Enyaqem do Berlína? Kein Problem! - zpět na článek

Počet komentářů: 450

    1. Důležitý údaj v článku je, že baterie v Tesle vydrží 8 let a pak si připrav 0,5 MKč na výměnu baterky. O životnosti a ceně baterie se zatím spíš spekuluje. Při průměrném věku aut v ČR 14 let by bylo by zajímavé spočítat 14 let TCO, celkovou uhlíkovou bilanci.

      1. Při typickým nájezdu domácích uživatelů, i když by s tím jezdili třeba do hokny v rámci okresu řekněme 20-30 kiláků denně jedna cesta, je to naprosto obskurně drahá kasa. Tam je totiž furt cena paliva spíš minoritní položkou v TCO/km, suterénně nejvíc tvoří pořizovací cena. Která je u toho obludná, a bude, není k dispozici žádná revoluce, co by senu srazila třeba na polovinu. Spíš se to zhoršuje, bude to eště víc zdražovat a u toho i eletrika letí nahoru, takže se pomalu posune ze stádia prakticky nulová položka do, v rámci TCO/km, už počitatelná položka. A to eště na eletriku neuvalili další výpalný, jako na uhlovodíkový paliva, což je jenom otázka času.

        Smysl to v rámci spleti výpalnýho a dotací dává jenom firmám, který to rychle ojezdí a buď šoupnou nějakejm kolouškům přes bazary, nebo to bude v takovým stavu, že se to bude rovnou šrotovat. Zatím to není v provozu dost dlouho, ale von si pak nějakej zelenej pošuk, co ho zrovna nebude nikdo hlídat, všimne, že se šrotuje mnohem víc a dojde k šílenejm hausnumerám i z hlediska TCO toho životně důležitýho sodofkovýho plynu.

        1. Ostatně vono je to vlastně počitatelný už teď, dyž bych pošukům věřil 20 kWh/100 km (jako že dyž budou topit a jezdit s něčím věčím, než nákupní kabelka, bude to spíš 30+ kWh/100) a cena fkoncu teď bude 7 korun/kWh, tak to jezdí za 140/100 km. Já s tím starým verglem dovedu jezdit asi za 120/100 km v dehtu.

          Pro firmu to samozřejmě zatím není tak hrozný, ta si taky započte úlevy+lepší tarif na eletriku a bude to mít třeba za 3 koruny/kWh. Ale příští rok už to budou 4 a zastavení v nedohlednu. Smysl to má stylem kradení-nafty-v-práci, tzn. nechají tě (i pro vlastní použití) nabíjet „zadarmo“ na firmě.

          Pokud by sis měl eletriku platit na vlastní wágen sám, tak i doma to máš už dneska za srovnatelný náklady, jako modernější spalovák co jezdí za 6 (na eletrowágnovej tarif většina domácností u nás nebude mít nárok bez toho, aby udělali totální rekonstrukci eletroinstalace za 50-100 tisíc, takže počítám standardní cenu eletriky D02d). K tomu tě ta sekačka stojí asi dvakrát tolik, energiju do toho leješ řádově 100× pomalejš (můžeš na rychlo-nalejvačku, kde platíš potom za dodanou kWh desítky korun+větší opotřebení, to se vyplatí taky) a seš prostě shora omezenej maximálním dojezdem, takže nemůžeš zcela mimořádně auto vzít a odjet do jinýho státu za jednu nádrž, například.

          To plně odpovídá tomu, co vidíme, vedle pracháčů co mají Tesle jako nový sako to kupujou prakticky jenom firmy (a eště i to zcela minimálně, zatím jako doplněk flotily spalováků), někdo tu psal 2,5 % celkovejch prodejů. Hovnobilky už neví kudykam, nikdo to nechce.

          1. ještě nutno přidat, vlastně, téměř násobit dvěmi, ba možná i více, cenu za alektřinu. Stát si rozhodně nenechá ujít DPH a spotřební daň.

  1. Děkuji za osvěžení v záplavě těch covidčlánků. Covid zcela zatemnil mozky mnoha dříve schopných autorů i diskutérů. Jen houšť a větší kapky!

    1. KONEČNE nejaká rozumná tema pre naočkovancov. Však ta covid-čákovina už nikoho napichaného nezaujíma. Napichanci dnes dostali neCovidový darček pod stromček.
      A k novému roku dostanú darček – posilovaciu dáfku.

      1. „Nebožáci! Žár šílenství jim sežehl vlasy!“

  2. Mimochodem, v tom zpusobu planovani vymen aut na trase zacinam videt prsty hospodske lobby, protoze hostince s vymenou koni byvaly sveho casu vynikajici zivnost. Takze uz vim, odkud vitr fouka! Hospodsti!!

    1. Jenže i ty koně se daly vyměnit asi tak za desetinu času než dobít ten současný elektrowerk .. :-)

      1. Četl jsi článek? :-)

      2. Však vyměnit elektronemobil za jiný, dobitý, je ještě rychlejší, než přepřáhnout koně…

        …Pokud tedy člověk vozí svá zavazadla v kufru na standardizované paletě.

        Dobíz elektronemobil bude zhruba stejně dlouhé, jako vyhřebelcovat, nechat nažrat a odpočinout vyčerpané koně.

        1. Pokud nevozíš na standardizované paletě, tak seš fprdeli. Překládání krámů mezi autama se časem ukáže být docela zdlouhavá a i tak problémová věc, pže dycky někde něco necháš a to pak jezdí v lepším případě na druhé straně města…

      3. Nakrmit a zregenerovat koně je jistě delší než nabít baterku, nicméně fór je v tom, že v zájezdním hostinci lze přepřahat na již odpočinutého koně/auto. Logistika krmení/nabíjení je v režii majitele karavanseraje.

    2. Přesně na přepřah jsem při čtení článku myslel, předběhl jsi mne.

      Není ale úžasné, že si 100 let po plošné náhradě koní v roli individuální mobility automobily opět můžeme dopřávat takové retro?

      Každý si pořád stěžuje na uspěchanou dobu – a najednou bude cestování zase dobrodružství, místo betonového koridoru dálnice člověk objeví místní zájezdní hospůdky, při čekání na přepřah prohodí pár slov s místními, zaobdivuje architekturu a zeleň, dopřeje si exotických pokrmů, možná i využije prostoje k napsání symfonie či ódy…

      1. A se současnými demografickými změnami se možná dočkáme i velbloudích karavan a karavanserajů. Postmoderní Kara ben Nemsí nebude muset za orientálními zážitky cestovat do Miklagardu a dále na východ.

        1. Zejmena pri ceste do Berlina se lehce muze stat, ze posledni usek cesty se bude odehravat na oslu. Umweltfreudlich.

      2. Jojo. Přesně se mi vybavil římský Cursus publicus a americký ponny expres. (Nezapomenutelný inzerát: Nabízíme zaměstnání – mladým, hubeným, šlachovitým mužům do osmnácti let. Musí být zdatní jezdci, odhodlaní denně podstupovat riziko smrti. Sirotci mají přednost. Mzda 25 dolarů týdně.)

        1. kdyby to bylo 25 tolarů týdně, tak bych normálně myslel, že to je ze Zeměplochy :)

      3. Ale pokud se v tom E2 poskokq2 cestou do Ústí posere, ceně romantika za své a duše umělcova sepíše možná tak revoluční pochod.

    3. Brzo se objeví článek „Soros investuje do sítě zájezdních hostinců“. Nebo se toho ujme KFC.

    4. Už dlouho tvrdím, že životaschopný model pro elektro by byla standardizace výměnných baterií – přijedu na benzínku, přijede chlap s ještěrkou, vytáhne moje baterie ven, vloží nové a já za pět minut pokračuju v cestě. Jedna izraelská firma s tím začala, ale narazila na problém toho, že baterie stárnou a vlastník vozu nikdy nebude vědět, co mu tam vlastně strčili za šrot. Takže funkční model je jen tehdy, když ty baterie bude vlastnit a garantovat automobilka nebo ta síť zájezdních hostinců.

      1. Ne, elektro je prostě celé špatně, minimálně v rovině možností současných akumulátorů a možností rozvodných sítí.
        Nemá žádného smyslu, nějak šířeji diskutovat o této úchylárně, kterou podporují převážně smradi a teď to nemyslím nijak pejorativně.
        TIHLE smradi, které mám na mysli, ti už jsou odnaučení kriticky myslet a u toho počítat, ale jsou o to lépe naučení věřit a o předloženém nediskutovat.
        Netvrdím tím současně, že jde o špatné lidi, to rozhodně ne. Jen jsou vzděláni totálně jednosměrně zdeformovaným školským systémem. Mají doma rodičovské vzory, které už bohužel rezignovaly – a podle toho pak mladí postupují i v životě a praxi. Dost těch přemýšlivějších narazí na limity, převážně fyzikální, následně na finanční – a o takových potom čteme články, jsou uváděni jako odstrašující příklady toho, proč se nevyplatí do věcí šťourat, rozebírat, kritizovat a nedejbože správně přepočítávat.

        Mohl bych naservírovat například rozbor o prosté výměně sodíkových výbojek za LED venkovní světla.
        Komplexní, včetně nákladů na výrobu, pořízení, montáž, spolehlivost v provozu, vlivy prostředí, extra vyčíslené náklady na údržbu v provozu, včetně ekologické bilance.
        Jeden velmi prozíravý šéf Technických služeb (je ve funkci už skoro 25let, tak prozíravý asi je), předložený elaborát pečlivě pročetl, udělal si dokonce pár kontrolních přepočtů a jen k tomu podotkl: „Ve vlastním zájmu se postarej o to, aby se to v této podobě nedostalo dál, než teď ke mně“.
        Konkrétně šlo o výměnu klasických, sodíkových svítidel VO, za LED svítidla „doporučené“ německé firmy.
        Ta je nevyvinula, ale fakticky jen seskládala z běžně dostupných, sériových a nemodifikovaných komponentů. Nechala svítidlo certifikovat ve dvou německých zkušebnách, ze kterých měly mít certifikáty i všecky důležité použité komponenty. Pozoruhodné na tom bylo, že ty atesty důležitých použitých komponentů, kterými se finální montovna svítidel oháněla, dotyčné zkušebny po dotazu nenašly.
        Ale skládačka jako celek, ještě pozoruhodněji a docela rychle prošla, až si člověk řekl, že udělat antikorozní a degradační testy, včetně dlouhodobé EMC kompatibility – s ohledem na stárnutí elektronických součástek v exteriérových podmínkách, tak rychle snad ani nejde. Ale jde..

        1. Ani mi nemluv. Nenávidím ty LED lampy veřejného osvětlení, které kromě toho, že to je nezdravé (protože je to obrovská špička v modrém spektru maskovaná další menší špičkou ve žlutém aby to jako celek nevypadalo tak bíle, takže melotonin nic a spánek také nic a noční vidění řidičů také nic) v porovnání s oranžovým světlem sodíkových lamp, které připomínají ohniště, vypadají odporně a ničí atmosféru ulic i nočního města jako takového.

          Jenže když jsem se dotazoval na radnici, tak mi ukázali analýzu od ELTODO, že prý ušetří 90% nákladů během 5 let, a ptali se zda jsem expert na osvětlení.

          Co na to říct, že.

          1. Tady bude někde chyba, konkrétně v té „analýze“. Mám to od insidera, přímo od člověka, který na údržbě VO dělá.
            V našem městečku byly LED svítidly zkušebně osazeny čtyři nedlouhé ulice a asi polovina přechodů pro chodce.
            Ve třetím roce provozu se ukázalo, že údržba těch čtyř ulic a přechodů pro chodce, už v tom třetím roce provozu vyčerpala zhruba polovinu financí, co mají TS vyhrazeny na údržbu VO celého města.
            Takto zvýšené náklady, které zahrnovaly i výměny celých svítidel (převážně kvůli praskání plastů, chladičů, následnému zatečení vody a likvidaci elektroniky), není schopna vykompenzovat ani zhruba třetinová spotřeba oproti sodíkovým svítidlům.
            Když se pozorně rozhlédnete okolo sebe, tak lze s „údivem“ zjistit, že na mnoha místech ještě dneska svítí svítidla, namontovaná už počátkem 80.let minulého století bolševikem.
            Na mnoha místech ještě stále svítí svítidla, původně určená pro 125W rtuťové výbojky s luminoforem, průběžně „rekonstruovaná“ na 70W sodíkové výbojky pouhou výměnou tlumivky. A pokud je nerozstřílejí vzduchovkami šušni, tak budou nejspíš svítit tak dlouho, dokud v nich koroze nesežere některou železnou část.
            Nebo spíše – dokud bude povolena výroba sodíkových hořáků. Ty budou postupně mediálně, různými kvaziodborníky shledávány eko-fujfuj, jako tomu bylo ještě nedávno u žárovek, halogenek a potom i zářivkových úsporek.

            1. Jsem to onehdá počítak a sodíkovka s LEDkou vychází dost podobně na svítivost. Na spolehlivost asi sodíkovka vychází o 1000 procent líp. Bývaly doby, kdy jsme sodíkovku uměli vyrobit v Evropě…

              1. Ono se staci podivat, jak tise mizi z regalu ty zazracne rtutove zarivky s E27 soklama, co mely nahradit ty fuj fuj wolframove zarovky. Nespolehlive, s plynnou rtuti, drahe jako krava, ale s velkym antre narvane lidem do domacnosti.

                1. To byla taky úchylná myšlenka…EU je parta kreténů a politici musí být hodně zkorumpovaní, že nás v tom nechají

                2. Tesla Holešovice.
                  Nejprve rtuťové RVL, RVLX a RVI s příkony 125,250,400W, později sodíkové SHC a SHCX 70,110 a 150W, vše jen E27 a E40. Závit E33 je pouze pojistkový.

                  To, co svítí skoro bílým světlem, připomínajícím teple bílé LED, to jsou metalhalogenidové výbojky MHI a MHC, dělají se už od 35W a svítí jako kráva. Otravná je u nich nutnost zapalování dost velkým vn impulsem. Obyčejné, nejčastěji používané sodíkovky bez možnosti horkého startu, zapalují jenom vlastní tlumivkou, nepotřebují nic dalšího. Vn zapalovač potřebují upravené sodíkovky s hotstartem až od 110W výš, co se dávají na křižovatky apod.
                  V čem je jenom výbojka, objímka, tlumivka, kompenzační kondík, svorkovnice a dekl, to téměř nepotřebuje údržbu. Převážná většina údržby spočívá v opravách hnijící přípojky s pojistkou, v patě stožáru. V poslední době už není možné, nechávat kryty paty stožáru mírně neutěsněné (když to trochu luftuje, tolik to nehnije), protože prý na ně chčije obrovské množství psů. A výpary z kvanta psí moči prý způsobují korozi ještě horší, tak se to dneska naopak zatěsňuje důkladně. Není prý většího potěšení, než muset opravovat vnější zemnicí svorky obechcaných stožárů, doslova rozežrané psíma chcankama, zinek nezinek..

                  1. jo máš recht, u nás sou v tom keramiky

                    většina těch vysokotlakejch výbojek má skoro univerzální startéry, což vo to, i dyž jo, jsou to spotřebky, stejně jako ty samotný výbojky; hoří to při extrémní teplotě (samotná komora je z čistýho křemennýho skla) a má to tendence se často při smrti protavit nebo explodovat, to je asi hlavní nevýhoda (spolu s nutností všechno dělat narhovat tak, že je tam velkej tepelnej spád a ty komponenty na to musí být dělaný)

                  2. To mi řekni – to je dnes opravdu o tolik psů více?

                    1. No je, objektivně. Jak hodně gaučáků, tak hodně telat, jaký by lidi před 25 lety doma mít nemohli, ani nechtěli. Dneska je to móda, tak pastevecké psy týrají v panelákách.
                      Stačí se projít po venku v ulici, kde jsou vedle chodníků a řady lamp, větší a delší trávníky. Stačí tak mezi půl sedmou a osmou večer. Oni si to ti chlapi od VO nevycucali z palce.

                    2. Já si pamatuji tak v ’98, že konkrétně Holešovice byly tak zamořené pejskaři, že na chodnících bylo lejno snad co 3 metry. Žádná jiná čtvrť tak šíleně pokálená nebyla. Ale od té doby se to radikálně zlepšilo a zmizelo to skoro úplně.

                      Je pravda, že dnes má leckdo psa jako substitut lidských vztahů – jak mladí singles, tak senioři.

                      Ale pořád mně překvapuje, že by to byl tak markantní rozdíl. Nezpochybňuji, jen mne to překvapuje.

                    3. Jan Mrcasik 26.12.2021 v 15:38

                      Ano.
                      Proto se také nové stožáry dodávají s plastovým návlekem nebo nástřikem, tuším cca 0,5 m nad terén.

                    4. Nebylo by jednodušší nechat patu kovovou a na její kostru vyvést nějaké napětí proti zemi? Možná by si pak čoklové to ochcávání rozmysleli…

                    5. …nejakej soudruh na to narazi pri navratu z nejake bezrouskove chlastacky a vykonanim potreby prijde lidr o cur…, eh, chtel jsem napsat partaj o lidra.

                    6. Jakkoli nepochybuji, že průměrný lídr partaje není ani zdaleka tak inteligentní jako běžný všadyser, myslím, že časem by to došlo i těm. Ostatně partajních lídrů rozhodně škoda není.

                      To bych se spíše bál o lišky a jiné jezevce.

                3. To byla avantgarda elektromobility:-)

                  Výměnné baterie tuším plánují i soudruzi v Číně, jen nevím zda to myslí vážně nebo je to jen maskirovka pro zmatení nepřítele, podobně jako boj s chřipkou?

          2. Nedávno jsem viděl video, že firma Tungsram vyrábí nové, lepší výbojky do pouličního osvětlení, které svítí bílým světlem a mají menší spotřebu.

            1. těch výbojek v E33 a E40 existuje moře druhů, co bylo todle zač? nějaká forma vysokotlakýho halogenu?

              1. Nebylo to tam specifikovaný, ale podle všeho to byly metal halidové výbojky s keramickou komorou.

                1. (E40, jak psal servisdok nahoře, u nás sou vlastně E33 výhradně na keramiky)

                  jo, vysokotlaký výbojky, komora není keramická, průsvitnejch keramik moc není, ale z čistýho křemennýho skla

            2. Bílé světlo je v pouličním osvětlení špatné a jakákoli firma to propaguje je banda zkorumpovaných grázlů.

              V noci je potřeba světlo co nejbližší červené a co nejdál od modrobílé, protože:
              1) jinak blokuje tvorbu melotoninu, takže lidé hůře usínají a spí a zhoršuje se jim imunita
              2) jinak řidičům výrazně zhoršuje noční vidění – když mine osvětlení tak aby viděl vozovku a věci/lidi okolo

              1. A já bloud myslel, že je to věkem, že vidím prd, když jedu za tmy. :-)
                Ale je fakt, že LEDky od 4000k výše jsou na osvětlení dost nepříjemné.

              2. Moje osobne skusenosti su uplne opacne. Po prestupeni z pozicanych aut s ledmi do nasich aut co maju este halogeny mam problem cokolvek vidiet. Proste to nesvieti.

                1. Vybojky jsi v aute zkousel?

                  1. Myslis v nasich autach ci vseobecne? Do nasich aut sa vybojky dat nedaju, pozicane auto s vybojkami sa mi nejako neuslo. Okrem toho ich farebna teplota je podobna ledom.

                    1. Spektrum je ale jine, neni monochromaticke. Navic teplota chromaticnosti odpovida dennimu svetlu ve vetsim rozsahu.

                2. Nicméně můj příspěvek nepojednává o tom, jak dobře LED osvětlují, nýbrž za jak dlouho po expozici lidského oka se lidskému oku vrátí noční vidění, tj. schopnost vidět ve tmě a šeru tam, kde to jasně osvícené není.

                  Dnes všichni výrobci úmyslně perou do aut co nejsilnější a co nejvíce oslňující LED, protože je to statussymbol (byl zajímavý rozhovor v nějakém automagazinu s týpkem, co obcházel auta v Praze se spektrometrem a hodnotil; říkal, že výrobci samozřejmě ví, že bílomodré LED je nesmysl a škodlivé, ale dělají to protože lidé chtějí bílé světlo coby synonymum drahého a nového.)

                3. Problem ale neni v teplote svetla, ale v intenzite. Halogenove osvetleni takove intenzity nedosahuje (vetsinou poznas absenci ostrikovace).

              3. hovno, kloudný bílý osvětlení je dycky nejlepší, slunko vole taky nesvítí žlutě ani červeně a s tím melatoninem si děláš asi prdel, to jako aby se lidem za volantem líp usínalo? no ty krávo, co sis šlehnul? X-D

                1. Abych ti tak odpověděl řečí tvého kmene:

                  Vole, viděl’s někdy západ slunce, nebo si děláš prdel? Červenej vole! Protože ve dne kdy svítí bílý slunko lidi bděj a namísto toho spěj v noci! A v noci je tma, ale předtim slunko zrudne aby mozek přepnul na spaní vole!

                  A viděl’s někdy pilotní kabinu, vole? Jak je podsvícená? Červený světlo vole! A proč? Protože doba, za jakou si lidský voko zvykne na tmu po červeném světle je ca. 10x kratší, než po bílým světle! Si nedělám prdem!

                  1. Jan Mrcasik 26.12.2021 v 18.51

                    Západ Slunce je červený jen za specifických meteorologických podmínek.
                    Lidová moudrost k tomu praví:“Západ hoří, Východ hasí.“ Pravda, dnes je rčení politicky neprůchodné…

                    Jinak: můj kokpit je na základě rozhodnutí výrobce podsvícen světlem bílých LED. Klikami dveří počínaje…
                    Závodní jezdci před lety používali dodatečné osvětlení kokpitu fialovou lucerničkou, která se později prodávala i „závodníkům“ víkendovým. Její účinnost byla později v praktických testech zpochybňována, ale to jsem již nesledoval.

                    1. Nikolvek. Zapad slunce jede vzdy do cervena a tlumi nizsi cast spektra (od zelene smerem k uv). Je to dano lomem svetla v atmosfere. Ze to nevnimas az tak vyrazne je dano tim, ze modrou barvu si mozek velmi rad dokresluje a tim, ze i pres absenci modre a zelene se nejedna o monochromaticke svetlo.

                    2. Tu nižší část spektra až tak moc netlumí, ale tu modrou tlumí maximálně (protože je nebe modré).

                    3. Nizsi cast spektra je prave modra a ultrafialova. A nebe modre opravdu neni.

                    4. Ta filajova byla k tomu, ze lehce stahovala panenky, takze oko rychleji reagovalo proti oslneni.

                    5. To bych si rad precetl. Mate na to nejaky odkaz?

                  2. jenže, čéče, pilot lítá ve tmě, musí se navigovat ve tmě (s noktovizorama a další ťéchnikou) a všechno dělat ve tmě

                    ve wágenu si naproti tomu člověk, kupodivu, obvykle nesvítí, zatímco venku z wágenu na cestu svítí SVĚTLEM, a rači teda, vole, uvidím všechno v přirozenejch barvách, abych jaksi věděl, esli tam přede mnou je list, nebo ježek

                    co sem přešel na světla o vyšší teplotě, tak se mi jezdí líp, škoda, že nejlepší žárofky jsou všechno furt lehce do žluta, s rozumnější barevnou teplovou bývají jenom tak +50 %

                    1. Barvy uvidis i pri nizsi teplote chromaticnosti. K tomu modry megapeak ve svetle nepotrebujes. Jo a promin, zapomnel jsem … voe.

                    2. není pravda, pokud tam některý vlnový délky nejsou vůbec (sodíkový výbojky, anyone?), neuvidíš barvy prakticky VŮBEC (resp, monochromatický odstíny jedné barvy) a pokud je tam barev málo, neuvidíš barvy věrně

                    3. Proc pletes monochromaticnost a teplotu chromaticnosti dohromady? Nizsi teplota vubec nemusi ovlivnit viditelne spektrum barev. Teprve az monochromaticnost ano. Nicmene, jak jsem psal vyse, i v tomto pripade si mozek rad modrou domysli. Jo a zapomnel jsem … voe.

                2. Vsimnul sis nekdy, ze lepsi celovky maji i cerveny svetlo?
                  Az budes v noci hrat u ohne na kytaru se zpevnikem, tak zjistis, ze u ohne je prd videt, a s bilym svetlem se da sice hrat, zato uz neuvidis nikoho kolem. Cerveny svetlo neoslnuje.
                  Souvisi to s tim, jak funguji tycinky a cipky.
                  No a jak vypada bily svetlo z ledky, to tu uz Mrcasik popsal, prohledni si nekdy graf intenzity v zavislosti na vlnove delce. Ja si vybiram ledky domu prave podle toho, jsou mezi nima velky rozdily.
                  Tpicky je to tak, ze je tam modra led s luminoforem, ktera to svetlo rozplizne do nizsich vlnovych delek, a aby to nebylo tak hrozny, tak jeste prave nejaka zluta.

                  1. Tak i vojenský baterky měly vždycky červenej filtr…prej se to do tunelů proti Vietcongu hodilo…

                  2. :marně přemejšlí, co má kytara společnýho s osvětlením pozemní komunikace z vozidla:

                    1. To ti snadno vysvetlim. Ne vsechno je tim autem osvetleny, takze je dobry osvetlovat to tak, aby te to neoslnovalo, a videl jsi i neosvetlene casti.

                  3. V Zline Z43 mam cervene osvetlenie pristrojov a cervene svetlo na osvetlenie mapy. Aby bolo vidiet v noci aj von z kabiny nie byt oslneny od lampy alebo pristrojov. Je to hodne stare a funkcne ale to sa uz dnes nenosi…

        2. Měl jsem samozřejmě na mysli uspokojivý model z pohledu uživatelského komfortu, nikoli z hlediska provozování rozvodné sítě.

        3. no a to si tam někdo na certifikace a atesty aspoň hrál; ve většině případů se tím nikdo nezdržuje, prostě se něco vodněkáď dotáhne, nahrne kdejakejm starostenskejm horem spodem a je vyděláno

          1. Resil jsi nekdy nejakou certifikaci, pripadne postih uradu za vyrobek na trhu, ktery neodpovida normam?

            1. jinej Michal 30.12.2021 v 9:48

              Postih se obvykle neřeší (tedy pokud si dokáži vzpomenout) – stavební dozor vyžaduje při přejímce stavby certifikáty od světla po štěrkodrť na zapravení výkopů (pod dlažbu chodníku), málokdo zabuduje sloupy a světla VO s vědomím, že mu to investor nezaplatí.
              Při výběru konkrétních těles se zjistí, že v úvahu připadají dva až tři místní (zhruba v rámci okresu nebo sousedního okresu, že) dodavatelé, protože starosty zajímá kupodivu i servis. Raubírny, kdy někdo odněkud doveze paletu svítidel bez papírů, prodá a zmizí, se ještě možná dějí, ale nepotkal jsem se s nimi.
              Moje zkušenosti jsou samozřejmě omezené, letos to bylo jen sedmdesát lamp.

              1. Hm, jak pises zacatek posledni vety, tak mas plnou pravdu.

                Jinak uz jen stazeni vyrobku z trhu je masakr, kor pokud je to pred nejaky velky shop.

        4. Vážený, melete sračky. Modré světlo je blábol, který se vyskytuje v jedné jediné studii studii, kterou si někdo vycucal z prstu. Něco z poslední doby: https://vtm.zive.cz/clanky/nocni-rezim-iphonu-spanek-nezlepsuje-redukce-modreho-svetla-na-jeho-kvalitu-nema-vliv/sc-870-a-210061/default.aspx
          Nikde neexistují studie ve které by bylo použito dostatečné množství dat, aby se potvrdily podobné bláboly. Poslední cca čtyři roky je většina 2700K a nebo si teplotu určí zákazník.
          Životnost LED: pohybuji se v tomto oboru víc jak 15 let. V jedné pražské vozovně jsme před xlety montovali led lampy (pro jednoduchost budu používat tento nevhodný termín)které kvůli chlazení byly osazeny ventilátorem cca 80×80. Hrozná pitomost. Jedna stála 20k. Házet všechny led lampy do jednoho koše je nesmysl. Máme ulice ve kterých jsme nebyli nic řešit skoro 10 let. Chlazení je důležité a pokud má svítidlo dost „masa“ a zdroj není nejlevnější odpad, tak je to ok. Osobně jsem odsadil víc jak 2000 kusů a kolik celá firma si netroufnu odhadovat, ale nebudeme daleko od 15000 kusů. Samozřejmě, nejsou to lampy za 1000,- ale od 5500,- až po 600W reflektory za 30 000,- Naopak, sehnat něco na opravu sodíku je poslední dobou problém. Evropská uhnije už sodík zakázala takže se výrobci orientují s klasických tlumivek na elektroniku a sehnat tlumivku, která rozměrově sedí do 30let starých lamp je čím dál těžší. Udržba starých lamp plných vody, řas, ptačích hnízd….. je pěkně drahá, protože končí nejen životnost svítidel, ale byly vyrobeny špatně, takže už jako nové byly plné vody. Skoro nevím o českém výrobce, který by vyrobil lampu do které nejenže nenateče, ale nedostane se tam žádný hmyz. V jednom městě jsem montoval 400 ks sodíků, cca čtyři roky zpět. Tragédie..

          1. za takový hrachy se to nezaplatí asi tak NIKDY, to by to muselo eletriku dodávat zpátky do sítě; no a přiď mi povykládat, jak budou nynější světla ze všech těch PVCček vypadat za 30 let – jo vlastně nebudou, plast zdegraduje a rozsype se :D zatímco plech, sklo a keramika drží, selhávají předpokládám hlavně gumový těsnění, přičemž ta sodíkovka svítí i když je půlka světla pod vodou; cokoli se spínanejma zdrojema po pár měsících fungovat přestane, protože ty citlivý součástky vohnijou a svody v řídicích obvodech to spolehlivě vyřadí

            mimochodem na vysoký světelný toky je obecně LED absolutně nevhodná technologia, zatímco vysokotlakej halogen se dá škálovat prakticky neomezeně (lamby na desítky kW se běžně dělají a nestojí to žádný hausnumera, s ohledem na ty parametry), tak LEDky v zásadě končí někde od 100 W nahoru, pak už veškerý problémy z toho vzniklý nabírají rozměr obskurity a ceny jsou naprosto obludný, přičemž vo tom jak je to sqělý svědčí hlavně papír a plky prodavačů

            krásně je to vidět u náhrad různejch svítidel, jako právě patice E33, E40, R7s apod.; v halogenech výkony a svítivosti do obludnejch hodnot, LEDkový náhrady mají naprostý zlomečky světelnýho toku a třeba v R7s je to celkově tristní, tady se prakticky nic nevozí, pokusně sem u rejže teď bral do širší lamby na zahradu (teď honem nevim, délka snad 13 cm) 50W ledkovku (s tomu úměrným světelným tokem), kde je už víc hliníku na futrálu toho, než samotnejch LEDek, a eště rejže vyrábí naprosto obludnou hliníkovou krabicu s integrovaným ventilátorem co má 100 W

            pro srovnání, halogenovou lineární žárofku do R7s 1 kW s vyšším světelným tokem do toho koupím za esli 50 vočí

            1. no hlavně běžná sodíková výbojka dává cca 100 lm/W, zatímco LED pro změnu zase +- 100 lm/W. Pořizovací cena LED a zdroje je mnohonásobná, takže nějak nevidím ten prostor pro úspory. Jo, pro provize, to nepochybně.

              1. Tak hlavne – odstrani se lokalni vyrobce osvetleni a podpori se hodnej Cinan, kterej nas pak jednou pekne chytne za koule a dalsich 5000 let nepusti.

          2. Modré světlo LED je nezpochybnitelný objektivní fakt, který se neřeší podřadnými statistickými studiemi ale natvrdo objektivně měří spektrometrem. A každé LED svítidlo kromě naprosto speciálních, RGB i fosforové, má špičku na 460nm v brutální modré, kterou pak maskuje větší špičkou někde v oblasti 620nm žlutozelené.

            Spektrometr nelže, jakkoli se to vám LEDkařům strašně nehodí, a biologie také ne.

            Ten článek, kterým se oháníte, neříká vůbec nic z toho, co mu překrucujete. Říká jen to, že SOFTWAROVÉ údajné „potlačení modrého světla“ nefunguje – což není překvapení, protože spektrometr nebo i jen LED obrazovka namířená na stěnu tmavého pokoje vám ukáže, že bez ohledu na to, jakou barvu má zdánlivě obraz na displeji, je podsvícení pořád modrobílé.

              1. Tak to je nářez. Takhle nepokrytý lobbistický apologetický pamflet tu už dlouho nebyl.

                Signatáři jsou jeden za druhým zástupci „dodavatelů LED veřejného osvětlení“, spolků propagujících „nové trendy v osvětlení“ = LED nebo elektrotechnici bez znalosti biochemie lidského mozku.

                Ale vy ledkaři si malinko protiřečíte, protože LED#1 tu postuje studii, podle které modré světlo z LED podsvícení prokazatelně zhoršuje spánek, kdežto LED#2 tu postuje pamflet že se „nepovedlo prokázat škodlivost“ – zato pokud všichni nuceně nepřejdeme na LED, zvýší se emise CO2 a pohřbí nás dinosauři!

                Špica.

                1. Pokud si libuješ v tom, nechat si svítit při spaní do ksichtu lampu pouličního osvětlení, tak pak se vcelku nedivím, že ti to zhorší spánek. Ale proti gustu…
                  Co je mi známo, studie, která „dokazovala“ škodlivost „modrého světla“ byla tendenční v hodnocení dopadů, kde psala nepodložené soudy. Na to navázala studie, která prokázala, že nezáleží na barvě, ale ne intenzitě světla. Můžu zkusit dohledat.
                  Jenže té první se chytli někteří výrobci led osvětlení, třeba imbecilní oligofrenik Medřický, který se neustále snaží si na různé bio a eko modely dávat patenty (většina odmítnuta) a působit na různé bio eko spolky, aby si vyřvali jeho „ekolampy“ za megaprachy.
                  Kde to prosadil, tam to skončilo průserem.

                  1. 1) Pokud si myslíš, že melotonin vs. barva světla je „jedna studie“, jsi neuvěřitelným způsobem mimo. Je to kumulativní poznání biochemie asi za 20 let a souvislost s barvou světla byla prokázána jak empiricky experimentálně, tak teorecicky skrze biologii lidského oka.

                    2) Tvorbu melotoninu ovlivňuje osvětlení 30-60 minut předtím, než jdeš spát, což jsou signifikantně právě ty lampy veřejného osvětlení. Pokud si po návratu pustíš do ksichtu bílé LED podsvícení nebo žárovky, sám jsi strůjcem svého štěstí – ale v tom máš volbu. Ve veřejném osvětlení volbu nemáš, kapišto?

            1. A jéje. Dokud modré světlo nedokážeme izolovat tak neexistuje. Když neexistuje, není možné, aby mělo neblahé účinky. Co mi to hergot připomíná … :-)

          3. Od te doby, co kupuju LED zarovky domu, tak je menim cca 0,5-1x za rok. V podstate je kupuju hned po trech kusech. A to se snazim kupovat Philips, nebo Tungsram. Naopak mam v baraku na par mistech jeste wolframove zarovky a ted se drzte – nektere dokonce od roku 58. A ne, neni o svetlo, ktere se rozsveci jen na Silvestra na pet minut.

            Jednoznacne ty ledkovy kramy odchazeji drive, nez co pisou na krabickach (tusim 20000 hodin, ci co). Pritom kdyz se to rozdela, tak jen ten elyt, co tam je, ma 5000 hodin garanci kapacity. Copa se asi deje potom?

            1. není to náhodou 5000 hodin při maximální teplotě a zvlnění? ale máš asi nejaký lepší, dyž tam vůbec je elektrolytickej kondenzátor X-D

              bral sem zatím Osramy 1500 lm, proti kukuřičnejm rejžím, který na začátku vypadaly zajímavě a pak to ve výrobě nějak vomrdali (přitom za stejnou cenu, zatímco vosramy zlevnily – teda do loňskýho léta) a šlo to totálně do kundy, paráda, máti s tím svítí v kuchyni 12 hodin denně a svítí to furt stejně už druhej; jediná nevýhoda je ta velká baňa, do některejch svítidel se to musí změřit, esli se to tam vůbec vende

            2. Jednoznacne ty ledkovy kramy odchazeji drive, nez co pisou na krabickach (tusim 20000 hodin, ci co)
              Bohužel je to dost o chlazení. Zkuste se taky podívat na GE.

            3. Mám barák plný žárovek ať už halogenových nebo obyč. Když jsem měl ještě zásobu starých žárovek, tak jsem je měnil jednou za x let, teď ty žárovky asi vyrábějí někde v prdeli a žárovka teď vydrží asi tak x měsíců. Jsem ochoten si za to příjemný světlo připlatit na elektrice (i když ono je to hodně sporný viz jedna 100W halogenka oproti 5 metrům ledpásku). Oproti ostatním zdrojům světla je to prostě mohem přirozenější a příjemější. Zkuste si schválně posedět večer s pivem/vínem pod ledkama a pak pod žárovkou, to je rozdíl jak prase.

              1. Mam na pude nevelkou krabici komunistickejch zarovek a vzhledem k jejich zivotnosti tam v te krabici jeste porad neco bude i po moji smrti. Postupne vyhazuju ty zarivkovy ‚zarovky‘ s tim, jak umiraj a davam zase zpatky normalni zarovky. LEDky tu jeste taky jsou, vsechny v teplem spektru, ale jak zdechnou, nahrazuje je zarovka. Tahle etapa vyvoje byl proste error.

                1. Ještě je zajímavé jak se obyčejným žárovkám brání obyvatelé domů s elektrickou topnou rohoží v podlaze. Bojí se platit za sálavý teplo z žárovky, ale nebojí si topit přímotopem zalitym v betonu.

                2. Ja to zase delam naopak… v byte mi pravidelne vsechny zarovky praskaly (max. zivotnost cca rok? ani ne), takze jsem je nahradil teplyma LEDkama. LEDky nepraskaj, netopi (novy barak, okna na jih, v lete se tam bez zapnute klimy neda existovat, topeni jsem nezapnul 3 roky), a zvysily se mi preplatky za elektrinu :D

                  Ale neni nad zarovku na cteni nebo na stole, to zase ano.

          4. Jen drobnost k tomu clanku. Pominu-li obsah toho, na o se divas vecer v telefonu (a spousta veci stimuluje mozek), vcetne kratkych videi s rychlym strihem, tak nocni rezim (pokud neprepnes primo do monochromatickeho cerveneho), nema az tak extremni smysl, protoze ty barvy jsou michane z rgb, kde je modra stale obsazena.

      2. Už dlouho je ti tvrzeno, že to je naprostá kokotina na všech úrovních technologie, protože fyzika a další ach tak nemoderní přírodní zákony.

      3. To je taky pěkná ptákovina; odpojením baterie dojde k vynulování všech funkcí a další půl hodiny potrvá „obnovení nastavení“.

        1. většina těch krámů v sobě pořád má na krmení inštrumentů olověnou akunu, v tom zrovna problém není; se pamatuju jak to tady někdo předloni rozebíral a hrozně se divil, že werk, jehož většinu hmoty tvoří akuny si vozí olověnou akunu :D

  3. V zásadě jsi trefil jeden ze směrů, kterým se to bude pravděpodobně ubírat.
    Jeden směr bude použití nějakého meziproduktu typu vodík do běžných spalovacích motorů, jenže ta účinnost není nic moc, takže to bude stát ranec a navíc bych měl asi morální problém s tím zajet do garáže a ráno si tam rozsvítit, abych to náhodou ten den nevzal do práce zrychleně luftem. Kremační potenciál vodíkových aut při nehodě bude zhruba stejný jako u aut na baterky, exploze unikajícího vodíku z nádrže bude bonusová fičura za příplatek, pokud si řidič nepřeje pouze pomalu uhořet (ale zase ušetřit přinákupu).
    Druhý směr bude souviset s rozmáhajícím se carsharingem, kdy se design aut změní na něco, jako je legendární lakatoš (https://www.youtube.com/watch?v=4fzR4n6o_UE), kdy bude středním klínem spojena část vozidla sestávající z kabiny a nepohonných agregátů, kterou vlastní uživatel (nebo si jí půjčí na cestu) a část druhá, která bude sestávat z jednotky pohonu a baterek, kterou bude vlastnit něco jako škoda výměneq service a místo tankování prostě najedeš pro novou pohonnou jednotku a s tou pojedeš dál, zploplatněny budou najeté kilometry. Alternativně u dálnice bude něco jako „připoj se na vláček, co pojede z exitu 3 na exit 144 na trolej“ a baterky budou použité pouze na dojezd poslední míle.
    Tyhle koncepty se začnou rozvíjet přesně v okamžiku, kdy se poprvé vyrazí elektromobilama na dovolenou, u nabíječek se udělají fronty 20km dlouhé a současné použití všech nabíječek na jednom stanovišti u dálnice způsobí oblastní blackout.
    Prostě nebudou se měnit jen auta (to co se děje teď je jen využití konceptu k rozjezdu zájmu), ale změní se mobilita jako taková.
    Message: Nejezdi nikam, nebo jeď vlakem, nebo tě to bude něco stát.

    1. Vzhledem k výtečné energetické hustotě vodíku by nás teoreticky účinnost palivových vodíkových článků nemusela příliš vzrušovat, samozřejmě za předpokladu, že výroba bude dostatečně levná. Větší problém je bezpečnost, fotografie Hindenburgu viděli všichni a udržet tu mrchu na jednom místě je dost oříšek.

      1. vo kokotinách jak ty tvoje články samozřejmě nikoho ani nenapadlo přemejšlet ty článku, automaticky se myslí motor s vnitřním spalováním, akorát vodíku

        1. Gratuluju, tímto ses zařadil hned vedle místního agresivního Slováka, který se tu nedávno rozčiloval, že Starlink je fake, přičemž se ta věc běžně prodává a hlavně funguje. Elektrochemické palivové články jsou ve stejné kategorii, ty kokotino.

          Corono, jaký je vztah Behe a Ktosi?

          1. palivový články se nedostaly a nikdy nedostanou do normálního nasazení, pokud už z toho někdo něco zbouchá, sou to prototypový malosérie za velký zlodějny (jinak se tomu říká taky dotace)

            taky je jasný proč – je to drahý, obludně velký, drahý, minimální výkon a takřka bez možnosti regulace, taky drahý; veškerý nevýhody všeho, co to může mít, a prakticky žádný výhody

            1. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Toyota_Mirai
              (uz jede druhou generaci)
              Samozrejme jede na proudu dotaci a greendealu, ale jede.

              A jinak se palivovy clanky vyuzivaji v bydlicich, je to drahy jako krava, mizerna zivotnost, a potrebuje to vyjimecne cistej ethanol, ale pouziva se to.

              1. já to samozřejmě vim, existuje i třeba palivovej kotel, ale nikdo soudnej si nepořídí úchylárnu za čtvrt mega, když plynovej kotel o lepších parametrech a s poloviční velikostí stojí pade

                bydlíci ty vole blbej mívají vyměněnej, nebo eště líp druhej, přídavnej alternátor asi jenom už několik desetiletí, že by zrovna na to při přestavbě zapomněli, ehm ehm :D

                ty kokoťárny nejsou povinný, mám za to, ale je to stejná móda jak ve své době stop-start

                1. Druhej alternator je prej problem kvuli STK, ale je to samozrejme reseni. Proto se tech clanku asi neprodava az tolik :-)
                  Prej jsou povinny (respektive nevyhnutelny) od Euro 7. Co ja vim. Pro me je dulezity, co se da koupit, a novej bydlik bez smart alternatoru prej ne.

                  1. bydlík ojro 7? kolik lidí myslíš, že to kupuje? dělají se hlavně konverze dodávek

                    1. Znam dva, co si ho koupili, nikoho, kdo by si ho prestavel. A nehraje to moc roli, netvrdim, ze to ma astronomicky prodeje.
                      Vyvracim tvoje tvrzeni, ze palivovy clanky nikdo komercne nedela. Toyota uz nabiha na osmej rok seriovy vyroby vodikovyho auta s clankama a v bydlicich se pouzivaji ethanolovy.

                    2. tisícina procenta produkce, sorryjako, to na trhu jak dyby neexistovalo

                    3. Tohle nemá smysl. Co Behemot nezná, neexistuje, přičemž díky vyjímečné schopnosti googlit a číst rychle na wiki zná úplně všechno, minimálně na úrovni doktoranda.

                      A čím víc něco nezná, tím víc je ochoten se o to hádat. Škoda s ním trávit čas.

                    4. Nomad:
                      „…Co Behemot nezná, neexistuje, přičemž díky vyjímečné schopnosti googlit a číst rychle na wiki zná úplně všechno…“
                      – – –
                      To je sice pravda, ale co ty – nemlels mi tady náhodou nedávno taky nějaký nesmysly…???

                      :OD

                    5. Možný to je, ale pochybuju, že bych cokoli vyprávěl ausgerechnet tobě, místní PS-VB. Navíc nezapomeň, že jsem Jacq.

                    6. a to sem myslel, jak nás tady nejakej chytrák oblažoval dojmama, jak dojde k náhradě několika miliard vozidel nějakejma těma jeho šlánkama, a von to teda myslel jenom pro sebe a další politruky nebo jak?

                      já vim, že takovýmu kokotovi, jako tobě, je zbytečný to psát, ale pro ty vostatní…v zemské kůře NEEXISTUJE ani zlomek potřebnýho množství platiny či paladia k tomu, aby bylo možný takový množstvý šlánků namrdat; ne že by to někdo soudnej chtěl, proti motoru s vnitřním spalováním to má všechny nevýhody a jenom prakticky žádný výhody

                    7. A teď mi prosím ocituj, ty brepto, kde jsem psal o „náhradě několika miliard vozidel nějakejma těma jeho šlánkama“. Děkuji pěkně.

                    8. Vzhledem k výtečné energetické hustotě vodíku by nás teoreticky účinnost palivových vodíkových článků nemusela příliš vzrušovat, samozřejmě za předpokladu, že výroba bude dostatečně levná.

                      Pokud jenom tak blekotáš do větru, tak to příště zkus něčím uvést, třeba tady budu jenom blekotat kraviny do větru, bez jakékoli vazby k diskutovanýmu tématu, tak to ani nemusíte číst, joo? Protože lidi tak nějak inherentně předpokládají, dyž někdo píše do diskusního vlákna, že budou psát k tématu.

                    9. Jasně, takže jsi právě prokázal, že jen lžeš, jako když iDnes tiskne. Hádáš se o věcech, které sis sám vymyslel, čistě jenom proto, že tvoje smutná existence ti zřejmě lepší využití volného času nenabízí. To i ten ZRG s Jackem jsou na tom líp.

                    10. Nomad
                      27.12.2021 v 21:03

                      můžeš bejt v klidu, soudruhu, já sem si žádný kokotiny jako je náhrada miliard vozidel s motorem s vniřním spalováním za nějaký obskurní kraviny, jejichž jediná výhoda je násilný přesměrování financí do správnejch kapes nevymyslel; to je doména uhnijních ksindlů a jejich nadšenejch přicmrdnávačů tvýho ražení

            2. A jeste k tem bydliku – pouzivat se to bude vic a vic, neni to sice dotovany, ale s nove povinnyma smart alternatorama nejde jaksi dobijet bydlika ze spalovaciho motoru. Solary jsou zavisly na pocasi, to typicky stavkuje prave tehdy, kdyz elektrinu potrebujes (prsi, tak jsi uvnitr, je noc, tak chce koukat na telku, je zima, tak si chces zatopit), tak najednou 5 – 10% ceny bydlika za tichou elektrocentralu na ethanol neni az tak blbej napad.

      2. Energeticka hustota vodiku je pramizerna.

        1. A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom energeticka hustota? Vyhrevnost vodika je fantasticka. Vsetko ostatne naokolo je nahovno.

            1. Palivem pro osobní vozy budou uhlovodíková paliva. Není pro ně konkurence.
              Efektivní elektromobily mohou fungovat jen v podobě lehkých vozítek a pouze pro malý akční rádius. Taková ovšem nikdo nevyrábí, marketing cpe přesný opak.

              1. To je ale zas problém cílové skupiny zákazníků a nakladů. Když „malé auto do města“ zdražíte v nákladech o 100-200 tisíc Kč, tak jste zvojnásobil jeho cenu a cílová skupina co si taková auta kupuje si to nekoupí. Když u drahého auta (spoťák, SUV, sedan) zdražíte v nákladech o 200-300 tisíc Kč, tak zvednete koncovou cenu třeba o 30%, což je běžné navýšení třeba za různé příplatky, tak to zákazník takových vozů občas bez problémů akceptuje a s vědomím omezení co EV má si to občas někdo koupí. Ono ne všechna auta neustále potřebují jezdit napříč Evropou, takže omezení dojezdu na 200-400 km nemusí být pro mnohé lidi žádné omezení. Pro „mama taxi“, nebo pro auto na cesty do kanceláře a zpět dnešní dojezdy zcela postačují.

                Blbé je když jako EU se snažíte protlačit EV jako jedinou cestu. Pro běžné lidi co mají v rodině pouze jedno auto, je EV špatná varianta, protože je drahé a dojezd občas opravdu omezuje.

                1. Elektromobil s dojezdem nad 200 km je za hranicí pásma efektivnosti pohonu. Mít já v ruce žezlo diktátora, v zájmu ekologie takové obludy zarazím.

              2. Sorry, ale to je stejná blbost, jako že vše vyřeší EM.
                Uhlovodíková paliva jsou drahá. Aktuálně levná jsou jen proto, že nám je „sama“ vyrobí biomasa. Sice s pramizernou účinností, ale tam o účinnost nejde. Pokud opravdu chceme se znečištěním něco udělat (což není fake, to je realita), pak je vhodné co možná nejvíc přestat tahat uhlovodíky ze země a jen tak je spalovat.
                Denní cukatury po městě přímej cyklus PV-EM, pokud bude málo, pomoct si krátkým cyklem přes biomasu a pokud ani tam nebude, tak teprve pálit kapalný dinosaury (proto v tom návrhu je výměnná jednotka, aby se dala podle účelu jízdy měnit baterka za spalovák).
                Tenhle záměr je věcně správnej. Jeho provedení je ale nesnadný a nejednoduchý.
                Jako prostředník pro ukládání přebytků PV je aktuálně H to nejlevnější (nejmenší ztráty end to end), ale má svoje problémy. Jestli se prosadí jiné médium tak, aby bylo přijatelně ekonomické, to nevím. Nemám na to žádný názor.
                Bohužel problém EU je v tom, že se to snaží díky různejm organizacím na to napojenejm řešit rychle a radikálně. Většinu lidí to ožebračí, pár lidí na tom strašlivě zbohatne. Tedy jak píšu jinde „Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako obvykle“.

                1. q:
                  „… to je stejná blbost…“
                  – – –
                  Ale to víš, že ne.
                  A rozhodly o tom fyzikální zákony…

                  .

                  1. Tak určitě.

                2. zneči-co? máš ai nějaký fakta, nebo jenom fanatický dogmata vod různejch pošahanejch autistek co nedodělaly ani střední? protože pak se tady nemáme moc co bavit, pro rozhovor na své úrovni budeš muset do kostela, tam sou na todle študovaní

                3. Dneska jsme si vyslapli na jednu sumavskou samotu, v podstate 6 kilaku snehem. A u toho jsem si nejprve rikal, jak to tam tehda tahali tema sanema, s konma, kdyz byl snih, protoze pluh nebyl… a u toho mi doslo, ze vlastne to samy zase nastane, protoze elektrotraktor tech 6 kilaku proste neproskrabne ani omylem.

                  1. na cestách to na saních celkem šlo, ne? teda nesmělo to byt metr měkkýho sněhu, tam by asi kuoň zapadl; v takovejch případech to za pár dní trochu prohrabali ručně a jezdili na saních na tom zbytku, předpokládám?

                    1. Tak on jednak nenapdl metr zaraz, takze obvykle kun se proslapl na predchozi pevnou vrstvu a druhak bylo celkem bezne zvykem obcas vystoupit a tlacit/brzdit/vyprostovat. To ne zcela odpovida dnesni predstave frikulina o tom, jak se prepravit z A do B.

                  2. Sysop 26.12.2021 v 16:42

                    Napadl sníh, můj děda zjistil, že pluh není, tak zapřáhl za koně kládu napříč a protáhl cestu. Údajně si mu na kládu ráno sedaly děti a užily si cestou do školy trochu toho „adrenalinu“.

                  3. Njn, proto píšu, že dogmatický, násilný přesun vše na EM je jeden velký průser. Nicméně to není argument proti tomu, že pro velkou většinu jízdních výkonů ta EM smysl má, stejně tak boostování na vysoce frekventovanejch linkách.

                    1. že to smysl má, může ukázat pouze svobodnej trh; tojota zcela jistě nějaký podpory brala i na ten svůj prius, ale řekněme, že to bylo tak asi nejblíž tomu, co se dá označit za tržní řešení; za dobu, kdy bylo vyrobeno a prodáno řádově MILIARDU motorovejch vozidel s motorem pouze s vnitřním spalováním, jich tojota dodala řádově MILION, takže tržní podíl celý desetiny procenta; a to je hybrid, což je tak asi nejblíž nějaké normální použitelnosti

                      všechny ty výhradní elektrosekačky mají svobodnětržní potenciál, což je naprosto nejlepší ukazatel jejich smyslu, tak eště asi tisíckrát menší; tím můžeme tuto diskusi uzavřít, už nás teda přestaneš oblažovat těma utopistickejma blábolama?

                    2. Pokud něčemu nerozumíš, neměl bys o tom mluvit, ergo: neměl bys mluvit nikdy a o ničem.
                      Pouze jedna praktická: Máš dojem, že v EU je v oblasti mobility svobodný trh?

                    3. q
                      27.12.2021 v 11:15

                      mám dojem, že sis tam spletl pád a chtěl to napsat v prvním, žejo?

                      nevim, jestli mě má vůbec zajímat nejakej pan vEU, když to je skomírající prdel co si hraje na neco, co dávno není, a i proto přikládám globální čísla; ani nebudu hledat, jenom si zašpekuluju, že těch Priusů tady prodali tak 10 %, většina asi šla na domácím/asijským a pak US trhu

            2. A protože si u Toyoty zapomněli tenhle článek a přečíst, tak nevěděli, že to nepůjde. Jak již někdo výše nalinkoval vyrobili Mirai https://www.autosystem.cz/novinky/prvni-vodikovy-vuz-toyota-mirai-prijizdi-na-cesky-trh-2372?gclid=Cj0KCQiA5aWOBhDMARIsAIXLlkeD1cWwgcFVxl6EVRmOQCadj36ugrzNMiacuoooMfzlsOsC2L8z-fIaAi2TEALw_wcB a ten si můžeš koupit.
              Nádrž má 120 litrů a ujede +- 650 km. stovku dělá za 9 vteřin. Při jízdě typu pan klobouk ujede na nádrž 1000 km. Mrzí mě, že nemám ten článek, kde francouzský fyzik dokázal (kdysi), že stroj těžší než vzduch nemůže létat ..

              1. nevim přesně co to má ukazovat, vodíkový busy jako technologický demonstrátory se tu a tam vobjevujou už asi tak čtvrt století, pokaždý to jenom ukazuje jaká obskurní zhůvěřilost to je; 1,7 mičudy? tak až jich budou prodávat aspoň milionů kusů ročně (ať neřekneš, že su na tebe zlej, to je řádově 1 % světové roční výroby), dáš vědět, do té doby se nemáme vo čem bavit? :o)

                vodík 700 atmosfér, na tom sceš sedět tvl :D

                1. Toyota mirai je osobák. A normálně funguje v provozu.
                  https://www.hybrid.cz/v-kodani-uz-jezdi-100-vodikovych-taxiku-toyota-mirai/
                  https://www.autorevue.cz/nova-toyota-mirai-nastoupi-do-taxisluzby-vodikovy-sedan-nahradi-diesely-v-parizi

                  1,7 mičudy stojí dneska kdejaký hybrid nebo elektro.
                  cng má tlak v nádrži 200 ATM, vodík 700ATM nebo 350ATM (jsou dva systémy)
                  Co je na tom blbě?
                  Vodík se dá honit trubkami stejně jako plyn. Plnění nádrže CNG nebo vodíkem je v principu stejné. Stejně tak obsluha u stojanu.
                  Co je na tom blbě?
                  Prostě auto jezdí na jiný plyn. Nemá spalovací motor, ale článek, který chemicky dělá z plynu elektřinu. (Ano potřebuje menší baterku jako hybrid)
                  Nic nesmyslného na tom nevidím.

                  1. Ibaze vodik je maly previt a zo vsetkeho rad uteka. Takze nadrze na jeho ukladanie nie su uplne trivialne na rozdiel od kvapalnych uhlovodikov. A pozor, to ze to vyriesili v aute je len cast retazca, este je to treba znasobit poctom potrebnych vozidiel a vyroby a distribucie. V malom, v stovkach ci tisicoch kusov to moze byt v pohode, v masovom meradle uz to taka hitparada nebude a rychlo sa potvrdia avizovane problemy.

                  2. hopsson
                    27.12.2021 v 17:31

                    1M7 je asi pětinásobek ceny normálního auta, takže takovej krám je naprosto bez šance na jakýkoli rozšíření, ale očividne to je zcela mimo tvoje chápání

                    pokud se to za čtvrt století nechytlo v socce, nemá to nejmenší šancu v IAD; si klidně sni dál, ale za svoje, já tydle kokotiny nehodlám podporovat, asi stejně jak jakýkoli jiný sekačky za strašný hrachy, kde stád okrade lidi kupující ojetiny (zpravidla teda chudší) a dá to těm, co si kupujou obskurní kraviny jako hračku (zpravidla teda bohatší)

                    1. Škoda Enyaq 1.2 -2.0 MKč
                      Toyota RAV4 plug-in hybrid 1.4 MKč
                      VW ID 5 1.4 MKč

                      Ukaž mi ten hybrid nebo elektro za 350 000 Kč s DPH. Než olítaný elektro (výdrž 8let), zkusím olítaný vodík. O současný požírač ropných látek se starám, aby vydržel co nejdéle, ale nic netrvá věčně.

    2. q 25.12.2021 v 23:31

      No, osazení alespoň kamionů elektromotory a instalací trakčního vedení v pravém pruhu dálnice mě napadne jako ideální řešení při každé cestě mezi Brnem a Prahou (třeba).

      1. ygorek:
        „..osazení alespoň kamionů elektromotory a instalací trakčního vedení v pravém pruhu dálnice mě napadne jako ideální řešení..“

        – – –

        Naprostý nesmysl, v praxi technicky neřešitelný, neefektivní.

        .

        1. corona 26.12.2021 v 10:10

          Máte pravdu, vlaky, tramvaje a trolejbusy trolejbusy jsou technicky neřešitelné a nikdy nefungovaly.
          To je asi tak vše, co lze k vaší námitce dodat.
          Snad kromě toho, že je možná nesmysl, ale s bateriovým pohonem kamionů nesrovnatelný. Tam bych, být vámi, hledal jádro pudla.

          1. ygorek:
            Já jsem psal o nápadu s nákladními automobily napájenými z troleje na komunikaci odpovídající dopravě mezi Prahou a Brnem. A to je technicky neřešitelné a neefektivní.
            Nic o trolejbusech, elektrické dráze…

            1. Proč by to mělo být technicky neřešitelné? Nikdo neříká, že to musí být pavouk, jako u tykadláků v Perníkově.
              O efektivitě rozhoduje kontext, do kterého je to řešení zasazeno.

              1. q:
                Ano, technicky neřešitelné, bez kontextů, snů a dojmů.
                Ten pokus ze SRN, kde postavili několik km trasy a honí několik vozidle je opravdu jen experiment. Uplatnění to mít nemůže.

                V SSSR kdysi kdesi fungoval nákladní trolejbus – kvůli velké stavbě. Jenže to byla jedna trasa, jeden typ vozidel, přepravující stavební materiál.
                Myšlenka Praha – Brno po dálnici je blud, nevyřešíš efektivně ani napájení, ani provoz, ani obsluhu vozidel, nic.

                1. corona 26.12.2021 v 13:57

                  V republice Československé fungovaly i lazaretní a pohřební tramvaje. To je asi tak všechno, co lze k vaší námitce dodat v případě, že člověk nechce překročit hranice obyčejné slušnosti.

                  1. Skoro-soudruhu ygnore, neuspesny zadateli o clenstvi v KSC, ty jsi vole bolseviku z Brna vole? To by vole vsechno vole bolseviku vysvetlovalo.

                    Co se tyce bolseviku trakcniho vedeni mezi Brnem a Prahou, na to bych se vysral. Dulezitejsi je aby bylo nejak zajisteno aby dalnice byla nepropustna pro zakomplexovane Brnenske curaky smerem do Prahy.

                    Nemel bys na to nejaky reseni bolsevik?

                  2. ygorek:

                    V Praze jezdily taky alegorický tramvaje, takže zábavy kolem toho dost…
                    Jenže já psal o technikém řešení – budeš tahat stovky km trolejí s vysokou energetickou ztrátou, vyrábět speciální povozy nevhdoné kamkoli jinam, budeš školit kvanta lidí – a výsledek?
                    No…???

                    1. V tomhle ideologickym souboji mezi kretenem corona a kretenem substratem ygnorem bych asi dal za pravdu kretenovi corona.

                      Ygnore, ty tupej blbce, co to je za idiocii instalovat kurva na silnici z Prahy do Brna trakcni vedeni? COpak uz to ty kretene neexistuje – nemame kurva vlaky vole? DOkazes si predstavit ten bezmeznej bordel kterej by takova picovina vyvolala, nemluve o tom ze to je technologickej nesmysl?

                    2. corona 26.12.2021 v 13.38

                      NE, vy jste nepsal o techickém řešení, vy jste psal:„Ano, technicky neřešitelné, bez kontextů, snů a dojmů.“, přičemž jste velkoryse absatrahoval fakt, který definova vyčerpávajícím způsobm q:„Proč by to mělo být technicky neřešitelné? Nikdo neříká, že to musí být pavouk, jako u tykadláků v Perníkově. O efektivitě rozhoduje kontext, do kterého je to řešení zasazeno.“
                      Až přijde zítra do práce váš asistent, možná vám ten výrok dokáže vysvětlit.

                    3. ygorek:
                      Tahat stovky km trakčního vedení na 750 V a pak se pokoušet tam honit nákladní automobily, které se jinde neuplatní = neefektivní.
                      Vyplatí se vlak.

                    4. Vlak se nevyplatí. Kdyby se vlak vyplatil, všechno by jezdilo vlakem. Nicméně nejezdí, všechno jezdí kamionem. Stačí se zaměřit na pár problémů, které vlak má, typicky:
                      – O přístupu na trať rozhoduje štemplem úřad pro přístup k infrastruktuře (kdo věděl, že takovej úřad existuje?), kterej řeší, kdo vyjede a kdo nevyjede. Na kolejích typicky není místo a musí se žádat o slot dlouho dopředu a zaplatit. Pokud se nakládka neudělá, prachy povtšinou propadají.
                      – Koleje mají jen jeden „pruh“ jedním směrem o který se musí dělit příměstská doprava s Vmax 100km/h, co staví v každý prdeli, dálková osobní doprava s Vmax 160km/h, co staví na každý druhý stanici a náklaďáky s rychlosti 80km/h, co nestavěj nikdy, ale zato musej dodržovat „noční klid“
                      – Vlak nejde u poskytovatele naložit, zapečetit, dovézt spotřebiteli a zapečetěný předat, je nutno 2x náklad překládat drážníma vohnoutama bez vztahu k nákladu.
                      – Celý tenhle ansábl je infrastrukturně i vozidlově násobně dražší než kamionová doprava a tomu odpovídá cena za km.

                      To jsou asinejvětší bolesti drážní dopravy. Je výhodná prourčité use-cases, typicky „důl na hnědé uhlí s vlastním depem v jižním bulharsku vytěží za týden 80vagonů uhlí a ze svého terminálu ho pošle do terminálu elektrárny v baden-badenu s časem doručení těsně po západu slunce, aby ho tato stihla spálit před rozedněním“.
                      Pro všechno ostatní je nákladní drážní doprava k hovnu, možná kromě vysokorychlostní dopravy osobní.
                      To všechno řešej kamiony a proto se používají.
                      Pokud se bude řešit befelem jejich elektrifikace (a to seřešit bude), bude se řešit dojezd v poměru s hmotností. A tam se asi nějaké formě boosteru na cestě nelze vyhnout, protože se přímo nabízí. Trolej bylo víceméně filosofická téma, praktickou aplikaci nevím.

                    5. Vlaky se používají. Nakládají se celé návěsy a jezdí to mezi kamionovými překladišti. Auta dělají rozvoz z překladiště do cíle. Vozí se takto třeba železo/ocel. Na silnici je to často náklaďák s RZ jiného státu než návěs.

                    6. hopsson
                      27.12.2021 v 15:16

                      to je ale zas furt jenom malej zlomeček celkovýho objemu přepravy, hlavně se jedná o v zásadě pravidelnou přepravu velkejch objemů/hmotností zboží (takže vedle toho uhlí právě ai nejaký ty rudy apod. a občas pak i hotový produkty z nich); cokoli kde je potřeba aspoň zlomek pružnosti, na to je železosocka zcela nepoužitelná

                    7. – kapacitu trasy požádá dopravce Správu železnic (majitel infrastruktury)
                      – neprojetá trasa se neúčtuje
                      – na většině dvoukolejných tratí se může jezdit „oběma pruhy“, jsou to tzv. banalizované tratě
                      – žádný noční klid se nedodržuje, to je fakt nesmysl, naopak v noci se nákladních vlaků vyjezdí nejvíce. Pruděj max. developeři, co si plánujou výstavbu u nějakého překladiště či seřaďovacího nádraží (spádoviště)
                      – kontejnery jsou naložené tak, že se nedají otevřít, jeden vlak odveze kolem 60 beden na jeden zátah překladiště – přístav

                      Ale tzv. kusová doprava se samozřejmě nemůže vyplatit, kontejnerová doprava funguje už mnoho let (pokud v poslední době číňan nezavírá terminály a přístavy kvůli covidu).

                      Jak budou jezdit kamiony ty tisíce km z/do Číny?

                    8. q 27.12.2021 v 10:43
                      Vlak se nevyplatí.
                      – – –
                      Až dojde k nárazu na drsnou realitu s problémem elektrifikace kamionu, pak uvidíš, jak se najednou vyplatí.

                      Úplně stejně, jako vyšumí elektrolítající nesmysly Ehang, TESLA SEMI, autonomní řízení a další bludařiny.

                      :OD

            2. „O efektivitě rozhoduje kontext, do kterého je to řešení zasazeno.“

              Tyvole, tak tomuhle říkám univerzální odpověď! Jak vystřižená z bruselskýho protokolu.

              1. servisdok 26.12.2021 v 13:34

                Vaše věta:„Jak vystřižená z bruselskýho protokolu. ukazuje, jak hluboce se svých odhadech a závěrech mýlíte.
                Kontext, o němž je řeč a který jsem naznačil větou:…je možná nesmysl, ale s bateriovým pohonem kamionů nesrovnatelný. Tam bych, být vámi, hledal jádro pudla.“ zahrnuje například ony elektrické tahače návěsů, elektrické autobusy a nabíjecí baterie jako zdroj energie.
                V době, kdy tlak na elektrifikaci postoupí z osobních dopravy na dopravu nákladní, se náhled na efektivitu technických řešení ve srovnání s dneškem skutečně nezmění?
                Atd.

                1. ygorek:
                  „…se náhled na efektivitu technických řešení ve srovnání s dneškem skutečně nezmění?…“
                  – – –
                  Mění se leccos, třeba směr plivání – jednou na západ, podruhý na východ.
                  Ale přírodní zákony se nemění a nápady s trolejí na dálnici pro kdejakej kamion zůstanou mezi neefektivními nesmysly…

                  1. corona 26.12.2021 v 13:50

                    Ach tak, ty přírodní zákony…
                    Děkuji vám, dobrý muži, teď jste mi to vysvětlil.
                    Učenec, který vypočítal, že čmelák se nemůže vznést, natož pak letět, byl váš děd, nebo učitel?

                    1. ygorek:
                      Budeš tahat stovky km trolejí, napájet 750 V, abys hnal náklaďáky mezi dvěma terminály a nikde jinde…?

                    2. corona 26.12.2021 v 13:57

                      Ach tak, já jsem napsal, kde mě něco napadne a naznačil, proč.
                      Vy jste pro sebe text dešifroval tak, že tím nápadem je nasazení konkrétního (a již pravděpodobně zastaralého)technického řešení na jednom konkrétním krátkém úseku komunikace a tento nápad bez použití podložených argumentů vyvrátil. Této technice uchopení diskuse se obvykle říká „strawman“.

                      Nebudu nic nikam tahat, nic napájet 750 V, nebudu nic nikam hnát mezi dvěma terminály a nikde jinde, jak mi ve výronu inteligence navrhujete.
                      Dovolím si jen poznamenat několik drobností na podporu svého nápadu (a přesvědčení, že existuje jiné technické řešení prozatím nevyhnutelné elektrifikace, než baterie).
                      Tlak na elektromobilitu nepochází z kraje mezi „dvěma terminály“.
                      Elektrifikace osobní dopravy nebude koncem Údělného Zelenání.
                      Zrušit nákladní silniční dopravu a převést ji na železnici velmi pravděpodobně nebude v ekonomických možnostech evropského obyvatelstva.
                      Tím bych ze své strany s diskusí skončil.

                    3. ygorek:
                      A já skončím debatu s tím, že veškeré pokusy o jakési „elektrifikované dálnice pro kamiony“ jsou technický nesmysl už kvůli napájení, komplikovaným a jinde nepoužitelným vozidlům a komplikované obsluze.
                      Jakýkoli nápad v tomto směru je úlet.

                      .

                    4. „Učenec, který vypočítal, že čmelák se nemůže vznést, natož pak letět, byl váš děd, nebo učitel?“

                      Slušná prasárna, ale vůbec nijak nevysvětluje, jak chcete řešit to napájení elektrického tahače v pravém pruhu dálnice, který kvůli efektivitě přepravy, musí mít elektromotor s výkonem asi tak 150-250kW.
                      Takže by nezůstalo u těch 750V ani na krátkých, zvlášť napájených úsecích. Pic a máme tu kvůli ztrátám kilovolty, supravodivost v nedohlednu, s kilovolty i problém s bezpečností a se sběrem. Dálnice není metro.
                      Na napájení tahače s takovým výkonem a z vf indukční smyčky pod pruhem dálnice, ale fofrem zapomeňte.

                    5. Proc? Nad takovou vf smyckou v dalnici by jiste zaplesalo nejedno srdce s kardiostimulatorem.

                    6. sesrvisdok 26.12.2021 v 17:12

                      Jak jste přišel na to, že nabízím nějaké konkrétní řešení, či chci zůstat o u nějakých 750 V?
                      Předpokládám, že pokud dojde k elektrifikaci IAD, dojde i k elekrifikaci silniční nákladní dopravy – netuším, jaká síla by tomu zabránila – a dočítám se, že jsou vyvíjeny bateriové autobusy a tahače návěsů, což pokládám za nesmysl.
                      Jako jedno z řešení předpokládám sice elektrifikaci, ale s napájením ze sítě.
                      Vy předpokládáte, že elektrifikace bude možná použitím baterií, nebo že k ní vůbec nedojde (a jak to přijde)?

                    7. ygorek:
                      Stále jsi nepochopil, že kamionovou dopravu nelze napájet z troleje – technické řešení je vyloučeno.

                    8. Kamionova doprava z troleje je picovina. Trolej nemuze vest vsude a pokud by se delaly prekladiste, tak uz je lepsi vzut vlak, nez budovat nejakou novou uchylnou infrastrukturu.

                      To uz by bylo mozna jednodussi omezit kamionovou dopravu a nektere produkty vyrabet lokalne.

                    9. Sysop 26.12.2021 v 18:12

                      Ano, omezení kamionové dopravy a lokální výroba některých produktů je daleko lepší řešení, to je i můj názor. Další můj názor je, že se napřed vyzkouší minimálně jedna slepá ulička. Teprve po bolestném nárazu na zeď té (poslední) slepé uličky se zhroutí systém dotací a nastane ústup od globalizace k lokalizaci. Že se zároveň zhroutí systém outsourcigu výroby, lze předpokládat také.

                    10. To je pořád ode zdi ke zdi. Že to nepoberou ty tatrmani výše, to je očekávatelný, že to nepobere elektrikář je na pováženou.
                      Elektrokamiony s baterkou end to end jsou píčovina. Pokud se ovšem bude řešit jejich elektrifikace (což se asi bude řešit a můžem diskutovat o tom, jak moc velká kravina to je), pak se vrácíme k myšlence, kterou jsem psal na začátku – baterky nechat jen na poslední míli od dálnice a po dálnici, kde se to vyplatí, protože je tam velká koncentrace podobných vozidel, použít nějakou formu boosteru, kdy je vozidlo po dobu jízdy po dálnici napojeno do sítě a neplejtvá kapacitu baterek, případně jí může i „přitopit“. Konkrétní technické řešení nenavrhuji, nicméně trolej se nabízí, alternativ je ale více – výměna baterek, alternativní pohonné médium. Nicméně z hlediska dlouhodobé efektivity si myslím, že to trakční napájení vyhraje.
                      Rozhodně to nebylo myšleno tak, že by se z kamionů udělaly cistě trolejová vozidla, protože pak to narazí na problémy, které popisuješ.
                      Pokud ovšem celý smysl polemiky stál na tom patřičně upravit myšlenku k absurdnosti a na tom její absurdnost dokázat, pak se nelze než tiše vzdálit.

                    11. q:

                      1.
                      „Elektrokamiony s baterkou end to end jsou píčovina.“

                      Ano, jsou, bo energetická hustota akumulátorů.

                      2.
                      „Pokud se ovšem bude řešit jejich elektrifikace…“

                      Pokud dojde včas na rozum, pak nebude, pokud dojde na rozum později, pak vše shoří na finanční náročnosti a neefektivnosti.

                      3.
                      „…nějakou formu boosteru, kdy je vozidlo po dobu jízdy po dálnici napojeno do sítě …“

                      Nebude kvůli vysokým technickým nároků a náročnosti na výcvik obsluh, řešení provzoních situací, bezpečnosti atd.

                      4.
                      “ Konkrétní technické řešení nenavrhuji,…“

                      Ani nemůžeš.

                      5.
                      „…alternativní pohonné médium…“

                      Uhlovodíky jsou bezkonkurenční, o tom rozhodl přírodní zákon.

                      6.
                      „…z hlediska dlouhodobé efektivity si myslím, že to trakční napájení vyhraje.“

                      130 let staré řešení – elektrická dráha.

                      :OD

                    12. O výhodě uhlovodíků nerozhodl žádný přírodní zákon. Pokud si to myslíš, nemá cenu diskutovat. Hlavní devizou uhlovodíků je jejich cena, kdy se píchne nebo rýpne do země a získaný produkt se jen zahřívá a odstřeďuje a z toho lze získat energii sbalenou na cesty a to velmi levně. Má to ale problémy:
                      – Zásoby levné energie jsou omezené a ty nejlevnější jsou dokonce již vytěžené
                      – Bordel, který z toho vzniká, má negativní dopady, které v dlouhodobém hledisku mohou převážit výhody levného cestování.

                      Elektrická dráha trpí problémem poslední míle a velkou nepružností.
                      Ano, pokud se zaměříš na jeden aspekt a ostatní taktně zamlčíš, můžeš mít pocit triumfu.
                      Nicméně je to pocit značně klamný.

                    13. q:
                      „O výhodě uhlovodíků nerozhodl žádný přírodní zákon.“
                      – – –
                      Uhlovodíky mají vysokou energetickou hustotu – sice se do nich musí vkládat další energie při zpracování, ale kdepak je nějaký jejich konkurent…?

                      Zásoby omezené jsou, proto je potřeba jimi nemrhat (copak zde již dlouho povídám zrovna na tohle téma, že…?).

                      Bordel ze zpracování i pálení samozřejmě je, proto je správné řešení viz výše – nemrhat jimi na kdejakou blbinu.

                      Elektrická dráha utrpěla zrovna v ČR velké rány za posledních 30 let přesně v tom smyslu, aby trpěla tím problémem poslední míle (rád uvedu kde, bude-li třeba).
                      Nepružnost lze eliminovat vhodnými překladišti – zatím se k tomu nikdo příliš nemá, ba právě naopak, likvidují se.

                      Tak co, stále kamion s trolejí…?

                      :OD

                    14. Bože. Tak ještě jednou.
                      Energie se do uhlovodíků vkládá při zpracování, ale toto zpracování provádí „zdarma“ slunce a biosféra s účinností zhruba jedno pikomile, možná ještě menší. Přídavek „zpracování“ je v energetické bilanci ropy nebo uhlí zcela marginální.
                      Podobně kvalitní „nosič“ sice umíme vyrobit, ale je to energeticky tak kurva náročné a tudíž nákladné a neživotaschopné, že se celkově lepší zdá být použití toho vodíku s účinností zhruba 10 procent a to i po vyřešení problémů, které při jeho použití vznikají.
                      Otázka zní, co je mrhání takovou surovinou, protože se používá nejen k energetickému spalování, ale také k výrobě mnoha dalších věcí, které naší civilizaci drží při životě.
                      Povídání ohledně vlečky z biele při plese do nízké za bukem a jejího efektivního využití mohou být sice zajímavé, leč k tématu nikterak vypovídající.
                      Pokud jsi měl pocit, že tvé argumenty jsou k tématu vysvětlující, pak jsi se zjevně spletl. Sorryjako.

                    15. q:
                      Ale ty mi nemusíš povídat, co to je uhlovodík, jak se těží a kolik se do něj vloží energie, než se z něj stane použitelné palivo pro motor. To jsem věděl už v době, kdy jsi ještě nebyl na světě.
                      Co vyžaduje vodík vím taky.
                      A proto jsem psal, že je výhodnější použít uhlovodíkové palivo, než vymýšlet energeticky náročnější řešení – to je ten přírodní zákon.

                      K vlečce bych tomo mohl říci opravdu hopdně, stejně jako k překladištím – asi nemáš příliš přehled, takže za bukem a bielá pro plese je pro tebe střed města.

                      Uhlovodíková paliva zůstanou nejvýhodnějším řešením, pokusy s vodíkem a baterkama zajdou na neefektivnost.

                    16. q
                      27.12.2021 v 11:22

                      vy tam máte hodně dobrou sektu, coo?

                      zásoby sou tak omezený, že za poslední dvě století jí máme furt jenom na dalších několik století…to je strašný tvl, to musíme hned spáchat civilizační sebevraždu a nechat se kolonizovat žlutejma ďáblama! na jednu stranu je facht, že civilizaca, která chorý jedince dokáže udržet tam, kde jí nebudou škodit, je z dlouhodobýho hlediska úspěšnější a tudíž asi lepší, no

                    17. Podruhé ti říkám, že pokud něčemu nerozumíš, nemáš diskutovat. Bylo by vhodné se toho držet.
                      Ropa (a platí to i pro uhlí) není pouze jedna, je to hromada druhů, která se liší kvalitou a „uložením“ a tedy ve výsledku cenou.
                      Levná ložiska, tedy ty, kde se provrtalo 50metrů a ropa stříkala 20metrů do vejšky, která byla v perském zálivu, nebo v texasu už jsou 20 let vytěžena a neexistují. Stejně tak kvalitní uhlí, kde se odhrabalo 15metrů jílu bagrem a 30let se těžilo. Těží se dražší ropa, která je uložena hluboko, nebo nevhodně, takže se na její získání a čištění musí poměrně dost vynakládat – třeba tepelné nebo kinetické energie, nebo chemie.
                      Takže na otázku, zda dojde ropa se dá odpovědět: ne.
                      Co nám ale může dojít je levná ropa (což se děje) v požadovaném množství – tam nás zatím určitým způsobem chrání technický pokrok.
                      Nedělám si iluze, že bys to dokázal pochopit, takže: skoč si do zdi :)

                    18. q
                      27.12.2021 v 12:28

                      myslíš, že ti ty tvoje lži furt bude někdo žrát? opakovaně jenom třeba v tom Texasu spousta lidí zbohatla tím, že koupili prakticky za pusu tydlety už že dávno vytěžený ložiska a bez větších investic do technologií ty čerpačky třeba po 10 letech prostě jenom znova zapli, a mnohde těží dodnes; jo třeba sice pomalejš, ale mít to zadarmo a těžit byť míň za těžký hrachy, no neber to tvl X-D

                      v Perským zálivu se neustále nachází další pole, resp. „zpřesňuje“ velikost polí na to, že tam je zásoba na dalšího půl století na každý pole, a to nejenom ropy, ale taky plynu, kterej se už kozomrdi naučili nespalovat do větru, ale třeba do plynové turbíny a díky tomu mít eletriku za pakatel, načež to investujou do energeticky náročnejch odvětví (zpracování hnilíku, skla a dalších, suroviny na to taky mají) a můžou si dovolit věci jako sjezdovka uprostřed pouště a další obrovský klimatizovaný města uprostřed pouště, protože voni si tam nechají rádi poradit vod našich inženýrů, co jim pomůžou vyřešit technologicky překonatelný věci a nemusí u toho poslouchat vypatlaný zelený kretény

                      to, že technologickej posun umožňuje těžit i dřív nerentabilní ložiska je snad špatně? děláš tvl jak kdyby to nějak smrdělo; vod toho ten technologickej pokrok je! dřív si taky mohla různý koření a žrádla dovolit jenom smetánka, neska zajdeš do supáče a můžeš si koupit exotický plodiny i maso z celýho světa, a za mě to je kurva dobře!! esli se ti to nelíbí, běž si do nějaké horní koreje nebo někam do kibucu a neser se do ostatních lidí

                      uhlí kde stačí vodhrabat relativně málo svršku máme i u nás na dalšího půl století (Mostecko-Litvínovská pánev, anyone?), poptávka klesla s ohledem na uměle vyvolaný překážky tvejch pošahanejch soudruhů (povolenky aj.), i když to už teď taky neplatí a zase nabírají lidi na další směny

                      velice srovnatelná situace je třeba v Austrálii, kde mají uhlí i ropy na staletí, ale umělejma zásahama pošahanejch ksindlů se těžba utlumuje a, překvapivě, ceny energií letí prudce nahoru (současně s tím že, překvapivě, ekonomika kontinentu jde setrvale jenom dolů a tak lidi, co kdysi žili v tzv. bohaté společnosti, najednou zjišťujou, že žijou stále víc jak chudáci a přestávají mít vůbec na to, aby si v rozpadajícím se nezatepleným nájemním bytě zatopili; šak to co tady řikám vo tom, že protinožci spějou do třetího světa, si nevymejšlím, to je holej fakt; von to ale asi bude třetí svět na úrovni rejží, kde si politruci budou žít jako páni, zatímco zbytek společnosti v té dystopii, co si nechali na sebe nainstalovat, budou žít jak vonuce; v průměru ale všichni spadnou do hroznejch sraček)

                    19. „máme i u nás na dalšího půl století (Mostecko-Litvínovská pánev, anyone?)“ – máme? ty seš Pavel Tykač?
                      Zásoby jsou, ale je dobré taky říct, že pod litvínovskou chemičkou, o okraji Litvínova a Horního Jiřetína nemluvě. Je hezké, jak zásada nedotknutelnosti soukromého majetku najednou neplatí.

                    20. Tak v tomhle má soudruh pravdu, kdyby se do limitů nehrabali zelený, tak PT těží, až se mu od kolesa práší i kdyby to měl prodat do ruska. No a pár člověků v jiřetíně, kdyby za svůj přestavěný chlívek někde na konci světa s dopravou na kole ukrajina, kde není ani elektrika, dostali prachy, za který by si pořídili barák u práglu, oktávku fmetle a osobní asistentku na 5let, tak by mu postavili pomník, dolu osobně požehnali a ještě každý vánoce popřáli Zdař bůh.
                      Realita je ta, že nějaký „zdroje jsou“. Jen nad otázkou kvality se soudruh nějak pozapomněl pozastavit. Ale co už.

                    21. elektrifikaca busů je sqělej byz pro všechny zúčastněný; udělá se co možná nejlevnější pašmejd za těžký hrachy, co zaplatí dotaca, zbytek se následující den po ukončení stanovené doby (zpravidla celý tři roky) „rozbije“ a eště si na tom řada překupníků namastí hubu jak to násleně rozprodávajou na komponenty

                      že by za to byly skoro dva nromální busy, co by jezdili 15 let, no…ekológya FTW!

                    22. To už tu od Vás několikrát bylo. „Vím, ale nepovím, protože perly a svině“. Už jste tím dost okoukaný.
                      Možná zázračné HE3DA, což?
                      Nebo jste na stopě technickému řešení, na kterém si jako první vymlátil celou hubu Tesla?

          2. Ukaž mi jedinou dálkovou trolejbusovou linku, co vede po dálnici a jezdí se po ní dálniční rychlosti. Proč asi něco takového už nezkusili?

            1. ze slaniny vede po rovné přímé silnici linka do šlapek; je tam tuším šedesátka i když je těch pár kiláků meziměsto, právě proto, že trollí-busy tam asi rozumně víc jet neumijou, tak si musijou čekat v koloně všichni

              vony taky ty trollí-busy nemívají zrovna nejvýkonnější motorizace, třeba 100 kW, což sice díky krouťáku stačí na to, aby ta pártunová bedna vyjela různý ty kopce z Pisárek na kameňák a podobně, rychlostí 40 kmh^-1, ale v žádným případě ne na to, aby to jelo 90 (což je taky daný tím, že na ty votáčky to není postavený)

              no a na to aby to jelo 90 a eště na dálky ti už ani omylem nebude stačit trakce 600 V, to budeš muset jít na vlakovejch 3+ kV a i tak mít měnírny co chvíla

              1. Na trase Simferopol-Jalta se používá klasických 750V po celé délce. Je to jen o počtu měníren.

            2. PaJa77 26.12.2021 v 14:52

              Dálková trolejbusová linka, co vede po dálnici a jezdí se po ní dálniční rychlostí, neexistuje a není žádný důvod, aby nyní existovala, což pravděpodobně víte. Jaký vidíte důvod pro to, abych vám něco takového ukazoval, nechápu.

              Pokusím-li se odhadnout výsledky současných vývojových trendů, mohu například předpokládat toto:
              – kamiony mohou jezdit dálniční rychostí 60 km/h bez problémů – dálniční rychlost jakýchkoli vozidel je politické rozhodnutí.
              – v současné době se objevují zprávy, že autonomně řízené automobily budou mít schopnost spojovat se (softwarově) do plynule jedoucích „vláčků“, domnívám se, že dojde-li taková funkce praxe, bude moci být silniční doprava oragnizována tak, že elektrický nákladní automobil pojede ze startu do cíle bez zastávky (pro tankování, odpočinek, tedy vyjma zastávek na výměnu operátora). Potom průměrná dálniční rychlost dejme tomu 50 km/h nebude na závadu.

              1. ygorek:
                „…autonomně řízené automobily…“
                – – –
                Nebudou.
                Infrastrukturu k nim by nikdo nezaplatil.
                A náklaďáčky napájené z troleje se konat nebudou, tak složitou a neefektivní blbinu nikdo stavět nebude. Elektrickou dráhu zná lidstvo asi tak 130 let…

                1. corona 26.12.2021 v 16:05

                  Nebude vám ta sláma v noci chybět?

                  O tom, zda autonomně řízené automobily budou, čili nic, jsem se nikde nezmiňoval. Odhadl jsem, že konkrétní funkce zkoušená při jejich vývoji se může dostat do praxe, protože jiné se do praxe již dostaly, od indikátoru deště pro automatické spouštění stěračů po „asistenta“ nouzového brzdění při hrozícím střetu s blížícím se cyklistou (třeba).
                  Co se bude, či nebude stavět, si, tvrdím, nedokážete ani představit.

                  1. ygorek.
                    Nebudou. Ale je možné, že marketing to bude tlačit, dokud se neukáže větší průser v provozu. Pak se to zarazí.
                    Těch „asistentů“ se vyrojilo už hodně, některé trvale nahovno funkční – záškuby do volantu, zbytečné kvičení, ukazování nesmyslných dopravních značek na disleji apod.

                    1. SatanOkkY:
                      Nereálné v běžném provozu, tohle je jen experiment.

                  2. Nebudou. Protože to nikdy nebude ošéfované ohledně právní odpovědnosti při havárii.

              2. Proč není důvod aby nyní existovala? Je to zavedený dopravní prostředek s existujícími sítěmi – na rozdíl od kamionu s trolejemi. Kdyby to byl dobrý a realizovatelny nápad, už to dávno jezdí. Ale je to stejný nesmysl, jako elektrické kamiony.

            3. Paja77: Myslím, že dálková trolejbusová trať Simferopol – Sevastopol je celkem známá. Donedávna tam jezdily škodovácké trolejbusy, délka tratě je tuším 90 nebo 100 km (teď nevím přesně) a trolejbusy překonávají na této trati místní pohoří. Ale není to dálniční trasa, vede to po místním ekvivalentu naší silnice první třídy.
              Čili existuje to, ale netroufám si říci, jak moc efektivní nebo úsporná ta trolejbusová trať je.

              1. Pardon – Jalta, ne Sevastopol.

              2. CzechDave:
                I tahle trasa efektivní být může. Jsou li kolem díky hustšímu osídlení a zástavbě vedení VN, je odkud napájet měnírny. A pokud je provoz hustý, třeba v intervalu do 30 min. přes den, proč by ne.

                Někomu ovšem nedochází, že kamiony takto provozvat nelze, to není linka…

              3. To je v tom případě zajímavý případ. Taky by mne zajímalo, jak je to s náklady.

            4. Musí kamiony jezdit dálniční rychlostí?
              Jiná vozidla napájená externě rychleji nejezdí?
              Důvod, proč to nezkusili bude spíš v oblasti provozní, než technické.

              1. Jaká jsou jiná externě napájena silniční vozidla?
                Pokud průmysl neupustí od JIT, tak se bez rychle a flexibilní dopravy neobejdeme.

      2. Jako, ze polskej kamion bude predjizdet odpojujice se a zase pripojujice k troleji co par kilaku? Zejmena v zime to bude hodne zajimavy, tesim se moc.

        1. Sysop 26.12.2021 v 16:05

          Zdá se, že ta vtipná kaše, co jste snídal, již nebyla čerstvá.
          Inu, stane se.
          Vy tedy předpokládáte, že polskej kamion je skupinový organismus, zatímco jednotlivý kus předjíždí z kolony vyjížděje a následně do ní zajížděje?
          A k tomu navrch, že po elektrifikaci osobní a následně nákladní dopravy zůstane doprava jako celek od provozní regulace po legislativní omezení beze změny?
          Já ne.

          1. No ja jsem jako kluk vyrustal v Brne a pamatuju se, jak obcas na sebe ridici tykadel nadavali, kdyz se nekde na krizovatce blbe zaradil ten, kdo mel jet pozdejc podle jizdniho radu a pak nekde zdrzoval. Pokud si to predstavim v ramci mezinarodni dopravy, kde je neuveritelnej bordel, jeden sere na druhyho a do toho maji dodrzovat nejake povinne prestavky, tak se zacinam dost tesit na tu taskarici.

            Ale jsem amater, kterej rozumi elektrice, ne mezinarodni doprave.

            Na jednom skoleni jsme meli Svycara, kterej je konstrukter meniciho se pantografu pro vlaky. Proste vysvetloval, ze ve Svycarsku je jinej polomer zatacek, takze vlakum staci uzsi pantograf, coz ale nestaci v Nemecku a Nemeckej pantograf se nemusi vejit do svycarskyho tunelu. Neskutecnej problem menit geometrii treba v zime. A to slo o blbej pantograf.

            1. Sysop 26.12.2021 v 17:19

              Zajímavé poznámky, děkuji, přestože s diskutovaným problémem nesouvisí prakticky nijak.
              Co se týče tunelu, nutnost použít užší pantograf by znamenala jinou geometrii vrchlíku. Poloměry zatáček jsou funkcí návrhové rychlosti trati, ta samozřejmě může být, jak je ve Švýcarsku zvykem, v každém kantonu jiná.
              Šířka pantografu musí odpovídat maximální šířce tečnového polygonu trakčního vodiče, ta pak je stejná v přímé i v oblouku – cílem je rovnoměrné opotřebení sběrače po celé šířce.
              Podobnou otázku jsme zde před lety probírali – proč nemá Pendolino naklápění skříně kompenzované nakláněním pantografu, jako mají některé severoevropské konstrukce? Tehdy to z přítomných nikdo nevěděl, nemáte k tomu něco?

              1. S diskutovanym problemem to souvisi presne tak, ze EU si bezpochyby zavede nejake standardy a paxe ukaze, ze treba kamion ze Svycarska nam na ne nebude pasovat. A budeme slozite vymyslet, jak to spasovat dohromady.

                Muzeme jit jinym smerem – napriklad medicinska technika a standardy stran hygienickych norem. Ty jsou take uplne jine ve Svycarsku a jine v EU. A obcas vznikaji neuveritelne picoviny. Napriklad u nas delame jeden senzor, ktery je z 99,6 % Al2O3. Svycarsko s tim nema problem a pouziva ho v medicinske technice. Nemecko s tim problem ma a vyzaduje, aby ta keramika byla 100 % Al2O3, coz neni absolutne technologicky mozne, ta keramika by proste nedrzela pohromade. Takze se vyrobek smontuje ve Svycarsku, do Nemecka proda a uz se nikdo nepta.

                Kdyz je takovyto bordel v kdecem, tak nejaka vize elektrifikovane dalnice pro elektrokamiony je proste jen vlhky sen, chci tim rict.

                1. Sysop 26.12.2021 v 17:58

                  Ano, kamion ze Švýcarska (bude to Iveco nebo Mercedes?) nám na nějaké standardy nebude pasovat, to je po dosavadních zkušenostech z panujícího bordelu očekávatelné.
                  Nedávno nám na naše standardy nefungovala Pendolina, což se ukázalo jako nepřekonatelná překážka a proto u nás tyto vlaky nejezdí.

                  Co se týče těch vašich vlhkých snů, tak ty mě nezajímají. Spíš mě zajímá, jak bylo možno vyčíst z mých předchozích příspěvků, zda předpokládáte, že k elektrizaci nákladní automobilové dopravy nedojde, nebo dojde. V případě že dojde, bude tato tedy podle vás založena na nabíjení baterií? Nedojde-li, bude podle vašeho odhadu založena na vodíku?
                  Poznámka a zároveň důvod, proč se ptám na zdánlivé pitomosti: nedávno se jistý Ing.Špidla nechal v rádiu slyšet, že rok 2030 není žádným osudným přelomem, normálně se pojede dál na vodík…

                  1. Ja rozhodne nerikam, ze se to nestane. Ve dvanactem stoleti si taky neumeli predstavit vuz na paru. Ale rikam, ze pri soucasnych technologiich je to ekonomicky nesmysl a technicky kurvaproblem.

                    Osobne si myslim, ze pokud se toho nechytnou politici, alebrz technici, pak trend bude spise k osamostatneni zdroju, nez nejaka centralni distribuce. Treba kazdej vuz bude mit malej fuzni generator.

                    1. Sysop 26.12.2021 v 22:01

                      Není žádný myslitelný problém, jehož by se nechytli politici, v tomto ohledu jsem skeptik.
                      Diverzifikace je logickou reakcí na aktuální centralizaci, takže ji lze očekávat. Znamená to ale zlom v zacházní s kapitálem, a ten musí něco vyvolat. A jako každý zlom, i tento bude bolet, než „to sroste“.

                      Co se týče jederného pohonu – jistě lze očekávat, že v transoceánské dopravě dojde k náhradě spalovacích motorů jaderným pohonem, ne?

              2. Jo a stran Pendolina je potreba se ptat Toka. Napad s Pendolinem prisel v dobe, kdy on v Alstomu rediteloval a tam jsem se s nim tehdy poznal, netuse o jeho budouci kariere, samozrejme. On sam tehdy vycejtil potencial a namisto reditelovani na Olomoucke presel na projekt Pendolino. Me osobne byl jako clovek neprijemny karierista a tak jsem pohlizel i na ten kyvajici se vlacek. Je to proste muj subjektivne neobjektivni pristup k teto veci.

                1. Sysop 26.12.2021 v 18.05

                  Vlaky s naklápěcí skříní jsou v Evropě běžné a mají-li sloužit k vysokorychlostní dopravě mimo oddělené koleje, je jejich použití žádoucí. Pokud vím, jediný stát, který si k takové dopravě objednal Pendolina bez naklápěcího mechanismu, je Polsko.

                  Jak ukázala praxe, v tuzemské topologii trakčních vodičů (lze-li pojem takto použít) zůstává trakční vodič se sběračem v kontaktu trvale a kompenzace naklápění skříně není nutná.

                  1. Vyzera ze sa v trakcii vyznas, mam otazku. Nesuviseli tie poziadavky na naklapanie zberaca skor s prevedenim trolejoveho vedenia v tej ktorej krajine? Nemoze dojst za istych okolnosti pri naklone skrine, teda aj zberaca k zachyteniu niektorej casti trolejoveho vedenia zberacom? Mozno to v CR/SR nevadi ale niekde to mozu mat inak.

                    1. semancko 28.12.2021 v 20:51

                      Ano, myslel jsem, že to z mého příspěvku vyplývá.
                      V debatě, která zde před lety k tématu proběhla to bylo probráno docela důkladně. V případě, že by náklon skříně vadil nerušenému provozu napájení, použije se samostatné naklánění „pantografu“, údajně je to řešení typické pro Severní Evropu, ale snad to někdo z přítomných odborníků dokáže upřesnit, případně vyvrátit.

                    2. Možná se pletu, ale není náklon vozové skříně cílem k vyšší rychlosti soupravy v obloucích?

                    3. Tezko rict. Ucel Pendolin v CR bylo podojit stat. Negociace kontraktu byla neskutecna prdel. Nejvtipnejsi byl manik z Vagonka Studenka kterej tam behal s takovym tim mobilem se zakroucenou snurou a nabizel kazdymu ze si muze zavolat. Za CD smlouvu negociovala nejaka bolsevicka pravnicka, naprosto neschopna. Zazrak ze ty vlaky nakonec dokazali postavit.

  4. Pěkná práce, pane domácí. Jenom technická – ta školní budova v Táboře zde https://mapy.cz/zakladni?x=14.6741553&y=49.4094756&z=19&pano=1&pid=61429438&yaw=3.735&fov=1.257&pitch=-0.059 není průmyslovka, ale zdravotka. Je tam prostě větší koncentrace opravdu hezkých děvčat, než na libovolné průmyslovce.;-)))
    Jinak k elektroautům – podle tohoto článku https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/jan-macek-profesor-elektromobily-zdrazeni-emise-nabijeni.A211130_141001_tec_technika_wes?zdroj=autokat_hp tvoří prodeje čistě elektrických vehiklů v Německu…..wait a moment…celých 2,5%! To nevypadá na nějaký prodejní sukces, spíše naopak. Dilema „elektro, či ne“ nakonec stejně vyřeší zákazníci svými peněženkami – jako se už děje v zemi tulipánů https://www.autoforum.cz/zajimavosti/nizozemsko-poznava-cenu-zivelneho-tlaku-na-rozsireni-elektromobilu-naplnuji-se-vize-expertu/, kde berou ojetiny útokem.
    Jestliže jsem příliš nevěřil, že EU dokáže rozkolísat migrační krize, tak ŇůGrýnDýl(TM), jehož je nucený přechod na elektromobilitu nedílnou součástí, rozmetá dle mých odhadů EU na prach. Jak pravil klasik:
    https://www.youtube.com/watch?v=dDEsj5QEWwY

    1. „berou ojetiny útokem“

      jako na Kubě pořád provozují americké bouráky z padesátých let.

      1. už se tam nejakej pátek vozijou nový auta, ale jo, plebs zatím na to nemá

      2. Tie „americké bouráky z padesátých let“ su to najvacsie sklamanie co clovek zazije ked dojde na Kubu.

        1. Wildcat: proč?

          1. Panč originální je akorát tak kastle. A ještě ne celá.

          2. Jednak to co napisal Shane – co z toho ze ma vedzie ’57 Olds ked ma nejaky motor z multicaru? Dalej ide o to ze tie auta vyzeraju dobre len z kilometra. Vidno na nich hrube vrstvy zle vybruseneho tmelu, kolesa a brzdove diely co nemaju nic spolocne s originalom, farby co nemaju nic spolocne s originalom, etc.

            1. Dobre si to prohlidni, to je Evropa od roku 2040.

              1. Ja som to tu uz pisal viackrat. Serie ma to. Z cisto egoistickych dovodov. A auta nie su jediny problem.

        2. Jj, brutálně napadený kutilem s motorama z žigula, Volhy a podobných reliktů RVHP

    2. Zakaznici v Nemecku penezenkami nic nevyresi. V Nemecku zatim funguje pozitivni motivace pres dotace a danove ulevy, asi jako pred rokem s ockovanim proti Cinske chripce. Po vycerpani konzumentu cukru se prejde na bic.

  5. V zásadě vidím dvě možnosti:
    1. pošleš je na plnou hubu do prdele a pudeš někam do normální firmy
    2. pošleš je do prdele tak jako z lehka s tím, že si budeš jezdit svým wágenem a ať si nějak zařídijou papíry, aby náklady aspoň z větší části padaly na ně

    Co to nakonec bude?

    1. Kazda normalni firma to bude resit bud tak ze zamestancum s velkym najezde poridi normalni auta. Nebo bude mit proste par benzinu na dvore a kdyz nekdo pojede nekam dal, tak si vymeni auto.

      1. V takovem Mnichove napriklad sw vyvojari uz do prace skoro vubec nejezdi, pandemie ukazala, ze HO funguje paradne. A taky ukazala, ze lze sehnat levnejsi sw vyvojare treba i v Sasku. Takze pokud nekdo rekne, ze treba bude jezdit dalky z Bavor do Berlina a potrebuje Firmenwagen, tak dostane hovno s vrtuli a misto toho si firma sjedna v Berline typka na Aussendienst, kterej to takto bude pytlikovat pro vic firem, aby mu to udelalo rozumnej mesicni prijem.

        Ze pujde uroven sluzeb do pici, to vime. A my vime i o jinych vecech, ktere pujdou do pici a presto jim davame forsaz. Takze rozhodne bych si nedelal laskominy, ze ‚firma vyresi‘. Jo, ale urcite ne vsem. Bude jen par vybranejch, zbytek proste utre. Jedeme na nove prekastovani spolecnosti, vazeni.

        1. V Sasku? Trochari…lacni softwaristi su v Bangalore.

          1. Wildcat 26.12.2021 v 16:51

            Tak.
            Zarazilo mě, kolik je mezi nimi děvčat. Podle jména nevím, podle hlasu a obrázku jsem si skoro jist.

            1. aleprt, to mají akorát po práci eště brigádku, tak zobou bobule

            2. Na tom nič zvláštne nie je, akurát zástancovia rovnosti pohlaví (slušne povedané) radšej nechcú počuť pravý dôvod – proste v Indii je to dobrý spôsob, ako zarobiť ako-tak slušné peniaze na uživenie rodiny. Tu, kde žijeme v blahobyte, si dievčatá vyberajú to, čo ich „viac baví“, a nie je to tým hnusným útlakom bieleho mačistického muža.

          2. V UK jednomu známému nabídlo vedení dva nové levné Indy místo jednoho, co pracně k něčemu vycvičil a narostl mu tím pádem plat :-)

          3. Nemci uz maji docela dost spatnych zkusenosti s sw vyvojari mimo Evropu, co vim. Takove ‚Wir schaffen das‘ v teto oblasti stalo furu nervu a prachu, taxe ted snazi vybirat si hlavne v Nemecku a pak v zemich EU.

          4. Lacní, to áno, to je ich hlavná vlastnosť. Mali sme kedysi v susednom tíme Íra, ten mal výkon za 10 až nekonečno Indov (nekonečno = ľudia z ekvivalentného tímu z APAC regiónu by nikdy príslušnú vec do funkčného stavu nedotiahli), ale aj tak v rámci šetrenia musel ísť preč. Hoci jeho plat bol sotva 10-násobkom indického.

            Čo som počul, tak Ukrajinci sú lacní a pritom dostatočne kvalitní. Ale v tom Sasku zas môžu naňho bliakať hitlerovsky a s nejakým prekladom a jazykovým nepochopením sa nemusia ondieť.

    2. U svojho sucasneho zamestnavatela by som sa nijako stavu popisovanemu v clanku nebranil. Sme plateni za cas na ceste k zakaznikovi. Tak kto som aby som sa niekomu snazil davat rozumy?
      Akurat neviem ako to bude po 7.1.2022…

  6. Skoda ze clanek obsahuje urcite nepravdy (napr. vliv topeni na spotrebu, ci opotrebeni baterie v case) ktere zpusobi ze priznivci EV ho rovnou zaradi do „hate“ kategorie. O co lepsi by byly prakticke zkusenosti dojizdeni s EV.

    Vseobecne je v tom konceptu (EV) nekolik „ale“. Jednak vubec potrebne mnozstvi energie (to bohuzel rozbijeji protichudne studie), pak treba logisticke zalezitosti (jak treba denne rozdistribuovat 20MW v mensim okresnim meste), dale pak cena vozu novych ci ojetych, a jiste dalsi „ale“ napr. kolem vyroby.

    To ze porad spalujeme fosilni paliva je spatne. Elektromobilita a soucasny greendeal smer jsou ovsem dalsim podvodem na lidi a problem znecistovani planety to neresi.

    1. Nerozumim, baterie nestarne a topeni nema vliv na dojezd? Pak bych asi mel reklamovat svoje auto. Staci zapnout klimu a v tu ranu mam z elektroauta normalni spalovak (jezdim hybridem). A nebo si trvat na elektro a nejede mi ani topeni, ani klima. Kolega, co ma MB hybrid, to ma tak, ze zapnout to muze, ale dojezd se mu krati cca o tretinu.

      1. Tak to máte špatný hybrid, protože zrovna to že klimatizace u hybridu musí být poháněná elektřinou napadlo Japonce už před 25 lety u prvního hybridu a proto v hybridních Toyotách pro klimatizaci nemusí běžet motor. A spotřeba té klimatizace zjevně není zas tak veliká, opravdu to chvíli vydrží běžet i při vypnutém spalovacím motoru.

        Topení je jiná věc. Topit elektricky z malé baterky běžného hybridu o kapacitě kolem 1 kWh je nesmysl, když máte v autě spalovací motor co stejně musí občas běžet. Jak často se spalovací motor zapne záleží na tom kolik tepla odebíráte. Takže při -15°C se prakticky nevypne, ale už při -5°C už se po pár km vypíná/zapíná dle potřeb. U plug-in hybridů už dává smysl topit i elektřinou, navíc pokud už máte klimatizaci, tak s drobnou úpravou máte i zároveň tepelné čerpadlo, takže opět topení nemusí to být žádná šílená spotřeba navíc.

        Ovšem pokud jako automobilka vezmete spalovací auto a „tupě“ k němu nabastlíte elektromotor a baterku, tak je výsledné chování to co popisujete. To ale není problém technologie samotné.

        1. jasně, pane letadlo, teď si vem bobulku a zase jdi hezky hajat, jo?

          klíma v normální autě odebírá na řemenu NĚKOLIK KILOWATT ty vole blbej a topení radši nechtít vědět, je naprosto obskurní hovadina a zřejmá neznalost základních přírodních zákonů takovou věci honit z akuny, pročež praskej zpátky na základku si to doštudovat

          1. Jasně, když mám v autě 200V baterku co dokáže dodat pár desítek kW výkonu (když má spalovací motor u 1,8 72 kW a celkový výkon je 90 kW, kolik musí dodat kW výkonu baterka ?), ale napájet tím kompresor klimatizace o výkonu (špičkovém?) NĚKOLIK KILOWATT určitě nejde.

            To tedy musí znamenat, že tyto náhradní díly jsou určitě fake, že ?
            Electric AC A/C Compressor For Toyota Prius
            https://www.amazon.com/Electric-Compressor-Toyota-Prius-2004/dp/B00WOXT0V6

            Doporučuji se nějdříve trochu poučit, než někomu začnete nadávat a ze sebe dělat blbce.
            How Does a Hybrid A/C Compressor Work?
            https://www.youtube.com/watch?v=vx7JfXmMBvk

            Jak je vidět na videu, ten kompresor umí oba způsoby pohonu. Řemenem ale i elektromotorem. Zjevně, když už vám běží motor, je efektivnější pohánět to mechanicky, ale když motor neběží, neznamená to, že se klimatizace vypne. A pro zajímavost při popojíždění po městě je vypnutý motor zcela běžně 50-70% času, takže ta klimatizace na elektřinu opravdu není otázka nějakých pár vteřin.

            1. přemejšlím, esli seš fakt tak blbej, nebo jenom navedenej…vnímáš vůbec, co píšu, nebo ses sem přišel mozkově vyblít?

            2. Jo no, to je ten, co si libuje ve start-stopu a podobných píčovinách, jako v libové vychytávce.
              To je pak těžký si všimnout, kolik to vlastně žere a jak dlouho to asi vydrží běžet.
              Už jsme tu nejednou konstatovali, že elektrický fanatici vůbec nemusejí umět počítat. Víra stačí.

              1. Připouštím, že japonské hybridy, co Vás nenechají ve štychu s vybitou baterkou, mají něco do sebe.
                Ale čisté elektro je zatím kokotina.
                S akumulátory, které jsou cenově, životnostně a parametrově dostupné dneska, pak zcela určitě.
                A až je někdo vymyslí, tak zbývá dořešit maličkost – kde vzít tolik levné elektrické energie, za co postavit nové zdroje s přibližně čtyřnásobkem součtu současných výkonů, za co a z čeho postavit fungl nové, mnohem silnější a nízkoztrátové rozvody, jak se potom vyrovnávat s kolísáním i špičkami odběrů, jak daleko od stožárů zakopat zelené s ekology..

        2. Mám plugin Superba a dneska při -7 bazální odběr 1kWh a při plném roštu elektroniky a topení 6,5kWh, při stání. Jenom doplňuji pro zajímavost.

          1. takže to zvládne takle stát jak dlouho, celou hodinu? :D

            1. Zajímavý dotaz, nicméně superb má dobrou funkci, že benzín nenechá baterku vybít úplně, ale pokud příkon baterie nestačí k tažení elektromotoru, tak se automaticky spustí benzín 1.4 TSI, který by auto Teoreticky slušně utahl sám. Navíc k průběžně dobíjí i baterii, takže si to spočítej sám, při plné nádrži i baterce.
              Moje poznámka byla ale o příkonu na klimu/topení v tomto počasí, což jaksi za jízdy nepoznám, neb se mi k tomu na displeji přičítá i příkon elekromotoru.

              1. Jasne, ale Cesko neni jen nejaky mesto na rovine. V noci ze vcerejska na dnesek jsme tu meli -12 a to je teprve konec podzimu, da se rict. Takze az sem nejakej Cajzl prijede v puli unora s elektromobilem, rad se pujdu pobavit na ranni odjezd nekam na lyze. Uplne mi staci videt ted, jak jezdej ve vlackach po neprotazenych silnicich, kdyz snezi, protoze drtiva vetsina nema ani Allradantrieb.

                Celej ten debilni system s elektroautama je postavenej tak, ze spicka Gausse sedi nekde na podminkach Prahy, tipuju. Jako jo, je zapotrebi, aby si i Sumava oddechla a turistickej hluk se vratil o sto let zpatky, protoze Sumava ma z turistu uplny hovno.

                1. Ano, to nepochybně jako Středočech mohu potvrdit. Nejsem žádný elekrofanatik, trochu se bavím optimalizací elektra při nudné cestě ve vláčku do práce, Dojizdim do práce cca 12 km/h průměrnou rychlostí 50km/h, takže jsem rád, že to v podstatě celoročně utáhne elektrika (ano, v zimně zřídka klesá teplota pod nulu) a netrapim zbytečně studenými starty benzín.
                  Navíc od jara do podzimu to docela slušně krmí solár o výkonu 6kW. S reálnou spotřebou okolo 20 kWh/100km jezdím celkem za hubičku. Což sice reálně nepotrebuju, ale viz výše.

                  1. a ten solár se ti zjevil sám vod sebe po vyslovení aaaah-braaah-kaaah-daaa-braaah?

                    1. Behemot. Nic o ekologičnosti jsem nepsal, pouze že šetřím benzínový motor, tak se sklidni.

                    2. a já snad jo? :D tvl že trefování do vlastní nohy, ty si ustřeluješ vlastní škeblu :o)

                    3. Jasně, když vytahnes do boje, zničíš velkou říši. A já to nepochopil, co tím tvůj formát myslel. Tak se příště vyjadřuj exaktně ty rozumbrado.

                  2. Jo, na tento zpusob dopravy je to cajk. Problem ovsem je, ze mluvici hlavy to chteji pasovat an bloc na vsechno. Jako kdyby nekdo prohlasil, ze voda s jarem dobre meje zasrany ruce a tak se s tim ekologicky budou mejt i stetky od asfaltu.

                  3. Ale dobijite ze sveho solaru doma a pritom jezdite do orace, takze dobijite vecer?

                    Pres den to jde do domovni baterie (kolik mate? 15kwh?) a vy to vecer pretahnete do auta?

                    Takze dvoji ztraty?

                    A domovni baterie asi taky neco stoji, tento rezim pouzivani ji zkrati zivotnost a zbude vam tam neco na provoz domu?

                    Ja se o tomto bavil s par lidma co maj doma solar a vsichni me rikali, ze zivit tim auto je nesmysl.

                    Tak me zajima dalsi nazor/zkusenost.

                    1. Pošlete mi mail, já pošlu účty a údaje. Je to na delší psaní.

                    2. Jenom pro představu, nemám izolovaný solár, ale solární elektrárnu napojenou na síť, takže když není proud z beterie anebo přímo ze solaru,tak beru ze sítě. Naopak přebytky zase prodávám ČEZu.

                    3. čili z hlediska ekonomiky nejhorší možnej scénář a pokud nemáš panely a další věci kradený, nikdy se to nezaplatí

                      stačilo to říct rovnou, vono stačí vzít řádový údaje a rychle si to porovnat v hlavě a člověk vidí hned, jak je na tom…pohybuju se po burzách kde se tydle kradený věci pohybujou a ani tak se to nevyplatí, měniče k dispozici nejsou a ai dyž si koupíš po vlastní ose vod rejže to stojí třeba desítku jeden* na menší výkon, na 3 fáze už seš tam za pade (od rejže je záruka tejden, takže je lepčí koupit n+1 v rámci nezáruky); kupovat to komerčně, to udělá jenom blázen, to je provar jako prase

                      takže jak řikám, stačí dva řádky údajů, dlouhý povídání a desítky stran lejster si nech na nějakou dotační schůzu na národním výboře; ale to je asi facht problém těch dnešních inkludovanců, jak to tady pár lidí psalo, že jim do testu napíšou hodnotu klidně o několik řádů jinde a eště to suterénně třikát barevně podtrhnou, aniž by si třeba spíš rozmysleli, esli jim to vůbec rozměrově dává smysl; takže plácnout pár čísel a z nich si udělat řádový porovnání je pro ně nepřekonatelnej problém, proto :D

                      *bejvávalo dřív, neska zadrží naprosto všechno, takže clení, výpalný, burešovný, doprava velkejch těžkejch beden šla taky na dvojnásobek, takže ty měniče předpokládám v konci výdou o polovinu dráž co loni a předloni

                    4. Osobne si myslim, ze delat si ostrovni trifaz FVE nema smysl. Ve finale, pokud chces rozjet treba cirkuli, ktera ma cca 6 kW motor, tak pri rozjezdu si vezme spici i 6-8x vetsi ve hvezde. B-ckovej jistic to podrzi, ale menic…?

                      Ja jdu jinym smerem – vsechno delat v jednofazi, vcetne generatoru a na to pak povesit boost frekvencak, takze tech 400 VAC trifaz tam budu mit taky a frekvencakem udelam rozbeh, kterej system da. I tak to bude dost na hrane, tipuju.

                    5. Sysop
                      28.12.2021 v 18:56

                      vono dyž na to příde, tak na tu cirkulárku je lepčí se vyprdnout a nechat to napojený na stádní síť; ale to pak není ten správnej vostrov no :o)

                    6. Jde mi o to, ze kdyz tady u nas nejde treba tri dny stava, tak abych nemusel do kostela ty montery chodit podporovat. JInak samozrejme, ze motorovou je lepsi kupovat.

                    7. No nesmysl asi je přetahovat to z baterky do baterky, ale dejme tomu od května do září, by to to auto živit mohlo, když to za den vyrobí 20-30kWh a spotřeba domu přes léto je minimální.

                    8. Chystám napsat sem něco o problematice soláru a přidat osobní zkušenost za rok provozu. Připojím i náklady na pořízení, výrobu a likvidaci. Nedávno tu byla diskuse o zakopání azbestu na vlastním pozemku. Myslím, že by to mohla být i dobrá forma likvidace solaru:-D

          2. Takže s „malou“ baterkou co má Superb (13 kWh) by to vydrželo topit teoreticky 2 h. To vlastně není vůbec špatné. Takže u dnešních EV co mají baterku 40-100 kWh topení má vliv na spotřebu a dojezd, ale zdaleka ne takový jako u prvních EV co měli bateku kolem 20 kWh (např. Leaf 24 kWh, Peugeot iOn jen 16 kWh). Takže argument pro EV v zimě je dnes méně relevantní než dříve.

            1. strašně no

              já jenom že s těma čtvrt století starejma verglama najedu 600-1000 km včetně topení a v kufru si můžu vézt klidně na další DESET TISÍC KILOMETRŮ; ale co se vlastně divím, za toho čtvrt století je skoro nepřetržitě „pokrok“ právě ubírání původních funkcí a jejich náhrada obskurním balastem zhruba s odůvodněním protožeprotó

        3. Ale moje klimatizace samozrejme ze je pohanena elektrinou, ostatne ten 2,4litrovej spalovak pohani jen generator. Ale Japonci holt nejak neojebali evropske fyzikalni zakony a pokud nechci prijit o vykon, nebo dojezd, tak holt auto nebrkne spalovak a ten laduje dalsi proud. Pred chvili jsem se vratil z vejletu a pred odjezdem na nej jsem potreboval odmrazit skla. Dalkove jsem nastavil, ze chci odmrazit, auto nabrnklo spalovak, behem deseti minut jsem odjizdel s cistejma sklama (puvodne cca 3 mm ledu dokolecka dokola a na tom 5 cm snehu), vyhratym vnitrkem, sedadlama, volantem a plne nabitou baterii. A ne, fakt nebudu k autu tahat nejakej zkurvenej kabel, abych stejnej komfort delal elektrikou a jeste se dohadoval s manzelkou, ze ona chce sice zrovna prat, ohrivat TUV a pict v elektricky troube, ale ja potrebuju troubit kilowatty do auta venku a odmitam jinej, nez 32A jistic.

          1. odmitam jinej, nez 32A jistic.
            Přijde mi to stejné hádání jako v ČR o bazénech, když si v těch prdelích neposílí infrastrukturu.

            1. cena za rezervovanej příkon u tady těch vyšších hodnot skoro připomíná exponenciální křivku, možná tam je ten hund (a to se eště, zatím, podařilo zastavit revoluci, kdy distributoři dlouhodobě chcou ceny za toto zněkolikanásobit)

              1. cena za rezervovanej příkon u tady těch vyšších hodnot skoro připomíná exponenciální křivku, možná tam je ten hund
                Když není z německý mzdy na elektriku, tak je to blbý:-)

                1. neboj, ty debile, cena eletriky a přidruženejch poplatků v reichu roste tak prudce, že už se tvoji další gastairbaitří spoluovčani začínají cukat proti světlě-zelenejm zítřkům, a na tebe taky donde, to bude takový hřejivý :o)

                  1. On netusi, ze ja si muzu v Risi zazadat o podporu na poplatek za energie a ceska faktura je relevantni.

                2. Nezavid. Ja nevim, jak ty, ale ja nemakam proto, abych pak prachy rval nekomu do chrtanu za nic. Jestlize prumernej prikon celyho baraku je 680 W, tak zebych si na to dal C125 jistic, ne? inu, kdo neumi pocitat, tak jiste zajasa a jde do toho.

    2. To ze porad spalujeme fosilni paliva je spatne

      Předpokládám, že nám k tomu žádný vysvětlení nedáš, je to prostě tvoje círqevní dogma a vo tom se nediskutuje, že? :o)

      Dosavadní poznání je na naší straně, takže to, že je druhá nejnižší koncentrace skleníkovejch plynů v atmosféře asi v historii planety moc neokecáš a to, že dle očekávání letošní solární minimum přineslo za posledních několik let nejchladnější a nejdeštivější rok a i přes obvyklou vánoční voblevu je na většině území aspoň mokrej sníh (prej podle metejorógistů poprvé po 11 letech; jaká je NÁHODIČKA, že solární cyklus má zrovna 11 let, co? X-D).

      1. Předpokládám, že nám k tomu žádný vysvětlení nedáš, je to prostě tvoje círqevní dogma a vo tom se nediskutuje, že? :o)
        Minimálně je škoda cennou chemickou surovinu prohnat komínem/výfukem. Ale vysvětluje to v zemi s tak nízkou kvalitou technického vzdělání.

        1. byla by to škoda, kdyby v nějaké rozumné době této suroviny nebylo prakticky neomezený množství, a kdyby i shit hitnul fan, tak eště nebylo na pár století dostupný huhli, ze kterýho se dá prakticky všechno vyrábět 1:1

      2. Co se tyce fosilnich paliv: Pokud by se stejny prachy rvali do vyvoje tokamaku, jako do vsech tech dotaci (at green , tak fosil), tak to mame rekativne brzo v kazdym krajskym meste.

        Co se tyce topeni a EV: clanek vyznel jako by topeni bylo to nejzasadnejsi ohledne spotreby, coz neni pravda.

        O pocasi, plynech, klimatizaci a jine kraviny pisete Vy, takze nechapu Vase invektivy na me.

        1. soudruh rozhodl, že zrovna tokamak je to správný řešení? trochu mi ten reaktor v každým městě připomíná sny 60 let zpátky jak bude štěpnej reaktor v každým městě…hm, zrovna se to moc nepovedlo, strašný problémy postavit pár kusů v celým stádu

        2. Vtipná poznámka, o tom tokamaku. Jako by o fyzikálních zákonech nějak rozhodovala výše investic. Ale v naší zelené EU to tak vlastně je, že? :-D

          1. Vyse investic rozhoduje o rychlosti vyvoje. Vsimnete jak to za posledni mesice akceleruje. Fyzikalni zakony, tim myslite co? Jednouchy to neni, ovsem nemozny take ne.

  7. Každá slušná firma zavede autodopravu, kde bude pár maníků zachraňovat uvízlé automobilisty, tím se zaměstná spousta výsledků inkluze.

    1. Pak ovsem bude dalsi skupina maniku zachranovat a hledat ty maniky, kteri jsou vysledkem inkluze a v terenu. Logisticky to bude dost zajimava kratochvile.

      1. Ale no tak, panove, myslete politicky – takhle to dalkeko nedopracujeme!

        Unijni vrchnost prece tvrdila, ze Green Deal prinese miliony pracovnich mist – to je ono! Budou-li to vysledky inkluzivniho vzdelavani, znamena to dalsi pracovni mista pro jejich asistenty.
        Ja myslim, ze nam vrchnost nekecala.

        Cekam, ze dalsi miliony pracovnich mist budou rotopedy a „krecci kolotoce“ pro ekologickou vyrobu elektriny (opomenu narocnost pestovani ci pripravy jidla, coby „politicky nestastny argument“).

        1. jk_ 26.12.2021 v 8:49

          Jistě.
          Pokud opustíme nevlídnou rovinu současné reality a z ní vyplývajcího smutného humoru, můžeme se dopracovat k vizi očekávatelné budoucnosti.
          Miliony pracovních míst vzniknou v zemědělství, kde vznikne nutnost okopávat tuřín ručně a na trakařích ho distribuovat.
          Ruční rytí a příprava půdy nebudou nutné, protože to by solární traktory mohly zvládnout.
          Tažná zvířata mají příliš velkou spotřebu a navíc produkují metan a využívání jejich práce je porušováním práv zvířat.
          Atd.

          1. solární traktory? to snad v Číně. Evropská technologie bude založená spíš na těch trakařích.

            1. gogo 26.12.2021 v 9:59

              Proč v Číně? Solární traktor bude mít samozřejmě baterie zabudované a panely externí.
              Na rovinatých pozemcích se vrátíme k praxi dvacátých let minulého století, kdy traktor jezdí po kolejích po hraně pozemku a přetahuje se o obracák s traktorem jedoucím po kolejích na hraně protější. Pravda, traktory nebudou parní, ale elektrické, podél kolejí se osadí trakční vedení.
              Čistě solární přímý pohon není možný. To zjistíme, když si požadovaný výkon, třeba dnes již zřídka používaných 40 HP, přepočteme na plochu solárních panelů a podelíme půdorysnou plochou traktoru a půdorysnou plochou taženého nářadí nebo vozu.

              1. Technicky máte jistě pravdu, ale Evropa bude technologický skanzen, kde bude reálnější vyrobit trakař než traktor. Jak říká známé modifikované přísloví Jdeme všichni s EU v čele rovnou cestou do prdele

                1. esli tady eště zbude někdo, kdo bude schopnej ten trakař vyrobit, že

                  1. Výroba se outsourcuje do Číny, vzdělaný Evropan bude kontrolovat dokumentaci a certifikovat.

                    1. já jenom teda jaksi, co bude ta hodnota, kterou se za to bude platit? budou se jim prodávat žencký nebo co přesně?

                    2. To uz se zkusilo, ale ma to jeden necekany problem – Cinan se naucil delat i tu dokundamentaci a dokonce ma i CE/FCC certifikovane laboratore, kde potrebne certifikaty v patricne kvalite zajisti sam. V nich jsou v Cine vzdelani Cinane a vzdelany Evropan brzy nebude mit co zrat.

              2. Cili chyba je ve vzorcich. EU se musi zamerit na nove, EU-friendly vzorce pro prepocet plochy FVE davajici potrebny vykon traktoru. Zle jazyky sice rikaji, ze uvrate pro takovy traktor budou velikosti mensiho letiste, ale to jsou jen pravicacke desinformace.

                1. kolikamontáž to bude na nápravě mít?

                  1. No hodne, aby to uneslo tu FVE i v rozblaceny ornici. Predpokladam, ze nekde na kraji pole bude stat vyprostovaci tank.

                    1. esli bude taky solární, tak asi myslíš na kraji sousedního pole…?

  8. Dobrej článek, konečně taky:-)

    1. KONEČNE nejaká rozumná tema pre naočkovancov. Však ta covid-čákovina už nikoho napichaného nezaujíma. Napichanci dnes dostali neCovidový darček pod stromček.
      A k novému roku dostanú darček – posilovaciu dáfku.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017