Zkušenosti Dacia Logan MCV verze Arctica ph2 1.6 16V po 4000

Featured Image

V létě letošního roku jsme s rodinou řešili výměnu našeho rodinného vozítka Škoda Felicia Combi za něco novějšího. Protože mi tento web poskytl poměrně široký a hlavně objektivní pohled na vozy, které jsou na českých silnicích k vidění, považuji za svůj čestný dluh podělit se s případnými zájemci o zkušenosti s výše uvedeným typem vozu.

Požadované parametry

Protože máme v rodině čerstvý přírůstek, s jehož transportem jsou spojeny poměrně velké nároky na prostor a protože jsem amatérský muzikant a tudíž potřebuji občas ve vozidle přepravit nějaké ty muzikantské krámy, které se vyznačují jednak objemem a jednak křehkostí hledal jsem na českém trhu hodnotnou náhradu za mladoboleslavského kombíka, který mi tyto služby doposud k plné spokojenosti plnil, než zreznul. Svou roli hrála také cena a jistý stupeň výbavy, jako třeba klimatizace, centrál apod. a motorace s výkonem odpovídajícím či lepším, než měla felda s jednašestkou v benzínu (nejsem závodník).

Výběr

V úvahu připadalo několik vozů druhu Peugeot Partner v pětimístné verzi, nebo Renault Kangoo, což je vlastně licenční bratříček naší Dácie, nebo něco podobného od koncernu. Potom jsem se náhodou potkal s lidmi, kteří si Dácii koupili a dva roky ji bez problémů provozovali a nápad byl na světě. Půl roku jsem porovnával a sháněl informace a nakonec padlo společné rodinné rozhodnutí na koupi fungl nové Dacie. Jestli toho budeme litovat se uvidí. Hlavním argumentem byla cena, kde v plné výbavě (dovodím dále) končila na částkách, kde jiné značky začínaly s holovýbavou. Nabízené motory jsou v ropě 1,5 dCi 50kW nebo totéž 63kW, benzín 1,4 55kW, 1,6 64 kW a 1,6 16V 77kW. Vše od Renaultu. Logan MCV se v té době dodával ve verzích Access, což je vlastně dvoumístná dodávka bez zadních oken, a Ambiance a Arctica, což jsou rodiné vozy 5ti a 7mi místné.

Vůz obecně

Zakoupené přibližovadlo je tedy Dacia Logan MCV Arctica ph2 5ti místná s motorem Renault 1.6 16V 77kW/105 koníků, v barvě modré mineral metalíza, f plný palbě kromě hliníkových disků, to je před zimní sezónou blbost, na jaře se nějaké dokoupí. To ph2 znamená „phase 2“, tedy facelift :). Celková cena 275 kKč. Koupeno v 10/2010, zatím najeto 4000 km.

Tady by asi stálo za to uvést na pravou míru frázi „f plný palbě“. Arctica má na rozdíl od základního Loganu MCV nárazníky v barvě karoserie, podélné střešní lišty, madla v předních dveřích, něco jako chrom v interieru a exterieru, stěrač zadního okna, elektricky stavitelná zrcátka a výškově stavitelný volant. Dále přihrádku nad druhou řadou sedadel, jednoduše odnímatelnou síť mezi zavazadlovým prostorem a kabinou, rolovací kryt zavazadlového prostoru, central a dálkové ovládání, palubní počítač, elektronický imobolizier a klimatizaci. Vůz byl kupován v akci, takže v ceně bylo poměrně slušné rádio Pioneer s USB.
 
Ve stručnosti řečeno, plná palba dnes pro rumunské vozy je srovnatelná se standardní výbavou vozů renomovaných značek přibližně tak před pěti lety.

Karoserie

Rozměry: délka 4473mm, šírka 1740mm plus zrcátka (1960mm), výška 1640mm, rozvor 2905mm, rozchod 1460mm, světlá výška 160mm. Váha pohotovostní/maximální 1250/1770kg.

5ti dveřové provedení, zadní dveře dělené v poměru 3:2 otvírané do stran až do 180 stupňů. Podotýkam, že je to velmi praktické zvláště pro muzikanty, když je potřeba natěsno nacouvat k vyvýšenému vykládacímu prostoru. Větší „půlka“ dveří se otvírá zvenku madlem, menší pákou zevnitř dveří. Na dveřích jsou praktické pružné síťky na popruhy a další zbytečnosti. Ačkoliv je vůz poměrně vysoký, zadní nakládací hrana je v rozumné výšce (56 cm), je v rovině s podlahou kufru, zpevněná a je prosta všech těsnění a pod, jako tomu bylo u Felicie. Při nakládání tedy nic neorvete. Podlaha je vybavena výklopnými úchyty na popruhy.
 
Všechny dveře jsou řízeny centrálním zamykáním. Do zadních dveří nezasahuje oblouk blatníku zadního kola, což je velmi příjemné při manipulaci s čímkoliv na zadních sedačkách, třeba s dětskou sedačkou. Člověk se při náklonu dovnitř neopře nohavicí o zadělanou karoserii :). Při zavírání je chod kultivovaný a dveře se zajistí s hlasitějším leč příjemným ujišťujícím cvaknutím. Díly karosérie jsou slušně slícovány, doby socialistické kvality asi s příchodem Renaultu v Rumunsku odezněly. Facelift  „phase 2“ spočívá více méně ve změně tvaru přední masky a světel, vůz tak získal trochu agresivnější vzhled. Rozumným nápadem jsou plastové boční lišty na dveřích, které pochytají zásahy od dveří vedle stojících vozů. Už je to na nich vidět.
 
Plnohodnotná rezerva je umístěná pod kufrem nad zadní nápravou a nijak chráněná. Přistupuje se k ní zespodu pomocí povolení zapuštěného šroubu v podlaze kufru pod dveřmi a vyklopení kolébky rezervy pod vůz. Jak asi rezerva vypadá teď při zimním provozu si nedělám iluze. Dost mne ale překvapilo, že nechráněný zajišťovací šroub kolébky měl závit úplně suchý a nebyl konzervován nějakým rozumný mazadlem. To jsem učinil sám. Rozměr hlavy zajišťovacího šroubu je shodný s rozměrem hlavy šroubu na kolech a dá se tudíž povolit trhákem. Zajištění před krádeží je řešeno tím, že zajišťovací šroub kolébky rezervy je při zavřených zadních dveřích zablokován proti vyšroubování. Přesto si myslím, že pro zručnějšího chmatáka asi nebude problém chytit do hasáku konec šroubu, tento případně urvat zespodu a rezervu si tak „zapůjčit“, přesto, že je závit šroubu uzavřen v jakémsi pseudodomečku.
 
Díky vyvýšeným zadním sedadlům a malým zadním oknům je z vozu špatně vidět dozadu jak při couvání, tak při jízdě vpřed kabinovým zrcátkem. Také stěrač jen na jedné větší „půlce“ zadních dveří na výhledu moc nepřidá zvlášť v drsnějších klimatických podmínkách. Kdo jezdil s náklaďákem , tomu nečiní potíže užívat spíše vnější zrcátka, kdo ne ten se to bude muset s tímhle autem naučit. Bohužel se tím zvětšují mrtvé úhly za vozem.

Proti feldě je vůz o 20 cm delší a 25 cm širší. Taky poloha zadní osy je blíž ke konci vozu, což značně změnilo odhad na místo a nájezd při parkování a šířku průjezdu. Do zatáček se musí trochu více autobusově. Zatím jsem nenarazil na problém s větší výškou vozu, která je rovněž o 20 cm větší.

Zatímco do feldy jsme se potápěli, do Dacie nastupujeme. Ocení to zvláště osoby vyšší postavy, což se mne netýká ale i starší, kdy hrana sedačky je přesně v místech kam je potřeba položit pozadí při nasednutí, jemným vzporem se potom pasažér rychle dostane do posezu či ven z vozu, má nohy natažené a nemusí se zdvihat či klesat do podřepu. Markantnější je to na zadní sedačce, která je ještě o 5cm výše než přední. Velmi pohodlné.

Zavazadlový prostor má v pětimístné verzi základ 700 litrů, výšku necelý metr. Po sklopení asymetricky dělených zadních sedaček 2:1 (velmi slušně a prakticky řešeném) se podstatně zvětší. Oficiálně uváděný objem  2350 litrů je jen číslo  ale pro názornost jsem tam nacpal celý kapelní aparát čítající dva velké reproduktory, subbas, rack s elektronikou a zesilovači, světelný aparát, basu, basové kombo, kytaru a kytarové kombo a příslušnou bižuterii jako stojany a držáčky a pod, a na sedadlo spolujezdce kapelníka. Čímž jsem odhadem naplnil i maximální povolenou hmotnost 1770kg. tj. asi půl tuny užitečného nákladu. V jedné z recenzí jsem se dočetl, že s trochou opatrnosti tam lze naložit i europaletu vysokozdvihem.

Auto na parkovišti u center konzumu či u baráku vyčnívá nad standardní vozy a je poměrně nepřehlédnutelné. Bohužel na mém domácím placeném parkování jsme se sešli vedle sebe s SUV BMV a oktávkou, a parkovací místa jsou dimenzována z dob stodvacítek. Takže parkujeme hodně na těsno :).

Podvozek

Přední náprava typu McPherson s trojúhelníkovým ramenem. Zadní náprava zesílená – ve tvaru H s programově deformovatelným profilem. To jsem vyčetl a snad chápu co to znamená, znalci vědí. Kola 185/65 R15. Z výroby dodáno na letních, zimní mám obuté Matadorky. Vozidlo je vybaveno ABS. Brzdy vpředu kotoučové, zadní bubnové. Ve standardu je vůz vybaven posilovačem řízení. O něm bych řekl, že příliš do řízení nekecá a řidič má pocit kontaktu s vozovkou. Felda byla proti tomu přeposilovaná.

Motor a převodovka

jak uvedeno výše Renault benzín 1598ccm 16 ventilů 77kW/105k, nejsilnější motor, který se k Loganům dodává. Odborníky odkazuji na web výrobce. Nejsem odborník, tak jenom dojmy.  Funguje to, s pětistupňovou převodovkou má auto poměrně slušný rozjezd, druhý a třetí rychlostní stupeň je poměrně krátký, čtyřka bez problémů drží 50km/h při 1800 otáčkách, pětka už od 70km/h v pohodě. Když je potřeba, auto ochotně jde za plynem a předjíždění kamionů na dálnici není nutné řešit podřazením na čtvrtý rychlostní stupeň. Stačí jenom přidat. Převodové stupně jdou řadit přesně ale trochu ztuha. Snad se to oběhá a doufám že ne moc.
Spotřeba Natural 95/98 udávaná výrobcem je venek/kombi/město 6,3/7,5/9,8 podle mé zkušenosti půl venek a půl město (Praha) 7,4 když se chovám rozumně ale teď v zimě asi 8. Vycházím s údajů palubního kompu a spotřeby podle čerpání. Dle recenzí jsou benzínové motory 1,4 do těchto vozů slabé, čemuž bych i věřil. Jenom poznatek, bylo příjemné si zajet svůj nový motor. Asi se jedná o pocit subjektivní, ale kilometr od kilometru se motor chová lépe a lépe.

Interiér

Tady se projevil naplno kompromis s cenou, levné plasty, něco pochromované rádoby luxusní, spíš pro srandu než solidnost. Zatím ale nikde nic neskřípe a plasty vypadají, že vydrží i drsnější zacházení. Někde jsem četl, že palubka je shodná s Renaultem Clio, je to možné a v případě řešení průduchů ofuku předního skla i pravděpodobné.

Kde udělali soudruzi z Rumunska chybu je ventilace vozu vůbec. Ovládací prvky ventilace jsou špatně dostupné ze sedadla řidiče a já na ně, protože jsem malý postavou a mám sedačku vysoko, bez jemného náklonu nedosáhnu. Průduchy na čelní sklo jsou malé, umístěné spíše ke středu vozu, takže okraje oken zůstávají zapocené při stupni 2 ze 4 chodu ventilátoru. To samé platí pro průduchy na boční skla, které bez pomoci krajních směrovatelných průduchů na palubní desce nejsou schopny očistit boční sklo.

Přístrojová deska je strohá, vlevo otáčkoměr, vpravo tachometr, uprostřed nahoře ukazatel palubního počítače s LCD s oranžovým podsvětlením bez možnosti regulace. Automaticky se trochu ztlumí při rozsvícení světel. Pod palubním počítačem je kontrolka blinkrů společná pro obě strany, ostatní kontrolky jsou v budících otáčkoměru a tachometru, třeba zelená od světel není za denního světla vůbec znatelná. Pod středními průduchy ventilace je 1U rádio a pod ním řada kolébkových přepínačů připomínajících piškot pro ovládání oken, centrální zamykání, výstražná světla a vytápění zadního skla. Až po tímto je ovládání ventilace a klimatizace, která je manuální. Přepínače mají dost vysoký a hlasitý chod. Oceňuji tlačítko centrálu v kabině, kterým lze vůz jedním stiskem uzamknout včetně kufru i při provozu. K ocenění zejména na místech z větším výskytem hnědočechů, když musíte zastavit třeba na červenou nebo za autobusem.

Na středovém tunelu je klasicky ruční brzda padnoucí do ruky a s klasickou aretací. Pod ní je joystick, kterým se ovládají venkovní zrcátka. Před tím jsou dvě pozice na kávu a malý kaslík třeba na drobné, já tam mám USB klíčenky s muzikou. Za ručkou je ještě jedna pozice na pití pro zadní řadu sedaček. Popelník ve voze není a je řešen jako šálek z víčkem, který se dá umístit do některé z pozic na pití. Zásuvka pro 12V je u kaslíku na středovém tunelu.

Volant je správně tlustý, padne mi do ruky a je výškově stavitelný, myslím si, že v rozumném rozsahu pro všechny figury, stejně tak sedačku řidiče lze výškově plynule nastavit. Levá páčka pod volantem klasicky obsluhuje blinkry a světla včetně mlhovek a klaksonu. Pravá potom řeší stěrače a ostřikovač. Na vršku levé páčky je tlačítko ovládání zobrazení palubního počítače. Další ovládání palubního počítače je stonek koukající skrze přístrojovou desku, kterým se dá vynulovat denní počitadlo a měřiče spotřeby.

Holovýbava se tady projevuje tím, že neexistuje programovatelný cyklovač, jako byl ve feldě, kdy já prvním intervalem určím délku následujících, stejně tak není automatika pro spuštění stěračů při použití ostřikovače. Pro člověka, který je na to zvyklý je to o rozbití úst, když ocákáte sklo a čekáte až automaticky mávnou stěrače a ono nic. Tady by se mohly tvůrci vozu trochu zamyslet a doplnit programování a pár drátů do elektroinstalace. O tolik to cenu vozu zvednout nemůže. Bohužel je vůz v záruce a tak si to nemohu dobastlit :(.

Náš vůz je vybaven airbagem řidiče a spolujezdce, spolujezdcův airbag se dá vypnout ovládáním na boku palubní desky při otevřených dveřích spolujezdce. Jako volitelnou výbavu lze pořídit ještě airbagy boční. Co se týká odkládacích prostor, tak kromě již uvedených výklenků na středovém tunelu jsou k dispozici kapsy na dveřích řidiče a spolujezdce, palubní přihrádka pod airbagem spolujezdce a „fičura“ pouzdro na brýle na stropě u osvětlení kabiny. Do tohoto pouzdra ovšem nacpete tak leda lenonky ale ne brýle, které kryjí i stranu oka, tudíž nepoužitelné.

Palubní přihrádka se otevírá dolů a je vybavena osvětlením, skýtá dostatečné množství prostoru na věci které jsou k ježdění třeba, vešla by se tam klidně i pistole nebo vyhazovák. Do boční kapsy se vejde autoatlas, rukavice na špinavou práci a nyní již povinná vestička, jinak tam mám ještě klůcek na čištění okna a pod. Co postrádám je ovládání okna na dveřích. I to na palubce je prosté metodou drž a ono to pojede. Žádný inteligentní postup jako přidrž déle, vyjedu až nahoru to nemá.

Jako bonus mám přihrádku nad zadními sedadly. Vhodné zejména na muzikantskou bižuterii, malé stojány, desky, zpěvníky, či časopisy pro děti atd.

Sedačky jsou obyčejné, mě se v nich sedí pohodlně, boční vedení jakž takž, ovládat lze kromě posunu a výšky u řidiče  náklon sedáku a v první verzi ještě byla podpora bederní páteře, což zřejmě u faceliftu jako příliš drahé zrušili. Žádná elektronika, vše poctivě pákami. Zadní sedadla jsou dělená v poměru 1:2 a dají se sklopit až na zadek předních sedaček. Oddělat normálně nejdou, musí se odšroubovat. Jsou o něco výše než přední sedačky, ale i tak mají cestující na zadní sedačce dostatek místa nad hlavou i místa pro nohy. Ono vůbec řešení míst v Loganu je velmi velkorysé, jak možností posunu předních sedáků, tak vzdáleností od stropu.

Já na Dácii oceňuji hlavně výhled, malý postavou jsem v normálních vozech utopen a tady s přehledem vidím do dáli. Ani A sloupek netvoří tak strašlivý mrtvý úhel. Je z toho prostě lépe vidět než z feldy a já z toho lépe vidím než třeba z oktávky nebo fabie. Ten pohled je spíš jak z dodávky než z klasického osobáku, včetně toho mizerného výhledu dozadu.

Hodně lidí si u prvních verzích Loganu MCV stěžuje na hlučnost. Já osobně si myslím že u této verze není tak strašná. Lze namítnout, že mám srovnání s feldou, která moc odhlučněná nebyla, ale pravidelně jezdívám i s oktávkou nebo fordem a rozdíl není tak markantní. Do 100km/h je opravdu tichá a ve 130km/h na dálnici lze poslouchat v pohodě i mluvené slovo z rádia nebo se běžně bavit. Ale asi by to opravdu mohlo při troše snahy být lepší. Na webech fanklubů existuje návod na dodatečné odhlučnění a asi se k němu uchýlím, až mi to záruka dovolí.

K jízdním vlastnostem.

 No, sporťák to fakt není. Ale, ve srovnání s feldou, která byla taky 1.6 benzín a byla o 200kg lehčí je Dacia svižnější. Jistě se projevil pokrok v technice motorů za 17 let od doby narození feldy (1997) do motoru Renault s šestnáctiventilovou technologií.

Prázdné auto se chová trochu divoce, zadek je tuhý a snaží se odskočit, ale s tím se dá počítat. Karoserie je ale tuhá, nekroutí se možná díky zesílené podlaze. Jakmile se Logan naloží, zkrotne, tedy ne výkonem ale chováním. V zatáčkách se chová předvídatelně a nedotáčivost se projeví přesně v okamžiku kdy s ní počítáte. Horší je to s náklonem v zatáčkách, vůz je vysoký a ani větší šířka proti standardu a zřejmě díky zvolenému odpružení zadní nápravy nezabrání většímu náklonu. Je to markantnější i díky tomu, že pracoviště řidiče je výš než v běžných vozech a náklon je tak více vnímán, tedy alespoň mou maličkostí. Na našich rádoby silnicích je výhodou světlá výška vozu a vůz poměrně slušně zvládá i přejezdy terénních nerovností bez většího nepohodlí v kabině.

Na dálnici díky většímu rozvoru a při větších rychlostech drží stopu a chová se kultivovaně. Testováno do 180km/h. (pozn. na soukromé cestě nikoliv na veřejné komunikaci) Prázdné auto je poměrně citlivé na boční vítr.

Co bylo největším překvapením, je chování Dacie na sněhu. Logan předčil mé očekávání a všude jsem na standardních zimákách a bez větších problémů projel v místech, kde oktávky nasazovaly řetězy. I v zatáčkách je problém urvat zadek auta a když už se to povede, tak lehké polechtání plynu a kontra ho zase srovná do stopy.

Závěr

Otevřeně přiznávám, že koupě tohoto vozu je tak trochu sázka do loterie. Zatím jsem spokojen a vůz splňuje téměř vše co jsem od něj požadoval. Garancí mi může být, že Dacia je v holportu s Renaultem, což jsou sice žabožrouti, ale nepůjčili by své jméno nějakému just shitu, na zadku vozu se přece skví „by Renault“. Záruka na kastli je pět let. Motor snad vydrží to mé rodinné ježdění při pravidelné údržbě. Po pěti letech stejně půjde z domu a koupí se zase něco jiného. Výčtem přikládám souhrnné hodnocení.

Plusy:
· cena
· cena
· cena
· zavazadlový prostor, dle našeho klávesáka tunel (je to fíra)
· koupě nového auta, záruka snad pochytá všechny brebery

Mínusy:
· holovýbava řidičova pracoviště (cyklovač a další pomocné fičury)
· výhled dozadu
· ventilace vozu
· ovládací prvky na středové konzoli
· země původu

Máte-li dotazy, či doplnění, těším se na diskuzi nebo můžete mailem na ja(zavináč)belkajan.com


04.01.2011 Jan Bělka

Zdroje:
· materiály výrobce
· Autorevue.cz – http://www.autorevue.cz/test-dacia-logan-mcv-kombi-pro-vsechny_2/ch-30959
· Auto.cz – http://www.auto.cz/dacia-logan-mcv-prvni-jizdni-dojmy-12113
· Vybermiauto.cz – http://www.vybermiauto.cz/autoblok/clanek/test-dacia-logan-mcv-5-mist
 
 
 

12345 (4x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
2 096x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017