Za plotem EU

Featured Image

Nedávno jsem viděl reportáž o městě jménem Melilla. Toto přístavní město na pobřeží severní Afriky je zajímavé tím, že se nachází na území Maroka, ale patří Španělsku. Máme tady teda kus Evropské Unie na africkém kontinentu.

Městu to určitě prospívá (členství v EU). Díky volnému obchodu se mu daří a obyvatelé si užívají základních výdobytků moderní civilizace jako je dodržování lidských práv a zákonů obecně, lékařské péče či nároku na nějaké sociální příspěvky v případě nouze. Co jim tu ale prý vadí, jsou ti otrhanci za hranicemi.

Ti se tam shlukují ve velkých houfech a není divu. Melilla a celá EU je pro ně symbol blahobytu. Ví, že v některých částech EU jsou lidé tak bohatí, že pitnou vodu používají na splachování svých výkalů. Tzv. splachovací záchod tu má prý prakticky každý stejně jako auto, střechu nad hlavou, práci, počítač nebo dva a k tomu ještě tablet (to teda ví jen ti, co ho za dva dolary na den jako děti někde montovali) a samozřejmě mobil atd.

EU je pro ně jako pohádka, která jim splní všechna přání a tak není divu, že pro to jsou ochotni opustit svá rodná místa, rodinu a vše, co do té doby znali a rozhodnout se riskovat i život, aby toho dosáhli.

V EU ale vítaní nejsou. EU je tu nechce a tak si obyvatelé města Melilla postavili kolem sebe plot, aby se tomu náporu nemajetných, bezmocných a určitě také nemocných lidí ubránili. A že to je pořádný plot! Je dvojitý, měří asi sedm metrů a je osázený lesklým ostnatým drátem ostrým jak žiletky. Plot je také hlavní téma v blízké marocké nemocnici mezi všemi těmi, co měli štěstí a vyvázli jen s pár řeznými ránami lehčí o pár prstů.

Další pěkné nemocniční téma je tam také o tom incidentu, kdy Španělé zastřelili asi 15 lidí snažících se plot obejít a do přístavu tak doplavat. Toto je ale neověřené, protože se k tomu Španělé nepřiznali.

Zkrátka v oblasti zahraniční politiky má EU jasno. Na hranicích bude stavět ploty všude tam, kde se bude potřeba ubránit chudým lidem z okolních států. A abychom měli čisté svědomí, budeme pár procent z HDP posílat jako humanitární pomoc všem těm bezmocným. Hlavně nikdy nesmíme otevřít hranice ani lidem ani obchodu natož službám. Nastavíme prostě vysoká cla tak, aby se do EU nemohlo dovážet levné zboží z chudých zemí, kde neznají ani základní regulace a nařízení. Nebudeme s nimi přece obchodovat, protože by zkrachovalo plno neefektivních zemědělských odvětví v celé EU. To je radši budeme dotovat z našich daní a pak si to ještě draze kupovat v obchodech. Nebudeme se přece otevírat volnému obchodu, protože nám stačí ten trh, co máme teď. Nebudeme přece pomáhat sousedním státům zbohatnout, aby si taky mohli postavit studny a kanalizace, silnice a železnice. Aby lidé tam konečně začali vidět dobrou budoucnost i doma a přestali utíkat a začali pracovat a stavět byty a kupovat mobily, auta, počítače a televize. To přece vůbec není ani v našem zájmu, abychom tam začali toto zboží dovážet.

Nebo je?
 


27.04.2014 Karij
Článek je současně uveřejněn na autorově blogu, s čímž je redakce srozuměna.

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
133x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017