Vyřazení vozidla z registru po 1.1. 2015 – mission impossible?

Featured Image

Moje blbost a ve špatnou dobu na špatném místě. A tak se mi povedlo v nejmírnější zimě na horách chytit první a poslední smyk při zařazeném kvaltu bez plynu. Na rovince 200 metrů, z obou konců nepatrný sklon, přes den stekla voda doprostřed, po ránu led jak křišťál, krytý čerstvým sněhem bez posypu.

 Rychlost byla na sníh jen 40, ale i kdyby byla i o polovinu nižší, nic na věci by to nezměnilo.  Nijak neovladatelné sáňky na ledě, spojka nespojka, volant nevolant. Zastavil mě strom na boku řidiče.

Než jsem stačil vrak odtáhnout, na víkend okolojedoucí lufťák si vzal kola, baterii a ještě pár jiných věcí, tudíž není kompletní. Forman bez koroze – zrušený práh s kusem podlahy k sedačce, řidičovy dveře, sloupek, křáplá palubovka, načatá střecha. Na opravu to není, protože dobově jde o kchár emeritus. Jenže vrak má motor, spojku a převodovku jak hodinky, nápravy tlumiče, brzdy a různé jiné věci, které je mi líto vyhodit, protože vím, že jsem je tam dával buď nové, nebo jsou v perfektním stavu. A tady to začíná.

 Zbytek  je jako stvořený na konstrukci vozítka pro hospodářské účely, do lesa na dřevo, atp., nebo přinejhorším díly prodat. Ale jak ho vyřadit z registru?
Přes doklad o ekologické likvidaci vlak nejede (chudáci veteráni).

 Zákon č. 185/2001 Sb., fakticky zbavuje vlastníka práv k jeho majetku, což není nic jiného než jiný druh privatizace/krádeže s požehnáním státu.
Abych člověk mohl nadále vlastnit to, co si legálně koupil (např. motor), musí odvést výpalné, protože likvidátoři vedou sazebník. Stejně tak za to, že někdo vrak vykrade, musí  vlastník zaplatit cifru dle sazebníku, aby dle ekobruselského božstva se nemocná ekologie uzdravila.

I navštívil jsem registr vozidel, kde po vyslechnutí mě s účastí od okénka paní odeslala ke zvlášť k tomuto jednání uzpůsobenému úředníkovi. Ten se svým kolegou v práci dennodenně zažívá  kousek té životní jadrné srandy a prohlásil, že mám vrak zapálit a zavolat hasiče, čímž následně dojde k zániku vozidla dle zákona. Ale protože jsem se té podařené taškařici smál úplně nejméně, nabídl mi ještě další možnost – nafotit vrak a objíždět likvidátory, kteří budou ochotni ho neúplný s příplatkem adoptovat.

Tohle potěšení mu ale nechci dopřát.

Pro ty ještě nezorientované čtenáře doplňuji, že v r. 2013 šlo z vraku legálně udělat kurník nebo včelín a přitom ho mít vyřazený z registru. Ale protektorátní aparát v mezičase zapracoval a s platností od 1.1. 2015 dotáhl šrouby. Proto se obracím pro radu na fundované společenstvo. Trefná rada v konzistenci se Zákonem tak pomůže nejednomu bezradnému.
 


19.04.2015 AD

12345 (30x známkováno, průměr: 2,80 z 5)
2 028x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51

Reklama

D-FENS © 2017