Zkušenosti: Suzuki Ignis 1.3-16V

Featured Image

Vzhledem k tomu, že nelehký život mého spolehlivého a nenáročného Formana nešetrně ukončil nedobržděný Ford a způsobil mu zranění neslučitelné se životem (totální likvidace), byl jsem nucen vybrat jeho nástupce.

Po poradě s peněženkou a účtem bylo zřejmé,že to bude opět ojetina. Protože děti už z kočárku odrostly a parkování v Mladé Boleslavi není žádný med, hledal sem menší pětidveřové auto. Škodovku jsem nechtěl (nic proti nim nemám, ale má ji tu skoro každý) a francouzi mi nejdou k pleti, tak jsem hledal mezi korejcema a japoncema.

A tak mi padl do oka Ignis, rok výroby 2003,vyrobeno v Japonsku, dovezený z Německa.Byl lehounce bouraný na levé přední světlo a smutně stál v bazaru v Chomutově a čekal,až si pro něj přijedu. Přijel sem, koupil jsem, nechal opravit a přihlásit a už je to můj nový mazlík.

A teď moje dojmy z tamagočiho:

Motor: Se japončíkům povedl. Obsah 1,3 litru, 16 ventilů s proměnným časováním, 61kW. Vzhledem k nízké hmotnosti mazlíka (960kg) je to celkem upalovátko. Není problém na dálnici udržovat stálou rychlost 160 km/h. Je to motor do větších otáček, pod 3000 mu to moc nejde pod nos, zato mezi 4000-6000 je ve svém živlu.

Karosérie: Ignis vypadá větší, něž v reálu je. Je to takový hodně zmenšený SUV. Při porovnání s jinými auty je kratší, ale dost vysoký. Jeho výšku opticky zvětšují mohutné hagusy, za které by se nemusel stydět kdejaký offroad.Vzhledem k krabicoidnímu tvaru karoserie je v něm relativně dost místa, mých 176cm a 82 kg se za volant pohodlně vejde. Nastupování je vzhledem k vysokému podvozku a velké výšce pohodlné, vysokou střechu oceňuju při zandávání dvouleté dcery do dětské sedačky. Dveře jsou poměrně krátké, ale s velkým uhlem otevření, ideální pro přeplněné parkoviště. Volant není nijak nastavitelný, sedačka je výškově polohovatelná. Starší dcera oceňuje polohovatelné opěradlo zadní sedačky. Zadní sedačky jsou dělené 1/1 a po sklopení vznikne rovná plocha s podlahou kufru. Ten je celkem malej, asi 200 l. Pod jeho podlahou je praktická plastová vana se schránkami, povinou výbavu můžu vozit tam a v kufru se nic nepovaluje.

Sedačky jsou dost tvrdé, ale mají slušné boční vedení. V interieru je spousta přihrádek,kapsy ve všech dveřích, držáky na nápoje v palubovce, schránka pod sedačkou spolujezdce. Zbytek výbavy čítá dva airbagy, klimatizaci, okna a zrcátka v elektrice, centrál s dálkou a multifunkční display, což je luxusní jméno pro chytřejší hodiny. Mazlík je nastříkán stříbrnou metalízou a je v provedení Speciál, což obnáší modré potahy sedaček, modré částí přístrojovky a stříbrné budíky.

Jízdní vlastnosti: vzhledem k velké světlé výšce se mazlík v zatáčkách dost naklání, na ostřejší jízdu to vážně není. Zato se pří parkování nebojím obrubníků.Vysoká karosérie je dost háklivá na boční vítr. Řadící páka je s převodovkou spojena dvěma bowdeny, řazení je přesné, páka nedrnčí, ale montovat tam zamykání zpátečky nemá význam. Stačí na převodovce vyndat dvě závlačky, zařadit třeba trojku a odjet.

Auto je ve svých pěti letech ve slušném stavu, německý majitel pravidelně navštěvoval servis (servisní knížku mám, takže stav tachometru 88 000 km je věrohodný). Pár oděrek na laku je, ale opravovat je nebudu, parkuju na parkovišti a tam o oděrky není nouze. Koroze na autě není žádná, zatím jsem pouze dolil vodu do ostřikovačů a seřídil krok spojky. Opravovat a seřizovat cokoliv v motoru je masochizmus, není tu žádné místo a potřeboval bych na rukou dva klouby navíc. Ještě mě čeká výměna antény a žárovky na podsvícení tachometru, ale ty jsem ještě nesehnal, asi je nahradím ledkama a bude pokoj. Zajímavé je umístění posilovače řízení, je pod palubkou asi 30cm pod volantem a při parkování je slyšet. Pro parkování venku je dost nepraktický palivoměr i při vyjmutém klíčku ukazující stav benzínu. Dávat všem hovadům okolo najevo, že je plná nádrž není to pravé ořechové. Klimatizace mě mile překvapila, je dost učinná a auto rozpálené poledním sluncem za pár minut vychladí na snesitelnou teplotu. V polubní desce nic nevrže,standartně montované čtyři repro hrají dobře, nechraptí, ale basy se od nich očekávat nedají. Zajímavé je, že repro nejsou ve dveřích, ale v palubní desce a v zadních sloupcích.

Kola jsou hliníky 14 palců 165/70, na tom autě vypadají dost malá, ale zase mě nákup obutí nezrujnuje.V ceně vozu byli navíc plecháče se zimním obutím, takže mám na pár zim vystaráno.

Brzdy jsou vpředu kotouče, vzadu bubny nezvykle malých rozměrů, ale brzdí velice slušně.S autem sem zatím spokojenej, jedinou vadou na kráse je už zmiňovaný malý zavazadlový prostor, ale na běžný víkendový výlet stačí a na dovolenou dostane rakev na střechu. Přes zimu proběhne montáž tažnýho zařízení.
Doufám, že se autíčku nehody a zloději zdaleka vyhnou a já si ho pořádně užiju.


8.9.2008 @007

12345 (14x známkováno, průměr: 4,14 z 5)
1 290x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02

Reklama

D-FENS © 2017