Fact check: generál Míka bohužel prokazatelně nemluví pravdu o F-35 - zpět na článek

Počet komentářů: 248

 1. Generál klouže po povrchu, aby si získal hloupého voliče nejen pětikolky. Nevím proč na to naskakuje Jenda.
  Vůbec není potřeba se fachidioticky hrabat v detailech, co ten stroj umí nebo neumí a odvádět pozornost věci jako celku, která je zcela zásadní. Prostě pořídit si formuli 1 na ježdění na chalupu na Šumavě je extrémně drahý a náročný overkill. Logistika, cena strojů, výzbroje, výcvik, zázemí a jeho umístění a zamýšlené použití prostě vylučuje pro použití v ČR.
  Tedy mě se to jeví tak, že účelem těch stíhaček není nic, co by souviselo s obranou ČR, ale budou použity pro akce NATO/USA, pravděpodobně i mimo naše území.
  Nebudu si hrát na chytrého google warriora a psát na to chytrý článek, vyčetl jsem to zde:

  https://medium.seznam.cz/clanek/viktor-janis-proc-nato-nedodava-zapadni-stihacky-na-ukrajinu-7776

  1. To je jednoduché – k opici patří banány, hodně banánů. A Západ si vůbec není jistý, jestli někdo ty banány ufinancuje.
   Nevěnoval jsem tomu příliš času, ale letová minuta F16, včetně všeho okolního servisu, má vycházet na 18.000 USD. Letová minuta, kdy je ten krám v luftu a všecko ostatní na zemi v haptáku..

   1. No to máš pravdu, ale v tý letový minutě je všechno, počínaje pozemkem hangáru přes odpisy služebního uaze a platu uklízečky.
    Něco jako když se zastavila BMW linka na 3/4 hodiny a účet (který nikdo nezaplatil) byl 1 mio €…

    1. Ale ten pozemek, hangár, UAZ, jeho řidič i uklízečka, jsou potřeba.
     Nebo někdy jo a někdy zase ne?

     1. servisdok
      bezpochyby, ale ty náklady můžou být i poloviční ve srovnání s USA

      1. Poloviční? Jak jsi na to přišel?
       Jediné, co mě napadá je snad plat té uklízečky, že bude o něco nižší. Všechno ostatní bude muset být „F-35 compliant“.
       A v neposlední řadě, řekni mi, kdo v celém tom řetězci bude mít zájem, aby ty náklady byly poloviční? Tu druhou polovinu si tu po cestě moc rádi rozkradou.

      2. Nejdražší položka budou náhradní díly, malosériové, certifikované a made in USA.

       To plat uklízečky nevytrhne. Létání nadzvukovou rychlostí pekelně opotřebovává různé součástky, které vyměnit jdou, jakož i samotný drak, který vyměnit nelze.

       Mimochodem: Rusové údajně udržují neustále cca 4 stíhačky ve vzduchu v oblastech Ruska přiléhajících k Ukrajině. To ale nejde vydržet úplně donekonečna, právě kvůli opotřebení vzniklému při provozu. Životnost draku se dá nějakou generálkou protáhnout o několik set hodin(?), ale jen „vocaď pocaď“.

       1. Docela jde. Životnost bojových letounů je daná nejvíce ze všeho nosnými strukturálními prvky – podélnými a příčnými nosníky, ukotvením křídel a ovládacích prvků atd. Obecně se jedná o tisíce letových hodin. Američtí piloti mají nálet v průměru 2000 letových hodin a více, a jejich prastaré F-15 a F-16 mají nálet přes 6000 letových hodin a leckteré nová křídla či generálku podélných nosníků. Ruští piloti měli před válkou v průměru mezi 600 a 1000 hodinami ročně a většina stíhaček v 90. letech moc nelétala, takže zbývající resurs budou mít velký. Rozhodně se to udržet dá.

        1. Dá. 4 letadla ve vzduchu permanentně, to je ročně nějakých 365,25*24*4= cca 35 tisíc letových hodin. Roční nálet 40 pilotů před válkou.

         1. letí si vejletovou rychlostí a přesto nabírají letový hodiny, kdo to má :o)

       2. Samozřejmě netuším, jak to je u letecké elektroniky, ale ze ZVS si pamatuju, že naprosto cokoliv muselo být „VS kompatibilní“ a samozřejmě se štítky centrálního skladu v Táboře, kam chodily i ND ze SSSR.
        Nad těmi cenami mnohých dílů, zvlášť a kupodivu československých, nikoli sovětských, se prostě protáčely panenky. „Certifikovaná“ osmice tranzistorů KUY12, označených zkříženými meči, určená do napájecích měničů pro 100W RDST R-112 a R-130, měla „vojenskou“ cenovku 4.800,-Kčs. Přitom ty tranzistory nebyly nijak speciálně vybírané, jen pocházely ze stejné výrobní série a už při výrobě (je to původně spínací tranzistor pro průmyslové účely) byly jejich čipy testovány na sekundární průraz – u všech kusů, tedy těch do běžných prodejen i těch „vojenských“. Cena toho tranzistoru KUY12 v maloobchodě, byla tehdy 135,-Kčs. Tehdy si na tom nemastil kapsu žádný přeprodejce, ale přímo výrobce, rožnovský koncern, který tím razítkem se zkříženými meči obdržel oprávnění, prodávat jej vojákům za 600,-Kčs/ks, namísto už tak vysokých maloobchodních 135,-Kčs. A tak to bylo úplně se vším. Některé bloky RDST bylo povinné měnit jako celky (třeba koncové stupně, modulátory atd., tedy díly hodně zatěžované) a vadné se teoreticky měly odesílat výrobci. Maníci z Hradce Králové ale přišli na to, že takové prkotiny (dva vadné průchodkové kondenzátory) si mohou divizní dílny dělat samy a proto byly ve skladě i jednotlivé pasivní/aktivní/elektromechanické součástky, objednané od sovětského výrobce, který asi byl nakonec rád, že si to ČSLA vlastně dělá sama. Ale papírově byly bloky odeslány do SSSR, kopie průvodek založeny do šanonu a tím to skončilo :D

        Nedělám si iluze o tom, že něco podobného je dneska možné (dělat cokoli svépomocí, byť kvalifikovanými lidmi). Výrobce potřebuje bouchat škváru hlavně na tom „supportu“, servisu a dílech.

        1. servisdok:
         „.. vojákům za 600,-Kčs/ks, namísto už tak vysokých maloobchodních 135,-Kčs..“

         – – –

         Sedí, i relé LUN měla čtyřnásobnou cenu, zelený papírek přes vinutí místo žlutého, navíc drátek s hliníkovou plombičkou.

         .

         1. Strejda delal jako civil na letisti na radaru. Dodnes mam nektere soucastky s meci, z nostalgickych duvodu, po suplatech. Nikdy jsem ale netusil, co to tehdy stalo.

       3. hrozně záleží, jaký stíhačky

        stařičký dvacítkový suchoje, kterejch mají mraky, jsou postradatelný (a přitom ale nesou moderní výzbroj) a levný na provoz mj. obvykle snesou podstatně víc letů

        taky to sám zmiňuješ, nadzvukovou rychlostí; proč by na hlídkovejch letech lítali nadzvukově? plachtí si to třeba 500/hod., důležitý je, že tam jsou a v případě potřeby, pokud je cíl ozářenej, na něj buď rovnou vypálí raketu s dosahem 30-120 km, nebo dají forsáž a za 60-120 sekund jsou u cíle; na rozdíl vod stavu, kdy by byli na ranveji 50 km od hranice a k cíli jim to trvalo pět minut

    2. U F-35 to je 30 000 USD, plus teda pořizovací cena, která je 70-90 mio USD za kus.
     To vše bez munice. Jedna střela vzduch-země AGM-88E stojí 284 000 – 870 000 USD. Hloupější munice stojí desítky tisíc USD za kus.
     Takový stroj je pro chirurgicky přesnou armádu s masivní podporou ostatních armádních složek s rozpočtem 800 mld. USD ročně. Ne pro armádu, která teprve pár let zpět začala prodávat UAZy a V3S.

     1. No vždyť jo. Armáda s 800 mld. USD bude mít (reálně) prostě nějaké F-35 navíc, které zaplatí někdo jiný. Kde na to ten někdo vezme, není problém toho, kdo rozhoduje, co se s těmi letadly skutečně bude dělat. Vo co go?

  2. Ale ani nevím kde jsem to od kterého zaslech z rádia že f35 jdou synchronizavat na určení zásahu cílů a že jich mají prý v evropě na 1500? Ale furt málo, tam to prý není o tom že jsou to výkonná a schopná letadla ale jde s nimi provést naráz útok v houfu a jednotlivými výstrojemi letadel nedělat cíle několikrát. Otázkou je potom jestli tam pilot jen šlape na „pedál či ani to. Či z nich neudělají kamikadze. Od Števce?
   Vím že i obstarožní jednavacítka mohla nést at až do tří tun a pilot tam byl jen na vzlet a dál by strojek šel na autopilata, po jeho katapultu.

 2. Ja myslim,ze ne vsichni si muzou prifukovat triliony schodku jako USA tzn. Jsem zvedavej jak by to financovani u nas vypadalo. Kazdopadne vedle min.prace a soc veci by SE obrana pekne prifoukla na rozpoctu

   1. Jen spicka ledovce. Jacenuk uz je z toho kolotoce venku, kupuje nemovitosti na Floride za miliardy USD jako pominutej. Zelenac s platem 2,3 milionu $ za den se ho snazi dohnat. A takovych tam je jak na orloji.

  1. už ani UŠAndi nemůžou, protože zatímco lízačí UŠAndovskejch prdelí měli celý leta akorát trapný kydy, tak za tu dekádu, a hlavně extrémně rychlým tempem poslední dva roky, přešla obchodní výměna BRICS/novýho G8 přešla vod dolaru na národní měny, a to se bavíme vo bilancích v objemech bilionů (přepočtenejch) dolarůch

   soudruhům v UŠAndově se to sype pod pazourama, hytlerinflaca, snižující se výběr daní, mají stále větší problém už ne rok vod roku, ale kvartál vod kvartálu vůbec nějak zmatlat rozpočet a schválit další navýšení dluhů, páč stále víc na poslední chvílu (teď za tejden!!) jim hrozí platební neschopnost :D

   a do toho se i řada tzv. spojenců vyvazuje z dolarové sračky, protože potřebujou něco dělat sami se sebou, naposled žaponci, co začli rozpouštět emerický dluhopisy, zvedli úrokový sazby a začli vypisovat vlastní duhopisy, aby mohli investovat do ekonomiky, hlavně do bydlení a sociálních podpor pro mladý, protože jinak by tam na konci století bylo tak 80 % lidí v důchodovým věku a ta zem by fakticky zdechla, páč 20 % lidí nemá šanci se starat vo 80 % ostatních neschopnejch a eště táhnout ekonomiku, aby to vůbec bylo z čeho platit

   každej tendle krok takle velkejch ekonomik, co padesát let táhly na svým hrbu živobytí UŠAnďáků, přidává jejich pokládníkům vrásky, že budou za chvílu vypadat jak Benjamin Button za mlada…:D

 3. Naštěstí tady jde jen o ten nákup, lítat to nemusí. 😏

  1. To nemusí, ale když bude tak to bude double win, teda pro USA. Koupíme si jejich stroje za prvé a za druhé jim je prakticky dáme k užívání v NATO. Pro ČR jsou k ničemu, protože vyžadují podporu velké a bohaté hi-tech armády.
   Prostě dáme USA hezký dárek, doslova.

   1. Jsou to nasi spojenci, na ktere se muzeme spolehnout, az zase budeme potrebovat osvobodit.

 4. Čerstvá reportáž Patricka Lancastera o tom jak banderovci „neostřelují“ civilisty a civilní infrastrukturu v centru doněcku:

  https://www.youtube.com/watch?v=DokWHJ0KWtc

  Naprosto šílené ! Přímo z centra ostřelování. Ten člověk má snad 9 životů.

  1. Problém vidím v tom, že Lancaster je někým luxusně placen. A všichni známe to přísloví o písni a chlebu. Nicméně ze západních novinářů je to jeden z těch lepších. Ta reportáž z Doněcku, nebo s Mášou v červené bundě a malým bráškou, patří k těm lepším. Na projevu těch dětí nebylo vidět nic naučeného a co víc – děcko z ulice jen těžko naučíte na povel spustit slzičky.

   1. Patrick Lancaster je ten nejotrhanější reportér s nejmizernější výbavou a výstrojí, jaký je k vidění.
    To nelze vůbec srovnat s těmi vyfešákovanými panáky ať ze západního nebo ruského zpravodajství.
    Celý rok používal v podstatě rozpadající se neprůstřelnou vestu o jejíž neprůstřelnosti už bych měl značné pochyby. A ten otlučený odrbaný kevlarový blembák by si nedovolil nikdo prodávat ani v airsoftovém bazaru.
    Tak nevím kterého Patricka Lancastera máš na myslí. Po těch reportážích jezdí nějakými lokálními obouchanými 15 let starými předohraby, v jakých se dopravují vojáci po rozmlácených cestách.
    A vzhledem k jeho permanentnímu opálení, či spíš připálení, bych taky netipoval že spí po Hiltonech a 4hvězdičkových hotelech.

    Naštěstí se mu ho zželelo asi nějakým vojclům a darovali mu erární ruskou vestu i blembák. Ale pořád to není ten novinářský šampónek ze západu co vylezl na tu reportáž z interhotelu v nažehlené uniformě, hladce oholen a napapán.
    Vlastně se divím, že při tomhle drsném životním stylu je pořád ještě zdravý a celý.

   2. samozřejmě, nigdo nedělá nci zadarmo, žrát se musí, pokud vím, má nejaký ty transparentní a jiný darovací účty

    je to víceméně jedinej tzv. západní novinár, co odtamtud reportuje, zbytek to má buď fpíči, nebo je tam nigdo ani nepustí, protože proto, pravďa je jenom jedna a tu nigdo rozvracet skutečností nesmí

 5. Jan Mrcasik:

  Chtěls to?
  Chtěl!

  Tak neječ…!

  .

 6. Co se týká rozhovoru, přijde mi, že je úplně jedno, co v něm bylo řečeno. O nákupu F-35 bylo rozhodnuto nejpozději v den vyhlášení výsledků voleb do Sněmovny, ale dost možná už dříve. Co si o tom myslí volič a co je pravda, na to kálí Bílej Tesák. Rozhodnutí nebylo vojenské, ale politické.
  Média generála nerozcupují, proč by měla, když je na tý správný straně. Většina novinářů ani neví, co je to knipl, a ti, co náhodou vědí, stejně drží hubu, aby neztratili práci… nebo nechtějí prudit, když přece takhle je to z ušlechtilech pohnutek.
  Proč by teda generál měl řešit, co řekne?

  Ano, samozřejmě, pan autor si dal s článkem práci a může taky mít dobrý pocit, že je nestranný.

  1. Hroch_bahenni:
   „… pan autor si dal s článkem práci a může taky mít dobrý pocit, že je nestranný…“
   – – –
   Pan autor tohle vše chtěl a také nadále chce. Pan autor rád předstírá nestrannost, již jsem s ním měl před řadou let delší debaty…

   .

   1. Já s ním měl taky debatu. Nicméně tohle není podstata komentáře – ten článek není špatný, v mainstreamu by ho asi nepustili, takže je i potřebný, pokud chce někdo vědět, ale prostě je vymalováno.

    1. Hroch_bahenni:
     „…v mainstreamu by ho asi nepustili,…“
     – – –
     Nepustili, nesmí se ani naznačovat. Funguje stejný model cenzury, jako v 70. a 80. letech, co se týká politiky.

     .

  2. Novinář, který vedl s Míkou rozhovor – nějaký Oldřich Danda – byl rozhodně nadprůměrně informovaný na poměry médií a vznášel přesně ty správné protiotázky a připomínky. Viz to uzemnění, viz nová generace Gripenů E, viz omezení stealth, viz určení F-35 pro průnik daleko za linie protivníka když my chceme přeci stíhačky na obranu vzdušného prostoru.

   Míka musel naprosto nepokrytě lhát, aby se mu z toho vykroutil. Takže osobně doufám, že ten redaktor si to tady přečte, naštve se jakého z něj Míka dělal vola, a příště mu to dá sežrat i s úroky.

   (Jo, já vím, příště už Dandu žádný rozhovor s Míkou dělat nepustí.)

   1. No, pokud byl nadprůměrně informovaný, tak možná i věděl, zda ty odpovědi jsou pravdivé.
    Mohl mu i nahrávat, dát „nepříjemnou“ otázku a pak do odpovědi nerýpat. Pořád se to vejde do možností „nechce prudit“ nebo „bojí se prudit“.
    Bylo by fajn, kdyby mu to dal VEŘEJNĚ sežrat, znamenalo by to, že jisté zbytky demokracie v médiích zůstaly. Ale moc na to nevěřím a Vy asi taky ne, jak vidím.

    1. Zase je rozdíl mezi novinářem, který si jen udělal domácí úkol, a dlouholetým čtenářem Letectví+Kosmonautiky ;-)

     No, možná se nakonec ledy začnou hýbat. Švédi se rozhoupali a řekli, že když Poláci vycvičí ukrajinské piloty na F-16, tak Švédi tedy na JAS-39. A pokud by Ukrajina jakkoli kdykoli šla do Gripenů, tak by se Černochové zatraceně blbě vysvětlovalo, jak můžou být Gripeny dost dobré pro Ukrajinu válčící s Ruskem, ale přitom ne dost dobré pro ČR hluboko v týlu. Hrozně rád bych to koktání viděl… No a teď zavřu tu pohádkovou knihu.

     1. Afroamericanova nikomu nic vysvetlovat nebude. Ta je jen o malo mene arogantni, nez Fiala.

     2. Už chápu, nadprůměrně informovaný ve srovnání s ostatními žurnalisty. Takže ví nikoli úplný kulový, ale skoro tolik, co běžný laik :)
      Černochový to může být jedno. 1) se jí nejspíš žádný novinář nezeptá a 2) i kdyby se náhodou v deficitu pudu sebezáchovy někdo zeptal, ona to zabije něčím o první lize nebo o transatlantické vazbě nebo že už je to podepsané.
      Nebo odpoví ve stylu „vám to přece nebudu vykládat“, viz rozhovor s Mertnarem.
      Uvidíme :)

  3. Mam v sirsi rodine znameho reportera CT. Samozrejme, ze si mysli sve, ale v praci ‚jen dela svoji praci‘. Radeji se spolu na tato temata nebavime, nedelalo by to v rodine dobrotu.

   1. Jak se ty osmdesátky pěkně vrátily.

    1. Spis nepekne, rekl bych.

     1. a to se lidi furt dívají na kurvy přes prsty…

      pokud to nejsou nejaký nenažraný pojebávačky, tak slušná poctivá kurva vydá za tisíc tady těch prorežimních zmrdů „co jenom dělají svoju zaměstnání“ (snad nechceš těm nefakčenkům přiznávat PRÁCU, že ne?)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017