Fact check: generál Míka bohužel prokazatelně nemluví pravdu o F-35 - zpět na článek

Počet komentářů: 248

 1. „Můžeš mě houpat, ale ne točit.“

  Normálně cítím potřebu takto zatopit jen Rusům a jejich apologetům, u nichž je absolutně bezprecedentní, donebevolající drzost bájného lhaní nějaký zvrácený národní koníček. Ale když jsem si přečetl, že údajně výpočetní výkon závisí na bachratosti letounu?! To je ještě nehoráznější drzost, než vysílání prvního kanálu ruské státní televize! A to jsem si myslel, že Pervyj kanal už nikdo trumfnout nemůže.

  Takže pane generále Míko, pokud to tu náhodou čtete – to máte za to, že se svým čtenářům vysmíváte do očí a považujete je za úplné, ale úplné blbce. Příště zkuste mít k inteligenci občanů tohoto státu alespoň elementární úctu a když už, tak lhát s nějakou štábní kulturou a nikoli tak nadrzo a naprosto nepokrytě přímo do očí. To mě totiž strašně dráždí.

  1. Nemusí bejt velkej, stačí, když je dlouhej a tlustej.

  2. Cekat od zeleneho mozku nejake vetsi technicke povedomi, je docela odvaha, rekl bych. Prave proto, ze je to… no… nechci psat co, tak to mohl dotahnout tam, kde je. Spise je smutne, ze na rozdil od odborniku dostava prostor pro odborne diskuse takovyto blbec. A nejen, ze je hloupy, on je jeste k tomu i sebevedomy, coz je pro nas primo katastrofa.

   Za clanek dekuji, moc pekne zpracovane.

   1. Pár vojenských pilotů jsem potkal a do jednoho to byli velmi chytří chlapi. Nemůžeš být kvalitní pilot a nevědět nic o technice, takže pan generál musí vědět že to co pouští do médií jsou dezinformace. Asi dostal politické zadání a jako správný voják drží hubu a krok, takež F35 jsou jasná volba a je problém voličů, že politické zadání nedává smysl. Koho jsem si zvolili, toho tam máme.

    ODS, věrna svým tradicím, nastavuje penězotoky na mnoho let kupředu.
    Jak v té bajce o žábě a škorpionovi – oni za to nemůžou oni jsou taková a vždycky byli.

    „Na břehu řeky seděla žába a vedle ní škorpion. Ten oslovil žábu: „Vidím, že se chystáš přeplavat na druhý břeh. Rád bych se tam dostal, ale my škorpioni neumíme plavat. Vezmi mě na záda!“ „Škorpioni jsou žábám nebezpeční, my se jich bojíme,“ odpověděla žába. Škorpion pravil: „Neměj strach, vždyť se potřebuji dostat tvou pomocí přes řeku, přece ti nebudu ubližovat.“ To žábu uspokojilo a souhlasila. Škorpion vylezl žábě na záda a plavali. Když byli uprostřed řeky, zabodl škorpion svůj jedový trn do těla žáby, která ochrnula a obě zvířata se topila. Žába nechtěla věřit, že se něco takového mohlo stát. „Proč jsi to udělal?“ ptala se v posledním tažení. „Vždyť teď oba zahyneme.“ Topící se škorpion odpověděl: „Protože jsem, protože jsem – škorpion.““

    1. Rozumnej chlap se nebude drat na generala. A to muze byt klidne i pilot. Chapu, ze jde o prachy, ale ja mam s frckama obecne problem.

     1. To, že máš s frčkama problém neznamená, že to je nějaká norma. A nevypovídá to nic o kvalitě lidí jak s frčkama, tak i bez nich.

    2. Shi 8:24

     „Pár vojenských pilotů jsem potkal a do jednoho to byli velmi chytří chlapi“

     Taky jsem měl tu čest, jeden mi dokonce kdysi dávno dělal vedoucího.
     Inteligentní bezpochyby, na druhou stranu namachrovaní a ambiciózní jaxviň. Lidsky mi tahle sorta lidí nesedla ani vzdáleně.

  3. @mrcasnik
   …..Normálně cítím potřebu takto zatopit jen Rusům a jejich apologetům……

   Ano, takto zacina proces zobudzania sa zo sna, sebaprojektujuceho individua a inymi pre strom nevidim les syndromom postihnuteho. Otazka, kedze tu sme si roznimrali, ako klame NATO (ono si to jeneral len tak sam tieto plky nevymysla a bez odobrenia neuverejni), nie je nahodou mozne, ze takto brutalne klame NATO aj vo viacerych pripadoch? A k nim politici? A celkovo, ak klamu, nie je strategie nasho bloku postavene na nepravde a propagandou zakryvana vsemozne? Rozvijam dalej (urcite je to hoax) A ked je to nahodou takto, ze sa klame vsade, ako mozu dopadnut strategicke,takticke a operacne plany nasej rozvinutej demokracie postavenej na international rules based order (co to vlastne je a kde je to do kamena vytesane)?

   A teda potreba podkurovat ruskim apologetum nie je jednostranna, a potrebovalo by si aj druhe oko odokryt a vidiet ? Aj s drogami plati, ze clovek musi padnut na dno aby sa zdvihol a je to velmi bolestivy proces.

   Musi to byt aj v tomto pripade rovnako bolestivy pripad (72 gender, gryndyl, white lives is trash,stop oil, vojnicky hore dole po svete vzdy pohrdlivo okomentovane ako spravodlive a kritika je whataboutizmus a teda irelevantna a aby to bolo s paradou buzny a ine kreatury za ovacii vyhravajuce v eurovizii….), nez sa tymto vsetkym nezmyslom zatrhne tipec?

   1. ale tak je hezke, ze priznal, ze citi potrebu zatapet rusum, coz si uz stejne uplne vsichni vsimli.

    Nejhezci je ten vybrany slovnik:
    rusove – bajne lhani, zapad – general nemluvi pravdu

    Generál Míka tedy mluví objektivně prokazatelné nepravdy – normalni clovek by rekl ucelove lze, tak jako cely zapad porad. Ale je to Mrcasik, tak si to vsichni umime prelozit.

    Nebo General Mika se bohuzel dopustil, no jo, to fakt zamrzi, kdyz mnou preferovana strana lze jak kdyz tiskne.

  4. @JM
   taky mě to včera překvapilo, brumlal jsem si pod vousy, i Ty generále?
   Kolik Ti dali a proč kopeš v týmu s pičou co Tě vyštvala z AČR!?
   Nicméně kromě neoficiálních JPP úniků, že nabídka Švédů je nechte si Gripeny C,D a kupte 12 E, možná i 2 F, tak tu jsem neviděl.
   Za mě stačí 24 FA 50 co jsou schopni Korci dodat do 2029 s prstem v nose za polovinu oproti F 35, se vším všudy 2 miliardy za kus, letová hodina tak za polovinu.
   Za kolik je Gripen E nikdo neví, za brazilské 3 miliardy už asi ne.
   Poláci prý dají za 32 F35 4 miliardy za kus.

   1. Brazilci měli tak extrémní náklady jen a pouze proto, že si je chtějí vyrábět sami v licenci a stavěli na to fabriku. Další typický podvůdek PR oddělení Lockheedu – prohlásí, že Gripen E stojí mrtě miliard a zamlčí, že to je včetně fabriky a zamlčí, že Švédové je prodávají několikanásobně levněji.

    Proto jsem na Lockheed alergický. Inženýry asi mají dobré, ale jejich PR a lobbistické oddělení – to je taková banda špičkových Zmr., že to na západě snad nikde jinde nemá obdoby. A nejhorší na tom je, že jim to pořád znova vychází…

    1. Co cekate Lockheed je stat ve state je tak veliky,ze krome zbrani kontroluje hromadu dalsich aktivit vcetne ucetnictvi a obrany proti svym vlastnim zbrani

    2. A tak tady asi nejde o to, že by si vlády neuměly ověřit, „že je to včetně fabriky“. Ony to nejspíš vědí, ale rozhodnutí, co koupit, neběží po pragmatické linii „potřebujeme tohle a tohle za tolik a tolik“. Z vyjadřování ODS bylo celkem jasné, že F-35 je alternativlos, i kdyby letová hodina stála miliardu. Lockheed možná banda zmrdů vede, ale proč by nevzali kšeft, který jim někdo nabízí na zlatém podnose a možná ještě prosí, aby si řekli o co největší cenu.
     Čím dražší techniku vezmeme, tím závislejší budeme na dodavateli. Což vidím jako pravděpodobný cíl vládních aktivit. Vznešeně se to jmenuje „upevnit atlantickou vazbu“.
     Jinak článek je zdokumentovaný pěkně. Ještě bych uvážil otázku, zda jsou F-35 skutečně nakupovány s obrannými úmysly. Z Vašeho článku to na to moc nevypadá.

  5. DOBŘE TY!! Ku svému překvapení zvedám čtyři výčnělky UP, Mrcasíku. Když jsem včera četl ty USA/Locheed PyjáR bláboly, zvedaly se mi chlupy. Už při pohledu na gesicht na fotce. Tvář je okno do duše, které neklame – viz MPA, Zkutr Tajvanec, válečnice Negrochová a předlouhá fronta našich zvolenců a politiků.
   Míka odhodil zástěrku a předvadl se jako morální kripl a ještě agent cizí velmoci. Že to není nekompetentnost je samozřejmě mimo jakoukoliv pochybnost. Ale čemu se divit po kariéře Pávka, že………
   Nicméně jedna technická připomínka:
   GaN (Galium Nitrid) není technologie, ale fyzický substrát, na kterém jsou vpodstatě obvyklou technologií tvořeny polovodičové součástky. Jeho předností je vyšší napěťová odolnost vytvořených struktur, než na křemíkových nebo Galium Arsenidových substrátech, lepší tepelná vodivost i odolnost, vysoká rychlost rekombinace elektricky nabitých částic. a menší resistivita (odpor) v sepnutém stavu, což zvyšuje výkonovou účinnost ve spínacím impulsním (digitálním) provozu. Na druhou stranu je nezbytné součástky „zkrotit“ obvodovým návrhem zapojení, aby samovolně nekmitaly, což vůbec není jednoduché a reálně zase snižuje dosažitelné paramatry vůči teoreticky dosažitelným. V praxi (zatím) obecně přináší tři hlavní efekty: větší miniaturizaci, protože může pracovat ve vyšších teplotách a odvod tepla není tolik limitující. Vyšší účinnost díky vyšší vodivosti v sepnutém stavu a díky vysoké rychlosti i kratším časům (vyšším frekvencím) při spínání, čili menší energetická náročnost pro dosažení srovnatelného výkonu (samozřejmě elektrického, nikoliv výpočetního) než u Si a GaAs. Větší výkonový zisk (zesílení) v lineárním režimu (analogový nedigitální nespínací) na velmi vysokých frekvencích, tudíž buď zvýšení výstupního výkonu, anebo snížení počtu aktivních prvků = zmenšení, zjednodušení. Zejména na gigahertzových frekvencích, které jsou doménou radarů, možno dále zvýšit výkon, aniž by bylo nutno zvětšovat fyzické rozměry antény. Problematika moderních multisegmentových aktivních radarových antén / vysílačů je na několik semestrů a hodně tlustá skripta, sám znám pouze orientačně přehledově, zde není třeba dále pitvat.
   Jaký je teda hlavní technologický přínos u radarů? No ano, vyšší dosažitelný výkon = dosah při stejných rozměrech, hmotnosti a příkonu, což je u letadel zásadní.
   Co dělá stelth letouny viditelné na velkou vzdálenost a čeho využívají pasivní sledovače typu pardubické Ramony – Very? Bingo, je to elektromagnetické vyzařování, čili vysílání jak telekomunikačních vysílačů s relativně malým výkonem, tak především vysílání aktivních radarů s velkými výkony v impulsu.
   K telekomunikaci se vyvíjejí aktivní anténní systémy podobné těm radarovým, které směrují uzké paprsky cíleně na protistanice – což není směrem k nepříteli a ten nemůže „vidět“. K mapování prostoru stealth používají pasivní senzory a ono korelované vyhodnocování – nepřítel zase nemá co sledovat.
   Jenže GaN přinese výhodu až po zapnutí aktivního radaru jeho velkým výkonem a dosahem = nepřítel vidí již z velké dálky, zpravidla už za obzorem. Ze stealth udělá aktivní radar nostealth, ba dokonce maják na rádiovém moři.
   Shrnuto, GaN polovodičové prvky pro stealth oproti jiným letounům naprosto žádnou výhodu nepřináší, U AWACSů, vybavených obrannou radioelektronikou, které létají mimo dosah nepřátelského letectva a ještě pod protiraketovou ochranou, dovolují zvýšit dosah aktivních radarů. Ale PyjáRisti vycítili potenciál GaN jako dalšího zaklínadla pro vyztužení svého tornáda lží k oblbnutí laické veřejnosti a zejména nekompetentních blbů typu Pribináček, Zkutr Tajvanec, jalovic MPA a Negrochová a nekonečné řady dalších poblitiků a humanitních kakademiků. I to GaN u F-35 je Lokýdova komerční mlha.

   Ale kapáček schizofreníš!

   Svoje vyjádření „Normálně cítím potřebu takto zatopit jen Rusům a jejich apologetům, u nichž je absolutně bezprecedentní, donebevolající drzost bájného lhaní nějaký zvrácený národní koníček“ sám tímto příspěvkem popíráš.
   Když jde o sebeprezentaci anebo prosazení vlastních zájmů fšichni jsou kurvy prolhaný, i vlastní rodiče klidně zapřou! Chce to jen nestranné a nezávislé, ideologicky nezatížené kritické myšlení. A vyhodnocení, kdo mi reálně může způsobit větší škodu, kdo je víc nebezpečný s ohlédnutím na historické události.
   Neznám historický příklad, kdy nějaká, lhostejno jaká, cizí velmocenská síla k obyvatelům zemí Koruny české projevila alespoň loajalitu, natož solidaritu a v situaci, kdy může sama nést negativní důsledky, pomohla. I jenom holou existenci bylo vždy nejprve nutno tvrdě hájit vlastními silami, teprve později, když se to ukázalo být prospěšným i jiným, jsme se dočkali pomoci. Ve většině případů zištné, kterou bylo nutno do koruny splatit.
   Ale nejsem hist(e)orik, rád si přečtu poučení.

   1. S těmi radary a jejich detekcí je to krapet složitější. Samozřejmě že kdyby AESA vysílaly v impulsu jako normální MESA/PESA, tak to bude platit. Ale od 80. let všichni celý program ATF makal na tom, aby se snížila pravděpodobnost detekce a to třemi způsoby:
    1) velmi úzkými vyzařovacími úhly nezávislých paprsků,
    2) rozprostřením po frekvenci i čase,
    3) schováním se v EM šumu vyzařováním s charakterem šumu

    Netvrdím, že je to všelék, ale není to ani tak jednoduše zaměřitelné, jak ráda tvrdí protistrana. Je to mnohem méně černobílé a více „fuzzy“, záležející na okrajových podmínkách atd. Ostatně – Američané mají svůj exemplář Tamary pokud vím od 90. let, a sami vyvíjeli (oni a Britové) několik podobných technologií, od pasivního ESM přes ESM snažící se najít „díru v EM šumu na obloze“ až po multistatické RL využívající odrazy signálů mobilních sítí, kterými si sami mohli otestovat, nakolik LPI AESA radarů funguje a nakolik ne.

    Akorát že na přelomu tisíciletí tohle všechno zmizelo a bylo umlčeno, protože to ohrožovalo fondy pro nákup F-22 a hlavně potom F-35. To je to „nepsané moratorium“, které zmiňuji ve článku. Stejně tak zlí jazykové tvrdí, že F-14D byly urychleně vyřazeny proto, aby se nemohlo zjistit, že jejich IRST pracující na vlnových délkách LWIR umí detekovat stealthy – tolerovaly se jen MWIR senzory, jako je ostatně EOTS na F-35. A ze stejného důvodu byly mnoho let sabotovány snahy vrátit LWIR IRST na jejich nástupce Super Hornety.

    Teprve když se Čína vytasila s J-20, tak lobbisté Lockheedu otočili a dovolili otevřít šuplíky a sklady s LWIR IRST – všechny IRST na amerických bojových letadlech jsou od Lockheedu, který to předtím nedovoloval. Což je opět indikativní o tom, jak obrovskou moc má lobby Lockheedu v americké nejenom branné moci a průmyslu, ale i politice. Snad nikdo jiný jim nemůže konkurovat, jsou rozlezlí i v Homeland Security. Docela z toho mrazí.

    Ad ten konec – lžou všichni, na to jsem samozřejmě zvyklý. Jde o to, zda lžou vysloveně urážlivě – zda se člověku snaží tvrdit přímo do očí, že to, co vidíš, je zlatý náhrdelník, když je to ve skutečnosti zcela očividně kostka uhlí.

    1. *v impulsu jedním hlavním svazkem

    2. @mrcas
     Ad ten konec – lžou všichni, na to jsem samozřejmě zvyklý. Jde o to, zda lžou vysloveně urážlivě

     Ehm, takze Mrcasik sa pridal na stranu tych , co lzou podla jeho subj. nazoru krajsie a lepsie a sikovnejsie? Are you crazy? A yo sa tu vydavate za moralnu kapacitu? A do detailu rozpitvavate vsetko a vlastna logika zomrela? OMG. ste vazne smutny pripad a nezavidim vam.

   2. hlavně co se těch radarů tejče, ten veškerej slavnej stélf je dělanej na nejaký očekávaný frekvenční pásma

    jelikož rusáci už mají nasazený radary v amerikáncema neočekávanejch pásmech jak na stíhačkách, tak na zemi, žádnej slavnej stélf nefunguje a slavný pjetatřicítky jsou naprosto nemocně předražený zkurvený šroty, co ty východní radary vosvítijou na mnohem delší vzdálenost, než vobráceně

    jediný použití je pomalu letět nízko na zemí, pod úrovní pokrytí radaru, ale to může dělat ai L-159ka za pusu, a míň koukat na topgana :D

 2. Já bych si občas tyhle více-méně technické články (na rozdíl od politických, což na tomto serveru je čím dál tím děsivější hnůj) přečtl docela rád.

  Akorát že to nejde, neboť nejpozději po třetí „fůzi“ či „datumu“ mi začnou krvácet oči.

  To by fakt byl tak velký problém nechat si před publikací článek aspoň jednou přečíst někým, kdo nedostával z českého jazyka od třetí třídy obecné školy nahoru pořád jen čtyřky? :(

  1. „Daty“ má tu nectnost, že se pak plete „datum“ a „data“, neboť obojí se skloňuje stejně. Proto prosím pěkně „datumy“ se již nějakou dobu výslovně pro deconflicting ‚datum x data‘ uznává – a pouze a právě z toho důvodu to používám i já. Psát – aby se to odlišilo – „datami“ pro druhý případ mi přijde ještě horší :)

   Za fúzi s kroužkem se omlouvám, vůbec mi to nedošlo, ani když to červeně podtrhla kontrola pravopisu. Po pravdě tento článek vznikl naprosto neplánovaně a z akutního naštvání, takže jsem jej z posledních sil tak nějak dobastlil a poslal do produkce. Sice jsem to po sobě přečetl, ale už jsem ani neměl dost koncentrace to pořádně vnímat…

   1. Je to tak. Anglictina mnozne cislo resit nemusi (*), protoze ‚data‘ uz mnozne cislo je. Ostatni jazyky si ale musi vypomahat, hlavne v IT oblasti, kde je presne vyjadrovani dulezitejsi nez jazykomalebne hnidopisstvi. Slovo ‚datumy‘ je mozna gramaticky nespravne, ale pro dane ucely maximalne vhodne. Nemecke IT si pro tyhle ucely poridilo slovo ‚Datümer‘, ktere je ale taky od puristicke casti obyvatelstva napadano jako „nepekne“. A to je prosim nemcina jazyk, ktery ma legalne slovo „člověkové“. Ovsem ten, kdo casteji pracuje s technickymi texty v ruznych jazycich, takova slova rozhodne vita.

    (*) Dates sice znamena v anglictine i datle, ale s datlemi, fiky ani kaktusy se v IT moc nepracuje, takze to nijak zvlast nerusi.

  2. Tak prosím, fúze s kroužkem jsou pryč a ostatní hrubky identifikované kontrolou pravopisu též. On je tam ten problém, že ve článku tohoto typu to červeně podtrhne něco v téměř každé větě – zkratky, anglicismy, cizí názvy, dokonce i atypická slova jako „avioniky“. Člověk to pak úplně přestane vnímat, no a toto je výsledek.

   1. Děkuji, vyjde-li mi chvilka, zkusím to přes víkend znovu.

    Já mám nejistý dojem, že jsem Vám už před lety nezávazně nabízel rychlou korekturu, ale možná si to pletu. Tak či tak, nyní nabídku momentálně neobnovuji, jsemť v chvatu, ale možná časem…

    Stran dat, ambivalence přec nikterak nevadí. V 999.9 ‰ je na první pohled zřejmé, oč kráčí; a ve zbylém jednom případu z mnoha stačí větu nepatrně přeformulovat, a jasné to bude taky. To je stejný nesmysl, jako kdybyste chtěl zavádět „pérami“ (či něco ještě děsivějšího) pro odlišení psacího náčiní od tělního pokryvu současných dinosaurů.

    1. No vidíte pane kolego, kritizujete a potom napíšete:
     „V 999,9% je na první………“
     :-)
     Přílišné bazírování na drobných chybách je na netu spíše kontraproduktivní.
     Jo, to když někdo napíše ..umil jsem si ruce…, Kde jste včera bili na víletě….
     apod. Takových perel je plný internet!

   2. Jedna fůze vám tam na začátku ještě zbyla.

  3. U clanku tohoto typu se primlouvam za privreni obou oci i usi. Sam to znam z prace – nejsem rodily Nemec a nikdy nebudu ovladat nemcinu perfektne. Jsem ale placen jako vedouci a jako technik. A toto zrejme delam dobre, proto mi kolegove moje preklepy a blaboly toleruji.

   1. …oni maj vmasírovanou toleranci k jiným kulturám, před Tebou to řešit nebudou… :-))

    PS: můj lapsus z doby před 25 lety (záměna durchwahl x durchfall) je dodnes v živé paměti těch dobrých lidí v Nagelbergu a dávají to po pár pivech k lepšímu.

    1. Jeden můj známý, ovládající trochu čínštinu, byl v Šanghaji nakupovat čaj. Jednoho letního večera chtěl zažít nějakou kulturu, tak se vzorně oháknul a šel do divadla…

     Jenže to divadlo nemohl najít a tak se různě vyptával lidí na ulici. Překvapivě se s ním nebavili, někteří reagovali i mírně agresivně, zvláště ženy.

     Teprve později zjistil, že ten svůj dotaz vyslovoval trochu blbě a ptal se tedy na cestu do nevěstince.

    2. Jojo, jako mlady pionyr jsem take prekvapoval Rusy, kdyz jsem misto ‚ja neznaju‘ prohlasoval ‚ja nevizu‘.

  4. Pokud ti krvácí ven, raději je přivři, zvlášť máš-li nějakou vzácnější krevní skupinu, krve dnes není nazbyt. Děkovat nemusíš.

   1. Za „skupinu“ jsem asi měl dát tečku.

 3. Na ejronetu je gramatik slabikáře a tak by tu mohl švihnout melouch. Měsíc v prdeli alias brutopýr. Jeden ze tří králů webu, po adminovi a vk. Ale potencionálně aby jste potom zůstali integrálně v celku z bossingostalkingového kádrováka který tam mistruje kde koho mudrc. A jinde nevídaný klaun kyberprostoru netu. :-)
  https://www.youtube.com/watch?v=WawGBsbP_j8

 4. Jakozto pravidelny sledujici DCS povazuji clanek za super. V DCS ma datalink Jen f35 a asi f22.
  Nevim jestli to bylo zmineno,ale sharing target acquisition je mezivf35 unikatni Tim,ze navzajem mohou poskytovat launch authorisation a navadet rakety do terminal stage nevim jestli tohle umi navzajem gripeny
  ..

 5. Obsah se mi líbí, i když věcnou správnost neumím posoudit…
  Ale přidám se s rýpancem: co je u všech bohů „bájné lhaní“? To jakože se o tom lhaní vyprávějí báje?
  Zřejmě to odkazuje na psychiatrický termín „pseudologia phantastica“, česky ovšem „bájivá lhavost“…

  1. takhle
   bájné lhaní—-např příběhy v Baronu Prášilovi ale i celý Baron
   něco moderního-studenti porazili v 89 komunisty , čili bajka s nepravdivým základem, bájné lhaní,
   jednu chvíli by se bájné lhaní dalo přeložit jako narativ

   1. ;-) To přeci nevadí hlavně že tomu všichni religiózníci věří. Hučitelé oudali a ti by nelhali. Mají ve směrnicích a jinak vám to zanesou do análů, kverulanti bezbožní a stálí potížisté. A človjek v plísni by mohl vyprávět.

   2. Narativ není lhaní, narativ je, který úhel pohledu na stejnou událost se vezme.

    „Chudák hladový Vlček (určitě vyštvaný z lesa intenzivní zemědělskou činností Babičky), vykonává své přirozené právo na obživu“ X „Chudák karkulka a babička sežrané zlým, hladovým vlkem.“ Základní fakta jsou ta samá, ale jinak se to nasvítí.

    1. V tomto smeru jsou uzasne prirodopisne filmy. Nejprve uchvatne pojaty zivot roztomilych mysi a jejich utrapy s nenazranymi sovami a kanaty, aby za tyden byl nadherny film o krasne operenych dravcich, kteri velmi tezce zivi sva mladata drobnymi hlodavci.

    2. Přečti si ještě jednou, o čem píše Jungvoj a potom svojí popletenou reakci, kde řešíš namísto pravdivosti skutkové podstaty události názor na ni.

     1. Kaju se a omlouvám Mrcasíku, teď vidím, že jsi chtěl Jungvojovi jen objasnit pojem narativ a tu reakci jsem si do kontextu správně nezasadil já.

      1. no právě, a také jako jo, ale uhel pohledu neříká nic o skutečnosti, tedy o pravdě, tedy: mám pouze polovinu láhve vodky, hurá mám ešče polovinu láhve vodky –to je narativ, mám polovinu láhve vodky -je ta skutečnost, každý rus a ukradinec ráno vypije láhev vodky na ex, vymyšlený příběh podaný jako pravda v megalomanském pojetí lze zařadit mezi bájné lhaní,

       1. Ano, narativ je jen něčí sdělení a zda je pravdivé či lživé je věc jiná. Obecně tedy narativ není bájné lhaní.

 6. moje zanedbatelná zkušenost na velmi malých číslech říká, že 3/4 vyššího managementu jsou jako horkovzdušný balón. Čím výše létají, tím řidší je to co je uvnitř ([1]). A tím více jsou pochopitelně nafoukanější a zemi z jejich pozice méně a méně vidět. Oni samotní však na letu mají pramálo zásluh, jako by je vzhůru hnala nějaká síla někým dodávaná odněkud. Top management je v tomto úměrně top a státní správa …

  Ale já bych se generála zastal. Když se řekne počítač, patrně mu naskakují nostalgické vzpomínky na první hru zapařenou v pracovní době na 8086. V avionice je jistější, neboť se může opírat o principy získané na stroji Z-37 čmelák. Přesto — v moderní době je trochu pozadu, ale co má dopiče dělat, když chce pořádné prachy a franta už ho doporučil jako nejschopnějšího, aby to mohl celé nějak skoulet. Něco v té diskusi říci musel, to se snad shodneme!

  [1] – vzhledem k tomu, co by bylo běžné blíže povrchu. Ignorujme případné fyzikální fauly, jde o žertovné přirovnání.

  1. myslim si, ze je to jeste mnohem jednodussi. Proste dostal politicke zadani, ze se budou kupovat F-35 a on to ma nejak obhajit. A protoze neni jak, tak nejake body vybral, nejake poprel a ono je to stejne ve finale jedno, protoze s tim stejne nikdo nic neudela. Je to jen takova hra, aby Mrcasik a podobni si meli s cim hrat a ti nahore stejne udelaji co musi. Ja uz si ani nemyslim, ze by nekomu z nich nejak zalezelo na obcanech, republice nebo snad verejnem mineni. Nakonec ani demonstrace neudelaly vubec nic, tak nejaky rozhovor pro media je uplne nepodstatny. Ale par googlistu si zase pohoni ego, to jo.

   1. Cela valka na UA je jedna velka politicka sarada. Uz od prvniho reseni Majdanu, po finalni rozhodnuti o vysadku na Kijevskem letisti a nasledne pak uplny ohnostroj politicke tuposti na obou stranach, ktere ridily vojenskou strategii.

   2. netlife26.5.2023 v 12:58

    zadání je tam určitě, o tom žádná. Bez něj celá věc těžce nedává smysl. ALE!

    Přijde-li kupř. žáček do (správné) ZUŠ, není reálné, aby svého učitele zahnal svými schopnostmi do kouta. Nadaní jedinci ho možná dorovnají za pár let dřiny, a celou dobu není žádných pochyb, kdo je pedagog a kdo žák.

    Jak je možné, že léty praxe vyztužený profík zodpovědný za nákup v řádu stamiliard mele takové žvásty, že mu kolemjdoucí ajťák(IIRC) může ukázat sadu jeho chyb?? V rozhovoru, na který se mohl připravit a otázky byly +- předem známé!? To nelze vysvětlit jinak, než naprostým diletanstvím a flinkem.

    I kdyby měl zadání, od schopného profíka očekávám projev, který bude 100% správný a nezpochybnitelný. F35 je pro nás určo průser, ale jistě to šlo vše říci přesvedčivě, bez nepravd a přesto veprospěch f35. e.g. ~ano konsolidaci cílů má i více letadel (a ne jen f35), ale f35 na základě našich dat má nejlepší výsledky, chceme mít stejnou výbavu jako xyz což nám dá výhodu abc, a jsou tu i další výhody strategického významu, které jsou neveřejné a nemohu zde o nich hovořit. — prostě cokoli, co nejde vyvrátit.

    1. Může to být i demonstrace síly: „My si můžeme říkat, co chceme, i úplné kraviny, protože máme všechnu moc a vy na nás nemáte, nikdo na nás nemůže.“
     Netvrdím, že Míka záměrně říkal kraviny, ale klidně mu to mohlo být jedno. Prostě něco plácnout, ono to stejně nic nemění.

     1. Už delší dobu mám podobný pocit. Bylo to u prdele i estébákovi za chřipečky.
      Kdyby mu to u prdele nebylo, povolal by do služby občanům, ty skutečně nejerudovanější a nejzkušenější lidi ve státě. Nenechal by tam naprosté diletanty, které navíc protáčel na MZD, jak svaté na orloji a nenechal by je plácat hovadiny.
      Buď zdechnete, nebo se z toho nějak vylížete, my na vás ale sereme. Pro nás jste dobří akorát na to, abychom si vaším jménem a hlavně naším protiprávním „pandemickým“ nouzovým stavem, mohli půjčit 500G a ty následně rozházet za píčoviny. My sereme na to, že vy se nemáte čím chránit, protože jsme v ČR zlikvidovali výrobu i toho nejnutnějšího zdravotnického materiálu.
      My zvysoka sereme na to, jestli podle renomovaných odborníků nějaké léky fungují či nefungují. MY jsme řekli, že nefungují, tak prostě nefungují, jasný? My vám je proto ani nedovezeme, ani nebudeme prodávat a vy si vyserte voko. Pro nás všecky ty Ivermectiny a Isoprinosiny k dispozici budou, kdyby náhodou. Ale na náhody my nevěříme a proto prakticky nikdo z vlády neonemocněl – až na nějakých pár lůzrů, co jsou ve vládě náhodou a se kterými my, velcí kluci, nemluvíme.
      My vás máme všecky v píči, potřebujeme vás akorát na formální účast ve volbách. Ale ona brzo přijde doba, kdy vás ani na tohle potřebovat nebudem. Jo a potřebujeme, abyste platili jako mourovatí, několikrát víc, než to bylo za předchozích vlád.
      Protože MY jsme svými zásahy zkurvili průmysl, zkurvili jsme energetiku, zkurvili jsme vztahy se spolehlivým dodavatelem surovin pro průmysl i spotřebu, tak budete platit několikrát víc za energie i na daních, protože MY jsme tak rozhodli i přesto, že k něčemu takovému nemáme mandát.

      Ale na nějaké mandáty my už dávno sereme, víte? My si budeme dělat, co budeme chtít – třeba i nakupovat za bambilióny peněz stíhačky a další předražené pičoviny, které vůbec nepotřebujeme.

      A zároveň se smějeme čuráčkům, co fakt nemají nic lepšího na práci, než o těch předražených pičovinách sepisovat rádoby fundované články.
      My si prostě za vaše peníze koupíme, co budeme chtít. Nafasujeme za ty nákupy tučné provize, které nám už nikdy nikdo nedokáže – a vy, vy se s těmi vašimi články třeba poserte, jste nám akorát tak k smíchu.

      1. ono je víc než pravděpodobné, že „demokracie“(neplést se starými demokraciemi, kde nehlasovali všichni a za rozhodnutí nesli finanční odpovědnost) je jen trik levně zvyšující produktivitu práce, něco jako (nejlevnější) čaj „zdarma“ v kanclu. A hlavní úkol PSPČR bylo/je održovat tuto iluzi, jakkoli skutečné směrování je v rukou pár jedinců/uskupení. Čím více jsme jako společnost v prdeli/úpadku, tím menší má smysl něco předstírat. Při vší úctě ke stáří, významně přestárlí jedinci, s narkolepsií, stařeckou demencí atd. FAKT nic vést nemohou.

       1. Abys nebyl překvapený, až bude v PS u lizu ještě víc těch mladých. Pak ti možná dojde, že prolhanost, nezodpovědnost a zkurvený charakter nejsou přímo úměrné věku. Větší vliv na „fungování“ demokracie mají dnes ostatně média a tam je těch mladých s patřičným charakterem jak nas…..

        1. nerozumíme si. Říkám, že geronti NEMOHOU kvalitně vést cokoli; mohou-li být v PS, je to důkaz, že o vedení tam nejde. Souhlasím s vámi, mladí oportunističtí zmrdi nejsou o nic lepší než staří…

     2. Hroch: přesně na tohle demonstrativně ostentativní lhaní typu „my víme, že vy víte že lžeme, ale just to řekneme abyste viděli, že nám nic nemůžete“ jsem tak alergický, že jak to vidím, roztáčím se jak turbína.

      Ovšem výplody Míky jsou tak nepochopitelně na úrovni 1. třídy zvláštní školy, že to snad ani nemohl být účel. Je zcela mimo mé chápání, co to ten chlap předváděl.

      1. Jan Mrcasik:
       „…ostentativní lhaní…“
       – – –
       Hele, Mrcasiku, a pročpak lžeš ty, třeba o tvém věku…?

       :OD

 7. zdravím,
  já jsem naprosto zcela přesvědčen, že americký F35 je naprosto dokonalou zbraní vyrobenou nejlepčími inženýry a fabrikami na světě, jedině jejich rozmístění na uzemí čech zajistí celosvětový mír, svobodu a demokracii proti jakémukoliv nepříteli, např proti russákům, kteří agresi vůči svobodným andělským národům provádějí na bryčkách taženými voly , žijicími v zemljankách, a místo chleba chlemtají vodku, bez západních čipů nejsou schopni vyrobit , natož používat záchody, tedá WC, jejich agresivní letadla, vyrobená ze západních součastek a materialu, mají takový strach ze západních zbraní a PVO , že radči ani neletají,
  Autor článku je dezolátní dezinformátorní chcimírek, neb nepochopil, že délka drány pro start je nejlepčí ta delší, a bachratější letadlo je větčí a lepčí, bo delší a větčí je dycki lepčí, a to proto, že na rozstřílení 2500m letiště je zapotřebí logicky více granátů než na 800m, a ty , jak ví fšici, russáci nemají, čili, celý článek je prokremelská dezinformace,
  lomentář napsal člověk pracující ve vyšším středním menedžemementu, pobírající plat nad 80tis kč, bydlící ve městě nad 50tis obyvatel, volič pětikoalice, podporovatel Pavla, nade vše milující ukrajinu

  1. Tak to bych si vyprosil, ANO. :-)))

  2. Což o to, některé z nejlepších inženýrů určitě mají. Ale pokud byť nejlepší inženýr světa dostane zadání „Chceme Ferrari, ale aby bylo levné. Jo a musí umět odvézt trojkočárek a tři lodní kufry. A jít přestavět na loď.“ Tak s tím prostě zázraky udělat nejdou. Zázrak sám o sobě je, že vůbec to něco vůbec nějak funguje.

   1. Dovolim si jen podotknout, ze pokud ten inza je Cinan, tak vysledny produkt se i tak nesmyslnemu zadani bude alespon podobat.

    1. Zásadní otázkou v podobných případech bývá, zda na ten nesmyslný produkt a jeho podobu plýtvat surovinami, časem a penězi. Jen za posledních pět let, jsem už podobných výrobků viděl několik – totální nesmysl, hovadina, drbání se pravou rukou na levém uchu, dotažené do sériové výroby.
     Už mě s tím vychvalováním číňana pěkně sereš, víš to?
     Co rovnou neukradli, to reverzně okopírovali, bez drahého dozoru si například valí na linkách kanadského majitele „svůj produkt“, pochopitelně také ze „svého“ materiálu. Už nejmíň osmadvacet, ale spíš třicet let – už před kotrmelcem toho byly plný tržnice vietcongů. Totál omrdaný Sony, Aiwa, všecko od Matsushity až po Denon. Poznáš, až otevřeš, zvenku laik ani náhodou.
     To jsou potom ty kurva podezřele levné věci, o kterých pak říkáme „kde já už jsem tohle viděl“.

     Ten zkurvenej číňan stihl za třicet roků ukrást a opajcovat tolik, co by normálně a regulérně fungujícímu společenství trvalo nejmíň půlstoletí, ale spíš dýl.
     Tak mě s tím vychvalováním číňana moc nedráždi :D

     1. voda už trochu utekla a dneska rejže pomalu táhnou vývoj, může se ti to nelíbit, ale taková je realita

      zatímco tady se všeci předháněli ve ždímání dividend, zavádění úchyláren a zabíjení inovace, tak jak zdechla Nokia, Philips a mraky dalších, tak rejže vystřelily nahoru a začínají pomalu podělávat i žapončíky, taková je realita, a lpěním na 30 let starejch novinách na tom vole nic nezměníš

      západu už totiž není co ukrást, protože produkuje jenom sračky a kurvárny, tak si to rejžáci musijou vyvíjet sami tvl

      1. Jo jasně, uvědomuju si to. Ale taky si uvědomuju, na jakým základě ten „vývoj táhnou“.
       Úchylárnu s flaškou pro děcka, co jim k čisté vodě pouští do čumáků chemické aroma, vymyslela Evropanka.
       A hádej, kde si ji asi nechává vyrábět :D
       Vsadím se, oč chceš, že rejžák týden po zahájení výroby téhle úchylárny, začal valit „vlastní verzi“ úchylárny, patřičně ojebanější a levnější.
       To je jedna z věcí, co mi na těch zasraných agrobolševicích vadí. Vezmou jakoukoliv věc, třebas v podstatě a v základu dobrou a kvalitní – a tu dojebou k nepoznání. Zvenku to často není ani vidět, ďábel se skrývá v detailu, zvaném „plánovaná životnost“. Ten detail samozřejmě vymyslel Západ, kdo taky jiný – jenže oni to ojebávání dovedli do takové absurdity, že z deseti stejných, nových věcí, třeba dvě nefungujou vůbec a další dvě jen částečně. To by mě mohl čert vzít.

       1. v řadě odvětví už ani ten slavnej západ nic kvalitního nenechává rejžáka vyrábět, v rámci optimalizací vod zmrdimenežmentu, aby byly prémie, to jde jako sračka už do výroby; a u rejže si můžeš vybrat, dá to prácu, ale můžeš dostat stejnou kvalitu; to, že nákupčí sem tahajou téměř výhradně podřadnej hajzl, aby si mohli v tom sovětským svazu západu narazit marže vosumdesát procent, ze kterejch víc jak půlku vodvedou na výpalnejch, aby to RVHP 2.0 mělo z čeho žít, není chyba rejžáka, von kvalitní produkt dodat umí

        říká to každej dodavatel a servisák třeba takle bílé techniky, dyž člověk mění spotřebič co vydržel 15-20 let (a pokud neco vodešlo, bylo to k výměně, nestálo to ranec a fungovalo dalších vosum let), že ten další už nedá ani deset, a pic ho do vazu, vašmašína ťamťung, hrající si na špičku na trhu, naštěstí s asi pětiletou zárukou, po dvou letech chcíplo vodní čerpadlo…

        já už novou eletroniku prakticky ani nekupuju, vono dyž vemeš v bazaru neco, co 5-10 let fungovalo, je celkem rozumná jistota, že žádný zkurvítko co to zabije po 3 letech v tom není (resp. ty kusy, co to měly, už sou po smrti), pokud to je v hezkým stavu a za levno, tak nemá význam to řešit, službu to udělá a pak to eště rozeberu do šrotu/na ND, a mnohdy ty fakt starý věci jsou udělaný tak poctivě, že pokud měly nízkej nájezd, dalších X let eště pojedou

 8. Vážně zná západní vojenská doktrína jen 4 druhy leteckých bitev? A co ten nejčastěji používaný druh bitvy – strategické letecké údery hluboko do zázemí obránce?

  1. Mam v tymu kluka, ktery je puvodne Kazach, s rodici prisel do Nemecka, kdyz mu bylo sedm. Samozrejme od te doby perfektne nemecky i anglicky, VS, vybornej technik. Vcera jsme dostali od zakaznika na reklamaci jeden ventil, ktery se zasekl. To znamena – do laboratore, opatrne rozebrat, nafotit, analyzovat, slozit, vyzkouset, napsat Bericht. On na to kouka a povida ‚a nestacilo by s tim jen mrdnout o zem? Tim se to uvolni…‘. Inu,… nektere metody jsou zrejme geneticky dane.

   1. no,kdyby to byl díl např od děla, tak při utoku protivníka je kazachův přístup jedině možný, neb poslat díl do opravy a čekat na výsledek, vede nevyhnutelně do prdele,čili ordnung systém proti částečně chaotickému nesystému nemůže nikdy vyhrát, viz východní fronta za WWII

    1. To sice ano, ale pokud se nezjisti pricina, tak se budou sekat ventily porad a mrdat s nima o zem bude standardni ritual.

   2. To dnes musí Čechovi, nasazenýmu v Reichu, smysl pro humor připomínat i Kazach?

    1. No on to myslel smrtelne vazne, musel jsem mu vysvetlit, ze zadani neni ten ventil odblokovat, alebrz zjistit pricinu dysfunkce. Coz mrdnutim o zem neodhali.

     1. To jo, šance zjistit rozebráním příčinu jistě bude, když se ventil při té akci neuvolní stejně jak jebnutím o zem. Zkusil bych obojí. Pak bude jasnější, zda je lepší konstrukční změna nebo jen aktualizace servisního návodu.

      1. Pri rozborce se chyba nasla ajncvaj, hridel ovladaciho motoru byla vyosena, nasledne se ukazalo, ze v motoru chybi jedna predpinaci pruzinka, takze chyba montaze. Kdybychom s tim mrdli, hridel by se byvala srovnala a my bychom rozebirali uplne vsechno, vcetne vycitani firmware, jestli neni blbe nastavena sila.

       Jina vec pak je, ze ventil ma sice QR kod, ale v nem je tisic picovin, jen ne seriove cislo, takze neni mozne dohledat, kdo tam tu pruzinu nedal a jestli neni postizena serie. Uz leta rikam, ze je potreba vyrobky cislovat a laser, co ty QR kody pali, umi brat cisla z databaze. Takze by stacilo napsat jednoduchej softik, kterej vyflusne databazi s inkrementujicim se cislem a toto pak palit na konci vyroby na otestovany vyrobek. Nemci ne, QR se pali na teleso pred slozenim, takze pak behem testane nektere kusy vypadnou a pry by bylo blby nemit kontinualni radu. Plus by se musel nejrpve vypracovat navrh, to by musel schvalit sef Werkzeugbau, pak by to muselo na dalsi poradu s vyrobakama, nasledne by to musel schvalit sef montaze, pak kvalitari, pak na to vypracovat technologicky protokol a nakonec podepsat generalni reditel vyrobni sekce. Neresitelny. Chapu Kazacha, ze by s tim mrdnul o zem.

       1. On ten QR kód na ventilu není jedinečný, jestli tomu dobře rozumím, a ty bys rád zavedením sériového čísla odhalil, že pružinku do ventilu dala Iryna….a připravil jí o prémie, aby se poučila a chybu neopakovala, že? No nevím, jestli místo zavedení sériového čísla nebude lepší prověřit pracovní postup na montáži a třeba způsobem vychystání komponent eliminovat riziko, že na pružinku opět zapomenou. Nedej ale transbůh, aby se vyšetřováním zjistilo, že k chybě došlo ve chvíli excitace a pohoršení Iryny (dříve Vladyslav) nad tím, že ji díky jejímu indiferentnímu zjevu a zvučnému barytonu směnový mistr Helmut oslovil Herr…

  2. a „deep battle“, což jsou strategické letecké údery hluboko do zázemí útočníka.

   1.High
   2.Close
   3.Rear
   4.Deep

   Takže 4 druhy

   1. Ten v reálu nejužívanější, který jsem uvedl, je ale pátý.

 9. Celé se to shrnout jednou větou: za současné situace je pro nás F-35 zbytečný luxus. Ty to víš, já to vím, naprostá většina z nás to ví, a myslím, že i ten Fiala to ví, ale bojí se cokoli říct nebo udělat, a rezignovat se mu nechce.

  1. @JH
   Krásně shrnuto

  2. S volšovým žebříčkem pro pilota bude leda chtít 2-3x tak drahé. Uvědomte si že to profesor, kašpaři!

  3. Já pořád doufám, že to nějakým způsobem dokáže shodit Senát. Přece není možné, aby si vláda jednostranně, zcela bez požehnání sněmovny a senátu, udělala takhle šíleně drahou zakázku naprosto bez výběrového řízení.

   1. Možné? Čím déle sleduji možnosti liberální demokracie, tím mi přijdou velkolepější.

   2. A všiml jste si, kdo má v Senátu většinu a jak se zahraničně-politicky toto těleso projevuje?

    1. Jedna věc je zahraničněpolitická orientace, druhá věc je určitá elementární fiskální zodpovědnost a dodržení demokratických procesů jako výběrové řízení. A ještě úplně jiná věc je rektální alpinismus s rozběhem.

     1. Vzhledem k tomu, jak se Senát chová, bych viděl jejich priority v pořadí bod 3 – bod 1 – bod 2. Jinými slovy – pokud bych čekal, že Senát něco změní, tak že bude požadovat vyšší cenu za kus, větší počet a okamžité nasazení do války. Naštěstí o tom, kolik těch letadel bude a zda půjdou do války nerozhoduje Senát ČR (pokud vůbec někdo v ČR).

      1. Pokud vím, Senát se ve všech těchto otázkách snaží profilovat spíše jako brzda a hlídač vlády. Nevšiml jsem si, že by Senát jakkoli štval do války. Možná konkrétní senátor Láska, ale nikoli senátní většina.

       1. Beru to podle stran a pana Vystrčila. Nejde o to, zda senátoři výslovně řekli „hurá do války“, ale že většinu tam mají strany, které jsou proválečné.
        Ostatně s tou válkou to byla poněkud nadsázka, psal jsem, že stejně o tom ČR nerozhoduje. Chci říct, že nevěřím tomu, že by se vládní kluby v Senátu vzepřely generální vládní linii.

  4. To není luxus, je to hlavně nesmysl.

   1. Testování, kam až lze zajít v rozhazování prachů? To na ten test nestačila chřipečka a těch 500G v hajzlu?

    1. To rozhazování ale může být cíl.

     1. Je. Jeden z menších, ovšem nedílná součást většího…

      .

      1. IMHO jde o vyvolání co největší závislosti na dodavateli.

  5. Ano, presto, ze my vime, ze on vi, ze my vime, ze on vi, se na veci nic nezmeni.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017