Tři ze čtyř řidičů překračují povolenou rychlost a to je správně. - zpět na článek

Počet komentářů: 203

  1. já jsem včera jela Prahou za tím čtvrtým a musím se přiznat, že jsem zvažovala, jestli dobrovolně proskočím zavřeným oknem nebo ho raději budu tlačit před sebou a doufat, že nárazník to vydrží. Obecně patřím spíše ke kochajícím se řidičům, ale kdyby všichni v Praze dodržovali, tak nedojede nikdo nikam. Kdyby všichni půl dne čekali, jestli zelená na semaforu náhodou nebude ještě zelenější, tak bychom se při současném nesmyslném osazení semafory nedostali taky nikam. V Praze je pravé peklo na zemi a zdaleka za to nemůže množství aut, problém je jen v nesmyslných rychlostních omezeních, v nesmyslném zužování silnic a dalších omezovacích opatřeních. Smutné je, když musíme v Praze zastavovat a uhýbat sanitkám, všichni se vzorně nahrnou ke kraji a zastaví a přesto sanitky nemohou projet, protože nějaká hlava otevřená krumpáčem uhnízděná v IPR vymyslela, že ostrůvky uprostřed silnice a retardéry všude jsou geniální nápad, že ten v sanitce potřebuje každou minutu je sociálním urbanistům u zadele. Naštěstí jsou tu ještě ti tři, kteří nedodržují a provoz tak nějak funguje a i sanitka nebo hasiči mohou projet v plus minus přijatelném čase.

    1. Osobně podezřívám pražáky, že dělají nějakou speciální verzi autoškoly a platí pro ně vyhláška, která jim za situace „podle tachometru jedu o 1km/h rychleji než je limit“ neumožňuje uvolnit levý pruh. Vlastně se divím, že si víc pražských řidičů nestěžuje na obtěžování ze strany PaChů na základě podezření z předjíždění zprava. Tyhle prasata mi vadí víc než kterýkoliv kochač.
      *Ano, zákon jim toto chování umožňuje, nicméně to přesně pasuje na ono vypnutí mozku a spoléhání na předpisy zmíněné ve článku.

      1. Přesně tak, mám vypozorované, že tady v Praze platí několik pravidel navíc oproti zbytku země. Například pravidlo odbočování vlevo: řidič na křižovatce napřed zastaví uprostřed svého jízdního pruhu, pak dá znamení o změně směru jízdy a poté čeká na uvolnění křižovatky. Je-li uprostřed křižovatky široký dělicí pruh mezi směry, řidič na něj nesmí vjet, protože je to krutě nebezpečné.

        1. já nevjíždím doprostřed, protože tam většinou jsou koleje a hrozí, že tramvajákovi rupne žilka, protože koleje považuje za svoje území. :-)

          1. …a má (tramvaják) pravdu.

          2. Když jsou tam koleje, tak samozřejmě nemusíte vjíždět úplně doprostřed. Stačí jen kousek, jen růžkem auta…

            1. nejsem jezinka!! ;-)

      2. To by mně zajímalo milý Štěpáne, jak jste došel k názoru, že zákon umožňuje řidičům neuvolnit levý pruh, když je dojede rychlejší vozidlo.
        viz § 12 (2) …Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit;…

        1. Ja se obávám, že to není tak jednoduché jak si myslíte. Je tam psané ve všech jízdích pruzích. Takže pokud se budou motat auta všude, tak řidič musí co nejdříve uvolnit, ale jaksi nemá kam uhnout. Pokud by měl kam uhnout, tak už to nesplňuje podmínku všech pruhů a tak nemusí pruh uvolnit.

        2. Stačí ten paragraf dočíst až do konce, ta definice je natolik vágní, že nezadavá povinnost uhnout. Respektive ji zadává, ale neumožňuje efektivně trestat její nesplnění, takže jak kdyby tam nebyla.

          1. Ono je to výrazně zajímavější tam kde pruhy nejsou. Kvůli snaze udělat tramvajový pás nesjízdný, a současně mít „bezpečné chodníky“ často zůstane vozovka, jeden pruh každým směrem, na obou stranách 20 cm rantl – takže sanitky ve výsledku najednou na křižovatce na chodník, a pak valí po 4 metry širokém chodníku, protože řidiči prostě nemají uhnout jak.

            To samé mánie cpát všude střední ostrůvky (ideálně tak, aby autobus/trolejbus v zastávce nebylo jak objet) atd. a podobné skvělé „zklidňovací“ vynálezy.

    2. Jo já myslel že přece chytrej člověk nikam nespěchá, a taky za všechno může tadlencta náplava. Hm, tolik k názorové konzistenci…

    3. Praha je peklo? Moskvu na tebe. Nebo alespoň Nižnij Novgorod.

      1. jenže Praha je uměle vyrobený peklo, tak dlouho se dopravní experti snažili, až se jim to povedlo, i když pořád je, co „zlepšovat“.

      2. Kolega, co na předměstí Moskvy a v centru pobýval 8 měsíců si nevšiml, že by lidi z předměstí měli se svými žigasy a samarami nějaké výraznější problémy. Sviští s tím jako ostatní, ale popravdě přiznal, že tam není vidět žigas pod 1,6 a pro sebe si rusi dělali model, označený vzadu Žiguli 21018 se 120k motorem 1,8. A pak prý tam jezdí hodně kastlí od těch 1,8, co mají divně, jemně rachtavě-pištivý zvuk a lítá to jak blázen. Zlé, ožralé ruské jazyky v hotelovém baru měly prohlašovat, že jsou to prý laciné, komusi ukradené dvourotorové wankely echt ruské provenience, s životností 50.000, pak se vymění za nový kus, přičemž sjetý jde do GO a že to nafous pasuje do té 1,8 kastle a má to mít 180k. Může na tom být něco pravdy? Bo kolega, kterému jím předané informace bezvýhradně věřím, to nebyl schopen nijak ověřit. Ale ožralému rusovi, co si v baru z inostránca střílí, se dá věřit asi těžko..Nikde na parkovišti ten krám nezastihl ani nezaslechl.
        Může to být i jen teoreticky možné?

        1. Teoreticky, proč ne. Kdysi dávno bylo v USA auto s wanklem, kterej v něm ale natolik zlobil, že ho pak vyměnili za běžný řadový motor (asi 4-válec). Bohužel se tam vešla jen omezená kubatura, takže to pak bylo líné. Ale aspoň to jezdilo a nesypalo se to tolik jako wankel.

          Takže teoreticky je možné nahradit řadový 4-válec v Ladě za wankel. A nejspíš i prakticky, viz výsledky z vyhledvače na slova „ruský wankel“:

          http://auto.pravda.sk/magazin/clanok/3892-v-rusku-jazdia-lady-s-rotacnymi-motormi/
          http://auta5p.eu/katalog/vaz/vaz_21019_01.php

    4. Já si vždy říkám, že toto svinstvo se zúžením třeba při příjezdu k střešovické Vojenské nemocnici musel udělat stoprocentní grázl a v podstatě vrah. Ideální by bylo, kdyby ochutnal vlastní medicínku a v té sanitce, která nemůže projet, by ležel on s tepenným krvácením, nikoliv někdo nevinný.

      1. oni už se od záchranky a hasičů pokoušeli nějak domluvit s pitomečky z IPR, ale zatím bez výsledku. Sanitka i hasiči dříve využívali tramvajové koleje, jenže na těch se IPR nejvíc líbí šutry nebo travička. Podle aktualit tam zatím zahučeli policajti, ale až tam omylem zahučí sanitka s pacientem, bude hůř. :-(

        1. Dávno tam zahučel už i autobus, na Sokolovské. Vona tam totiž není jen travička, ale aby jim po tom nikdo nemohl jezdit, tak je tam metrová proláklina se štěrkem, na začátku a na konci zeleniny. Když jsem poukazoval na to co to je za sračku, tak jsem se dočkal akorát stádovitého blábolení o tom, jak si mám líp uspořádat čas a nespěchat, abych pak mohl čekat v koloně až to vyprostěj, až projedou popeláři, nebo jak proste jen lidi jezděj jako kokoti. To bude asi selektivní skleróza.

          1. ani s travičkou to není žádná výhra, protože si plánovali, jak se bude hezky zelenat a pak zjistili, že je třeba ji zalévat a že nějak sama od sebe nevypadá svěže zelená a to hlavně když jsou vedra. To naopak vypadá dost hnusně, ale zalévání stojí raketu a nikdo s tím tak nějak nepočítal.

            1. Inu, ekologisti, myslí na přírodu a veřejný prostor, to pak na rozumné nápady nezbývá mozková kapacita.

  2. Hmm, vůbec mě nepřekvapuje, že si někdo jako Ty nedokáže představit, že vůbec existuje někdo, kdo se na silnici chová slušně a kdo prostě neporušuje pravidla. Tak daleko Ty ještě mentálně nejsi, nicméně jakkoli si myslím, že takoví jako ty nemají na silnici co dělat, přeju Ti, aby Ti to „vycházet“ nepřestalo až už bude pozdě a že dříve než se tak stane, dostaneš rozum a uvědomíš si, že řidičské oprávnění tě nejen k něčemu opravňuje, ale i zavazuje troubo.

    1. Ale tady přeci nejde o dodržování pravidel, ale o pravidla sama. V případě, že jsou pravidla zcela hloupá nebo úmyslně chybná, je jejich striktní dodržování spíš příznak hlouposti než cti a rozumu :-)

      1. pzkudk: je to troll, ser na něj
        Každopádně by mě zajímalo, jak si striktní dodržovači pravidel vysvětlují třeba příjezd po D1 do Prahy (neznám ulice, sorry, asi všichni ví o čem mluvím). V jednu chvíli je tam 80km/h v pohodě, o týden později už jenom 50. Za pár měsíců zase 80. Přitom ta silnici se vůbec nemění.

        1. Oficiálně to udělali pro snížení hluku, pak tam dali nový povrch a tím to prohlásili za vyřešené a vrátili 80. Potěšili mě tím, protože jejich obsílky za porušení padesátky o 20 až 40 km si teď můžou strčit do prdele a celý rok je tím elegantně vyřešen.

          1. Striktně formálně (ba i materiálně): porušils v době, kdy tam bylo 50 a bylo to tak správně (protože qůli hluku), takže pyrát a po prdeli…

            1. V obsílkách se argumentovalo toliko rychlostí – tzn nemají šanci odstíhat něco co sami později uznali za bezpečné.
              A pokud by argumentovali hlukem, tak by měli nadevší pochybnost prokázat, že můj vůz jedoucí ve dvou tisíci otáčkách na 4ku hlučnější než když se valí na trojku při třech tisících. A to by byla zajímavá a dlouhá debata znalců a mistrů zvuku, dopisování si o decibelech, zkrátka moře užitečné práce, na kterou se úřad jistě těší.

              1. číslo jednací nějakého konkrétního případu?

                1. Hezkej pokus :)

                  1. Jakej pokus? Mluvíš (můžem si tykat?) o nějaké právní argumentaci a taktice. Oba pravděpodobně víme, jak správní řízení o dopravních přestupcích vypadá a že dokud něco nepotvrdí NSS, je to k ničemu. Kdybych byl fízl z Prahy, o podobném případu bych se doslechl a tvoje osobní údaje bych měl dávno v ruce. Protože ovšem fízl nejsem, spis by mě zajímal :)

                    1. Žádný z případů nedošel ani k příkazu, rozvijim jen, co psát, pokud by v tom hodlali pokračovat. Skončí to nejspíš tak jak tak na prekluzi, přestože bych rád argumentoval hlukem a rozvíjel případ.

              2. V prvním odstavci blábolíš: změna povolené rychlosti následovala až po změně stavu komunikace, předtím to podle nich škodlivé prostě bylo…
                V druhém odstavci je to zajímavější: bylo-li příčinou rychlostního omezení snížení hluku (jak bylo prezentováno a také oznamováno nepředpisovými dodatkovými tabulkami), pak by třeba elektromobily měly být v daném úseku z tohoto omezení vyjmuty – škoda že nikdo nedostal obsílku za 82 km/h s Teslou…

                1. Tzn hluk je po změně stavu neprezkoumatelny. A bezpečnost záleží na porovnání původního a nového povrchu, takže zase spousta užitečné práce s dokazovanim v čem je ten asfalt dnes jiný než tehdy…

                2. Zapominate na nejakou predvidatelnost chovani ostatnich ucastniku (je-li znacka 50km/h, ocekavam a chovam se tak, ze i ostatni tak +- jedou) a dale mezi sebe dostavate ruzne rychle jedouci objekty, to nedela nikdy dobrotu.

                  Podle meho nazoru to oduvodnit/vyargumentovat jde. Samozrejme 50ka na „tepne velkomesta“ :) je zhovadilost maximalni.

                  1. „…dale mezi sebe dostavate ruzne rychle jedouci objekty, to nedela nikdy dobrotu.“

                    Nejsem si jist, zda by si někdo v době státní popularisace a podpory silniční cyklistiky dovolil takovýto argument vypustit z huby.

                  2. No, neber to zle, ale pokud ocekavas, ze se lidi budou chovat vsichni stejne, tak to nedelas dobre….
                    Ja osobne teda nic takoveho absolutne neocekavam…

                    (Jinak pravda uz i me je nekdy skoro az blby trebas jet v levym pruhu 130-150km/hod, kdyz v pravem se nejaci blazni plouzej 50, ale tak snazim se davat o to vice pozor na to, co ti lide delaji a jestli se nahodou nekdo z nich nechysta trebas predjizdet a nekouka u toho do zpetnych zrcatek)

                  3. Tak s touto logikou by tam rovnou mohli zakázat jezdit. Protože to číslo v bílém poli ohraničeném červenou kružnicí je nejvyšší dovolená rychlost.

                    To znamená, že tam holt někdo může jet třeba 40, protože má já nevím – náklad v autě a nebo je to stará Avia, která se chystá ještě někde do kopce, tak aby se moc nezahřála, a nebo je to nějakej cyklista (i když nevím, jestli se tam dá legálně na kole dostat). Jinými slovy, VŽDY budou na silnici různě rychlejedoucí objekty.

                    Jedině snad na okruhu při závodech pojedou všichni tak nějak stejně a budou se tak nějak stejně i chovat.

                    Takže tato logika je cestou do pekla, řekl bych.

                    1. Snad se shodneme na tom, ze ciste z fyzikalnich zakonu je vhodne, aby se nepotkavaly objekty pohybujici se po potenc. kolizni trajektorii velmi ruznymi rychlostmi (zejm. proti sobe, proto jsou na dalnici ve stredu svodidla). Dopravni predpisy se tomu v nejakem racionalnim pojeti snazi jit naproti.
                      Ano, mel bych na silnici ocekavat i tu Avii a musim pocitat s nenulovou pravdepodobnosti, ze tam bude. Kdyz pojedu rychle, neubrzdim to, musim doufat, ze bude volny dalsi pruh. Nebude-li, dojde ke kolizi. Vetsina lidi takhle nejak ridi, protoze budu-li ridit s temer 100% jistotou bezpecnosti, zastavim dopravu.

                      Pokud se mi pravidelne budou stretavat v jednom miste auta jedouci 30 a jina treba 120, tak je riziko kolize jednoduse mnohem vyssi, protoze se kazdy chovame ruzne.

                      Trosku jsem ale odbocil od toho co jsem chtel napsat, t.j. ze i ta maximalni rychlost a jeji prekroceni se da vcelku verohodne oduvodnit.

                      Mimochodem, v Praze 5 existuje jedno misto, kde odstranili retardery a duvodem bylo, ze auta tudy jezdila pomalu, „turovala“ motory, jejich zrizeni bylo z nejakych „ideologickych“ duvodu, atd. Nedostal jsem podle InfZ komplet material (a stiznost jsem nepodaval), ale takhle mi to napsali v pripojenem dopise.

                    2. Otazka zni, PROC se musi potkavat auta, ktera jedou vyrazne odlisnou rychlosti.
                      Pokud vezmeme dvouproduvodu silnici v jednom smeru, potom to velmi pravdepodobne je tim, ze je nekde nastavena nesmyslen nizka rychlost a stretavaji se tam lide, kteri slepe dodrzuji tuto rychlost (typicky pojedou v pravem jizdnim pruhu, ackoliv to bohuzel neplati vzdy) a pak lide, kterym je jedno, co je na ceduli a jedou proste tak rychle, jak to povazuji za bezpecne. Jelikoz se v tom miste da jet bezpecne klidne 2-3x rychleji, nez je povolena rychlost, dochazi k tomuto jevu.

                      Reseni je jednoduche – rychlost nijak neomezovat a nechat lidi, at si jezdi, jak uznaji za vhodne.
                      Chapu, ze z toho se nedaji vytriskat ani zadne penize, ani zadne politicke body, takze holt proto budeme mit vzdy na silnicich vice nebezpecno, nez by mohlo byt…

                    3. Jako takhle, z fyzikálního hlediska učitě ano. Ale to nelze z žádného jiného hlediska ani náhodou zařídit.
                      Prostě to tak je.

                      Já se tedy snažím předvídat, že se každý bude chovat nepředvídatelně. Po minutě od nastartování se na to vykašlu a jedu podle sebe a chovám se tak, abych mohl sám sebe (a své chování) předvídat.

                      A tak se přiznám, že v obci tachometr vůbec nesleduju, vůbec nevím, kolik tak obvykle jezdím. Jediný okamžik, který mě přinutí se na tachometr podívat, je hlídka policajtů. Asi měří a já si s niminechci vykládat. Problém je to, že mnohdy nevím, jaká je v daném místě dovolená rychlost, takže je pohled na tachec mnohdy – zbytečný.

                      Ale ještě mě na rychlost nikdo nestavěl, dostávám pouze dopisy, že mě někde nějaké jedničky a nuly změřily.

          2. Nevšiml jsem si, že by tam dělali nový povrch! A když tam dali zase 80ku, neobtěžovali se, dát tam značku, takže spousta lidí tam dodnes jede 50. Jinak ta úsekovka ven z Phy neměří, do Phy ano.

    2. Norma je kodifikace nějakého chování/vlastností. V okamžiku, kdy standardní chování neodpovídá normě, norma přestane být normou.

      Je potřeba si uvědomit že platí přesně co píše autor článku: jsou-li pravidla porušována většinou řidičů, pak nemůže být chyba v řidičích ale nutně je v pravidlech. Platí samozřejmě i druhý fakt – ty 3/4 řidičů povolenou rychlost sice možná překračují, ovšem ne 100 % času. Nelze tedy tvrdit, že ve skutečnosti na silnicích panuje nějaká džungle protože všichni porušují všechno. Spíš sem tam někdo poruší něco. Tak jako tak, navzdory argumentům pisálků, většina lidí nesedá do auta s tím že „chce zabít co nejvíc lidí“ ale s tím, že se potřebuje někam dostat ve zdraví, v pořádku a včas.

      Dovoluji si rozporovat snad jen tvrzení o tom zipu. Češi skutečně neumí zipovat, a smutné na tom je, že právě ti „slušní a ohleduplní“ co se zařazují půl kilometru předem protože „nejsou hovada co se tam cpou na poslední chvíli“ jsou přesně ten důvod, proč to zipování nemůže fungovat.

  3. „Jen tak dál a Bureš vám žehnej.“
    Who is John Galt?

  4. Dobrý den,
    napsal jsem Babišovi, Bělobrádkovi, Sobotkovi, televizi nova, primě,ČTčku, Krnáčové a bezpočet dalších ohledně odposlouchávání sítě za 700milionů.
    Jedinej kdo odpověděl je Bělobrádek s tím, že to je věcí magistrátu.
    Nikoho to zřejmě nezajímá, ale sranda je když to někdo fakt začne odposlouchávat a udělá z toho video:
    https://www.youtube.com/watch?v=A8Z1qR56zlA
    Proím nejedná se o reklamu na MikeJePan, jde mi o to odposlouchávání.

    1. Nevím jak MP Praha, ale MP Brno byla vyloženě k poslouchání o hovně, to byla větší prdel poslouchat nádražáky. Oboje nešifrované, stačí najít správnou frekvenci na vysílačce, kterou prodává každý druhý plastometčíkový/značkovací obchod :-) Naštěstí prodej UHF vysílaček není regulován, pouze provoz(a to nemluvím o tom, že je povolen i prodej vojenských pásem, ale tam by mělo bejt šifrování v pozici ON :D)

      Jasně, občas narazíš na něco dobrýho, ale většinu času to byla akorát nuda, nuda, nuda.

    2. Bělobrádek má pravdu, je to věcí magistrátu.
      Odposlech je technicky možný, protože je nešifrovaný. Nešifrovaný je proto, že si magistrát šifrování nekoupil. SW na odposlech už je veřejný několik let. Jenže, podle toho co je ve videu slyšet, používá na příjem radiostanici, ne SW přijímač. Poznat to jde podle toho že na konci relace je slyšet roger-beep, který není součástí přenášeného audia, ale generuje ho radiostanice. Podle zvuku je to stanice motorola. A to je potenciálně dost průser, protože aby radiostanice standardu tetra poslouchala provoz, musí být k síti přihlášena, a musí mít nastavené ISSI, (obdoba tlf. čísla v gsm) a další parametry – a musí vysílat, aby se přihlásila. Takže si chlapec docela koleduje, protože jedna věc je pasivní poslech, druhá věc je zveřejňování odposlechnutých informací a třetí věc je aktivně se přihlašovat k síti, když k tomu provozovatel nedal souhlas …

      1. specz:
        1) https://www.youtube.com/watch?v=JRdjRJjWEx0
        2) psal jsem ti mail ohledně hranické propasti. Předevčírem se tam potopil JINEJ robot do 404m a dál se nezmohl kvůli délce lana. Super máme nejhlubší propast na světě a to ještě pořád není dno. Zásluhy si připíšou Poláci a National Geografic. Vypadá to že my Češi jsme neschopní rpozkoumat vlastní jeskyň, bravo! Doufám, že až to tam bude všechno prozkoumané, tak konečně dostanu povolení se tam potopit se svým robotem JÁ. Děkuji. Nebo to byl jen kec a nemáte se speology nic společného?

  5. Ta anketní otázka je zavádějící. Článek je o vědomém překračování rychlosti, což třeba já nedělám a proto bych do ankety dal, že rychlost nepřekračuji. Nicméně jsem si vědom toho, že díky přeznačkovanosti a občasné místní neznalosti(v tu chvíli se víc soustředím před sebe než na rychlost) jsem určitě někde tu rychlost překročil.

    Rychlost nepřekračuji čistě proto, že můj čas je moc drahý na to, abych jím plýtval na úřední řešení čehokoliv a stejně nikam moc nespěchám. A troubení/blikání neznám, uhejbám ke krajnici =)

  6. Rychlostni limity nejsou beze zmeny. Pred nedavnem bylo v obci 50kmh a pred vetsim nedavnem byla rychlost mimo obec neomezena.

    1. V obci je 50 teď, dřív bylo 60… Měnilo se to po revluci (tím mám na mysli, že až po komunistech) – ve stejnou dobu se 110 měnila na 120 a později na 130.

  7. Já mám MB65AMG a předpisy dodržuju všude. Bohužel všude kromě Prahy a Brna to vadí ostatním řidičům. Do Budějic nemám důvod jezdit tak nevím, jestli je tam taky taková pakáž jako všude.

    1. Ono nezáleží ani tak na autě. Klíčové je to, zda při vyhodnocení podmínek provozu člověk upřednostní vlastní mozek nebo smaltovanou ceduli. Znám ze správních řízení i lidi, které smaltovaná cedule v duševních schopnostech zcela převyšuje, nicméně většina preferuje právem svůj mozek – jak je patrno i z článku.

      1. Smaltovanou? Asi ste mali na mysli pozink s plastovým polepom…

    2. Taky mám sbírku Matchboxů.

    3. To je v pořádku, pokud u toho dodržování neomezujete ostatní – typicky jízda předpisovou rychlostí při středové čáře, takže je problematické Vás předjet ;-).

      1. Snažím se neomezovat, chápu že jsem asi v repoublice jedinej co nic nedělá protože už má všechno hotový a nikam nespěchá.

  8. Obávám se, že co nevidět se začne překračování rychlosti řešit instalací zpomalovacích prahů i na čtyřivíceproudých páteřních komunikacích, protože to by plně odpovídalo mentální kapacitě vydlabanců rozhodujících v současnosti o dopravních řešeních. To jsem myslel, že vzteky překousnu volant, když jsem po nějaké době najížděl na D10 z Černého mostu přes Kyje a zjistil jsem, že na silnici místně tranzitního typu spojující Kyje a Satalice nějakej vypatlanec nechal nainstalovat dva zpomalovací prahy těsně za sebou jenom proto, že jakýsi developer vybudoval v polích pár zoufalých činžáků inspirovaných zřejmě duchem socialistického realismu a tudíž u nich musí být přechod. To by pak klidně mohly být zpomalovací prahy i u nás ve Staré Boleslavi na 610, kde je to provozem rozhodně daleko nebezpečnější než na blbé silničce v polích mezi dvěma částmi Prahy. Chtěl bych vidět tu p×del, až by tam buď brzdily a zrychlovaly kamióny s pískem či stavební sutí, popřípadě bych se chodil dívat na letecké vložky, až by ty prahy radši skákaly. No a včera jsem po dlouhé době kvůli všelijakým uzavírkám (např. D10 – Svémyslická svodnice – směr Pha-MB asi tak 30 m mostku se „realizuje“ od května do listopadu !!!) výjimečně projížděl přes Čakovice a debilita místních radních zřejmě překročila horní mez jakékoliv existující stupnice, neboť na silnici od Globusu směr Kbely je v Čakovicích zpomalovacích prahů nas×áno víc než slepičinců na dvorku. To doopravdy neobyčejně přispívá k akustickému komfortu dopravy a snižování emisí „smrtelně nebezpečného“ CO₂. Nemaje ovšem chuti huntovat si SILNIČNÍ auto na umělých TERÉNNÍCH překážkách využívám výhod CVT převodovky a v pohodě projíždím přes tyto nástrahy komfortní rychlostí cca 10 km/h, z čehož bohužel zhusta zase bobtnají vzteky řidiči jedoucí za mnou ;-) …

  9. Aniž bych měl něco proti hlavní myšlence článku, nemohu si odpsutit drobnou připomínku k té statistice: jedna věc je jezdit tak, jak si myslím, že je to bezpečné a jiná věc je skutečná míra bezpečnosti/velikost risika. Lidí, kteří vědomě jezdí velmi nebezpečně, bude velice málo. Ale bude nemálo těch, kteří se domnívají, že jezdí bezpečně, ačkoli realita je úplně jinde a z pohledu ostatních účastníků provozu představují velké ohrožení. To je IMHO největší průšvih, spojený s kladením rovnítka mezi „bezpečně“ a „slepě podle předpisů“.

    1. Aha, takže zase příklad ze včerejška: tam, kde jsem v Brázdimi ( https://mapy.cz/zakladni?x=14.5905632&y=50.1832969&z=19&base=ophoto )od roku 1974 mohl se Škodou 100 projíždět sérii zatáček pohodlně a bezpečně rychlostí 60 km/h (a od 23:00 do 05:00 i rychleji) je najednou bez jakékoliv změny čehokoliv najednou natolik nebezpečno, že tam s Lexusem CT nyní smím jet maximálně 30 km/h. Takže já debil jsem se léta pouze domníval, že ta šedesátka (navíc se Škodou 100!) tam je bezpečná, zatímco bezpečných je tam pouhá třicítka (s Lexusem CT) …

      1. Naučte se číst. Já píšu, že bezpečnost nemá s úředním limitem mnoho společného (většinou spíš vůbec nic). Nicméně to nic nemění na faktu, že jsou místa, kde je úředně 90, pro většinu lidí je rozumné/bezpečné jet třeba 60 a zároveň lidé, kteří upřímně věří, že když pojedou povolených 90, jedou přece bezpečně. (Taky tam může být limit 30, bezpečná 60 a někteří lidé tam jezdí 90, s předpisy to opravdu přímo nesouvisí.)

        1. Znám místo, kde je na rovném, přehledném úseku plná čára, jež se změní na přerušovanou až před horizontem, kde se bez risika předjet nedá. A viděl jsem řidičku, která s předjížděním čekala právě na tu přerušovanou. Úcta k předpisu větší, než k životu. Podobné chování vůbec není výjimkou.

          1. Jojo, to je zcela bezne…a naopak, kdyz si clovek dovoli nekoho predjet na plne, ktera se za 10 metru meni na prerusovanou, tak neni neobvykle, ze se na neho pouzivaji fotonova dela a zvukove razove vlny :-D :-D
            To same rychlostni limity…jede se 50,0000km/hod v obci….cedule konec obce je nekde v poli? Nevadi, jede se 50,0000 az k ni. Na milimetr presne u cedule se zacne zrychlovat az na 90,00000km/hod a takto se pokracuje dal :-D Obcas mi to prijde fakt strasne legracni :-)

          2. Není to tam hlavně tak nějak pro předjíždění z druhé strany (kdy to jede z kopce) a nespolíhá se tak nějak i u toho značení na pár mozkovejch buněk na straně řidiče? Protože i obecná ustanovení zákona stanovují, že třeba 90ka je maximální rychlost a je třeba přizpůsobit rychlost jízdy i stavu a stylu vozovky. Takže pokud je tam ostrá zatáčka, 90 jede jen debil, protože to neodpovídá vozovce. A tak nějak to obvykle snad ještě stále posuzuje i úřad…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017