Zelená dohoda pro Evropu – příběh pokračuje

Featured Image

V minulém článku jsem krátce nastínil vhled do ideologie energetických koncepcí EU. Připomenout si jej můžete zde.

Mezitím emisní povolenky CO2 (EU ETS) prolomily další hranici, a sice 55 EUR/tCO2. Vzestupný trend, který jsem popsal v minulém článku, se potvrdil. Potvrdí se i do budoucna, analytici očekávají přes 100 EUR/tCO2. Po zásazích EK za účelem zvýšení ceny emisní povolenky, kdy od roku 2019 funguje systém MSR (rezerva tržní stability), který v podstatě znamená stažení části povolenek z trhu, je to jisté. V tomto smyslu je naprosto komické vyjádření místopředsedy EK Franse Timmermanse, že: „Je to trh a měli bychom si dávat velmi, velmi velký pozor a nezasahovat, jelikož to by vytvořilo cenu nezaloženou na tržních principech a zcela by to podrylo důvěryhodnost systému obchodování s emisními povolenkami.”

Mezitím se tedy děje to, že v podstatě jakýkoliv byznys založený na fosilních palivech se stává ekonomicky nesmyslným. V důsledku toho můžeme mj. sledovat rozklad teplárenství. S rostoucí cenou emisních povolenek a nejistému legislativnímu a ideologickému prostředí musí být investorům jasné, že do budoucna není plyn jistým řešením. A z vyjádření místopředsedy EK Franse Timmermanse je zřejmé, že i plyn už je na pranýři. A investice to budou nemalé, energetické společnosti musí mít z plánování budoucnosti těžkou hlavu – pokud navíc musí zohledňovat i ideologické hledisko nositele energie. A protože systém dálkového zásobování teplem založeném na uhlí zásobuje více než pětinu obyvatel ČR, tak některá města už na progresivní cestu vykročila vlastní iniciativou. Např. klimaticky uvědomělí zástupci města Havířov ví, že teplo musí být předně s nízkou stopou CO2, společensky zodpovědné, dostatečně progresivní a v souladu s klimatickými cíli. Jistěže s progresivními Piráty v čele i Praha nemohla zůstat pozadu.

Tento ideologický tlak proti fosilní energetice je veden i na dalších frontách. Např. u společností poskytujících finanční služby. Tak třeba skupina Allianz se, jak jinak než společensky zodpovědně, zavázala vyřadit obchodní modely založené na uhlí, viz zde. „Zásady OSN pro odpovědné bankovnictví“ – to zní tak šlechetně, viz odpovědí tiskového mluvčího rakouské banky Raiffeisen bank. Odpovědi stojí za to si přečíst, protože je to nádherná ukázka užití novodobého „compliance“ newspeaku připomínající lidově demokratické nadšení jasánkovského typu.

Každopádně boj za snížení emisí skleníkových plynů vede i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který navrhuje dát na tanky solární panely. Osoba nejvyššího představitele NATO je mimochodem zajímavá. Wikipedie o něm uvádí toto: „Stoltenberg se v politice začal angažovat již v mladistvém věku. Tehdy na něj měla významný vliv jeho sestra Camilla. Ta byla v té době členkou marxisticko-leninské skupiny s názvem Rudá mládež. Mladý Stoltenberg požadoval vystoupení Norska z NATO a měl pravidelné kontakty se sovětským diplomatem, který byl agentem KGB.“

A například slavná britská RAF chce být zcela na nulových uhlíkových emisích už v roce 2040. „Boj s uhlíkem“, to je zásadní priorita dnešního světa. Taková nová zelená socialistická alternativa dřívějšího „boje za mír“.

Systém emisního obchodování se plánuje rozšířit i na oblast dopravy a domovního vytápění. Co konkrétně z EK v půli roku vyleze, to bude opravdu zajímavé. Představa, že rodinné domy/byty budou platit emisní výpalné do Bruselu, je více než „lákavá“. Jedno je ale jisté už nyní –  život budeme mít dražší všichni. Díky EU.

Prosazování elektromobility bude v zásadě znamenat to, že se z individuální dopravy stane luxus, kdy se chudí složí bohatým na dotace při pořízení jinak nekonkurenceschopného elektrovozu. Na přesné limity chystané EURO7 si musíme ještě počkat. K nějakému vystrašení již došlo, pak zase klasicky EK zařadila zpátečku, že to tak jako nemyslela. Trend je ovšem jasný – zničit či pro běžného občana výrazně znedostupnit individuální dopravu.

To vše bude potřebovat elektřinu. Od data publikace výše uvedeného článku si nejsem vědom, že by se v ČR chystal nějaký nový stabilní zdroj v řádu MW. Přitom stále platí, že k odstavení cca 7 tisíc MW ve fosilních zdrojích v nejbližších letech dojde. Po kauze Vrbětice je více pravděpodobné, že se žádné nové jádro nepostaví, ba ani dle původního plánu, což i tak měla být pouhá náhrada zhruba poloviny kapacity výkonu stávajících Dukovan.

Fakt, že se stabilní zdroje elektřiny odstavují a namísto nich se k přenosové soustavě připojují velké instalované výkony OZE, které ovšem mají velice nízký faktor ročního využití, již přináší své důsledky. 8. 1. 2021 byla Evropa jen desetiny sekundy od blackoutu. Snad až do dnešních dnů se tato událost detailně analyzuje, ale principiálně šlo o to, že v regionu Evropy začínají chybět stabilní, na počasí nezávislé a snadno regulovatelné zdroje. Slova ředitele rakouské Wien Energie Michaela Strebla špatný trend jen potvrzují: „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát.“ Asi je jen otázkou času, kdy přenosová soustava lehne (a nic lepšího by se nemohlo stát – až poté by se z tohoto, pro mnohé ryze virtuálního, problému stalo téma), protože spotřeba elektřiny roste a např. v letošní tuhé zimě došlo k překonání dosavadního rekordu v ČR.

O buzerační hrozbě tzv. ekodesignu jsem psal posledně. Ve světě již lze první vlaštovky reálných důsledků pozorovat. V Německu se již zvedá odpor proti novým rodinným domům. Dle Zelených jsou příliš „ekologický nákladné“. To v Británii je zlo už i zemní plyn jako zdroj energie pro rodinné domy. V kontextu tohoto lze mj. vidět, že naší progresivisté surfují na staré vlně zeleného progresivismu, západ je již notně popředu (viz výše uvedené prosazování kogeneračních jednotek na zemní plyn vs. trend západu, kdy i plyn je učiněné fosilní zlo). Názorná ukázka toho, že se jedná o tzv. salámovou metodu a že eko-fanatici nebudou mít nikdy dost. Zkrátka proto, že z elementárního principu založenému na existenci buněčného dýchání živých organizmů a jeho interakci s okolím a toho, že i člověk sám je součástí přírody, to nikdy nejde udělat dle jejich vybájených eko představ.

Kdo ty nesmysly vymýšlí, to jsem popsal v minulém článku. Jsou to lidé bez technického vzdělání, zato servilní cílům EU. Socialisti v novém kabátě, byť se stejnými cíli. Dlouhým pochodem institucemi dospěli do stádia, kdy jsou schopni ovlivňovat celou společnost. Vytváří a glorifikují osobnosti typu Grety Thunbergové, ovlivňují učební osnovy pro školy a vychovávají nové uvědomělé občany. A oceňují je. Jejich již dříve zprofanované heslo „Poručíme větru, dešti“ tak dostává nový dech a rozměr, který se – žel bohu – nyní ještě nestačil v očích většiny dostatečně zprofanovat.

Nabírá to grády – držme si klobouky, pojedeme z kopce…


23.05.2021 JiříB


Související články:


12345 (184x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
7 402x přečteno
Updatováno: 23.5.2021 — 21:47
D-FENS © 2017