Ženy jsou ohleduplnější řidičky …

Featured Image

Jsou ženy na silnici ohleduplnější? Ani omylem.

Podnětem k vzniku tohoto článku byla banální příhoda, jako ostatně vždy. Dopřál jsem si luxus odejít v půl čtvrté z práce, protože jsem si chtěl koupit něco na kchár a taky na sebe, prostě utratit ty milijóny, co jsem shrábnul. Nechal jsem plechovku na parkovišti u Družby a vydal se do IGY centra po přechodu přes Pražskou, co tam aktuálně staví ostrůvky pro zvýšení bezpečnosti chodců, které asi navrhl nějaký indolent v zakázce Thoma HQ. Nikým nerušen překonal jsem první polovinu vozovky a zastavil se uprostřed na tom super safe ostrůvku. Logicky jsem očekával, že mě někdo nechá přejít, anžto jsem byl na přechodu pro chodce. Omyl. Projelo možná sedm aut, možná devět, přestal jsem to počítat, faktem bylo, že minimálně ve dvou seděly ženy.

Halt Vidlákov. Thomadorf.

Napadla mě myšlenka, ktrerou jsem ihned realizoval. Totiž ověřit, zda nám ty hezké gender vybalancované články nelžou a zjistit, zda jsou ohleduplnější (=lepší) řidiči ženy nebo muži. No a protože jsem neměl k dispozici jiné aparáty než empirický (všechny moje přítelkyně až dosud byly víceméně dobré řidičky) a statistický, pustil jsem se do toho.

Fáze 1

Následující data jsem sebral dne 23.11.2006 mezi 16:00 a 16:10. Jsou to počty řidičů, kteří nezastavili před přechodem pro chodce, rozdělené podle toho, zda řidičem auta byla žena nebo muž. Sběr dat probíhal tak, že jsem si dělal křížky na kus papíru, a to vždy podle toho, kdo byl za volantem auta, které nezastavilo. Chodec přitom musel být na přechodu nebo na chodníku těsně u něho. Z šetření jsem vyloučil autobusy MHD a později uvedu proč.
 

Nezastavili/-y
(16:00 – 16:10 celkem 18 případů)
Muži  Ženy
11 7

 
Pak mě napadlo vzít z opačné strany a vytvořit to, čemu by se asi dalo říci „duálně sdružená úloha“:
 

Zastavili/-y
(16:10-16:20, celkem 26 případů)
Muži Ženy
21 5

 
Dále potřebujeme vědět, jaký podíl byl mužů a žen za volantem, čili stanovit gender kvo kvo kvo kvóty, protože tady to nebylo 1:1. Mezi 16:20 a 16:24 jsem zaznamenal 34 (75%) řidičů a 11 (25%) řidiček.

Kdyby tedy muži a řidiči byli stejně ohleduplní za volantem, pak by platilo počet (ne)zastavivších = gender kvo kvo * počet jevů celkem (puntičkáři prominou desetinná místa, jistě že počet řidičů je vždy racionální číslo, ale pro účely našeho výpočtu to je jedno):
 

Pokus č.1
celkem 18 případů
Nezastavili  
mělo být (je)
Nezastavily 
mělo být (je)
75% * 18 = 13,5 (11) 25% * 18 = 4,5 (7)
    
Pokus č.2
celkem 26 případů
Zastavili  
mělo být (je)
Zastavily 
mělo být (je)
19,5 (21) 6,5 (5)

 
Čísla v závorce pak vyjadřují, jaká byla realita. Co z toho plyne? Že pokud by „statistické rozložení ohleduplnosti“ mezi obě pohlaví bylo stejné, pak by se čísla měla rovnat. V našem případě vyšli při obou pokusech muži jako ohleduplnější řidiči, protože nezastavili méně často, než odpovídalo jejich poměrnému zastoupení za volantem, naopak ženy ignorovaly chodce častěji. V druhém logicky sdruženém pokusu (zastavení) měli muži zastavit 19x, ale zastavili 21x, zatímco ženy měly za dobu pozorování zastavit 6,5x a zastavily 5x.

Fáze 2

Nějak mě to zaujalo. Hned dnes opět cestou z práce jsem realizoval druhou část pokusu.

Když nám tvrdí, že ženy jsou lepší řidičky, jistě jim jako takovým nebude dělat problém rozsvítit si potmě na kole světlo. A když nám tvrdí, že jsou ohleduplnější, tak jistě nebudou po přechodu pro chodce jezdit na kole, ale kolo povedou, přesně tak, jak silniční zákon káže. Tak jsem uvažoval, když jsem si to namířil k přechodu pro chodce přes hlavní tah E55 na světelné křižovatce na Dlouhé louce u Výstaviště, kde se křižuje Strakonická a Husova třída.

Tentokrát nebylo těžké situaci usledovat a zaznamenat každého cyklistu. Výzkum proběhl od 17:58 do 18:10 a zohledňoval jsem cyklisty v obou směrech, tedy z města ven a ze sídlišť do města. Za úplné osvětlení jsem považoval minimálně bílou blikačku vpředu a červenou vzadu, částečné osvětlení bylo zaznamenáno jako žádné.  Výsledek?
 
 

Světlo   Jízda na kole  
po přechodu
Muži Ženy Muži Ženy
osvětlených
5 (50%)
3 (30%)
            vedlo
0
0
bez osvětlení
5 (50%)
7 (70%)
jelo
10 (100%)
10 (100%)

 
Opět žádné velké překvapení. Z celkového počtu 20 cyklistů nesvítilo 50% pánů a zapnout potmě světlo nestálo za to 70% dámám. Připouštím, že vzorek 20 jednotek nepředstavuje zrovna vhodný statistický soubor, ale měl jsem i jiné věci na práci, než pozorovat líný krávy a kretény, co jim nestojí za to udělat ani to minimum pro okolí a zapnout to blbé světýlko. Tím spíš to bylo s podivem, že někteří z nich světlo na kole mělo instalované, jen ho nezapínali.
 
Pokud vás náhodou zaráží, že nikdo nevedl kolo po přechodu a všichni po něm přejeli bez ohledu na gender, tak to je v Thomadorfu normální. Jistě že se to nesmí, ale v daném místě to nikoho neohrožuje; jestli mě chce zase nějakej levicovej slizoun poučovat o tom, že v rámci common sense tohle není přestupek, tak přestupek to je, ale je mi to jedno a policajtům evidentně taky.

Facit

Na základě mých malých pokusů:

– nemohu potvrdit, že by ženy byly v silničním provozu ohleduplnější než muži.

– mohu naopak potvrdit, že co do ignorantství, buranství a prasení nejen mužům zcela vyrovnají, ale dokonce o něco málo vedou!


Ani jsem netušil, jakej thriller bude fáze 1. Byly to zážitky, ze kterých stydla krev v žilách.

Řidiči trolejbusů a autobusů MHD zásadně chodcům přecházení neumožňují. Prostě je maj na banánu. Rozjedou se, na přechodu rozeženou ten ksidl dvounohej na obě strany a hrdě projedou. Ostatně proč ne. Slyšeli jste někdy, že by řidič MHD dostal pokutu? Já ne.

Asi v páté minutě se dostavil akční zážitek. Párek starších suicidů se jal přecházet pražskou třídu. Podobně jako já překonali zdárně jeden směr a vrhli se do druhého, když je málem sejmula jakási čubka v Renaultu Thalia stříbrné barvy s logem stavebního spoření s liškou na dveřích. Musela totiž právě žvanit do mobilu, určitě řešila něco hrozně důležitého, ano ten státní příspěvek vám určitě bude vyplacen, ano už za rok maximálně dva, a tak málem starouše popovezla. Ani bych nevěřil, jakých úhybných manévrů je schopen doochodce o holi, vypadalo to, jako když tančí Fred Astaire. Nejlepší fór na tom všem byl, že ta husa vůbec nepostřehla, co se stalo, dál kvákala do toho jejího aparátu a bylo jí to fuk.

Během fáze 1 se jevilo, že ženy mají odlišnou jinou techniku ignorování chodců. Muž zpravidla nezastavil, ale taky nepřidával plyn, prostě s chodcem začal hrát válku nervů, ale nechával si zadní vrátka v podobě nohy na brzdě pro případ, že by prohrál. Dáma nikoli – tam se jasně dávalo najevo – teď jedu já, jsem silná moderní žena, gender fighter-woman, mám svůj plynový pedál, malé autíčko za 199.990,- a vy si všichni vyližte prdel. Zatímco rozložení mužů, kteří nezastavili, procházelo v podstatě napříč všemi myslitelnými sociálními skupinami, u žen byla patrná jistá deferenciace. Všech 5 žen, které chodcům zastavily, měly auta v pořizovací hodnotě nad 600k. Zaznamenal jsem VW Passat, Peugeot 407, nějaké Audi a jakési východní SUV. V podstatě se tak opět potvrdila moje dávná hypotéza, že lidé s určitým stabilním hmotným zázemím nemají zapotřebí nikomu nic dokazovat a chovají se mnohem ohleduplněji a přirozeněji, než voliči sociální demokracie a různí tupci, kteří mají fábijku na lízink a lepenkovou krabici na hypotéku a nyní se předvádějí, jako by byli na světě sami. Jako nejrizikovější skupina se ukázala ženuška v relativně moderní low-cost nákupní tašce pro slepice (pikantíčko, aygo, matýsek…). Představuji si, že se jedná o bývalé kurvičky z diskoték, které si nyní ve středním věku našly nějakého economically viable nabíječe a na cestě z kavárny do boutique musejí spěchat, protože jsou hrozně busy a zcela zaměstnány tím, aby zamaskovaly tu slámu, co jim čumí z bot.

Samozřejmě by stálo zato uskutečnit tento výzkum rozsáhlejší, protože moje zhruba 40-ti minutová mikrosonda může být zkreslena celou řadou náhodných faktorů. Nicméně ta doba zase není až tak krátká a pro mě osobně bylo výhodou, že jsem si povšiml některých jevů, které jsem předtím letem světem nevnímal.


24.11.2006 D-FENS.
 

 

 
 

12345 (7x známkováno, průměr: 1,57 z 5)
540x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017