Vlasovci a Novotný

Featured Image

Řečeno slovy klasika, člověk aby se pomalu bát otevřít ledničku, aby na něj nevybafnul Novotný nebo generál Vlasov. Toto téma rezonuje naší společností již 14 dní a stává se víc a více nechutnějším. Jako by náš stát neměl dost normálních starostí, že se musíme hrabat v záležitostech, které se udály více jak před 70 lety. A k tomu ještě stíhání Jakeše a Štrougala!

Porevoluční disidenti (rozuměj ti, co za komoušů měli prebendy a chodily práskat) chrochtají blahem, normální lidé si klepou na čelo a kladou si otázku: „Proč tak pozdě“? Tyto starosti bych chtěl někdy mít.

Kdo to vůbec byl generál Vlasov a Ruská osvobozenecká armáda? Na tom se neshodnu ani historici. Názorů je mnoho a jsou zcela nepochybně ovlivněny tím, jak moc má dotyčný expert na historii v lásce Rusko a totalitní režimy vůbec. Předkládám jeden,  který není zrovna z fanklubu kremelské páté kolony Miloše Zemana (ČRO 2), ale řekl bych, že vystihuje vše podstatné. Ale jak říkám, názorů je mnoho.

Mnoho lidí plesá nad tím, jak to dal rusákům Novotný dal v televizi sežrat. Že si skutečně (konečně) budeme rozhodovat sami o sobě, že nám do toho z Východu nebudou mluvit. Tedy, v době, kdy nám EU diktuje i to, kolik má mít příkon domácí vysavač je to poměrně komické tvrzení, ale… dejme tomu. Jak je dobře známo, příkazy z Bruselu v žádném případě nejsou diktát, ale doporučení, které samozřejmě přijmeme s nadšením.

Co k záměru Pavla Novotného říkají naši politici? Kupodivu nic moc. Spíše se ho snaží ignorovat. Není divu, kanální mluva, kterou starosta Řeporyjí s přehledem trhne i známého sprosťáka Miloše Zemana není to, na co politici reagují rádi. Každý sice dodává, že důležitý je obsah, forma je až druhořadá, ale přece jen, existuje určitá hranice. Dokonce i mluvčí Ovčáček se celkem smířlivě vyjádřil k plánovanému počinu Novotného, takže, vše je vlastně v pořádku.

Jenže v pořádku to není. ROA byla poválečným tribunálem v Norimberku uznána jako spolupachatelem nacistických zločinů. Jde tedy oficiálně o válečné zločince a není mi známo, že by někdo podal návrh na jejich rehabilitaci, natož, aby byla ROA rehabilitována. V Řeporyjích žádný voják ROA nepadnul ani se tam neodehrála žádná bitva. Ještě na počátku devadesátých let minulého století byly Řeporyje vidlákov připojený k Praze pouze administrativně (od roku 1974) o roku 1945 ani nemluvě. Takže pomník, ať už bude v jakékoliv podobně, nebude válečný hrob, ale skutečně jen pomník a je velmi špatné, že na území našeho státu budeme mít pomník válečných zločinců, byť měli určitou zásluhu na tom, že to s Prahou nedopadlo ještě hůře.

Co si ale budeme namlouvat, v posledních dnech války v Evropě měli Němci jiné starosti než ničit Prahu. Jejich hlavním cílem bylo zdekovat se co nejdále od blížících se vojáků Rudé armády do přívětivější náruče Západních spojenců. Bylo všeobecně známo, že RA se zajatými Němci moc nemazlila a poté, co jim zabavila zbraně je šupem deportovala na východ, aby pomohli při nápravě spouště, kterou tam, zejména při ústupu, napáchali. A protože toho stačili zničit doopravdy hodně, mohl se jejich pobyt v SSSR protáhnou na dlouhé roky. To západní spojenci jim jen sebrali zbraně a vytřídili je, aby jim náhodou neunikl někdo, do by se později hodil. Třeba Wernher von Braun.

Hlavní příčiny slavného Pražského povstání byly dva: ten první byla touha po pomstě, ten druhý snaha kolaborantů odčinit na poslední chvíli to, čeho se za Protektorátu dopouštěli, případně se nějak dostat do archivu gestapa a vyplenit jej. Podobně jako to udělal v roce 1990 lidovec Sacher s archivem StB. Němci ale nesli velmi nelibě, když je někdo při úprku směrem na západ zdržoval, no, a to byl zárodek bojů v Praze. Nakonec, to, že Pražané „povstali“ až pět dní poté, co „vůdce, obklopen bolševickými hordami, hrdinně padnul“ (citace z dobového tisku), mluví za vše. Neměli tolik odvahy, aby udělali to, co Poláci ve Varšavě.

Zcela jistě ze stejného důvodu obrátili vojáci ROA zbraně proti wehrmachtu. Praha a celá český národ jim ležel u zadele, chtěli si především na poslední chvíli zajistit alibi a udělat oko u západních spojenců. Jenže zas, do bojů zasáhli až 5. května, tady v době, kdy byl už Hitler bradou vzhůru, na budově Říšského sněmu tři dny vlály rudé vlajky s hvězdou, srpem a kladivem a Rusové v Berlíně chlastali jak o závod. Kdybych přežil celou tu hrůzu, chlastal bych také. Není tedy čemu se divit, že západní spojenci tento akt náhlého prozření moc neocenili a většinu vojáků ROA předali do spárů Rudé armády. Možná to byl krutý akt, ale fakt je ten, že ani ve vyspělých demokraciích se nikdo se zrádci, kteří obrátili zbraň proti vlastnímu národu, moc nemazlili. Tím spíše, že část vojáků ROA se účastnila pod přímým velením SS potlačování povstání ve Varšavě. Tam byli tak brutální, že jejich velitele a několik dalších důstojníků ROA Němci odstřelili. S takovýmto kádrovým profilem nemohla ROA čekat od Američanů nic jiného nežli to, co se stalo.

Po pravdě řečeno, to, že Rusko mlží, zatajuje a zkresluje skutečnost, mne, a řekl bych, že nikoho soudného, nijak nevzrušuje. Rusko není v EU ani v NATO, Rusko není náš přítel. Je to jen náš obchodní partner, a to v drtivé většině ještě skrze nadnárodní koncerny, jako je třeba VW. Rusku režim nezávidím, žít bych tam nechtěl a anexi Krymu považuji za okupaci se vším všudy, ale na druhé straně, jsem vlastně rád, že státu disponujícímu 5000 jaderných hlavic (a Bůh víc čeho všeho ještě) vládne tvrdá ruka Putina, a ne opilce Jelcina. A řekl bych, že tento pragmatický postoj zaujímá většina obyvatel ČR.

Vadí mě, že se zatajuje, mlží a překrucuje skutečnost v EU. Vadí mi, že zatímco před pěti lety se to v novinách hemžilo články oslavující nelegální emigraci do Evropy (vzpomínáte na článek v IDnes s titulkem: Tiší, vděční, pokorní?), dnes už se v těch samých novinách píše o válce gangů ve Švédsku, o tom, jak se Němci bojí chodit na veřejná koupaliště, o tom, co vše se děje v Paříži, Marseille, Londýně, Frankfurtu nad Mohanem (zejména Frankfurt HBF). Vadí mi, že se z vlastnictví osobního vozu stává pomalu ale jistě zločin. Vadí mi, že v některých zemích EU už není možné nosit na svoji obranu ani pepřový sprej, natož střelnou zbraň. Vadí mi, že náš spojenec v NATO (Turecko) pořádá trestné výpravy na území cizího státu kde vraždí civilní obyvatele a všichni k tomu rozpačitě mlčí. Vadí mi, že evropští státníci padají na zadek před eko-žvásty šestnáctileté dívenky, která není duševně zcela v pořádku, a přitom se do Evropy vozí přes půl světa z Číny i školní sešity a letecky z Keni květiny. Co mi je tedy do Ruska?

Celý výstup Novotného v ruské televizi byl navíc mimořádně odporný, byť mu řada lidí tleská. Téma druhé světové války je v Rusku záležitost, která se bere se vší vážností. Vždyť tam Němci povraždili 20 milionů lidí!! Jen na Ukrajině vypálili na 600 vesnic daleko horším způsobem než u nás Lidice!! Pro Rusy to byla zcela jistě národní katastrofa. Řada měst byla obrácena v trosky. Dodnes se v místech, kde prošla fronta nachází tisíce kusů munice, a také lidské kosti. S tím se opravdu nežertuje. Tím spíše, že pan Novotný je židovského původu, a nebýt Rusů, asi by už nebyl mezi námi. Proto není absolutně žádný důvod předvádět to, co Novotný převáděl. Ksichty, pospávání, ťukání na hlavu. Už jsem jen čekal, že se obrátí ke kameře zády a ukáže svoji prdel. Možná, že kdyby Rusové přenos neukončili, tak by to nakonec udělal. A demagogicky se nakonec choval i on. Plnou zodpovědnost za masakr v Katyni Rusko uznalo už v roce 1995. Dokonce ani Putin to nepopírá, i když se k tomu Rusové samozřejmě moc hrdě nehlásí.

Často se nabízí otázka: Stalin za Hitlerem co se týče likvidace vlastního obyvatelstva rozhodně nezaostával. Proč ho vlastně Rusové vnímají neustále pozitivně?

Má to několik důvodů, pro lidi ze Střední Evropy ne příliš pochopitelné.

Za prvé, carský režim nebyl takový, za jaký ho dnes vydáváme. Byl to feudálně totalitní režim se vším všudy. Včetně hladomorů, propastných společenských rozdílů (de fakt na venkově vládlo nevolnictví, i když bylo oficiálně zrušeno), masové negramotnosti a podobných výstřelků, které v Evropě končily 50 až 100 lety. VŘSR nebyla porážka demokracie a nástup totality. To jen proběhla výměna jedné diktatury za druhou.

Za nástupu Stalina se v Rusku svítilo loučemi. Když Stalin natáhl brka, mělo Rusko atomovou bombu. Sice okopírovanou od Američanů, ale měli ji. Pro Rusy to byl obrovský pokrok, neboť o carské Rusko bylo nesmírně zaostalou zemí. Jak technologicky, tak společensky.

Při útoku Němců neměli Rusové jinou možnost, než se semknou kolem Stalina. Hitler primárně nebojoval proti bolševikům, ale proti Rusům, v širším kontextu proti Slovanům a každé podřadné rase. Kdyby bylo v roce 1941 Rusko carské, napadnul by ho stejně. A zřejmě by i uspěl daleko lépe. Němci chtěli Rusy úplně vyhladit a na okupovaných územích podle toho jednali. I na Ukrajině, která je zpočátku dokonce oslavovala jako svoje osvoboditele řádili vojáci wehrmachtu a SS jak smyslů zbavení. Slované byli hned za Židy a Romy na seznamu ras určených k vyhlazení. A bylo jedno, zdali to byli bolševici nebo bělogvardějci.

Řada zvěrstev, která Stalin napáchal, se děla tak nějak v ústraní. To Němci vypalovali ruská města, vesnice, likvidovali obyvatelstvo včetně dětí, a vůbec s tím nedělali tajnosti.

Podtrženo a sečteno, ať se nám to líbí nebo ne, Stalin nebude v Rusku nikdy vnímán zcela negativně a my s tím nic neuděláme.

Co nám Rusové tak mohou udělat? Asi nic moc, ale nemám pocit, že bychom si měli kvůli soudně uznaným válečným zločincům dělat zbytečné problémy. Mohou znepříjemnit obchody některým našim firmám, mohou se na nás dívat jak na idioty. Zvláště, když nyní na ruských webech kolují snímky toho nejlepšího, co Pavel Novotný prováděl. Ano, je tam jeho pověstné svlékání, jeho prdel (ale zas, ksicht je ještě horší) a rovněž jeho duchaplné výroky o důchodcích, Ivetě Bartošové atd.

Protože internet je zatím ještě svobodné médium, část z toho převzali i naši západní sousedé. A to, že nás na mezinárodní scéně, byť jen na Východě, reprezentuje hovado, to už by nám vadit mělo.  Tím spíše, že Západ v Rusku dělá celkem dobré kšefty. Např. plynovod Nord Stream.

Rovněž je možné, že to poškodí i ODS a pravici celkově. Nemyslím si, že voliči pravice přešli houfně k Babišovi, ale řada příznivců pravice je Novotným znechucena. No a pokud se pan profesor Fiala skutečně stane po příštích volbách předsedou vlády, bude mít co vysvětlovat. Předseda vlády totiž má i jistou zodpovědnost za obchod a mezinárodní vztahy. A existence takového exota ve vlastní straně, který uráží všechny okolo se těžko obhajuje. Jenže, pan profesor asi předseda vlády nebude.

Novotnému lze také vyčíst to, že zaútočil na relativně měkký cíl. Dokázal by takto zaútočit na Svatou (nebo už alespoň blahořečenou) Grétu? Velice pochybuji. Jeho „počin za odvahu“ se totiž minul v čase o takových 30–40 let. Teď už na Rusy nadávat můžeme.

Jen tak mě napadá, neměli bychom postavit i pomník Hitlerovi? Vždyť právě Hitler zarazil běsnění gestapa a SS po atentátu na Heydricha. Neudělal to samozřejmě pro to, že by Čechy nějak zvláště miloval. Udělal to především z důvodů ryze pragmatických. Protektorát byla významná průmyslová základna a také, ačkoliv se o tom moc nemluví, i oáza klidu. Němečtí vojáci se sem jezdili rekreovat a léčit. Bylo zbytečné a kontraproduktivní příliš terorizovat obyvatelstvo, tím spíše, že všichni významní Češi na území Protektorátu atentát odsoudili. I herci ve Zlaté kapličce u Vltavy hajlovali jak o závod. A tak zcela jistě mnoho Čechů za svůj život vděčí Adolfu Hitlerovy.

Snad nějakého politika napadne Vůdci pomník postavit. V roce 1938 prý strávil den na Pražském hradě. Takový pomník by byla například pro primátora Prahy Hřiba jedinečná příležitost, jak odvést pozornost jinam. V médiích už se nebude diskutovat o katastrofální dopravní situace ve městě, o tom, že u nových tramvají za X miliard praskají kola, o tom, jak transparentně jmenovali ředitele DPP, ale o tom, kam pomník Vůdce umístit, zdali bude stačit jen busta anebo bude třeba postavit sochu a je-li vhodné, aby byl na pomníku „haknkrajc“. A určitě by se mu podařilo naštvat Rusy ještě více. Ano, je to skutečně velká výzva.

Jen se jí chopit.

 


15.12.2019 TomTom

12345 (439x známkováno, průměr: 1,88 z 5)
18 310x přečteno
Updatováno: 15.12.2019 — 23:39
D-FENS © 2017