Jak se v Kocourkově nesečíst ani v roce 2021? - zpět na článek

Počet komentářů: 173

  1. S těmi pokutami bych si moc žíly nerval. Odmítám vyplnit za firmu výkazy Staťáku už nejméně 10 let a zatím mě maximálně urgovali telefonem. Slušně jsem jim vysvětlil, že nic vyplňovat nebudu, uvedl obvykle zdravotní důvody a tím to skončilo. Nedovedu si představit, že by zvládli vymáhat pokuty už od jednotek tisíc lidí…A jen na okraj – ty jejich dotazníky pro firmu mají někdy až 20 stran, obvykle přichází čtvrtletně a vyplňování by mi zabralo celý den.

    1. Přesně, já poslal posledně sčítacího agenta do hajzlu bez zdůvodnění, a bylo to. Letos to udělam zrovna tak.

    2. Možná by to šlo uhrát na hlavu.
      Že pro všude číhající, smrtelné nebezpečí nákazy bolševickou chřipkou v anglické mutaci, neordinují ani psychiatři, protože se bojí smrtelné nákazy.
      A těch pár fungujících psychiatrických ambulancí je bohužel přeplněných lidmi, kterým z toho smrtelného nebezpečí už jebe a kromě toho jsou všichni v těch čekárnách určitě netestovaní a nakažení.
      Tímpádem nejsem zaléčený, jebe mi a nejsem schopen něco takového vůbec dělat. Pochopitelně, že budeme s „návštěvou“ komunikovat beze slintáku, nějaká ta hustá, táhnoucí se slina v koutku, prskance a semtam poškubávání hlavou, myslím budou vhodnými doplňky.

    3. „Oni jen dělají svoji práci“.
      Ano, jistěže a jsou za ni placeni. Němečtí sčítací komisaři v letech 1933 a 1939 též dělali jen svoji práci.

    4. Ty we s tím, co se venku děje, ouřadníky fungujou pár hodin denně, všechno je v naprostým rozvratu a nedá se vyřídit pomalu NIC, to jako někdo věří, že tendle bordel vůbec nějak dopadne, a že eště budu řešit nějaký pokutičky? trotlol

  2. google analytics na tom sčítacím webu https://www.czso.cz/csu/scitani2021/ maj :D :D

  3. …a návod, jak se z té třeskuté obrany svojí nedotknutelné svobody neposrat…?

  4. Muj minuly postup: 1) nahlasil jsem ze pujdu elektronicky = nedostal jsem papiry 2) pri elektronickem vyplnovani jsem zjistil, ze potrebuji jinou verzi adobe nez jsem mel = technicky jsem to nezvlad 3) jsem to vytiskl 4) poslal jsem to jako obycejne psani na adresu co byla na netu 5) kdyz prisel komisar vysetrovat, rekl jsem do podrobna vcetne cisel verzi co se stalo 6) zapsal si to a uz jsem o scitani neslysel… I kdyz po tech letech si nejsem jist jestli se mi bod [3,4] jen nezdal ve snu…

  5. Při minulém sčítání jsem četl radu, že nejlepší je se vůbec nesečíst, ani si nepřevzít formuláře a pak případně argumentovat tím, že jsem to poslal obyčejně poštou (a možná se to ztratilo). Nevím, jestli tím, že si nepřevezmu formuláře, jim nedám do ruky důkaz, že jsem to nemohl ani poslat, případně jestli po mě pak nebudou chtít, abych se sečetl ještě dodatečně. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Nevíte, co s tím, pokud se vůbec nechci sčítat (tedy ne jen naposílat jim nesmysly)?

  6. Týjo – to je úúúplnej disent, neřku-li přímo ilegální odboj…!

    Mě tedy tenhle režim štve (abych se vyhnul expresivnějšímu výrazu) téměř ve všech ohledech, ale tohle mi přijde poněkud dětinské. Asi jako položit někomu napínáčky na židli, nebo tak něco…

    Co má být cílem? Ochránit moje soukromá data? A která? Do rozhodujících databází má stát přímo přístup (Matrika/Evidence obyvatel, Katastr, Evidence motorových vozidel, Centrální registr zbraní, Sociální správa + s tím spojené informace obecní), do dalších se dostane s minimálním úsilím (třeba banka), a do dalších s úsilím jen o něco větším (třeba zdravotní dokumentace). Takže co mám konkrétně utajit? Že mám vodu z obecního řadu? Že mluvím česky? Nebo, nedej Bože, to, že jsem ateista? A v čem mě to konkrétně ochrání?

    Nebo má být smyslem rozložení tohoto státu tím, že bude mít chybné údaje o počtu bicyklů v Čechách? Nedovedu si to dost dobře představit… Ale i kdyby ano, tahle zajíkavá výzva k trucování pohne možná několik stovek, třeba dokonce i tisíc lidí. Spolu s dalšími trucujícími napříč republikou jich budou přinejlepším nízké desítky tisíc. To s tou statistikou vážně ani nehne.

    Líběj odpustit, ale na tohle – vzhledem k očividné zbytečnosti takové akce – nemám ani dost času, ani dost energie.

    1. Papir vzit, spalit. Statisticky urad na to sere. Uz jsem vyplnoval nekolik papiru pro statak, vzdy picoviny a vsem to bylo u prdele. Kdyz je dobry den, tak vola baba ze stataku a prosi at to poslu, proste si zajistuje praci.

    2. Stat ma sice hafo databazi, ale nema je propojene. Treba i proto, ze nektere urady proste se do jinych databazi koukat nesmeji. Viz treba soudy a financni urad. Poslednich 20 let jsem na soud neposlal zadnou z mych firemnich uzaverek, protoze je zverejnuji komukoli k nahlednuti. Pritom kdyby to propojene bylo, nemusel bych ani nic podavat.

      Takze diky temto formularum se fura lidi na statistice dostane k informacim, ktere by jinak proste neziskala.

      Nemam potrebu tomuto statu neco sdelovat, beztak pro mne dela hovno. Ve finale i kdyz stat informace ma, k rizeni spolecnosti je vyuzit neumi. Sorry jako.

      1. no a když jim to od tvýho rodnýho čísla nepřijde, tak to pak budou nějak honit nebo jak? minule to bylo myslím bez rč a to sem se na to vysral…

        1. Namisto debilniho formulare si radeji nastuduju zakon. „Poslani“ nejspolehlivejsim a nejrychlejsim statnim logistickym molochem mi prijde jako idealni reseni…

      2. Co se týče propojení databází – sice nejsem takový optimista jako Vy (databáze nejsou propojené, chybí oprávnění do nich nahlížet), ale budiž, řekněme, že máte pravdu. Je ovšem jen otázkou času, kdy stát, přes svoji zřejmou neschopnost v (nejen) této oblasti, tyto databáze bude schopen propojit. A dodám, že to bude tím dřív, čím více se někomu bude zdát, že data získaná při (třeba) sčítání jsou jaksi málo validní. A ta stejná motivace může vést k tomu, že statistický úřad oprávnění zmíněného typu získá. Z tohoto pohledu je tedy tahle akce dokonce spíš kontraproduktivní.

        Ani já nemám potřebu tomuto státu sdělovat cokoli nad rámec toho, co si je o mně schopen zjistit sám. Ale tenhle kapric, tak, jak je popsán v článku, vyžaduje od aktéra vynaložení určitého úsilí (a konec konců i finančních prostředků), přičemž zamýšlený efekt mi není jasný. Tedy krom toho, že ten, kdo tuhle krkolomnou akci podnikne, bude mít pocit, že je teda jako ale kurvahustej partyzán… Vážně mi to přijde spíš k smíchu.

        Celé to způsobí víc obtíží samotnému partyzánovi, než tomu státu – a to, myslím, není účel hry.

        1. Je to podobne, jako kdyz nekdo bojuje s uradem dva roky, aby neplatil pokutu litr. Castku, kterou lze vydelat za hodinu, radeji vybojuje mnohavecernim vysedavanim nad zakony a diskusemi. Nekdo to ma proste jako sport, lidi jsou hravi. Ja bych se na to moh’ tak akorat mcaca, ale umim pochopit, ze se v tom nekdo realizuje. Jako treba vylezt K2. Dneska uz tam pomalu jezdi taxi, ale lidi to proste chtej mit v portfoliu zazitku.

          Podivam se do zakona a zvazim, jestli se na to vyseru parcialne, nebo zcela.

          1. No vidíte, Vy myslíte, že je to podobné, a já si myslím, že není. Sám jsem totiž svého času „bojoval o litr“ (možná o něco víc – údajné nedání přednosti na přechodu, následné údajné ujíždění polucii + následné velmi vzdorovité až nezdvořilé chování k příslušníkům téže). Bylo to ještě v době, kdy prekluze byla pouze rok, a ve finále jsem to stejně prošvihl na „nedostavení se bez řádné omluvy – ale to už je jiná pohádka…

            Tam jsem ovšem měl nejméně tři dobré důvody, proč tak činit:
            1) Instituce zvaná „Magistrát města České Budějovice“ mě irituje en bloc, a komise dopravních přestupků (nebo jak se ten orgán vlastně jmenuje) obzvlášť.

            2) Onen litr+.

            3) Vedlejší efekt „když se ouřada zabývá mnou, nemůže se zabývat jiným nebožákem“.

            Ani jeden ze shora zmíněných důvodů ovšem nelze aplikovat na sčítání lidu.
            1) Proti ČSÚ nic nemám, naopak – leckdy jsou jeho údaje užitečné nejen pro „ředitele firmy“.
            2) Finanční benefit ze „sabotáže“ sčítání není žádný – spíš se dá očekávat potenciální postih.
            3) Pro ČSÚ je to akce once in ten years, která se musí dodělat bez ohledu na cokoli. Navíc zdržování úředníků ČSÚ nikoho dalšího před ničím neochrání.

            Takže z mého pohledu to podobné skutečně není.

            Ještě bych snad mohl dodat, že v roce 2001 jsem byl i já partyzánem – matně si vzpomínám na bezradnost komisaře, kterému jsem nedopatřením otevřel, když jsem mu tvrdil, že já nejsem šroubek, ale Alois Novotný, a jsem tu jen na návštěvě… Ale to jsem byl ještě mlád a bujar. :-)

    3. Tajit máte v prvé řadě to, že máte internet; dále to, že máte počítač; a do třetice to, že máte mobil.

      Výsledek „Všichni mají“ totiž znamená, že stát může legálně popojít s implementací Velkého Bratra a nařídit povinné používání výpočetní techniky = fízlování pro všechny životní situace s argumentem, že každý má a může.

      Takže já jsem sice IT, ale v rozhodný okamžik bude v mém bytě pouze logaritmické pravítko a žádný funkční internet.

      1. To, že mám internet, je jedna z informací oné druhé kategorie, ke které se stát dostane s vynaložením minimálního úsilí – smlouva s providerem je na mé jméno. Z toho vyplyne, že mám počítač. Pro mobilní telefon platí obojí výše uvedené stejně. Nemám „chytrý“ telefon (ani ho mít nehodlám), a toho, že by ještě za mého života mohlo být vlastnictví podobného zařízení kategorickou povinností nařízenou státem, se tak docela neobávám. To nás k tomu spíš dožene neochota soukromých subjektů (typicky bank) ta zastaralá „hloupá“ zařízení podporovat.

        A před tím Vás neochrání ani logaritmické pravítko vyvěšené vedle zvonku u dveří… ;-)

        Daleko spíš se v této souvislosti obávám povinné instalace nejrůznějších e-callů, elektronických hlídačů rychlosti a podobné veteše do osobních aut, protože zdůvodnění „kdyby to mělo zachránit jediný lidský život“ bude v podstatě neprůstřelné. Ale to už se dostávám daleko od původního tématu.

        1. Ze smlouvy s providerem nevyplyva lautr nic. Na druhem baraku mi jede Internet, protoze tam mam kamery. Nikdo tam neni, zadny PC tam nejede.

          1. No, přinejmenším to, že máte internet z té smlouvy vyplývá, nebo snad ne?
            A nejsem sice ajťák, ale domnívám se, že i data z kamer musíte zpracovávat nějakým zařízením, nebo je to jinak?

            1. Je to jinak, ano. Staci mi na to normalni televize.

              1. No dobře – tak bude stát vědět, že máte buď počítač nebo alespoň „chytrou“ kameru + televizi. Mění to nějak zásadně to, co jsem popsal?

                Nebo se za chvíli přesuneme od nepodstatných detailů ku gramatickým chybám? :-)

                1. No, prave ze stat bude vedet hovno. Myslet si ale bude, ze mam PC. O tom byla rec.

                  Kazdopadne, veskere tyto informace mohou a budou zneuzity proti jednotlivcum, takze je prirozene odmitnout vypovidat. Jak se s tim kdo vyporada, jeho vec a uprimne – pevne doufam, ze to neudelaji vsichni stejne, protoze nas stat sice neumi zhola nic uzitecneho, ale co umi fakt dobre, je buzerovat a delat opatreni.

        2. sroubek: „minimální úsilí“ pokud jde o Vás, ale je to dost problém, pokud to chtějí vědět o všech. Přecejen by bylo nutné zavést povinnost providerů někam zaslat všechny aktivní smlouvy, to samé s operátory a to s sebou nese spoustu legislativních problémů, které lze snadno obejít tím, že se zavede povinnost to na sebe prásknout přímo Vás v rámci jednoho kroku a tedy jednoho zákona.

          S Vašim posledním odstavcem bohužel nelze než souhlasit. Však bolševizace společnosti, kterou naznačuje posun ve sčítání (z anonymního – pamatujete, jak jsme se smáli Slovákům, že u nich bylo „anonymně s jedinečným identifikátorem“ už to minulé? – na přesnou osobu, z posílání poštou na důvěrníky, kteří budou kontrolovat, zda jste svou soudružskou povinnost skutečně splnil) je se stupňujícím se silničním fašismem v souladu. Manýry jdou jednoznačně z Anofertu a prezidentského křesla, ta dvojka mohla v klidu úřadovat v roce 1985 a vypadalo by to úplně stejně.

          Osobně to nevidím moc dobře.

          1. Já Vaší námitce v úvodu rozumím, jenže: Prvořadá je pořád otázka, co má být účelem zde probírané „sabotáže“.

            Protože pokud to má být ochrana MÝCH dat, pak je to marné – stát si o mně zjistí, co jen bude chtít.

            A pokud to má být pokus sabotovat statistické údaje, pak nevidím tak úplně ten důvod.
            – Plošné nařízení vlastnictví kupř. „chytrých“ telefonů (se šmírovacími aplikacemi) nepovažuji v horizontu příštích 10 let (do dalšího sčítání, které bude nepochybně opět mnohem sofistikovanější) za úplně reálné. Vzbudilo by totiž daleko větší nevoli plebsu, než třeba mnou zmíněné fízlovací fíčury do aut – a ani ty to (navzdory „neprůstřelné“ argumentaci) nemají tak úplně jednoduché.
            – Pak je tu námitka, kterou jsem uvedl už výše: Pokud se někomu rozhodujícímu nebudou data pozdávat, je tu reálná hrozba, že stát při zjišťování detailů a celkového přehledu ještě nějakým způsobem přitvrdí.
            – A ještě bych zmínil jednu věc: I kdyby se statistiku podařilo nějak ohnout, může to mít v podstatě jakékoli, zcela nezamýšlené a neočekávané (a dozajista negativní) důsledky. Když totiž dáte hlupákovi, který rozhoduje, invalidní data jako podklady pro jeho rozhodování, je téměř jisté, že z této konjunkce nevznikne nic, co by se nám mohlo líbit.

            Ne, zejména z důvodů, které jsem v tomto vlákně uvedl, nehodlám sabotovat letošní sčítání.

            1. Stat si nebude zjistovat neco, co je prilis narocne vuci nezajimavemu objektu. Takze beznej Franta Voprcalek nestoji systemu za to, aby nejak intenzivne po nem patral. Kdyz ale nejaky pocet Voprcalku napriklad uvede, ze topi doma ohnistem, uz je dobry duvod resit treba zakaz ohnist a naopak prikazat kotle spratelelnych firem.

              1. Když Vy moje příspěvky čtete tak trochu selektivně, se mi zdá… Tak nějak jen abyste mi mohl v detailech oponovat, zatímco tvrzení, proti kterým nemáte argumenty, prostě pomíjíte.

                Tak abych se nechoval stejně tedy: „Kotle spřátelené firmy“ nám stát ordinuje v podstatě kontinuálně. S tím ovšem sčítání souvisí jen zcela okrajově. ;-)

                1. Dobre, tak jinak: ucelem one „sabotaze“ je, neposkytovat nekomu informace, ktere me osobne nemohou prinest zadny uzitek, pouze komplikace. To, ze treba se lidi nemohou nejak rozumne z nejakeho okresu dostat do prace, stat vi a diky sve neschopnosti to neumi vyresit. Viz ruzne stavby dalnic po CR za poslednich 30 let. Bud se jen planuje, nebo se stavi zmetky. Naprosto stejnym zpusobem se naklada i s jinymi informacemi. Vytezi z toho bud spratelene firmy, nebo nejaky sulin dostane osobni ohodnoceni, ze zpracoval BigData. Ja z toho mam hovno a protoze stat muj kamarad neni, nemam zadnou motivaci mu neco sdelovat, po cem je mu hovno. Restrikce na mne nefunguji, proti nacistickym metodam jsem slusne obrnenej.

                  Cili, proc mam travit cas s nejakym formularem, ktery mi zhola nic neprinese? Mam nad tim mit orgasmus? Nebo nejaky jiny prinos? Hypotezu, ze to zefektivni rizeni statu neberu ani jako spatny zert. Takze, muj cas na tomto svete je vymezen a hodlam ho travit jen a pouze tak, jak sam uznam za vhodne. To je ten duvod.

                  1. Sysop: jak se v tomto směru díváš na to, co napsal LWG, tedy že nečinností jsi na seznamu „partyzánů“? S tím, že to bude vědět každý v tvé dědině. „To je ten co taky nepodepsal.“

            2. sroubek: stát si o Vás určitě může zjistit co bude chtít, o tom není sporu. Na straně druhé, v tuto chvíli nemusí být vůbec jasné, k čemu ta data budou zneužita.

              Mnozí Židé ještě v roce 1933 netušili, že si právě při něčem tak triviálním jako bylo sčítání lidu podepsali rozsudek smrti. Současně jak píšete, stát si to umí zjistit i jinak, má-li zájem. A tak zatímco cca 500k Židů se k víře přihlásilo při sčítání, další cca milion si Němci našli na matrikách. Většinou to nebylo cílenou sabotáží (že by se schválně nechtěli k židovské víře přihlásit), ale tím, že se jich spousta „namixovala“ s jinými a odklonili se od ortodoxní víry a jejich děti už měly jen část židovské krve. Takže ti vůbec netušili, že půjdou do lágru kvůli (např.) prarodičům, protože pro nácky to jednou byli Židi a nazdar, oni se tak ale necítili.

              Byla tedy výhoda „nesečíst se“ (v tomto smyslu „nepřiznat svou víru“)? Podle mě ano, protože zatímco data ze sčítání byla IBM-certified, matriky ne a tento projekt dojel až později. Tj. pro účely emigrace bylo lepší nebýt oficiálně Židem hned v roce 1933.

              Stát u nás odhodil veškeré zábrany a zatímco před 10 lety si statistický úřad hrál na statistiku, dnes to neplatí. Proč? Proč je najednou tak důležité mít přesná data, svázaná s konkrétními lidmi? Pro statistiku jistě ne, té to k ničemu nebude. Tak komu a k čemu? Vám to nepřijde minimálně hodné zamyšlení?

              1. Technická, na Židy se nešlo ani tak přes sčítání lidu jako přes záznamy židovských obcí a matriky. Ona se spousta těch chudáků co někde v Generálním gouvernementu vyletěla komínem za židy ani nepovažovala.

                1. shane: četl jste, co jsem napsal?:-)

      2. Uprimne receno…kdyz uz tu ten slavnej stat mame, tak bych ocekaval a ocenil maximalni moznou digitalizaci, abych s kazdou kravinou nemusel na urad, idealne abych tam nemusel vubec, jak uz to v nekterych statech funguje. Ocekaval bych, ze ten slavnej stat teda alespon bude mit prehled a nebudu vsechno muset vyplnovat 100x duplicitne.

        1. Však nemusíš, třeba na komplet zřízení a vedení živnosti stačí jedna návštěva pošty. Pokud máš DS tak ani to ne. Elektronická podání jsou snad na všechno.

        2. Lojza: tak jistě, když Vás zastaví silniční kontrola, bylo by super, kdyby rovnou viděla, co děláte, za kolik a kolik máte na účtu atd. Všecho pěkně zdigitalizovat, aby to bylo na jednom místě a hlavně se nemohlo stát, že co děláte, nakupujete atd. je Váš problém. Kdepak, soudruh přece musí být dobře informován, jste-li ženat, zda máte nemovitosti, zda v nich bydlíte, když ne, jestli máte v daňovém přiznání nájem, pokud ne, možná by stálo za to se tam podívat, jestli náhodou neprovádíte daňové úniky. Když Vás předvolají za rychlost, bylo by fajn mít rovnou polohu Vašeho mobilu, kdybyste se náhodou chtěl nějak vymlouvat, ta se navíc hodí v případě zákazu vycházení atd. atp.

          Osobně jsem naopak proti propojování a digitalizaci, nakonec Židé by mohli vyprávět, jak jim děrné štítky a informace ze sčítání lidu pomohly. Lepší muset jednou za čas něco udělat duplicitně než ulehčovat organizování transportů (ne, opravdu si nemyslím, že jim tím lze zabránit).

          1. Jasne, a take, co jsem si koupil vcera v Lidlu a dalsich 100 nesmyslnych klise.
            Docela by me zajimal myslenkovy proces, ktery dokaze propojit soukrome zalezitosti, jako ze kolik mam na uctu s vecma, ktere resi stat.
            A ano, bylo by kurva moc fajn, abych kdyz me zastavej fizlove,jim nemusel dokladat milion papiru, povinne ruceni od auta a podobne. Bylo by docela fajn, kdyby si nabouchali kamsi SPZ a vubec me neotravovali s tim, ze pokud u sebe zrovna nemam nejakou posranou zelenou kartu, tak jsem na pul hodiny v prdeli, jak se mi to stalo onehda (pujcenej vozejk od rodicu, nemel jsem u sebe od nej zadne doklady. Pul hodiny trvalo, nez si vsechno nekde dohledali a nez jsem ja po telefonu dokazal mame vysvetlit, jakej ze papir to ma doma hledat a co na nem precist). Trebas tohle by mohlo fungovat dobre a nemyslim si, ze by to nekomu vadilo.
            Ja mluvim o STATNI SPRAVE, nikoliv o vecech, jako je poloha mobilu.
            Je fakt uzasne, jak neustale nekdo vytahuje argumenty, ktere jsou zcela mimo a mlati s nima oponenta v diskuzi hlava nehlava.

            1. Lojza: tak hlavně, že jste první větou (vytažením argumentu zcela mimo mísu) výrazně podpořil svou větu poslední:-)

  7. Moje posledni scitani bylo poctive a pravdive. Vse jsem dal do obalky a dal do postovni schranky. Bohuzel i pres snahu vzorneho obcana se asi na 99,9999% stalo ze posta obalku nedorucila.

    Predpokladam, ze letos pujde realizovat stejny postup, nebo ne? (ty hovna v navodu cist nehodlam).

    1. A neopruzovali pak nějak? A pokud ano, jak a co ty na to?

      1. Ne, nic. Asi to uz nepujde najit, ale na netu byl tenkrat rozhovor Matejka vs. sef stataku a jeho dotaz byl: Pokud odnesu vyplnene papiry do schranky, splnil jsem svou povinnost? Odpoved: ANO.

        Takze tak. A vubec, to jako soudruzi prijdou, ze jim nedosla obalka a kde je? To jako nejaky postak si cte o tom ze mam 5 pater barak a suchy hajzl?

        1. Já jsem právě měl pocit, jestli pak nějak neotravovali lidi, kterým se to ztratilo, aby to vyplnili ještě jednou a dodatečně. Tak to jsem rád, udělám o stejně. Letos to prostě ztratí pošta.

          1. Ja povinnost splnil. Naopak budu delat kraval ze stat mohe data projebal.

            1. To je taky pravda.

            2. On by je projebal, i kdyby je dostal.

              1. To je pravda. Cely urad je na hovno, ale musi si vymyslet praci. Rok 2021 sber,trideni. Rok 2022 analyzovani. Rok 2024 powerpoint. Rok 2025 prezentace vysledku, ktere jsou 4 roky stare,takze na houno.

  8. Článek mě svým hodnocením překvapil, přitom taková blbost (srovnejte s https://dfens-cz.com/scitani-vovci-ii-pisek-do-lozisek/). Smysluplnější by bylo podívat se na zákon (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-332), který skýtá několik důležitých informací, mimo jiné:
    – Přestupkem za 10k je uvedení nesprávných údajů, takže je na každém, nakolik chce pod svou občankou rozporovat výpis z katastru a dalších snadno prokazatelných údajů (o „skvělém“ nápadu vydávat se za někoho jiného ani nemluvím)
    – Eminentně se zvedl zájem státu na vyplnění a brutální způsobem klesla důvěryhodnost, zvláště v menších obcích bude „terénní došetření“ úžasné:
    – povinná osoba, která se nesečetla online dostane od sčítacího komisaře lístek do schránky, kdy bude formulář přinesen a když se touto cestou nepodaří jej doručit, povinná osoba si jej musí vyzvednout na určeném místě.
    – povinná osoba následně vyplněný formulář předá sčítacímu komisaři a ten ověří, zda jsou v něm vyplněny všechny požadované údaje.
    – NEBO jej povinná osoba donese na kontaktní místo, kde udělají totéž

    Vaše data jsou tedy v naprosto extrémním ohrožení, bláboly o tom, že sčítací komisař je vázán slibem mlčenlivosti a nesmí zneužívat data jsou pro smích. Prostě si dotyčný v klidu s Vašim formulářem udělá, co uzná za vhodné a dokonce si jej povinně přečte (a může okopírovat, založit, předat…).

    V každém případě ze zákona vyplývá, že každá obec bude mít seznamy těch, kteří se nesečetli online a bude mít stejně tak seznamy těch, kteří nedostali nebo neodevzdali formuláře. Tím považuji za pravděpodobné, že kdo půjde do varianty „nasrat“, bude tentokrát okraden, pardon oflastrován, protože nesplnil svou povinnost. Procesní taktiku pro obranu předpokládám někdo ve vhodnou chvíli připraví, nicméně výchozí paradigma je jinde než při sčítání 2011, takže internetoví tvrďáci a hrdinové pozor. V podstatě se sčítání svou trasovatelností dostalo na úroveň voleb – bude se přesně vědět, kdo neodevzdal. Na menších obcích je tedy nutné počítat s tím, že pokud nebudete chtít dát svá data „sčítacímu komisaři“ ke kontrole dalšímu užití (taky Vám ta vlezlost a to, že do Vašich odpovědí bude kafrat soused přijde až moc ve stylu sčítání v Německu?), bude o Vás minimálně známo, že nejste kolaborant a naopak se snažíte o partyzánštinu.

    Tedy za mě: kdo bude chtít něco napsat, měl by to udělat online, protože tak nedá svá data k dispozici třetím stranám (nebo alespoň ne sousedům, kdo ví, kdo se k tomu může v průběhu zpracování dostat). Hlavně vypisování zjevných nesmyslů neunikne domovnímu důvěrníkovi a náboženství „motorkář“ nebo „jedi“ jim už řekne svoje. Zde bych si s dovolením odplivl, považuji za něuvěřitelnou drzost a hnus, aby mi soused lezl do mých odpovědí.

    A pokud někdo nechce napsat nic, musí to dělat s vědomím, že se o tom bude zcela přesně vědět a že lze očekávat odvetná opatření plus o něm bude známo, že „nepodepsal“.

    Doba je zlá, každý musí za sebe zvážit, která varianta je pro něj akceptovatelná. A jsem zvědav na pohled povolanějších, předpokládám, že i pan domácí něco s blížícím se datem sčítání napíše.

    1. Jen technicka…
      Malicko vidim do problematiky „vyuziti informaci o lidech, jako jsou telefonni cisla, vyska prijmu a podobne“, na..jak to rict…ne uplne koser trhu. Znam lidi, co znaji lidi, kteri nekdy mozna delali veci, ktere nejsou uplne…koser….v teto oblasti.
      A co jsem slysel, tak veci, ktere se objevuji v nejakych scitacich formularich, vubec nikoho nezajimaji a nemaji zadnou cenu.
      Jooo, kdyby nekdo mel databazi lidi, co maj miliardu na ucte, to uz by nejakou cenu melo.
      Ale podle toho, co jsem slysel, o tohle nikdo zajem nema.
      Btw, ja osobne napriklad delam obcas pro hodne velke firmy a nejakym zpusobem jim pomaham s obchodem. Obcas se mi stane, ze se dostanu ke kompletnimu seznamu vsech jejich zakazniku, vcetne toho, co si od nich kdy kupovali. No a I kdybych chtel, tak vubec netusim, jak takove informace komukoliv prodat. On to proste nikdo nechce, nepoptava, I kdyby ty informace mel, tak je nebude mit jak vyuzit. To same, kdyz clovek nekde dela 10 let obchodnika a pak prejde ke konkurekci. Zazil jsem to nekolikrat u mych kolegu, co prisli, a nijak ty informace nedokazali vyuzit…

      1. Lojza: že si nedokážete představit využití mě docela překvapuje, vždyť v historii už se to ukázalo, píšu o tom v reakci výše na Váš jiný příspěvek. Nicméně to teď neřeším, spíš se zamýšlím nad tím, jak může správa obce využít různé informace tam, kde se to bude hodit. Někdy taky po úřadech něco potřebujete Vy, někdy jiní, někdy se chce něco po Vás. A vědět např. Vaše majetkové poměry už se může hodit velmi. Využití, o jakém píšete mě ani nenapadlo (pro nějaké zásadní nekalé účely).

    2. Vyplnil, podepsal, poslal, ztratilo se.

      1. Mr. Mr.: neumíte číst? Tato možnost neexistuje – tj. jste automaticky v kolonce „nesplnil svou povinnost“. A ještě jste se hloupě přiznal.

        Buď online, do rukou sčítacího komisaře nebo na kontaktní místo.

        1. Když neexistuje, tak se nedá nic dělat. Za mnou nikdy žádnej sčítací komisař nebyl. Takže maj smůlu.

          1. Aha, teď jsem si to přečetl ještě jednou. Tak to od minula brutálně změnili.

        2. § 18 odst. 4 zmiňovaného zákona říká: „…nebo jej [kontaktní formulář] doručí na kontaktní místo…“ Akorát už se nepíše, jakým způsobem jej doručí, takže to stejně můžu poslat obyčejně poštou na to kontaktní místo.

          1. * [vyplněný formulář] samozřejmě

            1. Mr. Mr.: na úspěch Vaší kreativity bych si v případě řešení coby přestupku moc nevsadil, zvlášť, když se podíváte, jaké kreativity jsou schopní naopak úředníci, o ignoraci platných zákonů nemluvě. Tj. jestli do toho půjdete, radši bych si tu desítku odložil stranou a smířil se s její potenciální ztrátou. Každá hra něco stojí a zde bude cílem to z Vás vymlátit standardními úřednickými metodami (kolik mnohem jasnějších případů končí kvůli úřednické zvůli až u nejvyššího soudu?).

    3. fatdwi: počítám s tím, že se z toho budu muset vyplatit. Nicméně to na mém plánu nic nemění. Pouze je mi líto, že nebudu moci poslat komisaře k čertu osobně s doporučením, jestli by třeba nechtěl přestat být svině a najít si práci mimo státní sektor.

  9. Já si hovno pamatuju, co bylo včera, natož před 10 lety, ale nebylo to celé nějako anonymní? Jakože se nedal spojit sčítací arch s konkrétní osobou?

    1. Hanes: ano, bylo. Vstupní úvaha pro nevyplnění byla „poslal jsem to poštou, ono to nedošlo? Hmm, blbý, nazdar“.

    2. Nic ve zlém, nicméně nedá mi to:
      Ale Mlho, vždyť o tom zde již dobrou čtvrthodinu hovoříme… :-)

      1. Já četl jen článek, no :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017