Smrtnost (mortalita) coronaviru

Featured Image

Celkem se na internetu přetřásá kauza paní Zlámalové, která si dovolila zpochybnit vysokou smrtnost covidu, dokonce i studií/článkem publikovaným WHO, kde se zmiňuje smrtnost (mortalita) covidu cca 0,23%. Okamžitě se na ni vrhla media a nenechala na ní niť suchou. Nevím, jestli je studie relevantní nebo není, nestudoval jsem to.

Zkusme si tedy sami spočítat, jak jsme na tom v ČR s aktuální smrtností na Covid.

  1. Použijeme aktuální data z MZ k 4.11.2020

Prodělalo Covid: 370 tis

Umřelo na/s Covidem: 4089

Z těchto dat nám úmrtnost vychází na vysokých cca 1,1%.

  1. Odhad pana Duška

Je jasné, že lidí, kteří prodělali covid bude mnohem více než pozitivně testovaných. Použijeme odhad podle šéfa UZISu pana Duška, ten mluví o min 500 tis. případů.

To nám dává smrtnost cca 0,8%

  1. Odhad podle pana Thorna

Podle imunologa pana Thorna prodělalo covid už cca 1-2 miliony lidí. Vezmeme tedy 1 mil lidí a jsme na cca 0,4%.

Co je ale pro výpočet zásadní, je počet úmrtí na COVID. MZ ČR píše, že do úmrtí na covid se započítá každý, kdo měl před úmrtím pozitivní test a neřeší se už skutečná příčina úmrtí.

Jak zjistit počty lidí co asi opravdu umřeli na COVID a nikoli na něco jiného? Na Slovensku mají odlišnou metodiku počítání úmrtí na COVID. Až podle výsledků pitvy, která potvrdí důvod úmrtí, je možné osobu zahrnout do covid úmrtí. Takže na Slovensku vychází podle oficiálních čísel mortalita 0,4% SK vs zmíněných 1,1% CZ.

Pokud to promítneme na CZ, tak by skutečně zemřelých na covid u nás bylo cca 1500 a nikoli 4000.

Jak poté vychází smrtnost na covid?

Oficiální počet úmrtí

Přepočítaný počet úmrtí

Oficiální data MZ 4.11.

1,1%

0,4%

Počet případů pan Dušek

0,8%

0,3%

Počet případů pan Thorn

0,4%

0,15%

Pro porovnání, smrtnost chřipky se udává (zdroje jsou různé a celkem dost se rozchází) mezi 0,1%-0,8%. Hrubé počty nám úmrtnost COVIDu dávají do podobných rozsahů jako na chřipku.

Jedná se samozřejmě o velmi hrubé výpočty, ale stačí pro hrubou orientaci. Nechci zlehčovat vážnost nemoci, ani chřipka není lehká nemoc. Podle daných čísel to vypadá, že zmíněná studie celkem odpovídá.

Podle zastánců lockdownu prý není problém smrtnost, ale velká infekčnost a kdyby naše moudrá vláda neudělala aktuální lockdown, tak se přetíží všechny nemocnice a bude to mnohem horší.

Ani to nějak nesedí, podle našeho nového ministra zdravotnictví je dostatek lůžek, dostatek lékařů a nedostatek zdravotního personálu. Po zavření škol se totiž zjistilo, že cca 30% zdravotních sester má doma malé děti a musí s nimi zůstat doma. Podle Prymuly je cca 42% covid lůžek obsazeno důchodci, kteří mají pozitivní test, ale nic jim není. V domově důchodců neví co s nimi, tak je šoupli do nemocnice. Takhle se vyrábí správná krize zdravotnictví!

Bohužel si většina lidí není schopna v zápalu hysterie proti coronaviru uvědomit, že ten vir tady bude stále, nezmizí, není možné ho vymýtit a je třeba s tím žít. Pokud zlikvidujeme ekonomiku, nebudou prostředky ani na coronavirus, ale ani na normální léčbu ostatních nemocí. O zbytku fungování státu ani nemluvě.

A to nemluvě o deficitu vzdělávání, kdy bez důvodu (přenosy ve školách jsou marginální) jsou děti už půl roku doma (skoro jediní v Evropě, jinde se snaží docházku zachovat) a prakticky se neučí. Tahle ztracená generace se nám vymstí nejvíce.

Žádný z našich vysokých představitelů zatím nepředložil vizi co dál, jak si představují fungování společnosti a ekonomiky dále. Tyto „vlny“ coronoviru se totiž budou permanentně opakovat, což je sice skvělé na rozkrádání rozpočtu, ale ne už moc pro obyvatelstvo.

Osobně si myslím, že vše může běžet bez jakýchkoli zákazů a opatření, stačí se zaměřit na ochranu ohrožených skupin a dbát na hygienu a přestat vyvolávat hysterii.


15.11.2020 mg


Související články:


12345 (228x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
8 205x přečteno
Updatováno: 15.11.2020 — 21:01
D-FENS © 2017