Cenzoři a dozorci

Featured Image

Svoboda slova jde vpřed. A za ní kráčí dozorci. Je zajimavé sledovat, jaké vynalézavé eufemismy je možné v dnešní době vymyslet pro jednoduché slovo cenzura. S tou se začalo počítat ve chvíli, kdy se na scéně objevila alternativa.


Část veřejnosti měla pocit, že média hlavního proudu některá důležitá fakta zamlčují nebo ignorují a proto vznikla alternativa a různé skupiny na sociálních sítích. Konkurence mainstreamu začínala prudce nabírat dech. Hlavní proud přešel do protiútoku a šmahem veškerou alternativu onálepkoval jako dezinformační, proruskou a konspirační. Bez jediné výjimky! Což má svoji zvrácenou logiku. Kdyby hlavní proud připustil, že jen jediná alternativa není dezinformační proruská, konspirační atd., ztratil by monopol na pravdu.

Samozřejmě také alternativa má své padlé anděly, jejichž informace jsou, mírně řečeno, nedůvěryhodné. A stejně tak naopak – i v mainstreamu najdeme kvalitní reportéry a novináře. Ale stalo se, že alternativa začala být velkou částí veřejnosti respektována. Zda oprávněně, nebo ne ponechme na soudu paní historie.

Ohledně přístupu k oběma mediálním principům, doporučuje slovenský publicista Luboš Huďo na svém Mediálnom wrestlingu jednoduchý recept – chladnou hlavu, zdravý rozum a kritický pohled. „Nestaňte se fanatickými stoupenci jednoho, nebo druhého,“ varuje Luboš Huďo.

Ruku v ruce s dozorci nad svobodou slova kráčí zvláštní sorta lidí vytvářející novodobé úderky, které střeží „správné“ myšlení veřejnosti. Rebely nahlásí a následně vyšší místa zasáhnou: rebela buď zablokují, nebo rovnou vymažou z digitálního světa.

Internetoví udavači se většinou ohání tím, že nenahlásit zločin je samo o sobě zločinem. Jde o to, co považovat za zločin. Oznámit distributora drog je jistě hrdinský čin, nahlásit distributora myšlenek je hnus. Ať už jsou to myšlenky všelijaké (samozřejmě s  výjimkou výzvy k trestným činům). V konečném důsledku dělají vizitku svému autorovi. V případě zvlášt pokleslých názorů, takový člověk odepíše sám sebe. Udavače netřeba. To je případ Řeporyjce Novotného, který se jakýmsi kouzlem nechtěného stal představitelem značně široké svobody slova. Novotný otevřeně vyzývá, že je potřeba toho či onoho oběsit, zastřelit či jinak zničit, Schillerovou tituluje slovníkem necitovatelným. Vše mu úspěšně prochází. Sice se občas ocitne před soudem, systém se však k němu chová poměrně laskavě. Tak nějak v biblickém duchu: Jdi a více nehřeš. Oproti tomu s lidmi, kteří údajně vyhrožovali muslimům, se systém příliš nepáře. Tam dopadla pěst spravedlnosti s nebývalou rozhodností.

Chytrý způsob jak omezit škálu názorů je vynález zvaný „projev nenávisti“. Pod tímto pláštíkem lze ukrýt mnohé cenzorské zásahy.

Dozorci nad správným myšlením jsou ve svých postojích kovaní, žádné odchylky od jediné vytýčené cesty netolerují. Ti, kteří mají jiný názor, jsou podle nich omezení, primitivní a samozřejmě nevzdělaní. Snad se jednou, v lepších časech, toto zjednodušené vnímání protivníků stane tématem disertačních prací budoucích psychologů. Někdy to jsou hodně zvláštní postavy, které chtějí rozhodovat o tom, co je pravda a co není.

V současné chvíli připravuje rázné cenzorské kroky Evropská unie. Plán zveřejnila 3.prosince ČTK. Ve zprávě se uvádí, že EU bude účinněji postihovat šíření dezinformací, které mohou ohrožovat fungování evropské demokracie. Slovník Evropské unie začíná silně připomínat doby minulé, jen v sofistikovanější podobě. Evropská komise (bože, co bychom si bez ní počali!) chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset efektivněji postupovat proti zveřejňování manipulativních příspěvků. Počítá s tím Akční plán pro demokracii (oficiální název dokumentu – zase ten bolševický slovník!), který představila místopředsedkyně Evropské komise Jourová. V Akčním plánu se kromě cenzury připravuje „ochrana transparentnosti voleb“. Zřejmě made in USA. V dokumentu EK se objevil nový pojem – regulátoři. Vtipné, že ano? Tito regulátoři budou mít v jednotlivých státech v koordinaci s určeným evropským úřadem (vida – další EUúřad, tentokrát cenzorský) postihovat nedostatky zveřejňovaných názorů. Načež Jourová pravila zlatá slova: „Nechceme ministerstvo pravdy, svoboda slova je zásadní.“ V té chvíli jsem si vzpomněl na film Mars útočí, jak tam Marťan vykřikuje, že přicházejí v míru a pak začnou přítomné zástupce lidstva kosit.

Takže nyní vedle europiva budeme mít i europravdu. Pikantní na celé záležitosti je, že když v roce 2006 byla Jourová, coby náměstkyně ministra pro místní rozvoj, obviněna z korupce v kauze Budišov, tak dva roky bylo její jméno vláčeno v médiích hlavního proudu, bez respektu k presumpci neviny. Jediný kdo se jí tehdy zastal, byly hlasy rodící se alternativy. Té alternativy, kterou se nyní Jourová a spol. snaží zaříznout.

Ale, jak se říká, každá mince má dvě strany. Cenzura může na nějaký čas potlačit nežádoucí názory. Nikoliv však navždy. Odmítaný společenský diskurs se stáhne do podzemí, tam nabere sílu a pak vyrazí na povrch s nebývalou silou.

Stojí jistě také za pozornost, že tým, který maže české příspěvky na Facebooku kotví pěkně v závětří v Kapském Městě. Cenzorská bárka nese kuriózní název – Management bezpečného prostředí. Cenzoři však nemohou stíhat všechno a tak spoléhají na síť dobrovolných udavačů, kteří posílají upozornění na „nevhodný obsah“. O správnosti české názorové platformy tak rozhodne pár horlivých svazáků a tupý kontrolor na druhé straně světa.

Problém spočívá v tom, že bojujeme proti korporacím podílející se na omezování svobody slova na sociálních sítích, které těmto korporacím patří.

Pochopitelně nás budou umlčovat, cenzurovat. Za aktivní pomoci užitečných idiotů.

Robert F. Kennedy jr. není jednoznačná osobnost. Ovšem kdo z nás ano. Přesto jeho proslov na You Tube by neměl zůstat bez povšimnutí.

Robert F. Kennedy v podstatě vyhlásil boj rozmáhající se cenzuře. Jeho motto zní: Jestli máte jiný názor než já, chci ho slyšet! Velmi působivé, zvláště v dnešní době, kdy jiné názory dostávají různé diskvalifikační nálepky a nechtějí být slyšeny. Ať si čtenář udělá sám názor poté, co si proslov vyslechne. Nalezne jej na You Tube pod názvem To co se děje…není v pořádku…Robert F.Kennedy jr. (s českými titulky).

Na závěr Kennedy řekne něco, co člověk v dnešní době už neslýchá: „„Zemřu ve stoje v boji bok po boku s vámi…“

A nakonec padne poslední věta: „Uvidím se s vámi všemi na bojišti“.

Není co dodat.

Budeme tam.


19.12.2020 Bororo


Související články:


12345 (239x známkováno, průměr: 1,21 z 5)
11 002x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017