Jaké je to pracovat v autobazaru?

Featured Image

Obsah článku se však zakládá na pravdě a na každodenních zážitcích, ačkoliv je psaný bulvárním stylem. Pokud tomu nechcete věřit a jste bez práce, navštivte kariérní stránky a můžete si práci vyzkoušet sami :)

Určitě mi dá každý mlaďoch za pravdu, že sehnat si dobře placenou práci není dnes zrovna nejsnazší. Mně se naskytla příležitost pracovat v nechvalně proslulém velkém autobazaru jako „pracovník péče o vozy“. Vydržel jsem to úctyhodných 8 měsíců, než jsem podal výpověď.

Všechno vypadá idylicky a na pohovoru mě starší manažer ujišťoval, jak je to lehká práce a že se svezu hustokrutopřísnými auty, na které běžní lidé nemají peníze. Tak jsem si řekl, že to zkusím.

Pracovní dny začínaly utíráním špinavých aut, tedy voda a kýbl s teplou vodou byl můj ranní šálek kávy místo skutečné kávy a chlebíčku. Jednoduchá činnost se stala rutinní a zbytečná, protože dnes auto utřete a druhý den to můžete dělat znovu. Vlastně musíte to dělat denně a protože na to zbytek pobočky zvysoka sere, je to na víceméně na vás. Na velkých pobočkách jsou na to vyhrazení ocasi, co to celý den dělají do zblbnutí a potom znovu…

Zákazníci jezdí na výkup v domnění, že dostanou nejvíc peněz za jejich miláčka, protože reklama na Evropě 2 dělá své. Jaképak ale přijde zklamání, když za vaše staré auto před rozpadem vám dají i 1 Kč, a druhý den na place je cedule s 30 tisíci. Aby toho nebylo málo, připočteme ještě poplatek za zákaznický servis a budoucí majitel vydělal firmě 35 tisíc. Za tu cenu už máme i 3 stará auta z inzerce.

Co s vykoupeným autem, že bychom ho stočili? Ale kdepak, od toho jsou jiní lidé. My musíme vůz umýt, vysát ten písek, vytepovat sedačky od rozlitého kafe a hlavně plasty v motoru, přístrojovce i v rezervě se musí lesknout, protože špinavé auto = neprodejné auto.  Takové SUV či MPV trvá i 3 hodiny a pan Veliký manažer v obleku chce mít za den takových aut aspoň 5. Je to reálné číslo, ale večer se vám už nic nechce a jste rádi, že se dopotácíte zpocení do sprchy.

Jaké to je ale vzrušení, když vás pošlou na výjezd. Svezl jsem se třeba i BMW X5, nebo Pasátem CéCé v „plné palbě“ či orezlou dodávkou, ale pokud máte ujet 300 km třeba za 4 hodiny, protože ve tři přijdou zákazníci, musíte vyhnat všechny pavouky z auta a jezdit jako na počítači v prvních dílech Need for Speed. Můžete (a musíte) jet samozřejmě podle předpisů, ale pak vás pan Veliký otravuje, že tu lidi čekají a jsou o to víc nasraní, když jejich vysněná stočenka přijede až bůhví kdy a jako řidič budete za to patřičně postižen.
To je ještě vcelku dobré než vás ze zavšivené pobočky pošlou večer do Práglu, protože ráno přijdou lidé pro nějakou vraždu. Že ale nežijete jenom svoji prací a večer máte domluvené rande se svojí polovičkou, přece nikoho nezajímá. Byznys je byznys a vy musíte být maximálně zapálení.

A co když vás v Práglu na magistrále vyfotí radar, zastaví policajti za rychlost nebo to nedejbože na D1 někde naboříte, protože je v únoru 5 °C a auto je na letních gumách. Firma mě podrží? Omyl, vydá vás napospas pražským „městapákům“, ačkoliv firma má právo zatajit vaši existenci, takže právníka či Google a řešte to jak chcete. Nejlépe bez keců zaplaťte, nechte si dát body a buďte rádi za práci.
V přepravním listě je, že si kompletně za stav vozu zodpovídá výhradně řidič, takže se můžete modlit, že to zánovní svařované auto, co ho kolega rozsekal o tramvaj,  aby nedostalo šmýra a vy měli svoji výplatu. Je ale také příjemný zážitek, když se v noci někde na D1 rožne olejnička a před chvílí jste se probrali z mikrospánku. Zkuste zadřít motor v Oktávce TDI a jste na několik měsíců bez výplaty. Váš problém, že jste si nezkontrolovali provozní kapaliny.

Ještě bych zmínil, že budete zajíždět i  firemní zánovní vozy. Pokud ale přetáhnete rychlost 150 km/h, pípne počítač a máte to za péťo. Přidejte ještě asi  10 km/h a vynásobte si  celou trestnou částku ještě x10 a budete o výplatě zaručeně bohatí.

Dovezlo se z jiné pobočky auto, táhne do strany, bylo vařené, vystřelené airbagy a na palubce  svítí kontrolka pytlů jak na prvním máji? Vezmeme diagnostiku či odmontujeme palubovku a kontrolky prostě odpojíme. Pak jedete s úsměvem se zákazníkem do servisu a ten se vyptává, co tomu autu je. Vy to nevíte a při tom chcete křičet, že je to ta největší „sra***“ co tam máte. Zkuste ale v autě říct, že je to auto na šrot, zákazník se prokecne před panem Velikým a je to opět průser větší než Brno.

A co všechno ta sranda stojí? Sice člověk dělá krátký-dlouhý týden, takže plus mínus 200 hodin měsíčně a to ještě mi sekretářka závidí, jakej mám luxus, když ona ráno přijde na devátou a odchází v v jedenáct večer a takhle jde už pátý den. I prodejce mě přesvědčuje, ať si nestěžuji, že on odkroutí i 250 hodin za měsíc a v práci může rovnou bydlet.

A to všechno s maximální hodnotou okolo 15 čistého, když se prodává a sekretářky odírají zákazníky. Běda ale vám, když přijede nadřízený manažer a z auta se poblije, protože po tepování vznikly mapy, auto je nevysáté, protože tam po čištění sedělo dalších 5 lidí, plasty v motoru se dostatečně nelesknou a v mřížkách ventilace se nachází prach s roztoči, tak potrestáme snížením bonusů. Že jste  ale v autě před tím málem vyblili oběd, protože v autě majitel vozil dřevo, slámu, psa a smrdělo to bůhví čím, to nikoho nezajímá. Vy jste nesplnili socialistickou kvótu a ještě jste to udělali špatně.

Proč bychom ale pracovníka vyhodili, když je snazší ho zjebat a šáhnout mu na plat?

Máme tu ale i cenu útěchy, nejste v tom sám. Sekretářka na tom není o nic lépe a manažer s trvalým bydlištěm v Opavě je najednou v Ústí, tak je nasranej a vozí se po všech.

Budiž ale příjemné zpestření, když odvážíte zákazníka nebo sličnou zákazníci a tomu se chce kecat a celá cesta rychle uteče. Nebo když hostesce se nechce domů pěšky a vy jste ten jediný člověk, co ji může spasit. :)

Jaký z toho teda uděláme závěry?

1. děláš, máš – nic nového pod sluncem, všude se dělá.

2. nic nevíš, nic neznáš  a držíš hubu o tom, co se tam děje

3. pracuješ na maximum, máš šílenou odpovědnost (viz. převozy) a přesto se najdou chyby, za které chudneš

4. Zákoník práce a Zákon o provozu na pozemních komunikacích jsou jen pojmy ze školního ZSV.

5. když spácháš přestupek nebo se skoro zabiješ v autě (vím o jednom klukovi), je to tvůj boj.


14.03.2015 Felman
 
 
 
 

12345 (14x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
2 243x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017