Čistý komín, spodní šuplík

Featured Image

V poslední době se objevilo hned několik zajímavých přiležitostí pro ty naše spoluobčany, kterým schází PSVB, bonzování a donášení. V tomto článku vám představím aplikaci pro počítačem podporované udávání s názvem Čistý komín 2.0.

Kdo by si myslel, že se jedná o nějaký soubor rad pro zachování hygieny při homosexuálním styku, toho zklamu hned ze začátku. Smyslem této aplikace je, že její uživatel, ekologicky angažovaný občan, pořídí fotografii domovního komínu lokálního topného zdroje a odešle ji někam nahoru, asi aby se s tím něco dělalo. Trochu to připomíná dávný pokus udavačů ze spolku Auto*Mat, kteří vyzývali své spoluúchyly, aby udávali řidiče páchající domnělé přestupky nebo populární „databázi neslušných řidičů a pirátů“ kdoprasil.cz.

Web aplikace je zde, udavač vybavený příslušným zařízením a internetovým připojením si ji může stáhnout na Google Play nebo v AppStore. To je omezující podmínkou dalšího šíření aplikace, protože na pevných telefonech, Aligatorech a Nokiích 5110 aplikace nepoběží. Autorem aplikace je neziskovka s názvem Čisté nebe, autorem aplikace je pan Ubík, členkou dozorčí rady neziskovky je paní Ubíková, prostě takový hezký rodinný podnik. Rozšíření bonzácké aplikace Čistý komín na celou Českou republiku bylo podpořeno Ministerstvem životního prostředí (v gesci politického hnutí ANO) v rámci Programu na podporu projektů NNO pro rok 2016. Na udavačskou appku a životní styl jejích uživatelů jsme tak přispěli všichni z našich daní. Pod kotel malé agresivní neziskovce dále přikládají nečitelné zahraniční subjekty jako Nadace Open society fund nebo Trust for Civil society, což činí obrázek úplným.

Aplikace má t.č. 5 – 10 tisíc stažení na Google play. To mi nepřipadá špatné, protože to není moc a jen malá část z nich skutečně práská. Současný počet dokonaných prásknutí je zhruba ve stovkách. Zvažte, zda budete aplikaci ze studijních důvodů stahovat, protože čím více stažení, tím lepší pozici bude mít o.p.s. aneb odporná práskačská sebranka při přípravě dalších udavačských projektů.

Autoři aplikace zavádějí pojem „čoudil“. Je celkem běžný postup ve světě udávání, že se definuje nepřítel, který se označí nějakým pejorativním názvem, jako například čoudil, pirát silnic, šmelinář nebo kulak, snad aby se pro udavače se zbytkem nějaké morálky učinilo práskání přijatelné, protože jinak by museli připustit, že práskají jiné lidi stejné jako jsou oni sami.

Čoudil se pozná podle toho, že komínem vypouští tmavý kouř. Uživatel aplikace, dále pouze „udavač“, namíří svoje zařízení na příslušný komín a pořídí jeho fotku, která se následně zobrazí v mapě. Dále tam může udavač zadat, zda se jedná o opakované kouření a krátký komentář. Anonymita udavače je prý zajištěna, ale znáto to, jak to bývá. Appka každopádně sbírá data o pozici zařízení a autorům udavačské appky můžete pouze věřit, že jsou skutečně jen pro interní potřebu a neposílají se nikam dál. Ochrana osobních dat fízlovaného subjektu, tedy že na fotce nebudou osoby, auta s registračními značkami nebo budovy s čísly je v odpovědnosti udavače.

Jediným kritériem pro posuzování kouřivosti je tmavost kouře, k jejímu odhadování o.p.s. publikovala rozsáhlý návod. Jak sama o.p.s. uvádí, cílem aplikace není perzekuce kohokoli, ale pouze motivační prvek. Nicméně úřady obcí s rozšířenou působností již v minulosti signalizovaly, že s kontrolami kotlů začnou hned po Novém roce. Ještě pamatujete ty řeči, když se schvalovaly kontroly kotlů a tím prolomení domovní svobody, že to budou kontrolovat jen ve výjimečných případech, po vyčerpání všech ostatních možností a bla bla? Tak to už neplatí, zase vás napálili. Dovedu si představit, že první, co nadržené úřednice udělají, bude studium appky Čistý komín 2.0, protože to k důvodnému podezření postačuje.

Pro zintenzivnění svého působení na poli záchrany planety si také může udavač stáhnout leták a hodit ho sousedovi do schránky. Leták obsahuje soubor knížecích rad od open society expertů na topení, jako například „kupte si nový kotel“ nebo „udržujte teplotu spalin za kotlem mezi 150°C a 250°C“.

O.p.s. pamatuje i na ty práskače, kteří pohrdají těma osvětama, motivacema, aplikacema a tamtěma internetama a místo toho preferují oldschool udavačství úřadům jako za starých dobrých časů, kdy se práskalo na gestapu nebo později na esenbé a estébé. Na webu o.p.s. najdeme zcela konkrétní návod, jak poslat na souseda kontrolu z úřadu.

Není mi znám postup, jakým může „čoudil“ rozporovat zveřejnění svého komína v aplikaci, web toliko uvádí, že v takovém případě má majitel komína napsat mail s odůvodněním na adresu provozovatele aplikace, ale že konečné rozhodnutí náleží administrátorovi dat. Myslím, že by administrátorovi dat podstatně vylepšilo motivaci pár desítek žalob spojených s žádostí o předběžné opatření.

Některým politikům práskačská aplikace zjevně imponuje. Na webu aplikace performuje například místostarosta Klimkovic Unucka, člen ODS, který vychvaluje aplikace metody cukru a biče a různé dotační programy. To jen tak pro ilustraci, jak se ODS vnitrně proměnila. Ostatně, nápad šmejdit lidem v kotelnách je původně nápad exministra Chalupy za tutéž stranu. Do třetice, povinnost revize kotlů je také dílo ODS, jmenovitě vlády premiéra Nečase. Škoda, že jsou parlamentní volby mimo topnou sezónu, jinak bych vám poradil hodit jejich kandidátku do kotle.

Nyní k některým poznatkům z provozu appky.

Jako první jsem pochopitelně hledal dokonané bonzy na území jižních Čech. Kdyby se mi podařilo demaskovat nějakého udavače z okolí, měl bych pro něj nachystaný pytel. Bohužel jsem žádné relevantní bonzy nenašel, kromě pár fotek komínů, přičemž mi některé nepřipadaly nijak extrémní vzhledem k tomu, kotle na pevná paliva prostě při roztápění kouří.

Poohlédl jsem se proto v dalších krajích. Začínalo mi pomalu být jasné, že aplikace je používána především jako bojový prostředek v sousedských konfliktech a s čistým ovzduším to nemá mnoho společného. Projevuje se to mimochodem na komentářích, kde se objevují výlevy jako „bezohledný soused“ a podobně.

kominbonz1

Problém také je, že někteří zavilí čoudilové jsou pouze latentní, tzn. nečoudí dost, aby to vypadalo dobře na fotce, ale přesto udavač cítí potřebu je nahlásit, protože sice nyní nekouří, ale určitě brzy budou.

kominbonz7

Například tomuto uživateli má udavač za zlé, že má starý kotel z dob totality (myšleno té minulé). Čoudil asi nepracuje ve státní správě, aby si vyplácel statisícové odměny a koupil si nějaký novější.

kominbonz3

Část uživatelů zjevně dospěla k názoru, že buzerovat provozovatele lokálních topenišť je sice záslužná činnost, ale podstata problému tkví úplně jinde

kominbonz4kominbonz5

A nakonec

kominbonz6

Nerad bych, aby to někdo bral jako návod.

Je to celé samozřejmě naprosto nechutné. Když pominu to občanské práskání podporované centrálními úřady, neziskovkami, nečitelnými zahraničními „open society“ dárci (které jinak používá nadnárodní establishment k uskutečňování svých zájmů na území ČR nepolitickou cestou), je nechutné ještě něco jiného. Myslím, že jeden každý vyfotografovaný „čoudil“ by si rád koupil nový, účinnější a ekologický kotel a topil v něm sušenými růžovými lístky, ale nemůže to udělat, protože na to nemá peníze. Peníze nemá proto, že mu je sebral stát na daních, úhradách za revizní zprávy, příspěvcích na „obnovitelné zdroje“ a poplatcích, z nichž financuje neziskovky a jejich práskačské projekty. Jeden takový nechutný podvod na občanech například je, že stát vybírá od lidí „poplatky na recyklaci autovraků“, které už se běžně nazývají ekopoplatkem, a tyto poplatky jsou ve výši, která několikanásobně přesahuje náklady na likvidaci autovraků. Peníze, které zbydou, se rozdělí na ekologických projektech jako „Zelená úsporám“ nebo dotace na kotle. Celý trik je v tom, že ekopoplatkem jsou zatížená starší auta, která si kupují lidé, kteří už takhle mají hluboko do kapsy. Jinak by si koupili auto nové a ne nějakou olítanou trosku. A těmhle lidem berou peníze (navíc to nejsou žádné malé částky), aby jim je potom na ponížené požádání, po vystání fronty a jen zčásti vrátili jako dotaci na kotel. Ale tohle neziskovkám nevadí.

Mimoto mám svůj názor i na to neustále skloňované topení PET lahvemi. Nevím, kdo tenhle slogan vymyslel, ale je to kravina od počátku. PET láhev hoří při 370°C a má výhřevnost 23 MJ/kg, což je asi 2x víc než dřevo a stejně jako černé uhlí. Problém je, že velká PET flaška važí 50 gramů. Pokud by se někdo chtěl PETkami zahřát, musel by jich nasbírat ohromné množství a tím také objem, na 100% náhradu dřeva by jich za sezónu potřeboval asi padesát tisíc, což není v silách nikoho. Možná že ekologický ústřední výbor disponuje nějakým tajným postupem, kdy se PETky napěchují biomasou Kateřiny Jacques smíchanou s řepkovým olejem estébáka Bureše a mají pak výhřevnost větší než raketové palivo, ale obávám se, že běžným smrtelníkům s průměrným IQ tyto technologie nejsou dostupné.

Osobně mám i problém také s mission statementem o.p.s., který zní: „Posláním Čistého nebe je prosazovat právo obyvatel Ostravska na čistý vzduch.“ Dovolte mi myšlenkově se přenést do osmdesátých let minulého století a hesla „já jsem havíř, kdo je víc“. Tehdy Ostrava profitovala z hrabání uhlí zpod země a těžkého průmyslu. Místní se mohli těšit vyšším mzdám, sociálním programům, levným bytům a dalším benefitům. Bohužel to všechno bylo za cenu extenzivního hospodaření, kdy si soudruzi zničili životní prostředí. Jinak řečeno, čistý vzduch obyvatelé Ostravska vyměnili za buřty, protože na buřty přece měli taky právo. Budou nyní vracet ty buřty? Nebo jim realizaci toho práva na čistý vzduch zasponzorujeme všichni stejně jako OKD?

To ale není důležité. Tohle udávání je totiž ten úplně nejspodnější šuplík každé společnosti a jeho pootevření nemohou ospravedlnit žádné bláboly o čistém ovzduší a vlivu benzopyrenu na lidské zdraví. Je to naprosto k zblití.

 


04.01.2017 D-FENS


Související články:


12345 (454x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
28 434x přečteno
Updatováno: 4.1.2017 — 22:17
D-FENS © 2017