Velká lithiová loupež

Featured Image

Skrytá nalezená věc připadne přednostně státu, kraji či obci, jestliže to vyplývá z přímo z právních předpisů (tj. věci, které podléhají zvláštnímu režimu podle zvláštních veřejnoprávních norem, např. věci s kulturní hodnotou, zbraně, apod).

§ 219 Zatajení věci

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Tedy vykopeme-li na naší zahrádce poklad, patří státu. Když si jej necháme, riskujeme kriminál.

§ 33k horního zákona 44/1988 Sb.

(1) Sazba úhrady z vydobytých nerostů pro jednotlivé dílčí základy úhrady činí nejvýše částku odpovídající 10 % tržní ceny za jednotku množství pro jednotlivé druhy vydobytých nerostů.

Takže pokud se na našem území naleznou nerostné zdroje, stát se najednou spokojí s 0-10% z jejich tržní hodnoty.

Pokud si to dáte dohromady se zprávou o nálezu lithia (ložisko přes 5Mt) pod Cínovcem, což je při současných cenách lithia ( 9.100 USD / tuna ) cca 1160 mld. Kč.

Možná jsem kryptokomunista a kryptoekofašista, ale nemůžu pochopit, proč se stát (což bychom měli být “my“) vzdává tak astronomického zisku. Připomínám, že cena lithia na světových trzích stoupla za posledních 15 let více než 5krát. A jelikož je čím dál populárnější do baterií pro různá elektrická hejblátka, nemyslím že jeho popularita v horizontu pár desítek let jen tak opadne. Vím že státní podniky nejsou zrovna archetypem efektivity, ale do psí řiti – proč se musíme chovat hůř jak banánová republika a nechat těžit někoho jiného? Něco přes bilión v českých je snad už docela suma ne? Považte, bylo by za to 1000 gripenů, 4 letadlové lodě Gerald R. Ford, 4 milióny fábií, nebo o 64% menší státní dluh.

Otázka za 100 bludišťáků – máme tak debilní nebo zkorumpované vedení státu že tohle nevidí?


19.02.2017 Drewid

12345 (138x známkováno, průměr: 1,78 z 5)
13 624x přečteno
Updatováno: 19.2.2017 — 21:48
D-FENS © 2017