Základní nepodmíněný příjem

Featured Image

Pod jedním článek na DF na tohle téma přišla řeč, ale vlákno zaniklo v hromadě jiných vláken a nic z toho nakonec nebylo. Škoda – protože mi to připadá jako zajímavé téma a chtěl tu vidět diskuzi.

Pravděpodobně jste už asi slyšeli o “Základním nepodmíněném příjmu” (anglicky: Basic unconditional income), který před lety extrémně propagovali Piráti a nejspíše stále propagují. Tehdy jsem je nebral vážně, ačkoliv tam dokonce sdíleli oficiální web, který se tím zabývá http://www.vseobecnyzakladniprijem.cz/

Jde prostě o to, že by stát dal lidem peníze.

A to je celé. Nic víc, nic míň.

Když to různým lidem říkám, tak se ptají: “jak jako peníze? Jako jen tak?” nebo dokonce říkají “však stát už dává peníze… Důchodcům, invalidům… Ve Skandinávii třeba studentům…”

A já vždycky říkám “Ne ne, žádní studenti, důchodci… VŠICHNI. Všichni by dostávali peníze. A ano, bylo by to JEN TAK. Slovo NEPODMÍNĚNÝ znamená JEN TAK a VŠEM.”

A spoustu lidí mě nebere vážně, stejně jako já nebral vážně Piráty, ovšem… Zdá se, že myšlenku propaguje celá řada lidí – hlavně levicoví ekonomové a filozofové. A zjistil jsem, že se tahle věc opravdu uvádí na různých místech v praxi. V Brazílii, na Aljašce, ve Finsku a brzo taky v Ontariu v Kanadě.

Avšak ve zmíněném Finsku to nechtějí všude, ale jen v některých městech a všechny tyhle státy to taky nezavádí nafurt, ale jen na pár let “na zkoušku, jestli to bude fungovat”. Prej tuhle myšlenku taky podporuje EU a… možná je na čase to začít brát vážně, protože se to začíná stávat realitou.

Abych řekl pravdu, první věc, která mi v souvislosti s tímto tématem vrtá hlavou je: KDE NA TO STÁT VEZME?? Piráti zmínili, že měsíční výplata za existenci by mohla být až 10 000 kč. Vynásobíme počtem obyvatel ČR a zjistíme, že potřebujeme někde sehnat 105 382 750 000 kč na to, abychom je mohli dát lidem, musíme se znovu ptát KDE NA TO VZÍT?

Na tuto otázku odpovídá FAQ na oficiálních stránkách (viz odkaz výše) nepodmíněnýho příjmu. Tam se píše, že Aljaška získala prachy když pořádně zdanili tamní těžbu. Zbytek odpovědi pak už jen plácá fráze o “právu na důstojné žití” a “solidaritě” apod.

Nejčastější vysvětlení je však takové, že by ZNP měl nahradit současný sociální systém. Tedy místo všech starobních, invalidních, sociálních a jiných důchodů bychom prostě měli ZNP. A taky jsem slyšel, že tento systém prý podporují i libertariáni. Už jen proto, že to zjednoduší celý systém přerozdělování, byrokracii a některé úřady se budou moct zrušit.

Zní to logicky, ale že by to byla skutečně libertariánská myšlenka? To se mi moc nezdá. A tak jsem se na libertariány obrátil – navštívil různá diskuzní fóra – dokonce jsem zabrousil i mezi anarchokapitalisty a ptal se jich, jestli danou myšlenku podporují.

99% mi řeklo, že ani omylem. A že se jim zdá absurdní “vzít peníze všem lidem a vrátit jim je zase zpátky nedává smysl. To už jim je rovnou můžu nechat a ušetřím na úřadech komplet.” a 1% mi řeklo, že kdyby si s pistolí u hlavy měli vybrat ZNP a současný model, tak by brali ZNP, ale stejně by radši kdyby stát šel do prdele :)

Takže nevím, kde se mýtus, že je ZNP hojně podporovaná libertariány, vzal. Nejspíše si někdo klasicky spletl slova “liberál” a “libertarián” nebo něco.

Každopádně mně ten argument s nahrazím úplně neštymuje. Hlavně různé dávky od státu dostává JEN NĚKDO, zatímco ZNP bychom dostávali VŠICHNI. Takže nakonec bychom stejně potřebovali VÍC peněz. Jsou možnosti 1) zvýšit daně 2) vzít si půjčku na úrok.

Nebo jsem to pochopil špatně?

Jinak celá myšlenka mi připadá neskutečně populistická. Je to hodně chabý způsob, jak získat hlasy voličů. “Dáme vám peníze jen tak, volte nás!”

Není to super? Já osobně bych byl radši, kdyby mi stát přestal brát z platu těch 10 000,- měsíčně, než kdyby mi je pak dával jen tak (nehledě na to, že odhad Pirátů o tom, že to bude až 10 000 se mi nezdá reálný. Reálně by to stejně bylo asi mnohem miň).

Nechci moc článek protahovat, ale je tu ještě jedna věc.

Osobně jsem přesvědčenej, že by to lidi demotivovalo pracovat…

Dejme tomu, že nějaká paní pracuje jako uklízečka za 10 000 kč a tak je zvyklá žít s takovým platem a výjde s ním. A kdyby opravdu dostávala 10 000 kč od státu, nepracovala by.

Proč taky? Už umí vycházet s 10 000 kč a teď by navíc ušetřila 1 000 kč měsíčně, kterou dá za dopravu do práce. Mohla by sedět doma, odpočívat, číst “pestrý svět”, koukat na televizi a měla by tolik peněz, co před tím.

Ovšem díky tomu by stát přišel o těch pár chechtáků, který jí sebral na daních. Bude-li takových lidí více, stát přijde o nějakou tu částku co vybírá na daních. Takže se ZNP by vybral méně daní, než kolik vybere teď a přitom by potřeboval vybrat o 105 382 750 000 kč (- to, co zaplatí na dávkách dnes) víc.

Naštěstí i na tohle je řešení, na který odpovídá jedna z propagačních videí ZNP… Marek Hrubec (ke jménu si domyslete 300 titulů před i za jménem), filozof a a sociální vědec má jasno: Progresivní zdanění a vyšší daně na luxusní zboží =))

 


 

28.03.2016 pipe.maze

12345 (100x známkováno, průměr: 1,46 z 5)
12 306x přečteno
Updatováno: 28.3.2016 — 22:39
D-FENS © 2017