Jsem vymlouvač a přezuto taky nemám - zpět na článek

Počet komentářů: 301

  1. Podle mě ty zimní pneumatiky nějaký smysl mají. Můžu porovnat, protože s prvním napadlým sněhem přehazuju letní kola za sadu zimních. A to auto s letníma na sněhu/břečce jede hůř. Hlavně co se týče brzdění a tak.
    Pokud někdo nemá barák a musí přezouvat v servisu, tak ono je prý docela narváno touhle dobou. Někdo holt musí přezout dřív.

  2. Rozumím nasrání z článku, který jsem raději ani neotevřel, ona taky většina autonovinářů jsou podobní myslitelé, jako jejich kolegové ze seznamrudezpravy.cz, takže co čekat. Nicméně ač mi přijde debilní říkat někomu „vymlouvač“, tak netuším, proč bych měl ignorovat realitu.

    Nějakou tu zimu jsem na letních odjezdil. Bylo to v době, kdy mi nevadilo (ač mě to nijak netěšilo) nechat auto tam, kam jsem ráno dojel, ale protože přes den nasněžilo, tak už jsem neodjel (i toto jsem zkusil, zážitek fakt nic moc, co zimní kola v pohodě projedou, to je na letních totál sáňky). Na kabrioletu samozřejmě gumy neměním a nevím, proč bych to dělal, vyjedu s tím párkrát za zimu to vyvětrat, když je sucho, ať se nějaký novinářský hlupec klidně vztekne.

    ALE na autech, která jezdí celoročně, zimní samozřejmě mám. Finančně v tom nevidím téměř žádný rozdíl (kromě samotného přezutí), protože když auto jezdí na zimních, neojíždím letní, takže celkové náklady na gumy jsou prakticky identické, akorát místo dvou sad letních ojedu jednu sadu letní a jednu zimní. Tedy argumenty cenové mi přijdou dětské až hloupé, sorry.

    Celoroční pneu považuji za podvod zase já, protože to je výtvor, který stojí za hovno v létě i v zimě. Měl jsem s tím zkušenost v USA, kde je zcela běžné na tom auta prodávat – naštěstí tohle tady nefunguje. Výsledkem je, že v létě a 30 stupních takové gumy doslova tečou a jízda na nich je sice zábavná, ale z pohledu bezpečnosti dost mizérie. V zimě pak stojí za hovno v podmínkách, ve kterých člověk zimní kola využije (sníh). Takže většina lidí, které v USA znám a jsou v místech, kde i sněží, přezouvají – a jejich kolegové na ně nechápavě koukají, protože přece stačí mít celoroční a je to cajk. Jak kdy.

    Jakmile člověk jezdí i na hory, pak tohle na letních dělá fakt jen blbec a když jsem takového potkal (a že v době, kdy jsem jezdil třeba i téměř každý víkend, to nebylo nic vyjímečného, typicky retard s 4×4 z města), obvykle jsem si svůj názor nenechal pro sebe.

    Takže tahle antiosvěta mi přijde velice nemoudrá a kontraproduktivní. Kdo jezdí celý rok ve měste, typicky jezdí jak posranej a když je echt hnusně, půjde pěšky nebo MHD, ať klidně jezdí celoroční gumy nebo i letní. Ale kdo jezdí pořád a může potkat sníh, měl by přezout, protože to smysl rozhodně má. A stačí jeden takovej bezohlednej kokot na letních u Větrného Jeníkova, aby měl člověk jasný názor, proč tam ty značky jsou a proč je dobře, že tam v zimě nemá člověk na letních co dělat, i když zrovna dneska je 8 nad nulou a svítí slunko.

    Jedna historka z natáčení: jeli jsme v zimě směr Praha, v Brně jasno, zima, sucho. Za Jihlavou drsná vánice, odhadem tak 10 cm během doslova chvilky. Ve škarpě 3 auta na asi 15 km a to byl minimální provoz (svátek po osmé večer). Můžete namítnout, že jsem u každého nevystupoval a nekontroloval, co měl nazuté, možná to byli všechno jen idioti na zimních, ale moc tomu nevěřím. Před pár lety jsem cestou domů potkal auto pod srázem, taky začalo sněžit, ostrá zatáčka, na střeše éčkový mercedes. Tam jsem se na to schválně díval, samozřejmě, že letní, jak jinak. „Však to přece je kousek, to dojedu“. Nedojel.

    1. Tak já bych klidně i věřil, že celoroční jsou v zimě lepší než letní, a pragmaticky asi i lepší než zimní, pokud člověk žije v podmínkách, kde je zimní rarita. Na druhou stranu přezouvat v létě na letní, a v zimě na celoroční nedává úplně smysl.

      Co se týče toho „finančně“, možná jsem tu úvahu udělal úplně špatně, ale zatím co u předchozího auta jsem měl letní a zimní kola, nyní mám jen jedna kola, takže místo přehození kola je složitější operace – protože jsem předpokládal, že zhruba co pět let budu muset koupit TPMS, a budu-li mít dvoje kola, budu kupovat co pět let dvoje TPMS (protože ta životnost je prý zhruba stejná ať se používají nebo ne) Ergo mi přišlo zbytečné kupovat druhá kola, protože by to byl ranec za kola, levnější přezutí, ale následně ranec za TPMS. Takže ekonomická úspora v zásadě žádná. A takhle můžu druhá kola za pět let koupit taky, pokud mě bude trápit vzhled prvních. Je v té úvaze nějaká zásadní chyba? Vzhledem k tomu, že garáž nemám, do prohazování kol samoprací se moc nehrnu, a pán si za přehození plášťů plus vyvážení bere kolem litru. Jediné horší je, že celá kola jsem mohl štosovat na trubku, kdežto takhle to stojí ve stodole v regále, což mi zabírá o něco víc místa (tedy technicky to samozřejmě zabírá úplně stejně, ale zabírání plochy mě trápí o něco víc než zabírání 3d prostoru)

      1. Karkulka: jak dlouho vydrží TPMS nevím, měl jsem jedny, co měly 9 let a žádný problém. Na minulém i současném autě jsem TPMS koupil i na zimní sadu, jasně, 3600 nebo kolik navíc, ale nic, co bych na těch (klidně i 5 let) řešil (v nákladech na auto směšná položka, ale jasně, nemusela být). Budete mimochodem to auto ještě za 5 let mít?

        Na ty náklady si udělejte v excelu tabulku a je to, ne? Budete hned vědět, při jaké variantě se co vyplatí. Mě třeba taky vadí zabíraný prostor a než mít dvě sady letních v garáži, mám vždy nepoužívané sady uskladněné, takže toto neřeším. Ale jsou to samozřejmě další náklady, zadarmo ani dealer-pneuservis nehrabe.

        1. Já to dřív míval taky uskladněné, ale když za to začali chtít ~1500 Kč za uskladnění (tzn. 3k ročně), tak jsem usoudil, že to můžu skladovat ve stodole. A pak jsem změnil i pneuservis, protože se na faktuře začalo vyskytovat příliš mnoho podivných položek které „musely být provedeny), a ceny letěly do nebe.

      2. Mě přezouvání letních na celoroční dává perfektní smysl, protože při mém provozu bych si klidně nechal letní celý rok, ale legislativa si myslí něco jiného. Univerzál, co mám připomíná letní s pár kanálkama navíc. Jezdí se s tím jako s letní, zbytečně to nežere a nehučí a je na tom posvátné označení pro ploskolebce.A kdyby mi náhodou nasněžil metr sněhu, počkám na pluh nebo dojdu na metro. Okreskou přes vysočinu bych s tím tedy rozhodně nejel, ale dálnice bych se nebál, tam je průser zcela vyjímečně.

        1. Přesně tak, po přijetí toho imbecilního zákona v podstatě ve středních nadmořských výškách skoro nezasněžilo, což samozřejmě ukazuje, jak bylo správné a nutné ten zprasozákon přijmout.
          Typická ukázka toho, že kdybychom svěřili nějakému státnímu úřadu dozor na Saharou, do roka by tam nezbylo ani zrnko písku.

      3. coto je volekrávo, těžkej post-menopauzní syndrom?

    2. Tzv. celoroční gumy jsou konstrukčně gumy zimní, které mají méně prořezaný dezén. Jsou tedy v létě horší než letní a v zimě horší než zimní, což je z logiky věci jejich základní smysl.
      P.S.: Pokud testy společnosti Continental tvrdí cokoli jiného, tak je jen důkaz, že tato společnost produkuje samý shit jak v běžných, tak v zimních produktech.

    3. Líp bych to nenapsal, nepřezouvat auto na denní ježdění je samozřejmě píčovina. Zimní gumy opravdu na sněhu a ledu fungují lépe než letní.
      To snad musí potvrdit každý kdo někdy za sněhu jel.
      A kdy vás v zimě chytne vánice nikdy dopředu nevíte.

      A samozřejmě dávaz zimní gumy na víkendový kabriolet, který když sněží nevytáhnu je blbost.
      A pokud někdo celoročně jezdí jen po Praze nebo po Hradci Králové, tak zimáky taky moc nevyužije, tam v posledních letech bývají podmínky pro zimní gumy max. pár týdnů v roce…

  3. Jel jsem takhle jednou s letními pneu po umydlené neposypané hlavní silnici a chystal se zabočit do vedlejší. Jel jsem velice pomalu, cca 30 km/h. Hodil jsem blinkr, velice opatrně šlápl na brzdu a zahájil odbočení. Když jsem se asi po 30 metrech stále na hlavní konečně zastavil, zkusil jsem si to celé znovu, pouze z opačné strany a v rychlosti chůze. S mírným, kontrolovaných smykem to vyšlo.

    Já vím, že v zimě nesněží vždy a všude. Problém je ovšem v tom, že nelze vědět, kdy a kde zrovna nasněží. A jestli to náhodou nebude po trase. Jistě, pokud mám wintervagen, lze to řešit vhodným výběrem auta. Ale ruku na srdce, přátelé, kdo z vás to má?

    1. Umydleným neposypaným mám na mysli samozřejmě sníh :-)

    2. No, já měním auta podle ročního období… Na zimu mám zimní auto, na léto mám letní auto, no a jaro/podzim to střídám podle nálady.
      Přijde mi to snažší měnit auta, než měnit kola nebo gumy :D

      1. A keď máš prázdnu nádrž tak netankuješ a tiež len vymeníš auto?

        1. Dřív než stačím vyjet nádrž, auto se stejně zašpiní. A co pak s ním, že. Aspoň nemusím na pumpu.

        2. si myslim, že se poněkud zapomněl v GTA…nebo ruka v nočníku…

          1. Prečo by sa mal zabudnúť? Osobne poznám človeka čo má letné auto a potom zimné auto. Je pravda, že je to dederón žijúci vo Švajčiarsku, ale viem si to predstaviť aj v našich končinách.
            Ešte pred pár rokmi sa dala kúpiť kombinácia Mazda MX5 (leto) a Suzuki SX4 či Swift v prevedení AWD (zima) za pomerne rozumné peniaze. A udržiavať tieto autá v dobrom stave nestojí veľa peňazí.

            1. víš vóbec cotoe GTA?

              1. GTA I a GTA II – 2D-hra (pohľad na hru je len zhora) kde svojím hrdinom plníš úlohy pomocou zbraní, áut či šikovnosti.
                GTA III a ďalej – to isté ako predchodcovia ale už v 3D priestore (hráš z pohľadu prvej či tretej osoby).
                GTA – Grand Theft Auto ak sa nemýlim

                Ešte nejaká otázka takto na ráno?

                1. no a víš cotoe, nebo seš akorát dobrej hledač? :D

                  1. Načo by som mal hľadať? GTA I, GTA II aj GTA III som si zavše zahral u kamarátov na kompe a GTA V hrajem na playstation 4.

                    1. no tak sláva nazdar

      2. Vzhledem k tomu, že musíš pak měnit gumy i na těchto autech tak na tom nic snažšího nevidím…

        1. Hehe, tak to zase můžu střelit se sjetýma a koupit jiný s novýma ;)

          Tak jasně že to bylo myšlený s nadsázkou. Ale jinak proč ne? Mám jeden starej křáp na zimu s celoročkama, co mi nevadí když ho sůl sežere, nebo mi ho někdo na křižovatce rozstřelí. A v létě jezdím kabriem nebo na motorce.
          Nemusím bejt zazobanej skopčák, vždyť neexistujou jenom nový auta. Ojetina vykreslí taky úsměv na tváři.
          Koneckonců spousta lidí včetně pana domácího má auta, co v zimě nejezdí. Tak já mám zase ve vozovým parku jedno auto, co nejezdí v létě.

  4. taky nemám přezuto a taky jsem vymlouvač. Vyrazila jsem o víkendu na letních, nesněžilo, nemrzlo, ale byla mlha, že nebylo vidět. Mám jet přezout? Pokud jsou zimní pneu všelék, měly by zahnat i mlhu, až přezuju, bude určitě všechno v pořádku. :-)

    1. Udělají bu bu bu a mlha se rozplyne. Už na to přišel nějaký odborný časopis – myslím, že to bylo 100+7 receptů na víkend nebo něco podobného. Psali tam, že zimní pneumatiky léčí astma, zlepšují kvalitu vody v Pacifiku a jsou zaručenou prevencí před exekucí.

      1. A nebol by nejaký odkaz na tie zimné gumy čo zaženú všetky starosti? Lebo ja už vraj mám na aute zimné gumy, ale dnes ráno hmlu vôbec neodohnali. Kde robím chybu?

        1. jestli ty gumy nebyly moc levný…
          Zkuste kupit ještě jednu sadu od Continentalu, ta určitě zabere!

          1. Vďaka za dobrú radu milý pane. Poobede bežím do obchodu po tie Continental-y. A samozrejme kúpim tie najdrahšie.

  5. Nemáte někdo zkušenosti s návleky na kola (autosocks) jako náhradou za řetězy?

    1. mam, a fungujou dobre. Pouzil jsem je jednou, kdyz jsem se s dodavkou nemohl vyskrabat pres nejaky norsky horsky prusmyk, dvakrat jsem to nedal, ale nakonec dole pod serpentinama jsme na benzince koupili ty navleky a vyjeli jsme to uplne bez problemu. Bylo tam -20 a 3 metry snehu, serpentyny byly vyfrezovane ale nahoru se jelo snehem.

    2. Môj strýko si to tiež pochvaľoval – rýchla montáž, je to skladné a vraj mu pomohli v pohode prejsť zasneženou cestou.

  6. důležitý je přizpůsobit rychlost a styl jízdy tomu jak vypadá cesta, co mám za auto a co na něm mám obutý.
    když je venku 20 stupňů, tak holt zimní budou o dost horší než letní
    a protože se nedá dojet z prahy do brna bez zimních gum, tak zimní mám a když jedu do hor, tak mám v kufru i řetězy

    1. Už asi 15 let jezdím z Prahy do Brna v zimě bez vyměklých M+S pneumatik a bez řetězů a nezpůsobil jsem nikomu nikdy žádnou škodu, nikoho jsem neohrozil a i omezovat ostatní se snažím v nejnižší možné míře (pak jsem za piráta, když žádám od ostatních totéž).
      Takže bych si tipnul, že asi spíš přizpůsobujete jízdu médiím než „jak vypadá cesta“.

      1. Integrale: že Vy sám jste měl štěstí dokazuje pro celek přesně co?

        Pokud jezdíte pravidelně v zimě Praha-Brno (ne, že si to dáte jednou za zimu, když je zrovna 15 stupňů a předpověď na týden dopředu „slunečno“), o ničem jiném to není. Naposled asi 2 roky zpět jsem přijel do Prahy odpoledne, 10 stupňů, pršelo. Když jsem v noci odjel, v půlce cesty byl z deště sníh, na kterém jsem jel dobrých 70-80 km. Sněžilo tak, že levý pruh byl souvislá vrstva sněhu a v pravém to místy nebylo pořádně projeté.

        Proč si to tak pamatuju? Předpověď říkala, že bude hezky a nad nulou, takže jsem před cestou umyl auto. Nadával jsem už u Jihlavy, protože tam někde začalo pršet na půl hodiny čisté auto a do Prahy už nepřestalo. Ten sníh už byl jen taková třešnička na dortu.

        A podobná situace se mi nestala jednou. Takže jsem na lidi, co na štěstí spoléhají, dost alergický, zvlášť, když kvůli jejich aroganci ztrácím čas.

        1. Štěstí? To nevím, ale 1. na dálnici je úloha pneumatik celkem malá a 2. stačí si dát obvykle u pumpy kafe a je po sněhu.
          Na druhé straně podle předpovědí jisté skupiny vědců je pravděpodobné, že zimy se nám zase vrátí i se sněhem a ledem.

          1. tam nejde o skupinu vědců. ono se to tak obecně shoduje, že inerglaciál tak nějak končí (a že vyžírkoví popvědci tvrdí něco jiného zas tak nic neznamená), shodují se na tom, že glaciál asi nepřijde napřesrok, ale přijde dřív než za 5.000 let. problém, ovšem je, že v glaciálu to bude se srážkama dost bída, bude sice kosa, to jo, ale bude spíš taková suchá větrná kosa. a jak se většina diskutérů shoduje, na vymrzlé suché silnici ty letňáky budou skoro lepší volba.

          2. Integrale: Vaše reakce mi přijde komická. Tak jistě, mohl jsem si dát kafe a za zhruba 7 hodin by možná dálnice byla ve stavu, kdy by to na letních nebyl problém. Svatá prostoto…

      2. asi tak, loni po mnoha letech výjimečně byl v nějakým úseku delším jak 10 km sníh, ale to bylo někdy mezi koncem prosinca a února, už se přesně nepamatuju

        rozhodně už hodně dlouho to nebylo do konca listopadu, navíc dálnice mívají absolutně největší prioritu a jsou nejvíc rozsolený a prohrnutý, problém tudíž můžeš mít jenom když to v danej moment zrovna pořádně padá, určitě ne přetím, a ani potom ne

      3. já za zimu najedu cca25000 km. než se dohadovat s nějakým uniformovaným poloblbem a nebo se někde trápit v nečekaně napadané sněhové břečce, tak raději ve 20stupních pojedu na zimních v „zimně“ opatrně.
        a ano, když náhodou zasněží, tak i potom se dá na letních s dobrým vzorkem jet (se čtyřkolkou naprosto bez problémů, jen to nesmí bejt z uklouzanýho kopce dolů)

        1. beda68: už jsem to psal ve svém příspěvku výše – nesouhlasím, že se čtyřkolkou je to na sněhu na letních „bez problémů“ – pokud jezdíte často na hory, zjistíte, že to prostě není pravda. Takové, co tohle tvrzení podrobí testu na úkor času ostatních, nemám rád a potkal jsem jich dost. Ty kecy a výmluvy, co si „mysleli“, jak se „diví“, nakopat málo.

          1. Jezdim poslednich 20 let vyhradne se 4kolkama a poslednich 10 let bydlim v horach. Pokud je mizerna pneu, nepomuze ani svatej Petr. Dneska bylo na hrebeni -1. vozovka lehce namrzla a v jedne vracecce, kterou bezne jezdim 70, jsem dneska citil, ze predek sel do boku a chytil se az po metru. To je proste fyzika, kterou ani Allradantrieb neojebe. Pravda je, ze pri bezne jizde za beznych podminek na dobrych gumach je samozrejme ctyrkola v zatacce stabilnejsi, ale to je asi tak vse. Navic, naprosto drtiva vetsina beznych aut, ktere jsou sice ctyrkoly, ale ne terenni, nemaji ani jeden zamek difu, takze ve finale se to da zkrizit, nebo zahrabat, velmi uspesne.

            Proste, na beznym aute je ctyrkola vyhoda, ktera prida. Ale rozhodne to neni trumfovy eso, co vsechno vyresi. Pokud chybi trakce, tak je fuk, jestli chybi na dvou, nebo na vsech kolech.

            1. Dodavam – jeste mam letni gumy.

            2. Sysop: jestli je za běžných podmínek čtyřkolka stabilnější, s tím bych si dovolil zanesouhlasit. Na okruhu za sucha 4×4 žádnou výhodu nemá, naopak se typicky potýká s nevýhodou vyšší váhy. U drtivé většiny aut je motor vpředu, takže 4×4 je u srovnatelného auta pomalejší, protože trpí nedotáčivostí, kterou vyšší váha dále podporuje. 4×4 má vyhodu jen tam, kde jsou snížené adhezní podmínky – tedy na mokru nebo na sněhu a to ještě jen v záběru (jak se přesvědčí nemálo řidičů, kteří zjistí, že ačkoliv na to můžou šlápnout víc než FWD-RWD auta, při brždění žádnou výhodu nemají, naopak proti nim často pracuje vyšší hmotnost).

        2. dyž sjedeš jedny gumy za možná ani ne dvě sezóny, nemáš se vo čem bavit

          je spousta lidí, co nesjede za 10 let jedny gumy, mít dvoje je jak vytírat si prdel s palackejma a pokud jezdijou kolem komína akorát na nápuk nebo k dochtorovi, dokážou se podívat, esli je ten tejden zrovna slunečno, jasno a sucho, nebo to vypadá, že budou padat trakaře a radši pojedou sockou

          1. Jo, mám kolegu, jehož zimní i letní gumy letos oslaví 11 narozeniny. Na souvislost mezi stářím gum a tím, že na těch svých zimních má jako jediný problém dostat se ze zasněženého nebo namrzlého parkoviště, ho upozorňuji už třetím rokem. I takoví jezdí mezi námi …

            Jak letní tak zimní má tak tvrdé, že už se prakticky nesjíždí, protože teď už má jeho auto najeto tolik, že by jak letní tak zimní mely být dávno totálně sjeté, ale ony pořád mají cca 4-5 mm vzorek.

            Pro takové lidi jsou celoroční gumy ideální řešení, protože je šance, že by je musel po pěti letech vyměnit za nové.

            1. pokud jezdí úměrně stavu vozidla (dává si bacha na mokru), tak ať jezdí klidně s 21 let starejma gumama, takový tvrdky zase perfektně drží v letních pětatřicítkách a přitom se nesjíždí před očima

              jistě, že sou leckteří lidi dementi a nestarají se ani o (průběžnou) změnu vlastností vozidla, no…myslíš, že befehl na maximální stáří gum to nějak změní? akorát jim to udělá větší vítr ve šrajtofli, dovozový řetězce z toho budou mít prachy, ale tím víc lidí bude jezdit na rejžáckejch krámech, který sice mají všecky správný samolepky, ale po prvním milimetru se mění vlastnosti eště drastičtejš, než u něčeho aspoň trochu soudnýho, byť starýho deset let

  7. Že JE většina „zimních“ pneumatik * seriozních výrobců z jiné směsi, než letní, je zjevné už z toho, jak výrazně auto na zimákách změkne a ztichne (a přestane zatáčet a brzdit a naopak začne prokluzovat při záběru a v zatáčce či na nerovnosti). Samozřejmě rozdíly jsou úměrné vedení kol – u většiny dnešních beztěhlicových podvozků a s elektrickým řízením je asi problém změnu pneu vůbec poznat (ono já osobně mám problém jen poznat ta auta od sebe – přijde mi, že pod většinou značek se prodává jedno instantní čínské auto).
    Samozřejmě ty „letní“ pneumatiky se ještě dělí na „mokré“ (asi 90 % produkce) a „intermedia“ (např. Bridge Potenza či Pirelli Zero Nero). Ty druhé se poznají podle Euroštítku – mají nejhorší hodnoty (vysoká hlučnost a nízký grip na vodě). Ale smysl dávají jen u starých nebo neinstantních aut.
    Pokud budu porovnávat klasickou „mokrou“ gumu se zimní, rozdíl bude znát, ale bude překvapivě menší, než když porovnám „intermadia“ se zimáky.
    Že právě ty zákonné nesmysly nejvíc nahrávají asijským šmejdům, které kloužou i na lepidle, je věc druhá. Většina spotřebitelů kupuje gumy podle domnělé povinnosti a jestli na tom šmejdu někoho zabijou je jim fuk – to ať si řeší ten, kdo ty retardované zákony píše či schvaluje.

    Upřímně obdivuju vždycky sebevědomí zákonodárců. Diktovat lidem, jak mají žít a nést za to odpovědnost bych já osobně neunes. To musí být člověk buď velký střelec, nebo hluboký debil.
    Dodnes mi není jasné, jak řešit nehodu způsobenou různými třípísmennými kurvítky. Podle mého laického názoru je za takovou nehodu a její škody odpovědný ten, kdo tam ta kurvítka dal a kdo takovou instantní kaši schválil k provozu. Nechť se klidně o škody způsobené svojí demencí laskavě rozdělí. A protože jsou třípísmenná kurvítka povinně v každém instantním autě, které je v EU prodané, je pozoruhodné, že ještě výrobci a zkušebny nezbankrotovaly z důvodů odškodňování následků nehod.

    Holt pro EU už zase platí, co platívalo: socialismus je systém, v němž se za obrovského úsilí všeho pracujícího lidu daří řešit problémy, které v normálním světě lidí nikdy nemohou vzniknout.

    1. Kurvitka si plati majitel vehiklu a za nim jde take odpovednost za ne. Easy deal.

      To mas u velocipedu obracene. Koupis si ho, nema povinnou vybavu pro provoz po pozemnich komunikacich ve smyslu z.c. 361/2000 Sb. Je to spatne? Je to dobre? Je prece problem provozovatele, kde se s tim bude crcat. Ale nejak automaticky se u vehiklu predpoklada, ze se s nim pojede na verejne komunikace, ergo hura, narveme tam kurvitka, at nejsou v servisech vo hlade.

      Minulej tejden jsem neco cochnil pred barakem a sel okolo muj nemeckej soused. Ptal se, jestli Bawo jeste jezdi, protoze jsem mu na jeho zadost ukazoval, co to vsechno umi. A on povida „jsem nafasoval v praci novyho Forda (tahac) a uz po tejdnu jsem zustal viset v Italii s rozsvicenou palubkou…“.

      Ja nevim, no, zatim to Bawo funguje lip, nez ten Outlander.

      1. Kurvítka platí majitel proto, že nemá jinou možnost. Jedná se tedy o smlouvu uzavřenou za nápadně nevýhodných okolností pro jednu ze stran.
        A možnost koupit normální auto už je srovnatelná se zázrakem.

        1. Integrale: „normální auto“ je to, které je aktuálně na salónu. Že Vy byste radši „auto, co bylo normální před 10 (20, 30, 50) lety“ na tom nic nemění.

          Pokud se Vám ale podaří ty „nápadně nevýhodné okolnosti“ soudně napadnout a vyhrát, za mě dobrý a rád se přidám.

          1. Tak ta doba se blíží, ve Franci kurvítka postavili mimo zákon.

            1. starter25: můžete být konkrétnější? Např. která kurvítka myslíte a co znamená „mimo zákon“?

              1. THC, TBC, CBD.

                1. SatanOkkY: napadá mě hned několik otázek, především „to jsou kurvítka?“ a „kolik toho vozíte v autě?“ :-)

              2. Třeba tady: https://www.thelocal.fr/20180216/france-muses-whether-to-expose-the-true-lifespan-of-goods-and-appliances/
                Nějak s tím nakládá i EU v jakémsi ekologickém programu, který schválil europarlament, aby se jím zabývala komise.

                1. starter25: to jste ale poněkud nepochopil, o čem to pánové nahoře psali. „Kurvítky“ není myšleno něco, co omezuje délku životnosti auta, ale co „kurví“ jeho využitelnost, ovladatelnost atd. V tomto si myslím, že jede Francie stejnou vlnu jako celá EU.

        2. von tě něgdo nutí to kupovat jako-že nový? proč?

          samozřejmě taky, za pár let bude na východě svobodnějš, než tady, už takle, onehdá tam úplně zrušili technický pro osobáky, takže tak nějak tuším, že pokud to aspoň trochu svítí a brzdí, je každýmu naprosto u prdele, co to je, a není nejmenší problém to dát na trh

          1. Mozna, ze to zruseni technickych kontrol v Rusku je palebna priprava pro vstup cinskych automobilek na rusky trh…

          2. Tk možná jste si toho nevšiml, ale trh s ojetinami je jalový a ceny přímo šílené.

            1. a to sis ráčil všimnout, že to s novejma už se docela dlouho nedá nazvat trh, a ceny jsou úplny mimo veškerý myslitelný meze?

    2. Integrale:
      „Diktovat lidem, jak mají žít a nést za to odpovědnost bych já osobně neunes.“

      Oni taky ne, ale nevšiml jsem si, že by nějakou nesli. Kde jste to četl?

      1. Přesně tak. A to je ten problém.

        1. Integrale: problém pro koho? Vy byste si možná na sebe ušil bič, ale to bude asi i jeden z důvodů, proč nejste v politice. Kdybyste tam byl, tak samo jedete tak, abyste s lidma vyjebal, pro sebe nahrabal a odpovědnost žádnou neměl. Pokud je někdo po čínském moru a očkování, kdo toto nepochopil, tak je holt idiot.

    3. A můžeš mi osvětlit ten fyzikální jev, který způsobuje horší vlastnost zimní pneumatiky v létě?

      1. neříká se tomu něco jako „tání“?

      2. Degradace kaučuku vlivem přehřátí.

        1. Díky za hint.

    4. Třípísmenná kurvítka jsou zohledněna v tom geniálním alibismu, který zní nějak takto: „Řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit svým schopnostem, vlastnostem automobilu a nákladu, stavu komunikace, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem, které je možné předvídat. “

      Pane, vy jste nebyl schopen zastavit kvůli ABS? No, ale to, že to za těchto okolností skoro nebrzdí není chyba systému, ale vlastnost, takže jste to měl předvídat.

      Situace, kdy člověk zcela bez problémů vyjede na kopec, ale kvůli „asistentům“ není schopen bezpečně sjet dolů, protože to furt zrychluje, je hodně nemilé překvapení. Kdo nezažil, neuvěří. Většina úředníků nezažila, takže nevěří, že problém existuje a je reálný …

      1. můžeš uvést příklad? si myslim, že pokud je to z toho kopca jako sklo, tak pojedeš dolů tak či tak, vono když jedeš se zablokovanejma kolama jak sáně, tak taky obvykle zrychluješ :D

        1. při velmi nízkých rychlostech (4-5 km/h) ABS samozřejmě nefunguje – systém vyhodnotí, že vozidlo je v klidu a neshledává žádný důvod upouštět tlak v jednotlivých kolech. nejhorší situace je asistent rozjezdu v situaci, kdy s předokolkou jedeme po sněhu do kopce a hrábnou kola a instinktivně šlápneme na brzdu – auto se utrhne jak saně a systém vyhodnotí, že auto je v klidu a žádné abs se samo nespustí a dvě vteřiny drží všechna čtyři kola zablokovaná a auto se nekontrolovaně sune. všechny rady a teoretické recepty zkoušené v bezpečných podmínkách jsem zatím vyhodnotil jako nefunkční a nenacvičitelné (třeba při prohrábnutí kol okamžitě řadit zpátečku a stát na spojce, brzdit jenom ručkou apod.), takže nezbývá než pokorně a včas nandavat řetězy.

          k věci – když pedál vibruje a auto z kopce zrychluje a je aspoň trochu řiditelné, tak se aspoň dá vybrat úniková zóna pro nouzové zastavení (třeba) vjetím do hlubokého sněhu v bezpečném prostoru. lepší půl hodiny vykopávat kola pro nandání řetězů nebo se nechat vytáhnout traktorem než zmuchlat auto nebo dokonce zvalchovat nějakého nevinného.

          1. Když jsou kola zablokovaná, tak je to na některých površích naopak zlatý. Představ si uježděný sníh a na tom vrstvičku čerstvého měkkého sněhu, který docela hezky lepí. Když zablokuješ kola, tak se ten lepkavý sníh hrne před koly a docela hezky brzdí. Cestou do kopce ti tento efekt citelně pomáhá vyjet nahoru, stačí mít citlivou nohu na plynu a nemít přemotorované auto s příliš divokým kroutícím mometem.

            V takové stituaci je při cestě z kopce dolů na tom auto, kterému tlačítkem natvrdo oznámíš, že jedeš po sypkém povrchu. Tím mu sdělíš, že ABS nemá být přehnaně aktivní a má se snažit na předních kolech vytvářet před sebou klín z hmoty, kterou před sebou zablokované kolo hrne. Tedy na chvilku nechá úmyslně bloknout a pak zase povolí. Pokud tuto instrukci ABS nedostane, tak se naopak ABS ze všech sil snaží, aby se kolo nezablokovalo.

            To tlačítko mívají některé off-roady, protože se to hodí v terénu třeba na štěrku, písku a podobně.

            Že to není jen teorie je vidět zde:
            https://www.skoda-auto.com/world/offroad-mode

            Off road k dispozici nemám, zato mám k dispozici silnici, kde tento problém zažiji skoro každou zimu. S autem bez ABS a s celkem mizerným podvozkem jsem tam na slušných zimních gumách nikdy problém neměl, v autech s ABS na mnohem lepších zimních gumách a s lepším podvozkem už několikrát …

            Lukáš má pravdu – kdyby člověk jel tak pomalu, že ABS fungovat nebude, tak problém nenastane. Ale proč bych měl jezdit s autem s ABS rychlostí 4 km/h tam, kde jsem s autem bez ABS bez problémů jezdíval 20 km/h?

            Když se přesuneme k další třípísmenné zkratce, tak nehezky uškodit může i stabilizace – ve snaze zabránit stáčení vozidla v situaci, kdy to pod jednou stranou auta klouže (uježděný sníh) a pod druhou klouže opravdu hodně (led), zásahy stabilizace ve snaze zabránit stáčení odbrzdují tu stranu, kde je větší tření. Ve výsledku to brzdí podle toho jak moc brzdí ta strana s nižším třením. Juchů. Tohle mimochodem kdysi omylem dotáhl k dokonalosti Lexus a pak měl z ostudy kabát, protože omylem stvořil vozidlo, které za jistých okolností nebrzdilo skoro vůbec. Dnes už se o tomto problému ví (tzv. split-mu braking) a tak se to dělá tak, že se aut o nechá strochu stočit, ale pomaleji a kontrolovaně tak, aby řidič měl dost času udělat korekci volantem. Ovladatelnost zlepšená, nicméně brzdná dráha prodloužená.

            Vidět je to v níže uvedeném videu, nicméně to čemu pán říká ABS podle mě není pouhé ABS, ale kombinace ABS a stabilizace, která se split-mu problémem ještě nepočítá a za každou cenu se pokouší udržet soulad mezi pohybem vozidla a natočením volantu. Klasické primitivné ABS by podle mě klidně auto stočit nechalo. Moderní stabilizace už delší dobu split-mu problém řeší.
            https://www.youtube.com/watch?v=8bwK7QwGQqs

            Integrále by to určitě uměl pospat líp a možná by ještě neco přidal.

  8. V dobách, kdy ještě v zimě padal sníh a já mladší a benevolentnější k riziku jsme jednou dojeli pod lyžařské středisko Kasárna a řidička prohlásila něco ve stylu: „…na sjeté letní gumy docela dobré, jsem ani nečekala, že tak daleko dojedeme…“, ale bylo to Subaru Justy.

    Za sebe, ale říkám, že ostatní mé zkušenosti hovoří spíše pro zimní gumy, bo není nic hloupějšího, než uvíznou na posledních desítkách metrů, i do takových míst život člověka přivádí.

    Na „rezervní“ firemní auto – Mondeo 4×4 – jsem letos risknul celosezonní gumy, tak uvidíme, kde s tím, kdo zapadne :-)

    1. Takhle… cim ma auto lepsi zimni gumy, tim dale se pak do zasnezene silnice pro nej s traktorem musi jet.

      1. Se říká o offroudech, ne? Že s nima zapadneš na takovým místě, kam tě dojede vytáhnout už jenom traktor.

      2. Tak před dvěma lety jsem pomáhal vykopávat 4×4 subaru, se kterým kamarád uvíznul v závěji. Ujistil jsem ho, že dopředu ani náhodou, neboť dole v úvoze jsou závěje opravdu veliké. Záchranný traktor k nim posléze přijel, otočil se a objel to – dorazil k nám ve chvíli, kdy se nám s pomocí jednoho řetězu podařilo auto dostat na sjízdný povrch. Pilot traktoru ocenil, že se to auto dostalo tak daleko, protože by si netipnul.

        Následně jsem byl kamarádem dotázán, zda když to neprojelo jeho auto ani traktor, jestli by to projel tank. Řekl jsem, že s problémy možná. Načež to on vyhodnotil, že jeho auto je stejně dobré jako traktor a skoro tak dobré jako tank.

        1. zapomněl na T813, a pak Zily a další Uraly (větší průměr kol udělá pro průchodnost hrozně moc, v ruskejch močálech kde i tatrovky zapadávají, tam tydle projíždí, protože holt se promáčknou eště dalšíma 20 cm blata, než narazijou na trochu hutnější matroš pod tím)

        2. Zrovna tank se necha povesit na brisko celkem dobre, jak do blata, tak do sikovne zaveje. Ostatne, mozna bude stacit sledovat deni na UA tak za mesic, ani ne.

          1. jj v moc hlubokým blatě to lehne a protože je těžkej, jenom hrabe

            do toho tak BVPčka, ty sou plovací i na vodě, tak blato snad dají?

            1. Ja myslim, ze pokud mas masinu chycenou na brise, tak je celkem fuk, jestli ma kola, pasy, nebo vrtuli.

              1. pokud plave ve vodě, tak v hustší tekutině by to mělo plavat vo to líp, né?

                1. Behemot: To BVP ale plave až dyš je ponořený až po věž. Blato zas vo tolik hustší než voda nebude.
                  „Na bříšku“ by to BVP plavalo možná tak ve rtuti.
                  https://www.youtube.com/watch?v=n6scVhvObMs

                  1. vltava 15.11.2022 v 8:03

                    BVP plave, ani nemusí mít vodu „po věž“. Vyzkoušel jsem to, v ZVS jsem se vyučil bigošem. Je pravda, že se plavalo v sestavě velitel, řidič, střelec-operátor a bez munice.
                    Bláto hlavně není kapalina, ale disperze, ne?

                    1. kdo mluvil vo kapalině?

                    2. z praxe znám problém plavání v blátě, plavání v betonu a do jisté míry i plavání v dalších materiích, například v litém asfaltu nebo epoxidu. když se snaží vyplavat duše bednění nadlehčovaná 2,5 tuny na kubík tak je to síla mocná, nemlich podobně když se při trochu extrémnějším počasí snaží vyplavat z jámy celá betonová vana podjezdu, která má rozměry říčního šífu. čili archimédes funguje v kapalinách i disperzích nepříliš viskosních. jiná věc je plavání jako aktivita, kdy je těleso podobné objemové hmotnosti jako kapalina udržováno nad hladinou aktivními pohyby – tam od jisté viskosity prostředí plavání není možné a pokusy o čubičku se nebohý plavec dostává beznadějně pod hladinu a tone, ať již se jedná o disperzi nebo kapalinu.

                    3. Lukas B. 15.11.2022 v 8:36

                      Plavání v betonu či v nivní půdě ze zkušenosti znám, což o to. Jen to operování s hustotou bláta a vody mi nepřipadá zcela korektní – bláto má hustotu tuším minimálně 1,5 t/m3.
                      V příkladu s čubičkou se tuším jedná o klasický popis chování binghamovské kapaliny, kdy se aktivní těleso lehčí než bláto potopí, zatímco vedle ležící pasivní těleso těžší než báto se nepotopí.
                      S plaváním BVP v bahně mám jen jednu zkušenost – utopení stroje v nenápadném tankovém okopu plném bahna – a následné vytažení vyprošťovacím tankem. Tehdy opravdu koukal jen kanón, ale nikdo nezjišťoval, zda stroj plave, nebo leží na břiše.
                      Před pár lety proběhla v TV zprávách reportáž o bagrech utopených v blátě Štěpnického rybníka a „archimedovsky“ vyplavat se nesnažil ani ten, kterému čouhalo jen rameno a vrchlík kabiny.

                    4. ohledně objemové hmotnosti definice bláta se nebudu přít, záleží jistě na křivce zrnitosti „sušiny“, respektive na obsahu takzvaných odplavitelných částic, dobře vymíchaná bentonitová nebo dokonce popílková suspenze má objemovou hmotnost jen o trochu větší než voda a při tom konzistenci bláta. objemová hmotnost bahna také nebude od vody příliš vzdálená. (bahno není bláto)

                    5. ygorek
                      15.11.2022 v 14:18

                      běžnej bagr ovšem neplave v ničem, za to to BVPčko je schválně stavěný aby mohlo vodní toky a plochy přeplavat

                      čili jako historka z natáčení supr, chaha, cheche, ale ohledně tématu diskuse mimo mísu

    2. Kdyz nebude ridic uplny debil, tak nikde. Ja s univerzalama sjel serpentiny s cerstve napadenym snehem. Ti za mnou mozna byli ponekud nervozni, ze to jedu moc pomalu, ale kdyz clovek nedupe na brzdu a brzdi motorem, je to celkem na pohodu. S 4×4 to uz muze posrat jenom kokot :D

      1. Nech bejt, mel jsem kdysi velkej SUV, 4×4 furtoslap, na tom vzorek 70% teren, fakt brutalni a na jedny maly krizovatce u reky v Brne jsem udelal v zime paradni hodiny, kdyz jsem ji chtel projet namrzlou pod plynem. Bylo to v noci, nikde nikdo takze jsem stahnul ocas a tise odjel.

    3. dobrá 4×4 dá kopec nahoru i na letních skoro vždycky. horší je to potom dolů

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017