Test: Subaru Outback 01 2.5i AT 115kW LPG

Featured Image

Proč Subaru Nebrat!

Tento text jsem začal psát proto, že jsem si potřeboval uspořádat svůj pohled na tohle auto. Mám jej asi 8 měsíců a ujel jsem zhruba 15 tisíc km.

Stihl jsem už i trefit patník – jistota auta je poněkud moc návyková a led je sfiňa.

Pak jsem si přečetl  nový článek a přišlo mi, že by ti subaristi mohli někdy napsat i něco jiného, než že je vše super.

Jsem v některých věcech trochu puntičkář a mám rád dokonalé věci. Proto když musím (nebo můžu?) vybírat zboží, které je extra drahé (= auto), přemýšlím i o tomto parametru. Kolega, který se chystá na Forestera, mi po půl roce lovení na internetu sdělil, že „na Subaru nenašel nic – žádné stížnosti, žádný hořící Pežot, žádná stokrát pokažená Oktáfka, prostě nic“. Tzn. zcela v souladu  s tím, co bylo psáno v oné recenzi 98čky. A kdo byste měl strach, že tyhle auta snad nejezdí, podívejte se na cokoliv o Subaru.

Já sám jsem byl limitován cenou (250) a taky jsem nechtěl platit majlant za provoz. Padla mi do oka 6 let stará plechovka z Itálie s LPG a 105tis. km. Nejsem mechanik a proto nakupuju trošku odhadem. Projel jsem se, prohlídl všechno, co se dalo (není to moje první auto!) a byl jsem spokojen. Ještě jsem mikulovské autobazaristy ukecal, aby mi v rámci slevy vyměnili rozvody. A od té doby mám pocit, že jsem koupil dobře. Ty rozvody totiž už někdo vyměnil před náma – byly totiž jak nový, včetně kladek. Prý je to auto ze Subaru salonu, kam ho přivezli protiúčtem. Olej jsem nechal samozřejmě taky vyměnit, ovšem ostatní kapaliny byly už nové (kontrolována brzdovka i chladič). Auto opravdu jezdilo někde, kde se v zimě nesolí – zespodu není ani šupinka rzi, ani hliníkáče nejsou načatý. Na některých dílech podvozku (např. zadní dif) je ještě vidět originální kovový povrch jako z fabriky. Auto jede perfektně, geometrie je OK, skřípot a ostatní zvuky jsou lepší, než v ostatních stejně starých strojích z mého okolí. Ale abych si jen nefandil – před tím jsem měl Vectru, kterou někdo asi hodil přes střechu, ovšem byla tak dobře opravená, že jsem si tím byl jistý až po 2 letech ježdění. Snad tedy nebudu ještě překvapen… Jo a servisní knížka mi nechybí. Většina těch, které jsem v životě viděl, měla sice plno razítek, ovšem bez informací o tom, co se vlastně dělalo …

Následuje porovnání dle mých vlastních požadavků na auto, takže podotýkám, že většina věcí je těžce neobjektivní. Pokud se však vrátím ke třetímu odstavci, buďte si jisti, že v Mínusech jsou opravdu všechny chyby, které jsem našel. V Plusech pak jen ty věci, které jsou velmi příjemné. Zbytek je taky fajn, ale nepíšu to sem do Plusů, protože to prostě považuji za funkční standard. Kdybyste se tedy chtěli podle mých poznámek rozhodovat, berte tu tabulku Mínusů spíš jako pesimistický pohled hledače much. A nadpis jsem tomu po posledním přečtení přizpůsobil ?

Plusy

+ mě se Subaru líbí
+ skoro nikdo nepozná, jak je auto staré – lidi mají v oku Prasat, Voktávvku, ale Subaru ani omylem
+ statisticky minimální šance, že auto někdo ukradne kvůli značce. Maximálně se opilci budou chtít někam svézt…
+ nemám rád škodofky, nikdy jsem si žádnou nekoupil a neudělám to. Proto jsem si mohl vybrat Subaru. Patriotismus je fajn, ale já ho k životu nepotřebuju. Ja wohl!
+ interiér působí „americky“
+ jakmile si člověk zvykne, je to hukot. Až takovej, že jsem vypadl ze zatáčky. FUJ.
+ auto se opravdu chová dobře – má sice jen 19cm světlou výšku, ale kola „hrají“ na nerovnostech koncert a já už na cesty, po kterých jezdím (rozbitý asfalt, + kamení, lesní cesta, louka, zasněžený výjezd od domu), nechci nic jiného
je to jako teréňák, neboť i ve všech manuálech, na které jsem narazil, je striktně rozlišováno mezi Legacy (kombi) a Outbackem – zde je uvedeno, že 4×4 na + Legacy není určeno k použití v terénu, u  Outbacku nic takového nepíšou
+ sklápění sedadel a vše okolo je o dost jednodušší než u Vectry

Mínusy

– něco mi drnčí v palubce na levé straně kousek od volantu a nemůžu na to přijít, ani když tam za jízdy hmatám dírou po pojistkách nebo vzduchovým výdechem
– AT převodovka je fajn, ale já bych řadil jinak. Ovšem když si člověk zvykne, je to přesně pro nás pohodlné tlusté Němce…. nebo Američany
– kvůli AT prý není AWD takové 4×4, jak jsem si původně u Subaru představoval. Neumím ale zatím posoudit, jestli je to opravdu problém, nebo jen schejza
– čtyřstupňový automat mi přijde jako přežitek, byl jsem vždy zvyklý řadit hodně nahoru a ve Vectře mi chyběla 6ka… no nic
– zjistil jsem, že jeden kontakt pro kabel na rozdělovači (bože, jmenuje se to pořád rozdělovač?) je jedna koule zoxidované mědi – úplně to sežralo pojistný pružný kroužek na elektrodě vevnitř v kabelu. Ten jsme vyměnili za stejný z Felicie za 50,-
– když je auto opravdu studené, obvykle po nastartování protočí a chcípne… Napodruhé nebo v teple jede hned. Buď je to filtr nebo nějaké nastavení, ovšem – můj mechnik todle neumí – prostě Subaru mám jen já a nikdo jiný z jeho zákazníků ? Na filtr časem dojde.
– ložná plocha je po sklopení sedadel „jen“ 170cm, ocenil bych více. Taky je problém rezerva, kterou bych měl pořád vozit v kufru. A pánové na STK se sami nemůžou domluvit, jestli ji musím mít nebo ne.
– blbě vyřešili polohu horního držáku zadních pásů – když jedu s klukem, který si je už od 4 let umí sám zapnout, dopadne to vždycky tak, že se pás shrne a při vystoupení z auta zůstane viset ze dveří a přicvakneme ho…. Držák by měl být pod jiným úhlem nebo nevím.
– když jsem se mechanika ptal, jestli mi seřídí ventily (jak je v manuálu doporučeno po 100tis.), tvářil se dost neochotně – stačilo mu, že jsme vyměňovali svíčky – – k tomu boxerovi je dost blbej přístup. Navíc boxer má 2 víka ventilů, tzn. potřebuje dvoje těsnění a dvakrát víc práce…
– nevyhovuje mi rejd 11m. Když chcete parkovat, musíte si opravdu pečlivě najet. A na to v provozu obvykle není moc prostoru ani času.
– v ovládání klimatizace chybí možnost ji zapnout bez A/C. Obvykle používám klimatizaci bez klimatizace – chci, aby mi termostat sám pouštěl teplo, ale nezapínal – chlazení. A to můžu udělat jen tak, že zapnu AUTO a hned pak vypnu A/C. Neboť jsem na nic lepčího nepřišel.
– nastavení podsvětlení klimatizace je nedotažené, neboť se při zapnutých světlech (tedy stále) snižuje tak, že přes den není nic vidět. Pro plný jas je nutno (logicky!?) podržet tlačítko vypnutí klimatizace OFF a toto nelze nastavit napořád
– někomu se Subaru nelíbí a neopomene to okomentovat.
– neposlouchám sice vůbec rádio, ale myslím, že anténa integrovaná v zadním okně není nic moc. Nebo mám málo citlivý vstup. Na Philipsu ve Vectře hrálo vše líp. A to Philips nesnáším – v modelovém roce 1999 ynteligentně usoudili, že není třeba na autorádiu udělat vnější vstup pro CD…
– blbě umístěná tlačítka mlhovek, není vidět, kdy jsou zapnuté skrzevá volant
– blbě umístěná tlačítka vyhřívání sedadel vedle ruční brzdy – obvykle si je nechtěně zapnu loktem.
– přestože mám třetího kombíka (R21, Vectra, Outback), nemůžu si v tomhle zvyknout a budu si muset koupit couvací čidlo. Nějak mi to prostě zkresluje.
– originální filtr klimy stojí 3200,- (v Trendcaru), Auto Georg ho z Polska přivezl za 800,-. I tak ale asi nebudu měnit každý půlrok, jak mě poučují. Navíc tedy jeho výměna je trošku neohrabaná – musí se vyndat přihrádka u spolujezdce, což nejde zrovna snadno.
– v předchozích autech jsem se naučil opírat levý loket o dveře, ale zde nějak nenacházím tu pravou polohu ?
– otvírání druhého střešního okna nemá automatický pojezd – jede, pokud držím tlačítko. Při tom má mezipolohu, ve které se zastaví a já musím pustit cuplíček a stisknout znovu… asi jsem nepochopil neuronové cesty japonského mozku…
– taktéž automaticky pojíždí jen okno u řidiče – ostatní jedou, jen když držíte jejich tlačítka.
– dálkové ovládání je dost bídné – vyměnil jsem baterku, očistil kontakty, ovšem jistota stisku gumového tlačítka stále téměř nulová, dosah jednou 5m, jednou metr
– dostal jsem jen jeden klíč s čipem a jedno DO, další originál by prý stálo 11000,-
– u automatu se musí měnit olej. V Subaru mi řekli  10000,-, ve firmě, co dělá převodovky 4 – 5000,-. Na webu všichni píšou, že si to mění sami, takže to tak asi dopadne.
– opět stejný problém, jako u všech novějších aut, ke kterým jsem se dostal – vyměnit žárovku je problém, člověk si nakonec není jistý, že vše dopadlo, jak má, a že třeba žárovka zapadla správně na místo…. Bože bože, kde je stará Dacia a spousta místa na druhej motor vedle toho prvního….
– když jsem poprvé testoval „naježděnou“ trasu po přesednutí z Vectry, měl jsem v některých zatáčkách na hrbaté cestě nepříjemný pocit, že se auto nějak kymácí a ustřeluje zadek. Ovšem tento dojem po pár desítkách km zmizel. Bylo to zřejmě tím, že Outback je poněkud vyšší celkově i samotným podvozkem a taky jsem tehdy jezdil na podhuštěných gumách (viz  níže). Naučil jsem se jezdit tak, že by mne  Vectra dnes už nedohnala…taky jsem s ní ale nikdy nespadl do příkopy…

Ostatní

– nepochopil jsem, jak je to se servisními intervaly. Protože na evropskou verzi jsem na webu nenašel manuál (jen později rusky) a tištěnej mám v italštině, stáhl jsem si americkou dokumentaci. No a tam píšou – vyměňte rozvody po 100.000 km mílích – což je poněkud víc, než co doporučují v tom italském a všude. A stejné rozdíly jsou u většiny ostatních parametrů. Například „tankujte minimálně 87 oktanový benzín“… No je to přece snadné – pro Evropu se auta dělají v Japonsku (pozná se to třeba podle VIN), pro Ameriku je továrna v Texasu (asi). Takže chápu, že možná jsou ty auta jinak doladěný (???), z lepšího materiálu (rozdíl např. na rozvodech 60000 km ???)… ovšem nevím, proč mám vzadu na skle originál samolepku s logem té americké fabriky a proč mi na přímej dotaz americké zastoupení Subaru odpoví jen ubohé „dodržujte návod k Vašemu vozidlu“, bez jakéhokoliv vysvětlení či alespoň náznaku …
– nepochopil jsem, jak je to s tlakem pneumatik – na štítku u dveří je u mého rozměru napsáno „2,0“. Podotýkám, že na 6letém autě jsou stále origo pneu (byť možná už druhé?) Geolandar. Tyhle gumy jsou sjeté po okrajích (všechny 4) a pískaly v zatáčce. Ovšem tlak byl předpisový a pohodlí značné. Dofoukl jsem je na 2,5, pískot přestal, sjíždění taktéž, ovšem není to podle výrobce a samozřejmě je cítit mnohem více jakýkoliv hrbol na cestě
– moje první zaviněná bouračka – jel jsem asi  jako prase a byl tam led stejného vepřového typu. Poté, co jsem vyletěl do příkopy a odrazil se od sněhové závěje do patníku a pak zpět, kromě uraženého předního nárazníku (svár za 800,-), blatníku (vyklepáno), zohnutého ramene pravého předního kola (2000,- z vrakoviště) a křivého disku (vyrovnání 200,-) se na boku neobjevil ani škrábanec… Bože čím to ti Japonci lakujou? Nějakej epoxid či co? Oprava komplet včetně odtažení byla za 20 s DPH…
– ale zpět k těm gumám – na zimu jsem koupil na inzerát plechodisky na Forestera a na nich super gumy Vredestein, tak akorát na jednu sezónu. Další budou Nokiany, ale chtěl jsem to letos ještě trochu ojezdit. Ovšem auto se chová trochu divně – když např. jedu do rychlé a prudké levé zatáčky, úplně cítím, jak přední kola ujíždějí doprava. Dělá to jen na vlhkém asfaltu a myslím, že to bude přesně ten důvod, proč jsem ten patník nevytočil. Ty gumy jsou obskurní, navíc asi starší a tedy nedrží nic moc.

Plyn

Auto je dost těžké, musí se mu dost šlapat na krk. Absolutně se to projevuje při jízdě na plyn (=95% času), kdy je výkon 115kW snížen odhadem tak na 95, což je už málo. Tedy naprosto platí – chceš závodit? Jeď na benzín.

LPG je velmi citlivé za kvalitu zapalování (to asi v každém autě) – když byla na kabelu hrouda rzi, nestíhala jiskra ve vysokých otáčkách zapalovat správně plyn a auto mělo tendenci nezrychlovat a spíš v zátahu „kopat“ do plynového pedálu. A to už tam máme svíčky s delší jiskrou. Teď po opravě kabelu je to trochu jinak – LPG nestíhá volnoběh, auto jede chvílemi na 3 válce, třese se jako nafťák a chytá se teprve po sešlápnutí plynu. Pak je to ale spolehlivý zátah až nahoru. Asi to chce vyčistit součástky a nastavit volnoběh

Navíc je LPG postaveno tak, že při plynulém zrychlování (motor stíhá bez výše uvedených problémů) prostě automaticky ve 4000 ot. přepne na benzín, což mi poněkud vadí. Kdyby to aspoň po snížení otáček zase seplo ? Musím tedy ručně – vypnout – počkat – zapnout. Spotřebu benzínu jsem neměl odvahu měřit. Z webu ze zkušeností jiných majitelů soudím, že bude odpovídat TP – cca 10,5 l. Ovšem holandský LPG Koltec bohužel není ještě vstřikování, a proto jezdím tak za 14,5 litru plynu / 100km. Což mi radost nedělá – s Vectrou to bylo tak 6 l nafty. Ne že by to byl takový rozdíl (6 l nafty cenou odpovídá 14 l plynu ), ovšem nádrž je malá a ten výkon je opravdu nižší…

Koltec navíc nemá ukazatel paliva, takže mi dost dlouho trvalo, než jsem se naučil jezdit podle km – dnes vím, že prázdná nádrž stojí 720 Kč a ujedu tak 300 km

Ještě test 4×4 – máme před chatou malou sjezdovku, která je hodně příkrá – průměr je 40 stupňů (je to změřeno a spočítáno). V nejprudším místě je to však určitě 45-50. Zkoušel jsem ji vyšplhat na sjetých letních gumách ve vysoké mokré trávě a vyjel jsem skoro až nahoru… až začaly kola prokluzovat a já jsem měl strach, že se převrátím na záda ? – takže jsem to zbaběle v nejprudším vzdal…

A teď by bylo třeba uzavřít tento stranický posudek a vyhodnotit, jestli bych do toho šel znovu. Tedy po pár měsících je to asi brzo, ale šel. Akorát bych asi koupil novější model (nebo Forestera?), na kterým budou některý výše uvedený mínusy zase trošku doladěný…. Ovšem peníze jsou peníze. A já je nikdy nechtěl vyhazovat za něco, co padne z ceny třeba o 25% za rok. Však víme.


29.02.2008 MilanH
P.S. Tak teď nevím – nemělo by ultraspolehlivé superkvalitní auto mít méně chyb ?

12345 (5x známkováno, průměr: 1,60 z 5)
2 529x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017