ten byl dost velký. Ojetá vozidla, která už v polském registru byly, nepotřebovaly zaregistrovat, takže u nich se platil jen poplatek za změnu v registru (přepis). Vlastně tak skrytě uvalili dovozní clo na určité zboží. A to je v EU nepřípustné.

            1. Ešte raz si prečítaj môj pôvodný príspevok a hlavne si klikni na ten link. Ak to nepomôže tak si prečítaj môj príspevok z 23.3.2022 v 14:22.

              1. Ale poplatek u vás platí všichni, ne jen dovozci ojetin.

                1. Áno, to je pravda.
                  V tom je Poľsko za nami. Alebo pred nami? Inak dosť drahé poplatky majú pri dovoze vozidla zo zahraničia aj maďari – aspoň sa mi na to sťažoval jeden maďar svojho času.

    2. jo, vobčas to je příšerný po těch tankodromech jezdit, i když budiž, tam je aspoň snaha to udržovat přece jenom nějak víc

      ale že i v řadě krajskejch měst, a vůbec nedejchám meziměsto, jsou vozovky ve stavu východní Ukrajina, to je masakr – a bude hůř, samozřejmě, na takový věci se už roky a roky sere, na to prachy nejsou, tady se radši provařujou desítky miliard na hovnech

  8. K čertu se „spravedlností podle kilometrů“ – nechápete, co by to znamenalo? Totální fízlování!

    Aby stát mohl „měřit dle kilometrů“, musel by měřit, kolik km by najelo každé i osobní auto. A těm by nedal krabičky. Zavedl by totální šmírování pohybu buď přes kamery, nebo lépe a radostněji přes GPS telemetriku.

    Jakýkoli požadavek na „platím jak jezdím“ == „chci telemetrickou štěnici co bude fízlovat každý můj pohyb“.

    1. Však už dnes sa platí daň podľa kilometrov. Volá sa to spotrebná dať na palivá. Čím viac jazdím, tým viac dane za palivo odvediem. Zrušiť všetky mýta a kupóny a spotrebka na palivo bohate stačí (a keď nestačí, tak jej plošné zdvihnutie je to najmenšie zlo).

      1. @Pathy
        No a teď v tom začnou dělat bordel elektromobily…

        1. Elektromobily už budou tohle dělat a namnoze už dnes dělají samy (ono šmírování a odesílání dat, kterého se bojí Jenda), vždyť je to jen otázka doplnění nějakého sw do centrální ŘJ. Maximálně nějaké speciální, rozhodně prťavé mikrovlnné antény, co jistě jde zakamuflovat třebas do blinkru, že.
          Myslím, že nějakou poměrnou část SD budou platit i elektrosračky.
          Oficiálně spalovák a elektrosračka „opotřebovávají“ obecnou silnici oba stejně. Elektrosraček nad 3,5t je zatím tak zoufale málo (a imho to tak dlouho zůstane), že touto kategorií nemá smysl se zabývat.
          Co automobil, ať už s jakýmkoli druhem pohonu vypouští do luftu, to se přece silnic nijak netýká.

          Silniční daň a dálniční poplatek, jsou po mém soudu jen jinak pojmenované formy výpalného. Ne nepodobného legendární raketýrské „ochraně“. Tam jste taky pravidelně platili a dostávalo se Vám pouze toho, že Vám podnik (po dohodě s jinou partou) nikdo nezapálil, nevykradl, či nerozbil na sračku při fingované rvačce.

          Tady dostáváte uzavírky, omezení, objížďky po ještě horší trase, než původně byla ta „opravovaná“, množství děr, výmolů a neukončených krajnic koberce, na kterých necháte minimálně gumu, disk, tlumič či polonápravu. Když už se jede bez omezení, tak díky rozkrádání státní zakázky je zvlněný povrch tak, že nad cca 100km/h to na autě povoluje všecky šrouby a řidiči to omlátí sklovinu ze zubů. A k tomu všemu kurva mizerné, ale kurva draze zaplacené značení.
          A to se vyplatí…

      2. No, pak se spotřební daň bohužel platí i z benzínu do sekačky a z nafty do bufíku. Do toho bufíku na příští zimu snad někde seženu LTO, pokud teda bude levnější.

        1. Myslím, že nebude a neseženeš.
          Jezdí ještě spousta dýzlů, ochotných spálit třeba i trafoolej.
          U čistě rostlinných sraček máš asi smůlu, žhavicí svíčka bufíku to prostě nezapálí, nějaký podíl čisté nafty tam být musí – to není jako v motoru, kde to chytne samo kompresí.
          Jo a hrozně to zasírá to přesný zubový čerpadélko, jak je u bufíku pro skříňový PV3S – nevím teď přesně označení, ale je to ten český z PALu, co má ovládací panýlek s „bošákem“.
          Stejný to bude u teplovodního, původně východoněmeckýho bufíku pro starší Karosy, ten taky nespálí ledacos. Když to má blbou hustotu a vlivem složení krátký plamen, který nedosáhne až na ionizační sondu (hlídač plamene), tak to i zhasíná. Po r. 1990 se do Karos montovaly podobně výkonný agregáty, ale Eberspacher.
          Právě ty různý moderní Eberspachery a podobný, budou na to palivo imho ještě háklivější.

        2. Musíte ho zaregistrovat u celníků. Podle normované spotřeby Vám vydají registraci. A Vy pak evidujete spotřebu a na základě toho Vám vrátí spotřební daň.

          1. A jsou potřeba originální papíry od vyrobce

          2. Teď je ale otázka, jestli se mu to šílený papírování, například kvůli jednomu-dvěma bufíkům vyplatí..

          3. Taxem si vzpomněl…
            Lehký topný olej pro kamínka-nafťáky se kdysi kupoval tak, že si člověk na poště zakoupil kupóny po 0,90 Kčs/litr a za ty si potom načepoval do kanystru na pumpě u stojanu s naftou za tuším 2,00 Kčs/litr…

            1. Jojo, to pamatuju. Nejsem si jist, jestli ty poukázky na „topnou“ byly za 80 či 90 halířů, ale to je jedno.
              Tankovalo se do 50L barelů u stojanu s motorovou naftou za dvě kačky.
              Benzín Normal 80 stál 2,50 a existovaly i poukázky na „topný benzín“ pro ta auta, která měla bufík na benzín, například Tatra 603 i 613, ale i sovětský auta, včetně vojenských ZILů.
              Ty poukázky jsem jednou viděl, byly namísto modrých naftových v červené barvě a tzv. „topný Normal“ stál rovnou korunu litr. Ale myslím, že běžný smrtelník neměl šanci se k nim dostat.

              V té době byl na některých pumpách v prodeji i petrolej – bylo to bokem v extra nadzemní nádrži tak okolo dvou kubíků. Chodili to tam hodně kupovat všelijací garážoví automechanici, asi tím něco umývali.
              Ve staré literatuře se doporučovalo např. kuličková ložiska od staré vazelíny vymývat benzínem či petrolejem, jehož případné zbytky neznehodnotily novou náplň vazelíny.
              Párkrát jsem pro něj s kárkou a kanystry taky byl. Po jistou dobu (než se v nich cosi zásadního neopravitelně propálilo) jsme měli dvoje malá, ale poměrně výkonná petrolejová kamínka na chatě. Přímosálavá, měla takové plechové vyleštěné „odrazné zrcadlo“ okolo hořáku.
              Bylo to hlavně na takové to hodně rychlé zatopení, zmrzlí po příchodu. Než se roztopil krb a dvoje Clubky, tak to topilo okamžitě a náramně.
              Už si ale nepamatuju, kolik ten petrolej vlastně stál. Ale tak asi ne moc, když se vyplatilo s ním topit.

              A pamatuju si, že táta přitáhl z jezedáckého letiště od pilota Čmeláku (se kterým sloužil na vojně) dvě dvěstělitrové bečky ušetřeného benzínu, na který pak jezdil se svou ČZ250/455. Občas jsem, když přechodně nebyly prachy ze sběru, mohl „natankovat“ do kozího decha, pak do 21 i já.
              Byl to normální benzín jako Normal a myslím, že v něm ani žádný spešl přísady nebyly, protože to nijak divně nesmrdělo a jezdilo to úplně normálně, jako na benzín z pumpy. Byl čirý, bez barvení.

              1. řada leteckejch pístovejch motorů lítá na běžný benzíny, má to několikero různejch kvalit a drtivá většina z nich dodnes používá tetraethylolovo – všechny ostatní náhrady jsou tak k hovnu, že to prostě nefunguje

                jinak petrolej, případně kvalitní čistá motorová nafta je dobrá i na odreznutí, případně ukládání věcí jako ochranu před korozí, vydrží to prakticky věky a neváže vodu, na rozdíl od benzínu a všech těch methylesterovejch srágor

    2. Ono by to tu telemetriku nemuselo nikomu hlásit, jen dobu pobytu v zóně cenové mapy. Zkoušel jsem to předloni trochu rozpracovat, dnes mi to přijde trochu nepřehledné, ale pořád funkční: https://blog.vimtolip.cz/2020/01/myto.html

      1. Jenže to je zamyšlení nad tím jak to udělat jednoduše a pro lidi. Nezohledňuje to potřeby silových složek ani zájmy lobystů. Čili ta samá věc bude provedena tak, aby měl stát maximum možných informací o lidech i autech a použil to v dalším zdanění a represi.

    3. Je pravda že pokud by měl každý mýtnou krabičku, tak je to další fízlovací zařízení. Byl bych spíše pro možnost dostat lístek a moci zaplatit cash, jako to mají třeba Italové, ale to by sebou neslo velké náklady na mýtnice.

  9. Já bych se do mýta za ujetý kiláky pro osobáky nehnal. To kdyby bylo tak cena za kilák určitě nebude koruna…..

    1. Ted jsem platil dan na pojistnem u manzelcina auta a zjistil jsem, ze v korunach platim vic, nez ona za rok v kilometrech najela. A nadelam s tim co? No hovno.

      Ja nevim, ale Nemecko se zatim bez dalnicnich poplatku drzi a nijak je to nerujnuje. Spis je driv zabijou Zeleni, kteri prohlasili, ze je potreba na nemeckych dalnicich zavest stovku, aby klesla spotreba PHM.

      1. Netreba plakať nad tými 100km/h plošne na diaľniciach v BRD+DDR. Už teraz je na veľkom množstve kilometrov mne známych diaľnic 120km/h (buď celkové obmedzenie, alebo s dodatkovou tabuľou) resp. aj niekoľko 100km/h (tu je väčšinou ešte taká dodatková tabuľka: Lärmschutz). No a kopec kilometrov je momentálne rozkopaných a samé staveniska s 80km/h a dokonca už aj v BRD+DDR prichádza móda 60km/h na staveniskách (asi boli chlapci nemecký na školení na Slovensku).

        1. Promiňte prosím.
          Já teď určitě budu za totálního hňupa, ale – ona už na německých dálnicích neplatí neomezená rychlost?
          Samozřejmě tam, kde to není omezeno dodatečně, kvůli stavebním pracím.
          Ona už tedy neplatí ta nevychýlitelná konstanta, že po německé dálnici lze jet neomezenou rychlostí?

          1. servisdok:

            Ono je to prave tak, jak SatanOkkY uvadi.
            Tedy – ano, obecne je tam toliko doporucena rychlost 130 km/h, maximalni tam tou obecnou upravou omezena neni. To plati stale.
            Nicmene tech mist, kde je rychlost bez omezeni, hodne ubyva. Naopak pribyva useku, kde je limit 120 km/h.

            1. Aha, děkuju moc.
              Nečteš – nevíš :D a kromě toho tam už vůbec nejezdím, tak mě to překvapilo.

            2. @jk
              Tak já ty autobahny zase tak najezděné nemám, vlastně jen trojúhelník Frankfurt Bremen Drážďany, ale úseků bez rychlostních limitů je pořád dost.
              Ale čuráků co jedou v třípruhy v levém 110km/h přibývá…

              1. A ten kokotismus už má i německou variantu, anebo měly takhle se chovající verky české/polské SPZ? :D

                1. Osobné skúsenosti:
                  – špecialisti na jazdu v strednom pruhu (trojpruhovej diaľnice) 100-110km/h sú rumuni a bulhari. Ale toto robia všade. Nielen na nemeckých Autobahnoch.
                  – to jazdenie celkom vľavo tou 110-tkou sa týka aj vozidiel s nemeckou registračnou značkou, ale myslím že často sedia za volantom iné národnosti.

      2. Nemecko ma rocni Pkw-Steuer.

        1. Rakúsko ma Motorbezogeneabgabe (skurvene drahá), ktorá sa platí každoročne a aj tak si cvakáš ešte diaľničnú známku.

          1. Zato ta nemecka Kfz-Steuer pro PKW je kurevsky levna… Duvod proc Nemecko tu znamku nema je politicka nepruchodnost toho, ze by si Nemec musel kupovat znamku. A to i kdyby mu o cenu te znamky snizili tu rocni dan.

            1. Neviem ako je to teraz, ale tak 10-15 rockov dozadu si rakušáci prihlasovali autá v BRD+DDR, lebo to bolo jednoznačne výhodnejšie (hlavne výkonnejšie autá). Preto majú aj v socialistickom rakúsku zákony (pre domácich) ohľadne prevádzkovania auta s cudzou značkou ozaj „dobre zmáknuté“.

        2. Pardón, volá sa to v socialistickom rakúsku: Motorbezogene Versicherungssteuer a napr. za auto prvý krát prihlásené v roku 2015 s výkonom 204kW sa platí 1.495,44 €/Jahr (t.j. každý rok). Tak myslím, že tam už tá diaľničná známka bude schovaná.

        3. Pkw-Steuer v Nemecku je jen neco jako poplatek za psa. Prava darda je extra dan z pohonnych hmot. Zlatejch 1500 kacek. Navic se to samozrejme neinvestuje do dalnic, ale na ruzne priprchlivaky.

          Prime poplatky za dalnice jeste nebyly vyresene, protoze by mely platit pro jen cizince (kdyz Nemci plati v cizine, tak at plati i cizinci v Nemecku), a to zatim neproslo pres nejakou organizaci pro boj proti rasismu nebo tak neco. Takze by se jako dalnicni znamka pro Nemce automaticky vystavovala jako potvrzeni o zaplaceni Pkw-Steuer. A cizinec by si ji musel koupit. Ale dopadne to asi jako vzdycky, dalnicni poplatek se zavede pro vsechny s tim, ze pokus o zavedeni jen pro cizince proste selhal. A tak se Helmutovi protahne xicht. Nejdriv se tesil, jak to tem auslanderum vytmavi a ted aby jeste platil neco navic.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017