Enyaqem do Berlína? Kein Problem! - zpět na článek

Počet komentářů: 450

  1. Elektromobily zacaly davat pro firmy smysl i v CR. Vsimnete si proc:
    – je to cool
    – parkovani v modrych zdarma (v Praze setrite 30 – 40k rocne na zonu)
    – silnicni dan, dalnicni znamka
    – nulova spotrebni dan (pulka ceny paliva)
    – rovnez cenu snizuji pokuty za fleetove emise (respektive ty zdrazuji nebaterkovozy) a dotace

    Mne se idea elektromobilu zda cool. Podobne jako wankel, auto na ztlacenej vzduch nebo slapadlo. Je to ticho, zadny smrad, super tocivy moment od nuly, teoreticky uzasna zivotnost. Je trochu problem s nadrzi, baterky nejsou uplne idealni, ale kdyz to nekdo chce, proc ne. Ja bych to taky chtel, kdybych pro to mel misto, elektriku a nejezdil daleko.
    Co je k posrani, je, ze je nam to vnucovano nasilim. Za nase prachy. Trh je zdeformovanej tak, ze se vyplati technologie, ktera neni konkurenceschopna, a trpi tim tak vsichni. Defakto elektromobily nedostaly sanci prosadit se organicky tam, kde davaji smysl. A jako ze by se prosadily; je spousta aut, co nikdy neopusti Prahu nebo jina velka mesta. Ruzne rozvozy, taxici a podobne. A to je, s vymennou baterii, podle me pro elektromobil super usecase. Ale kdepak, budeme s tim jezdit do Berlina, protoze nam nic jineho nezbyva.

    1. jako že by vod toho, co první samojezd před asi stoletím a půl byl eletrickej, nedostala technológia příležitost? a jak dlouho ti příde, že už je dostatečná příležitost, tři století? pět?

      1. Ale dostala, a taky se uzivala. Tam, kde pro ni byl prostor. Na co si myslis, ze jezdi ty samohyby v automatickejch skladech treba?
        V poslednich dvaceti letech se neskutecne zvedly baterky, a s nima mobilni chytra zarizeni a svezly by se s tim i baterkovozy. Kam se hrabe kadmium nebo olovo oproti NMC nebo LFP bateriim. Ale nedostaly prilezitost, misto toho jsou cpany nasilim. Stejne jako solary, ktery i bez nasili davaji docela smysl. Akorat kdyz to prosazujes za cenu lidskych zivotu, tak to pak jde ponekud bokem cely, takze zastavis urodnou pudu solarama a do Berlina jezdis na baterky.

        1. zlepšení proti niklmetalhydridu je asi tak 20-30 % (teda do doby, než začneš z těch akun ty akuny zahřívat, aby dávaly proud, tvl to je ťéchnika X-D), přičemž taky ty první generace tojot používaly toto, nemýlím-li se příliš, a to už sou ve výrobě skoro čtvrt století; nechcel by sis napřed trochu dostudovat? :D

          zatím to dotáhly tak daleko, že se furt nedají v žádným reálným scénářu srovnávat ani s krámem vyrobeným ve stejné době; dálniční interceptory technicky řekněme kolem roku 2010, to mělo nějaký zbytky původních technickejch řešení (a ne samý pošahaný kraviny), esli se dalo neco sehnat s nádržema 80 litrů, by byly schopný dojet snad ai 1500 km, ale i kdejaká stupidní městská nákupní kabela většinou přes 500 dá, včetně topení a všeho, tak eště negde máme ten pokrok?

          rozumnej hybrid na skákání po městě asi může mít pro někoho smysl, když to nebude obskurně složitý a tím pádem drahý a poruchový, tak řekněme pro <<10 % trhu; to je tak potenciál technologie

          že by zrovna tojota nevěděla jak na to asi sám uznáš, že není úplně na místě, přičemž do roku 2017 toho vyrobili dohromady celejch 6,1 milionu kusů; roční výroba všech wágenů po světě byla i loni 78 milionů kusů, chňápeš to?

          1. Nechapu. Vubec nevim, jak to souvisi s tim, co jsem psal, ani co tim chces rict. Obavam se, ze ani tys me nepochopil. Nema to cenu.

          2. A k tomu, co chapu – zlepseni proti niklu je asi trojnasobny v kapacite energie na objem, tipl bych petinasobny v energii na hmotnost, dal jsou to nasobky v zivotnosti na cas a nasobky v zivotnosti na cykly, je to mnohem vyssi ucinnost, vyssi dosazitelny proudy pri vybijeni, vyssi pri nabijeni… jakoze ten pokrok tam fakt je.
            Jedinou vyhodu ma kadmium, ze je blbuvzdorny, a olovo, ze je fakt levny. A taky nebouchaj, nehori.
            Pokud se podivam na pokrok v uchovavani energie, tak si rikam, co za auta to asi pred tim stoletim bylo, ze dokazaly na primitivni baterie ujet to, co dnesni obyvaky na kolech. No fakt, za tech sto let udelala auta velkej pokrok.

            1. LiFePol mají při větších kapacitách zatím neřešitelné problémy s vnitřním propojením i vývodem celé výsledné kapacity ven. Částečně to u malých článků řeší stříbro, ale u větších je ho vysoká spotřeba a je to pak hrozně drahý. RC modeláři a dronaři vědí, oč jde.

              1. To ovsem nemeni nic na tom, ze baterky se posunuly hodne, a baterkovozy se mehli organicky vezt s tim.
                Misto toho jsou cpany nasilim, a tak dneska tezko rict, jestli to je pro nekoho uzitecny nebo ne.

                Tesla se veze na vlne originality, moderniho designu a chytrych ficur, i tam je skutecnost, ze se jedna o elektromobil, tak nrjak detail, tez spis spojovany s cool pocitem z ekologie.

                1. Za posledních 30 let se akumulátory a baterkovozy neposunuly NIKAM! Od vynálezu Li-Pol a Li-Ion se nic nového v praxi neobjevilo. Přes všechny kecy o zázračných akumulátorech a zdrojích za posledních 30 let, mimochodem, začalo to palivovými články. Dodnes jsem v regále v supermarketu žádný neviděl. A to vím, že dokonce existuji v praxi. Na rozdíl od těch zázračných akumulátorů, jako je třeba HE3DA, jaké svět neviděl. :-P

                  1. Ono moc lehčíh prvků pro výrobu elektrody než lithium už není.

            2. to sou pohádky todleto, lítium má ve stejným objemu sice trojnásobný napětí, ale taky míň než poloviční kapacitu, při přidání dalšího separátoru do hydridu sice eště o něco klesne kapacita, ale zato se potlačí samovybíjení, u lítia nic takovýho neexistuje; kapacita a proudy lítia prudce klesají v mrazu, dyž si vemu pak jak se to musí po článku balancovat a všechno bedlivě kontrolovat (ta zbytečná eletronika nejenom že stojí prachy, ale taky váhu a objem), tak to néjni žádnej zázrak, čemuž empirie naprosto odpovídá

              žes měl v ruce nejaký rejžácký sračky támdle vod peckařa, to je teda fakt sqělej podklad na kterým si dělat závěry tvl X-D

              1. Dobre vis, ze pouzivam eneloopy, takze muzu rict, ze se po par nabitich uz samovybijeji standardne rychle (nepovazuji pro baterkovuz za dulezite), zato se pri nabijeni slusne zahrivaji (ve velkym packu pro baterkovuz prusvih). Elektroniku potrebujes tak jako tak, protoze musis pocitat s yim, ze ti ty clanky budou chcipat, u tisicu se neni co divit, a tak pouzijes overprovisioning.
                A co si budeme povidat, ani ten niklmetalhydrid pred sto lety, o kterych jsi psal, neexistoval.

                Pouzil jsi rovnou nekolik argumentacnich faulu, a tak se musim zeptat – vazne se chces hadat a mit za kazdou cenu pravdu, nebo to jde o nejakou konstruktivni diskuzi?

                1. to je pak jasný, že se to chová divně, dyž máš nějaký ty fejky od žlutejch ďáblů; enelůpy se v SC nikdá nedělaly

                  stojím si za svým, mezigeneračně je tam zlepšení dycky tak 20-30 %, je to krásně vidět dyž si vemeš brejle a koukneš na obaly těch kterejch akun

                  jenže aby to bylo k něčemu použitelný v dopravě, tak na trojnásobku to musí začínat, a něco takovýho není při současnejch znalostech možný, anžto se pohybujem na jiné orbitalové vrstvě a tam prostě taková vazebná energia nikdá nebude

                  1. Nech na trhu, aby si rozhodl, kdy je to pouzitelny v doprave. Pro nekoho uz to bylo pouzitelny davno, pro nekoho to nebude pouzitelny nikdy.
                    Bohuzel, a to je point meho puvodniho prispevku, je to cpany nasilim, a jak vidom, ty bys to zase nevahal zakazovat, protoze vis, ze to pouzitelny neni. Jedno lepsi nez druhy.

                    1. helevolekrávo, další věštec, že ses posledně nezmínil

    2. To máte i s LPG. Akorát se tomu nevěnuje tolik mediální masáže.
      – Nesmrdí to, stejnej plyn pálíte v kuchyni, pokud máte plynovej sporák, nebo třeba plynovej gril.
      – Dojezd na jednu bombu mám 700km ( 65litrová, taxislužba po městě)
      – cena paliva 14-15Kč Litr. Spotřeba 8L/100km.
      – Silniční daň není
      – Máte s sebou i benzínovou nádrž, kdybyste náhodou jel někam do Kazachstánu. V evropě LPG(Autogas) maj všude.
      – Máte výhody benzínového auta za poloviční cenu paliva.
      – Můžete si nechat nainstalovat i 100 litrovou bombu do kufru, pokud oželíte místo.
      – Hmotnost paliva je přibližně polovina z počtu litrů. Ne metráky, jako u baterek.
      – Propan-butan tu bude vždy, kvůli výrobě ostatních paliv z ropy.

      Osobní zkušenost přidám. Praha – Berlín a zpátky, na jednu bombu. Dálniční spotřeba 6,5L/100km.

      1. @SpecialHans
        A co rozdílné zdanění oproti benzínu či naftě, berete do úvahy?

  2. D-fens zapomněl zdůraznit velmi důležitou věc.
    Na všech kótách je pro poskoqy nutno bezpodmínečně zajistit kávu a možnost čůrání.
    Jedná se o naprosto kruciální součást elektromobilního cestování a jedna z vymožeností této technologie.
    Využije i D-fens při přesedání do čerstvého oře.

    1. Poskoq taky potrebuje dovolenou, nemocenskou, skoleni BOZP, povinny prestavky, a hlavne nemuze mit neomezenou pracovni dobu.
      Coz vysvetluje, proc je enyaq petimistnej. Protoze poskoq musi byt ve skutecnosti skupina pracovniku.

  3. Kurnik, ja se to az bojim napsat.
    Mame tady nejake blouzneni o tom, ze budoucnost mobility je bezemisni (at uz to znamena cokoliv) a hromadna, popr. sdilena. Tusim, ze nejaka eurokomisarka do toho blouzneni pridala jeste autonomni…

    Takze zadne osobni vlastnictvi auta, ale ani zadny poskoq. Prestup do jinyho auta a nazdar, napojit/odpojit z nabijecky to dokaze kazdy, poskoqa netreba. Vsechno se smirovanim, jako u vseho sdilenyho…
    Brrr.

    Nejaky cas zpatky v Parizi existovala sluzba autolib – sdilena elektroauta. Parkrat jsem ji tam i vyuzil, dojmy, uhm, rozporuplne. Zhruba pred peti lety se uz tahle sluzba definitivne neuzivila (klasika, nizka poptavka, dosly prachy a mesto to nechtelo sanovat; uvnitr mnohdy smrad, bordel, nic prekvapive).
    V tomhle kontextu mi pripada, ze se po Praze tech ruznych elektro car-sharingu objevuje vic a vic a (asi hlavne) mladi to i celkem pouzivaji.
    Co mohlo za tech par let zpusobit takovou zmenu v pristupu lidi?

    1. Nabulíkovali těm mladým, že je to za všech okolností správný, cool a trendy?
      Že tím zachraňujou přírodu, vzduch, zvížátka a tak? Na to mladý slyší, ale jen zhruba do momentu, než jim půjčíte trochu ostřejší, tříčtvrteční dvoutaktní endurko a necháte je s tím vyblbnout.
      Pak letí všecky kůl kolobrndy do kouta a následně na Bazoš.

    2. Protože je snadný si tím způsobem půjčit auto. Když to srovnám s tím papírovacím voserem v klasický autopůjčovně… a pro mladý lidi žijící ve městě je kolikrát levnější si auto občas půjčit než ho vlastnit.

      1. O co je to jednodussie ako clestvo v nejakom frequent renter programe?

        1. Tak pokud nejsi frequent renter? Kolikrát do měsíce je frequent? Ale i tak, jednodušší než odkliknout v appce, nasednout, odjet, vystoupit, odkliknout v appce a odejít to asi nebude. A odstavit to můžeš kdekoliv. Jak moc se to rentuje majiteli je věc jiná. Prej ale blbě.

          1. No, ja mam niekedy to iste auto dlhsie nez mesiac :-)
            A fuguje to presne tak. Zakliknem si ho v appke a na tych letiskach kde nie je franchiser(vacsinou vacsie letiska, ale funguje to tak aj v RSW ci YEG) si najdem v executive row auto co ma kluce, zoberiem ho a na vyjazde zastavim pri kiosku. Zriadenec si skontroluje podla vodicaka ze kto som, linkne auto k mojmu uctu a idem.

            1. No, já nevyužívám ani jedno. V dobách, kdy bych to moh využívat bych se na ten frequent renter nekvalifikoval, panč jsem na pravidelné ježdění neměl fondy a situace, kdy jsem auto vyloženě potřeboval nastala tak jednou do roka. Takže tady bych pouliční půjčovnu přes appku ocenil. Předpokládám, že takovejch jako já před dvaceti lety bude i dnes dost. Prostě řešit trvale dilema jestli benzín nebo náboje nebo nový gumy nebo novou militarii do sbírky je dost na hovno.

      2. > „Když to srovnám s tím papírovacím voserem v klasický autopůjčovně…“

        Záleží na četnosti půjčování. Mě klekla asi před rokem a půl dodávka. Okamžitě jsem byl nucen řešit to půjčovnou… a zalíbilo se mi to. Dnes už si práci, tedy zavážení materiálu na zakázky, organizuji tak, že beru dodávku jen cca 6x – 8x v měsíci. Poslední dobou už stává pracovník půjčovny před půjčovnou u auta s klíči v ruce a ptá se: Smlouvu nepotřebujete, viďte… Nějaké dvacetitisícové zálohy padly po pár prvních týdnech, a dnes už dokonce „jedu“ na fakturu.

        A s koupí vlastní dodávky najednou až tak nespěchám. Jsa z Prahy, všude se dostanu MHD. Čeho jsem se obával jako nekomfortního, je najednou osvobozující. Neřeším gumy, oleje, pojistky, brzdovku, noční a víkendové parkování na debilních čmáranicích. Auto dostávám vždy vymydlené zvenku i uvnitř, vracím přiměřeně zaprasené zvenku i uvnitř. Jediné, co musím, je před vrácením dotankovat. Platím 1 600 s daní za 24 hodiny. To využívám, když chci ráno brzy vyrazit, beru auto od 20 do 20 hodin dalšího dne a ráno třeba vyklidím jednu stavbu, něco vyrobím v klempířské dílně a ještě zavezu druhou stavbu. Půjčit jde i na 10 či 6 hodin. To zas využívám, když mi něco na stavbě v Praze chybí a vím, že se za těch 6 hodin stihnu otočit.

        1. A s koupí vlastní dodávky najednou až tak nespěchám. Jsa z Prahy, všude se dostanu MHD. Čeho jsem se obával jako nekomfortního, je najednou osvobozující. Neřeším gumy, oleje, pojistky, brzdovku, noční a víkendové parkování na debilních čmáranicích. Auto dostávám vždy vymydlené zvenku i uvnitř, vracím přiměřeně zaprasené zvenku i uvnitř. Jediné, co musím, je před vrácením dotankovat.
          Vidím to naprosto stejně. Jenom ne každý má koule vidět všechny náklady na hromádce. Do vlastního auta se přeci lije jenom benzín/nafta a proto je to levnější:-)

    3. je to normální komerční pučovna, co si hraje na šérink (asi jak placení za poskytnutí konektivity na kopcu je maskovaný za „členství“ aby se na to mohla provozovat ziskofka), ale má bezplatný parkování ve všech zónách (!)

      pravděpodobně si přes to taky zainteresovaný přes radnice a magorsrát perou prachy

      jinak to vídám prakticky neustále někde stát, bůhví kolik toho reálně někdo používá a kolik je tam jenom vystavený; v provozu naprosto výjimečně

      1. Prej to využívají většinou turisti. Takoví ti, co přiletí na prodlouženej víkend. A máš recht, je to obyč půjčovna. Akorát přes appku a nemusíš to nikam vracet. Což je asi hlavní výhoda.

        1. Akosi mi to ze auto vratim na letisku kde som priletel a odkial odlietam doposial ako nevyhoda neprislo. a rad by som vedel ze ako riesia jednosmerne prenajmy. Tych som tiez mal tohoto roku viacero – a to cezhranicne.

          1. Bych tak řek, že nebudeš úplně cílová skupina. Tipuju, že půjčuješ kvůli tomu, že hodně cestuješ letecky a potřebuješ auto v místě. Zatímco typickej zákazník těhle pouličních půjčoven bude dvacátník-třicátník co bydlí poblíž, auto nemá protože se mu nevyplatí držet něco, co skoro nevyužije a auto potřebuje párkrát do roka. Koloběžky, kola a podobný srajdy jsou pak vyloženě pro turisty a ožraly.

            1. Ja som sa ocitol na opacnom konci spektra. Auto sice pouzivam denne, ale som mimo domu tolko, ze sa mi neoplati mat vlastne auto. Tak moj pickup pouziva mladsi syn a ked som doma, nejako sharujeme. Uz ked to inak nejde, tak si nieco poziciam. Furt je to lacnejsie ako platit poistne za auto co by stalo nevyuzite skoro 300 dni v roku.

        2. no ale zkus si ty udělat pučovnu s nápisem šérink a parkovat někde zadarmo, to narazáš rypákem do zdi tak do tejdne, tož tak ve stádě co se sune do posledního stádia rozkladu

    4. A ze se tak ptam, japa se u tech sdilenych aut resi treba takova hyena? To jako kdyz je pak jeden pozitivni s COVIDem, tak se nabonzujou i vsichni, kdo to tam po nem omatlali dalsi tri dny?

      1. Asi jako se řeší hygiena v MHD. Jednou za čas to někdo vykydá a vymění voňavej stromeček.

      2. A covid nikdo neřeší, jelikož v podmínkách se jasně píše že musíš mít respík. :) MHD taky nikdo netrasuje.

        1. aspoň k něčemu ta absurdita, aktuálně se pohybující někde vysoko nad stratosférou, je – člověk se od srdce zasměje

          pak budou ty píče někde člověka s plesnivou hadrou buzerovat nebo pyzdy z hygeiny rozdávat domácí koncentrák, dyž stačí do narvané vydejchané šuliny vzít náhubek a všichni sou nesmrtelní…panenko na nebesích, esli tam seš, ty to vidíš?

  4. Nevidím jediný důvod, proč v dnešní době někam fyzicky jezdit, pokud se nejedná o člověka s výjimečnými manuálními schopnostmi nebo obdobný případ.
    1. Normální lidi si potřebné věci vyřídí pomocí emailu a telefonu za několik minut čistého času.
    2. Nenormální lidi stráví dva dny cestou, unuděně protrpí různé brífinky a mítingy, a nakonec přijedou domu a zjistí, že se vyřídilo hovno a musí to udělat dle bodu 1.

    1. A to si myslis ze ludia naozaj cestuju len na kadejake jebnute schodze? Este nas zopar je co robime hands on pracu.

      1. to je nejakej zastydlej komouš z paneláku na dáfkách, si ho nepamatuješ? už roky tady blekotá vo tom, jak sou auta na hovno, všichni sou votroci plechovek a takový kokotiny; pravda, poslední leta se před velikánama jako zrgo, žako a jinejma korónama krčí v koutě, to zas jo

      2. Vás jsem vyjmul hned v první větě, tak nevím, proč máte potřebu se ozývat.

    2. Jasny. Musim rict kolegovi v praci, co vozi potomka na chemoterapii 140 km daleko, at to dela po e-mailu. Kdybych se nejakej cas neozval, taxem u zubare.

      1. Nevím, proč sem přispíváte něčím, co vůbec nesouvisí s tématem článku ani debaty.

    3. Pirath: Jste troll nebo idiot? U některých profesí je normální dělat výjezdy nebo jezdit na služebky. Ale tomu pochopitelně lopata, která si odbouchá ve fabrice svoje a pak jede tak maximálně bicyklem do nejbližší hospody na pivo nemůže rozumět. Vůbec mě celkově iritují jedinci, kteří mají jasno v tom, co ostatní potřebují nebo ne.

      1. To, že je něco „normální“, ještě neznamená, že to je efektivní a trvale udržitelné. Mnohdy ty „normální“ věci dělají lidé, kteří zatuhli v desítky let starém systému aplikovaném už jenom setrvačností, protože nikdo nepoužil mozek, aby ten systém zrevidoval a upravil dle dnešních možností.

        1. Ty vole debile zeptej se na svým nejbližším obchodním oddělení, jak se dělá byznys na dálku. Jak stačí zákazníkovi zatelefonovat, ať si ty tvoje mrdky (pokud jsi teda v životě něco vyrobil kromě hromady hoven) koupí, je to velmi efektivní, stačí pouze poslat trvale udržitelnou objednávku přes e-shop… Obchodník nebo servisák (+ 1000 dalších profesí) prostě jezdit musej. Ano, pražský novinář ten nepotřebuje ani elektromobil, může jezdit metrem, dál než na konečnou stejně jeho akční rádius nesahá – ééé pardon, dneska to vlastně už jenom voíše z internetu.

          Pardon my French, normálně se tu vyjadřuju slušně, ale tohle je, s prominutím, pohled člověka, který asi v životě nepracoval (= nevytvářel hodnoty úspěšně dobrovolně směnitelné na volném trhu). Smím vědět, p. Pirathe, čím si vyděláváte na chléb a činži naši vezdejší?

            1. dík, asi jsem tu dlouho nebyl :) fakt mě zvedlo z kanape mistrování chytráka, kterýho bych strašně rád viděl, jak např. telepaticky, tj. jinak než v zatuhlém desítky let starém systému, diagnostikuje poruchu řídicího systému výměníkový stanice pro dvacetipatrovej barák. Samozřejmě že tam ty internety dneska jsou, ale čidlo se přes webovej prohlížeč _opravdu_ bohužel vyměnit nedá.

              Slibuju, že už to krmit nebudu.

              1. No, on ma zrusil ze nas spomenul hned v prvej vete. A nemusi to byt len servis stareho systemu. Rozchodit novy system tiez nejde telepaticky.

              2. To je chyba návrhu celého systému, že to nemůže vyměnit nikdo místní a musíte kvůli tomu marnit čas na cestách, namísto výkonu kvalifikované činnosti.

                1. kvalifikovaná činnost je dneska i vytření prdele pacošovi, ty hňupe, tomu se říká dělba práce, dyž máš na planetě 10 miliard lidí, blik-cvak

          1. Podívejte se, pane, na nějaké vaše urážky nejsem vůbec zvědavý. Ty výrazy, to je vaše vizitka, nikoli moje. Já vám říkám jednu věc: Jestliže trávíte hodiny denně za volantem a jste profesionální řidič, tak je to v pořádku. Pokud ale v pojízdném plechovém vězení marníte čas, ačkoli vaše kvalifikace je odborného charakteru, tak je to zásadní selhání vašeho zaměstnavatele nebo přímo vás osobně. Těžko si představit větší plýtvání, než když půl dne někam jedete, abyste tam v rámci vaší odbornosti udělal práci za hodinu a pak přespal v hotelu a zase jel půl dne zpátky. Jo, kdybyste se podílel na kosmickém výzkumu nebo výstavbě jaderného zařízení a byl nenahraditelný, tak to snad ještě pochopím. Ale jinak je to špatně. Automobil je dnes nadužíván, protože dovoluje kompenzovat zásadní nedostatky v organizaci firem i vlastního života. Ovšem je to za tu cenu, že zatěžujete okolí a podporujete socialismus (výše státního přerozdělování v souvislosti s automobilismem je srovnatelná s rozpočtem celého důchodového systému).

            1. víš, že na to dneska existuje řada specialistů, co ti s tímdle problémem pomůže?

    4. Pro spoustu lidi je osobni kontakt klicovy. Pro autisty to muze byt tezke na pochopeni, ale staci se podivat na dlouhodobe proverenou praxi – obchodnik dobre vi, ze pri fyzicke navsteve bude mit vetsi sanci.
      Pri vyjednavani jde taky o to ziskat co nejvic informaci (takze vas zajima, jak se protistrana poti, co dela s rukama a nohama), stejne tak predat informace co nejefektivneji, no a spousta lidi se pri jednani na dalku neciti komfortne – coz pri vyjednavani hraje roli.

      Pri osobnim kontaktu take muzete pluzit bezpecne prostory a sebrat lidem elektroniku, coz je praxe cim dal tim castejsi, a pri online schuzkach oproti tomu netusite, kdo dalsi nasloucha, a kdo vsechno nahrava.

    5. Hm, krásná ironie. Vážně byste to přece myslet nemohl, takovou hovadinu, že? :-D

  5. Když už elektro (nejčastějš hrkám stejně 20 – 80 Km kolem baráku) tak nechápu, proč to z výroby nemá nějakou základní baterku, na kterou to ujede 100 kilometrů a pokud potřebuji dál tak na ,,pumpě,, si vezmu pár nabitých modulů (kufr s madlem) který prostě zacvaknu na místo v autě a na další pumpě vycvaknu a vyměním zase za nabité. To by podle mne zcela zásadně vylepšilo použitelnost elektrosráčů. No ale Elon přišrouboval baterku nafest, všichni jí přidělaj nafest. Elon přilepí doprostřed hnusnej tablet, všechny nový auta maj uprostřed tablet… Asi málo chytrejch s koulema.

    1. Koncept vymennych baterii se zda jako dobry napad, ovsem nevyuziva se, a muzu jen spekulovat, ze je to dalsi dusledek toho tlaceni silou, kdy je samotna uzitecnost ma vedlejsi koleji.

      1. tomu se říká fyzika, a taky reálná praxe (protože laboratorní fyzika je sqělá, praxe je pak plná nefunkčností a požárů :D)

        1. Cemu se rika fyzika? Protoze se necemu rika fyzika, tak koncept vymennych baterii se nerosiril? Nebo se nerozsiril, a to je fyzika? Nebo je fyzika ten samotny koncept?

          1. Není to dobrý nápad. Je to po fyzické i elektrické stránce dost nebezpečné a náročné. Tomu se říká fyzika.

          2. Koncept vymennych baterii neni ani tak problem fyzikalni, jako spise socialni. Ciste technicky to fungovat muze, je to spise otazka efektivity. Prakticky ale budou problemy typu – Kurva dneska jsem nedojel do prace, klekla baterka, kterou jsem rano menil, kdo mi to zaplati? Tou dobou totiz bude system ‚ruceni‘ ala mRNA standardem. Bud drz hubu a ber, nebo to proste neber a chod pesky, voe. Nic jinyho na trhu neni.

            Bud budes calovat cenu ladovani + servis baterii (neni problem, aby ten servis tvoril 3/4 poplatku), nebo si koupis jednu svoji novou (ala PB lahve), tu pustis pri pristi vymene do obehu a pak uz se budes jen modlit, abys nenafasoval nekde baterku, ktera klekne z ‚neodhalitelne vnitrni zavady‘, coz te donuti koupit baterku novou – ala Cernej Petr.

            Takze pak budou ruzne omrdavky, jako kradene hacknute baterie, ktere pusti nekdo nekde do obehu a podobne vymrdavky, nebo ruzne kateorie baterii pro ruzne kategorie lidi, apod.

      2. Koncept vymennych baterii sa zrejme nepouziva kvoli hmotnosti baterii. Mat 300-500kg sustredenych v malom objeme na mieste kde by nezavadzali by urobilo s jazdnymi vlastnostami divne veci. Nie nahodou ma Model S baterie v podlahe.

        1. Ale to se přeci vůbec nevylučuje? Místo pod zadním sedadlem je celkem slušně dostupné a třeba dva kousky pod přední kapotu, strčit si to tam můžete sám anebo když jste křehká dáma či typický manager typ špejlový ruce, využijete manipulátora AKU centra který má na zádech v článku zmíněný nápis Poskoq. Po ůspěšné výměně mu vtisknete do dlaně nějakou bezcennou bankovku a fertig, dalších 200Km frčíte f kulichu vstříc skvělé budoucnosti.

          1. Tak tak, navuc se to da cele automatizovat. Auto se samo zaparkuje nad menic baterii, a necha si je prohodit robotem. A neni potreba menit vsechny, staci ten pridavny akupack, hlavni cast baterii muze byt klidne napevno, jestli je to konstrukcne jinak neresitelne (pochybuji).

            1. že vy se čoveče neseberete a nevydáte taky nejakou brožurku futuristickejch tentononců kolem energií, za dvacet let si to pučim v knihovně a budu se u toho chlámat, jak u některejch těch vizí z minulýho režimu

              přitom věci který fakt mají potenciál (např. MHDG) se, kupodivu, za těch 40 let moc nepohnuly, furt se řeší jenom kokotiny, asi to má něco společnýho s tím, že těch pár skutečnejch vědců dneska tře bídu s nouzí

            2. Este stale tu je problem so spolahlivym pripajanim terminalov baterii. Ale nemyslim si ze technicke problemy by predstavovali najvacsiu prekazku zavedenia systemu vymennych baterii. Aby to naozaj fungovalo by museli byt bateriove moduly unifikovane. Dnes nikto nebude vyvijat vec ktoru by mohla vyuzivat aj konkurencia. Ani len nahodou. Mam jeden extremny priklad ktory som zazil v predchadzajucej praci: kanadske pivovary nie su ochotne nakupovat nove vymmenne flase aby mohli vymenit tie stare a doskriabane, pretoze tie by vyuzivala aj konkurencia. Tak radsej investuju do systemov maskovania skrabancov voskom.

              1. překážka je ta, že těch problémů jsou DESÍTKY a všechni stojí v dlouhé řadě vedle sebe; odstranit jeden jistě není problém, ale odstranit všechny je tak obskurní kravina jako drbat se na nose ložením na žebřík a šouráním držkou po stropě, když místo toho si snad každej může na pumpě nalejt za pár minut plnou a pokud jede někam do daleka nebo z jinýho důvodu, tak si nabrat klidně stovky litrů do kanystrů v kufru, je to naprosto triviální, zvládne to každý žencká a stojí to na kilometr úplnej pakatel

                eště se ani pořádně nezačlo a už bude stát eletrika přes 7 vočí v koncu, což by sice bylo furt skoro zadarmo na kilometru, jenže je extrémní problém ju dostat na kola, aniž bys musel mít tykadla a jet po drátě, nebo dělat ňáký obskurní hovadiny co trvají HODINY a je to složitý jak raketoplán

                jako tvl idea že pokaždý když kamkoli dojedu tak musim cosi kamsi strkat, teda pokud to zrovna je volný…co to kurva je? na pitomou pumpu kamsi do prdele zajedu jednou za pár měsíců a je to vyřízený; esli se bude dařit, tak si časem pořídím vlastní IBCčko s výdejním čerpadlem, jak to má každej polnář ve stodole na traktory, to naplním jednou za rok a mám vystaráno, odpadne i pitomý přelejvání a jak je u toho furt člověk umaštěnej, pak už dvakrát měsíčně budu tři minuty hrčet pištolou do hrdla a je po ptákách, a blbcům co furt hledajou zásuvku se budu smát jak těm co ju furt hledajou na šmatladlo

          2. Toto umí některé elektroskútry (takové ty výkon 1-3 kW, dojezd 50-80km – lepší elektrokolo), protože tam tu jednu nebo dvě baterky ještě reálně unesete. Ale pokud baterky v EV váží menší či větší stovky kg, tak je nereálné měnit to ručně. Ono skuste si třeba představit jak dáváte pod zadní sedadla 10-20 olověných baterek. To by normální člověk udělal jednou a pak se na to vykašlal.

            Musel by se měnit nějaký větší pack strojně a pak narazíte na to, že každé auto je jiné. A když i to překonáte, tak narazíte na psychologii že netušíte v jakém stavu je ta baterka co dostáváte.

            Výměna baterek se zkoušela např. v Izraeli (malá země, nelze jezdit k sousedům, lze lehce pokrýt celou oblast, ropu kupují od nepřátel – tedy skoro ideální místo pro EV) a ani tam to neuspělo.

            1. Výměna těžkých baterií ručně je dávno vymyšlená, základem jsou 2 systémy:

              1) Válečkové dráhy https://www.youtube.com/watch?v=_H84-IoGAKw úplně stejně se to dělá i u baterií s váhou přes 2 tuny (ty na videu mají cca 180kg, když by to fakt nešlo, použije se hupzug)
              2) Tam, kde tomu brání třeba dveře se používá toto https://www.youtube.com/watch?v=07MsNHQyxws

              Jde jen o to, to implementovat do auta (jak technicky, tak obchodně i marketingově)

              1. kdo by ty magore todle dělal, chápeš to? vyrábět ty bedny tak, aby to mělo veškerý zkoušky, certifikace a hovnifikace, aby to bylo dostatečně robustní a odolný proti zasírání, hnití, přehřívání apod., co způsobí okamžitej požár při přechoďáku aj., to bude stát třeba kilo ta jedna bedna, už vidím vohnouty jak solí desítku zálohu za každou bednu

                ale to je naprostá drobotina; hlavně nevidím nikoho soudnýho, kdo si místo nynější čerpačky, co na zelené louce postavit stojí co, 10, 20 míčů?, za vole několik MILIARD postaví vlastní vedení vysokýho napětí, trafačku na 1+ MVA a sklad aspoň několika stovek krabic s kompletní vysokovýkonovou technologií (tolik totiž odbaví trochu vytíženější pumpa u dálnice energie, už se to tady v diskusích párkrát počítalo); taková kunďárna se nevrátí ani za tisíc let typyčo

                proč furt máte tendenci znova vobjevovat Ameriku, aniž byste kdy viděli mapu světa?

                1. Hele, vševěde, hledáš problémy tam, kde zrovna nejsou. Stejně jako nestavíš do každý benzínky ropovod, ale pošleš tam cisternu, tak se dají baterky přivézt na výměnnou stanici už nabitý.
                  Desítku zálohu platit za každou nebudeš, ale úplně v klidu vytopíš padesát litrů zálohy při koupi auta, protože obratem ruky ušetříš na tom, že si tu baterku nebudeš muset kupovat.

                  A než začneš zase agresivně ječet – já vůbec nezpochybňuju to, jaké problémy elektroauta znamenají pro energetiku, vím o tom docela hodně. Řešíme tady funkčnost obchodního a provozního modelu, kdy by nebylo nutné trčet hodinu na benzínce každých 300 km.

                  1. jo takže ČEZ za pár (desítek) miliard postaví megabarák vedle Temelína, rovnou zdemontuje linku do Kočína a veškerej výkon se bude nově vozit na kamionech, kterejch bude stokrát víc, než dneska cisteren? no tvl tomu říkám pokrok

                    hele, nescel ty by sis třeba takle zahrát blbý factorio, že by sis vyzkoušel i jenom takle v adventuře, co za kokotiny plácáš, a potom si to zkusil promítnout do světa kolem? nebo seš rovnou zralej na kazajku a kulatou místnost? esli se snažíš todle seriózně tvrdit, tak myslím, že už seš zralej na tu kulatou místnost

                    1. Hele, já fakt nemůžu za to, že tvoje jediná diskusní metoda je posunout jakékoli téma do naprostého extrému, o kterém nikdo nemluvil, a pak to celé vítězoslavně rozcupovat. Get a life.

                    2. já nemůžu za to, že seš kunda, stejně jako všichni vostatní zelení zmrdi z tvé bubliny, co na reálnej příklad – jenom jedna jediná blbá pumpa u dialnise, a že jich je po celé délce, jenom mezi Brnem a Phou, několik tuctů – začneš autisticky vřískat něco vo extrémech

                      diskutovaný jsou energie, který REÁLNĚ NA DENNÍ BÁZI ty pumpy do těch aut natroubí, a to sou ty čerpačky stejně liduprázdný, aspoň dyž tama jezdím, pže za ty hrachy (+5 vočí/litr proti pumpě na okresce o 10 km dál vod dálnice) tam nakupujou akorát obchodní cestující s CCSkama, zbytek tam hlavně žere

                      šak to vidíme v praxi, ty vaše zmrdí propagandistický žvásty jak ZDROJE SOU, protože SOU, i když je leda pěkná píča a ty zelený úchylárny aktuálně reálně dodají tak JEDNOTKY PROCENT spotřeby, takže čuráci pozvypínáte elektrárny a najednou chybí ročně kvanta TWh a NENÍ kurva odkud brát, takže potom původně špičkový zdroje na zemní plyn jedou místo 1 hodiny denně třeba taky 11 hodin denně a vyrábí eletriku ne za padesátník za kWh, ale za pětikorunu, a jaký to překvápko, že se cena znásobuje

                    3. Vždyť to říkám, že jediný způsob tvojí diskuse je začít se hádat o něčem, co jsem nikdy neřekl, nenapsal a dokonce – považ! – si to ani nemyslím. Když tu kdysi házel kundama ZZR, tak za tím občas bývala i nějaká myšlenka, protože to nebyl vyloženej blbec, zatímco u tebe.. škoda mluvit.

                    4. Jaký extrém? Přesně tohle tvrdíte! :-P

                2. Behemote, stékáš na špatného strašáka. Já pouze reagoval na tezi, že abys mohl snadno vyměnit baterku, tak tato musí být tak lehká, abys ji v poho unesl. Jinak elektro auto si s sebou musí vozit elektrárnu, jinak je to paskvil k prdu. Akorát golfový vozíky mají výjimku.

                  1. řešíš nějakýho automatona, zatímco celej koncept je hned za stádiem myšlénky naprostá hovadina, esli seš víc, než fachidiot, tak si to musíš uvědomovat; proč pak teda plýtvat silou na řešení automatona? že by vo tom bylo moje sdělení? :D

      3. Není to dobrý nápad. Je to po fyzické i elektrické stránce dost nebezpečné a náročné.

    2. kufr s madlem: asi nesmysl, páč max. hmotnost toho modulu by musela být 15 kg (zákon, aby to mohly tahat i baby) a pětadvacet modulů podle mne představuje jednak problém s dostupností prostoru (asi se to tam nebude páskovat jak do zásobníku), jednak riziko na kontaktech – musely by být kluzný, protože utahovat momentovým klíčem šrouby by nikdo nedal fyzicky ani psychicky a navíc by se to opotřebovávalo – a kluzný kontakty představují zvýšený přechodový odpory, což u těch megaproudů bude nejspíš problém. Elektroauto fakt není akušroubovák.

    3. Už vidím jak ochotně a s úsměvem na rtech měníte na „pumpě „powerpack ze svého fungl nového Eauta za jiný o němž netušíte jestli to není jeho poslední nabití.

      1. Tato situace spolu se zajišťováním odtahu (příp. přenosného benzinového elektroagregátu, než to zakážou) a hledáním náhr. ubytování bude nutnou podmínkou pro prohlédnutí a přeprogramování mysli každého soudruha ze zeleného proroka na techno- a společenského realistu.

      2. Kiv61 ale to si nepochopil podstatu. Ty nevyndaváš z auta svojí baterii a nedostáváš nějakou cizí.
        Ty sis koupil auto s nějakpu malou baterkou která živí jeho systemy a dokážr ho přesunout pár desítek km od autosalonu k baterkový stanici. Tam za poplatek dostaneš nabitou baterku a tu už vyjezdíš zase někde vyměníš za jinou.

        Vem si plynový ještěrky. Tam taky odevzdáš prázdný bomby a dostaneš plný. Je ti u prdele v jaky stavu ty bomby jsou. Prostě prázdný za plný a nazdar. Bomby ti nepatří.
        A stejně by to byli s baterkama. Prostě dostaneš baterku s nějakou garantovanou kapacitou. Když na ní najedes víc je to tvuj bonus. Míň to nebude páč bys to reklamoval a provozovatel baterkárny by tratil.

        1. Bomby ti nepatří? Achich ouvej, klidne si je koupíš, proč by ne?

          A su mooocinky moc zvědavej jak se budou ksichtit dyž si přídeš vyměnit 15 let starou bombu, na které mezitím vypršela zkouška a všimnou si. Se posereš :D

        2. To vážně míníte upřímně a vážně srovnávat PB flašku do zdvižky se soustavou aku v ceně půl mega a výše?
          Jaká by asi byla reálná záloha na zapůjčení toho powerpacku?
          Jaká asi tak výše pojištění pro případ haváríe auta/odcizení těch baterek?
          O povinném ručení pro případ podpálení podzemních garáží v ceně půl miliardy ani nemluvě.

          Sv. Prostato … :-)

          1. Kdepak, na vymýšlení důvodů, proč něco nejde, jsme v téhle zemi měli vždycky odborníků dost a dost :-)

            1. Ok, tak si založte firmu na půjčování baterek do Eaut bez výše naznačených zajištění a pak poreferujte jak jste dopad … :-)

              1. Tahle věc samozřejmě musí začít u výrobců, ale děkuji za tip, bez vás by mě to vážně nenapadlo.

                1. Jak „výrobců?
                  To jako výrobce by měl sanovat/ručit za ztráty z Vašeho bussinesu?
                  Poněkud otřelá klasická levičácká myšlenka …

                  1. Pokud si výrobce nevyhodnotí, že mu změna konstrukce na výměnné baterie přinese zisk, tak to ty auta samozřejmě mít nebudou. Miluju plky o levičácích od lidí, kteří nemají tušení o tom, jak a proč věci fungujou, klidně můžete ještě chvíli psát.

            2. mmch., všechno samozřejmě jde! Jen to stojí zpravidla peníze.

              Jen samotná záloha na zapůjčení baterek bude někde na úrovni 50% jejich ceny (analogicky jako dnes u každýho vercajku z klasické půjčovny).
              Jistě, někomu 250+ litrů si nechat vyblokovat z účtu nebude dělat trable, jinému možná ano .. :-)

              1. Záloha na výměny může stát úplně klidně tolik, kolik by stála samotná baterie, kterou byste si už ovšem kupovat nemusel, takže si toho nejspíš vůbec nevšimnete.

  6. Ten závěr byl dost zbytečnej. Sice elektrifikace železnic byla pohříchu politické rozhodnutí, a navíc jsme si od Frantíků nechali vecpat 3kV SS, nicméně když už jsou ty dráty natažené, tak je to dnes dalece nejpříjemnější forma elektrické trakce. Má to autopilota nejvyššího stupně a za ty čtyři a půl hodiny mezi Prahou a Berlínem se dá udělat vcelku dost užitečné práce. Při současné stavu profízlovanosti je to taky asi nejanonymnější forma cestování.

  7. Kolem 15,30 jsem se vracel z chalupy (TU) do Phy.

    Na D11 za Poděbrady jsem dojel jakousi současnou „avii“ (75 km/h max)a za ní se táhlo cosi placatýho stejnou rychlostí.
    Nejdřív jsem přibrzdil jestli to nejsou číhající simírové a hle, ona to nějaká ta tesla asi v posledním akutažení snažíce se dojet těch 35 km ještě dneska ..
    Docela pobavilo :-)

    1. Nejdřív jsem přibrzdil jestli to nejsou číhající simírové a hle, ona to nějaká ta tesla asi v posledním akutažení snažíce se dojet těch 35 km ještě dneska ..
      Docela pobavilo :-)

      Čuměl jsem opakovaně na frontu před Tank ONO…..a přišlo mi to spíše smutný..:-)

      1. Proč?
        Někomu holt stojí za to si na ty 2 stovky úspory čtvrthodinku počkat (každý holt nevydělává litr za hodinu), jinému nikoli a zajede na šelinu pro 4-5 korun litru dražší benál bez čekání.
        Každého jednotlivého soudruha svobodná volba, ne?

        1. Proto tam jezdím brat 100, optimálně 250+ litrů najednou a pak si nalejvám kdy chci jak chci ze skladu. Navíc, na kamiounovým stojanu bejvá většinou celkem volno a teče to tam, není tam trubička jak do tříkolky (s ohledem na to, jak to svinstvo pění).

        2. Proč?
          Někomu holt stojí za to si na ty 2 stovky úspory čtvrthodinku počkat (každý holt nevydělává litr za hodinu)

          No vidíte…a u nabíjení to prej fungovat nebude…:-)

          1. no jasně ty vole blbej, protože čekat štvrthodinu jednou tejdně/měsíčně je totiž to samý, jak obden čekat štyry hodiny

            ty máš taky dost…

      2. Dokud je fronta jen u jedný pumpy, je to známka fungujícího trhu.

  8. Musím otevřeně přiznat, že vaše „problémy“ bych chtěl mít.

  9. Je to, jako by jste byli ve Speerově technologické grupě a řešili problémy s výstavbou na nově dobytých územích pro rok 47. V lednu 45.

    1. všimni si, jak každej tendle obskurní, obvykle totalitní režim měl velice silný oddělení na plánování megalomanskejch projektů pro nastoletí těch světlejch zítřů

      podobnost s nynějším svazem západu čistě náhodná, že? :D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017