Vymrtvení Vinohradské

Featured Image

Pražáci, připravte se na další level budování skanzenu. Agresívním hipsterům z bývalého ÚRMu, nyní Institutu plánování a rozvoje, se sice moc nedaří odlidnit Prahu, kterou tak lidé nadále jen poškozují a ničí, ale to nevadí v tom, aby to zase nezkusili, tentokrát na Vinohradské.

Team z Aktivu politických urbanistů se nedávno rozrostl o významnou posilu. Vítek Masare konečně pochopil, že do Stropnického zad…, pardon, radnice nepronikne a našel si nové angažmá. Bude vám Ladit Prahu. To je nepochybně pozitivní signál, snad udělá Vítek pro ÚRM alias IPR tolik dobrého jako pro Auto*Mat, ale i tak je třeba zůstat ve střehu. Vinohradská je jedním z mála míst, kde se ještě dá normálně chodit, zaparkovat a nakupovat, alespoň teda někde.

Výhrůžka zni proto zcela jasně: Jako klíčová obchodní třída má Vinohradská jedinečný genius loci a mnoho společenských, kulturních a ekonomických hodnot. Rekonstrukce tramvajové trati, spolu s dalšími plánovanými investicemi, nabízí jedinečnou příležitost zhodnotit již existující kvality a vylepšit místa, která jsou řešena neuspokojivě.

A co je neuspokojivě, to definujem kurva my a je nám fakt jedno, že to už padesát let funguje!

Jinými slovy, dá se ještě tam nakupovat a dá se tam ještě najíst, ale s tím něco uděláme. Je třeba to tam přetvořit ve jménu pokroku. Je tam málo obchodů s etno módou, nemá tam pobočku Bajkazyl, s čajovnama je to taky slabší a taky chybí prostory pro sousedská setkání a předražený cyklostavy a cyklověže. Máte rádi polévku z dýni a placičky z cizrny s výtažkem z ropuších varlat? Ne? Tak se nad sebou zamyslete, protože my tady na centrále víme, co je pro vás správně a kdybyste to nechápali, tak my vám prostě řeknem, jak chápat.

Nechápete, jak rekonstrukce tramvajové trati může souviset s dehumanizací nějaké ulice? To je úplně jednoduché. Kdyby se prováděla nějaká Politicko-Revitalizačně-Urbanistická-Dopravní Akce (dále pouze PRUDA) jako samostatný projekt, mohla by se k tomu vyjadřovat veřejnost. Jde přece jen o veřejný prostor a do něj veřejnost kecá. A to teda trpět nebudem, protože do toho, jaký veřejný prostor má veřejnost mít, budeme odteď mluvit už jen my, odborníci z IPR. Stavba a rekonstrukce je vždy vítanou záminkou, díky které se prosazuje PRUDA, protože ve stavebním řízení se může vyvětit podstatně užší okruh osob a odpadají takové ty věci jako opatření obecné povahy, kterým se ty cyklosračky dají dobře napadat.

Pokračujme dále:

Dobrý urbanistický návrh nemůže vzniknout bez hlubšího pochopení potřeb jednotlivých uživatelů tohoto veřejného prostranství. Příprava Koncepční studie pro Vinohradskou ulici tak počítá se zapojením veřejnosti ve dvou fázích.

První fází je dotazník. K tomu se ještě dostaneme. V druhé fázi  bude mít veřejnost možnost okomentovat návrhy nové vize pro Vinohradskou. Jo čtete dobře. Okomentovat. Nikoli schválit, vy burani. My říkáme, jak se tam vám bude žít. Veřejnej prostor je náš prostor a vy to můžete okomentovat, my ty vaše kecy chvíli vydržíme a pak si stejně uděláme, co budeme sami chtít.

Když jsem vysvětlil, jak se to dělá formálně s těmi rekonstrukcemi a jak se obchází zapojení veřejnosti do tvorby uspořádání veřejného prostoru, povím vám taky, jak se to dělá mezi náma aktivistama s dotazníkama. Samozřejmě jde vyrobit dotazník, rozdat ho lidem a nechat jim ho vyplnit, ty nehezké odpovědi od nesluníčkových respondentů ekologicky zlikvidovat, zbylé vyhodnotit a prezentovat žádoucí výsledek. To se samozřejmě dělá a při tvorbě veřejného prostoru je to validní strategie, ale je to zbytečně riskantní, protože někdo může kecat a pak se to provalí a bude z toho průser jako z těch losovaček, co nebyly docela náhodné. Moderní a hipsterské jsou úplně jiné progresivní cesty. Jedna je vhodná forma dotazníku obsahující návodné otázky, druhá pak jeho distribuce mezi vybrané subjekty. Tomu musejí odpovídat cesty, kterými je dotazník šířen. Tak například:

Facebook IPR, akce Sousedské setkání (sousedi se dostaví přímo z IPR)
Urbanistická procházka s pracovníky, pardon, příslušníky IPR

Jen tak jako vsuvka: Dovedu si představit, že právě na takové akce chodí běžná veřejnost, která jinak používá infrastrukturu jménem Vinohradská denně.

Jo vlastně, zapomněl jsem, ta procházka bude na kole.

Nebo Twitter IPR

Tam taky asi chodíte denně

Nebo Facebook Auto*Matu.

Tam určitě chodí všichni, kdo na Vinohradské mají co do činění.

Prostě je třeba zajistit, aby dotazník byl doručen do rukou dostatečného počtu vhodných osob, zatímco nevhodné osoby, kterých je asi 99%, o něm vědět nebudou nebo je to prostě nezajímá. Zejména je třeba zajistit, aby se dotazník nedostal do rukou zcela nežádoucích osob, jako například rezidentů, kteří mívají tradičně pitomou tendenci ovlivňovat okolí svého domova.

Nakonec je třeba obsah dotazníku formulovat tak, aby z něj nešel vyvodit žádný závěr, i kdyby se do rukou nepovolaných a nežádoucích osob dostal.

Dotazník je také zajímavý. Například vůbec nepředpokládá, že byste na Vinohradskou jezdil na kole a byl zcela spokojen. Obsahuje i další fíčury, které prozkoumejte sami. Jeho obsah je natolik plytký, že skutečně pochybuji o tom, zda na základě něho lze navrhnout cokoli.

Myslím, že byste se mu měli pověnovat a vyjádřit se podle vlastních preferencí, aby soudruzi z ústředního PRUDA výboru dostali reálný feedback.
 

Dotazník
 


15.03.2015 D-FENS

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
570x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017