Bitcoin – moderní komunistická měna - zpět na článek

Počet komentářů: 329

  1. Bitcoinu rozumí jen fandové. Ostatní nevěřící psi tomu nerozumí. To je myšlenkový pochod nejen zdejších fanatiků alternativních cest.

    1. To je pochopitelně bolest všech věřících… ;-)

  2. Lidi jsou různý.
    Minulej tejden jsem byl zafixovat hypo v KB a u vedlejšího stolu tam nějakej klient vyřizovat kreditku. Bába se ho ptala, jakej tam chce limit a nešlo přeslechnout, jak mu povídá: „a neberte se moc vysokej limit a zacházejte s tím zodpovědně. Tuhle jsme tady měli jednoho, kterej si pořídil kreditku z limitem 150 tisíc, nakoupil za to bitcoiny a my jsme to pak z něj nemohli dostat…!!!“

    1. Jakpak to, že to z něj nemohli dostat, když měl u sebe takovou kvalitní, neustále stoupající měnu? Oni to tam v té bance snad neberou, nebo co? Onehdá mi tady jeden vykládal, jak bitcoinama platí v samoobsluze běžně za rohlíky, přepočítává se mu to prej úplně samo. Že by přece jenom kecal? :-D

  3. Excelentní humoristický článek.

    1. Jo, už se těším, kdo se bude smát naposled… ;-)

      1. No já jsem se velmi pobavil vaším pataekonomickým humorem. ;)

        1. No, tak to je v pořádku. Já se také královsky bavím. Proto to přece dělám.

    2. „Excelentní humoristický článek.“

      – ja som to považoval za trochu nepovedenú parodiu, recesiu. Až dovtedy, keď som videl zúfalý boj autora v diskusii.

  4. Osobně bych si raději o daném tématu nejprve něco nastudoval, než bych se začal veřejně ztrapňovat publikováním nepravdivých nesmyslů.

    Doporučil bych autorovi nastudovat si:
    – jak funguje globální ekonomika a jakou úlohu v ní hrají centrální banky
    – co je to inflace/deflace měn
    – jak funguje jakákoliv burza, jakou roli v ní hraje poptávka-nabídka
    – co je to blockchain, decentralizace a PoW – Proof of Work
    – reálné dopady FIAT/crypto měn na světovou spotřebu energie a zdrojů, kolik se aktuálně spotřebuje na FIAT a kolik na crypto

    Přečíst si dva tři články na Hovninkách či LžiDnes, z toho vyvozovat nějaké závěry, či dokonce něco publikovat je naprostá hloupost.

    1. To mám nastudováno minimálně 30 let. V čem se ve svých tvrzeních pletu? Když budete lhát o tom, že národní měny mají stejnou hodnotu jako bitcoin, tak s tím u mě rozhodně neprorazíte. Tak schválně, zkuste nějakou jednu věc. ;-)

      1. Cenu tvoří poptávka. Aby byla poptávka musí do toho trhu nastupovat další a další investoři (cestující). Je to letadlo.
        Čím více budou rozevřený nůžky, tím větší bude rána, až bublina praskne.

        1. Ano, přesně tak, je to letadlo. Ne v tom úplně klasickém slova smyslu, ale ve smyslu zvyšování počtů pasažérů na palubě, kteří zase „zvyšují“ hodnotu, dokud to celé nespadne.

      2. Pokud to máte 30let nastudováno, nevím, proč publikujete takovéto hlouposti.

        První zákonná měna se objevila v Číně v 10. století.
        Byla vázaná na hodnoty určitého množství zlata, stříbra nebo hedvábí.

        To dnes již neplatí. V moderní době jsou bankovky a mince klasifikovány jako tzv. „fiat money“ čili peníze s nuceným oběhem drahými kovy nekryté, za něž ale lze drahé kovy nakoupit za ceny stanovené tržně. Stejně jako lze za kryptoměnu koupit zlato, jehož cenu také udává trh.

        Jak dnes vzniká FIAT měna?
        Stát vydá dluhopisy, kterými se zavazuje splatit bance dluh (navýšený o úroky) a centrální banka mu za to vytiskne nové peníze.

        Co jí dává FIAT měně hodnotu?
        Je to důvěra lidí. Důvěra ve splatnost vydaných dluhopisů. Důvěra lidí, která se postupně stále zmenšuje, proto jsou neustále tisknuty nové peníze a je tak zaručena permanentní inflace. Tisk peněz z ničeho je také často nazývám pojmem „intervence“.

        Co dává hodnotu kryptoměně?
        Je to důvěra lidí. Je to vědomí, že měna má konečné množství jednotek a je zaručena její deflace. Důvěra v decentralizaci a nerozbitnost systému, který nemá žádný centrální řídící orgán nebo instituci.

        Zkuste se zamyslet, jaké by to bylo kritizovat vznik první měny cca 10let po jejím stvoření. Někdy v roce 980. Peníze a FIAT měny fungují přes 1000let.
        Kryptoměny jsou pouze na počátku svého života, je možné že za 50let – 100let budou v ekonomice hrát svoji roli, zcela jinak než dnes.

        Kritizujete novorozeně těsně po porodu za to že je k ničemu a nic nedokázalo.

        1. „Stát vydá dluhopisy, kterými se zavazuje splatit bance dluh (navýšený o úroky) a centrální banka mu za to vytiskne nové peníze.“
          Co?!? Co to prosím? Popište tento proces podrobněji, prosím. Rád bych si udělal exkurzi do Vašich myšlenkových pochodů.

          1. Nejsou to mé myšlenkové pochody, ale jen obecně známé a všem dostupné informace. Za cenu extrémního zjednodušení popisované situace, je možná formulace lehce zavádějící.

            Peníze vytváří banky, které jsou soukromými institucemi. Většina lidí si myslí, že banky půjčují lidem peníze ze svých rezerv. Banky nepůjčují peníze ze svých rezerv, ale vytváří je.

            Velká část peněz vzniká jako půjčka (dluh). Naopak splácením půjček peníze zanikají. Stát kontroluje rychlost vznikání a zanikání peněz pomocí centrální banky, kde musí mít všechny obchodní banky určitý vklad jako povinnou rezervu. Centrální banka pomocí obchodů a půjček částečně kontroluje množství peněz v oběhu. Jestliže je v oběhu hodně peněz, začnou je stahovat například výměnou za bezrizikové cenné papíry. V případě, že je nedostatek peněz, půjčují za velmi nízký úrok. Ani centrální banka však nemá úplný přehled o skutečném množství peněz v oběhu.

            Abyste mohli někomu půjčit 1 000 korun, musíte je nejdřív mít. Banka ale půjčuje peníze, které neexistují. Funguje to tak, že banka vytvoří na účtu dlužníka určitou částku, kterou pak dlužník čerpá a následně splácí. Můžete si to jednoduše představit tak, že banka vytvoří peníze pouhým záznamem ve svých účetních knihách. Peníze vznikají při každé operaci, kdy banka naplní účet nějakého klienta, aniž by zároveň s tím došlo ke snížení stavu účtu jiného klienta v bankovním systému o stejnou částku. Peníze vznikají jako dluh. Nově vzniklé peníze nejsou ničím kryté, pouze slibem dlužníka.

            https://mladypodnikatel.cz/jak-vznikaji-a-funguji-penize-t2289

            https://www.investopedia.com/articles/investing/081415/understanding-how-federal-reserve-creates-money.asp

            https://www.youtube.com/watch?v=mzoX7zEZ6h4&ab_channel=ColdFusionColdFusionOv%C4%9B%C5%99eno

            1. Ano, ale tyhle věci přece všichni dávno známe. To je dnes reálná ekonomika. To ale pořád nemění nic na tom, co tvrdím já, a to, že reálná měna MÁ POŘÁD NĚJAKOU REÁLNOU HODNOTU. I když čím dál nižší. Bitcoin (kryptoměna) oproti ní ovšem nemá hodnotu ŽÁDNOU. Nemá ji totiž kde vzít, pouze při přepočtu na tu reálnou měnu.

              1. Prosím definujte mi co je to „reálná měna“ a její „reálná hodnota“ ?

                Pokud reálnými penězi myslíte to na co si můžete „sáhnout“, tak:
                Průměrná výrobní cena jedné české bankovky je aktuálně cca 1 koruna.
                Průměrná výrobní cena jedné české mince je necelé 2 koruny.

                Jelikož měna již není přímo vázána na ceny zlata atd. je další hodnota oběživa čistě v rovině víry lidí v aktuální finanční systém.

                1. Tak znovu, je to měna podložená reálnou ekonomikou státu. To je fakt, nikoliv výmysl. Pokud by tomu tak nebylo, proč by měly státy rozdílnou hodnotu měny? už jste na to našel odpověď?

                  1. Státy a Eurosajuz si tisknou prachy jak chtějí. Jediná jejich reálná síle je, že jste pod sankcemi nucen je používat.

                    1. Ano, ale pořád za nimi ještě stojí nějaká reálná produkce, i když se silou mocí snaží, aby byla co nejmenší. Však až krachne Euro, také to bude legrace. :-D

                    2. Žádná reálná produkce za nimi nestojí. Stojí za nimi víra, že za reálnou produkci zaplatíte v budoucnu tím, čím dostanete zaplaceno za reálnou práci dnes. Tato víra má u státních měn statisticky historicky trvání cca 40 let…

                  2. Tohle možná platí u nekonvertibilních měn. Ale pokud budeme uvažovat plně konvertibilním měny, pak jejich „cenu“ nebo „hodnotu“ vyjádřenou v jiné měně určuje jen a jen poměr nabídka/poptávka na FOREXu a taky samozřejmě sentiment a nálada účastníků tohoto trhu. Klasický příklad jsou každoměsíční kursové pohyby USD při vyhlašování míry nezaměstnanosti.
                    Taky si pletete měny s akciemi. Měna má „cenu“ jen ve srovnání s jinými měnami. Kdyby na celém světě byla jen jedna měna, bude buď nekonečně hodnotná nebo bezcenná, protože ji nebude s čím srovnávat. Rozhodně to není nějaký zlomek HDP nebo celkového jmění apod. Jakou skutečnou hodnotu má jedna česká koruna? Je to nějaký zlomek území státu, třeba 1 mm2? Nebo to je jedna větev z českých lesů? nebo třeba 20 ml vody v řekách?
                    Navíc v době elektronického bankovnictví už není velký rozdíl mezi kryptem a fiatem, obojí to jsou jenom nehmotné nuly a jedničky kdesi v útrobách počítačů. Obojí si můžete „materialisovat“ do podoby bankovek a mincí, jejichž jediná hodnota je akorát tak v tom materiálu, z něhož jsou vyrobené – dají se použít třeba na podpal.
                    Ale klasicky hodnotný ekonom tohle všechno ví. Teda pokud nevyznáváte moderní monetární teorii. Jestli ano, mohl jste to napsat hned na úvod článku a ušetřit si tak nervy s komentáři od lidí odkojených rakouskou školou.

        2. Hm, bezva. A co z toho vyvrací to, co tvrdím já? Včetně toho tvrzení o hodnotě FIAT měny (u které právě vůbec NENÍ PRAVDA, že ji tvoří jenom nějaká VÍRA). Pokud by tomu tak totiž bylo, proč by měly různé měny různé hodnoty? Jako že jedni věří v hodnotu své měny víc, než ti druzí? To je opravdu zajímavá ekonomická teorie a stálo by za to ji trochu rozvést. :-D
          A jaký je prosím rozdíl v hodnotě kryptoměn v závislosti na jejich konečném počtu (tedy podle vás)? Je hodnotnější kryptoměna s větším počtem konečných jednotek, nebo s menším počtem konečných jednotek? Která z nic má navrch? Nebo jsou hodnotné obě stejně? Ale to přece nejsou. Tak co je tou mírou té jejich hodnoty? Důvěra v decentralizaci? V decentralizaci čeho? Peněz na placení? Aha. :-P
          A kritizovat vznik první měny opravdu nebudu, byla potřebná a praktická, jako ostatně všechny další měny, které vznikly, pokud je někdo nezničil. Na rozdíl od zcela zbytečných kryptoměn. :-P

          1. „A jaký je prosím rozdíl v hodnotě kryptoměn v závislosti na jejich konečném počtu?“
            Počet konečných jednotek kryptoměn není přímým indikátorem jejich konečné tržní hodnoty. Prosím nejprve si o kryptoměnách alespoň něco přečtěte. Třeba jen o prvních pěti. Jinak je jakákoliv další diskuse zcela zbytečná.

            1. „Co dává hodnotu kryptoměně?
              Je to důvěra lidí. Je to vědomí, že měna má konečné množství jednotek a je zaručena její deflace.“
              Já tady jasně vidím, že konečný počet jednotek dáváte do přímé souvislosti s hodnotou té kryptoměny. To nejsou moje slova. Tak si to napřed rozmyslete, já jenom reaguji na to, co tvrdíte. ;-)

          2. Pokud tvrdíte, že fiat měnou není víra, dokážete nějak vysvětlit hyperinflaci v Zimbabwe? A také důvod proč se nedaří zavést národní měnu dnes? Pokud je za hodnotou měny množství produktu vyprodukované v daném státě, znamená to, že se v Zimbabwe během roku 2009 zvýšil produkt sextilionkrát?

            1. Proč pořád musím psát to samé? Když vláda své občany podvede, a měnu, která MĚLA nějakou cenu znehodnotí, tak ta měna prakticky zanikne. Bitcoin ovšem nikdy ŽÁDNOU CENU NEMĚL. Neměl ji totiž kde vzít.

              1. Evidentně nechápete, co jsou peníze. Já Vám to vysvětlím. Je to něco, co funguje jako prostředek směny a uchovatel hodnoty. BTC je prostředek směny, protože se za něj dá nakupovat. Je uchovatel hodnoty, protože, pokud jste před 5 lety místo vyměnil svoje CZK za 1 BTC teď si za ten BTC můžete koupit asi tak stokrát víc než, co jste si mohl koupit za svoje koruny před lety. Jak je to možné, pokud nemá žádnou cenu?

        3. „Je to vědomí, že měna má konečné množství jednotek a je zaručena její deflace.“
          To tu čtu už poněkolikáté tady v diskuzi. Bych měl dotaz na hentu deflaci, jestli jako víš, co to znamená, jak se to u btc projevuje a jak je u btc zaručena.
          Že je něco unikátní a omezené? Dobře, to je i Kupkův obraz taky za nemalou cenu. A dál? Budu platit tisícinou kupkocoinu?
          Místo unikátní kozy (má jistě unikátní DNA) jako barter tu máme unikátní digitální konstrukt jako barter.
          Proč ne unikátní kozy, unikátní a omezené Nike boty, unikátní a omezený Kupkův vobraz. Proč btc? Protože má v názvu slovo „měna“?
          Já jen, jestli tomu říkáš měna a chováš se k tomu tak jenom proto, že to má v názvu a někdo tomu dělá tu auru tak to neděláš úplně dobře Jaromíre.

          1. Prosím přečtěte si alespoň elementární základy bitcoinu či jiné známé kryptoměny. Vyhneme se plácáním nesmyslů a mícháním nesouvisejících věcí z Vaší strany.

            1. Stačilo napsat, že nevíš. Snad mi to osvětlí jiný věřící.

            2. Hm, a ty „elementární základy“ spočívají v tom, že neumím odpovědět na základní otázky? :-D

          2. Deflace není zaručena, ale z dlouhodobého hlediska je to jediná možnost, pokud bude splněno, že se bude kryptoměna aktivně využívat.
            „Budu platit tisícinou kupkocoinu?“ No ano. Stejně jako se platí v jednotkách Satoshi, což je jedna stomiliontina BTC
            „Proč btc? Protože má v názvu slovo „měna“?“
            Kvůli tomu ne, ale spíš kvůli tomu, že ta měna je bezpečná v tom smyslu, že si byla dobře napsaná, chyb bylo minimum a byly opraveny a je konečné maximální množství mincí. Neexistuje tedy obava z kvantitavního uvolňování, které teď vidíme všude kolem. Je to měna, protože se někteří lidé rohodli, že budou zboží nebo služby vyměňovat za BTC, který v názvu slovo měna nemá. Mimochodem ani Ethereum Virtual Machine není měna a ani tak nebyl primárně určen. BTC Vám nemůže zabavit vláda, pokud jí nedáte seed, nemůže vám ho zabavit soud, nemůže vám ho za zády prodat zhrzený partner/ zhrzená partnerka, pokud nikomu neřeknete, žee ho máte, tak o něm nikdo neví. Pokud si koupíte pár milionů Satoshi, abyste si BTC otestoval a zaplatil hned po koupi, je to výstřednost, pokud si jich koupíte pár z volných prostředků, protože Vás baví zkusit volatilní asset, je to experiment, pokud si půjčíte milion, abyste z výnosů splácel půjčku, je to blbost. V každé komunitě je pár bláznů, kteří vytváří hype. Je to stejný typ pobláznění, jako pseudoobchodníci na komoditní burze s pákami, kteří mají potřebu všem vytrubovat, jak je to boží, jednoduché, super atd. Přitom obchod s pákou můž dávat smysl, obchod na komoditní burze může dávat smysl, ale pokud se k tomu postaví pako, skončí s holou prdelí. Stejné je to pro některé lidi s krypto.
            Auru to nemá jen kvůli hodlerům, ale i kvůli tomu, že bezpečnost je design. SHA256 je stále bezpečná, Keccak(SHA3) ještě víc.
            Spousta lidí si myslí, že se to jmenuje krypto, protože je tam všechno tajné, dá se tím platit na černém trhu a všeobecně je to super pro mafiány. No pro ty je asi zklamání, když si přečtou, že veškeré transakce jsou navždy uložené v blockchainu a minimálně 90% adres je dohledatelných k majitelovi, protože si koupili krypto na burze nebo přes Revolut, a pro mafiána je furt jednodušší vzít milion a předat ho někomu v kavárně. Ono totiž milion není zas až tak rozměrný balíček peněz a většina gangsterů nejsou žádní velcí géniové.
            Blockchain je extrémně zajímavá technologie, jejíž aplikace bude ve světě růst, ať už jako nezpochybnitelného tokenu o vlastnictví, případně v nextgen elektronických volbách, nebo i jako kryptoměny či v desítkách jiných využití. A v tomto světě bude mít BTC vždycky nějakou hodnotu, protože je to prostě první masivně používaná blockchainová aplikace.

            1. Co má hodnota čehokoliv společného s bezpečností? 8-o

              1. Tvl RomanL, ty jsi fakt diskuzní dno z novinek. Podívej se, v jakém styu reaguješ a dej si po hubě.
                Měna, která není bezpečná je ztrácí cenu a je jedno, jak silná ekonomika za ní stojí. Když máš prachy, které ti může kdokoliv ukradnout (nejčastěji stát), tak jsou to prachy na hovno. Pokud si neuvědomuješ, že ta pětisetmiliardová sekera Tě okrádá, tak už nevím, na jaké planetě žiješ. Pokud žiješ aspoň deset let a kupoval jsi aspoň jednu nemovitost, tak dokážeš porovnat, kolik ze svojí hodnoty ta slavná koruna ztratila. Kdyby sis šteřil v té super státní měně, mohl by sis za deset let koupit zemljanku 1+kk, kdyby sis 10 let šetřil v BTC, mohl by sis koupit statek i s krávama a vercajkem.

            2. „„Budu platit tisícinou kupkocoinu?“ No ano.“
              Výborně, to jsem chtěl slyšet. Btc je totiž prachobyčejná komodita/služba, jak ty říkáš extrémně zajímavá technologie. Nelze než souhlasit.
              Není to ale měna. Měnou se btc nestane jen proto, že je unikátní, omezený, zabezpečený a nelze ho kvantitativně uvolňovat (některé jiné krypto ale ano).
              Jinak stále je ale ještě malá část btc anonymní.

              1. A co by podle Vás musel BTC splnit, aby se měnou stal?

                1. Tak jestli máš zájem slovíčkařit tak měna to je, ale komoditní. To pochopitelně může být cokoliv na světě. Ceny komodit tu snad rozebírat nemusíme, proč zlato má nějakou hodnotu a kamínky na pláži hodnotu štěrku.
                  Pak jsou fiat měny, které jsou navázané v drtivé většině na reálnou ekonomiku nějaké země, z čehož je odvozena síla a hodnota takové měny. To je jejich největší výhoda a také největší nevýhoda.
                  To co tu btc věřící prezentují je, že btc lze používat jako fiat měnu, ale bez toho aniž by byla na cokoliv navázaná, bez negativ fiat měn a měla vlastní hodnotu. To je však nesmysl.

                  1. Vy i RomanL tady operujete s tím, že fiat měna je nějak navázaná na ekonomiku nějaké země. Máte to něčím podložené? Pokud by tomu tak bylo, nemohl by Soros provést útok na libru. Švýcaři by nemuseli při poslední krizi uměle udržovat kurz franku, který brutálně posílil, aniž by Švýcaři vyrobili o jediný bochník sýra nebo tabulku čokolády navíc.
                    Jediné, čím je hodnota měny udržována jsou nálady obchodnků s měnami. Hlavní rozdíl v tom, proč je trh kryptoměn tak volatilní je jejich malá tržní kapitalizace ve srovnání s fiat měnami a samozřejmě množství hodlerů, kteří zabíjí rozvoj kryptoměn. Původní nápad nadšenců vytvořit plnohodnotnou kryptoměnu a pracovat na jejím rozšíření tak nyní bojuje s hodlery, kteří se k bitcoinu chtějí chovat jako ke komoditě. Ze začátku vítězily ideály, následně se z toho stala plichta na mrtvém bodě, kdy hodleři sice drží velké množství měny, ale na druhou stranu díky nim vzniká více nové infrastruktury pro validaci transakcí. Mě to jako nezaujatého diváka moc baví a doufám, že nakonec zvítězí idealisté.
                    Obzvláště teď bude důvěra ve fiat měny značně podkopaná a kdo je drží, je úplný blázen. Trh jednoznačně určil, že držení fiat měn je jistá ztráta a proto začal masivní výprodej a pokud je chce člověk vyměnit třeba za nemovitosti, tak skoro nemá kde vybírat. Teď většina investorů drží short pozici vůči koruně a berou půjčky na nějaké rozumné statky. Rozumnou půjčkou na nákup statku není půjčit si na nákup BTC.

                    1. Jen tak mmch., ty Švýcary dnes nedrží ekonomicky nad vodou banky či cestovní ruch ba ani spekulace.
                      Tím hlavním tahounem je jejich špičkové strojírenství a tím nemyslím jenom hodinky ..

                    2. Do ekonomiky nějaké země se ale počítají i devizové rezervy a monetární nástroje té země. Proto Švýcaři udrželi hodnotu franku. Ještě lepší příklad téhle provázanosti jde ukázat na naší koruně v roce 1998. Spekulanti chtěli využít toho, že to byla mladá měna a nebylo dostatečně zřejmé, jak precizně je spojená s ekonomikou ČR a bankovní sektor tu také nebyl úplně čistý. Pak využili MF posvěceé vytunelování CS fondů a začal útok (rok 1997).
                      Mimochodem tyhle útoky na fiat měny jsou jasným důkazem, že tyto jsou provázány na domácí ekonomiku. Jak jinak si myslíte, že by spekulanti mohli tenhle útok pak přetavit v zisk, když by vlastně ve výsledku drželi haldu devalvovaných deviz?

                    3. „…hodnota měny udržována jsou nálady obchodnků s měnami. “
                      Tos dobře zabil. Má vůbec smysl se dál bavit? Přemýšlím jen, jestli to je produkt nevzdělanosti nebo těch ideálů, o kterých píšeš.

                      Jinak takový „útok“ lze provést na cenu jakéhokoliv volně obchodovaného statku. To není vlastnost statku, ale mechanismus volné nabídky a poptávky.
                      Podložené? Stačí kouknout na kurzovní lístek jak si vedou měny slabých ekonomik třeba vůči dolaru. Jaksi se stále nemůžu dočkat až se ti obchodníci dobře vyspí a za korunu si koupím dvacet dolarů. Ale tak nějak se domnívám, že ty nálady obchodníků mají fundamentální základ a tohle se nestane.
                      Možná by taky stálo za to se podívat kolik má teď ČNB devizových rezerv, abys viděl kolik peněz stojí mít „náladu“ a chtít ovlivňovat kurz a s jakým efektem.

                  2. Aha, takže to celou dobu měna je, a slovíčkaří všichni vokoli.

                    Co kdyby ses nechal vyšetřit? Měna je to, co je používáno ke SMĚNĚ. Cokoli. To ti na základní škole neřekli?

  5. Mohl by mi autor říct, jakou reálnou hodnotu má za sebou česká koruna? Pořád se tady ohání tím, že je za korunou nějaká reálná produkce. Mohl by mi objasnit, jaký je ten vztah? A prosím takové kraviny jako Y=G+C+S+I+NX radši nepište.
    Podle mě je hodnota koruny vyjádřena tak maximálně cenou spotřebního koše, což ale jenom označuje, kolik si toho mohu koupit za N CZK. Úplně stejnou věc lze spočítat pro Bitcoin, jenom to bude víc volatilní.
    Ale ani propad kurzu BTC2USD na polovinu během týdne nedělá z BTC nejrozkolísanější měnu na světě.

    1. Česká koruna má za sebou hodnotu české ekonomiky. Ta zatím nezkrachovala, i když ČNB vyvíjí docela aktivní snahu. Bitcoin za sebou nemá hodnotu ničeho. A prosím takové kraviny jako Y=G+C+S+I+NX radši nepište. Kromě toho, jak to spočítáte podle spotřebního koše, pokud vás NEPLATÍ PŘÍMO V BITCOINECH? Vy jste zřejmě ten druhý, co za Bitcoiny nakupuje rohlíky v samoobsluze, co? :-D

      1. A vy si jako myslíte, že nikdo nepobírá plat v BTC? Nebo, že se nedá za BTC nakoupit? https://coinmap.org/
        Tady máte mapu s obchody a službami, které přijímají platby v krypto. Jasně, je jich naprostá menšina, ale pořád se v Praze snáz najíte za bitcoiny než za Jihoafrické randy. Obojí je měna.

        1. Na gymplu jsme hodnoty prepocitavali na loupaky. Pres ulici byla samoska, casto jsme tam o poledni prestavce chodili pro tradicni stravu (rohlik+tatarka) a loupaky se kupovaly jako splatky nejruznejsich dluhu. Hodnotu to melo jen v ramci nasi tridy, presto ale se s tim platit dalo dobre.

          BTC samozrejme hodnotu ma. Jestli je hmotna, ci nehmotna, je tak nejak fuk. Dokud je ochoten za to nekdo dat nejake zbozi, sluzby, nebo penize, pak tu hodnotu lze vycislit a to je alfa a omega.

          1. Sysop: mě teda nepřijde, že by byl autor až takovej blbec, že nevidí, že se to dá směnit za peníze. Ale zase mi přijde, že většina ostatních ze sebe dělá dementy ještě větší tím, že dělá, že nechápe, o čem vlastně autor v souvislosti s „hodnotou“ mluví. BTC prostě není nic. Doslova nic. Jeho „hodnota“ není podložena ničím jiným než vírou. Víra opadne, za BTC si toho koupíš zhruba tolik jako na začátku (kolik že byla ta slavná pizza, 10000 BTC?). Je to dle mého poprvé v novodobé historii, kdy se letadlo považuje za „hodnotu“. Mělo pořadí v letadle v devadesátkách „hodnotu“? No jistě, že mělo, vždy za pětibábu jsi se mohl zúčastnit! Měl „hodnotu“ certifikát v novějších letadlech (Vanilla zlato atd.)? Ale samozřejmě, byla na certfikátu napsaná! Jen ani jedno nemělo tolik fanatických uctívačů, kteří by se hádali, že poukaz do letadla je „hodnota“, protože ho lze směnit za peníze. Prostě to byl poukaz do letadla se všemi riziky, která k tomu patří (a která ne každý chápal a mnozí se divili).

            Nepřesná, ale dostačující analogie mezi měnami a BTC je jako mezi akciemi a deriváty. Na BTC a derivátech lze pohádkově zbohatnout, ale jen za cenu toho, že hodně (hodně, hodně) hejlů zchudne. A když se něco podělá, jdou spekulanti srát jako první. Nechápu, že tolik lidí tady (dělá, že) nechápe, kde se vzala krize vz. 2008 a jak dopadla. Bitcoinisti můžou řvát sebehlasitěji že je autor idiot, co ničemu nerozumí, ale já bych teda radši měl v roce 2008 pár akcií Coca-coly než hypoteční deriváty. Stejně tak bylo lepší mít cash.

            Je tu hrozba měnové reformy, devalvace atd.? Jistě, že je, vždy byla a vždy bude, dle situace ve společnosti větší nebo menší. Ale vždy tak nějak z principu bude lepší mít doma cihlu zlata než poukaz do letadla. Ani ne tak pro tu vlastní krizi (která je řešitelná čímkoliv velmi složitě, dopouručuji se pobavit s někým, kdo např. zažil krach měny v Jižní Americe), ale pro to, co přijde po ní. Představa, že krachne koruna, ale bitcoinisti jsou v klidu, protože v Kauflandu dostanou sojovej párek za satoshi je dle mého úsměvná.

            1. +1
              Já bych to přirovnal k boomu hraní pokeru (live/on-line). Taková kampaň to byla. Každý točil videa jak hrát. Daly se sehnat podpůrné aplikace. Prostě všechno proto, aby do systému naskákali nový hráči. Protože právě jejich peníze financovaly ty zisky úspěšných hráčů. Těch úspěšných, co se tím živí, je mimochodem něco kolem 3-4%, zbytek tam finančně zahučí, respektive financuje životní styl těch úspěšných hráčů a provoz těch heren.
              U pokeru stejně jak u BTC může člověk zvýšit svoje šance znalostí prostředí a nějakou strategií. Ale pořád ho může poslat do chudobince kretén s plívami, kterému to doteklo.

              1. Panek: strategií podle mě ne, pokud nepovažujete „sledovat insider trading info“ za strategii. Musk ukázal, k čemu je regulace dobrá. Můžeme se bavit o tom, zda skutečně je nebo není účinná a jak je drahá atd., ale aby se zmrd mohl napakovat jako on, to je prostě na NYSE nebo NASDAQu dost problematické bez hrozby basy.

                U BTC se miliony poblázněných blbečků nechají okrást a ještě tomu tleskají a do krve se budou hádat na diskusích, jaká je ten bitoin super měna, nad kterou nemají moc zlé vlády. Protože je bezva, když nad tím má moc soukromej zmrd, hned se cítím líp. Asi jako když celý život platím daně (ano, nerad a je to hnus), ale že by mě bylo líp po té, co mě v podchodu obere parta smažek, to si představit moc nedovedu. Dnešním hlupcům stačí, když je podchod jásavě barevný, digitální a lze ho ovládat ze šmatlafounu, nadšeně tam vlezou, nechají se s úsměvem na rtech okrást a pak běží do diskuse, kde vykládají ostatním, jak to bylo super a že mají jít taky.

                Poker je dobrá analogie – to mi připomnělo ještě jednu drobnost a to je počet úspěšných. 3-4% je velmi málo, u forexu je to 15% (ale taky bych řekl, že jen tak do 5% budou ti skutečně za vodou, ten zbytek je alespoň v černých číslech, na rozdíl od dolních 85%, kteří se jim na to svou blbostí skládají). U BTC, navzdory jeho údajné skvělé transparentnosti, není jasné vůbec nic. To z toho dělá loterii ještě o něco větší než forex.

        2. A Praha je celá ČR, nebo jak to mám chápat?

          1. To jsem tvrdil kde?
            To, že je na nějakém území směnitelnost kryptoměny za zboží horší než u lokální státní měny, přece neznamená, že to není měna.

  6. Mám dojem, že autor o komunismu hodně slyšel, ale sám ho nezažil.

  7. Proboha to je ale blábol. Nějakej puberťák co nemá dost love na novou grafiku obrátil hněv plynoucí ze své frustrace vůči domnělému viníkovi a tak vypotil blábol o komunismu, který minul nejmíň o deset let.

    Možná by mu někdo mohl prozradit, že ty papírky co si šušní z kapesnýho na tu nechutně drahou grafiku taky nemají samy o sobě žádnou hodnotu.

    Taky cucák asi netuší o čem byl komunismus. Něco co je decentralizované, v soukromém vlastnictví, naprosto neregulované a svobodné je absolutním opakem komunismu.

    1. Dovolim si doplnit, ze komunismus nevymrel. Jako idea se v nejruznejsich formach stale vraci podle toho, ktera vychcana skupina netahel se dere k moci.

      1. Necer Sereni

  8. Jak tak čtu diskusi, tak autor je totálně mimo. Zhrzelý puberťák fakt. Chudák bez grafiky nemůže pařit, tak začal přemýšlet a takhle to dopadá.

    Nejvíc mě baví, jak tady asi milionkrát zopakoval premisu, že bitcon nemá ŽÁDNOU hodnotu.

    By mě zajímalo, proč to teda lidi kupují, když to nemá žádnou hodnotu. Chudák nemá základy ekonomiky a nechápe, že jakákoliv komodita, ať už je to chleba, auto, měna, práce či cokoliv nehmotného může a má hodnotu určenou tím, kolik lidí je za to ochotno zaplatit a kolik toho je na trhu.

    Lidi za to platí a obchoduje se to, tak to hodnotu má. Je úplně jedno, zda to je bitcoin, nebo třeba virtuální hovínko. Je úplně jedno, jestli si na tu věc jde šáhnout, nebo jestli si to jde vzít sebou na pustý ostrov. Dokud vám za to někdo bude ochotný dát peníze, tak to má hodnotu.

    1. Pokud je flaska, parit se da bez cehokoli jineho. Vcera soused slavil 60, parba dobra, spat jsem sel v jednu a uz jsem pul hodiny v praci.

    2. „Jak tak čtu diskusi, tak autor je totálně mimo.“

      – Byť „totálně mimo“ znamená blbo rozmýšľať. Lenže autor nerozmýšľa BLBO, on nerozmýšľa VôBEC. On iba papagájuje šplechy štátnych „ekonomov“ .

      Ako keď na DVD nahráš debility zo štátnej TV. DVDčko ich točí pekne dookola a dookola. DVDčko NErozmýšľa. Po každej kritike zopakuje zopár nahratých stôp.

  9. Už asi tuším, odkud u autora vane vítr. Že on se RomanL nechal nachytat na vidinu rychlého zisku, vzal své skromné prostředky a na radu „kamaráda“ nebo „internetu“ je „investoval“ do kryptoměn tak debilním způsobem, že o všechno přišel. Takoví ti chytráci, co nakoupí před vrcholem a před dnem prodávají a potom držkují. Případně si nechal sebrat privátní klíč/seed. To by vysvětlovalo celý tenhle neinformovaný hovnomet.

    1. „Už asi tuším, odkud u autora vane vítr“

      – hahahááááááá……..

      Keď si niekto prdne, nenazýval by som to VIETOR.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017