Václav Havel triumfující

Featured Image

16.10. A.D. 2013 proběhlo v rámci zastupitelstva Brno-střed opakované hlasování o pojmenování, do té doby, bezejmenné uličky poblíž Divadla Husa na Provázku.

Již v květnu se ukázalo, že na věci je „politický zájem“ kulturní fronty, havlistům však tak trošku smrděla přímá demokracie, ale vše se v dobré obrátilo a v onu podzimní středu to naplno vypuklo.

Situace se od května poněkud změnila a iniciativou Petra Paulczynského vznikla petice podporující pojmenování bezejmenné uličky na ulici Franty Kocourka.

Jedním z argumentů odpůrců pojmenování po Václavu Havlovi byl nesouhlas občanů Brna v internetovém hlasování. Zastupitelstvo tedy v květnu pověřilo úřad, aby vypsalo hlasování nové, ve kterém budou moci hlasovat jen lidé, kteří fyzicky přijdou k anketní urně. Panovala totiž velká obava havlistů, aby snad nemohli hlasovat lidé po internetu, tak jak se stalo předtím…

Internetová petice za ulici Fandy Kocourka  za pár týdnů nasbírala více než 2.000 signatářů. Papírová anketa však nasbírala pro pojmenování po zesnulém dramatikovi oslnivých 176 hlasů, o něco málo více než hlasů odpůrců a tak návrh na pojmenování doputoval zastupitelům.

Bod „Návrh na pojmenování veřejného prostranství na území MČ Brno-střed“ byl zařazen v programu 18. veřejného zasedání zastupitelstva na hezké, reprezentativní 32. místo. Když autor tohoto reportu přicházel na radnici, již venku viděl shromážděné kulturní a občanské elity, kameramana ČT24, který švenkoval po tvářích zastupitelů a atmosféra byla prostě uvolněně fajn…

Když se hlasovalo před pár měsíci o rámcové smlouvě za „ranec, který nebudu kvantifikovat, ale rozhodně  víc než 50.000.000 z kapsy eráru“, novináře vidno nebylo. Ne tak dnes. Vidno bylo velmi.Velkým překvapením byl procedurální návrh starosty Šťástky, aby bylo o návrhu na pojmenování hlasováno přednostně a aby tak byl vyřešen jako 1. bod, hned po obligátních bodech (schválení programu, kontrola zápisu, atd.)

Kulturní fronta se však cítila být touto změnou zaskočena a tak zastupitelka za stranu zelených, Jasna Flamiková, protestovala proti upřednostnění. Prý se na to lidi tak nějak těšili a možná ještě všichni nepřišli… Neúspěšně.

Samotný bod pak probíhal tak, že Starosta dal hlasovat o bodu, ve smyslu: Navrhuji tedy pojmenování po Václavu Havlovi jako variantu 1. 26 pro, 2 proti a 6 se zdrželo. Děkuji a jdeme dál. Skoro bylo slyšet cvaknutí zubů přitomných nažhavených pravdoláskařů. Pojmenování prošlo až nečekaně hladce, takže nedošlo ke kýžené předvolební exhibiční  bukakke párty s hudbou, kamerou, citací absurdního dramatika a čtení programu Strany zelených a ANO11.

Zastupitelstvo přihlédlo k vůli 176 obyvatel Brna středu a Václav Havel má tedy konečně svou uličku z vůle 176 obyvatel a 26 zastupitelů. Franta Kocourek s 2.000+ hlasy kontrapetice bude patrně v budoucnu odměněn reprezentativnější částí Brna.

Václav Havel je tedy nyní triumfující. Zastupitelé vzali v potaz hlasy všech 176 obyvatel kteří opravdu chtějí mít uličku Václava Havla. Věřím, že všichni petenti mají dnes večer oslavnou párty v divadle Husa na Provázku. Vejdou se tam.

Mimochodem: Bylo to opravdu vítězství?
 


16.10.2013 OrD

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
292x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53

Reklama

D-FENS © 2017