Jsem vymlouvač a přezuto taky nemám - zpět na článek

Počet komentářů: 301

  1. Zrovna dneska jsem na to koukal. Ráno byly 2 stupně a já mám na autě letní kola na diskách co ani nejsou zapsaný v TP.

    1. Ty potrebujes TP, aby ti auto jelo?

      1. Tak pokud na to auto aspoň pasujou… taky jsem to na jednom autě měl, v TP zapsané gumy s šířkou 145, 165, 175 a k autu jsem dostal zimní 155, prostě „mezi kozy“ :-)

        Občas ale někdo obuje na auto něco, co mu pak v rejdu šuchá o podběhy, případně přetěžuje díly nápravy, protože s jiným ET sice auto cool vypadá, ale působí tam jiná páka než na jakou to bylo v továrně vyrobené. (To jsem slyšel kdysi o mazdách, že je to příčina odcházení předních ramen.)

      2. Sysop: nepotřebuješ v TP gumy, aby auto jelo, ale potřebuješ je, aby pojišťovna platila.

  2. Článku moc nerozumím. Snad je to o tom, že leckdo zimní gumy vůbec nevyužije a nepotřebuje a tudíž jest nespravdelivě vydán policejní zvůli. Souhlas. Jsem proti státu a proti jednotnosti a šikaně. Vždy byl.
    Jinak, mé čtyřicetileté zkušenosti s ježděním a třicetileté s bydlením a ježděním „na horách“ mi vedou ku každoročnímu přezutí. A to na nikoliv „nějaké“ zimní, ale na každý rok nové, s malým přimhouřením oka na ob rok nové. Zkušenost je taková, že na sněhu je to prostě lepší, v břečce také, na ledu, překvapivě, jen některé „zimní“. Spotřeba je znatelně vyšší a v zatáčkách je auto hůře ovladatelné (ale zimní nejsou na vysoké rychlosti), klesá jízdní komfort. Vždy. Ale přesto mi to vždy stálo za to.

    1. Nejsem takovej pes na stáří gum, ale přimlouvám se za to, že letní pneu v břečce není bamboocha. Jezdíval jsem na letňákách, když jsem jako mlaďas neměl peníze na přezutí a vyjíždět třeba z benzínky na dálnici, kde je v připojovacím pruhu rozjetej sníh, to prostě není dobrý. Hodně se mi osvědčily celoročky. Všichni mě od toho odrazovali, ale mě pořád neštymovalo, že na tom jezdí úspěšně celej americkej kontinent a já si tady mám kupovat zimní pneumatiky na ten jeden tejden každej rok, kdy v ČR reálně něco napadne. Teď mám zrovna na obě auta letní-zimní sady, ale po jejich sjetí budu zase kupovat celoročky.

      1. no a už se konečně soudruzi domluvili, jaký sou na nich minimální hloubky dezéna? podle zákona to neexistuje, což je pro režim docela prooser, jak něco nemá v lejstrech :D

        1. No, nová guma má těch mm až moc, hrozně to s autem drncá, pak se to umravní …. Pod 6 mm je to už ale nahovno.

  3. Ja uz mam na autech kola prohozeny, dokonce par dni pred formalnim terminem, protoze bylo v sobotu hezky. (Menim kola na dvore pod pristreskem)
    Popravde prilis nechapu snahu o setreni na gumach. Te kus gumy je jedina vec, ktera drzi na ceste stroj v cene pul a az jedno mego, ve kterem sedi moje deti.
    A tak nejak mi nestoji za to meni zmrzaceni svych decek za par tisicovek.

    Gumy kupuju vzdycky tzv „premiove“, akorat je potreba se podivat na dilci vysledky, ktere me zajimaji, ne na souhrnne cislo, ktere ma koupene Continental. Typicky stridam Dunlopy/Bridgestone/Nokian.
    Ony ty gumy budou mit nejakou pridanou hodnotu treba jenom na jednom kilometru z 10000, ktere za zimu najeku. Ale kurva prave o ten jeden kilometr pujde.
    Je mi jedno, ze zimni guma v zime na suchem asfaltu je horsi nez letni, postacuji totiz oboje. Zato na snehu je letni guma s paralelnima aquaplanning drazkama (dnes prakticky kazda) NAPROSTO nahovno.

    1. postačujou? no tak pokud jezdíš jak lopata s trachtorem, jistě, to ti stačijou

      jinak ani hovno, zimka drží strašně, přičemž ale furt drtivou většinu času sou silnice suchý, případně mokrý, ale ne namrzlý ani nasněžený, a to na drtivé většině území

      uvidíme co teď zima, s tim solárnim minimem

    2. vasek: Vaše uvažování ve stylu „kdyby to zachránilo jeden lidský život, tak to stojí za to“ mě upřímně děsí.

      1. @fadtwi
        a není to myšleno tak, jako ve Vašem příspěvku https://dfens-cz.com/jsem-vymlouvac-a-prezuto-taky-nemam/comment-page-3/?show=comments#comment-328232
        že zimní se někdy hodí a hrdinové na letních můžou v té chvíli tak leda na pumpě počkat na oblevu?
        V zimě pravidelně na úzkém mostku přes D48 nevyjede cestou do práce nějaký pičus-piča 50m stoupání s 5 m převýšením ať už na letních nebo sjetých 10 let starých zimních.
        Každý rok minimálně 5x za zimu.
        Všichni pracují v montovně automobilů, ale nějaké zimní gumy mají v piči, to radši mobil za 20kKč než zimáky za 10.

        1. řetězy jsou řetězy. blbé je, že řetězy nefungujou na promrzlé suché nesolené okresce při rychlém oteplení a mokrém sněžení. ostatně tam nefunguje vůbec nic. tam funguje hrablo a velkej sud se solí nebo deka, termoska a trpělivost.

        2. Dachsmeister: ale já nepsal, že mám zimáky kvůli náhodám – to byla jen ilustrace, že má Integrale pouze štěstí, nebo nejezdí moc často, nic víc.

          Ad radši mobil za 20k než zimáky za 10 – jo, klasika u této třídy lidí. Líbil se mi jeden bývalej kolega, co „nebude utrácet za gumy, protože by stály víc než to auto“. Pak to za deště poslal do lesa. Nejen, že se to fakt vyplatilo, ale ještě ta „logika“ byla zcela odzbrojující.

      2. Moje uvazovani stylu „kdyby to zachranilo je jeden zivot z mych trech deti“ mi pripada naprosto normalni.
        Ostatni soudruzi necht setrej stokoruny jak je libo, pokud do me nevrazi v protismeru, obvykle jenom udelaji zacpu pod kopcem.
        A to je standarni potykani s hlupaky, diky takovym mame Milose a Andreje, delat se s tim moc neda.

        1. vasek: bohužel, pak jste ale součástí těch hlupáků. Měly Vaše děti doufám helmičky už jako batolata? Ta hrůza, když by jim padla hlava na plovoučku!

          Hloupost Vašeho uvažování jste si měl uvědomit nejpozději níže u příspěvku Sysopa – jak to, že jezdí manželka takovým krámem? Nevážíte si dost svých dětí, abyste jim dopřál bezpečnější auto? Můžou si vůbec hrát venku? Co kdyby je přejelo auto? Když to zachrání jedno dítě, stojí to za to! Možná by pomohl řetěz, v Rakousku se osvědčilo nepouštět je ze sklepa.

          To slovo, které hledáte, je „míra“. A „kdyby to mělo zachránit jeden lidský život, stojí to za to“ je daleko za tou, která z Vás dělá normálního člověka.

        2. PS: tomu, že do Vás šetřílek nevrazí v protisměru se dá snadno zabránit tím, že v tak nebezpečné věci, jako je auto, vůbec jezdit nebudou! Kdyby to mělo zachránit jediné Vaše dítě, tak to stojí za to! A ještě ušetříte, takže je to simply clever, jako to manželčino auto. Nakonec kam by jezdili, ve sklepě jsou v bezpečí a to je hlavní. Kdyby to mělo zachránit…

          1. ostatně žebříčky nehodovosti na osobokilometr (jak mrtví tak zranění těžce a zranění lehce) jsou v civilizovaných zemích posledních zhruba 20 let furt stejné. nejbezpečnější na osobokilometr je letadlo. na druhém místě je vlak (ale tomu to kazí opilci motající se v kolejišti, skokani a děti chodící domu zkratkou po kolejích, když je odfiltrujeme, tak jsme na tom podobně jako tím letadlem, metro je na tom ještě mnohem lépe než letadlo). pak dlouho dlouho nic, a pak silniční hromadná doprava ve veřejném provozu s profesionálním řidičem (autobusy, tramvaje, trolejbusy a taxíky). pak zase dlouho dlouho nic, a máme tady auta do pěti let věku a s velkým ročním nájezdem. no a nakonec sváteční řidiči ve starých střepech.
            zahrnutí obskurních druhů dopravy je ošidné, lodě, motorky, bicykly, lanovky, lyžařské vleky mají reálný dopravní význam dosti marginální a těžko najít hranici mezi dopravou a sportem a ze statistik cokoli vyvozovat *).

            závěr je jasný – zodpovědný člověk bojící se nehody jezdí metrem, vlakem a letadlem, a kam nevedou koleje, tam autobusem či taxíkem – a zimní pneumatiky nemusí řešit.

            *) i dopravu pěšky je taky problém nějak statisticky smysluplně pojmout, od vyroněného kotníku přes zachvácení tramvají po přejetí opilcem.

            1. a samozřejmě **), bezpečná doprava letadlem je velké dopravní letadlo, takové ty cessny, vrtulníky, ultralajty a balony jsou zase mimo smysluplnou statistiku.

            2. zapomněl asi řict v našich podmínkách?

              1. nezapomněl. nějak jsem naše podmínky neskromně zahrnul pod „civilizované země“. rozdíl mezi dopravou v česku a (dejmetomu) švýcarsku je mnohem menší než mezi českem a (dejmetomu) ugandou nebo myanmarem (ale furt by tam ty letadla a vlaky, jsou-li tam jaké, vedla nad osobáky a motorikšami)

                1. no tak to by tě třeba v Sydney nebo kdekoli trochu víc na sever hnali sviňský krokem

            3. Lukas B.: je to tak. Vasek může ušetřené peníze z prodeje kaďáka dát manželce k dispozici v podobě roční lítačky a budgetu na taxi – ostatně na tyhle činnosti bude stačit částka, ušetřená za roční servis a pojistku.

              Nevím teda, jestli manželka bude sdílet vaskovo nadšení pro bezpečnost, ale to už je na něm, aby si doma udělal pořádek a zamezil situaci, kdy manželka vědomě a zbytečně ohrožuje jeho děti. Ultimátní argument „kdyby to mělo zachránit…“ nemá čím přebít, jak můžeme sledovat v médiích už dobrých 30 let.

              1. můžeme se tomu posmívat, ale spousta lidí k tomu nějak racionálně došla. když kouknu na svoji vejplatu v korporátu, tak to 1% ceny auta měsíčně a spotřeba paliva na soukromé kilometry dělá v takzvaném nepeněžním příjmu něco přes desítku-dvanáctku měsíčně. nemít auto od chlebodárce, rodinu, druhou domácnost v krakonošově a neužívat si svobodu a nevážit si svého času (a pokorně přiznávám, že mě řízení tu i tam i mírně baví), tak bych měl budget na lítačku a taxíky poměrně solidní a zbylo by ještě pár korun na pivo.

                1. nutno ovšem podotknout, že na tom není nic přirozenýho, tendle nepoměr vyrábí režim cíleně, když je ID ukrutně zdaněná a navopak socka ukrutně dotovaná

                  v tržním prostředí by socku nynějšího rozsahu většina uživatelů nedokázala zaplatit a šmajdali by pěšky…

                  1. no, na to nemůžu říci ani popel, je to tak. a někdy to i má smysl, třeba v nejužších centrech měst, tam, kde se auta opravdu fyzicky nevejdou. ostatně má-li být hromadná doprava ve městech pro uživatele dotována z 80% (tedy kromě těch taxíků), nevidím důvod ji nedotovat ze 100% – když čtyřikrát do roka jedu do hospody sockou, protočí se mi panenky z ceny lístku (za autobus, který pro jiné z daní dotuji)

                    1. Řešit cenu socky +/- kolem 30Kč při útratě za delší večer v hospodě za pivo, víno, panáky a večeři ve výši min. 6 až 8 stovek mi připadá hodně chucpe …

                    2. 30 vočí? asis s tím dlouho nejel, ne?

                      druhá věc je, jo, při cenách v těch hospodách, kdo by tam dneska lezl :D z toho se člověku dělá šoufl

                      teď došla pozvánka na novou víkendovku, nějaká úplně nová akce, přes silvestra…chápu, že za rok a půl ty ceny trochu vyrostly, a že asi poslední víkend je trochu nával a tak to ubytko může byt o něco dražší, ale vod akce z března 2020 80% nárůst…prej inflaca 15 %, tpč, těch posledních…

                    3. Mno, klasika „já o voze, Vy o voze“ .

                      Pokud vím, jeden 1,5 hodinový lupen do MHD stále stojí 32 Kč což víceméně obsáhne celou Prahu.

                      O tom jestli někdo leze/neleze do hospod opravdu můj příspěvek ani Lukase B. opravdu nebyl.
                      Zkuste si potrénovat chápat psaný text ..

                    4. kiv61
                      16.11.2022 v 0:43

                      tak víš očividně pěkný hovno, tos zamrzl kde, 2020, nebo 2015? a to chcou zdražovat zase znova

                2. Lukas B.: zrovna tomu, že MHD ve městě stojí ročně zhruba tolik co pojistka na auto a servis, se neposmívám. To je prostě fakt. Taky je ale fakt, že bydlí-li člověk mimo město, tak už to taková hitparáda není (frekvence spojů i délka cesty dost tragédie v porovnání s autem a cena také vyšší) a jakmile vyrazíte někam nedejbože vlakem, to teprve zažijete šok.

                  První třída v našich-vašich Českých drahách disponuje zajímavými fíčurami. Když jsem tím jezdil dřív, byl příplatek vcelku snesitelný a zpáteční jízdenka vycházela velmi zajímavě. Co se změnila struktura plateb (není zpáteční jízdenka, dítě nemá v první třídě slevu), vyjde cesta klidně na čtyřnásobek (!!) benzínu. Jasně, příležitostně je to fuk a kdyby člověk jezdil často, pořídí inkartu. Ale stejně, zlodějina je to strašná. I dobytčák vychází pro rodinu víc, než kolik stojí benzín, takže když už člověk auto má, nedává smysl nad vlakem byť jen uvažovat.

                  1. ono s tím vlakem to není úplně zlodějina, ono se to začíná blížit nákladové ceně a přiměřené marži. dokud tady byl jeden národní dopravce, co mu patřily mašiny i koleje, tak bylo lautr jedno, kolik ročně udělá ztrátu. a pak se (rozumně) rozdělily koleje a mašiny, a pak se s mašinama objevila konkurence, a najednou vyrábět ztrátu jen tak nejde – respektive jde jen tam, kde to kraj „objedná“ (a vozí se čtyři páry vlaků se vzduchem a čtyřmi tetami). a na trase praha-ostrava (a podobně) to nikdo dotovat nebude.

                    další defaultní vlastností železnice je, že se snaží mít jen stálé a pravidelné cestující a snaží se odradit náhodné cestující. a tak pro každodenní pendlery a notorické cestující má nějaký systém zajímavých a hlavně pro outsidera nesrozumitelných slev, ale normálního člověka, co chce dvakrát ročně jet s rodinou na prodloužený víkend na druhý konec republiky oškube, aby si to příště rozmyslel a aby nemuseli chraňbůh snad i přidávat vagón.

                    1. Lukas B.: oni jim snížili dotace? Navíc cena služby šla nahoru, služba samotná je spíš horší, protože jezdí pořád to stejné, ale v horším stavu (nikdo se o to zřejmě nestará).

                      Plus mi nepřijde nic ekonomického na tom, že je to ještě prázdnější než dřív. Jistě, stojí to výrazně víc, takže stačí prodat míň lístků pro stejnou tržbu, ale z pohled ekonomiky spoje je úplně jedno, kde se těch 5000 Kč na vagón první třídy naskládá, jestli to zaplatí jeden magor nebo tam sedí 50 lidí za kilo. Možná těch 50 lidí by něco málo udělalo (i když i tak je to cca 10% z celkové váhy obsazeného vagónu), ale při reálných počtech, tedy že v jedničce sedí dnes místo 20 lidí jen 10 je to fakt úplně jedno, těch 800 kg se v těch 40 tunách zcela ztratí.

                      Tedy když to shrnu, tak si nemyslím, že tyhle změny udělaly vlak ziskovější a pokud byla ztráta dotována v minulosti, je i dnes. Nestačí se dívat na to, že lístek je 2x dražší, ale taky na to, kolik lidí si jej zakoupilo.

                    2. když už rozmotáš kolomotívu, tak je ti v zásadě jedno, esli táhne dva vagóny, nebo dvanást, vo moc věčí rozdíl to nedělá, akorát že jaksi nemajou nigde transportér na vagóny, takže dyž ho něgde přidáš, musíš ho tam zase vrátit, nemůžou se ti na jednom místě hromadit :D

                    3. přesně tak, šíbování s vagony je poměrně drahá záležitost vyžadující logistiku a fištrón. každý železniční dopravce radši jede s prázdnými vagony (to ho opravdu moc navrch nestojí) nebo si řízne vostudu s narvaným vyprodaným vlakem, než aby v půlce týdne, kdy se ustálí předpověď, přidával tři vagony k pátečnímu a nedělnímu rychlíku. no a aby to omezil, tak cenotvorbou zahání nepravidelné cestující.

                    4. Lukas B.: ale tím jste potvrdil, že je to v podstatě zlodějina, přestože jste se proti tomu původně vymezil. ;-)

                    5. osobní vlak a železnice je holt drahá věc. má to smysl jako velmi kapacitní příměstská doprava, a má to smysl na „střední“ vzdálenosti – tak někde 200 až 800 km, kde to může být rychlejší než letadlo se vší tou prudou na letištích (vlaky už sto let nikdo neunáší). ovšem má to smysl pro toho, kdo neřeší cenu taxíku na nádraží a z nádraží, je to relativně luxusní způsob přepravy, vlastním autem to je (v civilizovaných zemích) vždy levnější.

    3. A ja si myslim, ze setris na aute, protoze nemas posledni model Volva v plne palbe. Takze by se melo uzakonit, ze lidi jsou povinni jet v poslednim modelu Volva. Urcite by to mohlo zachranit aspon jeden zivot.

      1. @Sysop
        Čínskošvédský tank s omezovačem na 180 a čtyřválcem? Děkuji nechci.

        1. XC90 Recharge s PHEV nejede vůbec špatně a V90 i dobře vypadá. Ale z důvodu jejich politických sraček a omezovače bych je nepodpořil ani eurem už z principu.

          1. A prave proto bych se nedivil, kdyby zrovna takovej Wagen treba EU dala do nejake smernice. VW se asi odstehuje do Ciny, MB stoji za hovno uz par let, tak polocinsky Volvo by mohlo udelat diru do Evropy, kdyz to Brusel namaze.

            Doufam, ze je to jen blbej priklad…

            1. Sysop: omezovač není potřeba tlačit, protože ten se vyřeší sám jiným omezovačem – tuším od 2024 mají mít všechna auta omezovač, který nedovolí vyšší než aktuálně povolenou rychlost. Takže bude fuk, na kolik jde auto fyzicky rozjet, u nás nikde víc než 130 není. Zpočátku to prý bude vypínatelné, pak už ne. Očekávám, že přijde tlak lidí s novými auty na nějaké formy omezení pro ty se starými, protože bude trapas, když s merglem za 4 mega budeš koukat na zadní světla očouzený dvojkový oktávky v ropě.

              Od 2034 už nepůjde koupit auto bez spalovacího motoru (takže reálně bych se nedivil, kdyby to přišlo dřív, automobilky se budou chtít těch aut zbavit předem) a elektrodebil má omezovač vestavěný už ve svém pohonu (nikdo s tím nejezdí 200, protože by s tím nedojel ani k nejbližší nabíječce).

              1. Prisel jsem na to, k cemu je dobrej hybrid. A dokonce tim auto ziskalo bod i u moji manzelky. Byli jsme v sobotu v divadle, ja jsem si pres appku nastavil, ze 15 minut po skonceni predstaveni odjizdime a kdyz jsme prisli do auta, bylo tam teploucko. Pritom auto nevrcelo, nehucelo, nesmrdelo… to hodnotim fakt kladne. Na rozdil od bufiku, co sice poskytnou stejnej komfort, ovsem v garazi je smrad jako krava, tohle je paradni vec.

                Na druhou stranu ale, je to jedina vyhoda elektra v aute, na kterou jsem zatim prisel. Samozrejme, odted nabijim baterku behem jizdy, aby byla vzdy ready mi v noci zatopit, az pojedu do prace. Se na to muzu vysrat ladovat to ze zasuvky.

                1. tak esli PHM platí dojčlandskej podnikatel, tak žejopřece

                  BTW, nezávislý topení existuje už spoustu let, a spoustu let to nemusí byt jenom bufáč, ale klidně ai elektrický, ať už z té zásufky, případně můžeš si na to dát větší akundu, nebo třeba klidně přídavnou, ať to nevycucne startovací tak, že to nenatočíš…tos vobjevil další ameriku asi, jedinej rozdíl tady je, že to je trochu víc integrovaný (a hamba, že to výrobci kloudně nenabízeli jako příplatkovou výbavu nějakým uceleným způsobem už dávno, ale až teď s těma vykurvenejma sekačkama a eště budou lhát, jaká to je supr výhoda sekaček a jinak by to vlastně ani nešlo přecežejo…kundu, šlo to už dávno)

                  1. Ale jasne, ze to nejak resit slo. Ale tady je to JEDINA vyhoda hybridu. Naladuju to po ceste, nevybiju si baterku na startovani, nesmrdi to, proste u mne dobry.

                    1. ti řikám, že to není pravda, stačilo mít vlastní nezávislý eletrický topení a druhou akundu, což firmy prodávajou jako aftermarketovej doplněk už dvě desetiletí, nabíjet se to samo může taky z altíku, čemu na tom nerozumíš, že to žádná výhoda není, že si todle můžu klidně namontovat i na trabanta? rozuměla pačésky?

                2. Sysop: když mám bufík, nemusím parkovat v garáži, ne? Stejného se dá dosáhnout s dálkovým startem, v USA celkem rozšířená a v zimě velmi praktická fíčura. Výhodu tedy vidím akorát v tom, že toto lze dělat i v té garáži a tím se o něco sníží spotřeba (v garáži není taková kosa).

                  Nicméně tu energii je potřeba někde vzít a chápu, že u služebáku je lepší jezdit s vyšší spotřebou za peníze zaměstnavatele než to nabíjet za svoje doma ze zásuvky, což je ale pro člověka s vlastním autem nefunkční úvaha. Ale to už je každého boj, co dělá a kdo dodává mobilitu.

      2. Já zase myslím, že schovávat kokotsví za tuhle frázi o svobodě, je poměrně dětinské. Vasek jasně vyjádřil, že jde o jeho osobní přístup k řízení rizik.

      3. No každý asi nestojí o „údajně“ nejodtahovanější značku. Asi přílišný doping nesvědčí ani motorům …

        1. nejdotahovanější, jako-že se to nejvíc sere tak, že to po vlastní ose nedojede?

    4. @vasek
      Neb mám se současnýma letníma gumama (Michelin, Hankook, Pirelli, Nexen, Kumho, Continental) na sněhu i ledu naježděno asi nejvíc z diskutérů, i když v uzavřeném areálu jedné montovny, mohu potvrdit, že to není nic moc.
      Na rovině to ještě ujde, zatáčky ofafrně a a kopec ani s rozjezdem nic moc.
      Testováno v rozměrech 15~19″ a šířce 185~245mm.
      4×4 do kopce trochu pomůže, a to se jen připojuje elektronicky, měnič lepší dvojspojky, užší gumy lepší než širší a zapadnout se dá i na placatém parkovišti s 20cm sněhu když kolem stojí další káry.
      A co se mokra týče, na polygonu bezpečné jízdy v Ostravě se dvě identické i30 chovaly dost rozdílně, jedna měla lehce jeté letní Hankooky, druhá zimní ojeté Yokohamy, obě 205/55/16.
      V rozporu s legendami pana domácího (kterému stačí ke štěstí i Tomkety https://dfens-cz.com/test-pneumatiky-s-tapkou-tomket/ ) byla ve vyhýbacím manévru, kruhovém testu i v aquaplanning simulaci ta na zimácích o dost lepší.
      Při brzdění na suchu a slalomu byly lepší letní.
      Jak již jsem psal Sysopovi, moje největší zklamání za poslední 4 roky jsou letní Michelin Primacy 3 225/45/17, to jsou mrdky, které po čase hučí jako zimní protektory a na mokru vedou k bezpečné jízdě a spoléhání se na Inegraleho oblíbené ESP, bo kloužou.
      Testováno opakovaně 3x jiný set, jsem totiž masochista.
      A potvrzeno několika kolegy.

      1. Ja jsem Micheliny mel akorat na motorce a tam to bylo tak, ze Pirelli byly nejmekci, pak Micheliny a nejtvrdsi byly Dunlopy. Na aute mela Micheliny manzelka, ale ta pozna prd a jinak jsem s nima na nautech nic nenajezdil. Muj obecnej problem je, ze od te doby, co jsem prestal resit cenu gum, jsem se o ne prestal zajimat a dneska se v nich nevyznam. Proste zeptam se par lidi okolo, na cem jezdej, z toho vyberu nejakej median a to koupim. No hnus, co si budeme povidat.

      2. Děkuji za minirecenzi na aktuální Michelin Primacy. Vidím, že se moc nezměnilo a této řadě je vhodné se i nadále vyhýbat. Dostali jsme je v roce 2003 s novým autem a na mokru to byla totální katastrofa. V roce 2008 jsem opět na novém autě dostal Michelin Primacy. Zjevně lehce vylepšili směs, takže už to nebylo na mokru katastrofální, ale pouze lehce příšerné. Po jistém nepříjemném incidentu jsem je ještě s 6 mm vzorku dal do bazaru, nahradil je za Goodyear Eagle F1 A2 a poznal jsem co to je vynikající letní pneumatika – na mokru i na suchu. Na Michelin jsem na 10 let těžce zanevřel a zůstal na léto věrný Goodyearu. Na milost jsem Michelin vzal až u Michelin Pilot Sport 4, což je vynikající a na kategorii UHP překvapivě komfortní a tichá guma.

        1. Dání Michelin Pilot Primacy včas do bazaru se mi těžce vyplatilo, když jsem i díky podstatně lepším gumám dobrzdil k divočákovi. Člověk, který jel tehdy původně docela daleko za mnou dobrzdil až předemnou a ještě toho divočáka málem sám trefil …
          Shodou okolností na předchozím autě mě divočák v kombinaci s Michelin Primacy stál na opravách auta 60 000 Kč, takže za pneumatiky vynikající zejména na mokrém jsme ochotný si připlatit. A právě v této kategorii (vlhko/mokro) se gumy téměř každoročně neuvěřitelně zlepšují.

        2. @shi
          pozitivní zkušenost s Pilot sport 4 225/40/18 potvrzuju

      3. Tak kdyz se podivas treba na moje oblibene Dunlop SP Sport Bluresponse, ta guma ma obri vodorovne aguaplanning drazky ve stylu F1 pneu do deste.
        Ma to profil jako sane a taky to na snehu jezdi jako sane.

  4. Na SUV mám Cooper Discoverer, na Berlingu celoroční od Tomketu – funguje to překvapivě dobře a přesně na ty cesty který s tím jezdíme se to i výtečně hodí. Žádný přezouvání. Ty Tomkety teda nevydrží moc, ale fungují překvapivě dobře a aspoň je sjedu dřív, než ztvrdnou na puk.

  5. Uprimne receno, prijde mi, ze se tu resej docela picoviny.
    At si kazdej jezdi na cem chce, ale at ta banda curaku, co kdyz napadne trocha snehu a na oni nejen na okreskach, ale i na dalnici bruslej jak dementi a vysekaj se spolehlive 5 minut po tom, co vyjedou, tahne do pice. Vidim to pravidelne kazdej rok, kazdej rok mi to kurvi zivot, kdy misto prace trcim nekde v lese, protoze nejakej curak na letnich srazil protijedouci auto a v idealnim pripade ublizil jenom sobe, alespon co se zdravi tyce (ale obavam se, ze to je spis zbozne prani).
    Co ovsem absolutne nechapu, to je banda zkurvenejch kokotskech dementnich zmrdich retardu,kteri maji proste svetla na automatiku a jedou. Jedou a nic je nezajima. Je mlha, ze neni videt na 50 metru, obcas ani na 20, a oni si jedou a nenapadne ty pracuraky, aby si alespon, ALESPON!!!! rozsvitili normalni svetla. Chapu, mlhovky moc zerou a to uz nejsou ochotni obetovat, ale kurva dopice doprdele curaci zasrany alespon at svitej!!!! To si clovek jede a najednou se pred nim zjevi auto, at uz na dalnici, co je ovsem horsi, tak i nekde mezi vesnicema….

    1. Podepisuju. Zrovna minuly vikend. Mlha z rana, nebylo videt ani na 20m a borci nastaveny svetla na automatiku a jeli na denaky!!!!! zezadu neviditelni. Automatika na svetla vede k totalni igniraci ridicu co se manipulaci se svetly tyce a povazuju to za vec naprosto debilni, na svem aute to mam vzdy nastaveno na manual, protoze dopr… jsem ridic a ne uzivatel vozidla, reagovat svetly na okolni realitu patri mezi zakladni skillz a pokud je to na nekoho moc, tak sup do MHD!!!

      Ale

      Pak je tu druha parta idiotu! V huste doprave v ridke az neznatelne mlze predni a zadni mlhovky naplno i v kolone!! Imbecilita, probliknes ho dalkovyma at to zhasne a ne .. nezhasne. Protoze ve vetsine pripadu ani netusi, kde ze se to vlastne vypina, zapnul ji to manzel/kamos, kdyz jeli tam…a ted uz to tak necha asi so jara :-//

      1. A proč? Pyčo přeci svoboda nesvítit. Snad nechceš zachraňovat alespoň jeden život?

        1. Tak ja bych treba zachranovat chtel, alespon do poctu pasazeru u me v aute… Jinak se tesim na moment, kdy se lidi v husty mlze naucej jezdit se zhaslejma potkavackama a jen s mlhovkama, nejak nechapu ten sport mit pred sebou co nejvic svitici bilou stenu, ktera se casto kvuli blbe serizenejm svetlum objevi i proti mne (videl jsem v poslednich dnech i par ekspertu, co do mlhy jak mliko perou dalky…).

      2. stejná debilita jak stát v kolonách nepřetržitě na brzdách, to máš 21 W každá jedna lampa (jak ta samotná hmlovka)

        celkově všeci ty automatoni vedou výhradně k debilizaci těch operátorů kulaté lopaty (i když jistě, nějaký předpoklady tam obvykle sou už vrozený)

  6. Najel jsem cca 1.5 mio km. V jedne praci nam proslo barakem necelych 100 mio pneumatik. Udelat dobrou zimni neni tak jednoduche. Z me zkusenosti se dobra zimni na snehu, brecce, namraze a jinych oplati. Na pneu nesetrim. Bohuzel dementni lidi musi mit dementni zakony.

  7. Nu, tak jest. „Zimní“ gumy na mokru, což je drtivá většina zimních šituací v české kotlince, udělají z kočáru celkem solidní sáně. A tak je to správne, tak to má byt, páč pojišťovny potřebují mít argumenty pro šoustavné šroubování pojistného do nebeských výšin a gumovníkoví korporáti chtějí vydělávat balíky. O tom, jestli dáme ránu nebo ne, rozhodují výhradně kvality gumy mezi sedákem a volantem s páčkami. Když je tam debil, který neřeší v čem sedí, co a kolik veze, co má obuté, po čem jede a jací druzí debilové ho obklopují, je rána přírodním zákonem, gumy negumy. A pokud systém dělá z osob neschopných psychointelektuálně zvládnout techniku a dopravní šrumec držitele oprávnění z komerčních důvodů, tak rány prostě taky budou a slíznou to i ti neviní a způsobilí. Dobré gumy sice mohou pomoci tomu nevinému ráně předejít, ale to by právě nesměly být „zimní“. Rány udržují v chodu motory ekonomiky a plní šrajtofle (j)elit. Nechtějte na inkluzivně humanitně modifikovaném mediotovi, aby to pochopil.

  8. Já jsem z Prahy a tady celoroční gumy stačí. Jelikož Praha je jediným městem v ČR, do jiných míst nemá ani smysl jezdit, protože na vesnicích jsou lidojedi.

    1. k ostatnímu: Odhaduji řže jste nepochopili Dfenzovu myšlenku: Táta ze zimákama 20 let starejma v Lidlu koupenejma (nadsázka, ale 5let je jistě už má), a mají i s diskem(sůl prej žere hliník) přezouvá, aby na hřbitov Mámu bezpečně dovezl, je cajk. Před zákonem si stojí lépe než já, kterej používá „univerzály“, protože při mým nájezdu se taknějak opotřebují, na DOT nekoukám, za 18 měsíců.
      …na podzim Táta přezouvá na 15 let starý, pečlivě uložený zimáky, podle hloubky desénu, a podle pana Humla dozajista cajk. Příhody ve fórech typu nejdou doufouknout/urvat/zalepit… .Nikdy mě nenapadlo mazat štefty grafitovou vazelnou, protože nejdéle 1x za dvaroky je v gumoservisu procvičí. Poslouchat Pomahače: Pane, ale vy jste jste vrah, protože tam nemáte M+S/?!
      To je jako nedávný článek: Vyhořel byt, policisté zajistili z zbraní, z toho 2 vzduchovky a jeden ládovák, uschovali je do trezoru dokud si majitel nekoupí byt nový. Nyní dumají jestli majitel vyhořelého bytu nepřekročil zákon.
      Místo toho aby zveřejnili vyjádření náčelníka místních Hasičů: „Kua, a díky bohu. Uf, uf. Naštěstí, že ty dvě dvoukilovky pušného prachu byly na poličce v knihovně a ne v trezoru z OBI, protože… .“

      1. No, jsou výbušniny které obal na výkon nemusí a potom střelné prachy které se tak chovají jen v zavřených nádobách. Jinak tedy shoří v mžiku ale jenom s plamenem. Jinak by řady pistolníků tedy asi zatraceně prořídly. :-) Jinak prach se prodává v plastovkách kde se s teplotou ani natlakovat nemůže protože se rozteče, je to bezpečnější. A vozili jsme vzorky do laborky a taky jsem domů přivezl tak 5. kilo omylem. Tam si člověk ruce prací nevytahal aby byl unaven, to zase ani nesmí ale zas to v ruce necítil. Nu, nebyl jsem první ani poslední ale pssst.

    2. Asi jo, v praze jsem nebyl dekádu poté co jsme stavěli na barrandově sídliště ale po ulicích kde jsem před mnoha roky byl mne zdravil po letech kde kdo, no moc jsem nechápal a některé jsem si ani nevybavil. Ale je taky už dlouho tomu. :-) Co se u našeho blbého maloměsta nestane. Protože se nezdraví lidé přes patro natož z ulice.

  9. Panu domácímu bych doporučil shlédnout toto video, kde testovali 4 různé druhy pneumatik:
    – Conti Premium Contact 6 – letní UHP
    – Michelin Cross Climate+ (celoroční spíše letního charakteru)
    – Continental AllSeason Contact (celoroční)
    – zimní Conti WinterContact TS860 – středoevropská zimní
    – zimní Nokian Hakkapeliitta R3 – opravdová zimní do zimních podmínek (sever Evropy)

    Testovali to na stejném autě v jednom rozměru 205/55R16 a testovali brzdné dráhy za sucha i za mokra při teplotách 0c, 2c, 6c, 10c, 15c. Test na sněhu je tam rovněž.

    Pro mě bylo překvápko, že letní opravdu začala v brzdné dráze na mokrém citelně ztrácet při teplotě pod 6 stupňů – viz výsledky na mokrém v čase 6:08.
    Na suchu za všech teplot nepřevapivě dominovala letní, nicméně při teplotě kolem nuly už se výsledky při brzdění z 80 km/h mezi letní a celoročkami hodně srovnaly a ani zimní už výrazně neztrácela -viz čas 9:54, takže při teplotách pod nulou i na suchu (jízdou nezahřáté) letní nebudou zrovna oslňovat.

    Omezením testu bylo, že za mokra testovali z relativně nízkých rychlostí (60 km/h), a za sucha z 80 km/h, ale pochopitelným důvodem jsou rozměry haly, kde se to konalo.

    https://www.tyrereviews.com/Article/Summer-All-Season-and-Winter-Tyres-Tested-at-0c-15c.htm

    1. Ono to celé dává smysl, i ten zákon je v podstatě rozumný. Problém jsou jen novináři a policisté snažící se z toho vyrobit nutnost mít od 1.11. přezuto bez ohledu na to, zda jezdíš denně přes NMNM, Ramzovou, po Špindlu, anebo někde u Břeclavi, kde sníh leží tak 13 minut v roce, pokud je zrovna fakt zima. Nebo policisté s mozkovým myšlením vyrábějící konstrukty, že je sice 20 °C, ale už za 30 sekund bude nepochybně -20 °C, takže máš mít přezuto.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017