V hospodách by se mělo zakázat mluvit

Featured Image

Možná k vám doputovaly výsledky průzkumu Českého svazu pivovarů a sladoven ohledně používání telefonu v hospodách, ze kterého se můžete dozvědět celou řadu zajímavých věci.

Jen tak namátkou:

  • 36 procent dotazovaných, že používání telefonů v restauracích a hospodách jim jednoznačně vadí, zejména pokud je u stolu více lidí
  • Více jak dvě pětiny respondentů by navíc uvítaly zákaz používání mobilů v restauračních zařízeních.
  • Mezi respondenty se našlo 45 procent takových, kteří by takový zákaz určitě nebo spíše ocenili. Ostatní by s tímto návrhem spíše nebo vůbec nesouhlasili.

Osobně se domnívám, že tyto absurdní závěry jsou především způsobeny důsledným překroucením výsledků průzkumu. Původní otázka totiž zněla „Ocenili byste hospodu/restauraci, ve které bude zákaz používání mobilních telefonů?“, jak lze konečně seznat z grafu, který ochmelkovský svaz rovněž publikoval. Otázka tedy nezněla „uvítali byste zákaz mobilů v hospodě“, ale „uvítali byste hospodu, kde budou zakázané mobily“, což mi přijde jako rozdíl. Ale skvěle to demonstruje postupy, které používají média a různé lobbistické organizace při vyvolávání poptávky po různých zákazech a drakonickém právu.

Ten svaz bude zřejmě nějaká parta pivních nostalgiků, pro kterou je jediné správné v hospodě sedět s dementama, chlastat zrzavou chmelovou limonádu, krkat, jít se každých deset minut vychcat a povídat si o sportu, jak to pan Andrej myslí s námi dobře a že nejlepší auto je oktávka na naftu. Přesto bych si dovolil předložit návrh, jak tento návrh učinit skutečně efektivní.

Navrhuji zakázat v hospodě mluvit.

Mezi telefonováním a mluvením není rozdíl. Když mluvíme s někým nepřítomným skrze telefon, jedná se o telefonování, když mluvíme s přítomným člověkem přímo, je to vlastně jako bychom mu telefonovali nablízko bez telefonu. Je to třeba zakázat, protože to lidi ruší od sledování fotbalu a pití piva.

Kdo si bude chtít promluvit, může tak učinit venku na chodníku, tedy alespoň do doby, než udělá anketu Český svaz měst a obcí.

Tento zákaz bude mít za následek, že se v hospodě přestane jíst. Jídlo si totiž musí host objednat, to znamená s někým mluvit a tím byste rušil ostatní a nabourával tu správnou přátelskou atmosféru, založenou na osobním kontaktu a společném pití piva.

Jak by to vypadalo v takové moderní pokrokové hospodě? Do hospody přijdete a pingl před vás bez keců postaví pivo. Když je pivo dopito, přinese další pivo. A tak dále. Půllitr je vlastně něco kanban, když je prázdný, je třeba ho vyměnit za plný. Když už máte dost, dojdete za pinglem, dáte mu mlčky peníze, které potichu spočtete (z hlavy, mobil nepoužívat) jako počet piv násobených cenou jednoho piva plus spropitné a odejdete se vypovídat někam do říše krále Miroslava.

Celá řada hospod už takhle funguje.

V další fázi bych zakázal chodit močit. Neustálé zvedání od stolů lidi ruší a také může ohrozit jejich zdraví. Zejména jedinci s chatrnější rovnováhou přitom často spadnou na jiné lidi nebo si vylijí pivo, což je nebezpečné a zatěžuje to společnost náklady na léčení zraněných alkoholiků, které by se jinak mohly vynaložit na léčení zraněných cyklistů. Většina hospodských incidentů začne nebo skončí na hajzlu. K močení lze použít sklenice od již vypitého piva, které pak pingl odnese. V nejhorším to zamíchá mezi sklenice s pivem. U některých značek nepoznáte rozdíl.

Nakonec bych zakázal sklenice kvůli tomu jejich protivnému cinkání. Někteří bezohlední lidé dokonce záměrně mlátí půllitry o sebe a křičí u toho „na zdraví“. Se zdravím to přitom nemá co dělat. Poškozuje se tím sluch a půllitr přitom klidně praskne, nehledě na to, že někteří lidé mlátí i sklenicemi, což je vysloveně nebezpečné. Místo toho bych zavedl gumové zvony, které se používají na čištění odpadu. Pracovalo by se s tím takto: Každý host by si do hospody nosil vlastní zvon. Host se dostaví k pípě, kde mu výčepní naplní zvon. Host si ho odnese ke stolu a vypije to tam s přáteli. I kdyby to mělo zachránit jen jeden lidský život, tak to má smysl. A ještě se ušetří za tácky a za mytí sklenic.

Stejně dobře by fungoval systém hadiček natažených k jednotlivým stolům od pípy. Na jejich konci by byly takové jako dudlíky, na které by se host přisál. Zde by byl trochu problém s účtováním vypitého piva. Možná by se dal použít stejný způsob měření jako navrhuje EU zavést povinně pro online fízlování spotřeby v autě, protože to prý stojí jen jedno Euro.

Možná si kladete otázku, co by se tedy dělalo v takové hospodě. Samozřejmě připadá v úvahu celá řada činností. Například rozjímat o evropských hodnotách, plést vlněné čepice a ponožky pro uprchlíky, číst Babišovy noviny, jen tak koukat nebo spát.

Pokuty? No jasně, pokuty. Lid se zhlédl v likvidačních peněžních sankcích a vyžaduje je, tedy nepochybně do doby, než jim samotným začne nějaká hrozit, to pak freneticky čtou zákony a shánějí právníky. Viděl bych to na pokutu 100.000 Kč stanovenou pevně bez ohledu na možné polehčující a přitěžující okolnosti nebo hmotnou situaci přestupce, aby nedocházelo ke korupci. Aby se ušetřily problémy s dokazováním, byl by za delikty hostů objektivně odpovědný pivovar.

Ale to už by se asi Českému svazu pivovarů nelíbilo.

Doufám, že se po zákazu kouření těšíte na další level modernizace českých hospod. Až se všechny tyto nápady zrealizují, bude tento svět neskutečně nádherným místem plným zdravých, krásných a štastných lidí. Škoda že se toho ti lidé nedožijí, protože největší problém tohoto idealizovaného osvícenského světa představují paradoxně lidi. Dříve nebo později přijde někdo na to, že pokud má být společnost opravdu lepší, bude třeba lidi vyhubit.

 


26.11.2017 D-FENS


Související články:

12345 (269x známkováno, průměr: 1,45 z 5)
13 245x přečteno
Updatováno: 26.11.2017 — 22:28
D-FENS © 2017