Jsem vymlouvač a přezuto taky nemám - zpět na článek

Počet komentářů: 301

  1. jedine pneu ktere v zime funguji spolehlive jsou ty s hrotama ala skandinavie, docela me stve ze jsou u nas zakazane, protoze mi na nich odpada hodne namahy kdyz jedu treba 1000km s nalozenou dodavkou ve snehove kalamite…

    Nici to silnice, ale skandinavci kdyz prezujou na hroty, musi platit extra dan na opravu silnic. Coz funguje mozna ve Svedsku, ale Norsko je povestne vyjetejma kolejema na asfaltovych silnicich, prave od tech hrotu.

    Taky maj ve skandinavii vsichni rozbity okna, protoze ty hroty obcas odlitnou na vase predni sklo. Opravny autoskel jsou tam na kazde dedine.

    Ale ja bych ty pneu s hrotama v CR stejne bral :-)

    Jinak rozdil mezi letnimi a zimnimi je docela podstatny. Jezdil jsem na snehu na obojim, na letnich treba nevyjedete do kopce ktery na zimnich date. Klouze to porad, ale ty zimni klouzou min. Ja teda pravidelne kupuju jen ty nejdrazsi zimni, micheliny a nokiany.

    1. Tak já v horách bydlím. Nikoliv někde v ČR, ale ve skutečných horách na západním pobřeží USA. Hodně lidí tu pneu s hroty používá. Neříkám, že je to špatné. Ale za těch cca 10 let, co tu žiju, jsem nikdy pneu s hroty nepotřeboval. Vždy jsem vše vyjel s 4×4 a kvalitními zimními pneumatikami. Kdybych měl pneu s hroty, tak je musím mít na autě, se kterým nejezdím nikam jinam. Protože jet pak třeba někam pouští do Vegas po suché silnici na pneu s hroty není to pravé.
      Řetězy sice vozím, protože v Kalifornii je to při stupni R2 chain kontrol povinné (4×4 smí bez řetězů, ale musí je vézt), ale ani ty řetězy jsem nikdy na silnici nepotřeboval. Něco jiného je, když v zimě blbnu s Jeepem někde v terénu :-) To pak používám i takové ty řetězy, co mají na sobě hroty – výborná věc na led.

    2. Podle mne je to o vzorku, ne o tom, jestli jsou gumy jarni, nebo rijnove. Ja osobne preferuju na autech 4×4 (vlastne uz skoro 20 let ani nic jineho nemam) a k tomu v zime vozim retezy. Pneu celorocni (na soukromych autech). Nikdy se mi nestalo, ze bych nekam neprojel, nebo ze bych neco nekde nedobrzdil.

      1. @Sysop
        zvažuji celoroční na mamataxi car, další 2 káry (jedna 4×4) budou v zimě na zimních, 4×2 přezuta v sobotu, i na mokru v zimě mi zimní připadají lepší než Michelin primeros 3, o trakci na sněhu bych se chtěl s celoročními přesvědčit osobně.
        A řetězy vozím i v 4×4.

        1. Vsak jo, ja mam v zime retezy ve vsech autech. Pytel pisku jsem vozil tak akorat v Brne, tady na Sumave by mi byl na picu.

          S tema zimakama je to tezky, na kazdym aute a kazdym povrchu to vychazi jinak. Plus styl jizdy, samozrejme. Ty celosezonky kupuju „50 % teren“ a pak nemam v zime problem. Zimaky mam na firemnich autech, ale to nema cenu rozebirat, to je cenove nekde jinde. Ted jsem kupoval sadu zimnich kol a cena 1600 euro bez DPH. Uvidime, jaky budou. Letni mam Bridgestone a auto s nima i na mokru jede jak po kolejich. Jenze, auto ma 4×4 a je perfektne vyvazeny.

          Dulezity je, nespolehat se na to, ze „mam zimni, taxem nesmrtelnej“. Ten zimni vzorek spis znamena „vyhrabu se mozna driv, nez ostatni“. Na Outlanderu jsem mel jakesi drahe zimni a taky se mi stalo, ze mi ujely v zatacce a to jen proto, ze pod snehem byl led. Chytly se tesne pred skarpou.

      2. absolutně největší rozdíl udělá právě směs https://www.youtube.com/watch?v=gQxrXHdalE8

        dyž si vemu taky jak některý letní shitky jsou po 10 letech tvrdý, ty sou dobrý tak do letních třicítek, kdy naopak zimáky tečou div že už ne jako med, už na mokré silnici to klouže a na sněhu nebo blatě jedeš jak sáně (tydle ztvrdlý jebky tě zahrabou na mokré trávě, asi tak)

        1. to je zajimavy video, na tech ospikovanejch nokianech jezdime ve skandinavii, a presne jak chlapik rika – je to nejvetsi zabava :-)

          O te smesi taky neco vim, kdyz jsem pred patnacti lety dojel do Norska na novych zimnich Barumkach, a uvizl jsem na mistech kde norove normalne jezdili. Ty barumky tam nekde 500km za trondheimem staly uplne za hovno. Od ty doby jsem presel na Micheliny, protoze ty tam vsichni Norove meli, tehdy, dneska uz je ten Nokian mozna vic rozsireny, protoze dneska uz davame na dodavky hlavne nokiany.

      3. Sysop, to ja netvrdim ze bych nekde neco neprojel nebo nedobrzdil, jen ze je to znacne pohodlnejsi jezdit v zime na pneu s hrebikama, odpada prave takovej ten stres jestli je pod snehem led nebo ne. To je z meho hlediska nejpodstatnejsi.

        Retezy jsem v CR nepotreboval nikdy. Ve skandinavii pravidelne, ale je to dano tim ze pracovat jezdime na kopce a do lesu v jakychkoliv podminkach. Kdyz to prestane jit autem, nastupuji pasove ctyrkolky a kdyz nejde ani to, tak vrtulniky.

        1. Ja jsem to nedobrzdeni nemyslel adresne. Hrebiky asi budou fajn, ja s nima zkusenost nemam. A retezy na jednu napravu vozim proste proto, ze uz se mi hodily. Jednou jsem musel quli kokotum zastavit v kopci na totalnim ledu a dolu uz se couvnout nedalo, protoze tam prave klouzali ti, co byli za mnou. Takze jsem nasadil retezy a odjel.

          Kdyz jsem potreboval jet do lesa pro drevo, daval jsem retezy na obe napravy a dokud jsem nevisel na brise, projel jsem kazdej zasnezenej svah. Pochopitelne ta doba, kdy v Cesku bylo snehu po prdel, je cca padesat let pryc, takze pro beznyho ovcana neni dneska potreba nic specialnejsiho.

          1. to je jasny, ja sebou taky retezy vozim, ale jsou jako nove :-)

            Kdyz jsem uvizl v kluzkem svahu tak jsem vzdycky s lopatkou sel pro hlinu vedle silnice a udelal si unikovou trasu. Stalo se mi to asi dvakrat. Fakt je, ze jednou jsem tu trasu delal skoro 2 hodiny, protoze hledat hlinu pod snehem je taky zazitek. Tehdy jsem retezy jeste nemel.

            Rekl bych ze snehu dost zalezi na tom jestli je prasan nebo mokry. My jsme treba schopny protlacit sprinter Maxi metrem cerstveho prasanu, kdyz nasadime retezy, protoze ten zmrzly prasan (kdyz je -15, -20) to auto nezastavi, a kdyz dva kolegove skacou na zadni naprave, vyjede to neuveritelne veci. A pak jsem s Jimnym, 4×4, uvizl ve 30cm takoveho toho kompaktniho tezkeho snehu tak, ze se mi vsechny kola tocily v dulku. Ale to bylo jenom jednou, a byl jsem z toho rychle venku.

    3. na dodáfky dlouhodobě jenom Goodyear UltraGrip Cargo, všechno ostatní je víceméně shit k hovnu

      1. případně Pirellie Carier Cargo, víceméně tydle dvě mezi sebou soutěží, ale ne dycky sou všecky vlastně na trhu dostupný, takže člověk je spíš taky nucenej vybírat, co sežene (ty pirelky asi bývají víc a mají rozumnější ceny)

  2. Od doby co jsem jezdíval s autobusy a nákladními vozy na celoročních pneu, tak na mě nějaké řeči o zázračných zimních pneu nepůsobí. Důležitá je hloubka dezénu a nejezdit nerozumě. nyní, když je takzvaná drahota, tak jsem upravil time management a spočítal jsem si, že je lepší když vůz používám jako dopravní prostředek k nádraží a zpět a kam mohu, tak tam mě doveze vlak a MHD a donesou vlastní nohy.

    1. Kaminony na tech slavnych celorockach uvizle v kopci jsou v zime na dennim koloritu. Otazkou je, jestli by to vyjely, mit poradne zimni gumy…

      1. Napriklad tady je takovej peknej stoupak, ve kterym zustavaji cucet uplne vsechny kamiony bez ohledu na obuti: https://de.mapy.cz/zakladni?vlastni-body&ut=Neuer%20Punkt&uc=93s45xTrdK&ud=13%C2%B018%2719.290%22E%2049%C2%B011%2724.329%22N&x=13.3071929&y=49.1898073&z=17

        Jediny, co tady rozhoduje, je pomer hmotnosti nakladu ku hmotnosti tahace.

      2. Nevyjely. A nemusí to být nějak extra stoupák, jak ukazuje @Sysop. Ona stačí i rovina s ujetým sněhem a jak máš náklad, taxi fpiči. Klasický silniční kamion má poháněnou z pěti náprav tu druhou přední.

      3. To:mk
        Na kamionu muzete mit gumy jaky chcete. Taha jedna naprava z peti, nekdy ani retezy nepomuzou, zvlast do kopce. Kdyz to ma 35-40 tun, tak predni kola zapadnuty do snehu, kola navesu zapadnuty do snehu a ta jedna naprava s tim moc nepohne. Nektery tahace maji 6×2, ale s tim jsem jeste nejel, tak nemuzu porovnat.

        1. @Jozko Laik si tu situaci může představit, jako by táhnul do libovolného zasněženého/uježděného kopečku ruční dvounápravovou káru s nákladem 150 Kg. O zábavu bude mít postaráno, ať si vezme polobotky, nebo kanady.

        2. jediný skutečně zimní gumy na kamion sou právě ty severský s hřebíkama, zbytek je úplně o hovně

          rozdíl to udělá leda v tom, že rozumná směs na zimu asi na troše sněhu nebo dyž přejede led, tak nepude okamžitě do smyku, ale bude trochu držet stopu…a taky nebude mít brzdnou dráhu jak rozjetej nákladní vlak, samozřejmě to musí být i na návěsu

          ale jináč co se týče vyjíždění kopců, je to úplně jedno, musí to být posypaný, ať to má trakci, jinak je to beznadějný

  3. A ja myslim, ze by se to melo udelat jako s hentyma radarama. Ze vyber pokut za absenci zimnich gum by spadal do kompotence obci. Vemte si ty vyhody:

    – zvyseni poctu pracovnich mist, bo krome mistniho ponocneho a pohodneho by jeste pribyl mistni pokolny, ktery by kontroloval kola zaparkovanych vozidel
    – v obcich by se objevoval snih i v cervenci a lide by na jeho produkci obetovali nejeden mrazak po kovitu
    – vznikly by nove obchody, vykladni skrine narvane zimnimi gumami
    – und so weiter und so fort…

    1. Já se domnívám, že ohledně pneumatik by nemuselo zůstat jen u sněhu.

      Kupříkladu taková vyšší vrstva spadaného listí má jiné trakční vlastnosti, než suchá vozovka, a přesto to ještě není sníh a led.
      Dále máme na silnicích různé jiné povrchy, různorodé materiály, šotolina a tak, však víme, jak jezdci rallye laborují s obutím na každém povrchu.
      Takže když to mohou akceptovat profesionálové, ku prospěchu obyčejných řidičů to bude jistě, vyjádření ekspertů hovoří jasně. Vemte si, že taková maminka v SUV když dostane smyk na listí, následky mohou být katastrofální. Bezpečnost silničního provozu je to hlavní.

      1. A bude stačiť mať kamaráta rallye jazdca na telefóne, alebo nám zákon prikáže mať ho vždy vo vozidle ak sa vydám na cestu?

        1. SatanOkkY: na kamarádovi na telefonu by erár nevydělal. To chce třeba povinné schválení s kolkem pro vyjetí v období, kdy lze s ohledem na roční období očekávat, že na silnici bude listí. Dal bych denní a týdenní povolení, třeba namátkou pomocí apky. To vše do doby, než přijde tečka v podobě podzimních Leaf-proof pneu.

          Ty by mohli nejdřív být použitelné opakovaně, ale další rok bych jim zkrátil platnost na rok a pak musíte koupit nové. Je to vše z důvodu bezpečnosti, speciální silikátové aditivum je sice ve styku s listím nepřemožitelné, ale rychle mu vyvane účinnost a tak další rok už není možné na stejných gumách vyjet.

          Podle mě to má šanci.

          1. Ja myslim, ze jezdeni po listi by se melo zdanit zpoplatnit, protoze jde o poskozovani biomasy. Tento poplatek by vybirala soukroma spolecnost Stromy a lesy s. r. o., ktera by mohla patrit treba Topolankovi a zakon by stanovil, ze kdo neprokaze, ze po listi nejezdi a neslape, musi calovat.

            1. Sysop: já bych to spojil, každý by měl platit výpalné za poškozování biomasy a k tomu ještě majitel auta by mohl jezdit jen na povolenku a se správnými gumami. Akorát si myslím, že Topolánek je out, fialový hnus má jistě spoustu vlastních koní, které musí nakrmit.

      2. Mohlo by sa to riesit obutim kazdeho kolesa inou gumou, to by sme pokryli skoro vsetky moznosti. 😉

        1. A keď máš dodávku tak si nahádžeš ďalších 5-6 kusov rôznych dezénov a zmesí a máš to v suchu.

  4. Já mám zimáky na autě celoročně, zatím je nepokutujou v létě, přijde mi zbytečný mít dvě sady kol. U nás v zimě okresky jen prohrnujou, tam jsou sněháky lepší.

    1. A zkoušel jsi s nimi při teplotě nad +20 stupňů nouzově zastavit na suchém z rychlosti nad 80 km/h? Já jo a nerad bych to zažil znovu. Do cca 80 km/h to je v pohodě – první cca dvě sekundy to brzdí normálně, pak se směs přehřeje, škubne najednou jakoby člověk nebrzdil na suchu ale na mokrém a poměrně hladkém povrchu.
      —-
      Nejou letní jako letní: Jelikož používám zábavné letní z kategorie UHP, tak jsem si všiml, že některým se teploty pod 5 stupňů vysloveně nelíbí a při odvalování, než se zahřejí, vydávají podivný zvuk. No a na sněhu, nedejbože ještě trochu uježděném, jsou pak totálně na zabití.
      Mimochodem, existují miniálně jedny letní (UUHP), kde výrobce upozorňuje, že se nesmí v mraze ani skladovat, protože jim hrozí poškození, limit pro jízdu je tam tuším cca -5 stupňů Celsia.

      Když napadl sníh a já neměl z letních přezuto, tak jsem na nich po uježděném sněhu ujel pouze cca 200m k rovince, kde jsem hodlal auto s přezout na zimní. I tak jsem byl rád, že jsme měl silnici sám pro sebe.
      Na uježdeném sněhu tyto letní UHP klouzaly tak, že se stačilo o auto opřít a ono jelo příslušným směrem – třeba zcela kolmo do boku. Po té co, mi auto 2x seskočilo z heveru (ujelo do boku, když jsem se o auto lehce opřel ramenem) jsem s velkou dávkou opatrnosti (abych do auta při nešťouchl) konečně výměnu kol dokončil.
      Takže děkuji, už nikdy více to na opravdových letních v zimě zkoušet nehodlám. Naopak na moderních zimních, že je namrznuto a klouže to, často poznám až při vystupování z auta.

      Kdysi jsme taky několik zim projezdil na letních, jenomže pak jsme si jednou koupil pořádné zimní a ten rozdíl byl obrovský. Celoroční pneu začaly být celoročně použítelné v posledních pár letech, ale i dnes jsou snad všechny celoroční takové, že buď mají charakter spíše letních a takové, které jsou na snehu a vodě schopné konkurovat zimním, ale v létě „tečou“ stejně jako zimní.

    2. Je to samozrejme vhodná téme na diskusiu – celoročne používať tzv. „zimné gumy“. Nejdem tu otvárať lingvistické okienku typu: „Je správne písať zimné gumy alebo snehové gumy?“ „Je správne písať zimná bunda alebo bunda do nízkych teplôt?“
      Ja som jednú letnú sezónu na Nissane Pick-Up D22 dojíždel zimné gumy u ktorých sa hĺbka dezénu blížila 4mm. No ako by som to tak slušne napísal – stálo to za hovno. Ak bola cesta suchá tak tie gumy fungovali viacmenej dobre, ale akonáhle zapršalo, alebo bola mokrá cesta tak tie gumy nedržali stopu poriadne. Takže som ich síce dojazdil, ale viackrát som už takéto pokusy nerobil.

      1. u různejch těch náklaďákovejch aut je dobrý je dojíždět na zadku; leckdo ti bude řikat kde co, ale abys tydle věci utrhnul na prdeli, musel by ses fakt hodně snažit, kdežto nedotáčivej smyk dostaneš raz-dva

    3. Mám to stejně, jezdím celoročně na zimákách asi 15 let nebo tak nějak. Někdo bude určitě tvrdit jak je to na hovno a nebezpečný, ale poslední nehodu jsem měl v autě v roce 1988, když jsem se Škodou 105 na Smetanově nábřeží nedobrzdil na červenou, protože jsem zrovna okouzloval spolujezdyni, a ťuknul do auta před sebou. Jestli se teda dá na zimákách v pohodě jezdit celoročně desítky let, tak mi z toho vychází, že to zas tak na hovno nebude. Ale samozrejme nikomu to necpu.

  5. Kdyby to mělo „zachránit jeden život“/“zabránit převržení broučka“. Soudruzi z garáže straší armagedonem bez zimních gum a DF straší armagedonem se zimníma gumama.

    Nějak mi přijde, že DF přestává být poslední dobou nad věcí a ztrácí to ten vtip plynoucí z nadhledu. Respektive ten vtip je dost zabit podobnou argumentací.

    1. Nj, pan domaci za covidu radne zblbnul, uz to neni, co byvalo…

    2. Asi jsem cetl jinej clanek, ale DF nicim nestrasi.

      1. To je fuk. On to sem přišel nandat těm dezynfomátoři a dezoláti a realitou si to přece nenechá zkazit.

      2. Šlo o tohle:
        „Nemohl jsem to tomu malinkému skvěle ovladatelnému na trakci citlivému broučkovi udělat, abych na něj nandal ten zimní shit a riskoval, že někde nezastavím nebo broučo převrhnu.“

        Je to dost podobné mainstreamové argumentaci akorát v opačném gardu.

        1. Lidi milujou extremy. Ber to tak, ze je to satira, jen misto na politiky se nadava na System.

          1. Celý článek moc satiricky nevyznívá, naopak je celkem přímý a věcný. Právě proto mě tato emoční vsuvka praštila přes nos.

  6. co si myslíte o slušovických protektorech se směsí plněnou nějakým průmyslovým „drahokamem“? v krakonošově jsem na to slyšel zatím jen chválu, ale používají to zpravidla na „zimním“ autě – nějaké otřískané civilní čtyřkolce provozované jen kolem komína.

    1. má jediná dosavadní zkušenost s protektorem je, že dyž sem nějakej ten Krnov, starej aspoň patnáct let, nasadil jakožto rezervu na auto, tak po ujetí pár set kilometrů sem dojel k semtamfóru a už se skoro nerozjel, anžto se tento při tom příjezdu svlíkl :D

      1. myslím použít novej* protektor
        * tedy libovolně starej skladovanej jinde než pod autem hned vedle vejfuku.
        strejcové v kerkonoších si to docela chválej.
        prej to dobře funguje na silnicích velmi nižších tříd a místních komunikacích na uježděném sněhu při stoupnutí teploty nad nulu, kdy je tvrdý led a na tom vrstvička vody.

        1. Na tvrdý led s vrstvičkou vody tak možná kotouče na cirkulu :)
          Jezdím hodně v oblasti kde se nesolí, jen protahuje a sype. Spíš teda sype, po čase je na cestách vrstva sněhu s posypem jak napadala nová vrstva sněhu, ujezdila se posypala, napadla nová vrstva sněhu …
          No a tam spíš tuhle prekérní situaci že se při tání někde objeví ledová plotna s vodou zachraňuje že se auto chytne o vylézající posyp kousek dál.

          1. na to výborně fungujou kanystry 5 litrů od kapaliny do ostřikovačů a do toho vysušená drť 4-8 (fakt vysušená třeba v troubě, ideální je mít kamarády ve zkušební laboratoři kde zkoušejí kamenivo).
            sůl funguje taky, ale musí se déle čekat.

            1. Jj, pokud by člověk někde nemohl vyjet tak určitě, ale při tom tání to bývají takový „mastný“ fleky, prostě se člověk pár desítek centimetrů sklouzne a auto se chytne. Hlavně je to vidět a člověk podle toho musí jet. Pokud je to úplnej průser, jako třeba mrznoucí déšť, tak to pozná po pár metrech co vyjede. To je lepší počkat až projede sypač, nebo to rovnou zabalit :)

          2. U nas se taky nesoli, protoze priroda a je to dobre. Sezere to auta, travu i kere okolo silnice. Holt v zime se musi jezdit jako v zime.

            1. Moje řeč :)
              Ale jinak mě to v zimě na sněhu (většinou) celkem baví.

              1. Jo, ja mam cestu do prace celkem pekne najetou, kdyz jedu ve ctyri rano, tak nikde nikdo, mam to pro sebe a to je parada, to se delaji picovinky :-). Uz aby nasnezilo.

                1. Jak má to bávo naladěný asistenty? Nechá tě to třeba ve sportu sklouznout bokem? I když na sněhu jsi s tím asi ještě nejel …

                  1. Asistenti jdou povypinat, kupodivu. Ale sklouznout se mi zatim jeste nepovedlo, i na mokru to sedi jak pribity. Uz jsem i zkousel zatacky, kde bezpecne se Outlander dostaval do driftu a to Bawo jede jak po kolejich. Ale snih to vyresi, si myslim. Tento tyden asi uz dam zimaky, v noci to tady pada pod nulu, dneska rano na hrebeni nad Rudou byla namrzla rosa i na silnici.

                    Ale uvidim, jak bude ujezdenej snih, to vis, ze to zkusim.

                2. Joo, picovinky. To clovek jede z prace trosku pozdejs vecer a v tom esicku u Zhuri, co jsi linkoval kousek vyse, si obcas jezdi decka z Rudy blbnout.
                  Jednou jsem je (neuspesne) zkousel vytahnout ze skarpy, hadam, ze je tam letos potkam zas :-)

                  Zrovna tam uz vcera vecer neco nasolili, fajn, je asi uz fakt na case prezout. Rano koukam, ze z jedne zimni gumy na mne cuci kousek hrebiku. No jasne, ze byl durch, tak mam jeste o zabavu s knoty postarano… tak aspon, ze jsem si toho vsiml zavcasu a pak se nedivil.

                  1. dyby hřebík, sem našel tudle zaraženej a poněkud oježděnej vrut :D dokonce ovšem držel tlak, až do vyšroubování…naštěstí to je na bednu, tak to eště bude chvílu ležet na půdě, než se pořídí jiná…

        2. s tim skladováním sem to asi nepochopil, ale holt není každej den posvícení

        3. Funguje to celkem dobře, pokud nejsou moc staré. Mám s vraníky zkušenosti z Beskyd a cena/výkon výborná.

  7. Odkazovaný článek jsem nebyla schopná přečíst, protože již při zhlédnutí nadpisu s „vymlouvači“ se mi udělalo nevolno, zalila mě vlna nesnesitelného pocitu trapnosti za autora a připomněla jsem si, proč české sračkomety již nečtu. Jinak článek na DFens zajímavý. Moje zkušenost je, že největší prasárna je právě mokrý sníh typu břečka, po kterém auta kloužou jak sáně. Info ohledně nulového rozdílu co se týče chování na ledu jsem v pokušení vyzkoušet v praxi, neboť zimní pneu taky ještě nemám. Asi jsem taky vymlouvač (eeek … fuj).

    1. Měl jsem 2x zkušenost s černým ledem. Zatím největší hnus, hlavně kvůli momentu překvapení.

  8. Střídání letních a univerzálních provozuju už pár let. Na Prahu je to ideál. Nicméně tu univerzální beru jako letní s nápisem M+S. Když se tak pětkrát do roka stane, že jedu dřív než sypač, tak je to na ujezdenem sněhu do kopce celkem pruda. Se skutečnými zimáky se to nedá srovnat. Nicméně kromě těch pěti dní v roce je to pak zase lepší na mokru a stejný na suchu. Kdybych žil v Peci pod Sněžkou, asi bych volil jiné gumy.

    1. Ony ty celoroční univerzály jsou asi dobrá volba kolem Kanálu, kde je celoročně víceméně podobné počasí…
      Mmch. nevíte někdo, z jaké směsi se pekly ty OR6 nebo OR34? Tehdy se o sezónních gumách nemluvilo…

  9. Mně přijde zajímavější právě ta ovladatelnost na různých kolech, protože na té trase Brno – jih zimní potřebuju tak dvakrát ročně, a nouzové brzdění zhruba stejně často, na druhou stranu jezdíme „na sever“, v zimě tam bývá sníh i břečka, takže stejně přezouvám. Ale tím pádem většinu té „zimní“ cesty trávím na dálnici, a tam si člověk může dovolit luxus vyhnutí se, místo toho „jen“ dupnout na brzdu.

    1. Stalo sa mi RAZ, že som daný luxus vyhnutia sa na diaľnici nemal. Bola kolóna za horizontom – našťastie bolo teplo a sucho a auto a gumy brzdili. Vedľa mňa tesne potom podobne núdzovo zastal ešte jeden kolega „pretekár“.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017