Bitcoin – moderní komunistická měna - zpět na článek

Počet komentářů: 329

 1. To je skoda, ze kdyz autor o necem pise, tak o tom vubec nic nevi a mele uplne kraviny.
  Jinak by takovy clanek mohl byt zajimavy, ale takhle je to snuska nesmyslu.
  Skoda no.

  1. Aha? A co o něm nevím, poučte mě. Třeba kde vzal nějakou hodnotu, to by mě fakt zajímalo?

   1. Tak nás pouč ty, frajere, jakou hodnotu kde bere Fiatměna… A já tě pak na oplátku poučím, kde jí bere BTC.

    1. Kdepak, ty sis začal, tak se předveď. Zatím jenom blbě žvaníš. :-D

    2. dedek:
     Nu, já bych řekl, že slavný BTC jí bere výhradně ze zájmu lidí o tak skvělou věc, jako je právě BTC.
     Mýlím se…?

     1. Mýlíš. BTC má praktickou užitnou hodnotu, protože je nástroj a pak investiční hodnotu, protože není možné v něm spuštěním tiskárny rozjet inflaci. Více v článku, který už je v redakčním mejlu.

      1. Ne, vůbec není možné v něm rozjet inflaci spuštěním tiskárny. To ani není potřeba. Na to, aby se v něm rozjela inflace stačí jeden tweet dotačního podvodníka, a tisknout ani není nic potřeba. :-D

      2. dedek:
       Nástroj? K čemu…?
       Dobře, předpoložme, že ke zbohatnutí. Jenže to se mohlo povést třeba tomu, kdo 2011 vložil a pak řekněme 2021 prodal.
       Co ale ten, kdo v hysterii se chytá trendů a nakoupil za megoKč? Musí čekat, zda to ještě vyleze – a tady stačí, aby nějaký podvodnický TESLA-šmejd v USA blafnul cosi novinářům, a chlapec silně tratí.

       Investiční hodnotu?
       Fajn – jenže doba je taková, že tyhle tzv. kryptoměny se mohou objevovat v neomezeném množství. Bude-li jich kvantum, kam asi půjdou jejich kurzy?
       Ve srovnání třeba s tím zlatem, ev. jiným podobným kovem určitě nevidím coin jako investici…

       .

   2. Tak pro začátek můžete zkusit vzít z textu ten druhý odstavec a vysvětlit v čem je tam rozdíl oproti třeba CZK, EUR a dalším měnám.

    > Třeba kde vzal nějakou hodnotu, to by mě fakt zajímalo?

    Co myslíte „vzal hodnotu“, kde „vzala hodnotu“ třeba CZK?
    Zrovna v tomhle ohledu mi BTC nepřipadá nijak jiný.
    (Pravda, jeden rozdíl tu je.
    Jak hodnota BTC, tak CZK, je tvořená z nepatrné části samotnou užitnou hodnotou a z drtivé většiny ochotou ostatních to vyměnit za něco jiného.
    Akorát u CZK je ta ochota ještě „krytá policií a armádou“, tj. schopností státu lidi k akceptování plateb v CZK donutit i kdyby nechtěli.)

    1. CZK vzala hodnotu v reálném hospodářském produktu dané země. Kryptoměna NIKDE. A u hodnoty CZK její výše rozhodně nezávisí na víře jejích uživatelů stejně jako hodnota nějakého vymyšleného Bitcoinu, který je ráno za sto, a večer za padesát. :-D

     1. Ty seš komik, ty produktu země. Jakákoli hospodářská aktivita jednotlivce je přesně to, aktivita jednotlivce. Žádná zem nic nehospodaří, akorát socanský svině parazitují na úhrnu aktivity těch pár, co ještě aktivní jsou.

     2. RomanL 26.5.2021 v 9:12

      Celá diskuse tone ve zmatku daného tím, že účastníci diskuse různým způsobem nerozlišují mezi pojmy „hodnota“, „cena“ a „měna“.
      Pak je každá rada drahá a shoda nemožná.

      Vezmeme-li v potaz občanský zákoník, §492, potom “Hodnota věci, lze-li ji vyjádřit v penězích, je její cena“ . Kdyby byla měna věc, potom by hodnota jedné CZK byla 1 CZK a hodnota jednoho BTC právě jeden BTC, přičemž vzájemný vztah (cena) by byl dán tržně – podle aktuálního kurzu.
      Z definice musí být měna skutečně používaným platebním prostředkem i v nebankovním běžném platebním styku, což BTC nesplňuje, i když je specifickým okruhem plátců skutečně používána.

   3. Peníze jsou nástrojem pro směnu. Stejně jako hodnota auta spočívá v tom, že můžeme něco nebo někoho někam dopravit, tak hodnota bitcoinu i fiat měny spočívá v tom, že ji můžeme směnit za něco jiného. Centrální banky tuto směnu ovšem neustále narušují cílenou inflací, takže fiat měna ztrácí hodnotu v čase. Bitcoinu toto nejde, ale zase se zdá být problematická jeho eneegetická

    1. náročnost. Ideální by bylo, kdyby si každí mohl tu svoji měnu svobodně vybrat a časem by se to vlivem konkurence vytříbilo a zůstaly by peníze na běžné platby (nízké náklady), peníze na spoření (časová stabilita), peníze pro mezinárodní platby (všude uznávané), peníze pro vysoké částky (vysoce zabezpečené), atd.

     1. omlouvám se za chyby způsobené automatickými korekcemi a možná i mojí dis poruchou.

  2. Lojzo až teď jsem si tě všiml. Zdravím tě. Nemyslím si, že si krypto zaslouží polibek smrti. Všichni tušíme, že je to další ancap grál.
   Já jako měl dojem, že z těch krypto věřících tady v diskuzi tak trochu ten ancap ukapává, ale umně to nedávali najevo. Ale mimikry, znáš to.

  3. Stačily dva odstavce těch sraček a je to jasný za pět, tak tak.

 2. Hádal bych, že autor je placený troll některé centrální banky. Jenom toto: „…stav, kdy si každý sám může vyrobit tolik peněz, kolik potřebuje…“ stačí k důvodnému podezření, protože to je přesná definice fiat peněz, když „každý“ nahradíte „centrální banka potažmo stát“. Když k tomu přidáte moderní monetární teorii, že masový tisk peněz (přejmenovaný na kvantitativní uvolňování) je užitečný a nutný pro fungování ekonomiky, tak víte, kdo nám zase chčije na záda a tvrdí, že prší.

  1. To je samozřejmě LEŽ. Za definicí národní měny samozřejmě nestojí JENOM banka. Hodnota národní měny je dána nějakým reálným hospodářským produktem. A samozřejmě, pokud ten produkt tištěním „nekrytých“ peněz rozmělníte, stát zkrachuje, a měna přijde o hodnotu, což už se pochopitelně v dějinách stalo mnohokrát, a mnohokrát se to ještě stane. Kde ale vzal hodnotu ten váš slavný Bitcoin, a jiné kryptoměny? Čím je asi tak krytý kromě vaší slepé víry, že vůbec nějakou hodnotu má? Vždyť bez toho jeho přepočtu na dolary byste byl s hodnotou Bitcoinu v prdeli jak Baťa s dřevákama, tak tady nemelte kraviny. Když zkrachuje dolar, tak jakou hodnotu potom bude ten váš slavný bitcoin mít? :-D

   1. Hodnota měny není dána reálným hospodářským produktem, ale vírou, že ta země bude plnit své závazky a nezkrachuje. Hospodářský produkt do toho zasahuje jen velmi okrajově.
    Pokud dojde jídlo, jaká bude hodnota toho vašeho slavného dolaru? Stejně pitomá otázka.

    Každá komodita má takovou hodnotu, jakou ji trh přisoudí. Například takový šperkařský diamant? Jakou má reálnou užitnou hodnotu? Víceméně žádnou, ale i tak se s ním obchoduje už nějaký ten rok a ceny jsou vysoké. Že je teďka BTC v kurzu a lidé se snaží s ním nahrabat? Je to taková módní vlna. Stejně jako byly akcie některých velkých firemních kolosů, prožily si svých 5 minut slávy a odešly z výsluní. Stejně jako se X let v pohodě používaly peníze států, které pak zkrachovaly a tyto peníze zničila hyperinflace.

    Zkuste tvrdit, že je blbost používat české koruny, protože za 150 let tahle měna zkrachuje. Má to stejnou logiku ;)

    1. Ne, to není pravda. Hodnota měny JE DÁNA reálným hospodářským produktem. A pokud o něm stát začne LHÁT, jde měna do kopru. To je realita. Zatímco hodnota bitcoinu není dána NAPROSTO NIČÍM, kromě víry jejich uživatelů. A pokud dojde jídlo? Vždycky se nějaká hodnota najde, ale proč by to měl být zrovna nějaký bezcenný bitcoin? Jak už jsem říkal, hodnota BTC se vyjadřuje v dolarech, nikoliv naopak. ;-)

     1. „Je to tak, protože to říkám.“ Výborná argumentace. Proto nikdy neexistovaly runy na měnu, proto nikdy nezačaly krachovat země se stabilním výkonem ale s nereálnými rozdávačnými politikami. Proto nikdy nehrála roli síla armády a schopnost válkami/zastrašováním najít další zdroje, nebo zastrašit potenciální nepřátele. Proto Řecko mohlo poměrně dlouhou dobu mít ještě silnou měnu i v době, kdy už to nebylo udržitelné – jen se o tom nevědělo. Nemá to vůbec nic společného o tom, jak tě vnímá zbytek světa, jak ti věří, že se na tebe dá finančně spolehnout.
      A když dojde jídlo, dolar bude mít hodnotu toaletního papíru. Tolik k reálnému hospodářskému produktu. Mimochodem, jak moc REÁLNÝ produkt vzniká posouváním virtuálních čísel, např. ve finančnictví? Vždy je to o víře, že subjekt dostojí svým závazkům.

      1. Které že země se stabilním výkonem zkrachovaly, měl byste nějaký konkrétní příklad? A jak může mít stabilní výkon ekonomika, která rozdává víc, než vyprodukuje? Neprotiřečíte si náhodou? Vždyť o tom přece celou dobu píšu, tak co to tady předvádíte? A ano, například síla armád na hodnotu měny rozhodně MÁ VLIV, je totiž také nedílnou součástí toho hospodářského produktu, o kterém mluvím. Ale takhle jste to zřejmě nemyslel, co? Jo, a proto Řecko také NIKDY ŽÁDNOU SILNOU MĚNU NEMĚLO. Jo, kdyby to věděli, mohli přejít na Bitcoin, místo na Euro, a teď by zřejmě byli za vodou. :-D

       1. „například síla armád na hodnotu měny rozhodně MÁ VLIV, je totiž také nedílnou součástí toho hospodářského produktu, o kterém mluvím“

        K tomu neni co dodat. Je to tak dokonale debilni, az se clovek musi zasmat. Proc se sakra na zakladni skole nevyucuji alespon zaklady ekonomie?

      2. Jo, a až bude mít dolar hodnotu toaletního papíru, tak přesně stejnou hodnotu bude mít i ten slavný Bitcoin. Nebo ho snad potom půjdete prodat za rubly? Nebo za co jako? :-D

       1. Ale zlato, vy diskutujete sám se svými představami. Já napsal, že víra drží nahoře spoustu měn a komodit. Když nebude na jídlo, zkrachuje dolar, i když bude mít nejvyšší výrobu ocele na světě (a čo si predstavujetě pod takýmto pojmom hospodárský produkt? Lebo existuje len „produkt“, ktorý sa vztahuje k hospodárskému rastu a tam sa armáda nerátá. A produkt a výdaje jsou 2 rozdílné věci, víme? Ach ty odporné termity).
        Já neblahořečím bitcoin jako tu nejlepší měnu (opět vaše představa, stačí číst, co jsem napsal). Já říkám, že stejně jako hodnota bitcoinu, tak i hodnota spousta jiných věcí (včetně měn) je dáva vírou. Ale klidně si tomu nevěřte ;)

        1. … je DÁNA vírou…

        2. Ne, nevěřím.

       2. Bitcoin se dá prodat prakticky za cokoli co je Vám za něj někdo ochotný dát. Nakonec jako peníze.
        Pokud by padl dolar, tak hodnota bitcoinu pravděpodobně výrazně stoupne, neboť to bude komodita ve které lze uchovat peníze.

        Bitcoin není vázán na USD. Co víc, běžne je směnitelný i za Euro a mám pocit že v ČR je společnost která odkupuje a prodává Bitcoin za CZK.

        To jak se všude uvádí, že BTC přesáhl hranici 50k$ neznamená že je to vázáno na USD, ale že se to s USD porovnává. Je to stejné, jako když řeknete že USD má hodnotu 23Kč….

        1. Takže půjdete ten Bitcoin prodat za ty rubly, až ten dolar zkrachuje? Fakt? Nebo za co? :-D

         1. Nevím proč za Rubly, ale určitě by taková možnost byla. Spíš bych je v našich končinách prodal za Eura, nebo Koruny.

     2. Etatistickej blbeček se záporným povědomÍm o trhu, jenom nabuzenej z nějakejch stádních levičáckejch ekonomickejch pamfletů. Vždyť ty seš akorát pro smích, vo co se to tady jako snažíš?

 3. buď jsem to nepochopil a Má to být nějaká variace recese na téma názory a diskuze na novinkách

  Anebo je autor opravdu na stejné úrovni to znamená IQ kolo 90 ale hlavně tunu arogance což je teda hardcore

  1. Ani vlastní nick neumím napsat správně, ale komentovat budu, jako o život.

   1. Běž spát ať nezaspíš do fabriky zítra

  2. Amo, nepochopil jste to. Pochopit, že kryptoměny nemají naprosto žádnou hodnotu dělá mnoha lidem problémy. ;-)

   1. Spíš pochopit, že, když něco můžu koupit a prodat, tak to má hodnotu, dělá problémy Vám.

    1. No, hovno můžete také koupit, a nebo prodat. Jistě má i nějakou hodnotu. Na rozdíl od Bitcoinu. :-D

     1. Tady máš i eshop na hovna: https://darujhovno.cz/

   2. Tak mi prosím zítra pošlete 10 BTC, pokud nemá kryptoměna žádnou hodnotu, tak to asi nebude problém. Pokud to nedokážete, tak potvrzujete že nějakou hodnotu mají…

    1. Tady máte 10 BTC. Pro mě mají nulovou hodnotu, tak jsem vám je poslal. Ale asi vám přišla nula. Když jsem poslal nulu. :-D

     1. RomanL: OMG, ty jsi troll.

     2. Takže pokud mi někdo řekne, ať mu dám 20 000,- Kč za notebook, tak si vezmu ten notebook a dám mu „nic“, protože mu řeknu že pro mě mají peníze nulovou hodnotu? To jako vážně?

      1. Ne, je to naopak. Pokud někdo vlastní notebook v běžné tržní hodnotě 20 000, ale pro majitele nemá cenu, tak ti ho dá, protože pro něj to je nic. Ale nedá to ho fyzicky, napíše na papírek „notebook“ a ten ti dá. Učebnice ekonomiky, 1. lekce, autor: RomanL.

 4. „Tak za prvé, její hodnota je ryze imaginární, daná pouze vírou a počtem jejich fanatických uctívačů.“ – no to všechny měny nenavázané na zlatý standard. Dál jsem nečetl …

  1. Zlato na tom není o moc líp. Trocha využití jako surovina a zbytek je zase jen víra.

   1. Vzhledem k brutalnimu rustu spotreby cipu, zlato porad svoje vyuziti ma a mit bude.

   2. V „normální“ ekonomice je na tom o dost lépe, v krizové už je to o víře víc (že se jednou vrátí ta normální), v největším marasmu je pak nejlepší platidlo jídlo a chlast.

    1. Čítal som výborné prirovnanie: zlato vyhralo 5000 rokov trvajúci tender na prostriedok výmeny hodnoty, lebo mu ľudia veria zo všetkého najviac.

    2. No, a násilí. Bohužel.

     1. To ale není měna, ale prostředek.

      1. Bitcoin taky není měna, ale prostředek. :-D

       1. Teda Vy ten Bitcoin opravdu nenávidíte :D

        1. Ano, jako každou zlodějinu. :-P

   3. Ale no tak, to nemyslíte vážně? Zlato a stříbro se jako užitečný pomocník směny používají už tisíce let. Skutečně tvrdíte, že se to udrželo až dosud jen na základě pouhé víry?

    1. Ada ponekud relativizuje zakladni princip obchodu, kde ja musim doufat, ze neco koupim/prodam. Tam je totiz zaklad one ‚viry‘. Paklize k obchodu dojde, tak smena samotna uz je jen formalni akt, jestli platim penezi, zlatem, zbozim, sexem…

     To, ze bankovky maji dany smenny kurz je take jen vira. Vira v to, ze kdyz je budu mit v ruce, neprobehne treba menova reforma. Nebo ze si stat nezahraje treba na Kypr. Nebo tak neco.

     Takze v tomto smeru jsou virtualni meny na tom lautr stejne, jako kterekoli jine. Problem volatility je hlavne v tom, ze drzitelu virtualnich men je vyrazne mene, nez u men ostatnich.

     1. Ve skutečnosti je to o tom, jestli je vám někdo ochoten vyměnit skutečnou měnu za smyšlenou. A to jde změnit velmi snadno, ze dne na den. ;-)

      1. Skutečnou měnu… Ok. Pán je egonom…

       1. No, určitě lepší jak vy.
        Ale klidně si tu vasi neskutečnou měnu užívejte, brzo nebude. .-D

      2. Nikoli. Virtualni menou lze zaplatit komukoli za cokoli, kdo teto mene veri stejne, jako drzitel. Takze treba koupis i ojete auto. A ze jakykoli zasah proti teto mene lze provest rychle, inu, takovou platebni kartu lze take zablokovat ein zwei.

       Koneckoncu, kazdeho vec, jestli investuje do starych zbrani, obrazu, kryptomen, mlade sukny, ci neceho jineho.

       1. Ale samozřejmě, a spekulativní hodnotu kryptoměn rozhodně nepopírám. Ovšem mít peníze uložené v něčem, co ztratí polovinu hodnoty v okamžiku, kdy se Elon (a nejenom on) špatně vyspí mi nepřipadá jako bůhví jak solidní investice… :-D

        1. Crypto nie je investícia, rovnako ako bankovky v matraci nie sú investícia. Nepleť si pojmy!

         1. Já spekulativní měnu rozhodně NEPOVAŽUJI ZA INVESTICI. Je to totiž pochopitelně pravý opak investice.

       2. A platební kartu jde jistě zablokovat ein zwei, ale asi k tomu napřed musí být nějaký důvod, který by vám měl být vysvětlen. Co vám kdo vysvětlí u kryptoměn? ;-)

        1. Jak uz jsem tu jednou psal – do padu svojcat jsem se rekreacne bavil komoditama a neprislo mi to nic jineho, nez kryptomeny. Taky stacilo, aby se sef FEDu blbe vyspal, neco u snidane utrousil a v devet burza otevirala s nejakym brutalnim vykyvem. Pak nekdo zahulakal, ze v Cine neprsi a cena ryze letela nahoru. Atd. atp. A cim novejsi ten futures byl a mene lidi v nem, ti vetsi vykyv. Normalka.

         1. No jo, ale ta rýže alespoň pořád nějakou skutečnou hodnotu MÁ. ;-)

          1. Uprimne… jako futures mi bylo vzdy u prdele, jestli dana komodita je hmotna, ci nehmotna. Jako komodita muze byt uplne klidne obchodovana treba predpoved pocasi. Cim mene pravdepodobna, tim vetsi obchodovatelnou cenu bude mit. A co s tim? Ma to realnou hodnotu, nebo ne?

           Mam to u prdele. Kdyz nakoupim levne a prodam draho (klidne v opacnem poradi, jak znamo), tak vyvarim realne penize. A to je to, oc tu bezi, Mlho.

          2. Chápeš, že se bavíš s blbečkem, kterej nezná naprosto elementární pojmy, a jenom plantá kokotiny podle svejch dětskejch představ?

           Pravděpodobně do toho nalil nějaký love a protože je úplně blbej, tak na tom prodělal a teď tady buší pěstičkou do skály.

           Nebo je to možná eště o něco horší, ksindl závistivej nemůže spát z toho, že někdo kolem něj na tom vydělal a teď bude plantat hovna podobnýho ražení, jako bolšáni v padesátkách.

          3. Někdo prodává informace. Třeba Lojza Suchánek dělá nějaké finanční poradenství – je to vlastně něco nehmotného, nezbyde ti v ruce pytlík rejže, ale za peníze je to směnitelné docela dobře.

   4. To je samozřejmě LEŽ. Zlato je hmatatelný vzácný technický kov, jehož cena je dána velice precizně, a během dějin neustále STIUPÁ. Na rozdíl od NIC kryptoměn.

    1. Bez zlata v integrovaných obvodech se někteří dneska ani nevyserou. Doslova:
     Měl jsem nedávno v opravě elektronické záchodové prkénko Sensiseat. Bude to dohledatelné na internetu.
     Já sám, bych si kurva nikdy nesedl na hajzl, do kterého vede drát ze síťového adaptéru, ale tak ty mladší generace už to mají jinak, oni věří, že ten čínský adaptér je bezpečný a že je to výrobek, jako každý jiný.
     Koneckonců, on ten drát tam vede do konektoru a jen při dobíjení vestavěného akumulátoru. Dobíjí se asi tak 1x týdně při používání tříčlennou rodinou, akumulátor je tříčlánkový blok LiIon a má prý podle papírů 4,5Ah.
     To prkénko, prostřednictvím velmi sofistikované elektroniky, senzorem detekuje Vaši přítomnost u mísy a motoricky svižně otevře horní dekl. V případě, že dále, asi 2-3 sekundy před hajzlem stojíte, tak další senzor zase vyhodnotí, že jste chlap a jdete jen chcát, takže se zvedne i to vlastní prkénko. Wifi to ještě nemá a další funkce taky ne, což bylo zjištěno podrobným prostudováním desky. Takže je to blbé zařízení bez backdooru a číňan tedy ještě neví, kdy přesně jeho zákazník chodí srát a jak často. Napohled jakože chytrý a nerdi jsou z toho auf :D
     Ale:
     V případě, že se ta elektronika v tomto elektronizovaném, hajzlovém prkénku-deklu posere, tak se poserete rovnou do gatí i Vy – protože ten horní dekl Vám motor prostě neotevře a hotovo. I kdybyste se před ním posrali, nebo se začali čínsky modlit. Je to omrdaný, převodovky pohonů obou komponentů hajzlu nemají žádnou spojku-bezproudovou volnoběžku, přes kterou by to bez poškození převodovky šlo otevřít ručně.
     Nakonec jsem to opravil, bylo to jen několik tradičních studeňáků na hlavní desce, způsobených nedodržením technologické kázně při pájení bezolovem.
     Ségra vida, na čem pracuju, se jen udiveně zeptala „a jak se to s tou elektrikou myje?“ :D

     Závěrem musím dodat, že když na mě známý v telefonu vybalil, co přesně chce opravit, tak jsem si prvně myslel, že je navalený jak žoch. Vyřizoval to totiž otec „majitele“ tohoto zařízení, silnoproudař, kterého dobře znám a o kterém vím, že si rád vypije a pak provozuje různé šprýmy. Majitel, jeho syn, se se mnou nezná a tak vyřízení svěřil otci, který je ± moje generace.

  2. Ne, to není pravda. I když měna není navázána na zlatý standard, pořád je vázána na ekonomiku dané země, která ji vydala. To není NIC. A pochopitelně, při špatné správě může zkrachovat, jako cokoliv jiného. Což ovšem pro kryptoměny neplatí, ty nejsou vázené NA NIC. A to znamená to, že ne že mají nezávisloU hodnotu, to znamená, že nemají ŽÁDNOU HODNOTU. :-P

   1. RomanL: Vaše poslední věta je velmi přesným shrnutím kryptoměnové reality. Většina lidí princip kryptoměn vůbec nechápe a utápí se v techikáliích jako je blockchain. Aniž by si byli schopni uvědomit, že to samo o sobě nemá s hodnotou společného vůbec nic. Ale ti, kteří BTC nakoupili nebo vytěžili hodně a včas pochopitelně pro nové účastníky letadla, určené k oškubání, dají do souvislosti cokoliv. Svým způsobem jsou kryptoměny novodobá verze toho, co dělal Vlk z volstrýtu – prodával bezcenný šunt na základě hezkých řečiček. Možná i prodejce hrnců babičkám je na tom líp, protože když nic, babička má aspoň hrnec nebo deku, která sice elektrosmog neodstíní, ale zahřeje. Kryptoměna ve finále neudělá nic.

    Za mě si myslím, že doba kryptoměn se postupně s tím, jak se zvyšuje počet oškubaných hejlů, chýlí ke svému konci – vyvstane totiž „potřeba regulace“, aby bylo možné hlupáky „chránit“ (před nimi samými a jejich vlastní blbostí). Čína už první krok udělala a je jen otázkou času, kdy se to sesype i jinde. Ale třeba se pletu, fiat měny padnou a cenovky v obchodech se změní do formátu A4 s cenami ve všech nových tvrdých (krypto)měnách. Nevolatilních, solidních. Možné je dnes všechno. Ale „možné“ a „pravděpodobné“ nejsou zas tak úplně synonyma.

    1. Podobne lze ovsem hovorit treba i o akciovem nebo komoditnim trhu. U takovych komodit dokonce, pokud nejsi spekulant blbec, tak se samotnou komoditou ani neprijdes do styku a varis jen na vire, ze to poroste, nebo naopak se propadne. Veris, doufas, vydelas nebo ztratis. Porad to same.

     1. Ano, přesně tak. Viz prodej bezcenných „finančních realitních derivátů“ a následná krize. To je úplně stejné vytvoření bezcenného NIC s imaginární hodnotou. Pak to prasklo.

     2. Sysop: však s tím souhlasím, deriváty jsou úplně stejné letadlo a minulá krize to krásně ukázala. Hodnotu nemají žádnou, je to čistě o spekulaci a víře. Jak píšeš. Kryptoměny jsou to stejné. Spekulace a víra. Proč by to tedy mělo dopadnout jinak? Jen proto, že „je to decentralizované“, „nemůže to kontrolovat CB“ nebo „má to blockchain“? Nic z toho nemá s „hodnotou“ BTC nic společného a to druhé je dokonce v podstatě lež (jak ukázala Čína). Vše je naopak jen hromada bludů účelově napsaná těmi, kteří jsou v letadle nahoře a potřebují nalákat další ovečky, než to celé padne na hubu.

     3. Však ano. Krypto je jen komodita. Komodita, jejíž přírůstky jsou pro tuto planetu draze vykoupeny.

      1. Crypto nie je komodita. Je to mena. Rovnako virtuálna, ako všetky ostatné fiat meny.

       1. Ne, to není. To je LEŽ.

       2. A komodita to pochopitelně není už vůbec…

       3. Cryptu chybí přenositelnost. Nebo se snad s tím dá něco dělat bez el. energie a PC(smart…cokoliv)? I s tou FIAT měnou je to v případě hotovosti lepší.

        1. No, hotovostí se dá při větších částkách platit blbě, ne že by to nešlo vůbec, ale je to trochu nešikovné nosit kufry s penězma a přepočítávat bankovky. Navíc to bývá zakázáno zákonem, resp. je dovoleno platit cash jen do nějaké částky…

         Běžně teda zaplatit milion korun znamená provést elektronickou transakci, stejně jako u BTC. (Ostatně elektronicky se platí úplně běžně i malé částky.)

         1. Běžně platíte milionem? 8-o

          1. Běžně platím mnohem menší částky elektronicky. A třeba výplatu cash už dostává málokdo – pokud nejde o nějakou úkolovou mzdu typu tady mi vykopej díru do země a dostaneš 1000 na ruku.

           Placení hotově je dneska taková nouzovka, když to nejde jinak, lidi si zvykli platit kartou u pokladny, převodem na účet, kartou online, je to tak nějak pohodlnější.

          2. Ale jo, o tom žádná, ale to na věci nic nemění. ;-)

          3. Tojo. A kolik že je dneska kurz bitcoinu? 780 tisíc Kč, takže to je jako platit milionem…

           Jinak BTC jako platidlo mi přijde tak nějak naprd, to je jak ty měny při hyperinflaci, kdy ráno stál chleba milion a večer dva. Ten kurz se tak divoce mění a dlouhodobě spíš roste, že z pohledu zákazníka: zaplatíš bitcoinem a za týden zjistíš, že kdyby sis místo toho půjčil v bance, zhodnocení BTC je lepší než úroky z úvěru; a z pohledu prodejce? Dostaneš za zboží BTC, pak si Elon otevře hubu na twitteru a vlastně jsi při prodeji prodělal.

          4. Hotovost se používá stále hodně. Docela i tak hodně, že mnoho obchodů zavádí výběry hotovosti u nich na pokladnách. Jinak v hotovosti jedou cizinci (UK, Vietnam) a lidi v exekuci. A to je fakt hodně lidí. Reálný svět je o ulici vedle prosím.

          5. Nejsem v exekuci, nejsem cizinec a přesto platím běžné nákupy takřka výhradně v hotovosti. Mě to máchnutí kartou přijde jako takové „nic se nestalo, nic to nestálo“ a to podle mě vede k většímu utrácení. Když jde František do světa a vrací se Jan Ámos s Karlem, tak člověk vidí, o co právě přišel.

          6. Tak ja napriklad jednou za cas vyberu svoje vyplaty v ojrech, zjdu za vexlakem, smenim na ceskou tvrdou a tu pak nasypu na cesky ucet. Smenarnik mne vzdy rad vidi, pamatuje si i moje jmeno. Hotovost mam rad.

          7. @LWG
           Však jo. Zavedení bezhotovostních plateb zvedlo průměrnou útratu v marketech o 12%. Placení kartou totiž pro kupujícího neznamená přímý pocit výdeje, neboť nemusí něco (bankovku) vzít a vzdát se toho. Něco jako velká bankovka a drobné stejné hodnoty. Pokud má osoba, co neumí hospodařit, velkou bankovku, vydrží jí déle, než ty drobné.

        2. Kdyby došlo na nejhorší, tak je nějaký Bitcoin úplně TO POSLEDNÍ, co by se dalo používat jako nějaké smysluplné platidlo. Což je také jedna z uváděných (a směšných) výhod Bitcoinu. Až to všechno zkrachuje, máte si prý jet ten Bitcoin vybrat do Švýcarska (nebo kam že). Prý „jinde“ bude mít vždycky nějakou hodnotu. :-D

        3. V hotovosti máte nějakých 10-15% měny. Bez proudu a PC jste úplně stejně fpiči jako s BTC. Tady už by pomohlo už jen zlato a stříbro, což má zas jiný nevýhody. Jděte si koupit tři rohlíhy, sekanou a lahváče se stříbrnou mincí…

         1. Tak dneska kdyz nejde proud, nekoupis ty lahvace ani za hotovy chechtaky. Tak daleko jsme to dotahli. U nas ted v tejdnu nepujde pres den elektrika, takze ti starsi zavzpominaji na zlata padesata a tem mladym se na den zbori svet. Ani v kramu nebudou otevirat.

         2. No, když ten proud nepůjde delší dobu, tak to bude aktuální… :-D

          1. ..když to nepůjde delší dobu, vyplatí se snad jen investice do olova a tombaku :)

   2. RomanL
    24.5.2021 v 6:33
    Tvrzení že je měna navázaná na ekonomiku země která ji vydala je asi stejně relevantní berlička pro víru jako tvrzení že BTC je navázaný na náklady na těžbu.
    V momentě kdy lidé ztratí víru v měnu a nastane bankovní run jde měna do kopru a reakce státu bývá taková že banky prostě zavře viz. třeba Kypr. Nějaké navázání na ekonomiku je víra ve společenskou dohodu což nezaručuje že zítra „nenaložíte úspory na dvoukolák“ a nepojedete pro bochník chleba.
    Jedině zlatý standard zaručoval, alespoň teoreticky, reálnou hodnotu měny. Zlato je ze své povahy deflační a emitent oběživa na jeho nákup skutečně musel mít a nic s tím neudělaly ani mocenské kapacity na úrovni římských císařů.
    Pravda že u BTC mohou spekulovat majitelé a hýbat, řekněme s tržní hodnotou, to ale může i u současných „moderních“ měn s tím že majitel není osoba ale instituce.

    1. Ne, ta měna JE REÁLNĚ navázaná na tu ekonomiku, ta měna jde do kytek vždycky jedině tehdy, když jde do kopru ta ekonomika, nikoliv naopak. Nebo je snad znám nějaký jiný případ? Tak kryptoměna jde do kopru podle toho, jak se Elon vyspal. :-D

     1. Jistě, případy jsou. Třeba když se naposled špatně vyspala ČNB a začala devalvovat korunu nákupem jiné virtuální měny. To mělo s momentálním stavem ekonomiky společného přesně co?

      1. A už jsme zkrachovali? Jinak ano, všiml jsem si toho, že je 20 % úspor v prdeli. Furt to ale zatím považuji za bezpečnější, než ty Bitcoiny. Navíc korunu považuji přes všechny úporné snahy ČNB za tvrdší měnu, než to zkurvené Euro. No, však uvidíme, kdo měl pravdu. A řekl bych, že velice brzy. ;-)

       1. Navíc korunu považuji přes všechny úporné snahy ČNB za tvrdší měnu, než to zkurvené Euro – tak to se shodneme.
        BTC je už příliš rozjetý na to aby zmizel, je to tak už roky, praskne bublina spadne někam k polovině možná třetině špičky, chvíli klid a začne narůstat bublina nová.
        Možná bych to dokonce specifikoval tak, že víra v BTC je úměrná nevíře v centralizované měny.

        1. Myslím, že se v podstatě shodneme.

        2. Tenhle pohyb BTC z něj dělá v podstatě ideální investici, pokud teda ve správnou chvíli nakoupíš a ve správnou prodáš… nejlépe mít telefon na Elona Muska.

         1. To není investice, to je SPEKULACE. A ano, máte pravdu. Pokud to zrovna vyjde, a Elon něco „náhodou“ neutrousí. ;-)

          1. Jaký je vlastně rozdíl mezi investicí a spekulací?

          2. Tak to snad víte. Dobrá investice vám přináší určitý VÝNOS. Viz definice:
           „U investice je výnos odměnou za realizaci investice a měří se výnosovou mírou. Výnosová míra je definována jako poměr peněz, které investice přinesla nebo prodělala, relativně ke své počáteční hodnotě – a je tedy vyjádřena v procentech.“
           SPEKULACE je normální loterie. Dá se ovlivnit znalostmi trhu a komodit na něm, ale stále hrajete s tím, co jste dostal do ruky. Nicméně, většinou to REÁLNÉ zboží má nějakou skutečnou hodnotu, takže i když proděláte, pořád nějakou skutečnou hodnotu vlastníte. Na rozdíl od toho Bitcoinu. Uznávám ale že ta rýže, na které spekulant prodělal, pro něj také není extra přínosem. ;-)

          3. Investovat se dá do čehokoliv, kam se dají uložit peníze a pak na tom vydělat / prodělat podle toho kam šla cena. Z tohohle pohledu je bitcoin (nebo jiná kryptoměna) to samé jako nějaké akcie nebo cenné papíry. A když na tom virtuálním trhu bude rejže, kterou online koupíš a online prodáš, je to opět podobné – asi si tu rejži nenecháš přivézt na zahradu.

           Bitcoin podle té tvojí definice klidně může být investice a vypočítáš si i tu výnosovou míru – podle toho za kolik jsi koupil a za kolik prodal.

           Bitcoin bude mít hodnotu, dokud se najde někdo, kdo ho koupí, tedy dokud je obchodovatelný. Rejže to samé. Asi se nedá čekat, že bitcoin padne úplně na nulu, stejně tak ta rejže by si kupce našla. To že v jednom případě vlastníš něco hmatatelného a v druhém virtuálního, je jen drobný rozdíl.

     2. Ty seš takovej kretén, že to není možný. Su sotva za půlkou a je to jasný, padej do igňoru, akorát zasíráš místo na stránce.

 5. A obchoduje se to na komunistických burzách. :D

  1. No, v Číně to teď zakázali. ;-)

   1. Jo, poněkolikáté :D

    1. Však ano, také na tom dobře vydělají na bezmozcích.

 6. Kryptoměny jsou špatné, áno? Jen se dobře koukej, jaká bude u fiatu inflace za rok, ty vemeno.

  1. Hm, a jaká bude u kryptoměn? To víte přesně? Nebo už víte, co o nich bude říkat Elon příští rok? Ta kryptoměnová měna je tvrdá asi jako hovno při salmonele. :-D

   1. Nejsem baba Vanga. Nicméně, z loňska nakoupené BTC se mi i přes nynější propad furt krutě vyplatily, ADA ještě víc – to se o korunách říci nedá. A Elon? Ty jeho štěky podle mě časem přestanou mít na cokoliv vliv. Až se jeho rádobyekologické hračky na baterky přestanou dotovat (a tím i prodávat), bude mít stejně jinou zábavu.

    1. Jo, jistě že se vyplatily. Zrovna jako jiným se asi moc nevyplatily. :-D

    2. Obavam se, ze Elonovy kramy se budou dotovat az do zhrouceni soucasne civilizace.

 7. Hm a to autor ještě ve spravedlivém rozhořčení nad osudem grafických karet ani nezaregistroval aktuální módu těžit Chia (XCH), takže pozor na M.2 SSD z druhé ruky…

  1. Profitabilní to bude ještě pár dní až týdnů, spíš bych koupil HDD, brzy nebudou. :) A je jen otázka času než na Proof of Time and Space přejdou i jiné měny. https://www.chiaexplorer.com/charts/netspace

  2. Ale zaregistroval, a je to úplně stejně na hovno.

  3. Autor hlavně nezaregistroval, že BTC na grafikách těžit nelze a musí být použit specializovaný Asicminer. Ale co už.

   1. Kde tam auto píše o BTC a těžbě na grafických kartách?

   2. Nic, protože nic takého tam nepíšu, že? :-P

 8. Co by se stalo kdyby jsem skopiroval bitcoinovy white paper a vydal svou vlastni kryptomenu ktera by byla naprosto stejna jako bitcoin jenom by mela jiny nazev????

  1. axicom.
   Zkus to. Čím víc kryptoměn, tím líp. A nemusí bejt moc složitý a sofistikovaný. Co takhle třeba „Vepřovka“? Max. trojmístný celý kladný číslo, dělitelný sedmi. Vytěženo hned, povede se jen evidence transakcí…

   :OD

   1. To je hlavni duvod,proc nechci investovat do krypta,protoze muze vzniknout za par let treba sto miliard novych krypto men ktere budou stejne jak bitcoin coz musi driv nebo pozdeji vyvolat obrovskou inflaci stejne jak u FIATU tistenych penez.Myslenka bitcoinu byla dobra,ale bohuzel tak trochu nedomyslena……

  2. Pokud seženete do letadla dostatek stupidních pasažérů, budete mít vejvar. A jak to tady podle příspěvků vypadá, neměl byste s tím mít problém. :-D

 9. Článek je sice klasické fňukání socanského retarda, který nenakoupil bitcoin včas (a svou závist přetavil v nenávist vůči měně, které je to tak nějak u prdele), ale i slepé kuře zrno najde. Pominu-li volatilitu, danou mimo jiné tím, že na rozdíl od akciových trhů lze cenou manipulovat snadno a beztrestně (kdyby Musk to, co dělá s BTC dělal s akciemi Coca-coly, už by seděl), pak nejujetější věc na kryptoměnách je množství energie, vyplýtvané doslova k ničemu. Bohužel, dnešní doba tomu nahrává, nakonec emisní povolenky z druhého článku jsou součástí stejného problému (reálné hodnoty se povinně směňují za nic).

  1. Hm, fakt nezávidím nikomu, že se nechal zblbnout a nakoupil bezcenné NIC. Takové označuji za socanské retardy já. Pro mě to jsou socani, co si neumí vydělat jinak, tak sází na loterii, v tomto případě přímo na podvod s letadlem. Doufám že dostanou, co si zaslouží. Já jsem ryzí pravičák, a na takové kraviny jim neskočím. A spekulacemi se nezabývám, na to nemám čas ani náladu, nerad okrádám lidi, bavím se jinak, a peníze u mě nejsou na prvním místě. :-)

   1. RomanL: autor prostě jen závidí bezpracný zisk ostatním a teď by chtěl, aby jim koza chcípla, když on ji vůbec nekoupil a hraje si na morálně vyspělého, aby je mohl onálepkovat. To je u nás znakem voličů dříve ČSSD, dnes Anofertu a zítra Pirátů (a setrvale KSČ(m), pochopitelně).

    Rozumím sice i Vašemu pohledu, ale takové bych neoznačoval za „socanské retardy“. Nebo myslíte, že takto lze označit BTC milionáře?

    1. Ale já nikomu jeho bezpracný zisk nezávidím, právě naopak. Jenom říkám, že já na to prostě nanám žaludek, a tyhle podvody s množením peněz v kufříku prostě nepodporuji. Pochybuji ale, že by tohle bylo znakem voličů ČSSD, dnes Anofertu a zítra Pirátů. Naopak myslím, že právě jim je takové myšlení vlastní. A o tom je ten článek. ;-)

     1. RomanL: píšu „autor“, ne „Vy“. Na čem jiném než na závisti a (třídní) nenávisti jedou komanči? Jedno, jestli zelení, oranžoví, červení nebo budelípovější?

      1. Ale já jsem autor. :-)
       A ano, komančům nezáleží na tom, jak koho okradou. Třeba přes kryptoměny. ;-)

       1. Tu naprogramovanou závist socanů, Ti podsunul fatdwi. On je v tomhle pěknej dacan, podhodí cokoli a kdykoli se mu to hodí.

        1. servisdok: nic „naprogramovaného“ jsem nikomu nepodsouval, stačí si diskusi projet, ke stejnému závěru došlo víc lidí, asi jsou všichni, kdo v tom vidí částečně fňukání na neúspěch nebo neúčast dacani.

         Současně není až takový problém Vám to vracet a nemám k tomu daleko, po té, co jste tady předváděl a zjevně v tom hodláte pokračovat.

       2. RomanL: vidíte:-) Holt nemáte autorský modrý proužek, tak mi to v první chvíli nedocvaklo plus mi Vaše reakce v diskusi (aspoň zpočátku) přišly lepší než co je v článku, ze kterého ta závist tak nějak čiší (a nejsem jediný, kdo si toho všiml).

        1. fatdwi:
         „… závist tak nějak čiší…“
         – – –
         Vidíš „závist“ tam, kde není. Nikomu nezávidím, kolik má coinu. Spíš pro zajímavost jsem uvedl, jak ten můj známej v roce 2010 „zainvestoval“ svoje odstupné do BTC, dnes by byl vatař, ale nemaj z toho nic ani pozůstalí, bo ty dvě mld vyšuměly na nějakým HDD kterej bůhvíkam přišel, aniž kdo tušil, že z toho ta vata mohla bejt.

         Co se týká tebe, seš „vyučenej“ žurnalista, což není žádná pořádná profese. Snažíš se sice budit dojem, že se vyznáš, ale třeba ty tvoje blafy o autech dávají znát, že se vyznáš leda v módě, trendech a podobných směrech…

         :OD

         1. SataOkkY: nic neříkejte, už končím:-)

          1. fatdwi:
           Jasně, „…SataOkkY…“ – všade moc písmenek, co…?

           :OD

    2. fatdwi:
     „…by chtěl, aby jim koza chcípla, když on ji vůbec nekoupil…“
     – – –
     Já znal jednoho, co kdysi dostal za hentý krize 2011 při propuštění z fabriky odstupný a zakoupil trocho toho slavného coinu, cca 5$/kus. K dnešnímu kurzu by měl asi tak dvě miliardy Kč, bo tomu dost věřil.
     Jenže třesknul do stromu a to dost úspěšně, takže pčouk…

     :OD

     1. …agresivni strom neutralizoval noveho socana…

      1. Sysop:
       Prdel je, že z těch dvou miliard nikdo nic nemá, bo někde zdechly ve virtuálním prostoru světat jedniček a nul…

       1. Bylo by zajimavy, kdyby ale byly predmetem dedickeho rizeni, bo advokat by si pochrochtaval na svych procentech. Ten jedinej by vyvaril :-)

     2. corona: mě to Vaše komančské smýšlení fakt místy přijde k zblití (místy je to naopak komické, záleží, k čemu se zrovna ráčíte vyjevit). Je to prostě ve Vás, sakra hluboko a napořád. Máte děti, že by se u Pirátů radovali, že mají fajn voliče?

      1. fatdwi:
       Hele, ty „fatdwi“, a můžeš mi povědět, cože „komančského“ je na tom mém příspěvku 24.5.2021 v 7:04…?
       Opravdu bych rád viděl nějaký bod, který tě přiměl takto reagovat…

       Mimochodem, PirSTAN, tj. Demoblok2, považuji za pakáž…

       :OD

       1. corona: radost z cizího neštěstí. Typické uvažování komanče – hlavně, aby sousedovi chcípla koza taky.

        Jistě, že to považujete za pakáž, náš komanč taky považoval NSDAP za „extrémní pravici“. Nicméně s touto výbavičkou by Vaše děti považovaly za pakáž KSČ a hrdě volily Piráty.

        1. fatdwi:
         „… radost z cizího neštěstí…“
         – – –
         A tu údajnou mojí sis vydedukoval kde jako…?

         1. corona:
          „Jenže třesknul do stromu a to dost úspěšně, takže pčouk…

          :OD

          1. fatdwi:
           Ano, on opravdu třesknul do stromu a bohužel už není. Jeho BTC pčouk, bo vyšuměly kdesi na HDD, o kterém nikdo netušil, co obsahuje.
           Reálná historka, bohužel. Tu jsem krátce popsal, ale vyučenej žurnalista v tom vidí jakousi závist…

           :OD

     3. A to je další problém té krypto. Když by měl za 2 mld. pozemky, tak by po té masáži kůry stromové dostali ty pozemky jeho následovníci.

      1. Nie, to je problém toho konkrétneho človeka, že nemal napr. hardwarovú peňaženku uloženú niekde doma v trezore.

       1. Pathy:
        Měl někde doma uložené paměťové zařízení, tj. nosič informace.

        1. Ak nebol blbý, tak zabezpečil, aby sa po jeho smrti k tomu niekto dostal…

         1. Pathy:
          Vzal si svoje cenné tajemství do stromu…

      2. Panek:
       Ano, dostali by – bo zákonem dáno. Ovšem nějakej řetězec znaků kdesi na HDD o kterým věděl jen pan majitel je pčouk…

       1. Sranda by ovšem byla, kdyby z toho měli zaplatit dědickou daň. Možná že by ten přístup k Bitcoinu rychle přehodnotili. ;-)

        1. Dědická daň už není. Aby z toho někdo něco platil daň z příjmu, tak už by to musel být hodně vzdálený příbuzný, nebo někdo mimo rodinu úplně.
         Ale crypto je dobře použitelná i bez držení. Pokud někdo potřebuje zlegalizovat peníze, tak jen řekne, že vydělal na spekulacích na crypto. A když mu řeknou, jak zdanil příjmy. Stačí říct, že ten výnos kapitalizoval před pěti lety a pak nějaký nárok státu na daň už vlastně umřel na prekluzi.

         1. Aha, pardon, máte pravdu, dědická daň už od roku 2014 není. Jenom je potřeba zaplatit „znalecký posudek o ceně nemovitostí platný ke dni smrti zůstavitele. Dále je třeba zaplatit notáři za úkony provedené v dědickém řízení a za výdaje spojené s přípravou podkladů pro rozhodnutí soudu. Výše odměny notáři je určena z ceny movitého i nemovitého majetku, který je předmětem dědictví a který je v rámci dědického řízení znalecky ohodnocen.“
          Tož asi tak. ;-)

          1. I kdyby to dělali nějak přes paskvil, tak to u těch 2 mld. bude dělat méně než 100 tis.

          2. Tím bych si nebyl tak jistý… ;-)

          3. Eh, koukam, ze muj prispevek vyse uz je passe… tak snad jsi na tu myslenku nemel trademark :-)

  2. A ano, jak správně uvádíte, emisní povolenky jsou naprosto stejný případ takového podvodu. Prodává se bezcenné NIC, které jenom spotřebovává zdroje.

   1. Hm, no, ovsem do stejne kategorie patri napriklad bioslozka v palivech. A takto se muzeme postupne dopracovat k velke spouste veci. Uplne nejlepe stanovit komisi, ktera bude rozhodovat, co ma hodnotu a co ne, ne?

    1. Ale kdepak, já přece po ničem takovém nevolám. Já také jenom píšu, jak to je. Jak je vidět spousta lidí si to vůbec neuvědomuje… ;-)

     1. Neber jim jejich svet. Dite nevychovas tim, ze mu budes vypravet, jak jsou kamna horky.

      1. Ale doufat alespoň mohu, i když jak tak vidím, je to marný, je to marný, je to… :-(

      2. Sysop: na straně druhé, dobrou výchovou nejsou ani doživotní následky. A v těchto případech bývají velmi nepříjemné i pro lidi, kteří žádná „kamna“ nemají. Protože vždy, když doje na SHTF, jsou výsledkem další regulace a buzerace, aby bylo možné hlupáky ochránit před jimi samými. Které typicky hlupce neochrání, za to otráví nás normální. Svině si vždycky najdou něco dalšího, jak hlupáky oškubat.

    2. Sysop:
     „…Uplne nejlepe stanovit komisi, ktera bude rozhodovat, co ma hodnotu a co ne, ne?…“
     – – –
     Výborný nápad!
     Již jsem zkoušel v jisté komunitě navrhovat, že by se takto mohl zvýšit kapitál ČR. Komise by stanovila, že zde máme určité hodnoty nedozírných cen, např. památku Václava Havla, který byl některými světovými osobnostmi nazýván až „morálním ztělesněním tohoto světa“. Též jiné významné osobnosti (Knížák, Kocáb, Vondra), nebo i mladé a velmi nadějné politology s ohromnými přesahy…

     .

     1. Tak mimochodem, když jsme tak u toho, tak přesně tak já vnímám „umění“. Tam můžete určit libovolnou hodnotu třeba u hromady hnoje. A třeba jenom namalované. A třeba jenom vyfocené. A třeba jenom jejího odkazu na ni (poslední novinka). Pokud to za tu cenu dokážete prodat. Osobně jsem to nikdy nepochopil. A nepochopím. :-)

      1. RomanL:
       „…třeba jenom jejího odkazu na ni (poslední novinka)…“
       – – –
       Brutál…!
       Nebyl by nějaký takový odkaz, nebo alespoň odkaz na odkaz…?

        1. RomanL:
         Dík, zábavné.
         „Zlobívá holka prodala“ a „zvěnčil“, to dobrá jazyka.

         Kvalitní místo, bo vidím pod tím ještě články:

         „Němci vyrobili elektromotor s bezkontaktním přívodem elektřiny. Netrpí opotřebením.“

         „Řetěz může zmizet z kol. Futuristický koncept pohonu jízdního kola půjde do výroby “

         Toť úroda fantazií…

         :OD

         1. Jo, jedno lepší jak druhé. Úplná studnice inovací. A to jste tam ještě zřejmě nezahlédl ta nová elektroletadla, to je teprve pecka. :-D

          1. Elektroletadla – taky jedna z bludařin, do kterých různá investorská nablbla vkládají prachy.
           Nedávno trochu vyšuměl EHANG. Ještě čekám na plzeňského pitomce Illicha a investóra z kiwi.com s tím jejich ZURI, co měl nosit český pepíky do Chorvatska…

          2. Ona to nebude bludarina. To bude jen dalsi technickej zazrak, kterej bude litat na dotace, zatimco konvencni konkurence zajde na emisnich povolenkach.

          3. Sysop: +1, bohužel.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017