Zvládnem to i bez Alzáků

Featured Image

Ke sci-fi článkům pana kolegy zrg1 mám jeden zásadní komentář. Chtěl jsem ho původně i jako komentář publikovat, ale znáte to, byl delší a delši. Zní asi takto: No a proč ne?

Přišel jsem na to, když jsem s Kakunou opravoval převodovku. Nejprve jsme sestavili autíčko ze stavebnice firmy Clementoni. Je to něco jako Lego, jen to není tak politicky korektní. Místo figurky teplého černocha na kole je tak ve stavebnici regulérní sportovní auto na elektromotor, jehož moment přenáší na zadní kola dvoustupňová převodovka. To bude brzy zakázaný.

V první verzi nám to moc nefrčelo. Na dvojku přeskakovaly zuby a na jedničku jezdilo auto trhaně. Na Kakunu ve věku sedmi let to udělalo asi stejný dojem jako na mně udělala nová Octavia. Narozdíl od výrobce Octavie jsme se pustili do optimalizace. Lépe jsmě vymezili vůle v převodovce (pomocí ložisek z brčka) a vyztužili karosérii vozidla dalšími čepy. Také jsme změnili mechanismus řadící páky. Pak to řadilo lépe než většina francouzských aut.

Kakuna se podílel na těchto úpravách a na konci stejně nebyl spokojený. Vadilo mu, že při řazení se musí zastavit a vypnout motor. Vysvětlil jsem mu, že ve skutečných autech to není o moc jinak, protože při každém řazení převodových stupňů je třeba vyšlápnout pedál spojky a tím se motor sice nevypne, ale odpojí od převodovky, takže je to, jako by se vypnul. Dál že ve skutečných autech mají takzvanou synchronizaci, která zajistí, aby se hnaná i hnací hřídel točily stejnou rychlostí a tím k řazení přes zuby nedojde. Také jsem mu vysvětlil, k čemu vůbec převodovka v autě je a že v autě nemá jen dvě rychlosti, ale pět až šest. Na příkladu autíčka to bylo všechno dobře vidět a pochopil to i sedmiletý Kakuna. Kakuna teď určitě je největší expert na převodovky z celé školy. Jenže co je mu to platné. Koho dnes zajímají nějaké převodovky. Hipsterský potenciál převodovky je nulový. Je velmi pravděpodobné, že know how ohledně převodovek během následujících padesáti let skoro zanikne, na celém světě ho bude vlastnit třeba sto osob. Podobně například zanikne know-how týkající se atomové energetiky. Už nyní je veřejným tajemstvím, že plány atomového Babiše na restart české jaderné energetiky jsou nereálné, protože všichni, kdo k tomu mají ještě co říct, jsou pod drnem, v penzi nebo mimo obor u někoho, kdo si je sakra dobře drží. Pořizovat atomovou technologii z Ruska tak není vůbec špatný nápad, protože tam hodně atomových elektráren dosud frčí. Stejný problém budou mít v NASA s jejich plány na přistání na Měsíci a Marsu.

Kdysi někdo vyslovil na adresu evoluční teorie, že pravděpodobnost abiogeneze je zhruba stejná, jako že se přežene tornádo přes šrotiště a sestaví se přitom Boeing-747. Každopádně bereme ten darwinismus moc vážně a myslíme si, že vývoj jde jen dopředu a neumí udělat otočku. Zdá se to logické, protože realitu vnímáme na základě vlastních zkušenosti a tak víme, že evoluci nezastaví ani válka, ani přírodní katastrofy. To jsou všechno věci, které buď známe nebo jsou skvěle zdokumentované a vývoj civilizace nezastavily, naopak, až na výjimky ho posunuly dopředu. Otázka tedy je, co se musí stát, aby se vývoj zastavil. Aby hovno skutečně vletělo do větráku.

Co se stane, že se populace sama rozhodne na evoluci hodit bobek a zničit se ve jménu evoluce? Na základě postojů vyšinutých celebrit a zkorumpovaného establishmentu vyhodí na smetiště desetiletí vývoje atomových reaktorů, vesmírných lodí nebo převodovek a místo toho se bude ukájet nad bicykly, fízlování jednoho druhým a masově vyráběnou elektronikou se zbytečnými funkcemi, které okrádají její uživatele o čas. Promění prosperující centra měst ve skanzeny, protože do nich zakáže lidem jezdit a donutí obchody, aby byly zásobovány na jízdních kolech. Odepíše celé průmyslové obory ve jménu zeleného náboženství propagovaného psychicky nemocnou adolescentkou. Začne provozovat šílenství kolem netopýří chřipky a raději ničí ekonomiku, než by akceptovala marginální riziko. Samozřejmě se tomu všemu nesmí říkat úpadek, musí to mít dále label evoluce, ale už se nejedná o vzestup, ale pád. Máme to štěstí, že žijeme právě v době, kdy tento pád začíná, takže máme možnost ho sledovat a také ho zbrzdit nebo zastavit, ppro naše děti to každopádně moc dobré není. Buď budou muset ten bordel napravit, nebo v něm budou muset pokračovat, což je tak jako tak neveselé.

K čemu je upadající civilizaci futuristické letadlo s pokročilou aerodynamikou s turbofany v křídlech?

Může vedle primitivní existovat vysoce pokročilá civilizace, ve stejném čase a plus mínus stejném místě? No jistěžě, dokonce v našem prostoru a v rozpětí několika málo let. V roce 1936 byla československá stíhačka Avia B-534 pravděpodobně druhé nejvýkonnější sériově vyráběné stíhací letadlo v Evropě. Jednalo se o plátnem potažený dvojplošník s pístovým motorem, pevným podvozkem a standardně neměl na palubě radiostanici. V roce 1939 to už byl šrot. Pouhých 5 let poté dosáhl operační způsobilosti Messerschmitt 262, celokovový stíhací letoun poháněný dvěma proudovými motory s axiálním kompresorem. Dosahoval přibližně dvojnásobku rychlosti Avie. Kdyby pilotovi Avie někdo něco takového v roce 1936 vykládal, pravděpodobně by ho měl za blázna, pomateného fantastu. Letadlo bez vrtulí? Se čtyřmi kanóny? S radarem na palubě? Nemožné. Ohromná motivace daná probíhající válkou hnala vývoj techniky úžasně dopředu, nehledě na to, že německé školství nebylo příliš inkluzivní, na Ost-West Axis nebyly vyznačeny cyklopruhy ani v jednom směru a s genderovými kvótami ve firmách Messerschmitt a BMW to bylo všelijak.

Snadno se tak mohlo stát, že nějaký divoch s nepochopením sledoval na obloze supermoderní aeroplány kluků odvedle, z kusů kovu, které nalezl, vyráběl jejich modely aniž by věděl, co to vlastně je a co to pro něj znamená, protože jeho civilizace měla jiné priority. Jeho establishment usoudil, že je třeba křepčit kolem ohně, zatímco establishment o kus dál usoudil, že bude vyvíjet stíhačky. Bohužel o několik generací později vznikl myší ráj, nastartoval se behavioral sink a pro deltaplány to nebylo dobře. Většinu stříbřitých deltaplánů roztřískali neschopní piloti vybíraní podle rasového a genderového klíče a těch pár, co zbylo, rozbil rozlícený dav, protože jim třeba něco připomínaly nebo nesplňovaly nějaké nové ekologické normy případně na ně osvícená vláda vyhlásila šrotovné podle hesla, že kdo odevzdá svůj atomový deltaplán státu, ten dostane zadarmo šlapací dřevěné biorogalo.

Já si tedy na rozdíl od zrg1 myslím, že ten deltaplán je skutečně model hmyzu. Třeba nějaké můry. Je to tak lepší. Všechny ostatní varianty vedou k neveselým závěrům. Nakonec modely hmyzu jsou běžné i dnešní době. Dosud najdete děti i dospělé, kteří staví modely hmyzu, nejčastěji v měřítku 1:72 a 1:48. Funguje pár e-shopů na modely hmyzu, v Čechách jsme ostatně ohledně modelů různých hmyzů velmoc. Takže stavte. Třeba je po čase taky někdo vykope, aby zjistil, jak daleko jsme to kdysi dokázali dotáhnout.

 


13.09.2020 D-FENS

12345 (330x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
20 085x přečteno
Updatováno: 13.9.2020 — 21:31
D-FENS © 2017