Tak se mi dva roky s dvěma roky sešly, na odometru mého BMW330e se objevilo 80000 km a začal jsem řešit, co bude nástupce. Původně jsem myslel, po zkušenosti z minula, že mi dealer řekne, že budu muset tři čtvrti roku na nové auto čekat, proto jsem to začal řešit už teď.
Zapomněl jsem ale, že před dvěma lety doznívala krize čínské chřipky a současně jsem zapomněl, že přichází krize grýndýlová, protože v BMW mi řekli, že sklady jsou narvané a auto můžu mít za čtyři až šest týdnů složené. A tak jsem koukl na nový 330e a… zjistil, že ještě více LCD a ještě méně tlačítek. Nesnáším matlání po LCD, zejména v autě. Chci věci ovládat, aniž bych musel dát oči z předního skla. Na dálnici je to celkem fuk, ale v městském provozu, kdy nevím, který registrant mi vlítne pod auto na sdílené kolobrndě, si nemůžu dovolit hledat nějaký přepínač ve druhém podmenu nějakého podmenu hlavního menu.
Takže po počátečním znechucení jsem se vrátil k původní touze po SUV. Jako daily car mám rád SUV. Ale tím myslím skutečné SUV, jako je Jeep Grand Cherokee, Mercury Mountaineer, Cadillac Escalade apod. Ne přefouklé evropské hatchbacky, které mají s SUV asi tolik společného, jako Starobrno s pivem. Já vím, píše se tam SUV, takže to musí být SUV. Jo.
A tak jsem si od kolegy půjčil BMW X5 hybrid s Xdrive. Je to větší. Sysop má rád velké věci. Moji dva zlatí retrieveři už neměli hlavy připláclé stropem auta. Vystoupit se dalo i bez horolezecké výbavy. Nejelo to špatně. Ale xDrive má tendence v určitých rychlostech chytat mechanické rezonance. Na 330e mi to dělalo mezi 115-125 km/h, na X5 jsem to zaznamenal také, jen kousek výš. Asi to většině lidí nevadí a spolujezdec to vůbec nepozná, ale jako řidiče mne to ruší. Mírný hukot podvozku. A pneumatikama to fakt neni.
Audi nechci, mám špatné zkušenosti s nezdravě sebevědomými lidmi z fabriky Audi. Takže těm vydělat nedám. Mercedes nenabízí PHEV SUV v benzínu. A já chrochták prostě nechci. Jeden kolega má PHEV v dýzlu a start spalováku je provázen menším autotřesením, co bych čekal u Volhy, ale ne Mercedesu. Mě nafta smrdí a mám ji mentálně spojenou s traktorem.
VW po jeho prosazení grýndýlu v EU pro mne skončil. Zdá se, že teď se mu to lobby vrací jako bumerang. Dopadne jak Philips a Tungsram se zářivkovýma žárovkama. Dobře jim tak.
Náhoda tomu chtěla, že jsem cestou z Plzně měl za sebou XC90 a ta maska mne trkla do očí. Doma jsem projel net a zjistil, že to nemusí bejt špatný auto. Udělal jsem poptávku dealerovi, namyslel si vybavení a pak porovnal cenu s X5. Musel jsem uznat, že Volvo je cenově přijatelnější. A já chodím do práce pro peníze, tak proč rvát Finanzamtu víc, než je nutné.
PHEV byla podmínka, protože 1% zdanění, které původně mělo platit jen do konce roku 22, nakonec bylo prodlouženo do konce roku 30 a jak to bude v Německu dál, to už si pak Číňani ošéfují.
Logo Volvo asociuje, že auto je pro lidi, kteří mají mozek a pohlavní orgán v souladu.
A tak jsem sáhl po XC90 v motorizaci T8 PHEV. Těch 455 koní se slušným krouťákem slibovalo, že ta krabice by měla jet. Na rozdíl od xDrive není mechanický spoj mezi přední a zadní nápravou, protože předek je spalovák a zadek je elektro. Po zkušenosti s PHEV Outlanderem jsem z toho měl trošku obavy, ale ukázalo se, že zbytečně. Není to ani nedotáčivé, ani přetáčivé.
Další obava byla, že když je to vyšší, jestli se to nebude kolíbat. Jasně, vzduchové tlumiče jdou snížit, ale i tak. Ameriky, pokud neměly nastavitelnou výšku, se daly pohybem volantu snadno rozkolíbat, že jsem měl občas obavu, že z rádia začne týpek zpívat, že pije kolu a zezadu mi na rameno poklepe druhej, se zlatým řetězem okolo krku a mňoukne, že chce kilo za minutu. Tak tohle XC90 fakt nedělá. Dneska ráno chcalo, silnice mokrý a tak jsem zkusil zatáčky u nás v horách, co je mám snad tisíckrát projetý v různých autech. A… sedí to. A dobře. Ano, nemám stejný vzorek, jako na BMW, ale letní je.
Pochopitelně, že srovnávat vnitřní objem s kombajnem 330e dost dobře nejde. Nicméně je jasné, že v 330e hledali v Mnichově každou skulinu, kam ještě nacpat pár článkú baterie. Takže pod podlahou kufru už příliš místa nebylo. XC90 je na tom líp a jeden si sem do prostoru pod podlážkou může nacpat fůru věcí, od velké lékárny, přes měnič na 230 VAC až po umělé vagíny, jak je kterému soudruhovi na cestách potřebné. Například 2 kg CO2 hasičák se mi pohodlně vešel na zem mezi sklopenou 3. a 2. řadu sedadel a ještě zbylo místo na další krámy, které by jinak strašily v kufru.
Sklopením druhé a třetí řady sedadel se získá krásně rovná plocha, což neměl ani Outlander, ani 330e.
Těch 295 koní má 330e jen 12 sekund, pak se zřejmě elektronům v kabelech točí hlava. XC90 takové omezení nemá. Zde je pro změnu omezení maximální rychlosti. V papírech píšou 180 km/h, na palubce svítilo 193 km/h a GPS mi říkala 186 km/h. Tak nebo tak, při rychlostech nad 180 km/h už to na veřejných komunikacích moc požitek z jízdy není, protože nevíte, které prase (ať už divoké, nebo lidské) vám tam vlítne. Já osobně cestuju po německých dálnicích cca 150-160 km/h, takže tahle švédská buzerace mi nevadí.
Co se designu infotainmentu týče, tak přechod z BMW k Volvo je asi jako přechod z Win11 k WinXP. V podstatě všechno funguje podobně, jen se věci hledají v jiných místech a to, co u jednoho nejde, to to druhé umí et vice versa. Volvo působí v designu o deset let zaostale, ale zase některá nastavení jsou přehledně na jedné stránce a ne vnořena ve čtyřech podmenu. Vzdáleně mi to připomnělo Mitsubishi. Zřejmě rejžáci Japonec s Číňanem maji podobnou filosofii, na rozdíl od buřtového Bavoráka.
Když v BMW vypnete čárového asistenta, tak se zelené kolečko změní na oranžové, auto vás zprcá a při příštím startu je to zase zapnuté. U Volva vypnete, nikdo neprcá a zůstane to vypnuté. Naopak zase BMW umí (pouze pokud je nabitá baterie) na dálku zapnout i klimu, případně naprogramovat zapnutí klimy, Volvo umí buď jen topit, nebo větrat s filtrací vzduchu. Na druhou stranu, volvu je jedno, jestli je nabitá baterie, protože na to ma bufík. BMW při vybité baterii prostě netopí. Jen, pokud je nastartovaný motor, což dálkově neumí. Takže jsem vždy musel nechávat aspoň 20 % energie v baterii, pokud jsem ráno při odjezdu do práce chtěl mít automaticky vyklimatizované auto.
Evidentně je na XC90 poznat, že ho dělali seveřani. Všechno ohledně tepla umí nabízet líp. Jestli časem rodilí Švédi přejdou místo montáže aut na výrobu sandálů a chov velbloudů, to ukáže čas. Zatím toto ale umí dobře.
Světla sice nejsou laserová, ale svítí dobře. Zdá se mi i, že šablonování je ještě o chlup rychlejší, než u BMW a to zase je, dle kolegů, rychlejší než u Schadewerke. Diky tomu, že mám teď světla výš, tak se líp hlídá jejich sklon směrem dolů a čeští vychovávači na mne ještě neblikli.
Standardní nabíjení trvá skoro šest hodin. To odpovídá kapacitě baterie, se kterou se pak dá cca 70 km jet. V práci mne doba mabíjení neomezuje, po cestách nenabíjím a doma taky ne. Nabíjení během jízdy probíhá srovnatelnou energií, jako u BMW, takže nabití pro cca 40 km dojezdu vyžaduje přibližně 50 km jízdy, podle terénu a stylu. Ekonomicky nemá nabíjení za jízdy smysl, ale pokud chci projet dvě německá zelená města po sobě, aniž bych jak kokot mezi nimi nekde hnil u nabíjecího stojanu půl dne, pak mohu cestou ke druhému a každému dalšímu cestou dobít.
Spotřeba oturbeného a okompresorovaného dvoulitru při jízdě bez baterie je někde okolo devíti litrů. Celkově je elektro/kompres/turbo velmi dobře sladěno, žádné díry, okamžitá reakce na plyn a až 5,4 sekundy na 0-100 km/h při této krabici není špatné.
Jediné, co mi opravdu chybí, je megačudl vedle šaltrpáky, který u BMW nabízí spoustu pohodlných funkcí, včetně touchpadu, kde lze prstem psát písmena třeba pro navigaci, aniž by člověk spustil oči se silnice. Dohadování se s navigací hlasem stran jmen českých měst je tu úplně stejně pitomé, jako u BMW či MB.
Zpočátku mi trvalo si zvyknout, že pravý LCD není nudle, alébrž lehce na výšku, ale ve finále je to pro navigaci příjemnější, protože je víc místa okolo značky auta na všechny strany. Vnitřní WiFi a podobné blbiny jsou stejné, jako u BMW.
U rádia se zřejmě projevuje, že Číňan má všechno menší a kratší, protože anténa nebo vstupní předzes má rozhodně menší citlivost u DAB a tady v horách vypadává o něco víc. Naopak kamera pro ovládání světel funguje i při silném dešti, kdy u BMW občas oznámila, že sorry.
Interiér je možné mít až dřevo a kůže, disky 22”, prostě na utrácení je možností dost. Tažné 2,4t oproti 1,5t na BMW výhodou. Cena 114 t€ sakumprásk. Míň, než by stála X5 ve stejné výbavě.
15.09.2024 Sysop
Související články:
- Toyota RAV4 Hybrid 2021 (13.3.2022), Anonymní autor
10 776x přečteno