Totalita včera, dnes a zítra - zpět na článek

Počet komentářů: 197

  1. Skutečně jste si jist, že se nový Stalin nebo Hitler neobjeví poměrně náhle? Dovolím si oponovat. Podhoubí se právě vytváří, davy jsou manipulovatelné, scéna je připravena.

    1. Davy jsou pořád stejné, ale náhle se odkopavší diktátor by taky mohl čelit silné opozici, stávkám atd. Nejdřív se musí připravit cesta. Co myslíte, že by lidi v devadesátkách řekli na plošné odposlechy, čtení pošty, kamerový systém atd? Dneska nikdo ani necekne, bo bojujeme proti teroristum, kinderpornu a hazardu. A podhoubí volající po silné ruce je zcela bezzubé, protože jde zcela proti Bruseli. Takže by každého takového lokálního napoleonka vyembargovali a vláčeli po nástěnkách tak dlouho, až by ho lid zase poslal do prdele, protože by mu to zdražilo máslo.

      1. Přesto, alespoň mi to tak přijde u Slovanů, je zde přítomno jakési „zbožštění“ jakékoli autority. Když už se někdo vyhoupne vzhůru, je obdivován a zdobřen. Mám tím na mysli ty vězně v gulagu, jak do nich dozorce buší pažbou a oni si říkají „… kdyby tohle soudruh Stalin věděl…“ / v Jáchymově „… kdyby se to soudruh Gottwald dozvěděl, tak …“ No a dnes si myslí, že i ten zombie na Hradě českých králů je vtělením dobra. Masa prostě nechápe, že ty svině jsou na vrcholu potravního řetězce, a že to oni za to mohou!
        A o to to bude mít příští diktátor snažší.

        1. Zatímco takoví germáni… oh wait..

  2. Monarchii jako základní společenské zřízení nerozbila socialistická hnutí, ale průmyslová revoluce, kdy se najednou vyrojili ultrabohatí neurození průmyslníci a obchodníci, s kterýma se chca nechca urozené vrstvy musely začít bavit a postupně starý systém potom rozbily. To byl ranný kapitalismus a až potom, kdy místo uzurpujících hajzlů ždímajících nevolníky (nyní dělníky) do krve od princátek převzali buržousti vznikly socialistické revoluce a rozhodující sílu nabraly až ve chcíli, kdy v 1. světové válce nechali zmrdi zvrchu od stolu úplně zbytečně chcípnout a zmrzačit 40 milionů nebožáků zdola. To už bylo moc a starý systém padl.

    Ale guru od ajťáků asi dějepis ve škole neměl. Zahrajte si starou dobrou civilizaci os sida meiera, krásně je tam vysvětleno, jak ten svět funguje.

    1. A přitom se mohli podívat jak za té samé války fungovala republikánská Francie a mohli si tu změnu režimu ušetřit :-)

    2. Guru podle jeho vlastních slov škola omezovala a nudila, takže se učil sám. Z toho vyplývají mezery, na jejichž část poukazujete.

  3. Myslíte, že je správné ve snaze o uchopení historie i současnosti úplně ignorovat biologii? Společenská organizace primátů může souviset s tolerancí Alfy a jeho projekcí do všeho ostatního, od krále po boha. Koneckonců hierarchie se netýká pouze primátů, odkazuji na známý příklad s humry od Jordana Petersona.
    Mohu se plést (a dělám to velmi často), jen mi přijde, že celé téma je mnohem komplexnější, má více rovin a na zjednodušování v něm moc místa není.

  4. Děkuji, ale raději svět a postoje prof. Tolkiena, jak jsou presentovany zde – https://deliandiver.org/amp/2017/04/jak-se-tolkien-s-lewisem-postavili-na-obranu-stareho-zapadu.html

  5. No vzhledem k budoucí totální prošmírovanosti bude nějaká revoluce víceméně vyloučená, protože big brother odhalí a zneškodní případného revolučního vůdce dříve, než jeho samotného vůbec napadne,že by mohl být v čele revolučního hnutí.
    Pokud pominu verzi, že naše elity jsou totální debilové věřící povídačkám, že Afričani se sem hrnou, aby zachránili náš důchodový systém, pak se nabízí vysvětlení, že se snaží zhoršit bezpečnostní situaci tak, aby si plebs totální prošmírování každého svého kroku vyžádal a v zájmu své bezpečnosti nadšeně odkýval.

    Budoucnost vidím růžově, plebs bude přežívat ve své kukani 1+KK, cestovat bude mít z ekologických důvodů zakázáno, konzumaci masa také a jednou za měsíc obdrží pro svou potřebu pytel granulovaného krmiva v kvalitě odpovídající výši jeho sociálního kreditu.
    Kdo bude přistižen, že na černo pěstuje brambory a chová králíky či dokonce prase bez povolení ÚV SZ, stane se součástí prémiového granulovaného krmiva.
    Do průvodu se místo Lenina a Marxe budou nosit portréty svaté Gréty, Angely Merkel a dalších velikánů stojích v čele budování rozvinuté multikulturní ekologické společnosti.
    Je možné, že se na cestě k této společnosti něco posere a nějakej místní Taliban si s Grétou vytře prdel, ale tak či tak, s vepřovým bude konec.

  6. Jako už bych to všechno někde četl?
    Poznáte, že žijete v totalitě?
    http://cover72.net/archiv/takselcas.htm

    1. DOB:
      Che, tohle uječený, popletený a ulhaný děcko…?
      :OD

  7. Myslis tim deckem Urzu nebo Covera, Che? Proc?

    1. DOB 2.3.2020 v 21:11

      To se ptáš koho…?

  8. Tebe, Corono. Proc a kdo je ujecene decko? Pram se, protoze nectu na DF vsechno, mozna je Vam to vseobecne jasny, to nevim.

    1. DOB:
      Neumíš použít to správný tlačítko „odpovědět“…?
      *
      Uječené děcko je ten autor stránky, na kterou jsi hodil odkaz. Asi ho moc neznáš. Teď bydlí v Liberci, rodiče mu nechali poděděný byt.

      1. Neznam Covera 72 osobne. Nevim jestli mu je 15 nebo 55. Je mi jedno, kde bydli. Vim, ze psal, ze je Aspík. Porad ale nevim, proc si myslis, ze. je ujecene dite.
        Zato si treba pamatuju, jak Urza psal jak nejakou dobu chodil o jedne bote, (jasne, byl húpy frúd a total vodvaz :-) ), presto ho to pro me trochu deklasuje do pozice pošuka,
        Tezko vybrat, co?

        1. DOB:
          Cokoli psal, mohla být lež. Rád bájí a vymýšlí si.
          Stačí uvést cosi, co je prokazatelné, doložitelné apod., ale on má nějaký ten náááázor a má na něj práááávo, proto bude ječet a ječet. Rovněž se dá lehce oblbnout podstrčenými informacemi, které pak hlásá do světa.

          Ten druhej je pubertální tele. Prošel zpč. gymplem nejvyšší kategorie, kam chodili ti nej-, pak dosáhl titulu.
          Je dobý znát, kdy a v čem ho vůbec nebrat vážně…

          1. DOB – cover72 psal zajímavý a odzdrojovaný články, corona tady jen blábolí kraviny… stačí si přečíst příspěvky coronavirusu v diskuzích ;-)

            1. shifty:
              Jo, fakt máš těžkej recht, řezníku.
              Psal tu bludy, třeba že F-101 nebyla stíhačka a ještě to uměl „odzdrojovat“. Já vím, dyk ho znám léta. Chudák, trpěl prý chudobou a hlady, odkázán na milodary bližních, hošík vymejšlivej.
              Stačil na něj hezkej plakátek a už jel propagandu – typickej užitečnej idiot…

              1. Díky, vím že mám pravdu. A taky vím, že ty na ty svoje žvásty žádný zdroje nemáš a pod článkama covera jsi nikdy nediskutoval. Ergo jseš jen nějakej dement, kterýho cover velmi rozumně poslal doprdele už dávno :)
                PS: přátelé, tak přesně kvůli takovýmto zmrdům typu corony se cover na psaní vysral. Místo toho můžeme číst tyto výtvory duševního giganta….

                1. shifty:
                  Jo aha, tak zdroje…
                  Najdi si sám, co je F-101.
                  To děcko si obdivuj – on každej nemá na to si dohledat skutečnosti a zrovna tobě informace dávat nebudu…

                  :|OD

                  1. Já vím dobře co to je F 101. Radši bych nějaký ty odkazy na to, jak Cover obhajoval to co píšeš. Ano jeho některé články jsem obdivoval, byly beze všeho skvělé, viz. ten odkazovaný tady v tom vlákně. Asi ti Cover hodně leží v žaludku, ojel ti starou nebo tak něco? :)

                  2. Tohle je taky špatnej článek? http://dfens-cz.com/je-schwarzenberg-ceskym-obamou-aneb-4-duvody-proc-nevolit-knizete/
                    Ostatně dej sem jeden článek od covera, kterej je podle tebe píčovina, ať to teda taky mam šanci pochopit.

                    1. shifty:
                      „Pilotova chyba“. To bylo dílko…

                      Na téma F-101 jsme se chytli v debatě o Bushovi mladším, kde mi pan chytrák otlouk o ksicht, že to prej nebyla stíhačka.

                      Leží v žaludku? Jo, různí lháři mi tam někdy ležej. A když mi povídal, jak zažil bídu a hlad atd., dostal se už jaksi za čáru.
                      Taky dělal dost pro radar…

                    2. Srr, ale „Pilotova chyba“ je povídka. Fikce. Pominu-li, že se v ozbrojených střetech stala řada neuvěřitelných událostí i v reálu, tak v literatuře se může stát celkem cokoliv (například Křižník Thor, tam je všechno kompletně jinak v blízké budoucnosti. Nebo Žáby v mlíku, tam v nedávné minulosti. Nebo Právo plavby… pardon, to jsem ještě nedopsal :-)

                      Faktická – co bylo argumentem pro to, že F-101 nebyl stíhač?

                    3. LWG:
                      1.
                      Vypíchnu jedno souvětí:

                      „Její spínač, reagující na vzdálenost cíle nařídil odpálit bojovou hlavici, aby cíl zasáhla alespoň střepiny, ale to už byla raketa moc daleko, aby to mělo nějaký efekt.“

                      To je stručně řešeno strašný…

                      2.
                      Argumentem nebylo samozřejmě nic. Ani být nic nemohlo, F-101 je stíhač.
                      Něco mi chtěl virtuálně otlouct o ksicht, protže už jsem ho delší dobu upozorňoval na jeho chyby.

                    4. LWG:
                      Jeho chyby – viz jedna z nich:

                      „Super Hornet dosedá při přistání na letadlovou loď vertikální rychlostí okolo 220 m*s^-1 …“

                      A bylo jich hafo a hafo, on nemá sebereflexi…

                    5. Hele corono čteš vůbec to, co píšeš? Člověče nešťastná, že ti to ani nepřijde blbý, psát sem takový bláboly. Nebylo by ti někde na Idnesu líp?

                    6. http://forum.jajjun.com/viewtopic.php/viewtopic.php?f=52&t=2615

                      4. věta – Poznámka: v rámci příběhu bylo nutno dopustit se
                      několika faktických chyb, omlouvám se.

                    7. shifty 4.3.2020 v 22:27
                      A co jako?
                      K čemu to vztahuješ?

                    8. To čtenáři „dojde“ okamžitě, vidlákovi v řádu sekund…

  9. Já bych řekl, že prvky minulých totalit se stále objevují, akorát mnohdy v jiném kontextu, takže to lidé často nepostřehnou. Například tu máme opět třídní boj. Tentokrát tu ale nebojuje dělnická třída proti buržoazii, ale muslimové a černoši proti bílým, homosexuálové proti heterosexuálům, anarchisté proti kapitalistům, kolaboranti proti vlastencům atd. Dosadit si můžete téměř cokoliv a vyjde vám to.

    Dál bych si dovolil zmínit jeden poměrně zásadní prvek každé totality, na který se poměrně dost zapomíná. Tím nejsou jen nepřiměřené, šikanózní a neodůvodněné regulace a represe, ale rovněž porušování vlastních pravidel, případně jejich nevymáhání, podle toho, co se zrovna hodí. Řekl bych, že obojí se dnes děje naprosto běžně.

    S tím tvrzením, že nový Hitler už asi nepřijde, bych byl hodně opatrný. Až se jednou někdo pořádně nasere a rozhodne se vymýtat čerta ďáblem, tak se budeme ještě divit. Myslím, že přípravy na nový pořádný mejdan jsou v plném proudu. Až to rupne, tak bych se radši schoval doprostřed amazonské džungle a nějakou dobu nevystrkoval hlavu.

    1. Mr.mr.:
      „S tím tvrzením, že nový Hitler už asi nepřijde, bych byl hodně opatrný.“
      – – –
      Samozřejmě, že to hrozí. Manipulace s davy funguje stále stejně, to vidíme na každém kroku.
      Na některé jedince stačí vypuštěný hoax, reklama, videoklip, obrázek. Jsou schopni se srocovat v tisících i statisících a hulákat za nic, přičemž jim důležitá informace zcela unikne.

      1. Tak tak. Z nejakeho zahadneho duvodu podobne, jako snuska zla jsou vojaci VS, kteri v medialnim vykladu historie naprosto pohodove prevalcovali hruzy vojaku SS, tak u Ady se zduraznuje hlavne holocaust. Pritom ale, jako pravoverny levicak, se k moci dostal socialnim programem a taky ho nejakej patek uplatnoval, nez mu, jako kazdymu socanovi, zacaly dochazet love. Staci se jen podivat na program NSDAP a kdyby se tam par slov zkonvertovalo z „Zid“ na „imigrant“, tak je volebni uspech zarucen i dnes. Rukavice lezi, on ji nekdo brzy zvedne.

        1. Si se napil bahnity vody, nebo co? Ve kterym vesmiru jsou snuska zlw vojaci VS a kde prevalcovali dokonce hruzy vojaku SS?
          Hocaust se Adovi vycita mj. proto, protoze nebejt holocaustu, tak byl nacismus jen dalsi autoritativni rezim, jakejch bylo v ty dobe dvanact do tuctu.

          1. shane:
            „…snuska zlw vojaci VS a kde prevalcovali dokonce hruzy vojaku SS?“
            – – –
            Tak to bude nejspíš z českých médií – třeba když se účelově „zapomene“ na 15.3.1939 a další datumy 2. světové války, ani kvok o tom a přitom se nadměrně huláká o tzv. „vstupu vojsk“ z roku 1968 již čtrnáct dní před výročím a ještě týden po něm. Samozřejmě, že obojí bylo svinstvo, ale naši „žurnalisté“ jsou smetí ve větru a umí se přizpůsobit poptávce shora, tj. vyjdou vstříc toku peněz.

            1. Logicky se mluví (ve světě pana corony „huláká“, ono to zní tak nějak líp, tedy vlastně hůř a o to jde, že?) o událostech, které jsou nám v čase blíž a je k nim řádově víc materiálů jak primárních, tak sekundárních (vzpomínky účastníků). Média tady nejsou proto, aby provozovala nějakou „výchovu“ – prostě se plní prostor, který se pak prodává. Hácha u Ády už holt tolik netáhne a těžko k němu dodat něco nového.

              A „ani kvok o tom“ je opět hlupáctví někoho, kdo je líný otevřít noviny a nebo program RTV.

            2. „Další datumy 2. světové války“ – „ani kvok o tom“ – pán žije v alternativní realitě, Heydrichiáda, osvobození, holocaust, invaze v Normandii, Dukla, Stalingrad… Není dne, kdy by něco takového někde nebylo, není roku, kdy by se nějaké výročí významně nepřipomínalo.

              1. Kdyz se podivas na media, ktera si platis, tak mi netvrd, ze treba vyroci Mnichova, nebo pulku brezna pripominaly uplne stejne, jako kazdym rokem „slavi“ srpen. Predloni jsem si s tim dal tu praci a udelal seznam programu na CT a CR, ktere se venovaly srpnu ’68. Bylo to od pocatku srpna az do zacatku (!) zari. Zato loni 15. brezenn se presel asi behem tri dnu „aby se nereklo“. Par dokundamentu a chcipl pes.

                Jasne, ze kdyz hledas, najdes. Dokonce, kdyz zalezes do slavkovskyho archivu, tak tam najdes i jmena kdejakych vojaku, co si na Morave zasukali a rovnou i zustali – vsak tech francouzskych prijmeni v prdelich okolo Zurane je nemalo. Ale hledat informaci a nebo ji dostavat pod tlakem snad neni totez, nebo ano?

                Jak rikam – minula totalita zakazovala o roce ’68 mluvit. Soucasna nic (skoro) nezakazuje, ale proste se o nekterych vecech bavi vyrazne mene, pokud vubec.

                1. Sysope ty seš s timhle už fakt hysterka. Koukni se kdykoliv na čt2 večer, 5x tejdně tam jedou dokumenty o Hitlerovi a druhý světový válce, pořád a pořád dokola.

              2. podotek:
                1.
                Ano, huláká se. To novináři často dělají, když potřebují být vidět.

                2.
                „V čase blíž“ – jasně, ale obojí bylo před desítkami let. A každá z těch dvou událostí měla podstatně jinou závažnost.

                3.
                Média by měla informovat – to by byl ideální stavc a ten neexistuje v reálu.
                Současný nablblý český žurnalista straní tomu, od koho bere (či teprve chce brát) prachy.

                4.
                O druhé světové válce se dá najít solidního materiálu dost, ale ne každému je dávána taková popularita.
                většina toho „nového“, co z novinářských nablbel leze, jsou tendenční informace, zkresleniny, dohady a hoaxy.

                5.
                ANO, ani kvok o tom jsem zažil na médiu zvaném „seznam.cz“ dne 15.3. před několika lety, kdy tam hlavní připomínkou datumu byly kecy o tom, že jde o den kdy „tisíce lidí viděly UFO“.
                O napadení ČSR ani slovo.

                Nezkoušej na mě kecy o lenosti něco otevřít. To bys byl moc vedle.
                A mimochodem – NIKDY jsem se ve školním dějepise neučil nic o 1. ani o 2. světové válce…

                :OD

                1. Ad 5: Rekl bych, ze pripominka 15. brezna bude se dit az kolem toho 15. brezna. A ok, asi ne na vsech mediich vcetne mnam.tv a mnau.tv

                  1. Uplne postaci, kdyz tomuto velmi vyznamnemu vyroci bude venovan v nami placenych mediich alespon stejny prostor, jako srpnu 68. Za poslednich 30 let se to jeste nepdarilo.

                    1. Není jen relativita času a prostoru, ale i historických událostí. Ruská bomba trhá na kusy nebohé civilisty, americká zaslouženě zabíjí teroristy. Všichni blili, jen pan starosta v koutku tiše zvracel.

                    2. A proc by to tak melo byt?

                    3. A já bych rád aby se v námi placených médiích věnoval stejný prostor Bitvě na Bílé Hoře a Bitvě na Vítkově, kteréžto budou mít letos 400, rsp. 600 let výročí. Rovněž požaduji detailně informovat o 150 výročí Bitvy u Sedanu, neboť nebejt Bitvy u Sedanu a sjednocení Německa, tak by se 15. března 1939 hovno stalo. A příští rok očekávám seriál článků o pařížské Komuně. A když už si budeme připomínat okupaci německem v roce 1939, tak by bylo záhodno připomenout pruskou okupaci 1866, Pruskou okupaci za sedmileté války, Vpád Pasovských (příští rok bude 410 výročí) a další okupace. Okupace a Anexe Sloveska se připomínala loni, to je cajk, letos to bude chtít jen lehký opáčko, dejme tomu zveřejnit tak dva články a tři vzpomínky pamětníků. A životopis Masaryka.
                      A to jsem se ještě nekouk na wiki, co všechno významnýho má letos kulatý výročí. Pokud do toho zahrneme i nekulatý(když už chceš letos pořádně připomínat 81 let okupace), tak budou námi placená média za chvíli připomínat věstník konference dějepisářů, nebo budou v tištěný verzi tlustý jak pražský Zlatý stránky v době kdy ještě existovaly pevný linky, protože samozřejmě požaduju i důkladné informování o dění ve světě, včetně zemí kde o kterejch se nic nepíše. Kdo naposled slyšel o tom, co zrovna dělá Boko Haram nebo Hizballáh, ha? Informace samozřejmě nestranné a vyvážené, takže Pět minut pro pana Hitlera, pět minut pro pana Žida. Takže kupříkladu v sérii článků o atentátu na Heydricha očekávám i výňatky z pamětí pí. Liny Heydrich roz. von Osten jak jí ty český teroristický svině zavraždily milujícího manžela a pozornýho tatínka jejich dětí a vzpomínky heydrichových spolupracovníků a podřízených jak přísný, leč spravedlivý šéf to byl a jjak to byl nadaný hudebník a sportovec.
                      Nebo se holt smíříme, že pro rámcové naučení dějepisu je tu dějepis ve škole a pro ty, kteří chtějí vědět víc je tu spousta snadno dostupných odborných knih, časopisů a článků k samostudiu.

                    4. Tak zase mějme s novináři soucit. Ty vole, Ty by sis jako VP novinář, lajznul fakt objektivní článek o Lině Heydrichové? Včetně jejích ověřených výpovědí po válce? Nebyl by to Tvůj poslední článek, notabene hozený do kýblu a Ty sám převelenej ke kutilům a zahrádkářům?

                    5. Asi by to neprošlo. Stačil ten shitstorm když Hitlerova sekretářka ve vzpomínkách napsala že Áda byl dobrej a tolerantní šéf. (Co čekali? Že jim bude dávat připínáčky na židli, flusat do kafe a za tři a více překlepů v jednom zápise je bude posílat na východní frontu? Byli to prověření rasově čistí árijci a to že je někdo krvvej diktátor nemusí nutně znamenat že je to agresivní násilnický psychopat)

                    6. Třeba proto, že obě data, tedy jak 15.3.1939, tak 22.8.1968 mají pro tuhle republiku minimálně stejný a zásadní význam?
                      Ale protože se nám Čechům, při našem mohutném, německo-eu vlezdoprdelismu nehodí 15. březen moc do krámu, tak o něm prostě budeme psát, jenom aby se neřeklo?

                    7. To má prusko-rakouská válka taky. Vedla rakousko – uherskému dualismu a nastolila cestu ke vzniku ČSR. V druhém plánu pak umoižnila vznik Německa a obě světové války. navíc to byla nejkrvavější bitva na našem území za někol set let, ale to už je jen perlička. A myslíš že se o tom v roce 2016 něco psalo? O 150. výročí?

                    8. Jinak, oprav mmě jestlis e pletu, ale co si vzpomínám, tak ani za socíku se kolem 15. března nedělalo žádný velký haló. Jasně, napsala se nějaká připomínka, šouplo se pár fotek sjezdu německých motorkářů z Prahy ale tím to haslo. Ono se taky nic moc zajímavýho z hlediska bolševiků nestalo. Obranu Czajankových kasáren vedla buržoazní armáda, to se nehodilo, a jinak prostě Němci přijeli, Hácha něco podepsal, Hitler chvíli civěl z balkónu a tím to haslo. Jo, Mnichov, to byl jinší mediální cirkus. O květnovém výročí ani nemluvě.

                    9. jen taková vsuvka, já sem si nevšiml, že by rusko udělalo nějaký velký coming out, na rozdíl od německa… německo se za 2. světovou válku omlouvá naprosto všude. Rusové se za zničení půlky evropy 40 lety komunismu neomluvilo nikdy, naopak si stále myslí, že nám všem prokázalo službu…

                  2. podotek:
                    „…Ad 5: Rekl bych, ze pripominka 15. brezna bude se dit az kolem toho 15. brezna. A ok, asi ne na vsech mediich vcetne mnam.tv a mnau.tv…“
                    – – –
                    1.
                    Víš, co znamená obrat „před několika lety“…?

                    2.
                    Jakési mnam.tv. a mnau.tv neznám, to čtu prvně…

          2. Si poslechni dneska prumernyho cloveka okolo 25 let, kterej nezazil ani Adu, ani VS, ani bolsany. Zato vi ale uplne presne, ze nejvetsi svine byli, jsou a budou Rusove. To si snad my dna nemusime vypravet, ne? Dneska se lze o neco mene, nez za bolsevika, zato se dava vice medialniho prostoru tem jedinym spravnym pravdam.

            Btw, ony ty autoritativno rezimy existuji i dnes, jen se tak nejak asimilovaly do soucasneho prostredi. Evoluci nezastavis.

            1. Kua nejakej zasranej nemeckej opravar se mi sere do napsanyho textu a seka mi tam chyby. Kurva ti Nemci se musej srat do vseho :-Z

              1. Co teprve když začnou schovávat věci…

            2. Jasneze existujou. To je taky jeden z duvodu pro popírání Holocaustu. Protoze bez holocaustu by Hitler byl jen dalsi autoritativni politik a nacismus jen dalsi z rezimu tvrdy ruky a to zdaleka ne ten nejhorsi.
              To, ze se vic mluvi o zlocinech Rudy armady a sovetskeho rezimu obecne nijak nesnima vinu z nacku. Tady bohuzel funguje to, ze vzhledem k tomu ze se zlociny nacistu hustej do lidi uz 75 let, tak uz je to okoukany. O zlocinech rusaku se moc nepsalo a novy veci lakaj.
              A hlavne, pro generace 75 let od valky uz davno ztratila druha svetova tu emotivnost.
              Hele, ja se narodil 30 a kousek let po valce. Pamatuju jeste oslavy 40 vyroci osvobození. V dobe myho mladi kazdej nad 50 zazil valku a dost se to pripominalo. Ale furt mnohem min nez treba v sedesatkach. Tenkrat se bez hakose a německý helmy neobesla jedina politická karikatura a nacistama a revansistama se strasilo zcela rutinne. V osmdesatkach uz to utichalo, po revoluci prislo oživení zajmu o druhou svetovou, ale dnes, jak umiraj pametnici uz to zase uticha, protoze dnes se rodi uz sedma nebo kolikata povalecna generace, pametnici prakticky nejsou, usporadani sveta je jiny a pro dnesni lidi je to proste jen dalsi velka valka minulosti. První valka uz taky davno emoce nevyvolává.

              1. To samozrejme chapu, do mne druhovalecnou masirku taky hrnuli pod tlakem, takze v puberne jsme se tomu tlemili a pozdeji nam to uz lezlo krkem. Rozhodne necekam, ze nekdo bude stabvet sochy nejakejm druhovalecnejm vojakum, nebo obetem. Ale zcela bez debat je, ze to lita z exkremu do exkremu a lidi pak jsou blbi furt stejne. Predtim byl hajzl Nemec, ted je hajzl Rus. Osmasedesatej se omila uz 30 let zcela verejne, takze by ten orgasmus mohl stacit a obe svinstva, at bolsevicke, nebo nacisticke, by mohly byt, kdyz uz nic jineho, alespon na stejne urovni.

                Jenze do toho leze politika a dle hesla „do ruky, ktera te krmi, se nekouse“ se na Nemecko neukazuje. Diky tomu si ale Nemec v EU piska a Landsmanschaft sni svoje vlhky cesky sny. Nikdo nepopira, co nackove byli zac. Ale je potreba o nich mluvit alespon stejne, jako o bolsanech. Kdyz jsem byl kluk, tak se mezi lidma mluvilo jak o 68, tak 45. Jen holt na ulici se to druhe nesmelo. Dneska je trend takovy, ze o tom druhem se musi mluvit co nejvic a to druhe jen na dotaz.

                Ono je dobry si uvedomit, ze mezi koncem valky a invazi VS k nam ubehlo de facto 20 let, takze kdyz se o tom dneska bavime, tak 50 let a nebo 70 let odstup neni zase tak markantni rozdil, abychom zduraznovali jen jedno.

                1. Je to odstup, ktery ma dost zasadni vliv na zivotnost pametniku. Sedmdesatniku je jeste dost, devadesatniku uz moc ne. A tech, kteri maji co noveho rict, uz vubec ne. Sorry.

                  1. Podle mne to neni o veku pametniku, ale o veku novinaru.

                    1. Jako ze novinari by meli pametniky zpovidat na spiritistickych seancich. No nevim.

                    2. Zajimave, to mne nenapadlo. Spis jsem se dival, jakeho ze veku jsou ti pisalci.

                      Mam v rodine jednoho vysoce postaveneho cloveka z CT a sveho casu jeden pribuznej sedel v Rade. Mel jsem a mam z prvni ruky, jak „se to dela“. Takze se tady muzeme bavit o cem chceme, ja ale vim, jak se toci klikou v CT a CRo. A o tech jsem se bavil, protoze ty platim z dani.

                    3. Ano, na veku novinaru samozrejme zalezi. Novinářů kteri pamatujou druhou svetovou uz moc nebude. Nejspis zadnej. Aspon ne takovejch co by jeste udrzeli pero, moč a myšlenku.

                    4. Bohuzel zustane jen u neprokazatelne spekulace, ale zustat EU jeste par desitek let, tak se vsadim, ze tento selektivni trend „zapominani“ a naopak „pripominani“ zustane konstantni i pres to, ze nikdo z pisalku rok ’68 uz pamatovat nebude.

                      Neverim tomu, ze pricinou jsou pametnici. Pametnici jsou jen vymirajici prekazka.

                    5. ČT 2 dokumenty v aktuálním programu – Velká vlastenecká válka, Záhada Hitlerovo smrti, Odposlouchávali jsme Hitlera, Pátrání po Hitlerovo bombě a zrovna tak dokumenty o 1968. Nějak tam nikde nevidím nevyváženost, nebo že by se snad někdo tvářil, že se 1938 nestal.
                      Ty víš, jak se točí klikou, ale o tom nám nic neřekneš, protože to nejde co?
                      Německo udělalo obrovskej comng out za 2. světovou, aby taky ne a doteď si za to sypou popel na hlavu a jsou humanisti až na půdu. Rusko je na to, že rozesralo půl evropy kominusmem hrdý a ty zmrdi se neomluvili nikdy a za nic.

                    6. Ostatně nedávno jsme tady řešili Černobyl – knihu od Serhii Plokhy. To byla ukázka Sovětského svazu v naprosté praxi.

                2. Naštěstí existuje dost lidí z generace ± 1960 , co vyzpovídali svoje prarodiče i rodiče a hodili to na papír, nebo zaznamenali. Je toho víc, než si myslíme, ale médiím se to nehodí, tak to nevyhledávají.
                  Vím o člověku, který má takových analogových záznamů pamětníků přes 2.000 hodin. Je to celkově velmi výživný, neboť se uměl dobře ptát a nenechal pamětníky zbytečně mluvit o něčem, co bylo dobře známo či jinak potvrzeno. Poslouchal jsem přes osm hodin vyprávění člověka, který přežil tři roky Mauthausenu. To se takhle po pravdě nikde nedozvíte. Věřím, že kterémukoliv Systému se polovina vyřčených faktů nehodí do obecného obrazu koncentráků.

                  1. Servisdok:
                    Taky jsem si vyposlechl několikahodinová vyprávění z války – lidé z koncentráků, totálně nasazení, účastníci bojů ze strany spojenců, ti ze strany opačné a dokonce ti, co byli na obou stranách.
                    A právě proto, že se leccos nehodilo za starého režimu a nehodí se i za nového, se o tom ani neví.
                    Přitom jde o věci mnohem zajímavější a zcela jednoznačně závažnější, než některé z těch, o nichž duní objednaný novinářský humbuk…

                    1. Četl jsem toho docela dost a nemám pocit, že by vzpomínky jakéhokoli druhu někdo potlačoval (snad s výjimkou podivných reliktů typu Památník Lidice).
                      Spíš mi připadá, že někdo ten pocit výlučnosti a určité disidence vůči „mainstreamu“ jaksi má, protože mu zkrátka dělá dobře.

                    2. Popravde receno me nenapada zadna událost z druhe svetove a okoli, o ktere by se nesmelo mluvit. To, ze se nova fakta spouste lidi nehodi do jejich videni sveta je vec jina.
                      Vychazej vzpominky rudoarmejcu, vzpominky esesaku, vzpominky koncentracniku, zivotopisy kdejakyho vocasa pomalu na uroven velitele roty…
                      Akorat je holt potreba se smirit ze jak cas otupil emocni naboj dejinnych udalosti tak se hotl ustupuje od emotivniho cernobileho videni udalostí a deleni bojujícich stran na zle svine vs nevinni andilci.

                    3. shane:
                      „…událost z druhe svetove a okoli, o ktere by se nesmelo mluvit…“
                      – – –
                      Nikoli nesmí, ale spíš selektivně se nevzpomíná. Proto taková věc zapadne.
                      Kdo se zajímá, ten o ní ví – nikoli ale od žurnalistických tlučhubů a podobné pakáže.

                      Pobočku koncentračního tábora Flossenburg v na západě Čech osvobodil kdo?
                      Poláci.
                      Kde vzali?
                      Utíkali tudy, se svolením Němců.

                      A tak podobně…

                    4. Lokalni historie tohohle typu nebude mainstream nikdy. V ruznejch mistnich infocentrech maj tuny zajimavejch publikaci o mistni historii, ale vydavatele to prostě nejsou schopni nacpat do distribucni site.
                      Jsou stovky a tisice dějinnejch udalosti ktery nikdo nikdy poradne nepracoval a ktery nejspis nikdo nikdy nepracuje, maximalne jako clanek v mistnim tisku nebo jako zminku v nejaky rozsahlejsi publikaci. Tak to proste je, to neni zadna konspirace, ale prostě je moc udalosti a malo lidi ktery by o tom neco napsali.
                      Příklad – takovy srbsky legie za prvni valky. Vi se o jejich existenci, vi se o par lidech co tam slouzili, ale jejich souhrnnou historii nikdo nikdy nesepsal. Je to drina sehnat prameny a neni nikdo, kdo by se do toho chtel pustit. Nebo cesti dobrovolnici v britske a kanadské e armade za prvni svetove. To samy. Vi se zhruba pocty, jmena par lidi, ale monografie proste neexistuje. Nebo kloudny věci o Protektoratu. Neco malo vyšlo, ale furt jen fragmenty.

                    5. Docela mne pobavilo ze ted, kdyz to tady v Nemecku vypada na pozvolny rozvod pevneho svazku „s USA na vecne casy a nikdy jinak“, objevuji se ruzne vypovedi stran chovani spojeneckych armad na uzemi Francie, Belgie a Nemecka. Doposud byly znamy predevsim zkusenosti vychodonemeckych zen s ruskymi ptaky ohnivaky, ale ted se primo trha pytel i s temi ostatnimi, pricemz pocty udajne znasilnenych jsou (pokud se dobre pamatuju) dohromady okolo 80000. Jako jo, mluvit se o tom smelo zrejme vzdycky, ale zacalo se vyrazneji az posledni dobou.

                    6. podotek:
                      „…že by vzpomínky jakéhokoli druhu někdo potlačoval…“
                      – – –
                      Jak říkám – např. selektivně nevybral.
                      Třeba některá svinstva z konce roku 1945, páchaná NĚMECKÝMI CIVILISTY na západě Čech se určitě nyní nehodí některým politickým stranám, že…?

                      A opakuju – NIKDY jsem se NIC neučil o 1. a ni 2. světové válce v dějepisu…

                    7. O wehrwolfu i „wehrwolfu“ neco vyslo, minimalne po revoluci vysel přepracovanej Cilek – Vlkodlaky kryje stin. Cekas reprint kazdej druhej rok, nebo co? Těch historickejch udalosti jsou statisíce, nedá se to imrvere tocit dokola, to by nevycházelo nic jinyho. Reprinty historickejch praci se prakticky nedelaj, neprodalo by se to.

                    8. shane:
                      „…O wehrwolfu i „wehrwolfu“ neco vyslo,…“
                      – – –
                      To se omlouvám – chybí mi tam slovo „dubna“, tedy „…z konce dubna roku 1945…“.

                      Ten případ nebyl o wehrwolfu – to němečtí civilisté zabíjeli velmi brutálními způsoby tu uprchlé zajatce, tu třeba sestřelené spojenecké letce.

                      Cílkovo „Vlkodlaky kryje stín“ byl kupodivu dost problém půjčit si i v knihovně za starého režimu v polovině 80. let. Opakovaně jsem žádal a opakovaně nebylo vyřízeno. Asi na pátý pokus mi byla kniha vyskladněna z jakéhosi archivu, ale chyběly v ní na dvou či třech místech po sobě jdoucí stránky.
                      Náhoda…?
                      Podobná věc se mi tehdy stávala i u knih válečných témat, vydaných do roku 1950.

                    9. O tom se celkem vi, i kdyz beznejsi to bylo asi v Nemecku, tam ty nalety byly horsi. Taky se vi o Hasenjagdu, velkým uteku sovetskych zajatců z koncentraku v Rakousku, tusim v unoru 1945. Tenkrat je rakousti civiliste nahaneli po polich jak zajíce a stovky jich pozabijeli. Přežílo jich tusim 6, ktere par slušných rakusaku schovalo.
                      Vlkodlaky z sestasedesatyho (?) mám doma. Protikomunistickyho tam neni nic, co bs ospravedlnovslo trhani stranek. Spis bych tipoval nejakyho fandu do nemecky vojensky historie ze si vyskub stranky co ho zajímaly.

                    10. Si skončil skolni dochazku v sedmicce? V dejepise se to probiralo, i kdyz teda dost povrchne (jako ostatne vsechno)

                    11. shane:
                      „…Si skončil skolni dochazku v sedmicce? V dejepise se to probiralo,…“
                      – – –
                      Tuhle odpověď obvykle od „Y“ dostávám, když se o tom zmíním.
                      NE, ukončil jsem řádně základní docházku, jinak bych nemohl postoupit na SŠ.
                      Skutečně jsem o 1. ani 2. světové válce v dějepisu nikdy nic neměl, ani na SŠ.
                      Takové byly osnovy…

                    12. Spis jste to nestihli. V ucebnicich to bylo a probiralo se to. V osmicce i na stredni. Jenze to byly posledni dve tri kapitoly pred koncem školního roku a pokud ucitel nabral behem roku skluz, tak se na to holt vysral. Posledni mesic zakladky uz mel kazdej na salamu, prijimacky ns stredni byly hotovy, tak co. A na stredni se dejak bral jen tak hopem, pripadne se na nej prdelo a ucitel během nej dohanel resty ze svyho hlavniho predmetu.
                      A necpi mi sem generaci Y a milenialy. Kdyz se Y zacali rodit, tak jsem uz zacinal chodit do skoly.

                    13. shane 3.3.2020 v 17:11

                      1.
                      V 8.roč. byl konec výuky rok 1905 a buržoazně-demokratická revoluce v Rusku.
                      Na SŠ se začínalo od opočlověka a 2.roč. končil opět 1905, křižník Potěmkin.

                      2.
                      Ale ano, Y, populační exploze tam patří.
                      On je ten rozdíl vůči X celkem zřetelný…

                    14. Generace Y se bere od roku 1982,to uz u nas populacni exploze koncila a tou dobou jsem zacal chodit do skoly. Sorry. Jsem Husakovo dite narozene krátce po tom, co nas Gustav zplodil, žádný milenial. Skolu jsem absolvoval vetsinou za sociku, nepovinnou devitku pak pocatkem 90. let. V socialistickych ucebnicich pro osmou, tedy posledni tridu byla jak prvni svetova s prihlednutim k VRSR, tak druha svetova, s durazem na Velkou vlasteneckou. Jine ucebnice jsme tehdy jeste nemeli, jedine snad nějaké sesitove doplnky korigujici ty nejhorsi bolsevicke zvasty.
                      Pokud jsi jeste mel za sociku devitiletku, tak ucebnice pro osmičku byly pochopitelne jiny. Naše ucebnice byly edice nekdy okolo roku 1983,kdy se zavadela osmileta zakladka.
                      Na ucnaku ta ucebnice dejepisu byl tusim stejnej bolsanskej relikt jako na základce, stejne jako většina ostatnich ucebnic.

                    15. https://www.ustrcr.cz/uvod/antologie-ideologickych-textu/ucebnice-dejepisu/ tady mas nejaky vynatky z ucebnic dejepisu ze 70 a 80. let. Nejenze tam jsou obe svetovy valky, ale dokonce to konci az normalizaci.

                    16. doporucuji se zaregistrovat na http://www.pametnaroda.cz

                      pak si stahnout jednolive pametniky treba mne zaujali

                      https://www.pametnaroda.cz/cs/cermak-jaroslav-1929

                      https://www.pametnaroda.cz/cs/lesny-josef-1911

                    17. shane:
                      1.
                      Jo, v učebnici to bylo, ale rok 1905 byl pro nás v 8. třídě poslední letopočet. Dál se nejelo. Do 9. roč. většina lidí nechtěla, nějak se to bralo jako potupa.

                      2.
                      Ten „Y“ se mi jeví, že byl kdysi definovanej právě od náběhu tý exploze.
                      Tady o tom taky něco melou:
                      https://www.idnes.cz/jenproholky/lifestyle/millennials-kdo-je-generace-y-jak-ji-pozname-a-patrime-do-ni.A180501_221414_jph-lifestyle_jph1
                      A já to tak mám spojený – hlavně proto, že X ještě zažili vojnu, kdežto Y už jen zřídka…

                    18. Milenialove se na zapade definujou od roku 1982, ale u nas bych rek ze az pozdejc, ti narozeni okolo revoluce a pozdejc. Zacatkem devadesatek jeste dojizdel starej zivotni styl, nejak vyrazneji se to zacalo menit az kolem roku 2000. Ale OK, 1982/3 by mohlo bejt i u nas, i s tou vojnou by to korelovalo, povinna vojna skoncila nekdy kolem toho roku 2000. Husakovy deti se berou 1975 az tak 1980-82. Ty posledni jeste dejme tomu, ale ja byl narozenej na zacatku a vetsinu zakladky prosel jeste za sociku.

                    19. Jinymi slovy, corono, pokud jsi absolvoval základku za sociku, tak jsi s3 o prvni a druhe valce ucit musel, v ucebnici i osnovach to bylo. Pokud si se neucil, tak ses Husakovo dite nebo milenial, protoze par let po Textilu to bylo s výukou modernich dejin vselijaky, nebyly novy ucebnice a dejepisari se tomu radsi vyhejbali, bo sami vedeli hovno.

                    20. Nepovinna devitka. Takze bracha od tatky Husak. To je pak jasný. Devitka byla povinna do roku 1982 nebo tak nějak, pak od roku 1990 nepovinna od roku 1994 nebo 95 zase povinna. Ano, tesne po revoluci ses to v dejaku opravdu ucit nemusel. V osnovach to bylo, ale nebyly ucebnice a ucitele se toho bali, aby nemeli pruser ze ucej bolsevicky hlody, takze to radsi neucili. Ja mam jeste na vysvedceni z pololeti 1990 Obcanku a Dejak jako „Neklasifikovano“, protoze v tom pololeti pred plysakem jsme se uz zacinali ucit ty nejhorsi bolsansky cancy :)

                    21. shane:
                      „… Devitka byla povinna do roku 1982 …“
                      – – –
                      Povinná 9. musela skončit dřív. 1978 už určitě povinná nebyla. A tehdy taky docházelo k zavádění tzv. nové koncepce. Ta nesla i přesunutí 5. roč. na druhý stupeň (ten byl původně 6.-9.). A první, kdo podle nové koncepce jel, byl *1970. A nová koncepce měla nové učebnice a předělané osnovy, tam se už blblo s množinama hned od 1. třídy.

                    22. shane: 3.3.2020 v 18:05

                      Ne, skutečně 8.roč. rok 1905 a konec. Burž.dem.rev., rusko-japonská válka, Kamimura z Port Arthura, Potěmkin.
                      Nevím už, zda byla kniha společná pro 8.-9. ročník…

                      A na odborných SŠ (strojní, elektro apod.) byl dějepis jen dva roky.
                      Druhý rok opět konec 1905. Je ale fakt, že ta babka, co nás učila, měla zvláštní manýry.
                      Někdy přišla až půlce hodiny a začala bez souvislosti s osnovou vyprávět o hrobkách, moru, epidemiích a výuka nejela…

                    23. Do mě obě války cpala uca i s bolševickým výplachem v 89. Imperiální intervence do cccp r.1918.jako když najdu. 😁

                    24. No jasne. Dejiny dvacátýho stoleti byly pro komouse klicovy. VRSR, Unor, okupace, vznik KSC… Cert vem selsky bouře, Tabory lidu nebo ceskoslovanskou soc. dem, to moc prekrucovat nemuseli, to byla davna historie, ale 20.stoleti,to byla jina. Tam slo o hodne. Co o hodně, o moc.

                    25. Bůh ví na jakou školu pro retardy chodil. Ale spíš kecá, jako ostatně skoro vždycky.

                    26. A co nebylo v dejepise, pokracovalo v obcance.

                    27. Cilek o tech masakrech poslednich dnu valky dokonce napsal knihu. Vzdyt je to notorieta.

                    28. „Spíš mi připadá, že někdo ten pocit výlučnosti a určité disidence vůči „mainstreamu“ jaksi má, protože mu zkrátka dělá dobře.“

                      Rozhodně jsem tyhle pocity neměl. Zvlášť u člověka, který tomu věnoval hodně let života a kvanta financí, neboť na něco se to v analogové době uložit muselo.
                      Tenhle debilní žvást jste si klidně mohl odpustit.

                    29. Ze sis to vzal osobne, za to ovsem nemuzu. Nemam ostatne pocit, ze jsem to psal jako reakci na tebe; ty tady konspiracni teorie o zamlcujicich novinarich netrousis. A ruku na srdce, lidi, co tu se zvlastnim svetlem v ocich jako nejvetsi odhalene tajemstvi vyrvane iluminatum ze chrtanu zvestujou neco, co patri do bezneho vedomostniho vybaveni cloveka starsiho dvaceti let, je tu dost.

                    30. Konspiracni teorie je, pokud vim, neco, co nelze prokazat.

                      Jenze ja svoje tvrzeni prokazat mohu. Ostatne linie vysilani CT a CRo „v souladu s hodnotami EU“ je natolik proflakla vec, ze ji za konspiraci opravdu povazovat nelze. Jsem zvedav, jestli se Veselac do Rady posadi. Pokud ano, tak to se ti „konspiratori“ fakt budou divit.

                    31. Rada ČT má vliv na editoriální politiku? No to snad ne.

                    32. podotek:
                      „…konspiracni teorie o zamlcujicich novinarich …“
                      – – –
                      Vážně…?
                      Ty se nikdy nevšiml?
                      Poslouchals někdy třeba radiožurnál v 05:00 v letech, když v Afghanistánu válčila tzv. „Severní koalice“ kontra talibán…?

                    33. Radiožurnál v 5.00 jsem neposlouchal nikdy a bohdá, že ani nezačnu!

                    34. podotek:
                      Jasně, nikdo tě nenutí poslouchat RŽ v 05:00.
                      Ale nejen tam se dalo dost vysledovat.
                      Dle tebe samozřejmě konspiračka a hlavně – každý novinář přece nic selektivně nevybírá, vše hodnotí dle závažnosti atd.
                      Tak jsi to mínil…?

                    35. Novinář v běžném provozu vychází ze zdrojů, které má. Zrovna ČRo na přelomu tisíciletí musel z finančních důvodů zrušit skoro polovinu svých zahraničních zpravodajů. Obávám se, že těch skutečně nestranných a vyvážených zdrojů se ve válečných konfliktech někde v řiti světa obecně dost nedostává. A co se teda tehdy dělo? Talibanci byli nespravedlivě označovaný za bubáky?

                    36. podotek:
                      Ten den do 05:00 byla v každých zprávách zmínka o vyjádření skupiny vůdců Severní koalice, že pokud opět dojde k ničivému bombardování jejich vesnic ze strany USA, budou zvažovat přechod v konfliktu na stranu talibánu. Počínaje zprávami v 06:00 o tomto vyjádření ani zmínka.

                      Uvedl jsem jako příklad – podobných případů bylo více…

                    37. Nějaký zdroj? Vzhledem k tomu že Severní koalice válčila s Talibánem asi 20 let a Talibánci nejsou zrovna proslulí schopností odpouštět, tak se mi moc nezdá že by něco takovýho připadalo v úvahu. Spáchat sebevraždu se dá i příjemnějc, než se vydat do rukou Talibánu.

                    38. shane: 4.3.2020 v 11:10
                      Archiv náhravek RŽ nemám, těžko to tady vytáhnu v přímé podobě slovo po slově.
                      Význam ale byl takový, jak jsem napsal.

                      Že některý vůdce táhne jednou s těma a podruhé s jinýma není nic divnýho.

                    39. Heleď, tohle ti fakt neumím vysvětlit, jak to tehdá bylo. Nejjednodušší řešení mě napadá, že noční směny v ČRo 1 vždycky dělali studenti žurnalistiky a možná se jim před příchodem prvního editora do práce povedlo něco blbě přeložit:)

                    40. podotek: 4.3.2020 v 11:10
                      Řekněme, že to je jedna z možností.
                      A jiná je třeba ta, že někdo z těch vyšších řekne, že to není důležitá informace a už se neobjeví.
                      Nebyl to jediný případ.

                      Konspiračky mi nezkoušej přisuzovat, jsem setsakra tvrdej realista…

                  2. Tak at to hodi na net. Lidi si to najdou. Po vypraveni pamětníků je mezi lidmi a historiky zvlast velka poptavka. Zaznamy oralni historie ted docela leti. A zejmena vzpominky obyčejných lidi a malých rybek. Marsalove a vojevudci uz toho nadrasali spoustu a o bitvách uz taky nikdo nic noveho nenapise. Ale jaky byl kazdodenni vsedni zivot v Protektoratu za valky nebo vzpminky radovyho vojcla o to vic tahnou.

                    1. Ze strany „oficiálních médií“, ale dokonce ani historiků o to není velký zájem.
                      Člověk, který zaznamenal, vytřídil a následně sestavil na longlife pásy přes 2.000h vyprávění pamětníků, to po určité době katalogizoval a převedl do mp3 formátu. I s kompletním katalogem téma-léta-události vypálil na CD-R a zdarma nabídl. Pokud se dobře pamatuju, tak zpovídaných bylo přes 150 lidí, přímých pamětníků.
                      Ozval se tuším jen Blažek, jinak vůbec nikdo.

                    2. Tohle by mohlo zajímat Vaňka z ÚSD, někoho z ŮSTRu (tehdy asi ten Blažek), zkusil bych HÚ AČR, když už tam nezavazí Stehlík, a zcela jistě by to zajímalo Mikuláše Kroupu z Paměti národa.

                    3. Co by s tím měl kdo dělat v „oficiálních médiích“, to ale věru nevím. Tam 2.000 hodin vzpomínek fakt nikdo poslouchat nebude.

                    4. No jasně, to je práce na rok čistýho času, jen si to vyslechnout. To nikdo nedá. Tohle je dobrý jako materiál pro historiky k dalšímu zkoumání, ne pro média. To si vezme nějakej ústav nebo archív, jednotlivec na to nebude mít čas.
                      Ať to dá na web.

                  3. Jo, to slyšíme furt, kolik toho kdo má kde po půdách a sklepích. Což teda v praxi znamená, že to neexistuje, protože co neshnije samo, to pak někdo vyháže jako harampádí, případně si pro to cíleně přídou.

                    Kdybys místo anonymního kecání ty lidi dokopal, nebo sám přidal ruku k dílu a natlačil to někam, kam na to místní šupáci nedosáhnou a současně to bude zálohovaný na víc místech současně, takže třeba do Ruska a podobně, tak se aspoň může něco mezi lidi dostat. Takle je to zamčený jak v klášteře a upřímně, tímhle vykládáním co někde možná je, nebo taky není, budeš lidi akorát srát. Pics or didn’t happen.

                    1. Vidím, že to vidíš velmi realisticky, nejspíš ze své zkušenosti, ale to je jedno.
                      Je moje chyba, že jsem zapomněl napsat, že nabídku víceméně hotového, vzpomínkového dokumentu o nejméně šesti předválečných + šesti válečných a nejméně osmi poválečných letech, rozesílal na asi třicet ověřených mailových adres až poté, co to bylo zpracováno do mp3.
                      V původním provedení s tím samozřejmě nebylo možno rozumně pracovat, to dá rozum. Myslím, že v tom formátu posílal i nějaké vybrané ukázky – no a jediný, kdo se na první dobrou ozval a projevil vážný zájem, byl Blažek, nikdo jiný.
                      Zálohovaný to tedy je minimálně dvakrát, dodnes nic zamčený v klášteře není a ani nebude.
                      Mám z toho všeho oprávněně blbý pocit, že pravdivý vzpomínky pamětníků třeba na Mnichov, volby 1946 apod. raději nikdo nechce slyšet.

                    2. No a máš tam aspoň nějaký biografie respondentů? Orální historie není úplně tabula rasa bez metodologie; ostatně nic jako „pravdivé vzpomínky“ neexistuje. Zkoušel jsi toho Vaňka nebo Kroupu?

                    3. servisdok
                      4.3.2020 v 16:03

                      Že to pošleš nějakejm jakože akademikům, no, co vlastně čekáš? Buď na to nemají čas, nebo se to politicky nehodí do krámu.

                      Dej to mezi lidi, najde si to ten, kdo bude chtít, a třeba se toho časem chytne i nějakej skutečnej historik. Plácnout to někam na server a dát k tomu krátký popisky a pak už jen tlačit odkazy, to je dneska pohoda.

                    4. To není moje práce, já u toho asistoval jen zčásti a jen technicky, když toho začalo hodně přibývat a začalo to být i o rozumné spolehlivosti záznamové techniky.
                      Ano, součástí toho archivu jsou i podrobné profily respondentů. Přes 75% z nich už bohužel nežije. Točit začal asi 1998 a končil tuším 2002, nebo o rok později, nevím už přesně.

                    5. Kroupu? Ani jednoho z těch známějších nemyslíte vážně, že ne?

                    6. Proč ne? Jde o to, co tím sledujete – pokud dostupnost pro zájemce a badatele, Paměť národa by jí jistě nebránila. Pokud ještě chcete být zadobře a názorově na jedné lodi s jedním každým zástupcem, jde o naprosto jiný problém a poradit vám neumím.

                3. Sysope, to je tim, ze kazda generace ma nějakou bolavou klicovou dějinnou udalost. Pro moji prababicku to byla prvni svetova o který pry vzdycky říkala, ze to bylo v Cechach mnohem horsi nez za ty druhy. Ze byl strasnej hlad a bida, muzi na fronte a strasne moc jich padlo. Pro moje prarodiče byla prvni svetova podruzna, nezazili ji, ale klicova byla ta druha. Pro moje rodice byl podstatnej osmasedesatej. Pro moji generaci to byl plyšák. A v zivote kazdy generace prijde okamžik, kdy chteji bilancovat a kdy chteji sveru sdelit to, co jejich generaci zasahlo. Protoze vi, ze maji posledni sanci to vykricet do sveta. Obvykle to bejva to padesaty výročí, to je tak optimalni doba. Nastava cas odpocinku a odchazeni. Generace druhe svetove uz prakticky není. Pro dnesn8 sedmdesatniky uz druha svetova neni tak dulezita, pro ne je důležitý osmasedesaty. A protoze oni tu jeste jsou, tak o tom hodne mluvi, protoze vedi, ze nebude dlouho trvat a ani oni uz nebudou. Atd. Cim vic casu uplynulo od nejake události, tim min emoci vzbuzuje a stava se jen kapitolou v ucebnici. Kdo dnes resi prvni svetovou, ktera byla pro moderni dějiny mnohem vyznamnejsi nez ta druhá. Koho zajima prusko-rakouska nebo prusko-francouzska valka, i když obe valky výrazně zmenily pomer sil v Evrope a nastolily cestu vedouci k prvni svetove? Koho zajima Westfalsky mir a jeho dopady na politické usporadani Evropy? Kurde, kolik myslis ze bude letos článků ke 400. vyroci Bitvy na Bile hore a kolik lidi kvuli tomu bude prskat v diskuzich?

                  1. Zatím se prská kvůli mariánskému sloupu, a jsem zvědav, jestli ho dostaví a jestli ho někdo nestrhne.

                    1. Jo, strhne, je to jen otázka času.

                    2. Nestrhnou. Nestrhli ani lešení z Koněva. Ale můj zájem o mariánský sloup opadl v okamžiku, když jsem zjistil, že nemá jít o repliku, ale o volnou napodobeninu.

                  2. Bílá hora? Ale o tom mluví Sysop ohledně ČT. Připomínat výročí katolického říšského vítězství? To se moc nehodí, tak se o tom raději mlčí.
                    Stačí si osvěžit diskuzi o cirkevnich restitucích, což má taky svoje historické pozadí – hlavní obhájce buldozer katolík Kalousek, hlavní odpůrce, co na tom postavil volební kampaň, katolík B.Sobotka, to nemohlo dopadnout jinak.
                    Pořad historie.cs pod vedením toho ušatého nedávno zesnulého katolíka – záruka nestrannosti.
                    A prý chcipaji pamětníci… Houby, regulérní PR a vymejvarna. Takže články o Bílé hoře nebudou, jsou jiné priority. Akademická sféra je touhle sektou prolezlá až hanba. 68′ se hodí, 38′ se nehodí, Bílá hora se nehodí, důvodné stržení mariánské tyče na staromaku se taky nehodí … atd.

                    1. Těžko říct. Bílá hora má hodně co říct o dnešní době. Vzpoura proti legitimnímu panovníkovi vedená tak, aby nás to moc nestálo a vybojoval to za nás někdo jiný…
                      Chuj s kališníky. Albrecht z Valdštjeja to pochopil.

                    2. O kališnícich to až tak nebylo, o římském impériu to bylo. Valdštejn lavíroval až to neulaviroval. Až ho použili, tak se ho zbavili, na to jak byl schopný, tak to moc neutahnul. Služba papežskému stolci se nevyplácí.

                  3. Ja tohle samozrejme chapu. Rozpad Rise rimske samozrejme taky do kalendare davat nebudeme, ackoli jsme ji meli az u Jihlavy. Ale udalosti munuleho stoleti, ktere si cpeme do kalendare, by mohly byt alespon nami placenymi medii pripominany s odpovidajici intenzitou bez politickeho podkresu.

                    Doufam, ze si uz nikdy s Rusem nepadneme do vasniveho objeti s francouzakem. Pokud by k tomu nedejBoze doslo, pak jsem si zcela jisty, ze bychom zapomneli na ’68 a zase horecne plivali na Nemce a jejich ochranarske metody naseho naroda. Vubec nedejcham o tom, ze by to tak nebylo. Duvod neduvod, pametnik nepametnik.

              2. A popravde, ja si mnohem radsi prectu neco o dobyvani Prespurka a anexi Slovenska nebo o necem o cem se moc nepsalo, nez tisickrat vymlacenou slamu o Mnichovsky dohode, ledaže by to nabizelo novej uhel pohledu.

                1. Jenze ty jsi dosplej a sectelej. Problem je indoktrinace mladeze, to mi vadi. Ja jsem absolvoval vymejvarnu bolsevika a soucasny decka absolvuji nalejvarnu eubolsevika. Ruzne pristupy, ale srovnatelny vysledek. A chtit po pubosi, aby aktivne hledal pravdu, pokud neni na FB, je naivni. Pak je blby, ze tu EUpindy poslouchas doma od vlastniho ditete, ktery nepamatuje lautr nic.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017