Život s litrem v automatu - zpět na článek

Počet komentářů: 156

 1. Jenom doplneni, nove Dacie nemaji plnotucnou CMFB, ale budget verzi CMFB LS (low specification)

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Renault%E2%80%93Nissan_Common_Module_Family#CMF-B

 2. I přesto díky.
  .
  Článek je tak trochu reklama na dačku.
  Veselí ve mně vyvolal popis ukrutných serpentin na Pustevny. Ve skutečnosti je to zcela pohodová cesta s několika málo zatáčkami, zhruba ve dvou třetinách směrem nahoru.
  Ale autor je asi z Hané (píše střední Morava) tak to chápu.
  Adrenalinové serpentiny jsem zažil třeba v Chorvatsku – úzké cesty, velké převýšení.
  Taková cesta na Sveti Jure…..
  .
  I přesto diky, článků o motorismu není nikdy dost!

  1. Když serpentýny, tak pro rumunské auto rumunský Transfagarasan. Povrch už je sice rozpraskaný, ale pořád Ach!

  2. Ono je to subjektivní.

   Vzpomněl jsem si, jak jsem jezdil v Jimnym po Samosu a chtěl sjet z hlavní dolů k moři. Taková kamenitá cestička, úzká že se nedalo ani do zatáčky nadjet, krpál dolů. Už první serpentinu jsem na plný rejd nevytočil a musel si couvnout s kontra, abych se v ní zlomil.
   Vyměkl jsem v té první zatáčce a začal to couvat zpátky, že tohle nepůjde. A když jsem byl nahoře, tak koukám, že že proti mě zespoda jede Smart…
   Ta hanba mě dodala dost odvahy na druhý úspěšný pokus.

   1. Tohle jsem zažil na Kanárských ostrovech, kde jsme se jeli podívat na bývalé hnízdo pirátů, zapoměl jsem jak se to jmenovalo, vedla k tomů úzká klikatá asfaltka s kamennými obrubníky a zídkami, které nás dělily od mořské zátoky kdesi hluboko pod námi. V Pandě z půjčovny jsem točil dorazy na volantu a bál se, že to o nějakou tu zídku odřu. A za jednou zatáčkou proti mě – autobus!

    1. V pandě jsem jel v noci kdysi po dálnici a to jsem měl podruhý v pazouře, tedy služební a byl tam přepnutý městský provoz a serpentiny tedy byli i rovně a svítilo to na 10. metrů. Horor byl že zatracený vypínač jsem nemohl najít. To by vyškolilo i pilota efjedničky na bakala. .-))))

    2. Tak tohle jsem zažil zase obráceně v Itálii. Byli jsme tam teambuldingovat v horách – sjíždět řeky na raftech. Spali ve stanech po kempech a pro pohodlí a aby bylo kam dát výbavu (pípu, sudy, grily, rafty..) jelo se poloprázdným autobusem s vozejkem.
     Když nás tahle jeden den vezl řidič vysadit nahoru, tak jsme se ptali protijedoucí místní paní v Pandě jestli jedem dobře. Paní říkala že jo, ale že tam bus neprojede, natož se tam votočit. Že to sotva projede ona Pandou.
     Řidič samozřejmě dojel až nahoru k řece, votočil se tam a zase odjel.

    3. HandyMan
     To musela bejt Masca na Tenerife. Sjel jsem si to letos, a hustý.

     1. To je ono, Masca, díky za připomenutí!

 3. Mivec 1.6 jezdí za méně i ve větším autě, i tu děsivou stopadesatku na dálnici zvládne za sedm litru, byť je to jen docela obyčejný klasický moturek. Jenže jsme si to nechali zakázat, tak musíme plést biče z takých hoven.

  1. Jo, ASX s 270.000 km, minulý týden jsem dělal rozvody, spojku a podruhý vymezoval ventilový vůle (LPG), jinak jsem na to nemusel šáhnout.

   1. Rozvody? Vy ľudia to tu tomu šmírakový corona-ovi robíte naschvál, hejže. Chcete aby mu rupla cievka v mozgu……

    1. SatanOkkY: myslím, že chtít, aby coronovi „rupla cévka v mozku“ je dost nevhodná taktika pro jeho záhubu:-)) Infarkt myokardu, to by šlo, ale doufat, že se něco ještě může fatálně pokazit v jeho mozku? Spíš by se mu po nárazu (třeba krikeťáku) mohlo rozsvítit:-) Eventuelně kdyby dostal od ránu toho neexistujícího kabelu na neexistující rychlonabíječce:-)

  2. sem si řikal, co to jako má kurva bejt tvl, půlka článku vo nejakejch ekokydech a počítání decek, autor je čurák, nebo ano?

   prostě je FAKT, že když je po tom chtěno, aby to jelo, tak to nejede a žere jak kretén, auto má sloužit uživatelovi, a né aby se fýrer krpatil podle toho, jak nejaká jebka se uráčí, že se má krpatit…tpč, co todle je…rozumnější motor jede vole stopade lehce nad volnoběh

   mám teď pučenou voctofku 2013 fdvoulitru, na klobouka to umí jet pod pět, za vosum to předvádí děsivej kickboost že to IMO přidává dobrejch 50 koní navrch a i na dvojku furt vyje ESPčko, na tech banánistánskejch krpatejch sračkách, který srandovně zovou silnice (takže to vodskakuje jak tenisák), čili bezpečný je rychle řadit na 3 a stále notně akcelerovat až tam (to už pak nevodskakuje)

 4. Plus za popis jízdy s CVT. Ještě si někdy zkuste jízdu s E-CVT od Toyoty, protože tam k vykrytí špiček máte 2 elektromotory, které zabírají okamžitě a jako bonus umožňují spalovací motor i úplně vypnout (což ve městě být i výrazně nad 50% času, občas i nad 50% vzdálenosti).

  1. Jen doplním, že klasická CVT a toyotí eCVT jsou úplně jiné převodovky. eCVT je planetová převodovka tuším se třemi (nejsem si jistý) motor-generátory. Vůbec nemá klasický řemen na kolech s proměnným průměrem. Pěkná videa jsou na tytrubce na kanálu Weber Auto. Třeba tady: https://youtu.be/O61WihMRdjM

 5. Takže jezdíte jako hovado, abyste měl „akustickou pohodu“ a „aby to nežralo“, přičemž obtěžujete ty kolem (takové jako jste Vy naprosto nesnáším, na D1 je podobných šetřílků s plečkami všeho druhu bohužel hodně) a ono to nakonec žere jako 180 hp čtyřválec… No tak to je ovšem terno. Chápu, že finančně je to samozřejmě zcela jinde, ač prý Dacia „už není pro socky“ a „je drahá a se super výbavou“, pořád je to…levné auto pro nenáročné řidiče. Zkuste si ten článek po sobě příště přečíst, abyste trochu korigoval neustálé omluvy, proč je kde který zápor vlastně kladem, případně to můžete poslat do Dacie, protože na některé nesmysly by pravděpodobně nepřišel ani jejich kindermarketing.

  Současně jste opomněl ve výčtu záporů zmínit zvuk, který mají tříválce obecně otřesný a v kombinaci s CVT to musí být masakr, podobně jako hybridní slabé eCVT (mimo hybridy jsem jel jen s manuálním I3, děsný zvuk mělo i něco jako ten rencek s cca 100 hp a o moc lepší zážitek nebylo ani 260 hp).

  1. Omlouvám se za chybu jednoho nadpisu v článku – správně mělo být:
   fatdwi v akci: řve to, nejede to, žere to!

   1. HandyMan: tak jste to hezky odbyl píčovinou, je Vám líp? ;-)

    PS: že to žere jste psal Vy, jen poněkud nepochopitelně píšete, že je to úsporné. A to i když toho dosahujete jízdou jako retard.

  2. Autora článku som naživo na ceste resp. diaľnici nezažil, ale z jeho popisu jazdy mi teda nepríde, žeby bol na diaľnici nejaký otravný element. Skôr taký bežný šofér.
   Ja osobne mám s Daciou Duster (tá úplne prvá verzia) asi 8-10 tisíc kilometrov skúsenosti a osobne to vo mne zanechalo dojem, že Dacia nikdy. Ale jazdil som na tom pred 12-timi rokmi takže aktuálne skúsenosti nemám a je možné, že to Dacia dokázala a vychytala chyby a problémy, a je to už auto s ktorým by som nemal problém jazdiť.
   A každý typ motorizácie spolu s pohonným ústrojenstvom si vyžaduje trochu iný jazdný štýl. Ja osobne som za mladi po presadnutí z atmosferického benzínu do turbo-diesla hnal to auto do otáčok kým som pochopil, že tu je to celé inak postavené. Kolega mal CVT-čko v jeho jazdenej japonskej prémiovke a vravel, že sa danej prevodovky nebojí lebo neďaleko mal servis kde takéto prevodovky za lacno repasovali a za druhé ak je takéto auto prevádzkované v režime pravidelnej zmeny rytmu (rýchlosti) tak to tej prevodovke nerobí problém. Problém boli dlhé jazdy ustálenou rýchlosťou kedy bežal ten remeň po valcoch na jednom mieste a vyjazdil si tam drážku.

   1. SatanOkkY: jezdím 130 GPS tempomat. Typická situace na D1: jedu s kopce, předjíždí mě rozhulákaný střep typu Fabia (sem řadím i Sandero atd.). V půli následujícího kopce to dojíždím a ne vždy je možné takového retarda předjet, typicky proto, že v levém jede někdo ještě rychlejší (kterého nerad zdržuji, to bych se choval jako ten retard v herce) nebo v tom levém jede sám tento tragéd, protože přece nebude zpomalovat za dodávkou nebo kamionem, ale těch svých 110 už dojede na konec kopce v levém. Pak se uhne, pak se zase jede s kopce a retard etudu opakuje.

    HandyMan jistě řekne, že to není on, protože on ta auta pouští a nikoho nezdržuje. Tipuju, že to stejné by řekl kdokoliv z těch, které jsem v tomto módu potkal.

    Dtto je stejná „radost“ takové ježdění na okresce – s kopce 120, do kopce 70. V době, kdy jsem jezdil S120 jsem to sice neměl rád, ale dokázal jsem to pochopit (asi hlavně proto, že tak jezdili někteří kamarádi, vybavení podobným strojem). Ale to bylo cca 30 let zpět. Dnes bych čekal, že normální člověk zapne tempomat a jede plynule. Ale ne, dokonce se ještě pohoršuje nad těmi, co jezdí plynule, to jsou kreténi, zato on, on je ten správnej.

    A obecně – auto je tu kvůli mě, ne já kvůli němu. Jezdím na tempomat se vším, co ho má a nevidím v tom problém. S ohledem na to, kolik mi ta auta žerou mě přijde komické, že někdo, ač jezdí jako kokot s plečkou, považuje takovou spotřebu za nízkou. Mě přijde, že to naopak žere jako tank, o třídu větší 180 hp benzín mi jezdí za 6.3, o dvě třídy větší 200 hp benzín mi jezdí za 7.3. Představa, že prdítkem jako Sandero s tříválcem o 100 hp jezdím za 6.2 je pro mě komická a celý článek, který to auto obhajuje a pochvaluje si spotřebu jako nízkou výplod chorého mozku. A když čtu o stylu jízdy, jakým toho dosahuje, tak se v tom chorém mozku zjevně nepletu.

    PS: s manuálem nejsme ve sporu, tam je vždy nutné přizpůsobit se při běžné jízdě autu tam, kde na tempomat není možné jet na jeden kvalt. Typicky to ale není problém dálnice, kde normální auto jede celou dobu na nejvyšší kvalt. U CVT je to pak jedno úplně a 100 hp se 170 Nm musí vyjet jakýkoliv kopec 130 a není nutné ostatní obtěžovat ani řešit „přizpůsobení se motoru“.

    1. Tak to by to Sandero musel řídit úplný idiot – není opravdu problém na dálnici udržet prakticky všude 140 a víc – je to malé lehké auto

     1. TParanoik: však on to auto řídí úplný HandyMan. Nepíše, že to nejde jet plynule, píše, že to pak žere, takže jezdí neplynule, aby to jezdilo „jen“ za 6.2. Ti, co jezdí plynule, jsou idioti s vysokou spotřebou, profík ví, jak na to!

      V tomto směru by mě zajímalo, co by to byla ta „vysoká spotřeba“, když 6.2 je „nízká“. Že by to na tempomat Praha-Brno jelo za 10?

      1. Vysoká – nízka spotreba je relatívny pojem. Amerika mi zožrala najmenej 13,9 l/100km pri jazde po diaľnici a nejak ma to nevzrušovalo. Doteraz som jazdil firemným kórejským naftovým pickup-om za asi 8,5 l/100km bežne a 9,6 l/100km na diaľnici. Posledných asi 2500 km jazdím na kórejskom mini-kombíku za 4,9 l/100km bežne a 5,6l/100km na diaľnici. Ide o údaje z displeja vozidla, ale mali by byť pomerne presné. Jazdám na tempomat ak je možnosť a obidve menované kórejské vozidla dokážu držať stabilné tempo do 140-150km/h (podľa navigácie) bez nejakých problémov.

       1. SatanOkkY: jestli je spotřeba nízká nebo vysoká je vždy závislé na konkrétním autě – co je pro jedno auto super, to je pro druhé šílenost. Mě by zajímalo, o kolik by to jelo hůř, kdyby jezdil jako normální člověk, podle mě by spotřeba místo „nízkých“ 6.2 byla třeba „vysokých“ 6.5, možná i stejná, každopádně za celý proběh auta by se taková dálniční šílenost, jako jet plynule 130 na tempomat, projevila minimálně až vůbec. Ergo jezdit jako dement podle mě není nutné ani kvůli „nízké“ spotřebě.

        Opačně vzato, představa, že začnu jezdit tímto stylem proto, abych dal Prahu o pár deci levněji – s otazníkem, zda by se tak vůbec stalo – je pro mě něco když Strindberg vyráběl zlato foukáním kouře z dýmky to vody za účelem výroby zlata. Tedy zasměju se tomu, ale jako vážná věc je to pro můj mozek nezpracovatelné.

        1. Samozrejme, že kombinácia vozidlo-motor-pohon je vstupný faktor pri reálnej spotrebe paliva, ale aj jazdný štýl, obutie či počasie zohráva veľkú rolu.
         Konkrétna kombinácia litrového turbo-benzínu (bez priamo-vstreku) a CVT prevodovky je ozaj kvôli minimalizácii CO2 pri schvaľovaní v rámci predpisov drbnutej EU. Plus k tomu vyššie a trochu ťažšie auto ako Polo či Clio a už ide ten motor pri požiadavku na 130km/h do kopca na svojej hrane. Takže ak chceš tichý chod a papierovú spotrebu tak musíš jazdiť tak ako chce auto a nie ako chceš ty. Plus k tomu slabšie až žiadne odhlučnenie motora voči kabíne vozidla, celosezónne obutie a máš ďalší dôvod na eko-jazdu – a tým dôvodom je hluk v kabíne vozidla.
         Nech si každý jazdí na čom chce a teoreticky ako chce, ale hlavne nech berie ohľad na druhých. Ale to je občas problém, lebo človeku za zatemní a pod heslom „JA IDEM“ vyrazia v ústrety novým zážitkom.

         1. SatanOkkY: jízdní styl určitě, obutí v dnešní době minimální (jezdím jen UHP letní a slušné zimní, dříve obvyklý rozdíl léto-zima se prakticky vytratil a jde čistě na vrub studených startů).

          Podle mě motor, co má 100 hp a 170 Nm nemůže být při požadavku na 130 na jakémkoliv limitu – jezdil jsem i se slabšími auty, nakonec i silnější atmosféra měla krouťák nižší a přesto nebyl problém. Když chci tichý chod, tak si hlavně koupím auto, které ho má, tam bych začal. Ale tohle psal už willy50 – bezohlednost je dnes všudypřítomná. JÁ teď pojedu v levém 110 a ostatní se poserte, protože JÁ šetřím. Nejlépe to jako HandyMan ještě okořenit tím, že kdo jede plynule a nedejbože rychleji, to je debil, protože je nutné se přizpůsobit motoru a jet jak retard, to je jediná správná jízda a každý kolem by to měl chápat.

          1. Na kórejskom pickup-e mám rozdiel zhruba 1 liter v neprospech zimných gúm – porovnávane jazdy sú po diaľnici alebo do roboty kde to mám 40km jedným smerom po okreskách a cez dediny.
           To „na hrane“ som asi nezvolil správne. Proste skoro každý by chcel aby mu auto ťahalo po diaľnici hore-dole kopcom 140km/h (navigačných) len tak na štvrť plynu, aby v kabíne nepočul nič okrem vlastného dychu, aby v prípade potreby ešte vedel bez podradenia zrýchliť a navyše pri tankovaní aby to bolo za 4,999999 l/100km. Takže keď musíš s naloženým autom hore kopcom tlačiť pedál na podlahu, k tomu podraďovať a v kabíne máš zvukový diskomfort a aktuálna spotreba atakuje 30 l/100km tak ti to príde, že už ide tvoj motor „na hrane“.
           Známy jazdil s rodičmi na Fábii 1,2 HTP po diaľnici 130km/h ale sťažoval sa, že už to viac nezrýchľuje, hučí ako besné a žere ako ruský tank.

          2. SatanOkkY: záleží, co je to za gumy, proto jsem psal „slušné“. Na pick-upu si dovedu představit, že požadavek na zimní gumy je jiný než u obyč auta a tomu odpovídá i rozdíl ve spotřebě. Já má v zimě na jednom autě spotřebu vyšší o 0.13 a na druhém o 0.19 l/100 km a to si myslím, že je čistě rozdíl ve studených startech, není tam už prostor na rozdíl v gumách.

           Myslím, že známý to popsal velmi správně, ale nevím, na co si stěžoval, to je jako si stěžovat, že se s V8 nedá ve městě dostat pod 10.

           Opět ale s hodnocením očekávání souhlasím, má to ale háček, že běžný takhle uvažující člověk není ochoten si koupit odpovídající auto a tak radši ve snaze se takovému chování přiblížit obtěžuje ostatní dementním provozem auta neadekvátního.

           Když jedu autem, které má krátkou převodovku (na šestku ve 130 pěkných 4250 otáček), tak to holt řve, nedá se nic dělat. Ale nějak netuším, proč bych zrychlováním-zpomalováním měl otravovat ostatní.

        2. Nejspornější motory na výkon spotřeba jsou 3.litrové a u 16. ventilů 2. litrové a pokud je tam nastavení ventilů na palivo tak je to jedničkové. Ostatní věci jsou vychytávky se serepetičkami co se dřív nebo později poserou. 1,8 se tomu blížila a jezdil jsem stovkou kopec nekopec českomoravskou vrchovinu tam a zpátky tedy ne celé 600.km a ta spotřeba byla menší a výrazně než když jsem běžně coural 10-20 km víceméně po městě a to bylo v zimě 7. na 100 a víc ne, laicky a neměl jsem to potřebu špehovat ale určitě se moc nepletu na delší trasu za 5. s rezervou a motůrek co dovedl i líh jako pravá amerika se výrazně výkonnostně i akceleračně měnil po ujetí stovky a z těžké kozy byl fordík rychlodrak. .-)

      2. @fatdwi: fakt si tě nechci dobírat, ale nepochopil jsi to správně: je rozdíl 1) jet „furt stejně rychle“, jak máš nastavený tempomat a pak 2) jet „co nejplynuleji“ z pohledu motoru, kdy využíváš průběhu točivého momentu. Obojí tě dostane do cíle stejně rychle, to mi věř. A nikomu přitom nebudu zavazet. Ale u stylu č. 1) průměrná spotřeba bude kolem 7,5/100km, cestou z kopce ti u CVT budou otáčky klesat, ale jakmile projedeš dolní úvratí a bude to do kopce, pojedeš nahoru s vytočeným motorem na 3500 – 4000 otáček. To není příjemné. U stylu 2) pojedeš pocitově mnohem plynuleji celou cestu mezi 2400 – 2800 otáček, spotřeba bude 6,2/100km. Oba styly jsem v článku dost důkladně popsal.
       Co je podle tebe „plynulejší jízda“ po dálnici?

       1. HandyMan: hehe, tak to Vám nevěřím, protože to nejen neodpovídá pozorování (šetřílek vždy ztratí pomalou jízdou do kopce víc, než získá rychlou dolů, takže po nejpozději dvou kopcích mizí v zrcátku), ale dokonce osobně vyzkoušeno. S kolegou, který mě tou jízdou chvíli 110-chvíli 150 přišel jako retardovaný, takže jsem se vsadil, že zpátky to na tempomat dám rychleji – on tvrdil, že je to blbost, že to má vychytaný, bla bla. Na 200 km trase jsem tomu jeho rychlejšímu způsobu, který teď mám věřit Vám, udělal 15 minut, což je rozdíl vpravdě obrovský.

        Pokud ten krám skutečně při jízdě 130 na tempomat žere víc, než 200 hp 2.5, kde udělali soudruzi chybu? Že hluk při 4000 otáčkách není příjemný není argument, to je Váš problém a volba motoru, tak z toho nedělejte pomalou jízdu problém ostatních. Zase jsme u té bezohlednosti.

        A ne, nepojedu „pocitově mnohem plynuleji“, zkoušené auto s kolegou byl kombík střední třídy s běžným dvoulitrových chrochtákem, kterému výkon nijak nechyběl. Přesto bylo to „chvíli tak, chvíli tak“ otravné, nakonec proto jsem se sázel o tu zpáteční cestu (kterou jsem si mimochodem zajistil hlavní cíl toho srovnání a to, že ho vystrnadím z poza volantu, auto měl ten den půjčené on).

        Takže přestaňte plácat pojmy s dojmy a držte se reality, které Váš článek neodpovídá. Jak jsem psal, můžete to poslat do Dacie, ani tam nejsou takoví básníři a budou zírat, co je taky schopen si zákazník nalhat za blbiny. Určitě by to na podobně smýšlející lidi mohlo zabrat a prodeje budou jedna radost.

        1. V tomhle má fatdwi pravdu, stará známá úloha:
         1.) Jožka jel po jezeře lodí 10km jedním směrem. Jel rychlostí 20km/h. Potom jel zpátky, stejnou rychlostí.
         2.) Druhý den jel stejnou vzdálenost po řece. Nejdřív jel proti proudu a protože ho proud brzdil, jel jen rychlostí 10km/h. Jakou rychlostí musí jet zpátky, aby to stihl za stejný čas, jako po jezeře?

         1. „… aby to stihl za stejný čas…“ (myšleno celkový čas, aby jel stejně dlouho tam i zpátky dohromady)

         2. Červí dírou, nebo warpem.

          1. rychlostí světla

        2. @fadtwi
         to je takové srovnání o ničem.
         Už jen to, že v Česku prakticky neexistuje 200km úsek který se dá jet s tempomatem na 130.
         Kolegové také tvrdí, že dojedou na tempomat rychleji než já, známý magor 135-175.
         Rozdíl na 350km z toho 200km dálnice 24 min.
         Na 1000km dálnice 2h.
         Na 600km dálnice 1h.
         Co se malých splašených nákupních tašek týče, 90k 120Nm atmo 4WD o víkendu prohnala pitomce v Z4 M40i ve výbavě bez blinkrů, fakt je nepoužil ani na kruháči, ani při změně pruhu ani na křižovatce tvaru T.
         Pravda zejména díky znalosti trasy, ale i tak mi v úseku Jablunkov Terchová ujel o 2 min, neb to byl pičus co se nechal předjet stoupacím pruhem zprava neb visel za kokotem co jel vlevo 80. Pak se nechal zavřít v Čadci v pruhu co odbočoval do Tesca, hodil mi to před čumák zjevně frustrován tím, že mě o5 spatřil v pravém zpětném, pak zabloudil před nájezdem do tunelu, předjel mě až v nějaké dědině, kde jsem zbaběle jel 55, o5 jsem ho dojel když stál jako hydrant spolu s kokoty za autobusem v zastávce a pak mi konečně ujel ve stoupání z dědiny Lutiše, míjel jsem ho u pumpy v Terchové, asi se potřeboval po takové divoké jízdě zchladit.
         Spotřeba moje 4.9l/100km…

         1. Dachsmeister: 135-175 jaksi není 110-150 – pak srovnání s tempomatem na 130 může dopadnout pochopitelně jinak. Současně 130 tempomat (v předmětném vozidle cca 137 tacho) je na D1 mnohem reálnější scénář než než jet 150. Vyzkoušeno mnohokrát, nakonec jsem se ustálil na 130, max 135 GPS, protože rychlejší jízda není ve výsledku o moc rychlejší, ale je mnohem otravnější (pořád člověk někoho dojíždí a brzdí). Nicméně rychlejší samozřejmě bude, pro mě ale už nedosahuje adekvátní ROI, abych tak řekl.

          Majitel Z4 musel být slušná lama, ale ono ne každý, kdo má peníze na sporťák ho taky umí řídit, místy bych skoro řekl, že je pravidlem spíše opak. Majitelé BMW mají navíc často problém s egem, já se pobavil se závodníkem v X5 (už jsem to tu v minulosti popisoval).

          1. @fadtwi
           problém je s tempomatem na D1 z Prahe za Brrrrrno, že tam furt někdo v levém brzdí tu kamion 87, tu kokot 110, tu někdo kdo se 500m přibližuje ke kamionu
           120 a vjede do levého na poslední chvíli.
           Adaptivní tempomaty jsou pak úplné zlo, to furt někdo poblikává brzdama, bo tempomat udržuje vzdálenost.
           Od Vyškova do Přerova už to jde, po průjezdu Přerovem (zdravíme pičusy ekology) to jde až ke sjezdu na Bělotín, i když i na 3 pruhu umí někteří úžasné kousky, např. vlevo 100, uprostřed kamion 87 objíždí borca s obytným přívěsem co jede tak 80 max.
           Nebo vlevo 120 uprostřed nikdo a já zprava 150.
           Kurva Z4 M40i, kdyby to řídil mkadý klučina a bylo to 20i tak to ještě pochopím.
           Kdyby jel ostentativně podle rychlostních limitů, tak sice méně, ale akceptuji, ale jet jako kokot na RS ve 110 150, nechat se opakovaně zavřít v předjížděcím stoupacím pruhu na 90 nejdřív nějakou KIA Rio, když ho pak pustím tak znova Fobií I, kterou stačilo probliknout a uhnula i když už se zase cpala v 90 doleva, nepředjet borca co se vlekl 70 na 90, zmatkovat na navigačně jednoduché trase, neblikat, neobjet bus v zastávce a ve finále stát na nejvytíženější pumpě na trase je prostě esence blbství.
           A navíc jsme se s ženou shodli, že Z4 s tmavě červenou neladí, když už na ni nemáme.:-)
           Přitom MC 5 v té červené se nám líbí.
           Jo a venku 18 stupňů kolem 9:30, slunečno a střecha nahoře…:-(

          2. MX 5

          3. Dachsmeister: záleží, kdy se jede – všední den v lednu, odjezd od Vestce hned po obědě a máte úplně jinou jízdu než vyjet o dvě hoďky později.

           Ten blb se Z4 a nataženou střechou to možná má jen proto, že někde slyšel, že na červený kabriolety letí holky. Možná místo zostuzení jeho řidičského neumětelu jste si měl vzít telefon, bo to bude brzy prodávat jako nevhodný doplněk k husté image. Lacino byste se tak dostal k zánovnímu kousku, kde můžete mít jistotu, že „žádné driftování ani okruhy“ je čistočistá pravda, protože tenhle by ani nevěděl, co tam má dělat, pokud by na okruh vůbec trefil:-)

    2. Ono nikomu nikdy nezavadzať na diaľnici je nemožné. Aj ja som už istotne niekomu zavadzal na diaľnici a to nejazdím pod-motorizovanými autami. Občas sa mi stane, že na ceste narazím na niekoho kto mi príde jeho jazdným štýlom nepríjemný či až nebezpečný a vtedy ho buď obehnem a a vzdialim sa, alebo uberiem a nechám ho ísť.
     Chápem, že ťa niekto kto okolo teba dlhšiu dobu na diaľnici osciluje od 110 do 150 km/h naserie (to by aj mňa), ale takých stretám zriedkavo až veľmi zriedkavo. Jazdcov čo idú stabilne 110km/h a to aj pri jazde v ľavom jazdnom pruhu keď obiehajú kamión vídam častejšie, ale takých nešťastníkov obehneš ideš si po svejch. V dobe kedy jazdia skoro všetci s Waze, google maps či aktuálnou navigáciou je rozšírený mor (hlavne v socialistickom Rakúsku) brzdenie pred stacionárnymi radarmi – to si tak švihá audina 140-150 km/h (podľa navigácie) po diaľnici, obehne ťa a o kilometer brzdí na 110 km/h lebo v aplikácii zacinkal alarm ohľadne stacionárneho radaru, takže ho obehneš ty a o ďalšie 3 km ťa zas tá audina obehne lebo si to opäť valí naplno.

     1. SatanOkkY: rozdíl je v tom, kde jezdíme. Popsané chování je doménou D1, protože je hodně kopcovitá a tak tam různí HandyMani tímto způsobem „šetří benzín“.

      Naopak tady zase není brždění u radarů, protože na D1 nejsou. Jak tam ale jezdíte Vy, ty radary jsou nefunkční? Především jakékoliv bolševické IG-L vychytávky děsí nejspíš úplně všechny, protože tam mě snad ještě žádný místňák nepředjel (a že těch šikanovacích kilometrů je třeba v okolí Grazu pěkných pár desítek).

      1. Jazdím Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Slovensko a občas ČR či Slovinsko.
       V socialistickom Rakúsku sú tie radary funkčné (zpredu máš dvojitý okulár a zozadu ťa ešte berie tá veľká krabica) a písal som normálnych úsekoch s povolenou 130-tkou. Tie šikanózne IG-L úseky sú skurvená robota – ak sa nemýlim tak tam nafasuješ dvojitú pokutu a reagujú radary už aj na nižšie prekročenie rýchlosti ako bežné 130-tkové. Inak kopcovitá diaľnica v socialistickom Rakúsku je A21 a potom kus A1 od Viedne (resp. objazdu Viedne s názvom S1) až niekam ku St.Pölten. Alebo potom A2 od Grimmenstein po Pingau. Tam sa človek vyšantí – striedajú sa 2 a 3 pruhy v jednom smere.

       1. SatanOkkY: Ok, špatně jsem to předtím pochopil – takže Audi na 130 jede kolem radaru 110, přestože jinak valí 150. To se mi pravda moc nestává, nebo si to aspoň neuvědomuju jako problém. A ano, jsou i v AT úseky, kde jezdí spousta dementů v levém 110, typicky Sebersdorf – Pinggau. Plus když už jsme u té Vídně, tak klasika je 110 v prostředním pruhu směr VNM, i když v pravém nic nejede a nejlépe pak v levém předjíždět 115. Tohle je mimochodem úsek, kde zcela běžně jedu v pravém a ty uprostřed podjíždím, jinak bych kličkoval jak zajíc.

        1. Popravde tie manévre 150-110-150 sú dominantou ost-bloku a balkánu (nielen podľa ŠPZ ale aj podľa posádky v aute). Jazda v strednom pruhu 110km/h na prázdnej trojprúdovke je tiež taká vec, kde by som polo-vodiča(čku) kopal do vajec či vyječníkov. Takým sa to snažím vysvetliť obehnutím 130-140km/h zľava a potom svižný presun popred vozidlo „obete“ do pravého pruhu. Pochopí to zhruba 20% polo-vodičov. A som celkom zabudol vychytávku na Slovensku: trojprúdový úsek D1 od Bradavice na Dunaji po križovatku s R1 (pri Trnave), kde sú zúžené pruhy a 110km/h (od 5:00 do 19:00). Vpravo kamióny vo svojom rozmrdanom pruhu, v strede autá s rýchlosťou od 100 do 115km/h a vľavo taká zmeska čo obieha 110-tkou až po 140. A medzi tým neoznačené policajné vozidla vykonávajúce meranie na zvýšenie bezpečnosti premávky. A ešte tam chýba odstavný pruh vpravo.

         1. SatanOkkY: ano, to dělám někdy taky, že je předjedu a pak se před nimi ostentativně zařadím až do pravého, úspěšnost zhruba podobná. Ale je-li pravý pruh dost prázdný, jedu prostě v něm a na (typicky důchodce a ženy) kašlu.

          Ad Trnava – tam jsem snad nikdy nejel, ale měl jsem v Blave zákazníka, který jezdil z Trnavy. A říkal, že zpočátku jezdil autem, není přece žádnej sociál, aby do velkoměsta jezdil MHD. Po relativně krátké době byl ale rád, že býva popri nádraží a přesedlal na vlak, že prý nic horšího není a téměř denně je tam nějaký problém, takže je v práci sice za exota, ale v klidu.

          1. když jede někdo příliš pomalu – jeho volba. nevracení doprava je otravné, ale ůplně stejně je otravné zavírání uhnuvšího mezi náklaďáky plynulým pomalým předjížděním s rozdílem 5km/h (když už je někdo ohleduplný a uhne, tak slušnost velí přišlápnout plyn a nezavřít jej).

           co mě nejvíc vytáčí je plynulé zrychlování na cestovní rychlost po dobu tří minut po najetí na dálnici – šetřílek najede sedmdesátkou a lechtá a lechtá pedál, a s pravděpodobností hraničící s jistotou jej někdo začne tempomatově předjíždět, a zrychlováním najetého dojde ke souběžné jízdě, a pak minutu trvá než buď zrychlující na to hamtne a ujede, nebo předjíždějící a to hamtne a dokončí předjíždění (aby jej okamžitě poté začal ten plynule zrychlující předjíždět). pro plynulost dopravy je důležité v připopjovacím pruhu zrychlit, zařadit se a svižně dosáhnout kýžené cestovní rychlosti. proti lechtání plynu a zrychlování na pěti kilometrech je rozdíl ve spotřebě minimální.

          2. Lukas B.: tady v okolí Brna je nájezd na dálnici ještě typicky vyšperkován tím, že dotyčný nejen, že se rozjíždí pomalu, ale ještě najíždí do průběžného pruhu v jeho polovině, když často nejede ani stovkou. Běžní jsou taky pouštěči, co tou stovkou jedou v pravém a jakmile vidí auto v připojovacím, vlítnou tou stovkou do levého, protože přece musí uhnout podobně inteligentnímu rozjížděči.

           Tohle se neděje jen na dálnici, ale i na kdejaké jiné čtyřproudovce s připojovacím pruhem a omezením typicky na 80 km/h, ale průběh je stejný. Nejlépe se do řady aut, co jede 80, vjíždí v půlce připojováku padesátkou. Dokonce už jsem párkrát narazil na dost agresivní připojovače, kteří do mě začali najíždět poté, co jsem (asi dle jejich představ) dostatečně rychle pravý pruh nevyklidil (proto, že v levém jel někdo rychlejší a nevidím důvod pouštět pomalejší auto a ještě u toho dalšího omezit). Přitom ale půlka připojovacího pruhu byla před nimi, takže jim nic nebránilo zrychlit na normální rychlost a zařadit se až pak, přitom bych je v pohodě předjel, ale to už asi na jejich ego bylo moc a šlápnout na to tak, aby se zařadili přede mě jim zase neumožňovala inteligence nebo šetření.

           Vzpomínám na jednoho magora ve fábii kombi, který to tak ve 40 strhl cca 30 metrů od začátku připojovacího pruhu do průběžného (silnice pro motorová vozidla, takže 110). Já pokračoval připojovacím a v pohodě jsem ho podjel, což dotyčný ocenil zuřivým troubením. I takovej má volební právo a vsadil bych se, že podporuje fízly v jejich svaté válce proti „pirátům“.

          3. ano, s tím že mi to tam někdo šoupnul pomalu z připojováku (když mě předjížděl vláček s rozdílem třicítky, holt jezdím relativně pomalu, když jedu po svém tak tempomatových 110) jsem se také setkal, také jsem to operativně vyřešil manévrem podjetím připojovákem a taky se pak mohl posrat, agresivně na mě najížděl a troubil. takže s tím Brněnskem nejste výjimeční, takové exoty máme tady taky, jestli víc nebo méně – to si netroufám odhadovat.

           nicméně meritum je jinde (a to se asi shodneme), každý ať si volí rychlost jakou chce, ale ať trochu vnímá okolí a ať jede čitelně a předvídatelně (a nutno říci, že drtivá většina těch, co potkávám, taková je).

          4. Lukas B.: mě přijde, že se to dost zhoršuje, konkrétně to připojování (když jedu po nějakém přivaděči nebo D1/D2 v okolí Brna), tak prakticky pokaždé buď brzdím kvůli někomu, kdo to pošle z levého do pravého a „pouští“ nebo ten z připojovacího se hrne do průběžného, i když na to rychlostí vůbec nestačí.

           Druhá věc, které si všímám je až extrémní množství lidí, kteří řežou zatáčky tam, kam vůbec nevidí. Dokonce jsem cestou mezi Třebíčí a Telčí 2x zastavoval, aby mě takový šikula nesrazil. V jednom případě to byl prázdný tahač s návěsem na dřevo, který v obci (!!) jel takovým způsobem, že jsem nestačil mrkat a přestože jsem zastavil (jako fakt zastavil, ne jen přibrzdil), tak mě ten rozmáchlý návěs minul o tak půl metru, možná ani ne. Tj. stačilo, abych zastavil o pár metrů dál a byl ve mě, kdybych nezastavil vůbec, tak bysme si tady asi nepsali (návěs je pěkná „řezačka“ a z pohledu mého u země přilepeného kabrioletu je v dost blbé výšce).

           Téměř denně jezdím přes zatáčku, kde se to dělo vždycky, ale v posledních měsících se to děje v míře nevídané (s trochu nadsázky každé druhé auto, které tam potkám, má co dělat, aby se uhlo zpátky k sobě a musím brzdit). Za zatáčku přitom není vidět vůbec nic, vjet do ní částečně v protisměru znamená vůbec netušit, co je za ní, a to přesto, že zatáčka není nijak extra prudká (dá se tam jet 90), ale je v tomto směru levá, lehce z kopce a s břehem na pole vlevo. Přes ten břeh, ač opět není nijak vysoký, není kvůli tomu mírnému kopečku vidět ani náklaďák.

           Stejně tak se zhoršil počet zrychlovačů při předjíždění. Opět nic, co by bylo dřív nějak vyjímečné, ale v poslední době jako kdyby tady byly chemtrails s egoboostem a už jsem se setkal i s tím, že na mě předjížděný, který mě nechtěl pustit, ještě troubil, asi co si to dovoluju. Což mi přijde úplně za hlavu přitažené, chtít někoho zabít a ještě se vztekat, že se mi to nedaří.

           BTW naše dříve dost kolizní téma „pumpičkáři“ jsem měl možnost oprášit minulý týden (vzpomněl jsem si na to u psaní předchozí věty, protože společným tématem je chybějící mozek). Kolona aut, říkám si proč. Za vesnicí je to zřejmé, cyklouš, byl jsem tak osmé auto v tu chvíli. Postupně jsme se přes něj dostali, ale nedalo mi to a zeptal jsem se jej, jestli ta cyklostezka, co je asi 5 metrů od silnice, je málo asfaltová. Nejdříve jsem zjistil, že jsem čurák. Zopakoval jsem otázku, jestli je cyklostezka málo asfaltová. Odpověď mě uzemnila: on na ni chtěl najet, ale jela auta, tak nemohl. Počkat, až auta přejedou asi nepřipadalo v úvahu, možná už měl cestou do práce (ranní špička) našlapáno tolik, že kyslík do mozku už došel nebo nevím. Ale kdybych si to nahrál, mám dnes virál jak blázen, o moc tupějších rozhovorů s cyklouši, co se občas objeví i tady v odkazech, neznám. Celkově tedy vnímám situaci na silnicích jak zhoršující se.

          5. Fatdwi: Dementy, co správně nevyužívají připojovák (a strašně se vztekají, když je tím připojovákem podjedu a zařadím před ně zprava) nebo jezdí zatáčkami, do kterých nevidí, v protisměru potkávám bohužel taky. Poslední 2-3 roky (přijde mi, že dřív se to nedělo) mě vytáčí střelci (i mezi řidičkami), co jim na silnicích bez středového pruhu nestačí „jejich“ půlka vozovky a tlačí se ke středu nebo i za něj, i když musí vidět, že proti nim už jede auto. Přitom jsou ty cesty dostatečně široké, mezi jejich pravým bokem a krajnicí jim zůstává klidně i metr. A další fenomén poslední doby je, že mnou předjížděný řidič(ka) kolikrát vůbec netuší, že za nimi už nějakou chvíli jede auto (prostě nečumí do zrcátek) a strašně se diví, když na ně zatroubím, aby se laskavě uklidili na svou stranu silnice a umožnili mi předjetí. Kudla lidi, vždyť to byla jedna z prvních instruktorových vět v autoškole – „JEZDÍ SE PŘI PRAVÉM OKRAJI VOZOVKY!“.

          6. a hned druhá věta: při odbočování vlevo se držím u středového pruhu nebo vlevo v jednosměrce. Tohle vidět je dnes vzácný úkaz.

          7. fatdwi 18.9.2023 v 16:49

           ad cyklous: ja jsem takhle v podobny situaci kdysi dostal od borce v elastakach odpoved v tom smyslu, ze na stezce jede moc lidi a prekazej mu, ze nemuze jet dost rychle :-) Ze se za nim tahnul vlak aut mu uz bylo sumak…

          8. vobčas to sou neuvěřitelný kundy, mě to naposled poslal před čumák taksikundář 70, přičemž kripl měl asi eště 300 metrů připojovacího pruhu, aby si pak hrál na závodníka a ujížděl 140…nepochopíš

          9. A ten zákazník tam jazdil v ktorom roku?

           Ja tadiaľ jazdievam už asi 13 rokov (ostatné tri roky kvôli homeofficu už menej než predtým, kedy to bolo skoro denne) a „téměř denně je tam nějaký problém“ je nezmysel (údajne predtým, ako to rozšírili na 3-pruh, tam boli zápchy neznesiteľné, ale vtedy som ešte nejazdil). Ale to môže byť aj rozdielnym vnímaním – svokra (tchýně) v 90 % prípadov, keď niekam idú, hodnotí to spätne „cesty boli príšerné“, ale ja to tak necítim (nota bene na jej trasách) skoro nikdy.

  3. fatdwi:
   Musím se autora zastat. Nikde nepíše, že by jezdil po dálnici v levém pruhu „pomalu“.
   Většinou jezdím po dálnici kratší úseky (50km??) a pokud jedu na pohodu klidně se ploužím 110 až 120km/h. Pokud potřebuju předjet tak zrychlím na 130 až 140 a zařadím se neprodleně zpět do pravého pruhu. Jiná situace je souvislá kolona kamionů, to se potom je třeba přizpůsobit rychlosti v levém.
   Mě spíše štvou rychlíci, kteří se mi nalepí na prdel, někdy dokonce blikají, přitom je přede mnou i několik aut.
   .
   Na druhé straně, taky mne někdy vytáčí bezdůvodně pomalá jízda pokud nejde předjet. Ale postupem času(a věku) jsem tolerantnější, nikdy nemůžeš vědět proč se ten dotyčný tak vleče.
   Nejhorší nemoc dnešní doby je ale bezohlednost!

   1. willy50: píše, že je předjete a pak je pustí, takže v levém takto rozhodně jezdí a moje zkušenost s tímto typem pilotů je taková, jakou jsem popsal v příspěvku 10:28.

    Souvislá kolona kamionů je typicky vedena právě takovým HandyManem, co nechce, aby mu to moc žralo a tak jede 10+ aut 110. Tedy souhlas s poslední větou.

 6. Doplním sám sebe, jestli možno:
  1. Přes víkend jsem přeloskal Svět motorů 37/2023 odkud jsem konečně zjistil typ převodovky – je to z nissaní divize převodovek Jatco JF015e CVT7, takový hybrid CVT s platentovým soukolím. Z prezentace zde – https://at-manuals.com/wp-content/uploads/2020/jf015e_manual_service.pdf jsem pochopil mnohé o chování převodovky, třeba že při lehkém „zakolísání“ kolem 60 km/h v režimu D se přehodí planetové kolo.

  2. Za „skoro plachtění“ nejspíš nemůže jen převodovka, domnívám se, že motor 1.0 TCe používá podobně jako 1.0 TSI triky s přečasováním ventilů a pootevření škrtící klapky, proto je brzdný účinek od motoru slabý. D-FENS to dobře popsal zde – https://dfens-cz.com/louceni-s-nafoukanym-trihrnkem-1-0-tsi-po-60-000-km/

  3. Rozdíl mezi pohledem pana domácího a mě je v tom, že u D-FENSů díky tomu padly brzdy, ale mě i ženě schopnost plachtit naopak vyhovuje a využíváme ji. Brzdy na Dačce tak budou nejspíš věčné.

  @vasek – o tom vím, ale volba platformy nebyla při nákupu prioritou.

  @ Kilmore – nikým nevolená Evropská komise zabila spoustu dobrých motorů a i zbylé foukané malorážky přidusila filtry pevných částic. Klidně bych v Sanderu snesl 50 koní navíc, ale ruku na srdce – bylo by to manželce po městě k něčemu? Nebylo. Ale že se městem hladce posouvá, to oceňuje. A dvě cesty pod dálnici za rok se dají zvládnout i s tímhle, kdyš víš jak.

  @willy 50 – není to reklama na Dačku, ale manželka je spokojená a mě to auto taky nepřipadá blbě vymyšlené. Dělá to, co jsme chtěli a kdo není líný přemýšlet a přizpůsobit styl jízdy technickým možnostem auta, bude s litrem pod kapotou spokojený nejspíš taky.

  @Jimmyx – s E-CVT od Toytoty ani s Lineartronicem od Subaru zkušenost bohužel nemám, ale je vidět, že každá z firem klasické CVT něčím doplnila, aby vylepšila jeho vlastnosti. Jestli zkušenost máš, tak o tom něco napiš!

  1. Mohol by som sa opýtať na niečo z článku? Ako je myslené toto:“A protože nám matka příroda oběma odepřela radosti spojené s mačkáním spojky,…“ Ak nechceš odpovedať, nemusíš.

   1. Zkusim odpovedet za autora – ne kazdy ma radost z toho ze si muze s manualem pred zatackou podradit. Treba jako moje manzelka, ktera bud radi nebo ridi. Takze jsem to vyresili automatem. A od doby, co mame mama-bus Chrysler Town&Country s 3.6 atmosferou, si uz na automat nestezuji ani ja.

   2. Kvůli tělesnému postižení (každý má trochu jinou příčinu) ani jeden z nás spojku levou nohou prostě nezmáčknem. Plyn a brzdu používáme normálně. Proto jezdíme automaty a další úpravy aut nebyly zatím potřeba. Do r. 2008 jsem jezdil i s manuálem s přidělaným elektronickým ovládáním spojky co vymyslel Clay Regazzoni, ale u silnějších aut se to sralo

    1. Vďaka za odpoveď.

  2. E-CVT od Toytoty má s CVT společné pouze název a na první pohled chování.

   https://www.portalridice.cz/clanek/e-cvt-prevodovka
   …Hlavní sílou e-CVT převodovky Toyoty je trvanlivost. Vše je zde řešené přes ozubená soukolí, není tu mechatronika, spojky ani dvouhmotové setrvačníky. Dokonce ani startér v těchto autech nenajdete, spalovací motor zde totiž „nahazuje“ primární elektromotor, který je s ním přímo spojen….

   Umí to ale různé triky co s klasickým variátorem nejdou udělat. Kromě chcípnutí spalovacího motoru když není potřeba, tak např. po nastartování spalovací motor drží cca 1-2 minuty 1500 otáček než se trochu zahřeje. Jede to v té době normálně a potřebný výkon si tahá z baterky. Až když se trochu zahřeje, tak začne zvedat otáčky dle požadované výkonu. Pokud je dostatečně teplo (cca 15°C), tak se „startuje“ rovnou na elektriku a spalovací motor se připojí dle potřeby později. Lze tedy třeba naprosto potichu vyjíždět z garáže, areálu firmy atd. Když je potřeba zabrat, tak okamžitě zabere elektromotor a mezitím se roztáčí na potřebné otáčky spalovací motor. Pružné zrychlení je tedy hned, není třeba na nic čekat. Výchozí nastavení není plachtění, ale rekuperace na úrovni jako když máte zařazenou 4ku či 5ku. Takže při dojezdu buď vyrábíte trochu elektřiny do zásoby nebo trošku polehtáte plyn a můžete i plachtit.

 7. Samosebou, nejlepsi je nechat si vod nejakyho vodbornika dotlacit z uzasnyho nemecka nejakou ojetou „premiovou“ jebku za zlomek jeji puvodni ceny a pak se tady nadrazene posmivat novy Dacii.. :D

 8. Lidi, já nechápu vaše hejty na Dacii. Sám mám dvě – Dokkera 1.6, za 6 let najeto zhruba 160 000 km, LPG doplněno asi ve 120 000 km. Za celou dobu dvě závady – páčka blinkrů – vyměněno v záruce a čep kola – vyměněno spíš preventivně . Ovšem při kvalitě zdejších silnic je to spíš zázrak. Nově mám taky Sandero, úplný holobyt, manuál, LPG z výroby. Jezdí to za 7,7 LPG průměrně, bez závad, najeto 26 000 km za první rok (2 měsíce strávilo v servisu poté co mi ho na parkovišti orval kamioňák)
  Stručně – pokud hledáte dělníka na práci, klidně vemte Sandero

  1. Tak třeba já tady Dacii nehejtuju. Ale hejtoval jsem tady jiný auta :D
   Každý má jiná kriteria. Pro někoho může být důležité jak píšete, že závady žádný. Někdo jiný má jiná kriteria.

   Já bych třeba radši každý půlrok něco opravoval na Alfě, než jezdil v bezporuchovém Hyundai nebo Škodovce… ;)

   1. Tak tak, posmívat se někomu kvůli tomu jaké má auto je projevem slabého ducha.
    Zkrátka, každému soudruhovi podle jeho chuti(a peněženky).

 9. Pěkná recenze, díky. Pushbelt není můj šálek kávy, ale je rozhodně zajímavé si o tom přečíst.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017