Úvaha o štítkování

Featured Image

Jistě nikomu neuniklo přijetí zákona o povinném štítkování budov kvůli energetické náročnosti. Tato spásná myšlenka z dílen úředníků Evropské unie není tak revoluční, jako tomu bylo například u Euronormy pro automobily nebo biosložek do pohonných hmot, které jsou nezávadné a především „šetrné“ životnímu prostředí. I přesto využívá tyto zmrdí techniky, aby přesvědčil „vobyčejné vobčany“, že to hlavně má šetřit peníze daňovým poplatníkům při koupi domu či bytu levného na provoz.

A tak budeme každých pět let povinní aktualizovat štítky, abychom případné zájemce zaujali levným chodem. Už jen sama tato myšlenka dává možnost bujení korupce. Pokud budeme chtít prodat nemovitost, postačí podstrčit „štítkaři“ pár peněz navíc za lepší „rating“. Pokud je to těžko představitelné, zde přidám příklad z možné budoucí praxe:

Franta chce prodat dům, ale bohužel na štítku mu visí Déčko (jaká drzost mít v dnešní době dům se spotřebou D!). Bez lepší energetické náročnosti ovšem barák neprodá, pod cenu jít nechce a investovat do zateplení nebo dalších věcí také ne. Má ovšem kamaráda Pepu, který je v současnosti na Nejvyšším úřadu (úřad pro vydávání štítků, dnes už lidé nenakupují podle prostornosti, řešení pokojů nebo renovací, věří totiž štítkům a Nejvyššímu úřadu, bo co je psáno, to je dáno). Ale že jsou s Pepou kamarádi, dostanou spásný nápad. Franta dostane nabídku – „Za deset dostaneš na štítek Béčko, za dvacet ti dám to Áčko. Víc už nechtěj, aby to nebylo moc nápadný“ zní z úst Pepy. A tak vydělají oba, Franta prodá dům nad cenou a oba si mnou. Aby nebylo práce málo, každých pět let bude Pepa chodit po domech a kontrolovat, případně i kasírovat něco bokem.

Přece se štítky zavádí, aby lidé ušetřili a platili méně na energiích.A tak krom dalších miliard za naprosto zbytečný byrokratický úřad bychom měli připočítat i tyto další škody.

V tomto ohledu by bylo na místě využít zkušeností našich zákonodárců a zajistit dostatek neprůstřelných zákonů, aby případné šizení bylo trestáno vysokými pokutami a případný poškozený měl možnost plné náhrady za byt nebo dům, který ratingový štítek nesplňuje.

Samozřejmě se jedná o naprosto utopistickou myšlenku. Přesto je tu ještě jedna možnost, kam směřovat. Záleží jen na tom, jak daleko to dojde, pokud si necháme diktovat, místo abychom si sami svobodně zvolili renomovanou firmu zabývající se audity na energetickou náročnost bytu. V současné době spíše čekám, kdy nám oštítkují prdele a pokud se do stupnice nevejdeme, opatří nám buď katalyzátor, nebo budou prodávat emisní povolenky.


30.9.2012 TR

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
72x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017