„Vysílání vojáků“ do misí a Ústavní novela článku 43, tisk 252 – odkud vítr fouká, co to znamená a co skutečně hrozí - zpět na článek

Počet komentářů: 602

 1. Díky za zajímavé čtení, zejména v části o motivacích vlády k sepsání Sněmovního tisku 252 a i předchozích pokusů o novely Ústavy.
  Naprosto souhlasím s kritikou té části, která by umožňovala „pozvání bratrských armád“ vládou. Na tom nic nemění ani případná následná parlamentní kontrola, která by tam nadále zůstala (pokud se nemýlím, dle zachovaného odstavce 6 by kterákoliv komora Parlamentu, tedy i samotná Sněmovna nebo samotný Senát, mohla rozhodnutí vlády přebít). Důvodem je obava, že v případě obzvláště úspěšného pozvání cizích vojsk by se už taky žádná další schůze Parlamentu nemusela konat – nebo by se mohla konat v podobě, kdy by účast cizích ozbrojených sil schválili přeživší, nezavření, případně obměnění poslanci již s transparenty, garmoškou a tancem chorovodů. Nic z toho nechceme, a to ani jako hypotetické riziko otevírající prostor v Ústavě pro nějakou budoucí hypotetickou vládu „Marťanů“. A samozřejmě, s referencí s „protiepidemickým“ nasazením cizích ozbrojených sil také plný souhlas.
  K doplnění bych měl snad jen ještě jedno hypotetické riziko, související s „vysláním“. Ve vyhrocené atmosféře jako je ta nynější si lze představit situaci, že vládou do zahraničí vyslaní vojáci (asi ne k záchraně rukojmích, ale spíš ke gumovějšímu cíli „ochrany majetkových hodnot nebo bezpečnosti ČR“) by mohli při oné misi způsobit incident, který by mohla opoziční velmoc vnímat již jako ozbrojený útok a obratem se revanšovat (proti)útokem na naše či alianční území, třeba sem vystřelit nějakou rachejtli. Což by zase mohlo snadno a velmi rychle vést k aktivaci čl. 5 a případně eskalaci konfliktu, kdy by již Parlamentu nezbylo než schválit válečný stav. Novela by tedy umožnila hypotetické „jestřábí“ vládě učinit vysláním vojenské jednotky do zahraničí fait accompli, jehož následky by pak už nešly stopnout. Ani to není IMHO příliš žádoucí.

  1. Pane doktore, v Vami nastinenemu hypotetickemu scenari nezbyva nez dodat, ze s ohledem na posledni roky lze (temer) cokoliv sileneho povazovat za potencialne realne :( A stale nejsme na konci.

 2. Všiml si někdo z přítomných bojánků, že máme profesionální armádu?

  1. Bohužel tam je to samej jenerál. Takže kromě pár specializovaných útvarů nula bojové síly. 4000 armádních záloh je k smíchu. A to z nich ještě fotříci, kteří tam jezdili zachlastat, už rychle zdrhli a nahradili je mladí zobáci. Důvod proč mobilizují Poláci je přesně stejný. Katastrální bojová akceschopnost, i s podporou NATO dostali při cvičení totálně na zadek.
   https://www.armadninoviny.cz/zima-20-katastrofalni-porazka-polske-armady.html

   1. katastrofální :-)

   2. Joža:
    „…https://www.arm…“
    – – –
    Tento informační zdroj doporučuju nebrat příliš vážně.

    .

  2. Jestli nemá alespoň 100 000 vojínů, tak to není armáda, ale dolování renty a šarží.

 3. Uvědomte si, laskavě, že právní předpisy nejsou žádnými fyzikálními ani přírodními zákony. Jsou to sociální konstrukty, které mají hodnotu pouze tehdy a pouze do té míry, do níž je někdo vymáhá. Každá totalita má tu výhodu, že žádné zákony nepotřebuje a ty které platí, může zvesela ignorovat, což se u nás už několik let naprosto nepokrytě děje.

  1. Mr.Mr.:
   „…Uvědomte si…“
   – – –
   Mediálně přesvědčeným darmo povídat…

   .

 4. Rozbor asi gramaticky a celkem právně správný. Nicméně úplně k ničemu.
  To ukázaly předchozí roky. Co se stalo na základě žalob, TO atd.? Vlastně nic. I když ano, malé bezvýznamné +, někteří občané hájili svoje práva a stát jim neposkytl ochranu (a to opět dle Ústavy čl. 4!!!).
  Tzn. trochu se spolehněme i na zbývající spoluobčany, kteří se nenechali zmanipulovat masírkou, nedali své zdraví všanc, nenechali se zastrašit v těch předchozích letech a neuchvátil je např. mobil v očkovací loterii (https://region.rozhlas.cz/jen-pro-nove-zajemce-soutez-o-mobil-v-praze-jsou-dve-nova-ockovaci-mista-bez-8532029). Ano, není jich asi většina. Ale dokud budou, tak si může státní moc vydávat co chce, jak chce a může si s tím tak…
  Počty jsou zatím jasné. PČR cca 50tis, vojáci cca 25tis (možná už 30 tis.).
  Zblbnout se nenechalo cca 30% z 10mil.

  1. Krásně to ukazuje, v kom vidí stát největší hrozbu.

   1. Státní moc má strach z vlastních občanů. Proto ty „agentury“ pro boj s dezinformacemi, hledání vnitřního nepřítele (dříve např. odpírači očkování, nyní proruští trolové) apod. Filozoficky „Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“.

   2. A jenom připomenu. Na čem také skončilo „povinné“ očkování dle vyhlášky? Veřejně začali vystupovat zástupci složek PČR, hasiči, zdravotníci.

    1. Rovný a rovnější, v lágru? Jako tak asi že si poslanci a senátoři s rodinami atd. dali vyjímku z braného zákona odvodů pod válečný pluh. No blééé

    2. Těch bylo naprosté minimum. A vůbec si nedělám iluze, že budou mít ti policajti (a ostatní ozbrojené složky) problém vůči těm 30 % (reálně to bude daleko méně), co se nenechali zblbnout, nějak zasáhnout, až jim to někdo nařídí. Ani v komunistické policii nebyli navzdory čistkám všichni komunisti (alespoň ne skuteční), ale režimu sloužili věrně.

      1. nepatří náhodou TikTok číňanovi. Takže konstrukce je taková, že USA ho smázli z čínského TikToku. Něco se mi na tom nezdá.

     1. A ještě jedna poznámka. Povinné očkování skončilo (prozatím) proto, že to tak bylo v plánu. Těch pár policajtů a hasičů, co proti tomu vystoupilo, nemělo na nic vliv.

      https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=96

      Mimochodem, tohle teď leží ve sněmovně. Až přestane Ukrajina táhnout, tak to zase začne pěkně nanovo. Některé státy dokonce ani úplně nezrušily buzeraci s tím spojenou. Třeba při cestování do USA pořád platí povinnost být opíchaný.

     2. Mr. Mr.: s těmi 30 % to reálně není tak zlé, jak jsem psal RK níže. Ale pochopitelně, z pohledu systému je to nic, protože na zvládnutí těch roztříštěných 30 % budou ozbrojené složky stačit a policajt nebo guma udělá to co, co mu velitel řekne, o tom netřeba mít pochyb. Však nasazení armády proti vlastním lidem, aby si obě strany zvykly, už v soft verzi proběhlo při cvičení s eufemistických názvem „zavírání okresů pro zabránění šíření infekce“. Naprostá píčovina, ale to je přece jedno, důležité je, že se vyzkoušelo nasazení armády a buzerace lidí na úrovni celé republiky.

     3. Ty esenbáky, kteří nebyli nutně ve Straně, ale režimu sloužili věrně, dobře pamatuju.
      Všichni měli nějakou úchylku, nebo doslova duševní poruchu.
      Naplno se to ukázalo, až odešli z činné služby. Zvláště pak ti, kteří byli pro tyto zjevné úchylky a poruchy, nuceně odejiti po roce 1990.
      S naprostou většinou z nich, to skončilo dost špatně. A nepomáhaly jim ani ty velkorysé renty, protože lidi prostě mají paměť.
      Takto porouchaní lidé, sousedící například v jednom baráku s normálními, neporouchanými bytostmi, to mají totiž hrozně těžké. U nich naplno platilo, že jednou fízl, navždy fízl, se vším všudy. A když už potom nemáte k dispozici krytí těch úchylek uniformou a nemáte možnost, někoho zastrašovat hrozbami a manipulacemi, no tak je to evidentní dvojnásob.
      Je zvláštní, že těch šest, co jsem znal, které po roce 1990 propustili v relativně mladém věku, už nežije ani jediný. Nepátral jsem po příčinách, tolik zbytečného času zase nemám. Ale stejně mi to přijde zvláštní, u šesti lidí. Kdyby to byla jen polovina, řeknu si „náhoda“. Tohle na náhodu nevypadá.

  2. RK: doplním Vás trochou statistiky, protože těch 30 % to je i není, záleží, koho do toho počítáte.

   Plně očkovaných je u nás 65 %, tedy cca 7M lidí, ale je tu 1.1M neočkovaných dětí do 10 let a řekněme, že je očkovaná půlka v kategorii 11-17. Dospělých je u nás 8.8M. Takže naočkováno máme 7M z 9.3M (8.8M dospělých plus 500k dětí), což odpovídá 77 % z těch, kteří být očkovaní mohli. Když ty děti vyhodíme, tak máme očkovaných 6.5M z 8.8M dospělých a tedy cca 74 %.

   Drobnou nadějí (a v tomto směru jsme u těch 30 %, o kterých píšete) je fakt, že tu taky máme 2.8M „důchodců“ (lidí nad 60 let, pro které mělo platit povinné očkování). A z těch je naočkovaných 82 %, tedy 2.3M. Když je odečteme, zjistíme, že máme celkem 6M dospělých v produktivním věku, z toho 4.7M naočkovaných a to je 70 %.

   Tedy zblbnout se nenechala jen čtvrtina dospělých, to je velmi málo. Sice to vyskočí na 30 %, bavíme-li se o dospělých v produktivním věku, ale pořád je to aspoň k polovině velmi daleko. Naopak je mezi těmi, co se zblbnout nechali dost takových, kteří nemají problém dát své děti na experimenty.

   1. Já těm číslům moc nevěřím. Reálně si myslím, že má 50 – 60% tak maximálně 2 dávky a stejně bych to viděl níž. 3 dávky už ale většina lidí určitě nemá.

    1. shifty: proč tomu nevěříš? Zrovna v tomhle jsou informace systému konzistentní s mou soc bublinou. Což samozřejmě neznamená, že je to pravda:-) Ale minimálně to na první dobrou nevypadá jako lež.

     Jen pro pořádek – co píšu, se samozřejmě týká „plně očkovaných“. Těch s jednou dávkou je o chlup víc. Co jsem se teď díval na opendatalab, tak realita je ještě o kousek jinde, celkový počet očkovaných prý není 7M, ale jen 6.9M, takže 64.4 a ne 65, jak jsem psal výš, ale to je detail. Dle stejných statistik má první bůstr 40 % a druhý jen necelých 800k lidí. Takže za ceteris paribus by těch, co půjdou na další, mělo být o dost míň než minule, protože jak šel covid, tak pochopitelně spousta lidí pochopila, že očkování je k hovnu, hlavně ti, kteří byli očkovaní, covida měli a u sousedů viděli, že ho měli taky, očkování ne a stalo se prd. Chybí pobídka v podobě strachu o život nebo aspoň o JIPku.

     Jenže žádné ceteris paribus nebude a důležité je, že těch cca 6.5M dospělých se nechají zblbnout zas a znova čímkoliv, co se jim předestře, takže nebude pokračování s těmi 800k fanatiky, co na to šli už potřetí (z nichž teda část – a nejspíš ne úplně malá – nebudou fanatici, ale důchodci), ale pěkně odznova s průměrnými 7M.

     Pokud se tedy covid games znovu rozjedou, budou řešeny tak, aby velká většina magořila, diskriminovala a horovala pro co největší šikanu všech vč. sebe, jak už to tak průměrní hlupci dělají ve všem.

     1. Nechají se zblbnout… v zásadě chybná úvaha, protože to, že se někdo nechá něčím zblbnout neimplikuje, že se nechá zblbnout něčím jiným. A neplatí to ani naopak.
      To, že si se nechal zblbnout Růženou neznamená, že tě musí zblbnout i Máňa a to, že sis nekoupil zazračný hrnec nebo deku s výtažkem z perel neznamená, že neuvěříš v ideály komunismu.

      1. shane: naopak, úvaha je to z psychologického hlediska zcela správná, což nakonec potvrzuje Ukrajina a právě skončená volební fraška.

       Máš to špatně v tom, že zaměňuješ zblbnutí člověka formou předmětu, ty věci spolu nesouvisí:
       – Je pravda, že kdo se nechá snadno zblbnout v jedné věci, nechá se zblnout i v jiné (i.e. je „snadno zblbnutelný“ – platí mimo jiné proto, že drtivá většina lidí je nepoučitelná)
       – Je současně pravda, že kdo se nechal zblbnout Růženou, nemusí ho zblbnout Máňa. Ale Růžena 2 ho zblbne zcela spolehlivě, pokud neprodělá zásadnější osobnostní změnu jako reakci na zblbnutí první. Nicméně pohledem do závorky bodu výše zjistíš, že takových je menšina.

       Souvisí to mimo jiné se stádovitostí, která tomu nadále pomáhá a současně brání poučení. Poučení totiž bolí, racionalizace nejen, že nebolí, ale ještě dodává vadnému chování zdání legitimity. A stádovitost umožňuje racionalizovat zcela spokojeně, bez zbytečných a nepříjemných otázek (stádovitost je pro racionalizaci něco jako booster).

       1. @fadtwi & shane
        Pánové asi takhle, průniky množin očkovanců, ukromilů a Pavlomilů asi budou, ale činit z toho nějaké závěry mi přijde poněkud násilně roubované.
        Zemanovci a Babišovci jsou ty samé ovce, voliči SPD jakbysmet.
        Potkávám se v montovně s rozličnou čeládkou, neočkovaní kobliháři, očkovaní pitomiovci, Ukromilové co se bojí války, rusofilcky co létají po světě a do Ruska nejeli ani na služebku a s kolegy z Ruska se bavili anglicky ač 50+ a angličtina nic moc, borce s baráky na hypotéku co melou o sociálních dávkách, odpůrce elektromobilů kteří pokud by na ně byly dotace tak si je hned koupí, orální obdivovatele elektromobilů co nedají dopustit na své spalováky a ani služební by nevzali elektro a poprali se o pár posledních SUV dieselů, tlučhuby co by chtěli přidat 20% ročně a smějou se stávce v Nexenu, cool hyperkorektní pachatelé dobra co vedou rasistické řeči u rozdělování dotací pro romský kroužek, no prostě level těch pičusů co se lepí k asfaltu bo klima a pak odletí na Bali, když mají soud…
        Když vezmu zdejších 20 diskutérů, neshodnou se téměř nikdy na ničem aspoň nadpoloviční většinou, já osobně tak maximálně se shane a shifty, občas s fadtwi a JM a Sandstormem a LWG a tím končím, už ani nevím kolik exotů mám v ignore, z ideových odpůrců poslední kdo neztratil můj respekt byl Sysop (kam se poděl mlíkař) a je ygorek.
        A stejně tomu bude i v politice, prosadit cokoliv ve straně bude oříšek, v koalici ořech a ve vládě a parlamentu téměř nemožné.
        Viz. 30 let keců o doochodové reformě nebo o daních.
        Ani ta blbá 150 na dálnicích se nechystá a bude ořezána na pár úseků kdovíkdy.

        1. Dachsmeister: já ale právě mluvil o tom, že manipulovatelnost implikuje průnik u podobných věcí, ne u všeho možného napříč, to naopak ne. Tedy nemyslím, že jsme ve sporu.

         U těch, co jste popsal, byste byl jistě schopen identifikovat konzistentní chování taky. Akorát byste musel objevit prisma, kterým nahlížejí na svět a pak už je to snadné a (skoro až) zákonité. Nakonec, jste šéf, ne? Takže určitě víte, jak se zachová Franta, když bude průser, co spolehlivě vytočí Pepu a co máte udělat, abyste z Petra dostal přesčas. Proč byste si tedy měl myslet, že jejich chování v jiných věcech nebude stejně průhledné? Ale nelze si pochopitelně myslet, že kdo nešel na tečku, je určitě rusofil a volil Babiše. Může to být pravda, ale jen pokud je to skrze to prisma konzistentní. A to pro mnoho lidí nebude. Třeba pro mě, že.

         1. @fadtwi
          takový šéfík ;-)
          mě takoví lidi prostě serou.
          Borci co chodí do kostela a v práci mají milenku.
          Bohatí lidi co kradou benzín z nádrží testovacích aut.
          Borce s exekucemi a fňukaly co mají věčně málo peněz, ale v kantýně nechají kilo nebo si objednají dovoz jídla za 2 kila místo dotovaného oběda za 25Kč, k tomu kuří, iphone 13 a kérky za dvacku.

          1. Dachsmeister: tak řeč nebyla o tom, co Vás sere:-) Já Vám rozumím a taky už jsem pár lidí ze svého života pro jejich postoje vyřadil (nebo jsem v případě potřeby vyřadil sebe z toho jejich). Ale lepší bude to zkusit pochopit a pak třeba zjistíte, že to vlastně dává smysl. A pak je právě proto vyřadíte, protože jejich hodnotový žebříček je holt na zblití:-) Nebo zjistíte, že to až tak špatné není a vyjdete s nimi o to líp.

 5. Já vidím normálně pana Mrcasíka, jak v první linii za válečné vřavy na pahorku pole mezi spálenými stromy mává těmi svými fascikly zákonů a křičí, ať toho všichni nechají :-)

  1. De_Bill:
   „…Mrcasíka, jak v první linii…“
   – – –
   Hyperaktivní přerostlé děcko. Nepatří dosud mezi ty, co už částečně prokoukli…

   :OD

  2. Tady bych se asi Mr.Casika zastal. Protoze ono to tak skutecne v casech mezitotalitnich s mezivalecnych funguje, ze se lidsky druh ridi jakymisi pouckami na papire.
   Takovy Dimitrov se pred nacisty taky dokazal obhajit 1933, za nejaky cas pozdeji uz by to nedal.

   1. Other_user2:
    „… za nejaky cas pozdeji uz by to nedal…“
    – – –
    Ten nějaký čas nastává pomalu a plíživě již řadu let.
    Casik ale tohle nevnímá, jde svou linii dál.

    Na tomto kecálišti je několik těch, co postupem času prokoukli. To se týká i majitele stránek (radar Brdy, ODS aj.).

    .

   2. Vždyť nejsme ve při. Časy totalitní a meziválečné již nejsou. Znakem totality je cenzura, a ta tady již zcela nepokrytě byla započata minimálně od koronamagoření, včetně postihů za puštění si huby na špacír.

    A válka? Se zeptejte signalisty.

    Takže ony páně Mrcasíkova lejstra jsou tak dobré na hajzl.

    1. *časy mezitotalitní

 6. https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/pri-ochrane-hranic-se-slovenskem-byl-krome-profesionalu-nasazen-i-rekordni-pocet-vojaku-aktivni-zalohy-242003/

  Co je tohle zase za čertovinu, co tím soudružka Afroameričanová sleduje ? Že by PSVB ? Protilidové milice ? Sturm-abteilungen Pětikoalice ?

  Je to vůbec legální, aby tu nějací záložáci šaškovali na hranicích a buzerovali lidi ?

  Jak to že má najednou takovou péči o bezpečnost naší hranice ? Odkdy má tahle banda tak úpěnlivou potřebu nás před něčím chránit ?

  Budou zase na hranicích dráty ?

  Prý že proti zvýšené činnosti převaděčů migrantů. Není to spíš tréning na budoucí potírání převaděčů, kteří budou pomáhat uprchnout chlapům před mobilizací a odvodem ?

  1. kaBrnak:
   Činnosti strážného či hlídky vůči osobě, která chce nelegálně projít či někam vstoupit jsou zcela bez rozdílu, ať jde o ekonomigráše či dezertéra.
   A zda budou moci takto pomáhat i v dalších zemích je jen otázka kusu papíru a následného direktu.

   .

  2. Nevím. Na dezinformačních webech jsem četl, že v případě vyhlášení mobilizace, nebo jaxe ta kokotina nahánění civilistů do mundůru podle Mrcasíka technicky nazývá, je dobré opustit republiku do dvou hodin. Ale byly to dezinformační zprávy, tak kdo ví, kdy to bude pravdou.

   1. Ne každý bydlí v příhraničí, aby měl možnost opustit zkurvený stát do dvou hodin.
    I v tom příhraničí to bude na déle. Pokud samozřejmě nechcete, všechno tomu zkurvenému státu nechat a zdrhat jen s pasem a kartou od zahraničního konta v zadní kapse.
    A zajistit se tak, aby zkurvený stát na Váš zanechaný majetek, nebo bližší rodinu vůbec nijak nemohl, není jednoduché ani dnes, v relativním „klidu“.
    Každý holt nemůže být minimálně milionářem, nebo mít převážnou většinu majetků ve vzdálených, nebo zkurvenému státu nedosažitelných destinacích.
    A tady, ve zkurveném státě, mít k dispozici jen to nejnutnější k životu, resp. jenom to, co pro nikoho jiného nemá žádnou cenu.
    Osobně nikoho takového neznám, ale nevylučuju, že takoví lidé existují. Pakliže ano, je mi jich líto, musí to být hrozný život.

    1. Osobně někoho takového znám a není v tom žádná záhada ani utrpení.Prostě maká a půlku majetku má ve Státech.Na Floridu jezdí celá rodina na zimu a syn tam chodí do školy.V případě průseru startujou a holt tu polovičku obětujou.Tak mi to líčil, nicméně je optimista a čeká spíš pomalou smrt EU než ránu.

 7. Tyjátři či štyry ;-) 7.2.2023 09:46:19
  https://pravyprostor.net/?p=156017#comments

 8. Ses posral ne? Tak dlouhej článek? To nepřečtu za rok. Piš příště k věci a nesnaž se čtenáře zabít písmenkama.

  Při rychločtení si z celého článku pamatuju jen „bianko šek“, který je zde na stránce použit celkem 16x. Se ti to slovo nějak líbí, že ho tolikrát opakuješ?

  1. Je to styl a psavci to tak nevnímají. Motal jsem dojem pojem o 643 slovech něž jsem dal za větou tečku a nevěděl bych to kdyby mi jaromír nenapsal že píšu skriptum kontinuum. Ještě dnes se tomu směji že by to někdo louskal. :-))) Na tři životy.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017