Vyhrazený jízdní pruh

Featured Image

Davám ctěnému čtenářstvu k diskuzi následující dopravní situaci. Jde o vyhrazený jízdní pruh pro autobusy na ulici Londýnská ve městě Liberec. Myslím, že ona úprava není v souladu se zákonnými předpisy a vodorovné značení je matoucí.

Situace je nejlépe k náhlížení na streetview. Zde vidíme značku vyznačující vyhrazený pruh pro autobusy vpravo.

A nyní otázky:
1. Značka neodpovídá dopravní svislé značce o vyhrazených jízdních pruzích IP20a. Je tedy závazná?

2. Značka se nachází před křižovatkou. Končí tedy její platnost v podstatě okamžitě po křižovatce?

3. Značení jízdních pruhů je v křižovatce. Pokud pojedu rovně do vyhrazeného pruhu pro BUS, pak přejíždím přerušovanou čáru vodorovného značení. Mám dávat znamení o změně směru jízdy doprava? Myslím, že by to bylo bylo zmateční pro řidiče za mnou, který by soudil na mé odbočování vpravo do jednosměrné ulice, kde stojí bílý vůz. Ale zajímá mě zákonná povinnost.

Situace pokračuje o několik desítek metrů dále, za další křižovatkou.

Opět je tu značka neodpovídající IP20a. Navíc přibylo vodorovné značení BUS.

Další otázky:

1. Jako výše, je pro mě značka závazná pokud není dle IP20a?

2. Pokud uvažuji svislou značku za neplatnou, je pro mě samostatně závazné vodorovné značení BUS? Ve vodorovném značení taková značka není. Je tu vodorovná značka V 15 , ale to je obecná značka nápis na vozovce.

V definici značky IP 20a je, že svislá značka je současně značená značením vodorovným s nápisem BUS. To nás vrací k prvnímu úseku, kde toto není.

4. I kdyby svislá značka byla dle IP 20a, platí pouze pokud je i vodorovné značení?

Trochu odlišná je situace v protisměru, kde nás úprava nutí se vyhnout zastávce autobusu.

Opět tu je značka neodpovídající IP 20a a bez vodorovného značení BUS.

Moje otázky zde jsou:

1. Považuji svislou značku za neplatnou, jedu rovně a přejíždím vodorovné značení přerušované čáry. Musím tady dávat pravé znamení o změně směru jízdy?

2. Vodorovné značení za zastávkou je dle obrázku výše. Pokud jedu v pravém pruhu, pak přejíždím přerušovanou čáru (onen oblouk k chodníku). Mám dávat levé znamení o změně směru jízdy?

3. Kdo zde má přednost? Vozidlo jedoucí v pruhu pravém? Nebo vozidlo jedoucí v pruhu levém a přejíždějící do pruhu pravého? Všiměte si, že přerušovaná čára vede i rovně. Který pruh je tedy průběžný? Naprostá většina vozidel se zde musí řadit právě do pravého pruhu, protože levý pruh je v následující křižovatce určen k odbočování doleva. To je do obytné části a jezdí tam minimum vozidel. Rovně je průtah centrem města.

Prosím do diskuze Vaše názory. Děkuji.

 


28.06.2020 Silberpfeil

12345 (56x známkováno, průměr: 2,29 z 5)
12 722x přečteno
Updatováno: 28.6.2020 — 23:38
D-FENS © 2017