Volný pád úředníka ze Včelné a právo pro občany první jakosti

Featured Image

Asi 5 km na jihozápad od Českých Budějovic najdete obec Včelná, která je významná ničím. Kromě jedné věci. Dala zemi prvního recyklovatelného ministra, Adama Vojtěcha. Ten tam má dosud trvalé bydliště.

Nemyslím si, že by zpěvák ze Včelné představoval nějaké zásadní zlo, od toho jsme tady měli ty zmrdy Prymulu a Arenbergera. Vojtěch je jen k ničemu, ale podle všeho není zlý ani podlý. Podstatně méně tolerantní k tomuto individuu byl úředník místního obecního úřadu p. Mareš, který vydal úřední rozhodnutí, kterým zrušil Budižkničemovi trvalý pobyt. Rozhodnutí rozsáhle odůvodnil a s obsahem odůvodnění se lze jen ztotožnit. Zejména tam uvedl, že ministerstvo porušuje zákony, že ministr Vojtěch stojí v čele ministerstva zdravotnictví, které se dopustilo různých nezákonných postupů. Vyčetl mu také, že ministerstvo je nositelem právního názoru, že je možné očkovat děti ve školách bez souhlasu rodičů a katastrofální politiku ministerstva v jeho „boji s epidemií“, která zahubila více lidí než nemoc sama.

Ač Vojtěchův úřad na zákony sere z prdele, Vojtěch sám asi nějaké právní povědomí má, protože správně rozpoznal, že takové „rozhodnutí“ je nezákonné a nemůže s ním být spojován žádný právní účinek.

Úředník Mareš se zase nechal slyšet, že si je vědom případných následků pro svoji osobu a počítá s trestem, ale že chtěl nechat pana ministra okusit, jak vypadá porušování zákonů úřady z druhé strany. V podstatě tak kopíroval myšlenkové pochody ministra Arenbergera.

Starostka Včelné se podělala a uvedla, že rozhodnutí zruší autoremedurou, s úředníkem si „promluví“ a panu ministrovi se omluví. Mám pocit, že pan Mareš tímto ve Včelné doúřadoval.

Postup pana Mareše pokládám sice za nanejvýš pochopitelný, ale z právního hlediska je zcela špatný a je to doslova vyhánění čerta ďáblem. Daleko více mě ovšem zaujal postup paní starostky.

Zhruba od roku 2010 jsem nashromáždil kolem 200 úředních rozhodnutí, které následně někdo zrušil pro jejich nezákonnost. Většinou se jedná o rozhodnutí o přestupcích, většinou dopravních, ale je tam také asi 10 pořádkových a v poslední době nějaké přestupky proti krizovému zákonu. Na začátku, když jsem to začal hromadit, moc nepřibývala, ale poslední dobou jako by je sral čert. I jejich kvalita neustále klesá. Někdy byla ta nezákonnost zcela frapantní a k jejímu rozeznání nebylo třeba žádných právních vědomostí. Jsou mezi tím i skutečně bizarní věci, jako nicotné akty, falšování důkazů, pozměňování listin a další. Procesní vady, vady dokazování a různé právní chyby nepočítám, to je v podstatě běžná věc, která každodenně provází úředníky přitom, jak si vytírají prdel se zákony při honbě za výběrem pokuty do obecní pokladny.

Nikdy a v žádném případě nedorazila omluva od žádného starostenského zkurvysyna ani zkurvydcery. Písemná, ústní, vůbec žádná. Zjevně ani nepocítili potřebu se omlouvat za své úředníky, že mnoho měsíců popotahovali nějakého nešťastníka ten žil s vědomím hrozící sankce, třeba zákazu řízení. Přitom mu otravovali život zcela nezákonně a na základě zvůle ne nepodobné postupu páně Mareše.

Na druhé straně nepochybuji o tom, že si ty pijavice starostenské s úředníky promluvily o tom, aby se to příště neopakovalo. Aby se neopakovalo, že se občan nezákonným postupům ubrání. Bavili se nejspíš o tom, jak ohýbat zákony lépe a radostněji a zamaskovat nedostatky v úředních postupech, aby se ten ksindl občanskej z toho nevyvlekl a hezky odsypal do obecní pokladničky penízky.

Samo ministerstvo zdravotnictví vydává jedno nezákonné „opatření obecné povahy“ za druhým. Soudy je ruší jako na běžícím pásu. Slyšeli jste nějakého ministra zdravotnictví, že by se omluvil za mizernou práci jeho úřednického týmu, nebo jste snad slyšeli předsedu vlády, že by se omluvil za své ministry, co nemají pod kontrolou své úřady? Já tedy ne.

Nechápu, v čem se odlišuje těch 200 nešťastníků a jeden neúspěšný neschopný ministr. Všichni jsou občané této země a všichni mají stejný přístup právu. Úředník Mareš sice udělal totální kravinu, ale současné ukázal dvojakost českého „právního státu“. Ten reaguje, jen když někdo udělá bebí „těm nahoře“. Zbytek jsou občané druhé kategorie, póvl a ksindl.

Ačkoli na to nejspíš nemířil, nastavil svérázný úředník Mareš ze Včelné systému zrcadlo, jen asi to tak docela nezamýšlel a většina lidí si to asi ani neuvědomila.

 


11.07.2021 D-FENS

12345 (554x známkováno, průměr: 1,16 z 5)
19 802x přečteno
Updatováno: 11.7.2021 — 22:10
D-FENS © 2017