D1, magnet na nehody + represe zase nefunguje

Featured Image

Svodka událostí za minulý týden. Koblihářův tisk se začal zabývat situací na dálnici D1, kde probíhají opravy. Bylo zjištěno, že ve zúženích v místech oprav dochází častěji k nehodám. V úseku, kde je instalováno úsekové měření rychlosti, je nehodovost stejná jako jinde, nebo dokonce vyšší. Řešení je spatřováno v dalším snížení rychlosti a přísnější represi. Experti zase nemají jména. Konec zpráv.

Ano, čtete správně. Novináři na iDNES si trochu nasrali do huby, když v článku nazvaném Zúžená D1 jako magnet na nehody. Řidiči tam bourají až pětkrát častěji zveřejnili následující skutečnosti:

  • na počátku omezení u Hvězdonic se stalo letos 18 nehod
  • ve stejném úseku u Ostředku za stejné období 12
  • na konci úseku u Ostrovačic rovněž k 11 nehodám

Bezpečnostní situaci na D1 shledávají autoři článku samozřejmě zcela neuspokojivou, protože se tam praktikuje málo represe. Uváději doslova, že podle odborníků je na vině špatná disciplína řidičů, rozptýlení pracemi na silnici, ale i nedostatečný dohled ze strany silničářů a policie. V případě zmíněných „odborníků“ se jedná jako obvykle blíže neurčené odborníky, takže si to zase vymysleli. Zcela v souladu s tímto přesvědčením těchto neurčených, pravděpodobně smyšlených odborníků je aktivistka Pošvářová, nyní pracující ve firmě autobusáka Jančury, která provedla neurčené rozbory a formulovala následující závěr: Zlepšení by (…) mělo přijít i od silničářů a policistů, kteří by podle odbornice na dopravní stavby měli na rizikových úsecích na provoz více dohlížet.

Já teda nevím, soudruzi, zda to bylo úplně moudrý to napsat takhle. Ze začátku to vypadalo dobře, přesně podle návodu. Smyšlení experti, použití operátoru „až“, prostě klasickej styl. Ale pak. Soudruzi! Předně popíráte základní definici, že pomaleji = bezpečněji, protože ve zúžených úsecích se obyčejně jezdí pomaleji než jinde a přesto je tam více nehod. Dejte si na to pozor. Jedna taková neopatrná zmínka může znehodnotit celá léta propagandy. Nechte si to příště někým zkontrolovat, nebo bude po prémiích.

Hlavní problém je však soudruzi někde jinde. Cílem moderní novinářské práce není informovat, ale formovat. Formovat názory veřejnosti. A to jste posrali. Ta čísla se každopádně měla trochu upravit, neb ve zúžení mezi sjezdy Ostrovačice a Kývalka bylo v květnu tohoto roku naistalováno úsekové měření rychlosti. Dohled nad dodržováním rychlosti jízdy tam tedy probíhá 24 hodin denně, 7 hodin v týdnu. Je tedy, soudruzi, politicky nepřijatelné napsat, že se u Ostrovačic bourá, protože z toho i úplný idiot teďka pochopí, že úsekové měření rychlosti žádné zlepšení bezpečnosti nepřináší. A to ani přesto, že nám ještě před pár měsíci Koblihářova hlásná trouba sdělovala pravý opak: „Silničáři si od nového opatření slibují kromě zvýšení plynulosti provozu i zvýšení bezpečnosti lidí pracujících na opravě dálnice.“ Znamená to, že to nevyšlo? Přijde za to někdo potrestat?

Soudruzi, takhle by to nešlo. Jak jsme si to říkali na tom školení kurva. Existují základní a neměnitelná dogmata, například že měření rychlosti vždy a bezpochyby zvyšuje bezpečnost silničního provozu a proto by mělo být instalováno všude. Ještě párkát a skončíte v Kostelci u linky na párky nebo rovnou v těch párkách, protože agent Bureš amatérský chyby netrpí.

Zajímavé také je, že předloni, když to na D1 celé začalo, média ani policie žádný zásadní problém neviděla. Jestli ono to spíš nebude tak, že to měření a fízlování a passatování a čtení registračních značek reálně bezpečnost dopravy zhoršuje, protože lidé nesledují provoz, ale tachometry, aby neměli problémy s komunistickým starostou Světlíkem, který potřebuje dostavět plovárnu a arogantníma fízlama, co potřebují v měřícím autě zakoupeném z vašeho zdraženého povinného ručení nahonit čárky, aby jim jejich fízl velitel podepsal dovolenou.

Represe nefunguje. Už zase. Černé na bílém. Děkuji.

Pravděpodobně ve snaze zachránit situaci se rozhodl známý idnesácký mozkomrd Pokorný, proslavený druhdy hanebnou demagogií namířenou proti legálním držitelům zbraní, napravit pochybné vyznění článku, za který ho asi Bureš moc nechválil. Asi se mu nechtělo do párků a pokusil se spasit svoji opakovaně zaprodanou duši angažovaným pamfletem s názvem ZÁPISNÍK: Osmdesátka je na zúžené dálnici D1 příliš, ještě zpomalme. Článek je v podstatě o tom, že by se tam měla nejvyšší dovolená rychlost snížit, protože 80 km/h autorovi samotnému připadá příliš vysoká. Autor nepostřehl, že rychlost 80 km/h je maximální dovolená, nikoli však povinná, může jet tedy beztrestně i pomaleji. Dále také konstatuje, že přejíždět úzkým levým pruhem mu připadá nebezpečné, protože je nemehlo: „Jízda těmito „proužky“ je však skutečně obtížná. Vlastně připomíná počítačovou hru, jestli se trefím mezi autobus a mobilní zábranu. Sláva, zase se to podařilo. Jenže na rozdíl od hry jde tady občas o život, protože je to naživo. Nicméně ani zde ho nic nenutí, aby předjížděl a riskoval svůj cenný život nebo majetek holdingu Agrofert, protože může prostě setrvat v pruhu pravém. Pokorný se zde v podstatě postavil do pozice obvyklé pro část české veřejnosti – dejte mi pokutu, nebo se vám nabourám.

Pokorný je nezodpovědný řidič, když riskuje a nejistě předjíždí, myslí si, že je v nějaké debilní počítačové hře a hraje ruskou ruletu se zdravím a majetkem ostatních. Takoví lidé jsou za volantem nejhorší a každopádně nemají kredit dávat ostatním dávat kázání o bezpečném chování.

Samozřejmě došlo i na recyklaci již recyklovaných novinářských klišé ve snaze vykreslit dálnici D1 jako hrůzyplné místo, ve kterém dochází k mimořádným erupcím arogance a agrese: „Když jedu po dálnici z Prahy na Brno, říkám si, že příště už si určitě koupím minimálně terénní Toyotu Land Cruiser nebo větší BMW“. To už je jako seškrábat na ulici žvýkačku a dát si ji do úst, to normální člověk prostě nedělá.

Shodou okolností jsem jel tento týden po téže dálnici a pravděpodobně se jednalo o jinou D1, než popsal Pokorný. Nikdo se na mě nelepil, neblikal, nevytruboval, zúžení do dvou pruhů jsou i v cizině normální a předjíždět se tam dalo bez problému, a to i poměrně širokou Giuliettou. Samozřejmě nesmíte mít oko z Kašparovy krávy a robustní přihřáté SUV, protože jak říkala už Helmutova partnerka, to se tam nevejde. Pokud s tím lemplové jako Pokorný mají problém, tak prostě nepředjíždějí a jezdí cikcak, na to to ostatně bylo navrženo. Zaznamenal jsem však, že došlo k obrovskému nepochopení značky „práce na silnici“. To, že je na značce namalovaný jeden panáček s lopatou neznamená, že na desetikilometrovém úseku bude pracovat jeden panáček s lopatou. Intenzita stavebních prací mi v některých úsecích připadala zcela mizivá. Dál jsem také zaznamenal, že kvalita opravených úseků se už po dvou letech znatelně zhoršuje a za pár let se budou opravovat znovu. Myslím, že celý projekt je navržen jako obrovská hra typu „letadlo“, kdy se po dokončení oprav v roce 2020 stavební firmy přesunou zpět na úseky, které opravily v roce 2014 a tak kolem dokola, samozřejmě to vše za vaše prachy.

Bez zajímavosti není ani počínání městského úřadu Rosice, který to úsekové měření kasíruje. Zabezepečení dat v systému buzerování řidičů asi není dostatečné, neb se do systému někdo naboural a místo podobizny řidiče implantoval do snímku ufona Alzáka. Informoval o tom web Autofórum.cz. To není špatné, protože mohlo být manipulováno nejen s Alzákovým, ale se všemi snímky, například v nich mohly být pozměněny registrační značky nebo údaje o místu, času nebo rychlosti, a pokud to budete namítat v řízení, úřad se tomu bude moci jen těžko postavit. Kromě toho z dokazování vyplyne, že PČR provádí měření pouze formálně, ve skutečnosti jej realizuje ŘSD a to je v rozporu se zákonem.

S tématem jsem neskončil. Na konec roku chystáme rozsáhlejší vyhodnocení dopadů měření rychlosti na počet nehod v předmětném úseku a tak bych doporučoval odpovědným úřadům falšovat data a nakupovat články v mainstreamu už teď.

Nechci na silnici ani jinde potkávat Pokorného, protože je neschopný řidič, mizerný novinář a všeschopný demagog. I od diskutujících na lžiDnes to schytal. V idnes jsou vůbec experti. Nejlepší byl dopravní expert Švidrnoch, který svého času napsal na objednávku hanopis na SUV a sám měl Jeepa XJ, nebo jeho redakční kolega Dvořák, který v jednom článku kázal o tom, že bychom měli jezdit pomaleji a v druhém se rozhořčil, že mu jiná auta neuhýbají dost rychle. S tímhle materiálem si to lepší Česko hned tak nevybudujete, pane Andreji.

 


21.08.2016 D-FENS


Související články:


12345 (268x známkováno, průměr: 1,12 z 5)
17 507x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017