Jak to mohlo být?

Featured Image

Článek reaguje na tuto zprávu ze serveru Novinky.cz. Možná čtenáře zajímá, jak může soukromá osoba nelegálním kopírováním audiovizuálního materiálu  způsobit škodu v řádu desetimiliónů. Tady je vysvětlení.

Tak nejprve musel existovat nějaký zdroj. Odtud si mladík stáhnul filmy. Jak je dále nabízel, není nutné rozebírat. Pak už to šlo samo: OSA po takových pase jak červený pes. Jsou snadnou kořistí. Zaplatí či najme soukromého detektiva-provokatéra. Ten slušně požádá o možnost stažení nějakého titulu. Jen tak, mimochodem se zeptá, zda nemáte ještě něco pěkného ke stažení. No a pak vás napráší Ochranémnu svazu či jiné organizaci. Ti spočtou fiktivní cenu, vůbec je přitom nezajímá, že film je v nějakém komprimovaném formátu, tedy se sníženou kvalitou, mnohdy i s logem TV a reklamami. Vynásobí vám to tak, jako kdybyste měli privátní kino a týden chtěli film promítat za peníze. Poté už nějaký Bimbo z IFPI, OSA event. ČPU či odkud vezme papíry a peláší na Policii s udáním. Hlavní starostí jeho je to, aby způsobená škoda dala na trestný čin a podání bylo výhledově bez poplatku…

Podání bylo podáno, mašinerie se rozběhla. Za nějaký čas vás osloví nějaký pán, že by nepožadovali celou škodu uhradit. Že by jim stačila dohoda, no tak bratru na 400 tisíc. A kdybyste zaplatili hotově tak jen 250 tisíc, tak vezmou podání zpět.

Pátráte na netu, zjistíte, že vlastně tyto organizace pečující o blaho umělců nemají snad ani kontaktní osoby a místo. Možná proto, aby je některý porušitel autorských práv nenapadl a nezničil jim kancelář.

Jak se vypočítala škoda? Z vašeho disku si soubory rozdělí na muziku a filmy. Vzorec pro výpočet škody je jednoduchý, prostá násobilka.

Vyčíslení škody před 10 lety bylo 5000 brit. liber za jeden titul t.j. cca 150000,-

U MP3 hodnotili paušálně 200,- za jeden titul. V obou případech bez ohledu na kvalitu, bez přihlédnutí k tomu, že MP3 je ztrátový formát komprese.

 


18.12.2018 draculi

12345 (116x známkováno, průměr: 1,41 z 5)
18 926x přečteno
Updatováno: 16.12.2018 — 23:02

Reklama

D-FENS © 2017