Zastavit. Stát. Spát. - zpět na článek

Počet komentářů: 206

  1. I na tyto případy pamatuje zákon. Řidič může jet dál, přerušit přestávku, ale musí udělat výtisk z tachografu. Na ten výtisk popsat co se dělo a proč to udělal a zastavit na nejbližším možném místě kde bude pokračovat dále v povinné přestávce. Největší problém je, že se dotoho moc nikomu nechce právě kvůli vysvětlování. Přitom b stačilo aby policista když už ho budí měl v ruce připravené kulaté razítko a rovnou jim ten výtisk orazítkoval. (Přeci jen má to větší váhu hlavně v zahraničí) Poté by drtivá většina šoféru úplně v klidu odjela. Jenže pro mě z nepochopitelných důvodu to místní kovbojové odmítají a nechtějí dělat narozdíl od zahraničí na západ od nás kde to je naprosto běžné

    1. Dobře, jenže co když je ten řidič už fakt unavenej a spát potřebuje, to má čekat 7 hodin (jestli vůbec), než se podaří dálnice znovuzprovoznit a pak jet spát? Co by mu asi řekl zaměstnavatel? Navíc je tam další věc, v tomto případě (kdy kamioňák bude (v kuse 4) + 7 hodin popojíždět v koloně s vytisknutym výpisem v ruce) by musel fízl dávat někde na výjezdu automaticky razítka (a musel by to automaticky komunikovat řidičům, což je unreal, navíc né všichni rozumí česky / anglicky / německy, že?). A že by tu kolonu fízl obcházel s razítkem, teoreticky by to šlo, prakticky u nás unreal. A potom je před Vánocema a nelze vyloučit, že ty opice pak na výjezdu nebudou cíleně kontrolovat dobu řízení a přestávek.

    2. Oni policisté i to razítko na ten tachograf občas dávají, ale třeba Francouzům je to u prdele a stejně tomu řidiči pak napaří 700 Euro pokutu. V první řadě je potřeba si uvědomit, že řidiči kamionů jezdí skrze celou Evropu, a tak je úplně irelevantní, jaký má názor na cokoli jeden český policajt, když za totéž jej může buzerovat policajt jiný se zcela opačným výkladem. Ať si slavná EU, když už bohužel existuje, udělá JEDNOTNÝ PROTOKOL ve všech jazycích včetně zvýrazněné francouzštiny, který policajt vyplní, orazí a BUDE JEJ MUSET RESPEKTOVAT I POLICAJT VE FRANCII. Bohužel EU je zaneprázdněna počítáním bublinek v sodovce a sňatky homosexuálů, takže naprosto chápu řidiče, že i na pokyny čaských policajtů zvysoka dlabou, když vědí, že Francouz čeká na jakoukoli záminku, aby mohl levného českého řidiče sejmout. V ČR dostanou pokutu 5 000 Kč, ve Francii 700 Euro. To je pořád dobrej kurz.

      Druhá věc je, že někde u Brenera v 1374 m n. m. se blbě vysvětluje, že někde na Vysočině v 655 m n. m. byl na dálnici několikahodinový neřešitelný problém s extrémním sněhem. Ani bych se nedivil, kdyby brenenský policajt vyhodnotil takovou řidičovu výmluvu za pokus o nejapný vtip a napařil mu o to tučnější pokutu.

  2. Zakon na to pamatuje. Udelas vytisk, popises co se stalo a …. A spanel ti stejne nasoli 500 ecek pokuty. Protoze jsi to porusil a basta, on se te ptat nebude. Jeste by asi byla varianta nejaky „spravni rizeni“ nebo tak neco. Ale kdyz do toho budes chtit jit, dostanes kauci treba 100 litru (Kc) A auto bude zadrzeny do konce soudu jako dukaz. Takze se rozhodne nedivim ridicum jestli poslali nejakyho fizla do prdele s tim ze delaj pauzu. Jo a jeste to moudro Tokovo rikalo: „Povinnost kamioňáků je sjet na bezpečné místo. Není pravda, že nemají kam.“ No to jako delal nejakej humor? Bych toho kokota poslal nekam s kamionem at to zkusi a kdyz by se mu to nepovedlo tak ze by vysolil treba rocni plat. Ono totiz s kamionem odpoledne neni mozny zaparkovat. Jenze jemu asi nekdo rek ze cajk a mozna to jel osobakem zkusit. kurva sem se zase nasral…

    1. Vzhledem k tomu, že Ťok s tikem nemá řidičák ani na osobák (ANO, máme ministra dopravy, co neumí ani řídit auto) by pán ministr způsobil kalamitu hned před parkovištěm.

      1. Asi vedeli, proc mu ho nedali. Na ziskani ridicaku clovek musi mit aspon trosku sajn o doprave. Na misto ministra nemusi o tom vedet lautr nic, staci bejt ve spravny partaji. Ostatne zitra muze byt klidne ministr skolstvi za za tyden ministr obrany. Ministra cehokoli muze u nas delat kdejakej vul.

      2. Nejaky zdroj, ze nema ridicak? Jedine, co jsem na toto tema nasel je nejaky pseudorozhovor na Impulsu, kde uvadi, ze ridi „hodne casto“.

      3. To byl Šimonovský. Sice stejný debil, ale jiná osoba.

    2. Tak si kamioňák pořídí trezor s časovým zámkem, když přijde přestávka, tak tam strčí klíče od kamionu a nastaví odemknutí na konec přestávky. Příslušníkům PČR pak trezor ukáže, vysvětlí, že s kamionem dřív než skončí přestávka prostě hnout nemůže a ať si poradí jinak.

      S tím tachografem, kdy se ukládá záznam velmi dlouho dozadu to může být pak celkem dost špatné. Řidič takhle jednou popojede 1 Km na Vysočině aby neblokoval pruh na dálnici, ale pak ho chytne o kus dál česká kontrola tachografu (a první pokuta), pak německá (druhá pokuta, německá neví, že za to už byl dotyčný potrestán a ani jí to nezajímá), francouzská (třetí mastná pokuta), španělská (čtvrtá mastná pokuta) a portugalská (pátá mastná pokuta za to samé).

      Celkem se jim nedivím, že kvůli tomu je i popojetí o pár metrů pro ně problém.

      1. Je zvlastni, ze Uhnije ma cas vydavat spousty nesmyslnych smernic, ale zeby treba zapracovala na tom, aby pripadne poruseni zakona z nejakeho zakonneho duvodu slo vyresit bumazkou od fizla platnou po cele EU, to ne. To by mohlo zabranit vyberu selektivni dane.

      2. Ale kulový. Dostane-li řidič pokutu za porušení aetru nebo 561/2006, má na to protokol a v cizině za to samé znova nedostane. Víš o tom prd, tak mlč. :-)

        1. Máš pravdu, pokutu dostaneš jenom jednou, nicméně v PL není neobvyklá pokuta 10000 zlotých (6Kč/zlotý) na západě běžně 1000-3000 EUR. Na nějaké odchylky podle D-F 20-30% od stanovéné doby sere pes, pokud potkáš vola tak ti to napaří i za překročení v rámci minut. Nepochybně existuje institut správního řízení ale sháněj si třeba jenom v Pl právníka na dopravu, zaplať si ho, nebo si nastuduj paragrafy a obhajuj se sám. Nevím jak je to v zahraničí ale u nás náhrady na správní řízení neplatí prohraná strana, takže i když tě z toho právník nakrásně vyseká platíš si ho ty a ouřada si vyzkouší svůj nezákonný postup beztrestně na další ovečce.

    3. Tak vedle Ťoka při onom pamětním výroku stál nepřekvapivě kdopak (v policejní uniformě)?

  3. Nojo, musi pro ty nebozaky, co stali v te kolone najit vinik za kazdou cenu. Co naplat, ze spis jde o naprosto ostudny policejni fail, kdy misto, aby pri naznaku potizi dalnici zavreli na nejblizsim sjezdu, organizovali objizdnou trasu a auta z dalnice otaceli a posilali na tento sjezd, tak proste nechali auta najizdet a vytvorit kolonu kolikze km dlouhou?
    Jasne, po bitve je kazdy general, ale tahle bitva se, kor na D1, rozhodne neodehrala poprve a naposled.
    Pak nema mit PCR takovou povest, kdy prvotni reakce 99% lidi za volantem s IQ nad 80, kdyz vidi prislusnika je, ze budou problemy (nezavisle na predchozich udalostech).

    1. Ja po dalnicich prakticky nejezdim, ale kdyz si za dve stovky koupim ‚jizdenku‘ po D1 z Phy na Brno a oni mi kus te dalnice zavrou, tak kde se presne zada o navraceni penez za tu znamku? A nebo uz je stat v postaveni boha, tedy „vyssi moc“? :-)

      1. Kdepak, bohové sou přece stádní poskoci jako právě opicajti. Stád už je neska overgod (nadbůh?) :D

      2. V dnesni preinformovane dobe jiste neni problem pri zjistenych komplikacich prede mnou sjet i bez uzavery. Bohuzel, spousta ridicu, ci spize obsluhovatelu volantu, do te kolony vjede protoze nemaji chut ci schopnost improvizace. No a pak se tam zaseknou. Neni lepsi v ramci rychlejsiho obnoveni provozu dalnici docasne zavrit? Proste jako chirurgicky zakrok. Nebo se budete zlobit kdyz 20 km pojedete mimo dalnici a usetrite nekolik hodin a litru zbytecne propaleneho paliva?

        1. Jako když nejde 40t kamionem projet po dálnici protože není ošetřená, tak radíte aby sjeli mimo dálnici na neošetřenou trojkovou silnici? 😁 Co by asi následovalo před prvním kopcem? A vy který nepoužívá mozek napíšete o někom obsluhovatel volantu…

          1. Kdo tady mluvi o neosetrene trojkove silnici? Ja mluvil o situaci, kdy kvuli zablokovani ve zuzeni dalnice stala a dalsi ridici i tak do teto kolony najizdeli. Jestlize ten spunt byl nekde na 98. km, tak nevidim duvod, proc by neslo sjet na 90. a objet to, treba i pres Brod a najet zpet na 112., coz mimochodem vede celou dobu po silnici I. tridy. Samozrejme za predpokladu ze tato osetrena je.

            1. Vetsina obci okolo dalnic omezila tranzity, protoze tam je dalnice. Objet se to pro ty kamiony ve spouste pripadech moc neda. Deal with it. Proto tam ta zkurvena dalnice stoji, proto ma bejt sjizdna a proto ma RSD mit nadstandardni zajem, aby toto vsechno splnovala 24/7. Ze na to RSD a MD prcaj a pak obvinuji ridice, protoze kamionovi ridici maji diky svejm retardovanejm kolegum spatnou povest a sazi na to, ze jim to projde, to je verejnosti bohuzel jedno.

              1. Jasne, jen jsem se zasnil na tema, co kdyz se to proste na dalnici posere a je treba operativne situaci korigovat. Zpetne kdyz si to po sobe ctu, tak z toho asi vyplyva, ze navadim kamiony k nejakym divocinam, ale mel jsem na mysli objeti zacpy osobakem. Mimochodem na silnicich I. tridy (priklad, co tu uvadim) nelze tranzit omezit, prave proto se diskutuje o preznaceni treba I/36 v useku D11 – Pardubice na silnici II. tridy, aby si kamiony do Semtinske prumyslove zony nezkracovaly cestu pres vesnice po I/36, ale objely po to dalnici. Jenze degradace znamena prepsani na kraj, pro ktery je to samozrejme jen starost navic.

        2. Nevím kolikrát jsi ty v dnešní přeinformované době objížděl kolonu na D1 ty, ale kolem toho místa je nadmořská výška kolem 600 m. n. m Schválně se podívej jaké šoustky (silnice nízkých tříd) připadají v úvahu, potom si zjisti jaké jsou lhůty a pořadí pro odstraňování sněhu a i méně informovaný, zato průměrně inteligentní jedinec zjistí že jsi napsal pěknou blbost.
          Navíc pokud tvé znalosti kamionů a jejich jízdních vlastností vycházejí z občasného sledovaní reportáží z rallye Dakar, tak věz že to je v realitě trošku jinak. Je ve velká težká (někdy i 40 tun) kráva, která se občas má problém rozjet i na rovině, pokud napadne 5 cm sněhu, poháněná je jedna náprava. Ano řetězy by situaci s trakcí nejspíše vyřešily, ale to by je nejdřív museli všichni mít, a potom by taky museli mít místo kde je nasadí a až sníh nebude tak místo kde se můžou sundat.

          1. Viz muj komentar vyse: silnice 90. km – HB – 112. km mi jako souska zas tolik nepripada. Dale, stanovena objizdna trasa nemusi byt nutne pro vsechny. Kdyz to v ten okamzik bude vyhodnoceno jako jeste vetsi riziko, tak objizdka muze byt jen pro OA, a kamiony holt zustanou na dalnici. Lepsi nez nic.

            Nejspis to z meho puvodniho komentare nevyplynulo, jelikoz jsem tam k tomu nic nenapsal, ale bylo to mysleno hlavne, jak psal kolega pode mnou, na ridice (osobaku) co stravi 7 hodin v kolone, ikdyz je x zpusobu, jak tomu predejit.

            1. Neviem koľko toho ročne najazdíš po diaľniciach a kde, ale moja skúsenosť (netvrdím, že som denno denne v aute na diaľnici) je taká, že aj napriek tomu, že mám na rádiu aktivované TA (dopravné správy) a v navigácii nastavené varovania resp. možnosti objazdných trás tak pravidelne zahučím v nejakej kolóne. Jazdím dosť často Rakúsko po A1 na Mníchov a potom ďalej na Lindau (Bregenz) resp. A1-A8 na Passau a potom nemecká A3 na Frankfurt nad Mohanom, párkrát som si dal Vašu D1-D8 na Drážďany a potom ďalej do Hamburgu a pravidelne som na rakúskej A4-A6 a tu to je v poslednej dobe pestré (rumun, bulhar, maďar a k tomu sa tu ešte nedávno prerábalo vo veľkom a vraj ešte sa aj bude).
              Problém toho aby si obchádzku správne trafil je to, že musíš poznať celkom dobre trasu kam ideš a musíš mať kurva aktuálne informácie o kolónach (a ani to ti nezaručí, že si niekde nepostojíš).

              1. Mam najezd tak 30 000 km za rok, z toho po dalnicich urcite mensina, ale zato po cele CR, SR, Rakousko, a obcas Nemecko, zridka Italie, zatim 1x jsem si strihnul i Skandinavii :) Kdykoli jedu nejakou delsi trasu, kde je vysoka pravdepodobnost nejakych potizi (typicky dalnice, a vytipovane jednicky (I/35, I/43, kazdy ma asi sve…), pouzivam metodu Provoz v google maps + dopravni zpravodajstvi v radiu.
                Proste kdykoli se zastavim na pumpe, na svetlech atd., tak mrknu na 5 sekund na telefon jestli nekde prede mnou neni cervena nebo vinova. Kdyz ano, tak vymyslim objizdnou trasu. Pravda, jezdim s osobakem nebo dodavkou, max mam obcas vozejk, se kterym ale nemusim jezdit v zime.

                V lete kvuli vsudypritomnym uzavirkam to ani jinak nejde. Priznavam, ze se v tom trochu vyzivam, a konkretne treba D1, kde mam vzdycky cestu jen treba 100 km, to objizdim rovnou. Radsi se projedu venkovem, nez se otravovat na dalnici. Nekdy me to stoji o pul hodiny vic, nekdy hodinu usetrim. Ne vsude to samozrejme jde, ale ve vetsine pripadu to neni zadna komplikace.

                Kazdopadne moje objizdeci uvahy nebyly mysleny pro kamiony, jestli to tak spatne vyplynulo z textu.

    2. Český policajti nemají čas věnovat se nějaký bezpečnosti dopravy, protože jsou zaneprázdněni měřením rychlosti. Pokud se podíváme vedle do Německa, tak zjistíme, že právě absence zákonem stanovené nejvyšší dovolené rychlosti umožňuje policajtům, kteří tam – na rozdíl od policajtů v ČR – díky tomu mohou (a také to dělají) autem s blikajícími majáky upozorňovat na dopravní situaci. A funguje to perfektně, možná právě to je jeden z hlavních důvodů, proč jsou německé silnice o třetinu bezpečnější, než ty české.
      Zrušme zákonem stanovený limit nejvyšší dovolené rychlosti na dálnicích a umožněme policajtům, aby se mohli věnovat dopravní situaci místo měření rychlosti! Spokojenost bude na všech stranách!

      1. No asi tak…

      2. Na stranách buzerantů, obávám se, určitě ne. Takže bude celej sbor zásadně proti, to známe.

  4. Taky me zaujal ten srdceryvny pribeh matky s ditetem, ktera byla nucena stravit v zacpe 7 hodin. Snazim se predstavit si, co by se asi stalo, kdyby to musela absolvovat treba v Tesle nebo jinem elektroaute?

    1. co by? vyndala by z kufru elektrocentrálu, nahodila a nabíjela. Každý to tak dělá

      1. Pokud by ji ovsem v centrale dosel benzin, tak nevim, zda-li by ho nasledne vyzebrala s oduvodnenim, ze ma Teslu a dosel ji benzin…

    2. Osobně bych to neviděl tak dramaticky, základní výhoda elektromotoru je, že umí „stát“. A Tesla není zrovna low-cost, takže bude patrně i relativně dobře držet teplo. Jasně, bude to žrát baterky, ale tipl bych si že pokud tam řidič nedojede s vyloženě vyflákanou baterkou, bude mít problémy patrně o dost později než spousta fábií (o feliciích a formanech nemluvě)

      1. Tak to se klidně vsadím, že bude naopak!!!

  5. Ťok, Ťok, ˇok…..ten chlap je koncentrovaná neschopnost a arogance. Ale musí mít naprosto úžasné krytí, protože mu prochází naprosto všechno. Někde se diví (Neviditelný pes), proč nechodí polovina lidí k volbám. Oni dobře vědí, že ať zaškrtnou kohokoliv, tak ve finále se ve vládě objeví Ťok. A to je dost dobrý důvod, jít radši do hospody.

    1. Tokuv vzestup pamatuju jeste z doby, kdy rediteloval v Alstomu a udelal se na Pendolinu (tim nemyslim, ze na nej vylezl a tam se udelal). Vetsiho blba neni mozne najit. Je to clovek na svem miste.

      1. Jak se taký člověk dostal nahoru? Klasické vykopnutí směrem vzhůru?

        1. Samozrejme. Puvodne to byl inza u prka v Prvni brnenske a za kazdy pruser byl nalezite povysen.

          1. Kurva, ako to tí paraziti len robia – je mi to záhada…………….

  6. Že je Ťuk kunda a většina vostatních taky netřeba mluvit, ale vo co přesně jako šlo s těma sypačema? Chápu to správně tak, že protože nebyli s to projet dva proužky pro teploušky, tak se na to vysrali a nejeli tam vůbec, aby teda prohrnuli aspoň jeden pruh prostředkem? No koukám, že u AVE nebo který příživníci se tam nasrali (většina údržeb svoje věci prodala a za těžký prachy to mají teď autsórcovaný) jsou taky velcí mozci, ne?

    1. no nechci se jich nějak zastávat, ale vychytat přesně ten okamžik mezi tím, kdy začne sněžit a kamióny to nestačí ucpat nebude úplně snadné.

      1. Šak nač tam mají tolik lidí? Mají tam dát šipku, přestavět kuželky a pak už se tam jenom budou po dvaceti minutách točit dva sypače a hrnout prostředek. Vona naštěstí ještě většina lidí za tou kulatou lopatou dementní není (i když souhlasím, že občas stačí jeden ze dvaceti a je zle) a logicky zcela automaticky pojede tím jedním prohrnutým. Lepší samozřejmě pak když jede jeden pruh, než dyž nejede nic, žánop.

        1. Když už jste to tak geniálně vyřešil, nebylo by jednodušší vzít napřed jeden a pak druhej s přesahem?

          1. Tak určitě, dyž tam projede minimálně sto aut za minutu…

            1. Takže problém 100 aut za minutu jste vyřešil snížením počtu pruhů ze dvou na jeden?
              Zkrátka problém je v tom, že sypače jsou tam až ve chvíli, kdy je ucpáno a sypače už neprojedou. Když už jste tam dokázal co dvacet minut dostat dva sypače, pak fakt nechápu v čem spočívá genialita myšlenky, stavět do odhrnovaného sněhu kužely , abyste z každého pruhu prohrnul půlku a vytvořil jeden pruh uprostřed.
              Smysl by to mělo jen jediný, šlo by pak napsat další článek na téma, silničáři jsou debilové, zbytečně snižují počet pruhů na frekventovaných uzavírkách a odhrnují kužely i se sněhem.

              Případně se domníváte, že pouhé dva sypače dokáží zajistit, aby co dvacet minut byl na D1 protažen jeden pruh. Pak i v případě, že by to matematicky vycházelo, jako že to není příliš pravděpodobné, nechápu, proč by nemohly prohrnout jednoduše ten pravý pruh a místo toho by tam vykuželkovávali pruh uprostřed.

              1. Genialita je v tom, že tam vůbec ani nejely, protože přece se do dvou pruhů nevedou. Tak by tam jely prohrnout aspoň jeden někde uprostřed.

                Zvýšení kapacity z 0 na 1 je o nekonečno procent víc, problém zácpy na 7 hodin vyřešen :D

                1. Já to chápu tak, že tam nejely, protože již jeden pruh ucpaly kamiony a do toho druhého se již nevešly.
                  To co píšete vůbec nedává smysl, buď jsou dva pruhy oddělené pouze vodorovným značením a pak je zcela jedno, jestli odhrnou jeden z obou pruhů nebo tam vykuželují nějaký uprostřed nebo jsou ty dva pruhy oddělené betonem tak debilně, že se tam sypač nevejde a pak není fyzicky možné to prohrnout ani uprostřed.
                  Ale čert to vem, je to hádání o hov…

      2. Easy solution, „zákaz vjezdu vozidel s aktuální šířkou přesahující 2m (řešeno proměnlivou tabulí před zúžením), před zúžením by mohlo být plovoucí vozidlo s touto značkou na střeše a stahovat kamiony do odstavnýho (nebo je prostě zastavit v pravym), následovalo by Behemot solution udělat ve zúžení jeden pruh se sypači projíždějícími v určitých intervalech … (po prvním průjezdu by se to mohlo zas otevřít)“ :D (ironie samozřejmě, u nás je operativní řešení čehokoliv pomocí státních složek unreal, snad jen LZS funguje jak má).

        1. Eště by mě zajímalo, kam chceš ty kamiony stavět, když se tam začnou štosovat. Stejně by to za chvíli stálo 10 km oběma směry :D

          1. Když se začnou štosovat před zúžením? Tak do pravého pruhu? Jednou jsem v DE potkal kolonu kamionů snad 20km dlouhou, na konci stála dodávka s modrýma majákama a popojížděla (upozorňovala na kolonu). Pokud stojej v pravym a levej je průjezdnej, za mě je to ok.

            1. Problém je v tom, že v Říši i přes jejích mnohé nedostatky mají v tomhle rozum. To, že postaví náklaďáky bokem a na konci to hlídají poldové je tam normální. Oni tam nejsou jenom na buzerování. I když to teda poslední dobou vypadá, že k nám začínají jezdit na školení. Dokonce tam úplně normálně sypou sůl na suchou silnici, ještě než začne sněžit.

              1. No, možná si tam někoho zvou aby je proškolil v buzeraci. Už jsem tam i potkal plzeňskou i8 za Polizei BMW 5er, celkem daleko za hranicema. :)

                1. Zeby plzenaci vyrazili ‚na obed‘ do Germanie a jeli na nekoho vybafnout „kurva kundo“?

              2. Tady se taky solí předem. Akorát pak už selhává to že místo aby sypače ŘSD byly nachystaný na nejbližším místě aspoň v tomdle zkurveným úseku, aby mohly vyrazit dyž spadne první vločka, tak v té době ještě chrápali v garáži.

                1. Ja v CR jeste nikdy nevidel solit za sucha. :D

                  1. Ten byl dobrej :o)

                    1. Tak ještě lepší:

                      „Dokud padá, tak je zbytečné solit, protože to stejně zase zapadá. Když přestane padat, tak sůl nepomůže, protože je to už uježděný.“

                      Ještě jsem osobně žádného českého silničáře nepoznal, jinak by už visel za koule v průvanu.

        2. Super, když vidím, kolik k nám do firmy jezdí kamioňáků, kteří umí jen jazyk svého hodně vzdáleného kmene , už vidím jak 200 kamiónů stojí spořádaně před onou tabulí o níž již ten třetí v řadě nemá ani tušení, i kdyby byl schopen pobrat co na tý ceduli je.
          A podotýkám, že na to ucpání stačí jeden dement ze 200 a ta hustota je zaručeně větší. Protože jen dement může jezdit roky po Evropě, mít fůru jinak nevyužitelnýho času a za tu dobu se nenaučit alespoň pár vět německy či anglicky.
          Jaksi všichni voláme po co nejmenší úřednické buzeraci, ale bohužel s tímhle lidským materiálem ta věc snad nemá řešení.

          1. Ten zákaz řeší značka B15, to není problém. Ještě mě napadá tam prostě udělat jeden širokej pruh hned jakmile začne sněžit, třeba zákazem předjíždění všem motorovým vozidlům (značka by se rozsvítila, když by začalo sněžit, můžem do zúžení montovat úsekovky?, tak můžem i tohle). Neházel bych to jenom na kamioňáky. Kdyby tam byl jeden pruh od začátku, tak by se to neucpalo, nebo se pletu? V DE je jednopruhý zúžení celkem běžný, ale tam je teda běžný i solit než začne vůbec pršet / sněžit.

            1. Na tu značku uvidí první dva a třetí se je stejně bude snažit objet i kdyby o tý značce věděl.
              A pokud vím, hlavní podstata problému je v povinných přestávkách, způsobu jejich kontroly a možnostech plnění onoho nařízení.

  7. Byl by v dnešní době problém vydat každému policajtovi a celníkovi kartu, kterou by poté, co se obuškem probourá do kabiny kamionu, zasunul na nutnou chvíli do tachografu, čímž by umožnil řidiči např. hodinu jízdy na nějaké vhodnější místo k zaparkování? Odpadl by problém s kulatým razítkem na česky (maďarsky, …) psaném papíru, co nemá šanci na delší přežití běžného provozu. Zásah by byl (bohužel) navždy uložený a Španělský fízl by neměl čárku.
    Asi jsem si zároveň odpověděl: Je to problém. Zmizela by jedna z příčin buzerace a bezpracných příjmů, takže taková změna legislativy nemá šanci v EU projít.

    1. Za obslehnutou kartu by se platil ranec. To by bylo zbozicko…

  8. Mě se líbí jak jste skočili D-Feensovi na lep. Gerontofilní děda si z Vás dělá pokusné tupé stádo krav.

    PROBLÉM, totiž není v kamionech jako takových bez ohledu na počet. Problém není v policajtech, kteří probouzeli řidiče. Problém není v sypačích, které mohli najet z protisměru a podsypávat jednotlivé kamiony ručně od začátku kolony.

    PROBLÉM, začal při dokončování stavbu tunelu Blanka, kdy na nátlak zkurvených vyjebaných firem byla vyhozena paní, která si problematiku kvality stavby komunikací nastudovala a poté ji vyžadovala. Už nevím její jméno, ale dávala firmám pěkně přes kule. Tuhle paní vyhodili jako nepohodlnou a od té doby to tady tak vypadá.

    Jaktože je možné, že se na stavbě od léta nic nedělá? Jaktože se ministerstvo zajímá o tom kolik pracovníků je na stavbě v době kdy už stavba měla být čtrnáct dní hotová a průjezdná? Jak je možný že je najmutá firma na stavbu dálnice se 6ti lidmi v týdnu a 0 lidmi o víkendu? Jaktože na dálnici nemakají vězni s GPS hlídací vysílačkou? Kde jsou veškeré kontrolní orgány? Kde je člověk, přejímací technik kvality, který by den po dni přebíral jednotlivé práce provedené za týden a okamžitě řešil skluz stavby? Na té stávbě se mělo pohybovat 100-200 lidí MINIMÁLNĚ na 1km dálnice. Pak by bylo vše hotové!
    KDE je dálnice Praha Olomouc přes Hradec, která by významně snížila počet kamionu na D1 ? Jakotže kolem Brna nejsou tři pruhy v jednom směru?

    ZÁVĚR:
    Všechny úředníky, patři vytáhnout před úřad a na místě zastřelit jako výstrahu těm budoucím.

    PS: Nevím jak vy tupé stádo, ale já pozoruji, že co ANO ztratí, tak ODS a SPD získává. OKAMURA NA HRAD!

    1. To myslíš určitě Pošvářovou, Skřítku? Že jo. Černou mambu. Tak to si musíš dělat prdel. Pokud vím, tak teďka Pošvářová dělá pro Agrobus alias Jančurův Student Agency.

      Na zbytek otázek se zeptej přímo Ťoka.

      1. Jo to je ona.
        Proč bych si měl dělat prdel? Ty máš problém s Jančurou? Jsi duševní mrzák nebo co? jančura, který konečně nasadil konkurenci českým drahám? To si musíš dělat prdel ty.
        Jedinej upozorňoval na stav českých silnic na Brněnsku. Zatím dělám takovej malej miniprůzkum mezi městy Praha, Ostrava, Brno ohledně dorpavní obslužnosti a je to síla ti řeknu. Až to zveřejním budeš čučet. Brno je totálně v prdeli a jedinej Jančura na to upozornil.
        A nezlob se na mě nějakýma kecama: „Srát na brňáky“ je taky dobrej výsledek čecháčství.

        Já se domnívám že ta černá mamba byla dobrá. Co o ní píšou na wiki:

        „Miloslava Pošvářová (* 4. října 1963 Brno) je česká stavební inženýrka a soudní znalkyně ve stavebnictví.

        Jako někdejší ředitelka úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic je též známou kritičkou kvality dopravních staveb v České republice. V dubnu 2014 jí Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost – za nekompromisní kritiku toho, jakým způsobem se v České republice staví dálnice. “
        geronte

      2. Aniž bych se skřítka jakkoliv zastával, co máte proti černé mambě a Jančurovi? Ona vcelku aktivně lezla nenažraným stavitelům dálnic do sádlíčka na ceně, když po nich chtěla kvalitní práci. Taky na to dojela. On nastavil řádově lepší kvalitu cestování (ok, ne zrovna košer, Asiana by mohla vyprávět, ale holt když se kácí les.. a nešlo o korupci, šlo o cenovou válku). Tak o co jde?
        Na wiki jsem si našel, nyní“Miloslava Pošvářová je manažerkou nadačního fondu Stínové ŘSD (SŘSD), které je financováno a spravováno podnikatelem Radimem Jančurou.Fond vznikl v roce 2012 jako snaha řešit stav dálnice D1, a také radit občanům nebo obcím v řízení vůči dopravním stavitelům. Miloslava Pošvářová působí v současnosti (od roku 2015) jako soudní znalkyně pro ocelové konstrukce a mosty, protikorozní ochranu a povlaky betonu. Spolupracuje s nevládními organizacemi a podílí se na nápravě systémových chyb v dopravních stavbách alespoň mediálně.“
        Zase nic, co by mi smrdělo. Něco jsem minul?

        1. ano minul jste dost podstatných věcí
          na stavbě ji nechce zhotovitel,
          ale on ji tam nechce ani investor, protože vytvoří akorát spoustu problémů ale výsledná kvalita není lepší
          je naprosto zaslepená a není ochotna udělat kompromis. bazíruje na kravinách.
          když měla vést oddělení kvality na ŘSD nebyla schopna sestavit tým, protože s ní nikdo nechtěl pracovat.
          ono by to taky chtělo promluvit si s lidma z oboru a ne věřit tomu co se povídá v televizi.

          1. vycucaný z prstu. Žádný kompromis neexistuje, jednou je v projektové dokumentaci navrhnuto toto, tak tam bude toto a né gumoý podloží, který začne za pár let bobtnat a sedat a celá dálnice se zvlní. Dálnice není rohlík, aby jsme mohli dělat kompromisy o množství kypřícího prášku.

          2. Soukromy investor ji tam nechce? Zvlastni. Tam, kde je investor rozumny hospodar, tak chce mit kvalitu a ne kompromis s pruserem.

            1. Správně jsi to pojmenoval. Kdyby ta dálnice byla v soukromém provozování, pak by byly okamžitě v richtiku. To by to ovšem neměl dělat stát. Asfinag ruleezzzz.

              1. My totiz nejsme zadni blbci a mame perfektni model. Dalnice sice stavi soukrome spolecnosti, ale investor je stat. Tedy takovy system ceske armady v podobnem kabate. Korupci dvere rozglabene, zodpovednost do ztracena a ti, co to plati, neskodne remcaji u piva.

                Kdyz v Italii spadl most, vlada okamzite zahajila proces odebrani licence provozovani dalnice soukrome spolecnosti. Kdyz se u nas vysere dalnice odebere se komu co? No nikomu nic, protoze my mame fistrona. A proto my nepotrebujeme rejpaly, co nam jen rozesiraji lety budovany system janabrachuavonnamne.

                1. A i v tý Itálii na to ta vláda co do dohledu celkem dost dlouho zjevně srala. Odebrání licence bylo gesto k voličům za již existující průser, BTW. Tohle má mít každý rozumný vlastník komunikace ošetřené smluvně, včetně monitoringu kvality komunikací, mostů a tunelů jak z pohledu bezpečnosti (primární riziko), tak kvality používání (druhotné, lépe kvantifikovatelné).
                  Momentálně mám ten komfort se srát pár developerům do businessu (Praha, Olomouc, Brno, Opava, Bratislava). Takový cajk, jaký mají v rizicích typu překročení nákladů (riziko nese vítěz (stavebník) zakázky, garanci typicky vystavuje jeho zahraniční matka), kvality provedení díla (to samé), dodržení lhůty (to samé), pojištění je povinné na každý prd vč. povodně, námrazy, sněhu apod. ta samá písnička. Prostě cokoliv se stane, má investor kryté od zhotovitele, ihned a cash. Povinné měsíční dohlídky od nezávislé znalecké firmy, tzv. monitora (na náklady stavebníka, a že jsou to prachy!!!) jednoznačný normál.
                  Pokud by to investor neměl zařízené, banka bere vše, resp. nedá ani vorla. A stejně na tom ty „zlý“ developeři rejžují marži jako prase a vychází to, pak si vem, co na tom rejžují dodavatelé státu, když tyhle vícenáklady neplatí, průsery jim prochází a výsledná cena je již v den vyhlášení vítěze jasná v tom, že bude navýšená. Být to developer, tak se na takového zhotovitele zkrátka vysere a pošle ho do insolvence ve dvou dnech.
                  Stát to zjevně neumí. Ale třeba Beda68 prozradí více, já jsem přeci jen laik.

                  1. Beda68 pusobi jako insider u te spravne statni instituce. Takovy ten standardni pecuniaduct, kde tecou prachy ve velkem, ale vubec se nesetkavaji se zodpovednosti, ktera je nekde hluboko dole. Pak, samozrejme, nikdo nechce mit v tymu rypala, co „nechape, jak se to dela“ a „muze ohrozit premie“.

                    Prave proto, ze stat je zpusob, jak rozdelit a rozmelnit silu nasranych investoru a finalni zodpovednost mit jen politickou, tak jsou lidi jako Posvarova naprosty bubak v techto jinak klidnych a lety zabehlych vodach.

                    1. Předjímáš, ještě se nám pan referent nevyjádřil.
                      Kdyby stát působil jako řádný hospodář, pak by to vypadalo takto: zadá znalecký posudek na cenu prací u třech institucí, jedna z nich bude státní, dvě soukromé. Udělá srovnávací analýzu u příslušné vysoké školy s certifikací. Poté vyhlásí výběrové řízení, které bude mít parametry ve smyslu: minimální kvalita, minimální bezpečnostní standardy, použité materiály a jejich kvalita, průběh stavby co do organizace (objížďky, termíny), minimální záruky za materiál, HR, stroje, odpady, certifikace apod., CENU, sankce, dohled na měsíční – u dálnice týdenní bázi od nezávislého monitora, nejlépe zahraničního, mají svou čest a nedá se to jen tak podmáznout – v případě prodlev či nekvality okamžité sankce, splatné cash, překročení nákladů a příslušné záruky formou bankovní garance, záruku za dílo – jako předešlé, pojištění, vč. jeho vinkulace ve prospěch investora (dle Nového občana formou potvrzení pojišťovny), doprovodné služby (možnost ukládky posypů v místě stavby – sůl, štěrk apod., možnost využití na obraciště v místě stavby apod.). Vše formou smluv, vyhotovených renomovanými advokátními kancelářemi (Wilsons, Havel a Holásek spol.) a nikoliv v kutlochu tří olysalých právníků ŘSD. Samozřejmě na náklady zhotovitele (začíná se na milionu, za to je základní set smluv v tomhle ranku).
                      Pak otevře obálky. Pod dohledem kamer. Vše až na poslední je běžná praxe rozumných developerů, kteří jsou považováni Babišovými voliči za to hrozné zlo. A sype to, a jak.
                      Jo, to by udělal rozumný investor.

                    2. Fujtajxl vespolek, bejt zamestnanec v RSD a toto cist, tak do rana nespim a pocitam dny do doochodu s obavou, kdy nekoho napadne vyse uvedene.

                      No, snad mi Beda68 spravi den.

                    3. Vyjmenoval jsem cca. 40% toho, co je v praxi vyžadováno u developingu v tržním prostředí, kdy chci jako podnikatel zůstat s čistým štítem, kvalitně postavenou stavbou za sebou, spokojenými klienty a příslušnou právní zárukou v kapse, BTW. Stát nedělá ani 1%, resp. občas dělá naprostý opak, tj. staví se dobrovolně do role vlastníka stavby nekvalitní, zpožděnou, s nulovou možností kompenzace (nebo dokonce s hrozbou arbitráže v zádech) či uplatnění záruky a s cenou, která bije do očí. A kterou musí zaplatit.
                      Na to tak nějak mamba upozorňovala. A taky tak dopadla. Proto nechápu připomínku pana domácího.

                    4. ten starej gerontofil vám na to neodpví, protože nesouhlasí s nikým kdo není matějka. Pro něj a jeho bičíkovce je zlo i Okamura nebo Sládek.

                    5. Nejsem v pozici, kdy mohu vyžadovat odpověď, jen mne to zaujalo. Pokud se to nedozvím, Vánoce nezruším.
                      A ty nepiš jak kretén, když nemusíš. Nadávky fakt nejsou potřeba a Okamuru i Sládka si strč do….za klobouk, ty by s řešeným problémem fakt nic lepšího neudělali.

                    6. Jak mám nepsát jako kretén, když napíšeš že si mám strčit Okamuru do prdele? JSI SPROSTÉ HOVADO A CHCÍPNI MRKO JEDNA ŠPINAVÁ Z KANÁLU. Bičíkovec z hovna gerontofilního dfense.
                      ČŮRÁKU.

                      Teď si zapamtuj:
                      KDYBY okamura PROSADIL jeden JAKÝKOLIV návrh zákona, který PROSAZUJE za SPD, tak se nám VŠEM lidem v týhle zkurvené republice žije LÉPE!

                      Okamura nikdy u vesla nebyl, ale ty máš křišťálovou kouli a už víš dopředu, že by to bylo špatné, ale když tam je Babiš, nebo vyjebaná piča Kalousek, tak je to v pořádku? TÁHNI DO PÍČE ty kundo!

                    7. No, nedělám to často, ale šup s tebou kam patříš.

                    8. smlouvy jsou na stavby silnic a dálnic napsané dobře. problém je, že investor občas nereaguje, nebo reaguje se zpožděním. (na rozdíl od soukromého developera) a od dob Bárty se bojí rozhodnout, aby nebyl nařčen z korupce.
                      jaká je situace konkrétně na úseku 12 (kde ke kalmitě došlo) nevím. je možné, že zpoždění zapříčinil zhotovitel, ale je docela dobře možné, že investor bude mít taky nějaké máslo na hlavě

                    9. poměrně dobře jste popsal situaci na stavbách ŘSD s pár rozdíly
                      pro soutěž stát použije jako srovnání cenu projektanta spočítanou dle expertních cen (to jsou ceny na všech stavbách ŘSD x let zpátky)
                      termíny jsou dané smlouvou a požadavky na kvalitu také.
                      nezávislý monitorink neexistuje zejména díky paní Pošvářové a jejímu přístupu (když na přelomu století prováděla supervize)
                      stavební smlouva je velice dobrá, vychází z FIDCu, který funguje po celém světě skoro 50 let. bohužel se občas najde na ŘSD kutil co si myslí, že to vylepší a upraví i články co upravovat není vhodné
                      obálky se otvírají veřejně
                      bankovní garance je samozřejmostí a sankce ve smlouvě samozřejmě jsou taky, ale ani pokuta 1 mil denně opravdu dálnici nezprovozní.

                    10. 1. zacházení ŘSD s pravidly FIDIC je poměrně na pár facek.
                      2. expertní ceny kopírují ceny stavebních prací s několikaletým zpožděním. před pěti lety se dopravní stavby vyhrávaly s 60-70% expertních cen, ty klesly a teď se vyhrává na úrovni 110-120%. pokud někde v zámoří nepraskne nějaká bublina, bude se příští rok vyhrávat se 130%
                      3. a to toho vlítne nějaká banda turků. taliánů nebo kazachů, konsorcium sestávající se z manažera, sekretářky a tří právníků, nějakým šikovným přeskládáním firem z daňových rájů ukáží fantastické reference, a podívají se za kolik procent se vyhrávalo loni a seknou to ještě níž. jako že se domnívají, že jsme takovej banánystán, že stačí někam přinést nějaké bankocetle v igelitce.
                      4. a to vše v prostředí mediální protikorupční hysterie, kdy jsou claimy a vícepráce sprosté slovo a zadavatel se pokouší přenášet na zhotovitele i geologická a archeologická rizika.

                    11. souhlas, snad jen že před 5 lety se vyhrávalo za 45-55% cen
                      dneska se vyhrává spíš za 100-110% (ale už dokurvenejch cen)
                      130% ceny v příštím roce se nedostanete ani na ceny z roku 2010
                      (a to nepočítám inflaci)

                  2. 1. dle stavebního zákona je na stavbách ŘSD stavebníkem ŘSD
                    stavebník může většinu rizik přenést na zhotovitele, ale stále je stavebník
                    2. jsme naprosto otevřená ekonomika a dle zákona o veřejných zakázkách je rozhodujícím kritériem cena. proč u nás nestaví jen zahraniční firmy, když je to takovej vejvar. a když už u nás staví dopraví stavby, tak to dopadne jako na d1 -12 úsek
                    3.jediná vícepráce co má šanci dneska projít je daná geologii, nebo opravdu skrytou konstrukcí.
                    jak hluboko poéd zem vidíte? že bych si vás objednal na průzkum.

          3. Dobře, řekněme, že jsem naletěl médiím, vy to opíráte o co? Zjevně jste asi „někdo z oboru“ tak nás obohaťte.
            Ono k tomu, aby se „nesestavil“ tým nestačí jen to, že to team maker neumí, třeba pro to nedostala podmínky. Kompromisy a bazírování na kravinách – jak definujete „kraviny“? – kvalita prací v praxi svědčí o tom, že leckdo nebazíroval na vůbec ničem, natož pak na kravinách. Chtít dobře dělat svoji práci je špatně?
            Pokud v praxi existuje něco, co umožňuje investorovi brzdit práce bazírováním na kravinách nebo něco, co umožňuje naopak zhotoviteli mrdat bez postihu na kdeco, pak je špatný systém a pokud vím, to je něco, na co mamba upozorňovala (teď cituji z rozhovoru na radiožurnálu, kde o tom vyprávěla).
            Ano, jsem laik. Ve finále jezdíme oba na stejně domrdaný D1 a všichni jsou nevinný.

            1. představte si, že jste investor a stavíte ocelový most (částečně z evropských dotací). najmete si kontrolní orgán a vybavíte ho veškerými pravomocemi
              zhotovitel použije jiný materiál než měl ve smlouvě (chybou, vlastní blbostí), ale materiál, který vyhoví všem normám a předpisům a dílo bude plnit účel ke kterému je určené. zhotovitel vám za svoji chybu nabídne velmi výraznou slevu. vy se rozhodnete, že nabídku příjmete a v tuto chvíli do toho vstoupí vámi najatý kontrolní orgán a celou vaši dohodu zruší a začne vyhrožovat, že se postará o zastavení dotace (žalováním do brusele).
              skončí to tak, že se chybně vyrobená kce sešrotuje, vyrobí se nová, protáhne se termín.
              s jakým nadšením přivítáte na své stavbě takovéhoto odborníka znovu?

              budete dělat s člověkem co na vás řve do telefonu v 9 večer za ne úplně luxusní plat?
              budete dělat pro člověka co se vás (firmu pro kterou děláte) snaží vydírat zdržováním a blokováním zakázek

              budete dělat na oponentuře pro technický předpis pokud vedoucí týmu nebude respektovat vaše připomínky a pouze bude tvrdit, že předpis byl posouzen týmem odborníků

              systém umožňuje ledacos. jezdíte autem? jak dlouho by asi trvalo, než skončíte bez řidičáku, kdyby se na vás sytém opravdu zaměřil?

        2. Pošvářová dělala dřív na dráze a byl s ní stejný problém. Problém spočíval v tom, že je pomatená hysterka, která byla odevšud odejita nikoliv proto, že by byla jediná spravedlivá, ale proto, že s ní prostě nikdo nechtěl pracovat. Kamkoliv kdy přišla měla takové osobní konflikty s nadřízenými, podřízenými, dodavateli, kontrolními orgány a prakticky kýmkoliv, že to dané pracoviště totálně paralizovalo.

          Jinak celá její kariéra je jenom mediální bublina. Ráda vykládá pohádku o tom, jak když byla ředitelkou úseku kontroly kvality staveb, byl to jediný historický okamžik, kdy všechno fungovalo a pak nastal rozvrat. Média to ráda opakují, protože je to vděčný příběh. Jiná věc je to, jak to bylo doopravdy. Za jejího slavného ředitelování např. spadl kopec na D8čku…

          Nicméně pokud jde o aktuální průšvih na D1, v mediálním prostoru mi chybí jedna věc. O tom, že se na té stavbě prakticky zhroutil harmonogram, se vědělo od července. Namísto obecných blábolů to tom, kdo za co může, by myslím mělo ŘSD položit na stůl dokumentaci stavby a ukázat, co tam od léta dělal správce stavby a jak se stalo, že situace došla tak daleko.

          PV

          1. vyhodit zhotovitele ze stavby není úplně jednoduché. HMG se dá vždycky upravit. pokud zhotovitel prokaztelně neplní milníky, nebo nerespektuje pokyny správce stavby teprve potom lze jednat.
            jako chybu vidím, že správce stavby (asi) nevydal pokyn k zahájení zimní přestávky a zajištění provozu.

            1. Na tohle právě mířím. Spousta lidí si to představuje náramně jednoduše a nechápou, že správce stavby má odpovědnost a musí rozhodovat. Zpravidla pod tlakem, který si diskutéři na Novinkách neumí představit. Kdyby rozhodl o „objednatelském“ přerušení, tak mu to bude zhotovitel claimovat a správce bude zase ten špatný…

              Nicméně ten pitomec Rýdl už v tom červenci vykládal o novin o odstoupení od smlouvy. Z toho usuzuji, že už v tom červenci všichni věděli, že jim to utíká „do prava“, a to zřejmě dost. Ostatně od kolegů právníků z ŘSD slyším už od léta, jaký to je hrozný průser. Správce měl zjevně dost času nějak rozhodnout. Jistě před tím, než bourání původní vozovky překročilo bod návratu. Proto by mě konkrétně zajímalo, co se tam dělo.

              Ale upřímně: jestli správce připustil aktualizaci HMG, kde mu zemní práce v 550 m n.m. končily v půlce prosince a „jakože nebude sněžit“, tak je to buď idiot, nebo sebevrah. Nebo je teda idiot či sebevrah ten, kdo mu to (jistě neoficiálně) nařídil.

              PV

              1. pokud je ve smlouvě zimní přestávka, tak by claim asi ustál, ale co tady místní diskutéři (skret a misaka) nechápou je rozdíl mezi soukromým a státním investorem.
                1.stát se musí řídit zákonem o veřejných zakázkách a proto vyhraje nejnižší cena.
                2.každej kdo za stát rozhoduje je mnohonásobně kontrolovanej. pokud správce stavby nařídí přerušit práce najde se vždycka někdo chytrej, kdo bude tvrdit, že se to přerušovat nemuselo a že by nesněžilo a kdyby sněžilo, tak by to nebyl problém (třeba černá mamba nedo jiný odborník vystoupí v televizi, jak zbytečně stát vyhazuje penize)
                3. poslední věc, která se týká ale i soukromého investora je v tom, že výměnou zhotovitele dochází k obrovským problémům se zárukou. co když po třech letech betonka v rychlým pruhu popraská? kdo ponese záruku?

                1. Z tisku jsem vyrozuměl, že tam vyplynul klasický střet o to čí je to prodlení. Nemyslím ale zimní přestávku – z toho, co jsem četl mám dojem, že správce moc dobře věděl, že to prostě nedají. Ale každý se bál něco udělat a všichni tak nějak „doufali“. Což je – upřímně – s Geosanem docela naivita.

                  ad 1) jsem právník… na mantru „podle (Z)ZVZ vyhraje vždycky cena to je ten problém“ neslyším. Oba víme, že tak jednoduché to není.
                  ad 2) souhlasím. Dělám docela dost právě claimy a tenhle alibismus znám. Je to slabost MD… když jsou zákony a rozhodovací praxe na hovno a jejich výklad není jasný, má ministerstvo prostě vydat metodiku, tam natvrdo napsat, jak to bude a svoje lidi pokrýt. Když za 10 let nějaký soudce řekne, že se to mělo vyložit jinak, tak OK, ale do té doby jsou tou metodikou všichni krytí. Takhle to třeba dělá Vnitro… jenomže to chce ministra, co má koule. Jinak je to taky hodně v lidech. Když člověk dělá se starýma investičákama, kteří ví co a jak, jsou rozumní a skutečně „nekecají a makají“ je to super. A ten rozdíl je bohužel vidět.
                  ad 3) souhlas. Ačkoliv tedy myslím,že ten aktuální FIDIC zavedený na ŘSD/SĎC/VŘC to nějak řeší.

                  PV

                  1. cena je 90-95% krytérii, které rozhodují.
                    geosan předložil italské reference a řsd je muselo uznat
                    záruka = problém je na styku toho co udělal geosan a toho co bude navazovat. nevím která firma bude chtít ručit za to co geosan sypal v zimě. zásyp kanalizace ve středovém pruhu může způsobit poruchu komunikace.
                    proto řsd soutěží zhotovitele tak, aby za vše ručil on. ale tady se dostáváme do situace, kdy na stavbě budou dva zhotovitelé a koordinace je na kom?

  9. Kamioňáky naprosto chápu, ostatně nejlepší způsob jak vysírat nadřízené nebo stát, je přesně dodržovat jejich vlastní předpisy a nařízení. Dělali jsme to tak už na vojně a občas se to hodí i teď.

    1. Jo, tzv. švejking, kde bysme bez něj byli :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017